36 Yorum

Çocuklarınıza nasıl ayakkabılar giydiriyorsunuz?

Biz küçükken eniştemin bir ayakkabı mağazası vardı. Bütün ayakkabılarımızı oradan alırdık. Okullar açılmadan önce giderdik oraya. En fistolu, en cici ayakkabıları seçerdik.

Annemlerin bir fikri var mıydı nasıl ayakkabılar giymemiz gerektiği konusunda, bilmiyorum. Eniştem yönlendirirdi diye hatırlıyorum. O zaman bu kadar çok marka da yoktu. Çocuklara nasıl ayakkabı giydirilmesi gerektiği konusunda da çok fazla şey bilinmiyordu sanırım. Yürümeye başlayan çocuklar sert tabanlı, bilekli ayakkabılar giyerdi, onu hatırlıyorum.

Şimdi doktorlar tam tersini söyler oldu. En azından bizim doktorumuz, yürüme çağındaki çocuğa evde hiçbir şey giydirmemizi, dışarıda ise ortopedik ya da yarı ortopedik ayakkabılar giydirmemizi tavsiye ediyordu. Bana da doğru geldi bu, yazın çıplak ayak, kışın çorap ya da yumuşak patikle gezdirdim çocukları.

Deniz okula başladığında orada da yumuşak ayakkabılarla devam ettim. Fakat başka anne-babaların farklı tercihlerde bulunduklarını gördüm. Dışarıda giyilen spor ayakkabısının bir başkası içeride giyen çocuklar da vardı Deniz’in sınıfında. İçerisi ev gibi aslında, ve her ne kadar öğretmenler (temiz) ayakkabılarla gezse de çocuğu bütün gün ayakkabıyla yürütmek bana çok doğru gelmedi. Öte yandan, arkadaşları ayakkabıyla gezerken benim çocuğumun (yumuşak) terlikle geziyor olması da zaman zaman gözüme komik göründü.

Şimdi artık Deniz’in ayakları kocaman oldu. Patiğe falan sığmadığından okulda artık terlikle geziyor. Havalar henüz çok soğumadığından şu an yazlık terlik giyiyor. Kışın da yine yumuşak (kışlık) terliklerden alırım sanırım.

Siz ne yapıyorsunuz? Yürüme çağındaki bebeğinize (evde) bir şey giydiriyor musunuz? Ya okula giden çocuğunuza? Yumuşak tabanlı patikleri mi tercih ediyorsunuz, yoksa okul ayakkabısı olarak tayin ettiğiniz bir ayakkabıyı mı giydiriyorsunuz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

36 yorum

 1. Biz doğum doktorumuzla 1 yaşa kadar devam ettik ve kendisi sert ve hafif ayakkabılar giydirmemi önerdi. Defne 13 aylık olduğunda doktorumuzu değiştirdik ve yeni doktorumuz yumuşak ayakkabı giydirmemiz gerektiğini söyledi. Bense, 3 çocuğu olan görümcemin yolundan gittim. Kışın evde yumuşak patik, yazın sadece çorap ya da çıplak ayak; sokakta ise yarı ortapedik bilekli ayakkabılar ve spor ayakkabılar. Tecrübe bence çocuk yetiştirmede önemli bir konu.

 2. Oğlum 3,5 yaşında. İlk yürümeye başladığında yazdı ve çıplak ayak bıraktım evde. Dışarda da mümkün olduğunca yumuşak, tabanı esneyen ayakkabıları kullandım. Büyüdükçe de tercihim hep yumuşak tabanlı ayakkabılardan yana oldu. Hala sert tabanlı birşey giydirmiyorum. Bilekli ayakkabı hiç kullanmadım, gerek görmedim. Zaten çöp gibi olan bacaklarıyla bilekli ayakkabıları taşıyamıyor zaten 🙂
  Okulda şu an terlik giyiyor, henüz ilk kışımız olacak okulda ama o zaman da normal ayakkabı yerine ev ayakkabısı – patik tarzı birşeyler düşünüyorum.

