61 Yorum

Puset alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hamileyken bebek için alışveriş yapmak beni strese sokan bir konuydu. Henüz birkaç ay öncesine kadar varlığından haberdar olmadığım bir sürü eşya birden bire gündemimin ana konusu haline gelmişti.

Bebek odası, yatağı, çantası, kangurusu derken beni en zorlayan konulardan biri puset olmuştu. Heyhat! O zamanlar pusetin ne olduğunu da bilmiyordum; bebekleri içine koyup ittiğin şeye bebek arabası denmez miydi?

O kadar çok marka, her markanın o kadar farklı modeli vardı ki. Paraya kıyıp pahalı bir şey mi almalı? Yoksa eskiteceğini düşünerek ucuz bir şeyle mi geçiştirmeli? Neye göre karar vermeli? Aşağıda bunları anlatmaya çalıştım.

Alacağınız marka ne olursa olsun, bütçeniz ne kadar olursa olsun, hayatınızı kolaylaştıran bazı özellikler var, ve bunları ancak kullandıktan sonra fark edebiliyorsunuz.

Benim 5 senelik annelik hayatıma Peg Perego’dan başka marka giremedi. Amerika’da yaşarken Peg Perego’nun methini çok duymuştum. Fiyatı da kalitesine göre makul gelmiş, üstelik bir önceki senenin modelini oldukça uygun bir fiyata bulunca atlamıştık üzerine. Deniz’de yaklaşık 3 sene boyunca Peg Perego Pliko P3 kullandık, tepe tepe. Bizimle kaç tane okyanus ötesi uçuş yaptı o puset. Bagajlara girdi çıktı. Üzerinden arabayla bile geçtim. Tekerleği kırıldı. Yenisini takınca bana mısın demedi. Şimdi birkaç yırtık, biraz gıcırtısı var, ama hala canavar gibi ilerliyor. (Gerçi aşağıdaki resimde ilerleyemiyor, çünkü kaldırım düzenini harika yapmışlar!)

Emektar Pliko’muzun gıcırtıları kulağımızı fazla tırmalamaya başlayınca Amerika’ya bir gidişimizde Derin için yeni bir puset arayışına girdik. Elimizdeki Peg Perego ana kucağıyla uyumlu olan Peg Perego Vela’yı tercih ettik. Sanırım Türkiye’de yok bu model, aman olmasın da. Tavsiye etmem, bence çok akıllı bir yatırım değildi. Nedenini aşağıda anlattım.

Her ne model alacak olursanız olun, marka ve fiyattan sonra aklınızda bir de şu özellikler olsun:

Ağırlık – Pusetin ne kadar ağır olduğu, ne kadar uzun süre kullanacağınıza göre önemli bir faktör. Eğer bir sene kullanacağınız bir şey düşünüyorsanız ağırlığı çok önemli değil. Ancak uzun dönem kullanacağınız bir pusete yatırım yapıyorsanız o zaman mesela 9 kiloluk bir pusete bir de 13-14 kiloluk çocuğu oturtunca sıkıysa itin bakalım. Çantalar, eşyalar da cabası.

Tekerlek sayısı/denge – Bu da ağırlıkla ilintili bir konu. Üç tekerlekli pusetler daha hafif olmakla birlikte denge sorunu olabiliyor. Nitekim bizim ikinci pusetimiz Vela (üç tekerlekli) Deniz’i iterken yana devrilmişti. Hem üç tekerlekli, hem dört tekerlekli puseti tecrübe etmiş bir anne olarak dört tekerleklilerin yere daha sağlam bastığını söyleyebilirim. Elbette markaya göre değişir; ben Peg Perego kullandım.

Tek el-çift el kullanım – İlk pusetimiz Pliko P3’ün itme yeri iki koldan oluşuyordu. Yani iki elinizi birden kullanmadan manevra yapamıyordunuz. Bunun zorluk olduğunu ikinci Peg Perego’muz Vela’ya geçince anladım (üç tekerlekli olan). Onun itme yeri tek bir çubuktan oluşuyor, hele de pürüzsüz bir yüzeyde ilerliyorsanız kaymak gibi kayıyor. Dolayısıyla bir elinizle Twitter’dan gelen mesajlara cevap verip (!), diğer elinizle puseti itmeye devam edebiliyorsunuz.

Kol uzunluğunun ayarlanması – Buna ben Peg Perego Pliko P3’te rastladım. Çok güzel düşünülmüş bir özellik. Babaların boyunun genellikle daha uzun olduğundan hareketle, puseti ittiğiniz kollar çekilerek yükseltilebiliyor; böylece uzun boylu olan bir kişi kamburunu çıkarmadan (ve dolayısıyla belini zorlamadan) puseti itebiliyor.

Katlanma – Pusetin ne şekilde katlandığı ve katlanınca ne kadar yer kapladığı da önemli bir konu. Bazu pusetler katlanmak için iki elinizi birden kullanmayı gerektiriyor (Pliko P3 öyleydi mesela). Bazıları ise tel elle kapanıyor (Vela). Tek elle kapanmasının avantajı, yalnız olduğunuzda, bebeğinizi bir yandan tutarken bir yandan puseti kapatabiliyorsunuz. Böylece -mesela- taksiye binerken çocuğu taksiciye tutturmak zorunda kalmıyorsunuz. Ancak bunun bir dezavantajı var – tek elle katlanan pusetler bagajda daha fazla yer kaplayabiliyor. Nitekim Pliko P3 baston puset gibi katlanırken Vela katlanan iskemle kadar yer tutuyor bagajda.

Yıkanma – Sanırım bütün pusetlerde var bu özellik – bebek kısmısının ne zaman yapacağı belli olmadığından pusetin kusmukları, kakaları, ve bilumum yemek artıklarını rahatlıkla yıkayabileceğiniz bir kumaşı olmasına dikkat edin. Kolaylıkta takılıp çıkarılmalı bütün örtüler, kayışlar, vesaire.

