34 Yorum

İdeal bebek odası nasıl olmalı?

Beril Gebe sormuş:

Henüz gebeyim ve ilk çocuğumu bekliyorum. İdeal bebek odası nasıl olmalı, gerekli ve gereksiz şeyler nelerdir, bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Benim bu soruya yanıtım net: İdeal bebek odası, akşam 8’de koyduğun bebeğin, sabah 7’ye kadar mışıl mışıl uyuduğu odadır. Gerisi hava, cıvadır.

Ama sanırım Beril’in aradığı yanıt bu değil. O yüzden biraz detaylandırmaya çalışayım:

Bir kere “ideal” çok göreceli bir kavram. Benim için “ideal” olan bir eşya, senin için lüzumsuz olabilir mesela. Dolayısıyla ben kendimce gerekli ve gereksiz olanları anlatmaya çalışayım, sonra da sözü siz okurlara bırakayım.

Bence bebek odasının üç demirbaşı var:

 1. Yatak
 2. Alt değiştirme masası olarak da kullanacağınız şifoniyer
 3. Dolap

Bunun dışındaki her şey eklenip çıkarılabilir: Raflar. Kitaplıklar. Sallanan koltuk. Atık bebek bezi kutusu. Kirli sepeti. Her şey.

Yatağın nasıl olacağı bebeğinizi yatakta ne zamandan itibaren ve ne süreyle yatırmak istediğinize bağlı. Ben her iki çocuğumu da doğduklarından itibaren kendi odalarında yatırmak istediğimden küçük sepetlerden alma ihtiyacı hissetmedim. Ancak bir arkadaşım ikizlerini uzun süre park yatakta yatırdı mesela. O da bir alternatif.

Neden bilmem, bebek yatağından çocuk yatağına, ondan da iki kişilik “genç” yatağına dönen yatakları sevmedim. O kadar uzun vadeli düşünmek istemedim sanırım. Dolayısıyla bebek yatağından çocuk yatağına dönen, orada da kalan bir şey aldık biz Deniz’e. Derin 6 aylık olana kadar, yani yaklaşık 4 sene onu kullandı Deniz. Sonrasında Ikea’dan bir yatak aldık, şimdi o onda, Derin de Deniz’in eski yatağında yatıyor.

Yatağın parmaklıklı kenarı inip kalkabiliyor. Gerektiğinde (örneğin yatağa eğilip bebeği pışpışlamanız  gerektiğinde) parmaklığı indirebiliyorsunuz. İlerleyen zamanlarda o parmaklık çıkıp, yerine ayak kısmına doğru kendi kendine girip çıkabileceği bir boşluk olan korumalık geliyor. Böyle böyle derken 3-3,5 yaşına kadar kullanılabiliyor bu tür yataklar.

Mobilyaya karar verirken zorlandığım konulardan biri de rengiydi. Bir çocuk daha yapmayı düşündüğüm için rengi bağlayıcı olsun istemedim ve ahşapta karar kıldık. Sonradan beyazda aklım kaldı aslında, ama şimdi iyi ki de yapmamışım diyorum; daha çabuk sıkılırdım sanki… Bilmem ki…

Yataktan sonraki en önemli mobilya alt değiştirme masası olarak kullanılan eşya. Öte yandan, bunun elzem olmadığını düşünenler de var, eminim yorumlarda da yazacaklardır. Ancak benim çok işime yaradı bu. Alt değiştirme masasını ayrıyeten almak yerine, odasına koyacağımız şifoniyerin üzerine bir alt değiştirme şiltesi koyduk. Derin 18 aylık, hala ağırlıklı olarak orada değiştiriyoruz. Yanına koyduğum sepetlerde de bebek bezlerini, kremi, tırnak makasını, saç fırçasını, vesaire muhafaza ediyorum. Banyodan çıktığında hooop bakıma alıyorum kendisini.

Bu şifoniyerin hemen yanında minik, şirin bir kirli sepeti duruyor. Yatak takımıyla birlikte olarak almıştık. Günde 10 kere üstünü değiştirdiğim zamanlarda kirlileri banyoya taşımaktansa elimin altındaki bu sepete doldurmak benim işime geliyordu.

Dolap bence odaya sığacak kadar büyük olmalı. Fazladan yerin göz çıkardığını hiç görmedim, mutlaka içine konulacak bir şey oluyor. Çekmecelerin ufaklığınız ayaklandığı zaman açıp kapatabileceği yükseklikte olması ona bir eğlence alanı daha yaratıyor.

Sallanan koltuklar bir ara çok cazip fakat pahalı gelmişti, almadık. Sonrasında baktık ki salondan odaya götürdüğümüz tekli koltuk da -sallamasa da- aynı işlevi gördü: Gece kalkıp bebeği emzirebileceğim, belimi destekleyen bir koltuk. Sallanmasa da olurmuş meğer.