 3. Bende evde sadece çorap giydirdim ilk yürümeye başladığında. Şimdi kızım 2,5 yasında dışarıda yumuşak tabanli spor ayakkabı evde sadece çorap giydiriyorum yaz ayında ise çıplak ayak. Kreşde zaten oyun grubuna gidicez ve haftada 2 gun 2 ser saat. Oraya da ayrı yumuşak tabanli spor ayakkabı almayı düşünüyorum. Kreş zamın kat ve yer soğuk. Patikle ayakları üşür diye düşünüyorum.

 4. Bu ayakkabi secme isini ilk cocugumla deneyimleyerek ogrendim. Yurumeye basladiginda en agirindan, en sert ve bukulmezinden botlar hediye geldiginde hic dusunmeden giydirmis bir insanim. Ta ki Akmerkez Kifidis magazasinda Erol Bey’i taniyana kadar. O botlari cocugun ayaginda gordugunde verdigi tepki aynen soyleydi: ”n’aptiniz hanimefendi? Iskence mi cektiriyorsunuz cocuga?” ciplak ayak gezdirin bu cocugu gerekirse cift corap giydirin bu agir seyleri giydirmeyin. Iyice yurumeden ayakkabi almamak gerektigini, alinacaksa da yumusak tabanli bilegi tutacak sekilde bir ayakkabi olmasi gerektigini, parmak ucu ile ayakkabi onundeki mesafenin 3 parmak bosluk olmasi gerektigini hep ondan ve oradaki calisanlardan ogrendim.

  • 3 parmak boşluk olunca ayakkabı cok büyük gelmiyormu ayağına?nerden baksanız 2 numara falan büyük olur ayakkabı ayağa.. Benmi yanlış anladım

   • Bizim doktorumuz da ne çok sert ne çok yumuşak tabanlı, çevresinde bol deliği olan (yani tamamen kapalıdansa delikli), tam ayağına göre olan ama parmak ucunda boşluk olabilen ayakkabı almamızı söyledi. Ayakkabının önündeki boşluk ayağın ayakkabı içinde hareket edebilmesini sağlıyor. Düzgün markalar genelde ayak numarasına bir kaç santim daha ekleyerek o boşluğu bırakıyorlar. Ayakkabı ayağa büyük gelmiyor ama parmaklar da buruna dayanmıyor böylece.

 5. Ben oğlum ilk yürümeye başladığında yarı ortopedik bilekli ayakkabı kullanmıştım,doktorumuz en güzeli çıplak ayak demişti ama ben oğlumun ilk adımlarının hevesiyle dinlemedim adamcağızı..Şimdi 2,5 yaşında artık bilekli giydirmiyorum ama zaten seçimi oğlum yapıyor,yumuşak tabanlı,esnek spor ayakkabılardan başka hiçbirşey giymiyor cüce ..Yaz için kaç tane sandalet veya yazlık keten tarzı şeyler aldık ama asla giydiremedik. Yarım yarım konuşmasıyla ” Anneee kandııımadan acıtıyoooo ” dediğinde kıyamıyorum,neyi isterse onu giydiriyorum. ( ” Kandıııımadan acıtiyoo ” derken ” seni kandırmıyorum,doğru söylüyorum” demek istiyor ) 🙂 Yanlış mı yapıyorum acaba ???

 6. yazları çoğunlukla çıplak ayakla geziyorlar evde, bazen çıkarmazlarsa çorapla. kışın da evde kalın çorapla gezerler. patik matik giymezler, çorabı bile zor kabulleniyorlar o da ancak soğuklarda.

  Kuzey okulda hafif bir spor ayakkabı giyiyor. Kışın okul için olan panduflardan alıyorum, ancak artık giymek istemediğini söylemiş, erkek ayakkabısı giyecekmiş, spor ayakkabıyla devam edeceğiz galiba.

  dışarıda ise yazın keten ayakkabılar ya da sandalet, kışın ise bot giyiyorlar.

 7. bu arada, bizim doktorumuz, çocuğun ayaklarında basma-yürüme gibi bozukluklar, taban düşüklüğü, içe basma vs. gibi rahatsızlıklar yoksa eğer, ortopedik ayakkabı giyme zorunluluğunun olmadığını söylemişti. biz yine de uzun soluklu giyeceği ayakkabıları (mesela kışlık bot) hep ortopedik seçtik. ama spor ve keten ayakkabılarda ortopedik özellik aramıyoruz.

