11 Yorum

Augmentin şurup toplatılmış

Gün geçmiyor ki çocuklara yönelik bir ürünle ilgili ters bir haber ortaya çıkmasın. Geçenlerde (Türkiye’de satışta bile olmayan) bir mamanın içinden cam kırığı çıktığı haberi sosyal medyayı kasıp kavurmuştu. Bugün ise Augmentin şurubun toplatıldığı haberi ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre, “Augmentin şurup şişesinin kapağında tehlikeli boyutlarda plastikleştirici “Diisopdecyl Ftalat” isimli madde bulundu. Şurup, eczane ve hastanelerden toplatılıyor”muş.

Ben artık bu tür haberleri görünce doğrudan firmanın web sitesine bakıyorum. Hemen Glaxo Smith Kline’ın sitesine gittim. İlk bakışta bir şey göremedim, ancak Call Center’larının telefonunu görünce hemen aradım. Bana şu açıklamayı yaptılar: “Evet, Haziran ayında bu ilacı toplatma kararı verdik ve eczanelerden ve hastanelerden geri çektik. Sorunu giderir gidermez piyasaya tekrar süreceğiz.”

Kendilerinden burada yer verebilmek için yazılı bir açıklama istedim. Az önce elime geçen duyuruyu aşağıda olduğu gibi yayınlıyorum:

Bugün Sabah gazetesinde çıkan “Şurup değil zehir içiriyormuşuz”  başlıklı haberin kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi amacıyla bu mecraya bir açıklama gönderilmiştir. Açıklamada aktarılan gerçekleri, bilgi amaçlı olarak sizinle de paylaşmak istiyoruz.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Tayvan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından Augmentin 156 mg/5ml oral süspansiyon (şurup) üzerinde yapılan testlerde, bazı örneklerde çok düşük düzeyde DIDP(fitalat) tespit edilirken, bazılarında bu maddeye hiç rastlanmamıştır. Fitalatlar plastikleri daha yumuşak ve esnek hale getirmek için kullanılmaktadırlar ve birçok günlük tüketim maddesi içinde eser miktarda bulundukları bilinmektedir. Tespit yapılan örneklerde çıkan en yüksek oran Avrupa ve ABD’de yetkili sağlık kurumlarının insan sağlığı için risk oluşturduğunu kabul ettikleri seviyenin altında kalmaktadır.

Hasta güvenliğini her şeyin üstünde tutan GlaxoSmithKline, alınan sonuçlar risk oluşturmamasına rağmen hızla harekete geçerek dünyada ve Türkiye’de ilgili kurumları bilgilendirmiş, yetkililerle işbirliği içinde konuyla ilgili araştırmayı başlatmış ve gerekli önlemleri uygulamaya koymuştur.

Şirketimizin şeffaflık anlayışına uygun bir şekilde 11 Temmuz 2011 tarihinde GSK Türkiye’nin web sitesinde de gerekli açıklama yapılmış, başta hekimler, eczacılar ve hastalar olmak üzere tüm paydaşlar konu hakkında bilgilendirilmiştir. 

Firmamız tarafından tüm bu gelişmeler eşzamanlı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ile paylaşılmış ve mevzuat gereği (insan sağlığını riske atacak bir durum bulunmamasına rağmen) 2. sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane v.b) geri çekme işlemi yapılması kararı alınmıştır. GSK bu işlemin en etkili ve hızlı şekilde yapılması için çaba göstermiştir.

Haberde yer alan “fitalat maddesinin uzun vadeli ilaç tüketimlerinde karaciğere olumsuz yönde etki yaptığı” ibaresi maksadını aşmakta ve bilimsel gerçekleri yansıtmamaktadır. Yine haberde yer alan, “Firmanın Fransa’daki fabrikalarında üretilen Augmentin antibiyotik şurubunda tehlikeli boyutlarda DIDP maddesine rastlandığı” iddiası doğru değildir.

Haberin başlığı ve içinde yer alan bu yanlış iddialar firmamızın ticari itibarını ve ürünümüzün marka değerini sarsıcı niteliktedir. Bu nedenle habere ilişkin her türlü hukuki hakkımız saklı kalmak üzere gerekli bilgilendirmeyi Sabah gazetesine iletmiş olduğumuzu bilgilerinize sunarız.