Işık olayı bence çok önemli. Küçükken bize “güneş girmeyen eve doktor girer” diye öğretirlerdi. Ben evin aydınlık olmasını çok severim. Sabah güneşi problemini her zaman için kalın perdelerde çözebilirsiniz gerekirse. Derin’in odası çok güzel güneş alıyor. Deniz’inki daha karanlık. Kendimizi orada daha az vakit geçirirken buluyoruz.

Bebek/çocuk odasında olmazsa olmaz bir şey varsa o da karanlıkta görülebilen, çok sesli olmayan bir saat. Gece kalkıldığında önemli oluyor.

Odanın çeşitli yerlerinde askılar olması da işe yarıyor. Havlular, bornozlar, yatarken üzerinden çıkardığınız, henüz çok kirlenmemiş olan ama temiz çamaşırlarla çekmeceye koymak istemediğiniz kıyafetler askılarda yer buluyor.

Bebek odasının ısısı da çok önemli. Her ne kadar “bazılarımız sıcak sevse” de, oda ısısının 18-21 derece arasında olması gerekiyor. Buna son zamanlarda ben de katılır oldum. Serin havada, üstünü örterek uyumak uykunun kalitesini arttırıyor. Sıcakta kim rahat uyur ki? Odanın sıcaklığını takip etmek için bir termometre asabilirsiniz.

İşte böyle… İdeal bebek odası diye bir şey varsa da ben bilmiyorum. Herkes kendi ihtiyaçlarına göre, zaman içinde şekillendiriyor odayı. Ve bir de bakmışsınız ki en güzeli sizinki olmuş. Sevgiyle yapıyorsunuz çünkü…

Sizce bebek odasında olmazsa olmazları ve gereksizleri neler?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

34 yorum

 1. Toz ve akar barındıran halı veya peluş oyuncaklar bebek odası için önerilmiyor. küçük bir halı ve genelde yerler açık olucakmış. Bir de lamba demişken tasarruflu lambalar az da olsa radyasyon yaydığından bebek odasında tercih edilmemeli. Eski sarı lambalardan olabilir. Alt açmak için ben tekli açılan koltuğumu bebek odasına almıştım. Hem altını değiştirmek için hem de gece kalkıp oturup rahat rahat emzirmek için 2si bir arada güzel olmuştu 😉

 2. Ben altını değiştirdiğim yerin yanındaki duvara renkli kelebekler yapıştırmıştım. Minicikken bile onlara bakıp oyalanıyordu.

 3. Elif’in yazdıklarına aynen katılıyorum. Sadece birkaç ek yapayım. Yatak altı boş olsun, tozlanınca silinebilsin. Lamba dimmer (ayarlı) olsun, böylece gece altını değiştirmeniz gerektiğinde azıcık ışık açıp, çocuğun uykusunu çok açmayabilirsiniz. Emzirmek için bildiğin bir kollu plastik sandalyeyi kumaşla kaplayıp, iki yastık koydum ben. Emzirirken dik oturmak belime iyi geldiği için. Ayaklarımı da çocuğun yatağına koyup destek alıyorum. Dolap büyük ve bol çekmeceli/raflı olmalı. Küçük bölmelendirme kutucukları çok işime yaradı, zira o minnacık kıyafetleri, çorapları katlı tutmak her zaman çok kolay olmayabiliyor. İlla ki de oyuncak olacaksa, ikea’daki plastik, kapaklı ve tekerlekli kutular benim hayatımı kurtardı diyebilirim. Kolay gelsin ve de iyi eğlenceler…

 4. ben de 6 aylık bir anne adayı olarak bu tür yazılardan gerçekten çok yararlanıyorum ama nedense bebek odasında büyük dolabın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. devasa bir mobilya bebeği de ürkütürmüş gibi geliyor:) geçen hafta mobilya baktım bebeğimize, kendi dolabımdan daha büyük ve yüksek dolaplar yapmışlar. Açıkçası bir garipsedim. Sanki daha az ve bebeğin boyutlarına daha uygun mobilyalar daha uygun olurmuş gibi geliyor. ama bu tür mobilya bulmak da çok zor. Şu ana kadar sadece İkea’da ve bir mağazada gördüm. Araştrımaya devam durmak yok:)

  • küçük küçük eşyalar diye düşünüyoruz ama…

   battaniyeler, örtüler, bazı elektronik eşyalar, aksesuarlar, hediye gelen, henüz büyük gelen kıyafetler, yazlık-kışlık saklanması gerekenler, çantalar, bakım ürünleri, yorganlar, yastıklar derken….

   o piyasadaki 2 kapılı sevimli dolapların bunları alması imkansız hale geliyor. Bir de insan bebeğe ait olan eşyalar hep bir yerde dursun istiyor. gerçekten büyük dolap elzem.