 8. doktorumuz yürümeye başladığında ilkadım ayakkabısı giydirmemiz gerektiğini söylemişti. ben de evde genellikle giydirmiyordum. yürümeye başlaması yaza denk geldiği için ayakkabısız gezdi evde hep ama doktor böyle söyledikten sonra evde de çoğunlukla ayakkabı giydirmeye başladım. aldığım ayakkabılar ortopedik fakat çok sert tabanlı değil ve bileği sarıyor. bir süre bununla devam ederiz ama ne kadar ben de emin değilim.

 9. Kızım yürümeye başladığında kıştı sanırım.Önceleri ilk adım ayakkabılarıyla gezdi.Sonra havalar ısınınca evde sadece patik çoraplar ve iyice yaza doğru çorapla gezdi.Şimdilerde burada havalar serinlemeye başladı evde patikli çorapları giydiriyorum.Dışarıda hep spor ayakkabı giydi.Seneye okula başlayacak o zamanda yumuşak ev ayakkabılarını giymesini tercih ederim herhalde …

 10. oglum 15 aylık ve yenı yenı yurumeye basladı..evde bişey gıydırmıyorudum..artık dısarıdada durmayınca ayakkbı arayısına gırdım.arastırmalrım sonucu kifidis ten aldık..ve eve gelıp denedıgımzde dogukanın resmen durusu degıstı..adımları çok daah duzgun atmaya basladı..yumusak taban ve bılegı kavrayan bır ayakkabı aldık..çok mennunuz..

 11. bizim doktorumuzda evde ayakkabısız dışarıda mümkün olduğunca hafif ayakkabılar önermişti.Ama oğlum şimdi 2,5 yaşında ve uzun süredir parmak ucunda yürüyor.Fiziksel bir bozukluk değil (yani kaslarla ilgili bir sıkıntı yok tamamen keyiften 🙂 Ayrıca şimdi ortopedi doktoru düztaban ve içe bastığını söyleyip bize ortopedik – ama hiç sempatik olmayan botlardan verdi. yeni başladık umarım düzelir ve eski güzel spor ayakkabılarımız geri dönebiliriz.

  • geçen gün doktorum programında çok enteresan bişi izledim. içe basmayı düzeltmek için bir egzersiz verdi doktor. ayakkabıları ters giyip yürütmek. yani sağ ayakkabıyı sola, solu sağa giydirip öyle yürütecekmişiz bir süre. içe basmayı düzeltiyormuş. ortopedi doktoruydu bunu söyleyen. geçmiş programlardan bakılabşilir belki, denemeye değer…

 12. Biz ciplak ayakli bir aileniz genel olarak… belki cukurovali olmaktan gelen, genel bir corap ve ayakkabi sevmeme hali var bizde. cocuklar ikiz oldugundan genelde 3 yasina kadar ayni tarzin farkli versiyonlarini aldik onlara… yurumeye baslayana kadar, sadece ciplak ayak dolastilar, ya da lastikli ayagi saran patik giydiler (Robeez gibi). Robeez’i bile 2 saatten cok giydiremedim.

  2 yasindan sonra resmen ayakkabi giymeye basladilar. Cevahirin 2. katinda, cocuk kisminda el yapimi ayakkabilari olan biryer var. cok ucuz degil, cok pahali da diyemem. 2 cocuk icin indirim yapiyorlar. ama ayakkabilari cok dayanikli. cocuklugumdaki ayakkabicilara benzettigimden oraya girmistim. 2-4 yas arasi butun ayakkabilari ordan aldik. alti kaucuk, yumusak ayakkabilari var. deri oldugundan ayagi terletmiyor. yaz icin sandaletleri var… yas 3 olunca kiz cocuklarda, en azindan benimkinde ayakkabinin bir aksesuar oldugunu anlama olayi basladi. ve kendisi birseyler begeniyor, bazen diretiyor. oglum hala yilin 8-9 ayi croc veya benzeri bir terlik giyiyor. havalar soguyunca croc icine corap giyiyor 🙂 ayakkabi pek sevmiyor. bazen okuldan alirken, ciplak ayak oluyor. ogretmenleri de alistigindan pek karismiyorlar…

