49 Yorum

Beni Türk sigorta şirketlerine emanet etmeyin

Bunu daha önce hiç yazmadım: Derin doğumdan sonra ufak bir komplikasyon yaşamıştı. Büyük ihtimalle erken doğumun etkisiyle, nefes alışı biraz yavaştı. Müşaahade altında tutmak istedi doktorlar. “Aslında yoğun bakımlık değil, ama gözümüz üzerinde olsun istiyoruz” dediler. Telaşlı anne-baba olarak “tabii” dedik biz de. Ve Derin yaklaşık 20 saat boyunca yoğun bakımda kaldı. 20 saatin sonunda nefes alışının istenen düzeye çıktığına karar verilince de yanımıza verildi.

Özel sağlık sigortamız olmasına rağmen, o yirmi saatin faturası 2000 (iki bin) TL olarak bizim cebimizden çıktı. Neden? Çünkü sigorta şirketimiz doğumdan sonra bebeği sigorta kapsamına almak için 15 gün bekliyormuş. O süreçte bebeğe türlü testler uygulanıyor ya, yok metabolik tarama, yok şu, yok bu… Bebeğin tedavi gerektiren kalıtsal bir hastalığı bu 15 günlük tabir-i caizse “deneme sürecinde” ortaya çıkarsa ona göre gardını alıyor sigorta şirketi. Bir başka deyişle, 15 günün sonunda bebek “sağlamsa” anne-babanın sigorta planına dahil ediliyor. Yok, kalıtsal bir hastalığı varsa, o hastalığı ile ilgili tüm harcamalar plan dışında kalıyor.

Bizim için şaşırtıcıydı bu. Daha önceki (Amerika’daki) doğumumuzda Deniz doğar doğmaz benim poliçeme dahil edilmişti. Hatta ona müdahale edilmesi gerekmiş, bir sürü testler yapılmış, kalp monitörü falan takılmıştı da, cebimizden zırnık çıkmamıştı.

Türkiye’deki bu özel sağlık sigortasının işle(ME)yişine aklım ermiyor. Diyelim bebeğiniz erken doğdu. Erken doğduğu için komplikasyonlar yaşadı ve uzun süre, aylarca hastanede kalmak zorunda kaldı. (Bkz. Güz’ün Hikayesi). İşte o aylarca süren kalışının masraflarını özel sağlık sigorta şirketi üstlenmiyor. Siz cebinizden, eşten-dosttan, sepetten-senetten bir araya getirerek ödüyorsunuz hastane masraflarını. N’apalım, vaktinde doğuraydınız siz de!..

Bu durumda, bu ülkede özel sigorta şirketleri aslında sağlıklı insanlar için. Sağlıklıysanız, sigorta şirketlerinin en iyi müşterisi sizsiniz. Her ay priminizi ödersiniz, grip sezonunda hastalanır, doktora gidersiniz; öksürük şurubuydu, boğaz kültürüydü, laboratuar testiydi, hepsini karşılar sigorta şirketini. Ne bileyim, senede bir kere check-up’a girme hakkınız vardır, sair zamanlarda onu öder. Falan filan.

Ama diyelim doğuştan bir sağlık sorununuz var. O zaman sigorta şirketi “Sen defolu doğmuşsun” diyerek bu “kalıtsal hastalığınızın” masraflarınızı üstlenmeyebiliyor. Sadece o kadar da değil, benim çok yakın bir arkadaşıma olduğu gibi, doktorunuz hastalık şüphesiyle bile sizden çeşitli tetkikler istese, onları karşılamamak için bin takla atıyor. Sicilinize işleniyor o şüphe, ve her seferinde karşınıza çıkıyor, harcamaları karşılamamak için uğraştırıyorlar sizi.

Bu anlattıklarım benim tecrübe ettiklerim ve gözlemlediklerim üzerine kurulu. Daha az açgözlü, daha ilkeli, paradan ziyade hizmet odaklı hareket eden sigorta şirketleri de vardır belki, fakat ben denk gelemedim. Benim 5 senedir Türkiye’de gözlemlediğim, özel sigorta sistemi tam bir “nasıl-olur-da-müşterilerimizinden-düzenli-olarak-para-alır-ama-onlara-para-vermeyiz” mantığı üzerine kurulmuş. Gördüklerim, duyduklarım, yaşadıklarım beni hayrete düşürüyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

49 yorum

 1. Kesinlikle ama kesinlikle katılıyorum. Cok güzel bir yazı olmus.

 2. Özel sigortadan çekmiş biri olarak aynen katılıyorum!!!!