  • Küçük sevimli iki kapaklı ikide çekmeceli bir dolabı, 5 çekmeceli şifonyeri var Ezginin. gelin görünki yetmiyor. Sığamıyoruz bir türlü. Geçenlerde bebeklik kıyafetlerini ayırdım yer açılsın diye, ama onları koymak için ekstra yere ihityacım oldu bu durumdada :))) Bebek doğmadan önce zaten çeşit çeşit kıyafetler, bodyler, şampuanlar,bezler vs. oluyor zaten. Birde doğumdan sonra gelen hediyeler falan derken gerçekten büyük bir dolap gerekiyor bencede…

  • ikeadaki küçük dolapları kullanıyorum büyük kızım 7 küçük kızım 2 yaşında.. ben çok kullanışlı bulmadım. çok yer kaplıyor.. içibüyük bir dolap almadığıma pişmanım.

 5. Kaleminize sağlık yine güzel bir yazı olmuş.
  Henüz hamileliğin başlarındayım ama bu oda işi şimdiden kafamı kurcalıyor. Aslında bizim çocuk odası olarak kullanacağımız oda , eskiden genç odam olan oda. Yatak,dolap,şifonyer, kitaplık ve komodin şeklinde bir set, hatta salonda gözümüze fazlalık gelen bir tekli koltuk da orada. Görünüşte bir bebek yatağı eksik. Ancak ilk çocuğu beklemenin hevesi ile karı-koca ahşaptan ve daha sevimli olan bir oda yapsak daha iyi olacak diye düşündük. Ne de olsa mdf ile ahşap bir olmayacak. Bir de sanırım bebek büyüdükçe her yere asılma-dişleme durumu bol bol artacak. Ben de ilk etapta dolap olmalı mı büyük bir şifonyer ihtiyacı görmez mi diye düşünüyordum ama dolap dediğiniz gibi pek çok şeyi ortadan kaldırabilir. Odanın olabildiğinde ferah olmasını istediğim içim alt değiştirme ünitesini de gerekli bulmuyordum. Yatak üstünde de alt değiştirilemez mi?
  Bir de çocuk odasına gerektiğinde bir büyüğün yatması için tek kişilk yatak veya açılır kanepe koymalı mı? Yoksa oda tamamen çocuğa mı ait olmalı? Ya da yenidoğan 4-5 ay yatak odasında bakılıp sonra mı odasına alınmalı? Bir de bu odayı hazırlama işine ne zaman başlamalı? Kimi aileler 5. ayda tamamlıyormuş ama 7. ay mesela geç mi? Odada kullanılacak raf/aksesuar/sticker konusunda ne öneririsiniz? Oda duvarını çok açık renkte boyamak ve sonra süslemelerle renklendirmek istiyorum. Çok süsleme olması durumunda mı daha iyi oyalanıp sakinler yoksa az mı yoksa bu durum tamamen bebeğin kendisine göre mi değişir?
  Bu konularda cevabı olanların yanıtlarını hevesle bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler:)

  • bence çocuğun uyuyacağı-okuayacağı-oynayacağı oda aynıysa, odayı süsten püsten uzak, çok sade döşemelisiniz.

   dikkat çekici objeler okuma anlarını, uykuyu bozabiliyor. sakinleştirici bir renkle boyanmış, az eşyalı, gözü yormayan bir odada çocuklar bence daha rahat uyuyorlar.

   ayrıca 7. ay gayet makul bir zaman oda hazırlamak için. hem ağırlaşmamış olur, dekorasyona katılırsınız, hem de bebeğin gelişine az kalmış olur.

   oda bence tamamen çocuğa ait olmalı. bizde, çocukların odasında sadece anneanne yatabilir. başka kimseyle uyumaya alışık değiller çünkü.

   bence ilk aylar annenin odasında yatmalı bebek. hem anneye hem bebeğe rahatlık sağlıyor bu yakınlık.

   her şey bir yana bu hazırlıklar çok zevkli 🙂 tadını çıkartmayı da unutmayın!

   • Teşekkürler:) Sadelikten yana bir insan olarak ilk yoruma çok sevindim:)
    En iyisi o odadaki büyük yatağını ilk etapta elden çıkarmamak, daha sonra duruma göre karar verilebilir.

 6. Ben emzirme koltuğu olarak Ikea’nın klasik Poang modelinden çok memnun kaldım. Hem hafif ve az yer kaplıyor, hem de sallanıyor. Çok yer kaplayan emzirme koltuklarına göre de hayli ekonomik…

 7. Bence mümkün mertebe az eşyalı olmalı… Çocuğa sonradan zaman geçirebileceği bir alan kalmalı. Böylece odasını yatağını daha çabuk benimsiyor. Daha kolay daha erken odasında uyuyabiliyor. İmza: Herşeyi uykuya bağlayabilen anne 🙂

 8. ben de kesinlikle büyük dolaptan yanayım. biz çok küçük bir dolap almıştık oğluma. zaman geçtikçe yetmedi, yetmedi… şimdi 3 kapılı daha büyük bir dolap aldık. bir süre kzıım ve oğlum birlikte yatacaklar. o yüzden küçük dolabı kızıma verdik şimdilik ama ona da şu an büyük bir dolap alsak içi dolar gerçekten…

  oğlumu 3yaşına dek park yatakta yatırdım, şimdi de tek kişilik ikiz yatakta yatıyor(du). annem bize geldiğinde rahat etsin diye odaya bir yer yatağı-okuma köşesi koyduk. Kuzey bir süredir yatağını boşladı, yer yatağında uyuyor. öğlenleri ben de orada uyumayı sevdiğim için çocuğa yatağında yat diye baskı yapmıyorum :)))

  ben de beşiklerin ve uzayan yatakların çok kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. park yatak bana en pratik gelen yatak oldu. düşmeden yatabileceği zamana dek park yatakta yatıracağzı kızımı da, sonra ona ayrı oda yapacağız ve onun da tek kişilik bir yatağı olacak.

  ben Elif’inki gibi bir alt değiştirme-bakım masasına hiç ihtiyaç duymadım.

