34 Yorum

Düğün ve cenaze

Hayat aslında iki olaydan ibaret: Düğün ve cenaze.

Uzun süre görmediğin, bir şekilde ilişkinin kesildiği insanlar ya düğünlerde çıkıyorlar karşına, ya da cenazelerde.

Düğüne giderken süsleniyor, püsleniyor, normalde olduğundan çok farklı, çok güzel görünmeye çalışıyorsun. Cenazede ise tam tersi, en “olduğun gibi” halinle boy gösteriyorsun.

Düğünde başlangıçları kutluyor, senelerdir uzakta olduğun insanlara sarılıp dans ediyor, halay çekiyorsun. Cenazede ise “Burada mı görüşecektik?” diyor, yine sarılıyor, ama bu sefer ağlıyorsun.

Hayat akıp gidiyor. Düğünlerde ve cenazelerde bunu daha iyi anlıyorsun.  Akıp gidiyor. Birden, birkaç saniye içinde değişebiliyor hayat. Bir hayat bitebiliyor. Yeni bir hayat başlayabiliyor.

Büyümek bu demek sanırım. Çocuk olmak sadece oyun oynamaktan ibaret değil. Dünyayı kendi eksenin etrafında dönüyor sanmak, hayatın acı gerçeklerini oyuncağının kırılmasından, bisikletinin çalınmasından, öğretmeninin yaz tatili için ödev vermesinden ibaret sanmak demek.

“Büyüyünce” anlıyorsun ki böyle değilmiş. Çok farklı gerçekler, çok farklı dinamikler varmış hayatta. Savaş varmış, açlık varmış, para varmış, kötülük varmış, hastalık varmış. Hele bir de ölüm varmış ki, dünyada ondan başkası yalanmış.

İşte hayat aslında bu “tek gerçeğe” hazırlanmakla geçiyor.

Böyle bir şeye nasıl hazırlanılır, bilmiyorsun. Hazırlanılır mı, onun bile farkında değilsin aslında. Başına gelince anlıyorsun ki hazırmışsın. Aslında değilmişsin ama, yapabileceğin bir şey yokmuş ya, o yüzden de kabullenmeye çalışmak tek çarenmiş. Bu “tek gerçekle” hayata devam etmeye çalışıyorsun.

Dün, geçen hafta trafik kazasında 3,5 yaşındaki kızı Nehir’le birlikte kaybettiğimiz sevgili arkadaşımız Tolga’nın annesi “Ben o haberi aldığım gün ölmedim ya, daha da hiçbir şey beni öldüremez” dediğinde bunlar geçti aklımdan.

Son birkaç gündür cenaze evinde gördüğümüz insanlarla en son düğünlerde, tatillerde, eğlence yerlerinde birlikteydik.

Hayat bundan ibaret aslında. Düğünler, doğumlar ve cenazeler.

Aradaki koşuşturmalar, işler, güçler, okullar, küçük hastalıklar… Bunlar çıtır çerez.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

34 yorum

 1. Arkadasinizin basi sagolsun. Ona ve geride kalan bebegine saglikli uzun omurler versin. Gercekten hayat arada bir insani boyle fena silkeliyor. Hanyayi konyayi anliyorsun.

 2. Allah mekanlarini cennet eylesin.bugun olecekmis gibi ahiret icin yarin olecekmis gibi dunya hayati icin haazir olmaliyiz.mevlam yakinlarina sabir versin

 3. Başınız sağolsun. Allah rahmet etsin. Bu dünya ve öbürü arasındaki dengeyi kurmak her zaman zor olabiliyor. Gidenlerin acısı ise her şeyden zor. Söylemesi çok kolay yaşaması çok zor! Ailesine güç kuvvet metanet diliyorum.

 4. Çok büyük bir acı, söyleyecek söz bulamıyorum 🙁

 5. Bunun tesellisi yok! Sözün bittiği yer! Allah sabır versin arkadaşına ve ailesine! Ve kimseye bu acıyı yaşatmasın!

 6. başınız sağolsun..
  hiçbir kelime anlatamaz..çok büyük bir acı..
  allah sevdiklerine sabırlar versin:((

 7. tekrar ba$iniz sagoolsun.Ben her kabir ziyareti sirasinda bunu idrak ediyorum.Ölümden ba$kasi yalan Lakin Ya$amin trafigine atilip yine sonsuzmu$uz gibi davranmaya devam ediyoruz neticede.
  yakinlarina sabirlar diliyorum.Mekanlari cennet olsun !

 8. Başınız sağolsun. kalanlara sabır dilemekten başka, bunun üzerine ne denebilir ki? Her şey boş. Ölüm üzerine konuşmak öyle anlamsız ki. Ben sekiz senedir biliyorum ölümü. Sekiz seneden beri hayatın hep bir de öbür yüzü olduğunu her gün idrak ederek yaşıyorum. Sabır da göstersen, alışsan da, kanıksasan da,ölümü tanıdıktan sonra her şey başkalaşıyor. Sabır diliyorum.

 9. başınız sağolsun. kalanlara sabır.
  sabır dilemekten başkası gelmiyor aklıma 🙁

 10. Başınız sağolsun. Çok, çok üzücü…

 11. Büyük bir acı tarifi mümkün değil .Başınız sağolsun.

 12. Basiniz sag olsun…..Allah geride kalanlara sabir versin..:(

 13. Bu haberi gazetede okudugumda da cok uzulmustum simdi bir kez daha parcalandi kalbim. Arkadasinin ve kizinin kaybi icin basiniz sagolsun. Esine sabir diliyorum, umarim trafik canavarlarinin aldigi bu son can olur. Cok uzuldum cok!

 14. alışılmıyor yok kaidesi ,kuralı,kalan olmak daha zor,Allah sabır versin:(

 15. Okumuştum haberi gazetede, çok acı çok… Allah anneye sabır versin o minik bebeği ona can olur, umut olur inşallah…

 16. Başınız sağolsun, Allah sabır versin yakınlarına. Konu ölüm olunca gerisi gerçekten çıtır çerez

 17. Hande Ozdiler Yilmazkaya

  Elif cok guzel yazmissin hala inanamiyorum. Bodrum a gelince bize gelmek istediklerini soylemis Can’a istanbul da karsilastiklarinda. Kismet olmadi gormek. Dualarimiz aklimiz hep onlarda, umarim Allah geride kalanlara dayanma gucu verir. Mekanlari cennet olsun insallah.

  • Hande, biz Bodrum’da haberi almadan birkaç saat önce, denize giderken onların evinin önünden geçiyorduk. Doğan’la “Bebeği görmeye gitmedik hala bir arayalım” dedik birbirimize. Sonrasında haberi aldık.

   Şaka gibi. Kötü bir şaka.