 3. Benim bildiğim Türkiye’de bir tane sigorta şirketi var bu konuyu düşünen ;acıbadem sigorta. Yanlış anlaşılmasın lütfen ; sigorta şirketiyle uzaktan yakından alakam yok.Sadece hamile kalmaya karar vermeden önce hepsini detyalı bir şelkilde araştırmıştım,hepsi ilk 14 günü es geçiyor ama acıbadem ve gruplarında doğum yaparsan bebeğinin kordon kanı da dahil olmak üzere (küvez vb.)tüm masraflarını karşılıyor.O kadar araştırmama rağmen sonra ”boşver” dedim ve yaptırmadığıma hala pişmanım .Şimdi ödeyeceğim fiyat sigortadan çok fazla.Yeni doğum yapacak ve fiyat almış biri olarak tecrübem böyledir; ama sigortacılık mantığı dediğiniz gibi öyle ya da böyle hep aynı ; ödeme yapmamak..

  • acıbadem hakkında bilginiz ne yazıkki yanlış, Türkiye de her sigorta şirketi aynı mantık ile çalışıyor. hiç biri diğerinden üstün değil. ben bir bankada çalışıyorum ve acıbadem den özel sigortalıyım. bebeğimin kordon kanı için ben para ödedim, sigorta değil. ama şurada doğrusunuz, ilk 15 günü sigorta karşıladı biz değil. gene de sigortacılık sisteminin hiç müşteri için tasarlanmadığını düşünüyorum. burada ne zihniyet doğru, ne uygulama….

   • Çağla hnm , ben de bir bankada çalışıyorum ve kendi anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketi dahi ödemiyor. Burada asıl belirtmek istediğim ilk 14 günü karşılamasıydı. Diğer bilgiden dolayı teşekkürler, ne kadar ödediğinizi öğrenebilir miyim yakında doğum yapacak biri olarak ? teşekkürler.

    • Ben de bütün acıbadem sigortayı destekleyenlere şunu söylüyorum: Acıbadem sigorta bana, sadece 1 meme ultrasonu, 10 seans da fizik tedavi yaptırdım diye bana %150 sürprim çıkardı. bu ne demek? Normalde 3.000 TL olan sigorta bedelini eğer 7.500 olarak ödersem beni sigortalayacaklarını söylediler…
     o sebeple pek güvenmeyin derim…

    • selin hnm , nisan 2010 da doğum yaptım. o zaman için 2500tl ye (dolar bazında karşılığı) anlaşmıştık. Yalnız doğumda bebeğim çok çabuk geldiği için, çok zamanımız olmadığı için ve doktorum dediğine göre plasenta çok ufak olduğundan kordon kanı saklama işlemi başarısızlıkla sonuçlandı. doktorumuz kanı alamadı. dolayısıyla sadece 350 tl olan kaporayı ödemiş olduk. Yalnız acıbadem ile görüşmelerim sonucu kesinlikle bu bir lükse girdiği için ödeme olmayacağı yönündeydi. Allah pişman etmesin; çok istedik olmadı ne yazıkki…

 4. Daha şaşırtıcısı da benden gelsin. Bizim sağlık sigorta şirketimizde resmen ödedikleri doğumu bizden geri çıkartabilmek için bir sonraki yenilenme sürecine ciddi zam yaptılar. Zaten çok fazla ödüyorduk bunu görünce başka sigorta şirketlerini aradık ve hepsi çok iyi fiyat verdi. Bu arada kendi sigorta şirketimizle neredeyse 8 yıldır çalışıyorduk. Verilen fiyat yarı yarıya olunca değiştirdik. Geçen ay Nil’i ortopediste götürdük, yeni yeni ayağa kalkmıştı ve içeri basıyordu. Neyse korkulacak bir durum değilmiş düzelirmiş. Ama bunu da yeni sigorta şirketi “doğumsal anomali” kapsamına aldı ve karşılamadı. Neymiş doğduğunda bu şirketten sigortalı değilmişiz…

 5. Ha birde 3-4 sene önce bir kere sinüzit için doktora gittiğimden dolayı da sinüzit ve türevlerinin ameliyatını kapsam dışı bıraktılar. Dünyanın parasını alıyorlar ve normalde doktora giden insan değilimdir. Ama o kadar sinirliyim ki bu sigorta şirketlerine başım ağrısa doktora gidiyorum artık. Madem öyle ödeyecekler paşa paşa. Ameliyatlık bir durumum yokken karşıma çıkıp kapsam dışı bıraktılar ne olur ne olmaz diye..