  patilere ozgurluk 🙂

 13. Evde her zaman çıplak ayak veya çorap. İlk adım ayakkabısı filan hiç almadık. Dışarısı için de hep tabanı düz ayakkabılar aldık. Ortopedik ayakkabının ayak kaslarını (arktaki kasları özellikle) bu dönemde tembelleştirdiğini söyledi doktorumuz, ayrıca okudum bir dolu yerde de. Eğer ilerde taban çökmesi filan olursa öneriyorlar ortopedik ayakkabıyı. O yüzden stride rite ın ayakkabılarını tercih ettik hep. Tabanları dümdüz..arka oturan pedler yok ve ayakkabılar yumuşacık, eğip bükünce her şekle giriyor…Okul için de yine ordan en hafif en ince tabanlı ayakkabıyı seçtik..

 14. Bizim doktorumuz hafif sert (katlanabilecek kadar yumuşak) ayakkabı önerdi ve mümkünse çıplak ayak yere bassın diye sürekli tembih etti. Ayak kasları 2 yaşından sonra gelişmeye başlarmış, yere basması o nedenle çok önemli. Ben zaten o güzel ayakları mümkün olduğunca çıplak görmek için yalın ayak gezdiriyorum sürekli :))))))

 15. 27 aylik oldu kizim. Evde asla corapsiz gezmez, hatta corapla uyur oyle seviyor. Bir cok ev ayakkabisi patigi terligi yani herseyi denedim hayir sadece corap giyecekmis. Disarda ise stride rite ve adidas ayakkabilarini giyor. Stride rite ayakkabilarinin ortopedik degil anatomik oldugu soylendi, olmasi gereken buymus, bizde tamam dedik giydiriyoruz.

 16. elifcim biz defneye bebekliğinden beri evde hiçbirşey giydirmedik ayakkabı olarak. sadece çorap. eski evimiz biraz soğuk olurdu o zaman da örgü patik. ilk ayakkabısını yürümeye başladığında aldık dışarıda giymesi için.
  2 gün önce okula başladı, yazlık nike sandaletleri vardı yumuşacık, onları yıkadım, okulda onları giyiyor şimdilik. kış için de ayakkabı terlik arası yumuşak birşey almak istiyorum

 17. Biranneikicocuk

  @fatma iphone’un azizligi olmus biraz 1 parmak olacakti o :)))

 18. Kızımın kreşte 2 .senesi ve başladığından beri mevsimine göre crocs giyiyor kreşte…özellikle kış için başka hiçbir alternatif düşünemiyorum

 19. sevil yılmaz ışık

  ayakkabı konusunda epey araştırma yapmış biri olarak bu konuda oldukça farklı görüşler olduğunu görüyorum.14 aylıkken kızımı içe basıyor diye götürdüğümüz çocuk ortopedisti ortopedik veya yarı ortopedik ayakkabı almanın çok gereksiz olduğunu söylemişti.yumuşak tabanlı esneyebilen bir ayakkabı yeterli demişti.biz de kızımı evde çıplak ayakla çünkü asla çorap giymez dışarıda da paqpa dan aldığımız ilkadım ayakkabısı ile yürüttük.şimdi kreşe başlayınca giymesi için birşey araştırıyorum .kışlık ayakkabılarını da yine paqpa dan alırım diye düşünüyorum

 20. 32 aylık oğlum şuan evde çıplak ayakla gezerken dışarıdada nike sandalet, anatomik bir terlik ve paqpanın yazlık yumuşak tabanlı ayakkabılarını giyiyor.Akşamları soğuk havalardada stride rite ve converse spor ayakkabısını giyiyor.
  kendimde hastalık olan ayakkabı takıntısını sanırım oğlum üzerindede devam ettiriyorum.3 ay yaz için 8 çift, bu konuya biraz daha dikkat etmeliyim….

  ilk yürümeye başladığı sıralarda ise evde kışın soğuk olduğundan kaymaz altı pıtırlı çoraplardan ve deri pabuçlardan giydi…dışarıdada paqpanın bilekten kavrayan ve esnek anatomik tabanlı botlarından giymişti,tabanını ikiye katladığınızda tamamen bükülebiliyor, kullanmayanlar için tavsiye ediyorum…….