Sepetin büyüklüğü ve erişilebilirliği – Anne olan anlar: Pusetlerin sepet kısmının büyüklüğü de, erişilebilirliği de en az pusetin kendisi kadar önemli bir özelliktir. Nitekim o sepetler neler taşımaz ki: bebek bakım çantaları, annenin çantası, alışveriş torbaları, montlar, ceketler, ve daha neler neler. Alacağınız pusetin sepetinin büyük olması çok önemli. Ama en az onun kadar önemli bir özellik de erişilebilir olması. Bu ne demek? Şu demek: Bazı pusetlerin hangar gibi sepetleri olmasına rağmen örneğin bebek yatar pozisyondayken sepet bloklanabiliyor. Siz de koyduğunuzu alamıyor, aldığınızı geri koyamıyorsunuz. Biz Vela’da aynen de böyle bir sorun yaşadık. Pliko P3’ün halihazırda oldukça büyük olan sepetine nazaran daha da büyük bir sepet yapmışlar. Ancak oturak kısmını yatırınca sepete ulaşabilene aşk olsun. E neyleyim ben sepeti, sepet erişilebilir olmadıkça?!

Tente – Bu da önemli bir özellik. Hele de bebeğinizi pusete atıp dışarıda fazla vakit geçirmeyi düşünüyorsanız tentenin gerek yağmuru, gerekse güneşi kesiyor olması önemli. Bu bağlamda benim her iki pusetimin de tentesi oldukça tatmin ediciydi.

Tepsi kısmı – Baston pusetlerde olmamakla birlikte daha “full aksesuar” pusetlerle gelen ve işe yarayan bir özellik bu. Çocuğunuz büyüdükçe ve dışarıya gezmeye çıktıkça tepsi kısmındaki yuvaya suyunu, kendi kendine yiyebileceği meyvelerini koyabiliyorsunuz. Böylece hem bir yandan atıştırmasını sağlıyor, hem de onu oyalayarak pusette geçirdiği zamanı uzatıyorsunuz.

İnanır mısınız, tüm bunlar dün Derin’le dışarı çıktığımda aklıma geldi. Bir yandan pusetini iterken, bir yandan da bunları not ettim telefonuma, gelince yazayım diye… Bu özellikler ancak kullanım sonrasında fark ettiğiniz şeyler, dolayısıyla bebek mağazalarındaki görevliler sizlere bunlardan bahsetmeyecektir. Ve bunların hepsi de kişisel tecrübelerime dayanıyor; dolayısıyla belki başka marka/modeller kullanmış olsaydım farklı tecrübelerim olacaktı.

Umarım yol gösterici olmuştur bu kısa liste. Tecrübeli anneler ve konuda fikri olanlar da kendi görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

61 yorum

 1. Guzel bir yazi olmus her zamanki gibi. Biz de Peg perego’cuyuz. Aria ile 6. senemizi doldurduk. Hala da kullaniyoruz. Seninle gorustugumuzde Vela hakkindaki yorumlarin uzerine, velayi hafif diye dusunen kardeslerim dahil 2-3 kisiyi fikrinden vazgecirdim. Onlar da Aria aldilar.

 2. Elif Ece Yürük Göksu

  Ben de ilk bebeğimde şöyle bir bakınıp baston puset almanın daha akıllıca olduğuna karar vermiştim.Hem daha az yer kaplıyor – o vakitler arabamız daha minikti!-, hem daha hafif, hem de kullanım aralığı daha geniş bana göre…Yani pusetten sonra bir de stroller alma ihtiyacı hissetmedim ben. Hoş gerçi bunda sevgili kızımın pek pusette oturmayıp yürümeye başladığı 9,5 aydan sonra hep mobil olması da etkili oldu! Şimdi oğlum da aynı pusette büyüyor, ohh ne iyi etmişim de almışım diyorum! 🙂
  Kısaca; baston puset candır ciğerdir bizim evde! 🙂
  Ece

 3. Bir de pusetin genişliğine bakmak ve özellikle bizim gibi asansörlü ama asansörünün kapısı ikinci bir güvenlik sürgüsüyle daraltılmış bir yerde yaşıyorsanız, pusetin açıkken asansöre girebiliyor olması büyük avantajdır.. Biz bilemeden Pierre Cardin aldık, mecburen kullanıyoruz.

  • Bir de benim eşim gibi aman 3 tekerlekli olsun dağda tepede kolay itilsin kaygınız varsa tekrar düşünün derim.. Karadeniz yaylalarına trekking e gitmeyeceksiniz eğer bence tamamen gereksiz bir özellik…

  • Kızımınkide pierre cardin, çok kullanışlı, manevra yeteneği harika. Çok büyük olması hiçbiryere sığmaması, ağır olması dışında süper yani (geriye pek bişey kalmadı aslında :)) ). Arabanın bagajına koyduğumuzda yanına hiçbirşey koyamıyoruz. Tek elle itiliyor ama tek elle katlamak mümkün değil. Sepeti ve tepsisi güzel ama. Her pozisyonda sepet kullanılabiliyor. 2 aydır baston puset kullanıyoruz oh be dedik sonunda 🙂 Hafif, küçük. Heryere sığıyorsunuz.