 6. Benim ablam kanser oldu. 13 senedir sigortalı olduğu (grup sigortası) sigorta şirketi yenilemek için 120.000 TL istedi. Sigortanın tepesinde tanıdıkları vardı, 17.000’e düşürdüler.
  Nasıl? Şerefsizlik diz boyu.

 7. Ha, bu arada, devlet kanser tedavilerini ödüyor deniliyor ya, mesela ölümcül kansersiniz ve size daha iyi gelen bir ilaç var, onu karşılamıyor, lüks çünkü o. Diğer ilaç var neticede.
  Yani 2 haftada bir verebileceğiniz 3.5-4 bin liranız yoksa geçmiş olsun size. Hatta Allah rahmet eylesin.

 8. Ben de çok papaz olmuştum sigortayla doğum öncesi. Bana verdikleri cevap: “Gözde Hanım, sonuçta burası da ticari bir kuruluş”. Doğru tabi ne diyeyim!.

 9. Elif sigorta şirketleri genel anlamda böyle benim 2 tane özel sağlık sigortam var bir tanesi senin anlattığın gibi işliyor ki bu zaten çalıştığım şirketin yapmış olduğu sigorta bir diğerini iptal ettirmem nedenim doğurduğumda çocuğumun o 15 gün süreyi beklemeden sigorta edilecek olması ve vakti zamanında ömür boyu yenileme hakkına sahip olmuş olmamız. Ömür boyu yenileme şu anlama geliyor kanser gibi kötü hastalıklara yakalandığında sigortan devam ediyor.

  Bugün sağlıklıyken sigorta yaptırdığında yarın öbür gün ciddi bir hastalığa kapıldığında çoğu şirket o hastalığı kapsam dışı bırakıyor veya primini öyle bir yükseltiyor ki ödeyemez duruma geliyorsun.

  Sadece sağlıkta da değil ayrıca örneğin iş yerin Taksimdeyse sigorta şirketi yağmalama yangın gibi konularda da sigorta etmiyor genellikle işyerini niye çünkü yüksek risk taşıyorsun. Veya primini çok yüksek tutuyor.
  Yurtdışındaki uygulamaları bilemiyorum ama Türkiye’de bu durumda pek iç acısı değil

 10. Bu arada tüm arkadaşlara önerim sigorta şirketiyle gerekirse hınca hınç mücadeleye girmeleri haklarını alabilmek için çünkü ben bu şekilde bir çok ödenmeyen ve kapsam dışı bırakılan durumları düzeltebildim. Evet doğru yolu bu olmamalı ama siz biraz üzerine düşer gerekli mücadeleyi ve kavgayı veririseniz geri adım attıkları olabiliyor.
  Örneğin geçtiğimiz ay DR eşimden şeker ile ilgili bir test istedi sigorta başta bunu sadece şeker hastalığı için ödüyoruz dedi. Bu arada toplam tutarı 300TL’nin üzerinde olan testler bunlar. Ben de sigorta şirketiyle tartışmaya girdim sonuç ödediler.

 11. Sırf bu yüzden özel sigorta yapmaktansa hasta olduğumda cebimden ödemek bana daha mantıklı geliyor…Eğer kalıtsal hastalıkta ya da en basit doğumda yardımcı olmayacaksa neden yıllarca o kadar ödeme yapayım ki?

 12. Ben de Acibadem Sigortali’yim, Kizimin dogumundan itibaren benim sigortama dahil oldu. 15 gun bekleme suresi gercekten cok sacma ve acimasizmis !
  Kordon kani ucretli idi yalniz, ben gerek gormedim. Allah pisman etmesin ….

 13. bende dogumdan once Yapi kredi sigortaya gecmedigime pisman oldum. ( maalesef hala da gecemedim yaa) Eger dogum yaptiginizda yapi kredi sigortali olursaniz bebeginizde yapi kredi bebegi oluyor ve hem hemen sigortali oluyor hem de dogustan gelen hastaligi olsa bile kabul ediliyor. Ben maalesef Allianz dayim. Dogum yapip sirkete para odettigim icin bir sonraki sene surprim odeterek hinclarini aldilar benden…!!!! ( yani onlara odettigim para yine benden cikti anlamadim ben sigorta mantigini ama ))) Korkunc…

  • Yapı Kredi sigorta tüm allerji testlerini de öder mesela. Aşıların tamamını öder. Aşılarda bir de iyi olan Anadolu Sigorta’dır.

