45 Yorum

Ayaklar yorganın altında kavuşsun, yeter…

Dün, Doğan’ın bana lise son senemizin ilk haftasında “Benimle çıkar mısın?” deyişinin, benim de ona kikirdeyerek “Evet” deyişimin 18. senesiydi.

18 senelik birlikteliğimizin sonunda hala ilk günkü heyecan, aynı aşkla bakıyoruz birbirimizin gözlerine… Bu yazıda size ilk günkü heyecan ve ateşi korumanın yollarını anlatacağım.

Hah ha! Tabii ki de öyle bir şey yapmayacağım. Pek inandırıcı olmazdı sanırım, değil mi?

Dile kolay, 18 senelik birliktelik. 12 senelik evlilik. 5 senelik ebeveynlik. 2 çocuk. Bunların elbette etkisi oluyor ilişkide.

Ama ne olursa olsun, çocuklar, iş-güç, stres beni, bizi nasıl etkilerse etkilesin, günün sonunda dikkat ettiğim bir tek şey var: Ayaklarımızın yorganın altında kavuşması.

Bundan seneler önce Michelle Pfeiffer’la Bruce Willis’in bir filmini seyretmiştim: The Story of Us. Türkçeye nasıl çevrildi bilmiyorum, ama film, 15 senelik evli ve çocuk sahibi bir çiftin giderek eskiyen ilişkilerini konu ediyordu. O zamanlar tipik bir aşk filmi olarak seyretmiştim filmi; ancak şimdi daha farklı bir gözle seyredesim var. Daha gerçekçi geliyor artık filmdeki bazı sahneler.

Filmin bir sahnesini hiç unutmuyorum. Her gün giderek daha da fazla tartışan çift, “Biz neden böyle olduk? Nasıl oldu da bu hallere düştük?” diye sorgularken, Bruce Willis karısına şöyle diyordu: “Eskiden, o gün ne yaşamış olursak olalım, akşam yattığımızda ayaklarımız yorganın altında kavuşuyorsa bilirdim ki her şey yoluna girecek.”

Filmin ilerleyen sahnelerinden birinde kamera, yorganın altındaki ayakları gösteriyordu. Erkek, ayaklarını kadınınkilere dokunduruyor, kadın ise ayaklarını çekiyordu. İşte o anda anlıyordunuz ki durum kötü. Bir şeyler bitmiş.

Çoluk çocuk, iş güç, günlük stres, ve tabii ki de geçen zaman ister istemez etkiliyor ilişkiyi. Uykusuzluk, yorgunluk derken bir de bakıyorsunuz ki en yakınınızdan çıkarıyorsunuz bazen stresinizi. Kötü oluyor o zaman. Gurur meselesi yapmamak lazım birçok şeyi.

Hiçbirimiz kusursuz değiliz. Hepimizin takıntıları, zaafları, yanlışları var. Önemli olan sevdiğimize baktığımızda bu olumsuzlukların gerisindekileri görebilmek, onu ne için sevdiğimizi hatırlayabilmek ve günlük telaşların sevgimizin önüne geçmesine izin vermemek olsa gerek…

Ben hep günün sonunda ayaklarımızın birbirini bulmasına dikkat ediyorum. O günü herhangi bir sebeple kötü geçirmişsek, yorganın altına girdiğimizde heyecanlanıyorum, “Ya ayaklarımız buluşmazsa?” diye…  O gün ne yaşamış olursak olalım, telefonu nasıl kapatmış, ya da birbirimize ne demiş olursak olalım, birbirimizle konuşmak istemesek bile ayaklarımız kavuşsun istiyorum. Ve kavuştuğunda da biliyorum ki biz iyiyiz. Her ne ise o anda yaşadığımız, üstesinden geliriz.