   • Biz de kızım için pierre cardin aldık, ama ben hiç memnun değilim. Şöyle ki; 3. katta oturuyorum, asansör yok ve puseti aldığımızdan beri hiç dışarı çıkarmadık. Çünkü büyük ve de ağır. Satmak dahi istiyorum aldığım fiyattan daha düşük bir fiyata.Çok özelliği var, çift yönlü kullanılıyor, 4 kademeli yatış pozisyonu var, bütün tekerlekleri dönüyor, ve de sabitlene de biliyor, vs. vs. ama işte büyük. Ne yapsam acaba? Ben çok pişmanım bir de az buz para vermedik hani.:( yeni bir tane almak istiyorum, eşim asla izin vermem diyor 🙂 asla! Çok acemiliğimize geldi, çookkk…

  • bizde chicco nun çift tekerlekli büyük bir modeli var.evimiz 3.katta ve asansörümüz yok.dolayısı ile gidip üçte bir fiyatına basit bir baston puset aldık.ilk aldığımız ağı, taşıması zor ve hiçbir yere sığmıyor..ah elif hamileyken bu yazıyı kaleme alsaydın ne iyi olurdu:)) büyük hizmet bence

 4. Biz eşimle uzun süren araştırmalar ve forumlar sonucunda Inglesina Avio aldık, bahsetmiş olduğunuz tüm özellikleri içerisinde barındırıyor. Piyasadaki baston pusetlerden sonra en hafif olanı, tek elle katlanabliyor, aynı zamanda tek elle çok rahat açılıp kapanabiliyor, katlandığında da neredeyse baston puset kadar yer kaplıyor, üzerine ana kucağı da oturup bu bütün özellikleri içeren tek puset galiba… çünkü genelde üzerine anakucağı oturanlar çok ağır oluyor, bunun ana kucağı da çok hafif.. İçerisindeki kılıflar yıkanabildiği gibi komple set halinde aldık, yağmurluk, rüzgarlık hepsi içinde… fiyat olarak da orta karar bir sınıfta bence.. çünkü bazılarının fiyatına bakınca, motoru nerde bu arabanın diyesi geliyor insanın. biz haşim işçan geçidinden peşin fiyata da alınca çok daha uygun oldu….. bu arayışta olanlara tavsiye ederim, mutlaka bir bakıp deneyin derim….

  • Ben de şu anda inglesina zippy free ile avio arasında gidip geliyorum.
   Zippy Free’nin avantajı puset kısmının anne tarafına dönebiliyor olması ve tekerleklerinin çifter çifter olması.
   inglesina avio’nun avantaj(lar)ı ise üstüne maxi cosi’nin ana kucağının da takılabiliyor olması, itme kolunun tek parça olması…
   ufff gerçekten zor bu iş!!!

   Not: Evet blogcu anne, ben 5 aydır hala puset seçemedim!!!! neredeyse doğuracağım :)))

   • o zaman ebebek e gidip bir de bugaboo bee yi sürüp incelemenizi öneririm,kayıtsız kalamadık,aldık,çok memnunuz.bir tek tepsisi yok şimdilik eksikliğini hissetmedik.

  • merhaba,

   inglesina aviodan memnun oldugunuzu yazmistiniz blogcuannede. 3 ayda fikriniz degisti mi acaba? ben de bu marka puset bakiyorum da. deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

   sevgiler

   elif

 5. Bu konuda ben de çok araştırarak pusetimi almak istemiştim .Ve tabiki senin blog’un yine yine bu konuda da çok yardımcı oldu ve burdan edindiğim bilgilerle bu ay içinde Inglesina-zippy free aldım . Edindiğim bilgilerde ”Nilü’nün gebelik günlüğü’ yazılarından birinde Nilü hanım,annelerden yardım istiyordu ; -Ne almalıyım ,fikri olan var mı ? diye; çoğu bayan da yorumlarda, bu puseti övmüştü.Özellikle tek elle kapanır açılabilir olması büyük bir avantaj olduğu konusunda çoğu kişi hemfikir olunca kendim de bizzat görerek aldım .Rahat kullanacağımı düşünüyorum ; hiç de yer kaplamadı. Şimdilik kullanışlı gözüküyor.

  • Biz de inglesina zippy aldik. Tek elle kapanmasi ve acilmasi buyuk avantaj. Sepet kismi genis ve yanlardan esya koydugunuz icin yatis kalkis pozisyonlarinda sorun olmuyor. Gunesligi oldukca genis, iyi bir golgelik yapiyor, bu yaz bizzat test ettik. Kollari yukari iceri degisik pozisyonlar alabiliyor, ancak ayarlanan yerdeki yaylaRi hemen bozuldu, enistem sagolsun tamir etti :))
   Yagmurluk ve kislik bacak korumasi da guzel.

   Anakucagindan pek memnun kaldigimi soyleyemem. Takmak cikarmak cok kolay, bu arada ana kucagi takiliyken arabanin diger kisimlari cikabiliyor kullanmak zorunda kalmiyorsunuz yani ekstra bir agirlik yapmiyor size. Ancak ilk aylar icin fazla dik, bebek icin daha yatar bi pozisyon daha uygun oluyor, bir de golgeligi cok kisa ve kullanissiz. Bizden bu kadar…

 6. elifçim yeni anne adayları için güzel bir yazı olmuş bende tecrübelerimi paylaşmak istedim .İlk kızımda araba almamıştım aman 2 kişiyiz taşırız vs derken sonra pişman olduysamda artık almayalım geçti zaten birdaha doğurmcam demiştim amma velakinne aradan geçen 5 yıl fikrimin değişmesine sebep olmuş tekrar anne olmuştum .Şu an kızım 10 aylık ve busefer daha doğmadan arabasını aldım . Tercihimide loola dan oldu ama kesinlşikle taviye etmem ne anakucağı ne pusetinden memnun kalmadım ve geçen hafta 100 tl ye gidip hafif klay sürülür baston pusetlerden aldım , kısacası kimse hevesle gidip onlarca para verip o ağır arabalara para gömmesin iyi araştırılsın sevgiler….