 14. Ufuk yildrim-sonay dikkaya’nin bebegi erken dogmustu ve ozel saglik sigortasi 2.5 aylik hastane faturasini karsilamadiginda ortaya cikmisti bu dogum anindan itibaren sigortali sayilma ihtiyaci. Ilk acibadem aldi kapsama, gebelik teminati icin de bekleme suresi 1 aydi ben de bunlari cazip bulup acibademli olmustum ama muhtesem kaziklarini dogum sonrasinda gosterdiler. Agresif fiyat politikalari ile bebegimin ve benim onumuze yenileme doneminde dudak ucuklatacak bir prim tablosu koydular ve bunu da yenileme tarihinin son gununden 1 hafta sonra yaptilar! Ben tum riskleri goze alip iptal ettim policemi. Cok arastirdim cok didikledim. Ne olur ne olmaz diyerek, n son ikimizi kapsayacak sekilde, sadece yatarak tedaviyi karsilayan bir policem var.ayakta tedavi icin de SGK’nin gecerli oldugu ozel hastanelere gidiyorum. Bilmiyorum dogru mu yaptim yanlis mi ama cildir gelmisti bir noktadan sonra, ben de buna karar verdim. Allah pisman etmesin

 15. sırf bu sebeplerden dolayı ben ayakta tedavili paketimi iptal ettim. şu anda sadece yatarak tedavi ve acil’i %100 karşılayan ve bunun için de benden yılda sadece 700 TL alan bir paketim var. pek mutluyum!
  ayakta tedavili paketlere dünyanın parasını veriyordum ve karşılığını da hiç aldığımı hissetmiyordum. paketimi yenileme zamanı geldiğinde doğum ve çocuk ile ilgil detayları araştırdım ve saçmalığın boyutlarını gördüm. özel hastanelerdeki doğum masraflarını da öğrendikten sonra o anda kararımı verdim. 2 yıl önceden ben o sigortaya dünyanın parasını verip, vakti zamanı geldiğinde de bir faydasını görmeyeceksem bir de bu adamlar bizlerden aldıkları paralar ile paralarına para katacaklarsa “ben yokum arkadaş!” dedim ve sadece ayakta&acil tedavili paketi aldım. Şimdi o paketten dolayı özel hastanelerde de %40’lık bir indirimim var. böylesi çok daha iyi gibi geliyor hala bana…

 16. Yazmayi unuttum, tabii ki de acibadem yaptirmadim. Zaten ank.da hastanesi de oilmadigindan o ballandira ballandira anlattiklari ‘imtiyaz(!)’Larin coguna da sahip olamiyorsunuz. YK yaptirdim, onda da 3 sene sonraki yenileme garntisine bel bagladim. Bakalim…

 17. NzN tamamen katiliyorum, ayni dusuncedeyim

 18. Elif tebrikler yine çok güzel bir konuya değinmişsin. Yıllardır şirketimin yaptırdığı özel sigortayı kullanıyorum çok da memnundum. Bebek doğar doğmaz aynı gün sigortayı başlatıyorlar bizde ama dogumsal anomali ve prematüre bakımı hariç diye koca puntolarla yazmışlar poliçeye. Defnem 7 hafta erken gelince en az 15 gün yoğunbakımda kalabilir demişti doktorlar ve doğuma bunu bilerek girdik ama hastaneden kimse gelip fiyat hakkında açıklama yapmadı -pazar günüydü- sonra günlük 4000 tl gibi bir fiyatla karşılaştık Allahtan bebişimiz bizi ve doktorlarını şaşırtarak sadece 1 gün kaldı yoğunbakımda yoksa ne yapardık bilmiyorum.Tabi cebimizden ödedik hala da doğumsal birşey olunca cepten ödüyoruz, prematüre kaynaklı diye bir sürü şeyimizi ödemediler. 1 yaşından sonra kalkacakmış bu şart bakalım…