  Ancak eğer şimdiki aklım olsaydı oda hazırlarken şunları yapardım:
  kocaman bir dolap alırdım, bizim yatak odasındaki büyük dolabımız gibi, kooo-caaa-man.
  bir sürü çekmecesi ve gözü olan bir şifonyer alırdım (var ama daha çok çekmeceli olsaydı keşke)
  büyük renkli kutular alırdım oyuncaklar için (bunu yakında yapacağım)

  bir de iyi ki yapmışım dediklerim:

  iyi ki odayı manyak gibi süslememişim
  iyi ki küçücük mobilyalara milyarlar vermemişim
  iyi ki krem rengi bir oda hazırlamışım (her aksesuara uyuyor)
  iyi ki çok gerekli diye bas bas bağrılan saçma ve pahalı şeylerle evi doldurmamışım. (ayaklı küvet mesela. çocuğumu 2 kez küvette yıkadım bu güne dek.)

  souç olarak bence en ideal oda işlevsel odadır.

 9. Merhaba!
  Tam da bu sıralar kafamdaki sorulardan biriydi bu; ideal bebek odası nasıl olmalı? Cevaplar bulabildim yazınızda, çok teşekkürler…
  Ben de 5.5 aylık ikiz oğlanlara hamileyim. Bebeklerimizin odası bir olacak. Ayrı oda yapılmalı deniyor ama, evimizde öyle bi imkan yok. Bebek odası takımlarına bakarken, “buna bi tane daha beşik eklenirse güzel olur” dediğim çok oluyor. Fakat ikiz olduğu için, oda takımlarında bulunan dolaplar yeterli olur mu diye düşünüyorum.
  Bana fikir verirseniz inanın çok mutlu olucam. Çünkü cidden çok ihtiyacım var…
  Sevgiler…

  • Eşimin yeğenleri ikiz kız. Bebekken normal bebek yatağında biri bir uçta diğeri diğer uçta yattı. Sığmamaya başladıklarında ranza geldi ama uzun süre yine aynı yatağı paylaştılar. Oda küçük olduğu için pek fazla mobilya sığmıyordu. 2 kapaklı küçük bir dolapları ve 6 çekmeceli şifonyerleri vardı. Herşeylerini alıyordu.
   Bebeklerinizi güle güle büyütün 🙂

  • Ayrı oda yapılması gerektiğine katılmıyorum. Bunca zaman beraberlerdi, şimdi neden ayrılsınlar? 🙂

   Kuzenim ikizlerini aynı odada, iki ayrı park yatakta yatırdı uzun süre. Çok daha rahat ettiler.