 7. Biz de loola up aldık ve çok memnun kaldık hem ana kucağından hem de pusetinden özellikle ilk 5 ay anakucağıyla kullanımı çok rahattı, bir çok arkadaşımıza tavsiye ettik ama anneme ağır geldiği için McLaren de aldık. Bu arada hem çok hafif, hem az yer kaplayan, hem yatabilir, hem anakucağı içine koyulabilir, hem kolay açılan hem ucuz, HEM 3 tekerlekli hem 4 tekerlekli :)) YOK ÖYLE BİR ŞEY ne yazık ki! Öncelikleri belirleyip ona göre almak lazım. Puset gerçekten bebek alışverişinin en zor kalemi.

 8. Ben de yoğun ve bir ucuza kaçma neticesinde gidip paşa paşa Quinny Zapp Xtra aldım. Bir önceki modelden farkı iki yönlü kullanılabilmesi ve altında sepeti onun dışında aynı. Ama bu iki özelliği katmaları çok çok iyi olmuş. Tamam model şık ama sadece şıklık bir şeye yaramıyor. İki sorun var; biri 2 parçaya ayrılıyor olması. Muhakkak oğlumu birinin kucağına vermem lazım onu ayırabilmek ve bagaja koyabilmek için. İkincisi de alt kısmı minicik kalıyor katlanınca ama üst kısmı (oturduğu yer) katlanmadığı için aynı kalıyor.
  Herşeye ve herşeye rağmen artık alıştığımdan mıdır, Pierre Cardin’den sonra bana uzay mekiği gibi geldiğinden midir nedir çok memnunum.

 9. Kzıma araba almak için çok araştırma yapmıştım. (internetten) senin yazılarınıda defalarca okumama rağmen ne alacağıma karar verememiştim ama temel olarak özellikle çift yönlü, kolay katlanabilen (ablamınkinden ders alarak onu katlamayı defalarca göstermesine rağmen yapamamıştım) ve manevra kab,iliyeti iyi olan bir araba almaya dikkat edecektim mağazaya gittiğimizde bu özellikleri söyledik bize çok belli başlı modeller gösterdi çok çeşit yoktuve birazda benim nevrim döndü ne alacağımı bilemedim. adamakıllı marka olarak sadece kraft vardı. iyi bir seçim yapamayarak kraft duo travel sistem aldık. 550 lira.çift yönlü ama bu okadar da olması gereken bir özellik değil çünkü diğer tarafa çevirdiğimizde arabayı sürmek çok zorlaşıyor. tek yönlü olup tentesi sonuna kadar kapansayeterli olacaktı. ayrıca 9.5 kilo ve iskemle gibi kapandığından bütün bagajı kaplıyor.kapanırken evet tek elle bebek kucağındayken saniyede kapanıyo ama açmak bir okadarzor.taşıma koltuğununda çok eksiği var bence hiç yeni doğana uygun bri oturuş sağlamıyor. KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUUM.

 10. :))) Bu puset konusu bebek alisverisinde beni de en zorlayan konu(ydu). 5 sene once oglumun dogumundan once cok uygun fiyata kraft jogger travel sistem pusetlerden denk gelmisti ve fazla dusunmeden hemen aldik… 3 ve buyuk tekerlekli olusu, tek elle acilip kapanmasi, manevrasi, cok iyiydi.. Gelgelelim ne araba bagajina sigiyordu, ne de katlandiginda her hangi bir yere tekerlekleri buyuk oldugu icin… Oglum bebekken pusete binmedi, biraz buyuyunce de yoruldugundan bindiginden hadi dedik baston filan almayalim.. ( Cunku yepyeniydi onceki de ) Ama hakkini vermek lazim yer kaplama ve agirlik disinda cok kullandik daha sonra , memnundum da… Sonra bu Nisan da kizim dogdu ilk zamanlar icin yine oglumda kullandigim puseti kullanalim dedik ama artik kalabalik bir aile olmamiz ve buyuklugu ( markette ya da alisveriste reyon aralarinda yurumek bile dertti ) artik canima yetti ve gunlerce aramalarim sonucunda ( kriterlerim : Hafif olsun, katlandiginda az yer kaplasin, sirt dayama yeri tam yatsin ve cok da pahali olmasindi ) chicco liteway puset aldim, cok memnunum…
  Yeni puset alacaklara tavsiyem onceliklerini iyi belirlemeleri.. Gercekten cok fazla, model secenek var ve insanin akli karisiyor…

  • Biz de o büyük çift yönlü pusetlerden kullandık baştan ama sadece 3 ay dayanabildik.Puseti bebek size doğru kullanmaya kalktığınızda daha da bir ağırlaşıp, hareket kabiliyeti inanılmaz zorlaşıyordu.Bir de arabanın bagajını olduğu gibi kaplıyordu.Sonrasında hem hafif,hem yer kaplamayan,sırtı iyice yatan baston puset almaya karar verdik.Chicco c.t. 0.5 aldık kızım 16 aylık sürekli elimizde,çok memnunuz.

 11. Bizim bebe comfort Lola miz var cooook agir tek Elle kapniyor ama 2 el ve 1 ayakla ancak açılabiliyor. Sepeti güzel, ama mesela bebeğin oturduğu kısım en yüksekte bile yatık duruyor cocuk etrafı gorucem diye kendini paraliyor. Tentesi güzel yağmur ve guneste kullanışlı. Ama 8 aylık kizimla dışarıya çıkabilmek için hep bir baskasına muhtaciz.
  Biri alsa götürse de yenisini almak zorunda kalsam diye düşünüyorum desem hislerimi anlatır mı bilmem??

