20 Yorum

Van’a yardım etmek için…

Çok çok çok üzücü günler yaşıyoruz. 24 şehidin acısının hemen ardından İstanbul TEM otoyolunda korkunç bir kaza yaşandı. Sadece tek bir trafik kazasında 9 kişi öldü. Emniyet şeridini gereği gibi kullanmayı öğrenemeyen, beceremeyen bir millet olduğumuz için de insanlara uzunca bir süre yardım gidemedi. Bu haber, şehit haberlerinin gölgesinde kaldı.

Bugün aynı bölgeden yine bir şehit haberi geldi. Ancak daha o yayılamadan Van’daki depremi duyduk. Şimdilik ölü sayısının 100’e yaklaştığı söyleniyor, 1000’i bulacağı da tahminler arasında…

Van’daki görüntüler iç kanatıcı. Binalar iskambil kağıdı gibi yıkılmış. İnsanlar enkazın altında. Kimi yere henüz yardım bile ulaşamamış. Bunlar sadece ekrandan gördüklerimiz. Kim bilir orada neler oluyor.

Biz uzaktakilere düşen, elimizden gelen tek şey mümkün olduğunca yardım etmek. Son birkaç saattir duyduklarımı aşağıda toparlamaya çalıştım:

 • 2868’e boş mesaj atarak KIZILAY’a, 2930’a AKUT yazıp mesaj atarak AKUT’a 5 TL katkıda bulunabilirsiniz. (GSM firmalarını da vicdanlı olmaya davet ediyor ve bu mesajlardan hiçbir şekilde para almamalarını diliyorum, dahası istiyorum. Umarım insafa gelir, bunca insanın seferber olduğu böyle bir afette bu tür yardım girişimlerinden nemalanmayı düşünmezler! – Güncelleme: Bu sabah (Pazartesi) benim GSM şirketim olan Turkcell’i aradım. 5 TL’lik yardımın hepsi Kızılay ya da AKUT’a ulaştırılıyormuş; ancak SMS’ler 50 kuruşluk normal tarifeye tabiymiş. Sanırım diğer GSM’cilerde de durum buna benzerdir. Ben yine tüm GSM şirketlerini iyi niyete davet ediyor, ve afet yerine yardım götüren kuruluşlara yapılan SMS yardımlarından ücret almamalarını talep ediyorum. İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara…  Güncellemenin güncellemesi: Turkcell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yardım SMS’lerinden ücret alınmadığını söyledi. Bravo!
 • Kızılay’ın Twitter hesabı yok sanırım. Ancak AKUT’un çalışmalarını Twitter’dan takip edebilirsiniz: AKUT_dernegi Güncelleme: Kızılay’ın da Twitter hesabı var: TurkKizilayi
 • Kıyafet yardımında bulunabilirsiniz. Önemli not: Kızılay kullanılmış kıyafet kabul etmiyor. Ben de bizzat kendileriyle konuşarak teyit ettim. Kıyafet göndermek isteyen vatandaşlar Kızılay yerine belediyelerin kurduğu mavi masaları tercih edebilir. Örneğin İstanbul’da Şişli Belediyesi mont, bot, kazak ve diğer kışlık kıyafeti kabul ediyor.
 • Tekstil firmaları ellerini taşın altına sokmalı; deprem bölgesine kışlık kıyafet ve battaniye yardımı yapmalı. Az önce Twitter’dan duyduğum kadarıyla Markafoni bölgeye 20 bin giysi gönderecekmiş. Darısı diğer firmaların da başına. Haydi!
 • İstanbul’da Alem FM’den Nihat Sırdar’ın önderliğinde yardım toplanıyor. Yarın (24 Ekim Pazartesi) sabah 7 ile akşam 18 arasında Avrupa yakasında Merter Migros, Anadolu yakasında Optimum AVM önündeki kamyonlarla yardım malzemeleri toplanacakmış. Kendisini Twitter’dan takip edebilirsiniz: @nihatsirdar Güncelleme: Kadıköy Belediyesi de yardım malzemeleri alıyormuş, az önce teyit ettim: Tel 0216 542 50 55. Su, ilaç, mama, kuru gıda, hijyenik malzemeler, kışlık giysi, battaniye dediler.
 • Malzeme göndermek isteyenler Kızılay aracılığıyla yapabilir. En çok battaniye, ısıtıcı, kuru gıda, bebek maması ve bezi, hijyenik kadın pedine ihtiyaç varmış. Kadın pedi ne alaka demeyin; böyle zamanlarda bulunmuyor, kadınlar çok zor durumda kalıyor, istemeye de utanıyorlarmış.
 • Yeni açılan şu web sitesinde çeşitli şehirlerdeki yardım noktaları, para yardımı göndermek için hesap numaraları ve kargo göndermek için kargo şirketlerinin bilgileri paylaşılıyor: YalnizDegilsinVan. Twitter ve Facebook hesapları da var. Güncelleme: Kargo şirketleri ücretsiz ulaştırıyor derken, “Eşyaları götürüp şirketin kapısına yığın” gibi anlaşılmamalı. Van’da ulaştırmak istediğiniz bir teslimat adresi olmalı. Kargo şirketi Kızılay gibi hareket etmiyor, nereye göndereceklerini söylemezseniz bir şey yapamazlar. Teslimat adresi Van Kriz masası olarak verilmeliymiş. Ancak ücretsiz gönderim yaptığı söylenen bazı firmaların bazı şubeleri böyle bir organizasyondan haberleri olmadığını söyleyerek getirilen yardım malzemelerini geri çevirmişler. Bir an önce organize olmaları dileğiyle!..
 • Van depremine direkt yardımla alakalı değil ama, deprem gerçeğiyle yaşadığımızı unutmayarak, Güvenli Yaşam sitesindeki şu yayınları okuyalım, okutalım.