 10. Elifcim Her seyi cok guzel detaylandirmis. Diger annelerde anlatmıs.
  Ben basıma geleni anlatayim detay delisi oldugun icin mobilyacı mobilyaci gezdim Tasarım delisi oldugum icin Leander isimli yataga bayildim Bir dekoratorler bebek odamızı yaptık. Sonuc. Perdeler kullanıssız, getirdigi halı inanılmaz tuy verdi daha bebek dogmadan tuylerden fenalık getirip cıkarttık, yatak cok sık ama Elifin dedigi gibi yan bolumu acılıp kapanan sistem cok daha kolay ilerki aylarda bebegi yatakta uyutmaya calsırıken beliniz agrıdan kopmaz iki buklum yataga egilmeyesiniz diye. Kızımız dogunca biz onu beşikte bizim odamızda 3 ay tuttuk. Sonra kendi yatagına gecti kendi odasında yatmaya basladı. Bebislerin annelerine mumkun oldugunca yakın olmaları gerektigine inanıyorum Hele 1.5 saatte bir emzirdiginiz ilk donemde gece boyu odanızdan onların odasına tasınmanız sizin icin cok zor Yatagınızın yanında kendi beşiklerinde ya da istiyorsanız sizin yatagınızda gece yatabilirsiniz. Bu tamamen ebeveyn yaklasımı tercihi.
  Bu donemde Sunu anladım:
  1. Yatak boyası en saglıklı ama en fonksiyonel olmalı herkesin gittgi yoldan sasılmamalı estetik kaygılar ikinci planda kalmalı
  2. Şifonyer aldım ben alt degistirme unitemizin altında bir model ben cok kolay kullanıyorum . bezler ve alt degistirme ve banyo sonrası her seyi bebegin altını degistirirken buradaki cekmeceleri acıp alabiliyorum.
  3. Odayı mumkunse bos bırakın. Az esya ben İkeadan sallanan bir koltugu emzirme koltugu yapmıstım ama hic rahat edemedim. Bunu yerine kolçakları kollarınızı saglamca ve arkası bel kısmını destkleyen ayak ve diz uzunlugu yere iki ayagınızı da saglam basacagını sekilde ayarlanmıs bir koltuk ve ayak altınıza mutlaka bir yukselti (ayağınızın birini biraz daha yuksekte tutarak emzirriken omuzunuza minimum agırlık gelsin diye ayak koymak icin cok alcak bir tabure vb , bunun için küçük çocukların lavaboya uzanması için yapılmış plastik basamaklar vardır ya bunuçok rahat kullandım ben). Duvarlara gelince Duvar kagıdı vb seyleri sevmedigim icin kırık beyaz duvara surekli degistirdigimiz resimler, hayvan figurleri vb yerlestiriyoruz. Hem kızımızın ilgisi sürekli guncel kalıyor hem de uyku oncesi ilgisini kacırmyacak bir yogunlukta bir ayarlayabiliyoruz Duvar kagıdı ve bordur artık cok demode ve sınırlayıcı, odada bunlar olsaydı belki sıkılacaktık. Bebeginize gelen bir hediye, dogum resimleriniz, baby shower resimleriniz odada cok guzel kullanılıyor, sizin sonradan gorup begendiginiz bir hayvan resmini cerceveletip duvara asmak gibi detaylar, olabilir.
  4. aydınlatma ! dimerli ve eko sistemli ampulleri kullaniyorum Bunun dısında minik bir gece lambamızda var tepeden gelen ısık ne kadar olsa da bebegin yatakta ustune geliyor yerden aydınlatma ozellikle ilk aylarda gece emzirmelerinde ısık ayarını yaptıgınız, gece- gündüz farkını anlaması için etkili olacaktır.
  5 Dolap cok kucuk bir dolabımız vardı . Dekoratorun yaptıgı bir dolaptı. Gelen hediyelerle doldu tastı.. Her şey tıkış tıkış askılarda yer yok !! O kadar para verip aldıgımız dolabı efektif kullanamiyoruz estetik kaygılar yani 🙂 Sonra yer lazım olunca Kızımız buyudukce ikeadan cok seker minik bir raf sistemiyle bir satlan gardrop aldık. . Acaip kullanıslı ve her seyi alıyor… 🙂

 11. 7 aylık hamileyim. Bu aralar benim de aklım hep bebekle ilgili şeylerde doğal olarak..
  Benim bebiş odam aynı zamanda gençlik yatağımın ve dolabımın olduğu oda olucak. Evimiz küçük. Bilgisayar masamı odadan çıkardım ve bebişimin yatağına ve şifonyerine yer açtım. Kendi gençlik dolabımın bir tarafının içine askı adapte edicem askıya asılacakları da öyle idare etmeyi düşünüyorum şimdilik. odayı 2-3 ay önce iyiki boyatmışım (hatta bütün evi) şimdi çabuk yoruluyorum ve ağırlaştım biraz.
  bir tanıdıktan kullanılmış karyola aldık bir tarafı inen kalkanlardan. şimdilik o duruyor ama ilk 3-4 ay yanımda olması gerektiğini düşündüğüm için uygun çok fazla fonksiyonu olmayan park yatak alsam mı diyorum… şifonyerini de aldım..üzerine alt değiştirme minderi alıcam.. ama korkuyroum düşer mi bişi olur mu diye alt değiştirirken……
  en çok istediğim ise sallanan koltuk yada sandalye..genelde çok pahalılar.. belki ikea koçtaşa bakmalı…

  • ben de kızım için bekarlık dolabımı ve şifonyerimi kullanıyorum. biz onları yapışkanlı kağıtla kapladık ve cicili bicili kulplar taktık, yepyeni ve çok sevimli oldular:)

   • Ne iyi etmişsiniz, tam benim durumum aslında. Peki sizin bekarlık dolabı ahşap mıydı? Yani ben bu bebek mobilyasındaki ahşap ve kimyasal olmayan boya/vernik olayına takıldığım için yeniden bir şifonyer dolap yatak alımına gideceğiz gibi. Bu kadar dikkat etmek doğru mu değil mi bilmiyorum, şifonyerin kenarları köşeli mi yuvarlatılmış mı geliyor şeklinde güvenlik sorularını sorunca eski mobilyalar eleniyor gibi. Siz bu konuda bir sıkıntı yaşadınız mı?