İşte böyle. Şimdi herkes Facebook’ta, orada burada “Augmentin toplatılıyormuş” haberini paylaşıyor. Augmentin toplatılmış şekerim, şu an eczaneye gitseniz bulamayacaksınız. Burada tartışılması gereken birkaç konu var:

 1. GSK geri çekme kararını Temmuz ayında vermiş. Basın duyurusu yaptığı halde haber neden Eylül’de ortaya çıkıyor?
 2. GSK’nin “İnsan sağlığını tehdit eden bir yönü yoktur” açıklamasıyla Sabah’ın “Şurup yerine zehir içiriyormuşuz” haberi neden bu kadar farklı? (Sabah -belki de GSK’ın hışmından çekindiğinden) haberinin başlığını değiştirmiş, ama linki hala öyle diyor.
 3. Neye inanacağız?

Şimdi hastalık sezonu da geliyor, sıkıysa ilaç içir çocuğuna…

11 yorum

 1. Elif ne yazık ki hemen her hastalandıklarında kullandığımız bir şuruptu 🙁 evde mutlaka bulundururdum. haziran sonunda benim minik adamlar hastalandılar ve tabi doktorumuzun yönlendirmesiyle kullandık, 10 güne tamamlamak amacıyla eczaneye yeniden almak için gittiğimde öğrendim toplatıldığını ve şok şok şok oldum :((( ayrı bir şehirde yaşayan çok güvendiğim eski doktorumuzu aradım hemen, toplatıldığını doğruladı, çok ama çok üzgünüm çocuklarıma kendi ellerimle ne olduğu belirsiz bir ilacı bilmeden içirmişim :((
  haberin eylül ayında çıkması ayrıca ilginç…

 2. Elif Kabacaoğlu

  Elif Merhaba,
  Anne-babası eczacı olan biri olarak konuşuyorum. Şurup dediğin gibi Temmuz ayında toplatıldı, şu anda hiçbir eczanede bulunmamakta. Toplatılma kararı çıktığında ben basında bir-iki yerde (net isim veremeyeceğim, çünkü hatırlamıyorum) görmüştüm bu haberi. Sanırım gündeme ancak şimdi gelebildi. GSM oldukça iyi, köklü ve uluslararası kurumsal bir şirket, ben kendi adıma yaptıkları bu açıklamaya güvenirim. Daha sonra yeniden piyasaya verilecek olan Augmentin’in de kullanılamaz olacağını düşünmüyorum.
  İnsanın canından kıymetli çocuğuna verdiği bir ilaçta bu tip bir sıkıntı çıkması çok can sıkıcı gerçekten. Lütfen bu konuda canınızı sıkmayın, üzülmeyin. Umarım bir daha kullanmak zorunda kalmaz bebikler antibiotik ilaçlar. Tüm bebişlere sağlık ve mutluluk diliyorum.
  Sevgiler..

 3. Eşi bu firmada çalışan biri olarak ben de bildiklerimi seninle paylaşayım, bir şekilde sana mail atacaktım temmuzdan beri ama vakit bulamadım. Temmuzdan beri bu ilaç eczanelerde yok doktorlar da bunu yazmıyor. Eczanelerin de-doktorların da bilgisi var ve satılmıyor yani.
  Benim bildiğim ilacın kapağındaki eser madde ilaca karışıyor ve bu ilaç bileşiminde yani prospektüste geçmediği için Sağlık Bakanlığı toplama kararı aldırdı. Sence bütün dünyada toplatılmayan bir ilacın sadece Türkiye’de toplatılması ne kadar mantıklı????? Bu madde gerçekten de insan sağlığına zarar verecek boyutta kesinlikle değil ama işte farklı hesaplar var yine ve amaçlarına ulaşıyorlar. Eylül ayında mevzunun patlaması da tabi yazın zaten hastaneler boştu, şimdi havalar da soğuyor, okullar da açılıyor, çocuklar hastalanacak mantığı . Açıkçası ben gönül rahatlığıyla içirdim geçen gün Begüm’e. Olayın içinde olunca abartılacak bir şey olmadığını daha iyi anlıyor insan.