  • 🙂 Kesinlikle anlatır. Biz de pierre cardin aldık ama baston değil. çok özelliği var fakat ağır ve büyük olması insanı çileden çıkarıyor. İşin kötü yanı şu ki bence:) görümcem Ankara’ya yanına gittiğimizde kullanmamız için kızlarının puseti verdi. Kızlar şimdi kocaman, e durum böyle olunca da alın sizin olsun ben ne yapacapım dedi.:) biz de kuzu kuzu aldık getirdik. gayet hafif, fena deil ama ben istemiyorum mecburiyetten kullanıyorum. 🙁 çünkü pierre cardin 3 kat aşağıya indirilip çıkarılamayacak kadar büyük:) onunla dolmuşa, otobüse binmek ne mümkün! velhasıl, görümcemin verdiği puseti apartmanın arka girişine park ediyorum, çalınsın diye de dua ediyorum, belki eşim insafa gelir de baston puset alır diye. evde 2 tane puset olunca bir üçüncüye tahammülü yok. 🙂

 12. çok güzel bir yazı olmuş elifcim bende araştırma aşamasındaydım…
  birde şöyle bir ayrım var travel sistem ,çift yönlü ve tek yönlü pusetler…
  bence ilk aylarda kullanım açısından çift yönlü olması çok daha iyi…piere cardin ve baby2go hem uygun hemde tek elle katlanma az yer kaplama vede 7 kg sadece …piere cardinin ana kucağıda var monte edilebiliyor…mesela bu özelliği kaçınız kullandı memnun kaldı yoksa zaten bebiş minikken anakucağı kolay ve rahat hop alıp gezmede kullanıyorsun arabada giderken oldukça gerekli bir yerde uyuyunca içinde yatıyor…illa arabayada takılabilmesi gereklimi?

 13. Merhaba ,
  benim 2 yaşında bir kızım var. doğumdan önce görümcem hep ben vericem size bebek arabasını dediği için bu konuda birşey yapmadık . görümcemin arabası eveflo ve çok büyük ,katlaması açması inanılmaz zor travel sistem denilen modeldi. 1 ay dan sonra başka bir araba almamız gerektiğine karar verdik çünkü ben tek başıma kızımla dışarı çıkamıyordum . çok fazla araştırma yapacak vaktimiz olmadı.biz chicco 2 me puset aldık. ve yanında da anakucağını. kızım 1 yaşına kadar ana kucağını aynı zamanda araba koltuğu olarak kullandık. pusete 2 yönlü de oturtabiliyorsunuz. pusetin ayrıca kendi koltuğuda var . tüm parçalar çok kolay takılıp çıkarılabiliyor ve hafif. katlayınca da baston puset gibi az yer kaplıyor. fiyatı biraz pahalı ama ben farkı kuzenimin pierre cardin iyle kıyaslayınca anladım. o benden 6 ay sonra almıştı ama kumaşı pamuklanmış rengi solmaya başlamıştı. benimkini görünce yeni aldığımız sandı. chicconun kumaşı gerçekten çok kaliteli ve çıkarıp yıkamak için çok pratik. ayrıca ,güneşlik ,tente ve kış için ayak battaniyesi de var arabanın. biz çok memnun kaldık ve hakkını vererek kullandık.

 14. Ikinci cocugumuzda Baby Jogger City Mini Stroller aldik ve cok memnunuz. Hafif, saglam, kolay katlaniyor, kucuk arabaya bile rahat sigiyor, tentesi buyuk ve uyku icin arkaya cok guzel yatiyor. Surusu de cok rahat. Bir tek Elif hanimin dedigi gibi denge meselesine dikkat etmek lazim uc tekerlekli oldugundan…

 15. çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık…gerçekten çok önmeli noktalara değinmişsiniz..bizde bebecomfort trek aldık 3 tekerlekli koşu arabası. satıcı koşarsınız artık diye dalga geçmişti ama koşmak için almadım hiçbiryere takılmıyor tek elle mükemmel sürülüyor tek sorun kocaman ve katlanınca biraz yer kaplıyor ama sorun etmiyorum çok rahatım 🙂

 16. neden kimse şahane maclaren pusetlerden bahsetmemiş acaba?

  oldukça güzeller.

 17. Biz Can için şu yazımda yazdığım ve fotoğrafını verdiğim
  http://www.bebekveben.com/2011/07/14/15-vazgecilmez-bebek-urunu-listesi/
  Mac Laren Travel Stroller aldık. Araba koltuğunu içine koyacağınız bir çerçeve mantığında çalışıyor.
  O kadar hafif ki serçe parmağınızla itebiliyorsunuz.
  Ayrıca normal pusetlerden daha ucuz. Çok memnunum. Herkese tavsiye ederim.

 18. Bebek arabası almayı düşündüğüm şu günlerde sanki beni duymuş da yazmışsın gibi:) Sana ver yorum yapan herkese çok teşekkürler:) Yazılarının ne kadar yararlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedim:)

  Sevgiler..

 19. iyi günler. gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. biz de uzun süren araştırmalar sonucu chicco aldık. gerçekten çok memnunum. arazi arabası gibi kötü zeminlerde bile çok rahat kullanılabiliyor. ancak ben farklı bir noktaya parmak basmak istiyorum. biz her yere arabayla gidiyoruz. bebek arabasını yalnızca alışveriş merkezlerinde, senede bir iki kere tatile gidersek ve yemege gidersek kullanıyoruz. onun haricinde araba bagajında bekliyor. eğer çok kullanmayacaksanız normal, uygun fiyatlı, basit bir bebek arabası da alınabilirmiş diye düşünüyorum. bu gidişle 5 çocuk kullanır yine de eskimez heralde. mama sandalyesine bütçenizden daha fazla para ayırın derim. çünkü gerçekten tepe tepe kullanıyosunuz….

 20. Elif öyle bir konuya değinmişsinki eşimle beraber kafayı yemek üzereyiz 33 haftalık hamileyim ve 24. haftadan beri bebek arabası bakıyoruz tam oldu buna karar verdik derken hop başka bir model çıkıyor yani anlayacağın kafamız karmakarışık kendi aracımızı alırkrn bu kadar zorlanmamıştık. En son iki seçenek arasında kaldık aranızda concord ne ve orbit baby kullanan arkadaşlar varsa lütfen eksi ve artılarını benimle paylaşabilir mi?