   • sevil yılmaz ışık

    ben de kızım için eşimin bekarlık dolap ve şifonyerini kullanıyorum da kaplamayı düşünmüştüm.nerden temin ettiniz kağıtları ve istediğimiz her renkte olabiliyor mu detay verirseniz çok memnun olacağım. teşekkürler…

    • biz nalburdan almıştık ama yapı marketlerde her çeşidi var.

     nur benim dolap da ahşaptı, vernikli ahşaptı sanırım ama çok eski olduğu için ben bu konuyu çok önemsemedim açıkçası. aşağılarda bir yorumum olacak, orada link verdim bakabilirsiniz bloga

     • Füsun baktım şimdi linklerine çok şeker olmuş Defne’nin odası, benim de hayalimdeki gibi sadece ve kullanışlı. Ellerinize sağlık. Bakalım ben o tatlılıkta bir çocuğu öyle bir odada ne zaman göreceğim, bugün kalp atımını gördük, çok heyecanlıyım günler hiç geçmeyecek gibi..

 12. bence şifonyer kesinlikle çekmeceli olmalı ya da dolap büyükse bir kısmı çekmece de olabilir
  Ben büyükçe bir dolap yaptırmıştım, yarısında kendi eşyalarım dursun diye. hala da yarısının üst kısmında kendi giysilerim altında da oğulum küçülenleri vakumlu torbalarda duruyor. Odasına bir kanepe de koydum, odasında oyun oynamayı sevdiği için kanape olması çok iyi oluyor. Ama açıkcası oyuncakları sığdıracak yer bulamıyorum. İkea dan merdiven şeklinde yükselen çekmeceli oyuncak dolabından aldım ama yeterli gelmiyor, bence 2-3 yaş ihtiyaçları için odada yer bırakılmalı. Bir de odasında dimerli lamba olması çok iyi oluyor

 13. Merhaba,
  Gerçekten bebek bakımında en önemli şey uyku, özelliklede bebeğe yardımsız tek başınıza bakıyorsanız….Bebeğin uyku sorununu çözerseniz odası nasıl olursa olsun önemli değil, sallamadan gece mümkün olduğunca az uyanarak sabaha kadar uyuyan bir bebek. Özellikle ilk yıllarda odanın nasıl olduğu anne için önemli, annenin işini kolaylaştıracak ergonamik şeyler olmalı.. Mesala alt değiştirme ünitesi benim için çok büyük kolaylık oldu, yatakda veya başka yerde eğilerek alt değiştirmek benim ağrıyan belimi dahada kötüleştiriyor. Ayaklı küvetler kurtarıcım oldu, hatta üzeri kapanan ve banyo sonrası aynı yerde aynı sıcak ortamda üzerini giydirip çıkmak büyük kolaylık.. Emzirmeyi düşünen anneler (kesinlikle düşünülmeli) mutlaka rahat emzirebileceği bir köşe hazırlamalı. Çünkü emzirmek çok vakit alıyor ve felaket sırt ağrılarıyla birlikte geliyor. Özellikle benim gibi yaşlı ve tek başına çocuğuna bakacak anneler bunlara önem vermeli siz ne kadar sağlıklı ve iyi olursanız bebeğinizde okadar iyi ve huzurlu oluyor. Ayrıca çok uzun soluklu bir maraton, kendinize dikkat etmeniz gerekiyor. Büyük dolap, sade bir oda özellikle beyaz mobilya benim tercihim oldu..Çokda keyifle kullanıyoruz.. Odada alt değiştirme ünitesinin yanında bez için çöp kovası, kirli sepeti de annenin işini kolaylaştıran şeyler. Bebek uyku ritüeli için müzikli uzakdan kumandalı dönenceden çok fayda gördüm. Bebek yatağı olarak geniş büyük bir bebek yatağı almıştım iyiki öyle yapmışım, oğlum kendi kendine uyuduğu için yatağın her köşesini kullanıyor hatta bir ara enine yatıyordu. Ayrıca kesinlikle yatırdığımız yerde bulamadığımım için üst örtmek gibi bir durum mümkün olmuyor, torba uyku tulumlarından da çok fayda gördüm. Aydınlık bir oda güzel ama bebekler karanlıkda daha iyi uyuyor, gündüz uykuları için ya kalın koyu renk bir perde yada panjur varsa onları kapatmak iyi bir seçenek. Işıklı bir saat gerekli ben yatak odasında kullandım. Bunlar ilk yıl için gerekli şeyler, bebek büyüdükçe aktivite için masa ve oyuncak dolapları özellikle kendi kullanabileceği odaya eklenebilir. Tabiki bunlar tamamen kişinin yaşam tarzına ve bebeği nasıl hangi yöntemle büyüteceğine göre değişebilir ve herşey bebeğin uyuması için….