 21. Elif Ece Yürük Göksu

  Kızım Ceren’e adım atmaya başlamadan gidip Paqpa’nın ve Nike’ın birer ayakkabısını almıştım. Bunları sadece dışarı çıkarken giydirdim. Paqpa’yı tavsiye ederim, gerçekten çok kullanışlı idi; yumuşak, çocuğun ayağını zorlamayan bir ayakkabı. İlk adım ayakkabıları gerçekten kullanmaya değer. 🙂
  Evde kışsa çorap, yaz ise çıplak ayak dolaştı hep Ceren. Şu sıralarda da her mevsim 2 çift ayakkabı alıyoruz: bir çift spor ayakkabı ve bir mevsimine göre yazlık ayakkabı ya da bot. Spor ayakkabıda Nike’tan başka bir marka giymiyor, diğer markalardan aldım ama sevmedi, istemedi. Günlük ayakkabılarını ise Pediped’den alıyorum. Çok da memnunum. Çamaşır makinesinde bile yıkadım o ayakkabıları, “Bana mısın?” demedi inanın ki… 🙂
  Oğluşum için de aynı yolu izliyorum: bir Nike bir Pediped. Evde çıplak ayak dolaşıyor.
  Bu arada Ceren okulda Crocs giyiyor, ama orda da bir adet Nike ayakkabısı var. Hangisi eline gelirse onu giyiyor yani.
  Bizde de durum budur… 🙂
  EG

 22. çağla ile çiğdem

  ben kızıma yeni yürümeye başladığında hep çorap giydirdim. ayakkabı ve patik giydirmedim. yürümeyi iyice geliştirdiğinde ise, bu el yapımı deri patikler oluyor ya hem kaydırmaz tabanlı bunlar onlardan giydirdim, hala da evde onları giydiriyorum. kızım 16 ayı bitirdi. dışarda ise kalın tabanlı giydiriyorum. ama bilekleri çok yüksek değil.

 23. Anne babalar dikkat! Eğer doktor reçetesi ve doktorun takibi çocuğunuzda düztabanlık varsa veya içe basıyorsa onu baleye veya
  dansa yönlendirin… Sağlıklı bir ayağa sahip çocuğunuza da ortopedik ayakkabı giydirmeyin… Prof. Dr. Osman Güven, çocuklarda ayak sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı…
  • Çocuklarda ayak sağlığının önemi?
  • Çocuklarda ayak sağlığı, çocuğun daha sonraki yaşamında sorunların en az olması için gereklidir. Çocuklarda, doğuştan bir takım ayak deformasyonları veya sorunları olabilir. Sağlıklı ayakkabı kullanarak olası sorunları önleyebiliriz. Erken müdahale ile bazı sorunlar küçükken tedavi edilebilir.
  • Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalı?
  Çocuk ayakkabılarında ülkemizde yerleşik bazı eski alışkanlıkları ve düşünceleri değiştirmek gerekir. Normal çocukların ortopedik ayakkabı giymesine gerek yok. Ayakkabının dar veya aşırı bol olmaması gerekir.
  Tabanlarının aşırı sert olmamasına dikkat edilmeli, Çocuğun büyüyeceği düşünülerek, aşırı büyük ayakkabı alınmamalı. Büyüdükçe sıkan ayakkabılar giydirilmemeli. Aksi halde, ayaklarda kalıcı deformasyonlar veya rahatsız eden nasırlar ve yaralar
  oluşabilir.
  • Çocuklarda ayak sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış bildiğimiz doğrular neler?
  • Tüm çocuklar ortopedik ayakkabı kullanmamalı. Özel bir sorun varsa, altında kullanılmalı
  • Ayakkabı tabanı sert olmamalı. (Eskiden böyle tavsiye edilirdi)
  • Ayakkabı tabanı aşın yumuşak olmamalı.
  • Bot tipi, boyunlu ayakkabı giymek gerekli değil.
  • Taban düşüklüğünün (düztabanlık) tedavisi, ortopedik bot değildir. Ayağın ölçüsü alınarak yapılan yan esnek tabanlıklar kullanılmalı.
  • Hafif derecedeki taban
  düşüklüklerine ortopedik tabanlık veya cihaz verilmez. Çoğunlukla kendi haline bırakılır ve doktor tarafından izlenir. Belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılır.
  * Ortopedik ayakkabıların yaran nedir?
  Eğer, gerekliyse kullanılır. Bazı deformeleri düzeltir veya düzgün pozisyonda tutarak, ayak gelişiminin normal olmasını sağlar.
  • Çocuklarda içe basma, düztabanlık ve doğumsal rahatsızlıklar nelerdir?
  İçe basmanın en sık görülen nedeni pes planus veya diğer ismi ile düztabanlıktır. Bunun da en sık nedeni, eklem gevşekliğidir. 3 yaşına kadar normal kabul edilir.
  Ancak aşırı ise tabanlık verilir, parmak ucu veya topukta yürüme gibi egzersizler öğretilir. Dans ve özelliklede bale yapması mümkünse tavsiye edilir. Bu, ayak kaslarının güçlenmesine neden olur, düz tabanlığın az da olsa düzelmesini daha önemlisi ağrının geçmesini sağlar.