 19. bebeklerim 32. hafta doğdular.üniversitede doğum yaptım.bir aya yakın yoğunbakımda kaldılar.tek kuruş ödemedik.çıkar çıkmaz kendi özel sigortamıza kaydetmek istedik. kırk test sonucu götürdük, doktorun olumlu sağlık raporlarını götürdük, elli kere telefon açtık, kırk kere fax çektik. SONUÇ: ne yaptılar ne ettiler, prematüre oldukları için ilk bir yıl sigortalarını yapmadılar. bunu da önce resmi yollarla halletmeye çalıştılar, orada tıkandıklarında efendim belgelerinizi kaybettik, o raporu gönderdiniz mi? aa göndermişsiniz görmemişiz, falan gibi çoluk çocuk oyunlarıyla bizi oyaladılar. sigortam mı? hemen söyleyim: allianz.

 20. Elif Hnm. parmak bastığınız güzel konular için teşekkürler.Yukarıda herkes ayrı bir yerden ortak bir noktaya gelmiş sanki.Bu konularda sigortanın size gönderdiği kitapçığı cidden ders kitabı gibi çalışmak gerekiyor.Ben okudum ve gerçekten zırt pırt doktora giden bir aile olmadığımız için de ayakta değil yatarak olan paketlerden aldık aile olarak tabi bu durum herkesin kullanıma bağlı değişir (çünkü basit durumlarda devlet aile hekimine başvuruyorum).Bu ciddi bir maddi avantaj sağlıyor.Bi de sigortalı olunan ilk yıllarda cidden dokunulmamalı ki en önemli dez avantaj olan sürprim yaşanıp yenileme garantisi vaadedilen en kısa sürede kazanılsın.
  Bu sürprim için de ne durumdasınız die hangi firma ile çalışıyorsanız arada arayıp yüzdesini kontrol edebilirsiniz.
  Bide çoçukların(bebeklerin değil) ebeveynlerin poliçesine işlenmesi gibi durumlarda iila anne die ısrarcı olmayın bide babada hesaplattırın bu da bazen avantajlı olabiliyor.

  Kendimden düşünüyorum eğer hamile kalma ihtimalınız varsa çok küçük bir ek ödenen en basit haliyle doğum paketiniz de muhakkak olmalı.Sigortasına göre ciddi getirdiği avantajlar var.

  Yani her sigorta farklı ama ciddi tüm detayları biliyor olmak yani nelere hakkınız olduğunu bilmek cidden şart.
  Bunlar benim dikkat ettiğim durumlardan aklıma gelenler (sigortacı filan değilim ev hanımı olmuş bir raporlama uzmanıyım)belki alınan önlemlerle kazanılan başka avantajlar da paylaşılırsa eminim herkesin işine yarayacaktır.Yoksa sigortaların vaad edipte yok ödemiyor demesine o kadar alıştık ki.

 21. özel sigortaları bilmiyorum ama türkiyede tüm çocuklar 18 yaşına kadar devlet güvencesi altında..çoğu hizmette -özellikle yoğun bakım- tek kuruş alınmıyor.

  • doğrusunuz. kızım doğduğunda (ki özel bir hastanede doğum yaptım), tüm tetkikleri, ilk aşısı vs. için kuruş ödemedik.

   ilk kontrolünde dahi ödeme yapmadık. bizim şu an özel sigortamız yok. Eşimden SSk’lıyız ve çok cüzi ücretlerle doğum yaptığım ve evimize yakın olan özel hastaneyi kullanıyoruz her sağlık sorunumuzda. gayet de memnunuz. özel sigortam da vardı çalışırken ve şimdikinden daha fazla para ödüyordum resmen.

 22. acıbadem’de doğum yaptm,bebeğim erken doğdu ve 3hafta kuvözde kaldı,doğum parası hariç 1kuruş ödemedm SGK’lıyım:))

 23. valla konu yine harika türkiye’de sigortacılık alalım ama vermeyelim mantığında üstelik sadece sağlıkta değil tüm alanlarda böyle, ben bir de niloy’un yazdıklarına katılıyorum devlette daha iyi ilaçları karşılamıyor yakın zamanda kansere yakalanan gencecik bir yakınım yaşadı bu durumu ankara GATA’da tedaviyi yürüten prof. açık açık anlattı bir şu ilaç var bir de şu ikincisi seni daha az hırpalar ve daha çabuk toparlar diye ancak yurtdışından gelecek oldukça da pahalı, uğraş didin ilk kürü üstlendi devlet ama nasıl; sen parayı ödüyosun -nereden bulacağın sana kalmış- ilaç geliyor sonra dilekçeler yazışmalar devletten parayı geri alıyosun tabii aylar sonra daha birincinin parasını almadan ikinci kür başlıyor yine aynı terane, bu kez arıza çıkarmaya başlıyor devlet ikinci olduğu için üçüncü kürü hiç sorma ödemeyeceğim diyor şu an konu mahkemelik… çok şükür iyileşti yakınımız ama tek maaşla iki çocukla dünya kadar borcun altında 🙁 mesleğini alenen yazmayayım GATA diyeyim bu vatan için yıllardır dağlarda diyeyim sen anla…