  • Sadece TR de değil Japonya’ da da toplatıldı Missred ! ayrıca eser madde diye basit bir şeymiş gibi bahsettiğiniz madde plastikleştirici bir madde 🙁 yani çok tehlikeli ! Ülkemizde toplatılmasını geç kalınmış bir uygulama olarak görüyorum ve esefle kınıyorum…

 4. bu ilaçla ilgili çıkan alengirli ilk haber değil bu. daha önce de birkaç değişik haber okuduk. zaten Augmentin bizde işe yaramıyor, fayda görmediğimiz için dr. yazarsa değiştiriyordum (favorimiz Klamoks).

  kullanmıyor olsam da, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyorum. bu ilaçla ilgili sürekli bir şeyler duyuyorum. kullanmamayı tercih ederim.

 5. bu arad yanlış anlaşılmasın, ilacın firmasıyla alakalı asla şüphem yok. migren ilacım bu firmadan ve en randıman aldığım ilaçtır. ama bu augmentin işinde başka bir iş var sanki, sağlıkla pek alakası olmayan, duygusal bir şeyler?

 6. lutfen yanlis anlasilmasin augmentin savunuculugu yapmiyorum hele ki saglik konusunda boyle bir seyi savunmam soz konusu bile olamaz. Her gun kullandigimiz pet siselerde bu maddenin 500 kati kadar bulunmakta ictigimiz suya o maddenin 500 kati kadar gecmekte yani. Eser miktarda bulunan madde diyorum cunku bu fitalat dedigimiz madde o kapakta insan sagligina zarar verecek oranin 40 da 1’i kadar var. İtalya ve Fransa’da yapilan testlerde de ayni sonuclarin elde edilmesiyle beraber bu sonuclara dayanarak ilaclar toplatilmadi. Bizim ulkemizde toplatilmasinin tek sebebi bu maddenin ilaca karistigi icin prospektuste yazmasi gerektigi ama yazmamasi yani sagligi tehdit edecek bir durum oldugu icin degil. Bu arada diger ilac kapaklarinin incelenmesinin yapilmadigini da belirtmek isterim. Tekrar soyluyorum kimseyi etkilemek gibi bir niyetim yok, olamaz da. Sadece olay ” aaa augmentinin icinde plastik madde varmis ” diye basite indirgenmemeli.

 7. haziran sonu ogluna bu surubu icirmis bir anne olarak su an tansiyonum tavan yapti sanirim:(

 8. Ne yazıkki bu tür durumlar oluyor avrupa bu konuda daha hassas annelere bir sorum olucak geçen ay New York tan kardeşim cocuğun vucuduna yapıştırılan bir ateş ölçer getirdi (medifine yapışkan ateş ölçer) koltukaltına yapıştırıp 48 saat ateşini gözlemleyebiliyorsunuz ürün çok harika vucut ısısı ile çalışıyor pili azaldı vb sorun yok siz daha önce böyle bir ürün kullandınızmı türkiyede nerde bulabilirim yardımcı olucak kimse varmı .

 9. Ben bir eczacı olarak söylüyorum evet Temmuz da toplatildi. Oğlum hastalandı Temmuz sonu gibi ve evdeki hiç açılmamış augmentin şurubu içirdim . Çünkü bu sektörün icinde biri olarak gsk ya guveniyorum. Ve ayrıca bu haber bu sekilde niye sadece SABAH gazetesinde çıkıyor !!!!

 10. Augmentin ve karacigere zarar kelimelerini birarada okuyunca icime fena bir kurt dustu,hem de ne fena.2001 yilinda 11 aylik yegenimi hepatoblastoma yani karaciger kanserinden kaybettik ve maalesef 2ayliktan itibaren bronsit vb.hastaliklar icin bolca augmentin kullanmisti ablam.kimseyi itham etmiyorum, korkutmakta istemem tabiki boyle bir veriyle kesin yargilara da ulasamam ama su anda tuylerim diken diken oldu