Siz de sevdiğinizden ayırmayın ayaklarınızı. Kızsanız da, kırsanız da, kırılsanız da, siz konuşmak istemeseniz de bırakın ayaklarınız konuşsun.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

45 yorum

 1. konu aşksa gerisi teferruattır. bir ömür mutluluklar dilerim elif 🙂

 2. Ne güzel yazmışsın,allah mutluluğunuzu,sevginizi daim etsin,çocuklarınızla birlikte sevginiz de büyüsün inşallah ..Bu arada o film Türkçe’ye ” Bizim Hikayemiz” diye çevrildi,izlemek isteyen olursa diye söyliyim dedim 🙂

 3. çok hoşuma gitti yazın genelde yazılarını okuyup sessizce ayrılan ben birşeyler yazmak istedim nedense ! belkide gocundum bilemiyorum belkide üstünü kapatmaya çalıştığım bir konuyla yüzleştirdin beni 🙁 ……….allah sebvginizi saygınızı heyecanınızı daim etsin inş..sevgiler

 4. Elif her gecen gun kalemin daha da iyi oluyor bilyor musun?bunlari bi kitapta toplasan cok hos olur valla zevkle okuruz sevgiler

 5. Biz de ayaklarımızla buluşan-konuşan gruptanız demekki.. Yorgunluktan, uykusuzluktan ölüyor bile olsak o seramoni hep takrarlanır.. Hatta olur da yatağa kırgın girersek bile (ki bunun olamasına azami gayret sarfediyorum) ayaklarımız konuşuyorsa kırgınlık kalmıyor sabaha.. Dokunmak güzeldir..

 6. Mutluluğunuz daim olsun…

 7. Cok etkilendim…

 8. 18 X 3 minimum dilerim 🙂

 9. Ne olursa olsun yataga kus girmeyeceksin, kotu enerjiyle uyuyan kotu kalkar!!
  Birlikteliginizin saglikli ve uzun olmasi dilegiyle….

 10. yüreğinize sağlık. harika bir yazıydı.Rabbim mutluluğunuzu daim etsin. (düşünceniz çok ama çok güzeldi)

 11. Biz evlilik yıldönümüzü unutuyoruz, savsaklıyoruz siz çıkma teklifi gününü kutluyorsunuz. Üzgünüm Elif, seninle yollarımızı burada ayırıyorum:)

  Çok güzel bir yazıydı , etkileyiciydi ve kesinlikle katılıyorum. ayak mı ne bilmem ama o günün sonunda güzel uyunmalı. Çocuklarla da buna dikkat ederim çoğunlukla.. Sevgiler:)

  • Biz evlilik yıldönümümüzden ziyade buna daha çok önem verdik Deli Annem. Neden bilmem, çıkmaya başlamasaydık, evlenmeyecektik diye belki…

   Teşekkür ederim.

   • aaa bir biziz sanıyodum bunu yapan bizimde tanışma günümüz çok özeldir çok romantik bir tanışma hikayemiz var ve biz her yıl onu daha özel kutlarız evlilik yıldönümü sevgililer günü falan daha faso fisodur bizim içinde bende aynı şeyi sölüyodum kaç yıl oldu ne tanışma yıldönümü mü kaldı çoluk çocuğa kavuştunuz diyenlere tanışmasaydık evlenmicektik:)))

 12. Bayıldım bu yazıya, film izlemek isteyip izlemeyi atladığım filmler arasındaydı en kısa zamanda eşimle izliycez. Biz de 7 yıldır birlikteyiz eşimle 3 yıllık evliliği tamamlıyoruz yakında. Henüz çocuk yok ama sitenizden çok şey öğreniyorum. Ben de ne olursa olsun yatarken ya ayaklarımla dokunurum eşime ya elini tutarım, ama illaki temas etmem lazım bir şekilde. Kendimi bu şekilde güvende hissediyorum sanırım. Yanımda olduğunu bilerek uyumak huzur veriyor. Size de birlikte mutlu, huzurlu, uzun bir hayat diliyorum.

