19 Yorum

Bir yere kadar

Derin, konuşma alanında Deniz’e göre daha yavaş. Daha doğrusu büyük ihtimalle normal, ama Deniz yaşıtlarından erken konuşmaya başlamıştı ya, sanki Derin de öyle yapacakmış gibi geliyordu.

Fakat tam da tahmin ettiğim gibi, 18. ayını devirmeye yaklaştığı şu günlerde Derin’in dili birden açılmaya başladı.

Ayın 23’ünde 18 aylık olacak olan Derin oğlumun an itibarıyla kelime dağarcığı şunlardan oluşuyor:

Anne
Baba
Dede
(Deniz)
Annenne
Nunnu (Nunu = babaanne)
Bibiba (Büyükbaba)
Dede
Kakka (Kaka)
Kakkı (Kaşık)
Tata (Çatal)
Mama
Nedde
(Nerde?)
Mimi ya da Meyme (Meyve, ve aslında Şeftali)
Bıdı bıdı (Bıcı bıcı = banyo)
Emme (Ekmek)
(Süt)
Du (Su, ama yoğurt da olabilir)
Aadi (Attı)
Dödüdü (Döküldü)
Addımmı (Acıdı ve Açayım mı/Aç karışımı)
Düüü (Düştü, attı, acıdı, sıcak ve daha birçok anlama gelen joker kelime)

Bunların dışında biz ne söylersek tekrarlıyor. Bunlara her gün yenileri ekleniyor.

Ama asıl komiği, acayip laftan anlıyor.

Geçen gün… Uykudan yeni uyanmıştı. Üzerinde sadece badisi vardı. Ortalıkta geziniyordu. Ayaklarının çıplak olduğunu görünce “Git odana, çoraplarını getir, sana giydireyim” dedim. Arkasından izledim: Tıpış tıpış yürüdü. Çekmecesini açtı. Çoraplarını çıkardı. İç içe geçmiş çifti açtı. (Her nedense) sadece birini aldı ve bana (mutfağa) getirdi.

Getirdiği teki giydirdim. “Ama bak, öbürünü getirmemişsin. Hadi, onu da getir” dedim. Odasına geri gitti, çekmecedeki çorap tekini gördü, Aaaa! diye bağırdı, aldı, ve bana geri getirdi. Onu da giydirdim.

Sonra işi bir başka boyuta taşıyayım dedim. “Hadi, odana git şimdi, çekmeceni kapat. Çekmecen açık kaldı” dedim. Yine yerinden kalktı. Tıpış tıpış odasına gitti. Ve baaaaaam! Kapıyı suratıma kapadı.

Tamam dedim, buraya kadar anlıyor demek ki çocuk. Zorlamanın alemi yok.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

19 yorum

 1. 15 aylık kızımda geçen tek çorapla geldi benim yanıma. “Neden çıkardın çorabını? Nerde senin çorabın?” diye söylendim. İki dakika sonra elinde çorabıyla dikildi karşıma. Bende “Aaaa ne dediğimi anlıyo buu?” diye şaşırmışım hatta evdekiler çok güldü.

 2. COK TATLI MAŞŞALLAHH :))

 3. söylediklerimizi anlıyor olmaları bana da çok şaşırtıcı geliyor.

 4. Ahahah! niye şimdi tek çorabı aldın geldin değil mi? ahaha ölüyorum çocukların bu dangulluklarına.. bir mantığı var mıdır yoksa tamamen doğaçlama saçmalar mıdır merak ederim hep:)

 5. sevdiklerinden cok uzakta...

  benim kizmda oyleydi o aylarda, simdi hadi odani toplarmisin kizim diyorum tum oyuncaklarini toplamis “mummy all done” diye bana soyluyor hatta her seferinde odaya baktigimda ise bende daha iyi toplamis oldugunu goruyorum :))) yani anasi gibi daginik olmayacak insallah:DDDDDD

 6. harika…okurken gözümün önünde canlandı bıcırık…maşallah

 7. hayır belki çekmece açık kalmamıştı da kafası karıştı yavrucağın :))

 8. cok tatli ya…o ton ton yanaklardan bir opebilsem:)

 9. EE sen de çok olmuşsun annesi! Evde tüm işi Derin mi yapacak! :)) Zaten çekmecenin açık olduğunu söyleyerek bir de takip edilmiş olduğunu anlamış olmalı! 🙂 Güven duymayan annenin de kapı yüzüne patlayabilir böylee 🙂 Şeker şey!:)
  Ben de oğlumun o dönemlerini hatırladım, şimdi 38 aylık oldu. Nasıl geçti bu zaman, anlamadım!!

 10. Derinciğe kocaman bir bravo.Çok şeker,yanında olup mıncırasım geldi:)

 11. Çok güzel anlatmışsınız.:)

 12. e hakkaten bir yere kadar 🙂 aferin Derin’e bu arada. onlar birşeyler yaptıkça biz anne-babalar nasıl da seviniyoruz öyle değil mi 🙂

 13. merhaba,

  21 Aylık oğlum Akın’da her denileni anlıyor ve yapıyor ,çok sevgi dolu bir çocuk ancak kelime dağarcığı sizin Derin kadar değil henüz 🙁 . İçin için endişeleniyorum ancak 36 aya kadar takip edilmesi gerektiğinide biliyorum,umarım Akın da Derin gibi bir an evvel açılır.Çok sevimli anlatmışsınız :))))

  • Hiç endişelenecek bir durumunuz olduğunu sanmıyorum. Derin de birden açıldı. Bence Akın da şu anda kaydediyordur. Yakında “keşke biraz sussa” diyeceğiniz kadar konuşmaya başlayabilir 🙂

  • Elif Ece Yürük Göksu

   Benim kızımın dili tam anlamıyla 27 aylıkken açıldı, o saate kadar da Babannesi “konuşsun” diye dua edip durdu. Şimdi Eşim ara sıra annesine “Duayı fazla kaçırmışsın!” diye söylenip duruyor.
   Yani, sakın endişe etmeyin, gerçekten kaydediyorlar, hoop ordan çıkarıp başlıyorlar kullanmaya… 🙂
   EG

 14. Maşallah Derine. Sende çok fazla şey istemişsin Elif. Tamam artık ne dediğimizi anlayıp, tepki vererek bizi şaşırtyorlar ama abartmamakta lazım. Utanmasan bütün dolabı getir giyidreyim diyeceksin küçücük çocuğa 😛

 15. Koptum kapi olayina. Hahahaaaaa!

 16. çok güldürdün beni elif,olayları o kadar güzel anlatıyorsun ki, birden deniz eymenin o halleri canlandı gözümde… şimdi ise “neden çoraplarını çıkarttın, çabuk giy ” deyince bön bön bakıp, “canım istedi yada giymek istemiyorum ” diyor…