 14. sevgili beril gebe; elif zaten sadece gerekli olan şeyleri çok güzel açıklayarak yazmış
  1.si bebek odası gerçekten olması gereken bir şey bizde olmadı hala yok ocakta doğdu kzım sadece oturmaodamız ısındığından orda 3 ay yaşadık bebeğimle eşimin işi çok yoğun ve yorucu olduğundan yanımazda yatması için zorlamadım onu ama gerçekten sadece yanımda olmasını istediğim zamanlarda yanımda yatmasını istedim. arada benimde kaçtığım olurdu.
  havalar ısınınca yatak odamızda duran beşiğinde yatırmaya başladık onu hala aynı ben odasını ayırmak istiyorum ama bunu hiç ifade etmedim. neyse konumuza dönelim.
  2.illa ki bebek odası takımı alalım diye tutturmaya hiç gerek yok park yataklar çok kullanışlı bebeğinin gözünün önünde olmasını istiyor anne onu mutfağa bile götürebilirsin. seyahate çıktığında yanına alırsın. bebek 6 aylık olduktan sonra yatağını taban seviyesine indirir. ayağa kalkıpta düşermi acaba diye endişelenmezsin (benim şuan yaptığım gibi hem onun alt değiştirme üniteside var oda çok önemli ben bin pişman olmuştum park tatak almadığıma altını değiştirirken belim ağrıyordu. dolaba gelince 2 kapaklılar gerçekten çok yetersiz. en azından 3 kapaklı ve bol raflı olmalı ama piyasadaki dolapların rafları çok aralıklıarasına raf attırabilirsin faydasını göreceksin.ışık evet oda önemli benim kızım hiçbirzaman zifirikaranlığı sevmedi ve ben emzirirkenmemeyi ve ağzını görme ihtiyacı duyardım perdey,i biraz aralamak yeterli geliyordu nitekim oturma ve yatk odamızın baktığı yönde sokak lambaları bol. veee saat il 1 hafta çok önemli 2 saatte bir kalkıp emzirmen gerek
  karanlıkta görünebilen dijital kısık bir alarmı olan bir saat edinebilirsin.

 15. Neye hiç gerek yok onu söyleyeyim, halısından abajuruna, çekmece kulbundan perdesine kadar aynı deseni barındıran konsept odalar! Böylesine bir para tuzağı ve gereksizlik olamaz. Evet çok şirin görünebiliyorlar, ama oraya para harcamak yerine bebeğinizin elzem ihtiyaçlarına harcayabilir, onun yerine örneğin beyaz ya da başka düz renk mobilya alabilir ve bir kaç detayla odayı renklendirebilirsiniz. Zaten en fazla 3-5 sene içinde onlar “ben bu bebek şeylerine istemem” haline gelebilir. Kalkıp koca mobilyaları değiştirmek yerine aksesuarları değiştirebilirsiniz…

  • kesinlikle aynı fikirdeyim. küçücük dolaba, basit bir yatağa 4.5oo TL. istemişlerdi. Benim yatak odam o kadar değil ayol, şaka gibi!

 16. Elif Ece Yürük Göksu

  Elif çok güzel yazmış, aslında anneden anneye değişiyor “elzem” eşya listesi… Misal, ben alt değiştirme ünitesine ihtiyaç duymadım hiç, yatağın ayak ucundaki bölümün üstünde bir sepet içinde tarak, fırça, tırnak makası, body lotion gibi kişisel bebek ürünleri var. Yanında CD çalar, ve diğer tarafta da nebulizatör! Alt değiştirmeyi bırak parmak koyacak yer yok… 😛 Ben onun yerine alt değiştirme şiltesiyle halının üzerinde değiştirmeyi tercih ettim, en azından düştü mü düşecek mi kaygım da olmadı böylece… 🙂 İlk zamanlar park yatakta yattıkları için, park yatağın alt değiştirme ünitesini kullandım.
  Haaa ama bak emzirme koltuğum olmazsa olmazlarımdan. 🙂 Onsuz ne yapardım bilmiyorum! Evlenirken kocamın yalvar yakar aldırdığı lazy boy gün gelip benim kurtarıcım oldu. Orda bebeklerimi rahat rahat emzirdim, emziriyorum, sırt bel ağrısı olmuyor. Hem de hafif hafif sallanarak uykusunu da hiç açmıyoruz. 🙂 İlla bu koltuğu da bebek odasına sığdırcam diye uğraşmayın, benimki sofada duruyor, bebek odasına da sofadan geçiliyor zaten! Bebek odasını extra daraltmaya gerek yok bence… 🙂
  Dimmerli lamba da çok işlevli oluyor, gece lambası gibi de kullanıyoruz biz. Gece yatarken çok kısık açık bırakıyorum ki uyanınca zifiri karanlıkla karşılaşıp korkmasın bizimkiler. 🙂
  Mobilya rengi olarak ben de akçaağaç&beyaz tercihi yapmıştım. İyi ki öyle yapmışım. Kızım büyüdü, şimdi o yeni odasına geçti; oğlum ondan kalan mobilyaları kullanıyor.
  Bu arada ben de oyumu süslü püslü odalar yerine sade ferah odalardan yana kullanacağım. Maksat göz yormasın! 🙂
  Kolaylıklar diliyorum tüm hamilelere… 🙂
  EG