 24. En iyisi devletin yağtığı sağlık siğortası oh mis 🙂

 25. Yapi kredi sigorta/ yapi kredi bebegi en mantiklisi….
  Baska sigortadan grup sigortam olmasina ragmen 13 yildir sigortami bozdurmadim hic, bebegimi de hemen sigortaladilar. Digerlerine gore biraz daha pahali ama daha kaliteli bir hizmet veriyorlar…

 26. ben 2008 yılında doğum yaptım, allianz a yıllık 2000 tl civarında ödeme yapmıştım, tüm masraflarıyla beraber sigorta 10500 tl lik ödeme yaptı, doktor, hastane ve testlere. buraya kadar süper, ama aynen yazdığın gibi doğumdan sonraki 15 günü karşılamamıştı ve oğlum yenidoğan sarılığı olmuştu, hastanede yattığı tek gece için 1000 tl cebimizden ödemiştik. tabii sigorta yaptırdığın ilk sene doğumla ilgili hiçbir şeyi ödemiyor, 1 sene beklemiştik, o da var.
  sonraki sene öncekinin acısını çıkarmak için inanılmaz bir rakam istediler ben de yapı kredi sigortaya geçtim. eşimin çalıştığı işyeriyle anlaşmalı olduğu için uygun bir fiyattı ama hatırlamıyorum, tüm aşıları da ödemişti, memnun kaldım.
  bu sene eşim iş değiştirdi, ben de tekrar allianz deneyeyim dedim, 3,5 yaşındaki oğlum ve benim için doğum teminatı dahil olan bir poliçe önerdiler, 6500 TL ye!! tabii ki kabul etmedim ve bu arada devlet memuriyetine geçtiğim için oğlum dahil yatarak 1200 TL ye doğum teminatlı yaptırdım. ama ilk 5 ay içinde hamile kalırsan onun masraflarını da ödemiyorlar.
  bu arada söylediğim fiyatlar sigorta yapan kişi arkadaşım olduğu için yapabileceği her türlü indirimi yaptıktan sonraki fiyatlar. hatta bana kendisi önerdi, sadece yatarak yapalım bu rakam çok fazla diye.

  bir arkadaşım 6-7 ay önce başak sigortadan aile sigortası yaptırmıştı, eşi geçenlerde beklenmedik şekilde kalp krizi geçirdi, tatilde oldukları için mecburen en yakındaki özel hastaneye yatırdılar, yoğun bakımdı vesaireydi derken toplam 15000 olan faturayı sigorta tak diye ödedi. o durumdayken başka hastaneye nakil olmana da izin vermiyorlar, sen de o riski alamıyorsun, dolayısıyla devlet hastanesi seçeneği kalmıyor.

  kısaca yaptırmadan önce çok iyi araştırmak gerekiyor. limitleri ne kadar, muayene ve ilaçların yüzde kaçını ödüyor, geri ödemesi nasıl, kaç günde, anlaşmalı sağlık kuruluşları tüm illerde var mı? hangi şirket nasıl bir poliçe öneriyor, aile indirimi var mı?

  bir de önceden bilemezsin tabii ama kabaca senede ortalama kaç kere doktora gidiyorsun, ne kadar ilaç kullanıyorsun, bunların sana maliyeti ne kadar, ciddi şekilde analiz etmek gerekiyor.

  haa, bir de ömür boyu yenileme garantisi var. ben şirketler arasında hoplayıp zıpladığım için henüz alamadım ama alınca da başka hinlikler varmış işin içinde, yorumlardan anladığım kadarıyla.

  benim kendim ve ailem için bulduğum en uygun çözüm, ailece yatarak tedavi için özel sigorta(kaza,hayat sigortası ve acil durumlar da kapsamda), ayakta tedaviler için sgk.

  bunun dışında alakasız olacak ama özellikle eski evlerde oturanlara ev sigortasını da şiddetle öneririm, geçenlerde bizim mutfağın borusu patlamış, alt katı mahvetmişti. senede 200 tl ödeyerek yaptırdığım ev sigortası boya, işçilik, tesisat tüm masrafları ödedi (yaklaşık 1000 tl) bu arada senede 2 kez anahtarcı, ve 2 kez de komple pencere camı ödüyor.