 21. Merhabalar, yazinizda herseyi dusunmusunuz Elif. Hakkaten cok yararli bilgiler. Tesekkurler. Bende uzun arayislardan sonra, Steelcraft’in Strider 3wheeler plus’u kullandim Gizel 2 yasina gelene kadar. Hem arabaya konabilecek infant seater travel system’i var hem 6 aylik bebisler icin basineti (arkadas ziyareti veya kalmalik ziyaretlerde bebek yatagi goturmeme hic gerek kalmadi harika bir sey!) hemde 6 ayliktan sonrasi icin normal seater’i 4 yasina kadar rahatlikla kullanabilecek ebatta.. Oturagin yonu size veya yurudugunuz yone cevirilebilyor (2reversing seat). http://www.striderplus.com.au/Stroller/Stroller/Stroller.asp Yagmurlugu ve siyah gunesligi de var(gizel uyurken gunesten rahatsiz olmamasi icin cok idealdi).Kisacasi sadece bir el manevrasiyla surulebilecek harikulade bir cocuk arabasi. Tek sorunu biraz fazla yer kapliyor ve 11 kg civari. Ozellikle araba surmeyen ve toplu tasit araclari kullanan biri olarak otobuslerde biraz zorluk cektigimi belirtmem lazim. Mesela otobuslerde yer yoksa bize oncelik vermeleri gerekirken bir kac defa bazi aptal soforler arabayi katlamadan otobuse almadigi gibi durumlar oldu yada yer yok diyip basip gittigi 🙁 Birde cocuk uyuyorsa hadi bekle bakalim yarim saat sonra gelecek otobusu. Neyse bu deneyimim uzerine cok severek kullandigim bebek arabamizi gizel 2 yasina gelene kadar kullandim. Otobuste yasadigim sorunlar sonrasinda ve cok seyahat ettigim icin yine yolculuk icin cok hafif kolay tasinacak bir puset aramaya koyuldum ve sonunda dahiane Quick Smart isimli puseti buldum. kesinlikle herkese tavsiye ederim. Ozellikle cok seyahat ediyorsaniz ucakla vesaire muhtesem bisey ve cocugunuz 6 aylik uzerindeyse. http://www.ukparentslounge.com/index.php?pg=72&utwkstoryid=2129&title=QuickSmart+Easy+Fold+Stroller&ind=5 sadece 6 kilo ve ucagin icine alabiliyorsunuz ozel bir kare cantasi var onun icine atip omzunuzda istediginiz yere goturebiliyorsunuz. Simdi birde cok daha hafifi cikmis puset bozulsada onu alsam diyorum http://daddytypes.com/2006/10/05/super-folding_quicksmart_stroller_spotted_in_maine.php 😀 bunubda sirt cantasi var sirtiniza atip istediginiz yere goturuyorsunuz. Nasil bir bulus ama !!…

 22. 2 çocukta 3 puset aldım. En son aldığım kesinlikle en akıllıcasıydı.Hem baston, hem yatabiliyor. Benim tercihim kesinlikle chicco liteway…

 23. annelik heyecani :)

  Merhabalar, ben 3 ay sonra anne olacagim Londra da yasiyorum fakat simdiden bebek arabasi arayisina girdim. Indirimleri denk getirip ucuza almak istiyorum. Yoksa baktigim kadariyla burada bebek arabasi fiyatina cok rahat bir araba alinabiliyor! Hatta sagolsun esim bizim arabayi satalim da bebegin arabasini alalim diye dalga gecti ilk mothercare gezimizde.. Zaten benimle ilk ve son mothercare ziyaretiydi 🙂 Burada konustugum anneler genelde iki markayi tavsiye etti
  1. Silvercross 2. Bugaboo Evet her ikisinin fiyati diger markalara gore biraz daha pahali hatta silver cross kullanimi cok rahat ve hafif olmasina ragmen kucuk sepeti yuzunden tercih etmeme sebebim. Bugaboo ise gercekten cok kullanisli kullanan kac kisiyle konustuysam cok memnun .
  Bazi internet sitelerinde indirimli fiyatlari da mevcut. Ingiltere de yasayan anneler varsa eger tavsiyelerini bekliyorum:) #sevgiler..

 24. Cok faydali bir yazi olmus. Ben de baya arastirip sonunda bugaboo cameleon aldim. Tek elle kapanmamasi dezavantaj oluyor hakkaten. Ama ne agirligi ne buyuklugu sikinti yaratmadi henuz bize (11 aylik olduk). Kullandigimiz bu 11 ay boyunca felaket memnun kaldim ben sahsen. Ama tepsisi yok, o da olsa tadindan yenmezmis 🙂

  • bugaboo cameleon bebek arabalarının şahı ama ana kucağı hariç (sadece port bebe ve puset) 2.500 TL!!! tadından yenmemesi için fiyatının da biraz daha hesaplı olması gerekiyor 🙂

 25. Ben de Amerika dan Peg Prego Vela almistim. hemde esim ve ben uzun uzun arastirip karar vermistik. Elifin blogunu hamileligimde sikca takip ediyordum, halende oyle ve bir okadarda guvenip seviyorum. Peg Pregonun yesil ve ekoseli rengini gorur gormez sevmistim, Elifin de Peg pregoyu yillarca sorunsuz kullandigini okuyunca gozum kapali aldim..Ama Vela aldim..
  Ancak 1 ayda ortaya cikan on tekerin kilitlenmesi ve kolay manevra yapamamasi gercekten buyuk bir dezavantaj. Almadan once hic gormedigimiz bu kullanici yorumunu sindilerce sikca rastlamaktayim maalesef. Car seat i ise sadece Peg prego olabiliyor, diger modeller gibi baska marka car seatler maalesef peg prego vela bebek arabasina uymuyor, Patentli odullu kafa tarafi kenarlarindan bariyerli ve cok guvenli sik ve rahat bir araba koltugu olmasina ragmen gercekten cok agir..
  Musteri hizmetlerinin bize hemen donecegini dusunerek gonderdigim onca maile maalesef simdiye kadar cevapta alamadim.. Ozellikle Vela modeli icin almadan once mutlaka dusunun derim