 17. showroomdan çıkmış gibi duran, herşeyi takım odaları hem sevmiyorum hem çok gereksiz buluyorum. bebeğin aslında tek ihtiyacı yatacak bir yer ve kıyafetlerini muhafaza edecek bir yer. basit düşünmek lazım bence, bu ikisini bir sürü alternatifle gerçekleştirebiliriz. çocuk büyüdükçe ihtiyaçlar da farklılaşıyor zaten, durma göre eklemeler yapılabilir. bir sürü şey alıp eksiltme yapmak bana mantıklı gelmiyor açıkçası.
  biz defneyi 2 yaşına kadar park yatakta yatırdık, sonrasında da benim bekarlıktan kalan tek kişilik ortopedik yatağı yere koymak suretiyle kendisine bir yer yatağı hazırladık. beşik, sepet vb birşeyn eksikliğini de hiç hissetmedik.
  şu an gerçekten fonksyonel diyebileceğim bir odası var defnenin. biz memnunuz en azından
  işte burada
  http://fusundefne.blogspot.com/2010/09/ve-sonunda-defnenin-odas-bitti-evet.html
  http://fusundefne.blogspot.com/search/label/Defne%27nin%20Odas%C4%B1

 18. O nasıl bir yatıştır öyle:))))))))))) Çok tatlı uyuyor bıdık maşallah.Nasıl rahat ediyor öyle hiç anlamadım.Biz öyle yatsak sabah bin türlü ağrıyla uyanırız.Çocukların vücudu lastik gibi vallahi:))))))

 19. merhabalar

  Oncelikle cocuk odasi konusunda bende Elif gibi dusunuyorum. yatak, alt degistirme yeri ve dolap fazlasiyla yeterli geliyor. zaten dogduklarinda gorme ve duyma mesafeleri daha az gelismis oluyor, yani sizin dekore ettiginiz bir cok objeyi onlar aylar sonra ayirt edebiliyor. benim ekleyecegim tek bir sey var ve cok onemli oldugunu dusundugum; anneler dekorasyondan cok sizin belinizin sagligini dusunup su asagida yazdigim urunleri veya benzeri cozumleri edinmeye calisin. su an ikincisini beklemedeyim ama siyatik, tendonit vs… ile cok azap cektim ve cekiyorum. her gun keske ekonomi yapicam diye aptallik etmeseydim diyorum
  yatak; Elif in de tarif ettigi sistem veya ayarlanabilir yuksekligi olan yataklardan edinmek lazim. basinda bebekler 4 kg civari ama bir senede 12 kg artiyor belinize agirligi. cok cok onemli belimizi korumak.
  banyo; bence her aksam bebegi rahatlatmak icin banyo yaptirmak gibi bir hayaliniz varsa ya ayakli bebek banyosu aliniz.
  emzirme yastigi; ben almamistim ama pisman oldum bu sefer edindim. bunu ozellikle sezeryan ile dogum yapacak ve kesinlikle emzirmede kararli annelere oneririm. agrilar yuzunden bebegin agirligini kollariniza yuklerseniz gercekten kalici boyun ve omuz sorunu bas gosteriyor.
  bunun disinda diger annelerin de dedigi gibi zaten bebek ilk zamanlar sizinle uyuyor ayni odada.
  bebeklerin esyalari cok kucuk oldugu icin belki bebeginizin dolabinin icine bir iki sepet ilave edebilirsiniz. ozellikle onluk, corap vs gibi aksesurarlar icin.
  cok alakali olmadi goruslerim dekorasyon ile, ancak bir anne ve adayi olarak bu konuda keske uyarilsaydim diyorum.
  sevgiler

 20. naçizane fikrim, yazı harika, benim deneyimim, ideal bebek odamda bebeğim 12 saat mışıl mışıl…odada ne mi var ? bir ikea şifonyer, bir de park yatak sadece, oda karanlık, jaluzimiz var, genelde çok ses almaz ama güzel ışık alır, arka bahçeye bakar ve evin üst katındadır…altkatta biz ebeveynler naparsak yapalım üstkattan bebek uyanmaz, bu bir şans…
  ama odada herşey beyaz, yatak ise çok açık pembe ve beyaz., çarşaflar düz ve sakin renklerde, odada ışık açılmaz, hava kararınca bebiş otomatik uyur.

  etrafta görselliği rahatsız edecek ıvır zıvır yok, gölge oyunları ile onu korkutacak birşey de yok ben buna ve genel olarak huzurlu ortama bağlıyorum ideal oda aslında yok belki de…siz en pahalı odayı dolabı da alsanız, bebek uyumuyorsa bir manası yok…

  sadelik ve sakinlik en önemli anahtar bence

 21. Herkesin yorumları için çok teşekkürler. kafamda birşeyler oluştururken hepsinden ayrı ayrı faydalanmaya çalıştım. Zaten henüz uzun süreli yaşayacağımız şehir belli olmadığından ben de kolay taşınır ve pratik eşyalar almayı düşünüyorum. Ancak eşim ahşap bir yatakta ısrarlı olduğundan onu alacağız. Bir de odayı açık mavi veya yeşil renge boyatmayı düşünüyorum. kesinlikle odaya almayacağım şey halı ve peluş oyuncaklar olacak. Yeni bir dermatoloji uzmanıyım ama çok sık allerjik (atopik) bünyeli çocuk hastalarla karşılaşıyorum. yünlü ve toz tutan eşyalar bunu arttırıyor.