 13. biz yatakları ayırmışız, siz ayaktan bahsediyosunuz

 14. nihat'ın annesi

  Elif… Sana aklımdaki güzel iltifatları nasıl sıralayacağımı bilemediğim için, harikasın demekle yetiniyorum. Bildiğin gibi benim tek oğlum var ve derinle akran nihat şu anda 20 aylık. Ve derin’in karakteri ile çok benziyorlar. Ben de nihat için günlük tutuyorum ve bu gün ne yazsam dediğim günler bi bakıyorum ki sen harika şeyşer yazmışsın sende ilham alıyorum. Ve günlüğümde de senden bahsediyorum. Eşimle pazargünü yaşanan krizden sonra bu yazı nasılda bizi anlattı. Bizim ilişkimiz toplamda 9 sene oldu ama yinede hatrı sayılır bi süre. Ve yazını biraz sonra eşime yollayacağım ve o anda ifade etmediğim tum duygularımı senin yazınla ifade etmiş olacağım.
  Tekrar tekrar teşekkürler.

 15. Mutluluğunuz daim olsun.. Bir ömür boyu sürsün..

 16. Biz de 2 ay sonra 10. senemizi dolduracağız. Evliligimize 6 yilimizi, 1 çocugumuzu ve bir de henüz doğmamış bebeğimizi sığdırdığımız bu günlerde tam da seninle aynı hisleri yasiyorum Elif..
  Ayaklar, eller, tenler yorgan altinda bulussun yeter..Gerisi hallolur:)
  Bu arada seni okuya okuya senin izinden gidiyorum sanirim, ikincimiz de erkek..Iki erkek cocuk annesi ne demekmis gorecegim yakinda:)

 17. çok güzel bi yazı olmuş..
  mutluluklar..

 18. Oooofff Elif yine ağlattın beni. Biz henüz 4 senedir evliyiz ama şimdi düşündümde bende sürekli çekiyorum ayaklarımı 🙁 Kızım doğduktan sonra iyice uzaklaştım eşimden, günlük yorgunluklar, uykusuzluğa dayanamayışım, işsiz kalmış olmam ve hala iş bulamamış olmam gibi bir sürü şey beni bunaltıyor ve dediğin gibi bütün hıncımı eşimden çıkarıyorum (farkında değildim, çok teşekkür ederim). Bugünden itibaren ayaklarımız yorganın altında buluşmaya devam edicek :))) (filmi izlememiştim en kısa sürede bulup izlemeliyim)

 19. Mutlu yıllar, Allah mutluluğunuzu daim etsin yazamyı unutmuşum :)))

 20. Eliiiif…Buaralar eşimle didişip duruyoruz.. kendisi bir hayli sinir ediyor beni.. üzerine güzel geldi bu yazı… müneccim misin sen?:)) Bu güzel yazıyı eşime de yollayayım.. teşekkürler…:))

 21. Daha nice uzun yıllar, sağlıkla ve mutlulukla birlikte olmanızı dilerim.
  Ama bu ayak işi bize göre değil 🙂 Benim eşim uyurken zinhar kendine dokundurmaz. Biz iki ayrı yastık ve iki ayrı yorganla uyuyoruz 🙂 Ama benim eşim birrrrrr tanedir ve yatağa küs girmemenin önemine ben de inanıyorum. Bazen kendisini bir kaşık suda boğmak istiyorum ama yatağa yan yatıp da dudaklarını büzere uyumaya başlayınca dünya duruyor o an 🙂
  Ben evlilikten çok korkmuştum. Çocuk sahibi olmanın korkutucu olmadığını yazdığın gibi evliliğin de korkutucu olmadığını yazmanı çok isterim 🙂

  • Önemli olan bir şekilde yatakta küs olmamak. Ayaklar değmesin, ruhlar bir olsun yeter…

   “Evlilik korkutucu değil” yazısı biraz daha olgunlaşmalı. Dur bakayım… 😉

 22. bu okadar güzel bir yazı olmuş ki…çok anlamlıydı çok teşekkürler

 23. Bizim küçük cadı ayırdı ayaklarımızı… Kendi yatağına geçtiği gün buluşacaklar tekrardan…

 24. Her gün yaşadığım ama farkında olmadığım bağlılığı hissettirdin bana bu kadar güzel mi açıklanır bu durum,teşekkür ederim;)