 26. merhabalar elif,
  zaman ayirip yazinizi okudum ve yine zaman ayirip deneyimimi yazdigim yorumumu neden eklemediginizi cok merak ettim. yanlis bisey de yazmadigim halde yayinlamamaniz cok tuhafima gitti bi limiti falan mi var? linkler mi? yada yabanci markalar olmasimi? en azindan aciklama yapsaydiniz bi sekilde daha iyi olurdu diye dusunuyorum! sevgiler
  kader.

 27. cidden çok faydalı bi yazı olmuş keşke oğlum doğmadan yazmış olsaydın 🙂 hepsi çok doğru

 28. Selamlar, bende en son olarak papas&mamas markasinin yeni cikan hafif pusetlerindennaldim ve cok memnunum.tavsiye ederim hem kislik hem yazlik kullanilabilir fiyati ise 345 tl

 29. puset konusu gerçekten de çokkkk önemli bir konu.. ama özellikle bir konudan bahsetmek istedim.. biz iki ayrı puset aldık, üç ayrı puset kullandık Ayaz’da.. ilkinin itmesi tek kolluydu, diğerleri baston olduğu için iki kolluydu.. ben ilkinde koluna birşey asamamanın sıkıntısını yaşadım.. o kollara, çanta, torba asmak süper birşey bence.. pusetler de şunlar, biri pierre cardin di ki memnunduk diyebilirim hafifti rahattı ama yurt dışına çıkarken çok çok hafif olduğu için abimlerim chicco baston pusetini kullanmıştık, çok memnun kalınca gittik maclaren aldık ondan da memnunuz diyebilirim. sevgiler..

 30. kafa karisikligima bir yenisi daha eklendi ben maxi cosi yle hauck arasinda kalmisken bir cok yeni markayla daha tanismis oldum hauck ve maxi cosidende kimse bahsetmemis aradigim bütün özellikler hersey bunlarda yer aliyor fiyatida uygun 300 euro civarinda sizin söylediginiz markada elif hanim 600 eurodan basliyor ve bakilcak olursa ayni özelliklere sahipler ama hala karar verebilmis degilim ve burada malesef magazaya gdip secme sansim yok ya internetten yada kampanya oldugunda bir marketten bakabilicem isim baya bi zor gibi duruyor hadi bakalim hayirlisi

 31. biz de http://www.cangama.com/2012/neler-aldim-neler-listesi-1/ de bahsettiğim Concord Neo kullanıyoruz. elbetteki baston pusetler kadar hafif degil ama pratik ve kullanıslı. Biz memnun kaldık.

 32. bende lite way puset aldım oğluma daha önce uygun fiyata sunny baby diye bi markanın travel sistem arabasını almıştım araba güzeldi fakat çok hantaldı otobüse dolmuşa binerken çok zor oluyodu hem çocuğu zaptedip hem çantayı taşıyım hemde o hantal arabayı toparlamak kabus gibiydi ama yeni pusetimizden çok memnunum hem hafif hem tek elle kapanıp açılabiliyo.üstelik içnden çıkan kışlık tulumda ayrıca süpriz oldu bana yağmurluğuda war ve fiyatı indirimde bana makul geldi çok uzun yazdım ya 🙂 ama benim gibi hata yapıp ikinciye araba almak zorunda kalmayın diye öneride bulunmak istedim herkese iyi günler

 33. ben kızım için bebek arabası alırken çoookk uzun bir inceleme ve araştırma sonucunda (hamilelikten doğum sonraına kadar araştırdım ve 6 aylıkken aldım :)) yani yoplma 15 araştırdıktan sonra 🙂 macleren techno XL kesinlikle çok iyi ve çok memnunum

 34. Can’ın 1 yaş ile birlikte değişen ihtiyaçlarını karşılamak için Britax B-Agile Stroller (pusete)’a terfi ettik. Yeni pusetimiz hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz
  http://www.bebekveben.com/2012/05/03/yeni-pusetime-bayildim/

 35. Merhaba,
  Şimdiye kadar okuduğum en detaylı ve gerçekten faydalı puset inceleme yazısı olmuş. Bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Nasıl bir bebek arabası almalıyım diye düşünürken kafamdaki soru işaretlerini tamamen giderdiniz. Blogunuzu bundan sonra da takip edeceğim.

 36. Bu blog gercekten kafa karisikligina birebir 🙂
  Ben de uzun bir arastirma sonucu Inglesina Zippy ye karar vermek uzereyim, fakat bu arabayla kullanilabilen Huggy marka ana kucagi ile ilgili hic yorum bulamadim. Baska hicbir marka ana kucaginin takilamamasi beni tereddutte birakan tek sey. Avio modelinde maxi cosi ana kucagi kullanilabiliyor fakat zippy nin kesinlikle daha kullanisli olduguna inaniyorum.
  Yani kafam tam netlesirken gene karisiyor 🙂
  Bu konuda bana yardimi olabilecek tecrubelerinizi bekliyorum..

 37. Ben de inglesina zippy’nin free ve avio modelleri arasinda gidip geliyorum ayni sebepten. Maxi Cosi ana kucagina uyumlu olmasi Avio dedirttiriyor ancak tekerlekleri, konforu vs free dedirtiyor. Dogurmadan secebilsem keske 🙂

 38. Pinar Elcin Mann

  Kaldirimlar cakil veya kare tas ise tekerlerin boyutu the cok onemli. o zaman daha buyuk tekere ihtiyac oluyor.