 24. Anne babalar dikkat! Eğer doktor reçetesi ve doktorun takibi çocuğunuzda düztabanlık varsa veya içe basıyorsa onu baleye veya
  dansa yönlendirin… Sağlıklı bir ayağa sahip çocuğunuza da ortopedik ayakkabı giydirmeyin… Prof. Dr. Osman Güven, çocuklarda ayak sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı…
  • Çocuklarda ayak sağlığının önemi?
  • Çocuklarda ayak sağlığı, çocuğun daha sonraki yaşamında sorunların en az olması için gereklidir. Çocuklarda, doğuştan bir takım ayak deformasyonları veya sorunları olabilir. Sağlıklı ayakkabı kullanarak olası sorunları önleyebiliriz. Erken müdahale ile bazı sorunlar küçükken tedavi edilebilir.
  • Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalı?
  Çocuk ayakkabılarında ülkemizde yerleşik bazı eski alışkanlıkları ve düşünceleri değiştirmek gerekir. Normal çocukların ortopedik ayakkabı giymesine gerek yok. Ayakkabının dar veya aşırı bol olmaması gerekir.
  Tabanlarının aşırı sert olmamasına dikkat edilmeli, Çocuğun büyüyeceği düşünülerek, aşırı büyük ayakkabı alınmamalı. Büyüdükçe sıkan ayakkabılar giydirilmemeli. Aksi halde, ayaklarda kalıcı deformasyonlar veya rahatsız eden nasırlar ve yaralar
  oluşabilir.
  • Çocuklarda ayak sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış bildiğimiz doğrular neler?
  • Tüm çocuklar ortopedik ayakkabı kullanmamalı. Özel bir sorun varsa, altında kullanılmalı
  • Ayakkabı tabanı sert olmamalı. (Eskiden böyle tavsiye edilirdi)
  • Ayakkabı tabanı aşın yumuşak olmamalı.
  • Bot tipi, boyunlu ayakkabı giymek gerekli değil.
  • Taban düşüklüğünün (düztabanlık) tedavisi, ortopedik bot değildir. Ayağın ölçüsü alınarak yapılan yan esnek tabanlıklar kullanılmalı.
  • Hafif derecedeki taban
  düşüklüklerine ortopedik tabanlık veya cihaz verilmez. Çoğunlukla kendi haline bırakılır ve doktor tarafından izlenir. Belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılır.
  * Ortopedik ayakkabıların yaran nedir?
  Eğer, gerekliyse kullanılır. Bazı deformeleri düzeltir veya düzgün pozisyonda tutarak, ayak gelişiminin normal olmasını sağlar.
  • Çocuklarda içe basma, düztabanlık ve doğumsal rahatsızlıklar nelerdir?
  İçe basmanın en sık görülen nedeni pes planus veya diğer ismi ile düztabanlıktır. Bunun da en sık nedeni, eklem gevşekliğidir. 3 yaşına kadar normal kabul edilir.
  Ancak aşırı ise tabanlık verilir, parmak ucu veya topukta yürüme gibi egzersizler öğretilir. Dans ve özelliklede bale yapması mümkünse tavsiye edilir. Bu, ayak kaslarının güçlenmesine neden olur, düz tabanlığın az da olsa düzelmesini daha önemlisi ağrının geçmesini sağlar.
  http://www.annecocuk.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=109036&forum=1&start=10