 25. Ne güzel bir yazı yazmışsın 🙂 Ne mutlu böyle günleri hatırlayabilmek. Biz de hatırlarız özel bir kutlama yapmayız belki ama birbirimize daha bir güzel bakarız küçücük bir öpücük kondururuz en azından :)) Çok sevdim “Ayaklar yorganın altında birleşsin” cümlesini..
  Bizde de kavga bile etsek asla ayrı gayrı yatılmaz çünkü ayrı yatılırsa biliriz ki bir şeyler kırılır ve asla tamir olmaz.. Ama kavga etmiş de olsak aynı yatağı paylaşıyorsak sorun vardır ama çözümü de vardır 🙂
  Nice mutlu seneler Elifcim :)) Ayaklarınız yorganın altında hep birleşsin 🙂

 26. inanmaycaksınız belki ama bizde de aynı şey sözkonusu bunu ne ben nede eşim birbirimize itiraf etmesekte bu böyle oluyor. eğer ayaklarımızın bulaşmayacağını biliyorsak ikimizde denemiyoruz çünkü biliyoruzki birimiz yaklaştırırken birimiz ayağını çekerse işte ozman çok üzüleceğiz.ama onu yapmadığımız gecelerde ben rahat uyuyamıyorum gerçekten!

 27. bu filmi ben daha bekarken izlemiştim ve en büyük hayalim bir gün evlendiğimde eşimle izlemekti belki de zamanı gelmiştir

 28. Super guzel yazmissin Elifcim, tebrikler!

 29. Elif’ciğim ne güzel bir yazı… Çok teşekkürler… Kalbim, sımsıcak oldu :)) Bir kez daha şükrettim sahip olduklarıma….

 30. yorumumu nurtiye yazıvermıstım.. guzel…

 31. Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

 32. Öncelikle tebrik ediyorum yıldönümünüzü yazın harikaydı, hissettiğim şeylere ancak bu kadar güzel tercüman olunabilirdi. Biz de birlikteliğimizde 13 yıl, evliliğimizde 5 yılı bitirdik ve mutlaka birbirimize dokunarak uyuruz, yazın en bunaltıcı sıcaklarında bile parmak ucuyla olsa dahi ihmal etmiyoruz 🙂 Gurur vs gibi olumsuz duyguları daha ilk aylarımızda birbirimize güveneceğimizi söz vererek bıraktık ve benim için de çıkma yıldönümümüz evlilik ve diğer günlerden çok daha önemli. Sevgiler

 33. canım yiğenim çook uzun yorucu ve stresli bi haftanın ardından bu yazını okumak bana çok iyi geldi sana bütün kalbimle katılıyorum hani ayakların birbirine değmesi demişsin ya benim de aklıma gelen şey şu oldu( sen yorumlardan birine cevap olarak ta yazmışsın) hiç küs uyumamak bu o kadar önemli bi şey ki ilişkilerin sağlıklı gitmesinde işte o zaman problemler ne kadar zor ve büyük olursa olsun bunları kolayca aşıyosun biz eşimle bunu ilke haline getirdik ve bunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum …size
  de nice 18 yıllar diliyorum:):)

 34. çok sevdim bu yazınızı…bir kaçgündür de düşünüyorum yazdıklrınızı…insanın kalbini ve beynini ne kadar rahatlatan bir detay…Mutluluğunuz daim olsun…keder ve hüzün uzak olsun yuvanızdan inşallah

 35. Çok hoş bir yazı Elif.. Bazen gururdan konuşamıyorsun ama, “su akar yolunu bulur” dedikleri gibi ayaklar da yüreğinin sesine giden yolu buluyor..

 36. şakır şakır akıo şu anda :,)))
  mutluluktan ama 🙂
  filmi izlemedim. bu yazıyı da ilk kez, şimdi okuyorum ama… 7 senelik birliktelik, 5 senelik evlilik, yaklaşık 1 yıllık ebeveynlik ile birlikte hislerime nasıl güzel tercüman olmuşsun. Zor zamanların geçmesinde en etkili, en sıcak yöntem bence de…
  Aklına, duygularına, kalemine sağlık. Ömür boyu hep ÇOK mutlu olun inşallah 🙂
  Sevgiyle…