 27. Ben yapıkredi sigortalıyım.Oğlum 1 haftalıkken 1 gece hastanede kalıp,ışın tedavisi gördü.Sigorta şirketi bütün masrafları karşıladı.

 28. Servis sağlamadan para toplayan kuruluşlardan biri de sigorta şirketleri. Henuz saglık problemimiz olmadan ileride ya olursa mantığı ile sigorta alıp her ay prim ödeme yükümlülüğümüzü yerine getirirken, zamanı gelip de sigorta şirketine başvurunca bin bir türlü koşulları ileri sürerek servisi karşılamaktan kaçınıyorlar. Genel olarak bu boyle. İyisi de var, kotusu de. Amerika’da da zorluk cıkaranı da, tamamıyle odeyeni de gordum, duydum.
  Eşimin iş yerinden bir arkadaşının ikiz bebekleri erken dogdu, bazı komplikasyonları oldu, 2 ay hastanede kaldı bebekler. Toplam masraf 100 bin doları gecti ve sigorta sirketi odedi.
  Bir baska arkadasimiz dogum yaptı, onunda bazı komplikasyonları oldu. Eslerinin her ikisi de sigortalıydı. Sigorta şirketleri yükümlülüğü birbirlerine atarak zorluk çıkardılar.

 29. bu konudan ben de çok çektim. üstelik sektöre yakın bir işte çalışıyor olmama ve sigortacılık mevzuatına oldukça hakim olmama rağmen. hak aramadan “lanet olsun” dedirtip vazgeçirtiyorlar insanı çoğu kez ancak tüm mağdurlara önerebileceğim şu; sigorta şirketlerinin bağlı olduğu Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Gn Md’lüğü’nün elektronik ortamda şikayetinizi iletebileceğiniz bir platformu var. Web sitesinde çıkıyor. Buraya şikayetinizi iletiyorsunuz daha sonra denetleme kurulu ilgili sigorta şirketinin size cevap vermesini istiyor ve gelen cevaptan tatmin olup olmadığınızı da soruyor. gerçi tatmin olmazsanız bir yasal yaptırımı yok- ya da ben rastlamadım- ancak sigorta şirketleri cevap vermek zorunda. verilen cevaba göre yasal yollardan ilerlemek de mümkün. aslında pes etmez de dava açarsanız sigorta şirketlerinin çoğu vakada kaybedeceğini üstelik bu şekilde davalık olmaktan çok da hoşlanmadıkları için uzlaşma yolu arayacaklarını düşünüyorum.

 30. Kesinlikle katılıyorum. Perşembe gecesi trafik kazası geçirdik. Kolum ve parmaklarım kırıldı. Acilen ameliyat edilmem gerekti. Sigorta şirketi saçma sapan belgeler isteyip bizi delirtti ve süreci uzattı. yolcu olmama rağmen alkol raporu bile istedi. bütün sene primlerimi ödüyorum. yılda en fazla 2 kere kullanıyorum. daha yazacak çok şey var da tek kolla zor oluyor 🙁

  • Didem! Çok geçmiş olsun! Ve lütfen bunun peşini bırakma. Bak yukarıda Selen Özdemir nasıl takip edileceğini anlatmış. Lütfen bırakma.

   Bir an önce iyileşmeni diliyorum. Sevgiler.