Bunlar, an itibarıyla sosyal medyadan duyduklarım. Olaylar çok hızlı gelişiyor, insanlar çok hızlı örgütleniyor. Eminim başka yardım yolları da mümkün olacaktır.

Böyle bir zamanda bile yardım etmek isteyenlerin vicdanlarını sömürme cüreti gösteren insan müsveddelerini şimdiden Allah’a havale ederek lütfen yardım için elimizden geleni yapalım. Ben bu satırları yazarken (Pazar gecesi, saat 11 buçuk) Van’da hava sıcaklığı 1 dereceye kadar düşmüş. Bizler evde, yorganlarımızın altında. Orada çocuklar, insanlar sokakta…

Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Güncelleme: Ortalık çok karışık. Bir yandan herkes bir şeyler yapmaya çalışırken, bir yandan da kötü niyetli kişilerin durumu suistimal etmeye çalıştığı haberleri ortalıkta dolaşıyor. Ben şahsen maddi yardım için Kızılay ve AKUT’tan başka bir yere yönelmiyorum. Hazırladığım (temiz ve giyilebilir durumdaki) kışlık kıyafetleri de Şişli Belediyesi aracılığıyla gönderiyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

20 yorum

 1. çok dolu detaylı bir yardım yazısı olmuş .çok teşekkürler

 2. merhaba,
  Yine yeni bir sabah, yine yeni acılara bulandık…
  ölenlere rahmet kalanlara sabır diliyorum ve göcük altında yardım bekleyen herkese umarım yardım elleri ulasabilir diyorum
  Ve tüm bu bilgiler icin cok cok tesekkurler … o kadar kıymetli ki
  ne yapmalı nereden baslamalı diye arastırmak zorunda bırakmadıgın icin ,
  böyle uzakta ve sadece izlemekle yetinebilrken bir nebze daha az caresiz hissettirdigin icin …
  Ates sadece düştüğü yeri yakmamalı…
  Sevgiyle kalın

  • Sebnem, ben teşekkür ederim bu sözlerin için. Ve bu burada kalmamalı. Asıl iş bundan sonra başlayacak. Asıl o zaman organize olmamız gerekecek.

 3. Van’da 1999 depreminden sonra yapılan binalar bile çökmüş…

 4. Eskiden evimin temizliğine gelen yardımcım şu anda Van’da yaşıyor..Dün deprem’i duyar duymaz aradım ve çok şükür iyi haberlerini aldım. eşi ve 8 aylık bebeğiyle dün geceyi sokakta geçirdiler , Kızılay’ın çadırlarına gitmesini söylediğimde bana ” bizden daha zor durumda olanlar var, çadırda onlar kalmalı,biz idare ederiz” diye cevap verdi ve gözyaşlarımı tutamadım..Elimizden geldiğince yardım etmemiz lazım,çocuklar ,yaşlılar o soğukta dışarıda dayanamazlar..Gazetelerde “Allah’ın sopası yok ” tarzı yazı yazanlar için söyleyecek söz bile bulamıyorum..Şehitlerimize nasıl içimiz yandıysa depremde giden canlara da içimiz yanıyor..Onlar da bizim insanımız,kaybetmeyelim insanlığımızı..Haydi , gün birlik olma günü ..