 25. Ben de daha yeni aldım okul içi ayakkabısı, dışı kot, cırtcırtlı, tabanı kolay kıvrılır ve kaymayı engelleyecek şekilde tırtıklı ev içinde giyilebilecek türden bir ayakkabı. Erken dönemde yürümeye başladığı zamanda da tabanı kolay kıvrılabilen ve bilekli ayakkabılar aradığımı hatırlıyorum. yazın evde çorap veya çıplak, kışın tabanı kaydırmaz olan patik-çorap giydiriyorum. telik ya da hafif olan lastik ayakkabları genelde çıkarıyor olduğundan bu kaydırmaz patikler bizim vazgeçilmezimiz.

 26. benim ayakkabı araştırmamdan edindiklerim
  evde yazları çıplak ayak kışları çorap yada %100 deri patik
  dışarıda mutlaka yumuşak taban ve yine deri. yeni yürümeye başlamışsa bilekli olması tercih edilmeli.
  spor ayakkabı şık olmasına karşın ayak sağlıkları için zararlı olduğuna dair yazılar okudum.
  ben marka söylemek gerekirse ev tipinde bobux ve inch-blue dışarıda ise pediped ve chicco dan yana kullanıyorum tercihimi.

 27. evde çorap, kışın altı derili patik
  dışarıda ilk adım ayakkabısı aldık altı esnek,çok güzeldi,sonra nike ın altı esnek bi modeli vardı onu giydi geçen sene,bu sene o model yoktu nike da
  benim araştırmalarım ortopedik değil de anatomik olması gerektiğini söyledi bana
  bir arkadaş toplantısında kızımla aynı yaşta bir arkadaşın oğlu vardı,ev içinde de altı son derce sert ve kalın ayakkabılar giyiyordu,arkadaşların tesbiti kızımın çok daha düzgün ve atik yürüdüğü yönündeydi

 28. Ny’dayken kizim icin doktorun tavsiye ettigi bir ayyakkbi sekli ve turu olmamisti, ama ben deri olsun ayagi rahat etsin hava alsin diye dusunmustum. Oglum’da ise doktoru, kesinlikle ortopedik ayakkabi tercih etmememizi, Turkiye”de bu yalnisa cok dusuldugunu cocuklarin ayak yapisinda sonrada olusan bozukluklarin yanlis ayakkabi seciminden yani gereksiz yere ortopedik ayakkabi giyiminden oldugunu soylemisti. O gun bugundur cocuklar icin oncelikli tercihim deri ayakkabilar, arada rengine tarzina bayilarak deri olmadigi halde aldigim ayakkabilarda olmuyor degil:)

 29. Benim oğlum evde sadece çorapla geziyor.Dışarıda ise ilk adım ayakkabısı giyiyor fakat çok ilginç ki bir yakınımın oğlu bebekliğinden 15 yaşına kadar hep ortopedik ayakkabı ile dolaşmış olmasına rağmen taban çöküklüğü yaşıyor ve paytak basması sebebiyle dizlerinde ağrılar oluyor.Bir tedavisi yok malesef bazen hep didiniyor ve uğraşıyoruz ama olacağı varsa da oluyor işte…

 30. Benim kız 24 aylık, bırak evin içini, sokakta bile çıplak ayak yürüyor 🙂 Ortapedik ayakkabı giydirmiyorum çünkü bana giydirmişler ve düztaban olmuşum. Sonra da onu düzeltmek için yıllarca uğraştılar. Yumuşak taban en iyisi ve olabildiğince az ayakkabı giymesi.

 31. Ben kizima evde yada misafirlikte falan giydirmiyorum hani ayakkabi görünümünde patikler varya onlardan giydiriyorum… ama illaki giydirirsem puma ortapedik ayakkabisi var kizimin ama genelde giydirmiyorum…

 32. Çıplak ayak! en sevdiğim..yürümeye de yazın başladığından utanmasam sokakta bile yalın ayak gezdirecek durumdayım, ki adada nadiren giydirdik.

  Ha birde crocs..onları da sevdiğinden giyiyor:)