 31. 7 senedir özel sağlık sigortası yaptırıyorum. 5 sene Yapı Kredi’de hiçbir sorun yaşamadım. Ama yenileme garantisi şartlarını yerine getiremediğim için (3 sene üst üste %60’ı geçmemek gerekiyordu) “nasıl olsa sağlıklıyım” deyip Güneş Sİgorta’ya geçtim (2 sene %100’ü aşmazsam yenileme garantisi alacaktım). Güneş Sigorta’ya geçtikten 1 ay sonra şak diye fıtık oldum. 9 ay sonra da ameliyata girdim.
  Güneş Sigorta poliçemi yeniledi. 1100 TL olan primimi 4300 TL’ye çıkardı. Poliçemi yeniledikten 2 ay sonra da “Ameliyat paranızı da ameliyat sonrası MR ücretlerinizi de ödemiyoruz. Bel bölgenizi de kapsam dışı bırakıyoruz” dediler. Ameilat ücreti de 70.000 TL!
  Şu anda hukuki süreç başlattım. Yapı Kredi’den ayrıldığım için çok pişmanım…

 32. Amerika’daki ozel sigorta sirketleri cok daha beter aslinda; ama sanirim siz isyeri uzerinden sigortaliydiniz orada. Yoksa, sagliksiz insani -yetiskin ya da bebek- asla sigortalamiyorlar. En aciklisi da, sigortaliysaniz da, bir hastalik cikarsa, hemen bir bahane bulup iptal ediyorlar (ki bu bahanelerin listesini yazsam, dudugunuz ucuklar. On sene once yuzunuzde sivilce cikmis ve bize haber vermemissiniz, o yuzden simdi mide kanseri tedavinizi odemiyoruz gibi saheserler). Bizim ozel sigorta mevzuatimiz da ne yazik ki Amerikan modeline cok yakin (aslinda onun biraz daha az acimasizi). Oysaki Amerikan ozel sigorta modeli, dunyanin hasta ve devlet acisindan en kotu modelidir. Her sene onbinlerce insanin sigortasizliktan veya sigorta kapsaminda olmayan hastaliklardan oldugu, iflasin bir numarali sebebinin hastalik faturalari oldugu bir ulkeden bahsediyoruz ki bu dunyanin en zengin ulkesi.

  Avrupa modelinde ise sigortali haklari genistir. Sigortalamayi reddetme ve kapsam disi birakma gibi seyler kanunen yasaktir. Bir de, saglik, cinsiyet, yas vs. durumuna gore fiyat ayirimi yapialmaz. Herkesten ayni prim alinir. Sigorta zaten bu demektir aslinda. Bir kac kanuni degisiklikle bunlar kolayca duzeltilebilir. Suc sigorta sirketlerinde degil. Cunku onlarin gorevi kar etmek ve kar amacli kuruluslar dogalari itibariyla ahkaksizdirlar. Oysa devletin gorevi bizi korumak. Ama belli ki, tipki Amerika’da oldugu gibi sigorta sirketlerinin hazirladigi kanunlarla yasiyoruz. Yani tek cozum siyasi baski ve kanun degisikligi.

 33. aynı durumdan ben de şikayetçiyim. 264 TL idae ödeme almam gerekiyor ancak; Acıbadem Sigorta Ege Bölge Müdürü Burak Erkmen ile yapılan görüşmelerde “bu Perşembe”,“gelecek Salı” gibi hiçbir zaman gelmeyen tarihler öne sürülerek 2 ayı geçti.

 34. Merhaba,
  Dogum teminatli sigortaları araştırıyorum şu sıralar. Yapı kredi Sigorta’da bebek doğduğu anca sigortalı oluyormuş bunu yapan bir de groupama var sanırım. Yapıkredi Sigorta’da doğumdan sonraki yıl artış çok oluyor mu? Ykb de dogum kusur olarak sayılıyormuş sanırım. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı ?

 35. bende mağdur olmaktan korkanlardanm:( 05.10.2012 de başlatmış olduğum allianz optimum sağlık sigortası bnden 1 senelik 3900 tl istedi ve hamile kalmam için 5 ay geçmesi gerekiyor ve geçtide benim merak ettiğim konu benim yatarak %100 ayakta %80 karşılıyor peki ben ayrıca bebeğe doğduktan sonra para ödeyecekmiyim para ödemeden hastaneden çıkmak istiyorum bu mümkün mü?

 36. Eger dogum teminatınız varsa, yapı kredi sigorta o teminattan bebeginizin hem erken dogum hem de dogum sonrası olabilecek kuvezde kalma vs masraflarını ‘dogum teminatı’ndan karsılıyor. Kalıtsal hastalıklarsa, eger bebeginiz yapı kredi sigorta bebegi ise, yine karsılanıyor. Nasıl yk sigorta bebegi olur? anne yapıkred sigorta poliçesi ile dogum yaptıysa (dogum teminatlı bir planı varsa), bebegi yksigorta bebegi oluyor. Bilgilendirmek istedim. Syg,svg…