 5. Yardım kampanyalarında GSM firmaları son kullanıcıyı faturalandirmiyor sadece bilgi vermek istedim

  • Bu sabah Turkcell’le konuştum. Yardım SMS’lerini normal ücretlendiriyor ve 50 kuruşluk tarifeye tabi tutuyorlarmış. Keşke bu afet zamanında o 50 kuruşu almasa, ve hatta bağışlasa…

 6. Müsaadenle face’te adınla paylaşıyorum Elif… Teşekkürler.

 7. yurtdisindan yardim etmek isteyenler icin (kaynak Twitterdan gelen bir link):
  http://www.globalgiving.org/projects/turkey-earthquake-relief-and-recovery-fund/

 8. Pelin Keskinoğlu

  Elif Hanım Merhaba,

  Sizin önderliğinizde bir bebek maması ve çocuk kıyafetleri seferberliği başlatsak Van’daki bebek ve çocuklar için. Sonrasında malzemelerin yine belediyeler aracılığıyla ulaştırılmasını sağlayabiliriz. Siz buna önderlik edebilir misiniz?

  • Sevgili Pelin, birkaç gündür karşılaştığım -ve güvenilir bulduğum- yardım kaynaklarını burada ve sosyal medyada paylaşıyorum.

   Şu anda yardımın gönderilmesinden çok dağıtımında problem yaşanıyor anladığım kadarıyla. Ancak ilerleyen günlerde oradaki çocukların kıyafete, eve, okula, kitaba ihtiyaçları olacak. Benim düşüncem, ilk günler geçip, basının, firmaların yavaş yavaş elini çekmeye başladığı -kaçınılmaz- günlerde yardıma en az şimdiki kadar ihtiyaç olacağı düşüncesinden hareketle, böyle kollektif bir çalışmayı biraz daha sonraya bırakmak.

 9. Bizler de bu bilgiyi facebookta paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayalım.

 10. tebrik ederim gercekten. hem twitterda hem de burada yazdiklariniz icin. Surekli yaptiginiz guncellemeler icin. tesekkurler…

 11. Sevgili Blogcu Anne, bu bilgiler icin cok tesekkurler. Social media’nin gucunu anlatan bir yazi: http://globalspin.blogs.time.com/2011/10/24/turkeys-earthquake-social-media-to-the-rescue/.

 12. Ben teşekkür ederim

 13. Elif Hanım, nereye yazacağımı bilemedim ama benim bir önerim var: neden oradaki karmaşaya ve soğuğa mahkum ediliyor bu insanlar? Hem de artçı sarsıntıların bile 5,5 şiddetinde olduğu bir yerde? Neden yurdun daha güvenli bölgelerine yönlendirilmiyorlar? Yüzlerce otel boş şu anda, öğrenci yurttları, öğretmen evleri, devlet ve özel sektör misafirhaneleri? Tabi ki enkazda yakınını bekleyeni kast etmiyorum; onlar da en kısa sürede sağ salim kavuşurlar umarım sevdiklerine, benim kastım gitmek isteyip de gidecek yeri olmayanlar? Hem onlara çok daha sağlıklı bir barınma ortamı sağlanmış olur böylece hem de yardımlar çok daha organize bir şekilde dağıtılabilir gibi geliyor bana.Bu şok atlatılıncaya kadar en azından. Hiç olmazsa depremden hasar görmemiş, elektriği suyu çalışan hastanelerde tedavi görür insanlar, bebekler çadırlarda değil; hijyenik doğum hanelerde açarlar gözlerini dünyaya.
  Yanlış mı düşünüyorum? Nasıl organize edebiliriz böyle bir şeyi, kiminle iletişim kurmak gerekir?

 14. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık aradığım bilgileri burda buldum…