 39. Bence de çok bilinçli bir yazı olmuş tebrik ederim öncelikle ayrıca bende peg pregoyu tepe tepe kullananlardanım Türkiye’de de var bu marka, çok memnunum hatta oto koltuğunu bile aldım, fiyatı göreli diğer markalara göre uygun ara sırada kampanya yapıyor tavsiye ederim, bizim haşarı hala onu kırmadıysa sağlam bir ürün demektir,

 40. Biz Mountain Buggy’nin urban jungle modelini seçtik uzuuun okumalar ve araştırmalar sonucunda. Pek de memnun kaldık, Mercedes gibi birşey 🙂 Sık sık uçakla yurtdışı seyahati yaptığımızdan daha hafif baston tarzı bir ürün aldık 6. aydan sonra, Maclaren. Resimleri ve detaylı bilgileri için bloğuma beklerim;
  http://www.gezginanne.com/2012/05/artk-bizim-de-maclarenimiz-var.html

 41. ya peg perego pliko mini kullanan var mı benm arabam acayip ses çıkarıyor sizinkide öylemi acaba

 42. Ayşegül ve Selvin başta olmak üzere tüm İnglesina severlere sesleniyorum.
  34 haftam bitmek üzere 3 hafta içinde çözmem lazım puset olayını.
  Maxi-cossi pepble ana kucağını ödünç verdi ablam.
  Avio mu alayım Zippy Free mi? Ekim’de doğacak çocuk kış çocuğu olacak annem Zippy al diyor ablam saçmalama Avio al diyor.Kendisi Quinny kullanıyor hala ama ben çok şükür İnglesina’ya kadar indirebildim seçeneklerimi 5-6 aylık araştırma sonucunda 😀
  Şimdi help kullananlardan yorum hatta yönlendirme rica ediyorum…

  • Merhaba Nazli,
   Inglesina Avio kullaniyorum. Ben Avioyu tepe tepe kullanmadim ama ihtiyaclarimin hepsini karsiladi. Tam bir bebek arabasi, genis rahat. Katlaninca da baston pusete yakin olculere geliyor. Ucaklarda cok yolculuk etti, hepsinden sag cikti… Bir tek acilip kapanma mekanizmasina guvenlik etiketleri yapistirdiklari icin bir kucuk servis gordu onun disinda sorunsuz. Ben de ilk basta Zippy ile Avio arasinda tereddut ettim, tekerlekleri gucsuz olur mu diye ama sikinti yasamadik.

   Yegenim icin abimler Zippy kullandilar. 4 sene oncesinin modeli. Soyle soyleyeyim yegenim hala!!! 4 yasina o arabaya oturuyor ve hicbir sey olmadi pusete.

   Demem o ki, her iki model de guzel. Seklini en begendiginizi alin ve kurtulun. Pusete ben de cok kafayi takmistim. Kendinizi, ihtiyaclarinizi cok yanlis degerlendirmemisseniz ve cok buyuk bir aksilikle karsilasmazsaniz aldiginiz urun sizi memnun ediyor.

   Sevgiler

 43. Teşekkürler İncir’in annesi… Hemen bir soru daha sorayım 😀 Siz Avio’yu kaç yaşa kadar kullandınız. Maclaren almak zorunda kaldınız mı? Avio’nun şekli,renkleri,ana kucağımla uyumlu olması güzel. Zippy daha iri gibi geldi bana ama sanki daha konforlu… Eğer Avio’yu da uzun süre kullanabilceksem onu tercih edeyim…

 44. Kizim 19 aylik ve Avio’yu hala kullaniyoruz. Anakucagi parcasini ilk 4-5 ay kullandik hem araba koltugu olarak hem puset parcasi olarak. Kizim buyudu, icine sigmamaya basladi (her cocugun boyuna posuna gore degisir bu ilk aylardaki kullanim suresi) ve biz bebek arabasi parcasini takip kullanmaya basladik. Rahat bir araba. Golgeligi son derece kullanisli ve buyuk.

  McLaren almak zorunda kalmadik hayir. Avio ile Zippy’nin kullanim suresi bakimindan cok buyuk farklar tasiyacagini sanmiyorum. Avio daha hafif bir araba hatta piyasadaki en hafif bebek arabalarindan bir tanesi. Zippy’e gore biraz daha yuksek galiba. Avio tekerlekleri ve tek parca tutma kismi sayesinde cok rahat tek elle de itilebiliyor ve manevra yapisi cok rahat. Zippy icin abimler iki parca tutma kisminin isi zorlastirdigini ve ve hatta bir sefer kirildigini soylediler. Lutfen bunlari kisisel tecrube olarak alin. Siz Zippy alirsiniz hic sorun cikmaz, Avio alirsiniz benim hic yasamadigim seyleri yasarsiniz:) Sebebiniz olmak istemem.

  Bebek arabasi denen urun gercekten cok oyuncakli bir sey. Ben hala bebek magazalarina girdigimde gozumu alamiyorum renklerden, sekillerden ancak onceliklere gore secim yapmak cok onemli. Tadini cikarin. Kafanizi cok da fazla yormadan, iciniz ne diyorsa onu alin. Kesin bir sey diyordur o ic:)

 45. Hem blogcu anne’ye böyle bir topic açıp detaylı yazdığı yazısı için, hem de takipçilerin aydınlatıcı yorumları için teşekkür ederim. En çok da İncir’in Annesine.Pusetimizi aldık 😀 Hatta yazısını da taze taze yazdım. http://cloudysunnyfunny.blogspot.com/2013/09/pusetimizi-sectik.html
  İnşallah pişman olmam 😀 Bloguma da beklerim,