21 Yorum

Saatime dokunma!

Geçtiğimiz Pazar günü saatlerin geri alınmasıyla birlikte -ben dahil- anneler yine veryansın etmeye başladı:

– Birileri bebeklere saatlerin geri alındığını anlatsın!
– Saatleri geri alanların çocukları yok herhalde!
– Sabah 5 buçukta kalkar olduk, imdat!

Ben isyan bayrağımı yaklaşık bir ay önce Twitter’da kaldırmış, 30 Ekim’de saatlerin geri alınacağı haberini protesto etmiştim. Gelen yanıtlar çeşitliydi: Kimisi bunun gereksiz itirazlar olduğunu söyler, “başka işimin gücümün kalmadığını mı” sorarken, kimileri #saatlergerialinmasin şeklinde trend başlatma girişiminde bulundu.

Ve tabii ki sesimizi duyan olmadı. 30 Ekim’de saatler bir güzel geri alındı. 31 Ekim sabahı çocuklu tüm evler güne bir saat erken başladı.

Ve öyle de devam ediyor.

Peki, bu saatler neden geri alınıyor?

Çok basit: Yaz başında ileri alındığı için!

O halde şöyle soralım: Saatler neden ileri alınıyor? Vikipedi’ye göre şu sebepten:

Yaz saati uygulaması (YSU) bir yerde sabahları daha az, öğlenleri daha çok gün ışığından yararlanmak üzere saatin geniş çapta değiştirilmesi uygulamasıdır. Genel olarak, bu uygulama kapsamında saatler bahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.

İlk olarak 1895 Yeni Zelanda’da uygulanmaya başlanan yaz saati uygulaması hakkında tek şikâyetçi olanlar biz anneler değilmişiz. Nitekim şöyle devam ediyor Vikipedi:

Uygulama tartışmalıdır. Gün ışığının öğle saatlerine eklenmesi satış, spor gibi iş saatlerine bağlı etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber başlayıp biten etkinliklere olumsuz yönde etki etmektedir. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır. Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisini kısmak olsa da, günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların kullanılmasıyla beraber bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.

İyi de kardeşim, madem tartışmalı bir uygulama, neden devam ediliyor? İşte orasını bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şey var: Son üç dört senedir resmi makamlardan “Bu son. Bir daha ileri/geri almayacağız.” şeklinde açıklamalar geliyor. Ve fakat aynı şekilde devam ediyor. (Aslında çok da şaşırtıcı değil. Üniversite sınavı da her sene kalkıyor. SBS değişiyor. Vesaire… Ama her nedense bunlar da devam ediyor. Neyse, dağıtmayalım konuyu)

Dün saat üç buçukta dışarıya bir baktım: Güneş gitti, gidecek. Ve hakikaten 4’ü geçiyordu binaların arkasına gitti. 5 olmamıştı hava kararmaya yüz tutmuştu. Şimdi bunun nesi tasarruf?

Tasarruf bunda değil de, -sözüm ona- yaz saati uygulamasında. Yani saatlerin geri alınması tasarruf etmek için değil, bir tasarruf hareketi (!) olan saatlerin ileri alınmasının bir sonucu aslında.

Yoksa havanın dört buçukta kararmasının ne gibi bir tasarrufu olabilir ki? Günün ortasında lambaları yakmaya başlıyorsunuz. Okul dönüşü çocuklarla dışarıda bir şey yapamıyorsunuz. Sabah gün ışığı eşliğinde girdiğiniz iş yerinizden bir çıkıyorsunuz ki ortalık kapkaranlık; depresyona girmek istiyorsunuz. Hayır, bunda hiçbir tasarruf yok.

Saatlerin geri alınması her ne kadar birçok ebeveyni zor durumda bıraksa da, ileri alınmasıyla ilgili anne erkânından sesler yükseldiğini duymadım şimdiye kadar. Dolayısıyla da yüksek müsaadenizle şöyle bir öneride bulunmak istiyorum: Saatler yaz başında ileri alınsın. Bir daha da geriye alınmasın. Kimse saatimize dokunmasın. Yazın uzun günlerin keyfini çıkaralım. Ama kışın üç buçuk dörtte hava kararmasın.

Çok mu ütopik bir teklif? Hayır, hiç değil. Rusya bunu yapmış bile: Rusya’da saatler geri alınmadı.

Olur mu? Olur.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. Açıkçası benim oğlum geceleri 01:00 den önce yatmadığı için ben saatlerin geri alınmasından dolayı mutlu olan kesimdenim. Oğlum 22 aylık ve şu anda 5 aylık da hamileyim. Gece 01:00 lere kadar uykusuzluktan sürünüyordum, üstelik çalışıyorum da…Yani anlayacağınız o bir saat bana ilaç gibi geldi…Gece yarısından önce uyuyabilmek ne güzelmiş..Tabii erken uyuyup erken kalkan anne çocukları için de çok fena bir durum

 2. Tamamen katılıyorum. Cocuklarımın yatma saati de şaşmış durumda. cocuk Aaa saat 9 olmus diyip yatmıyor ki yatağa.. Hersey altüst olmus durumda.. Bıraksınlar saatlerimizde oynamayı..

 3. Blogcu Anne Elif yien çok doğru ve iç bunaltıcı bir konuya parmak basmışsın tebrik ve teşekkür ederim. Sana katılıyorum. İş çıkışı oğlumla hiçbirşey yapamamak benim için en kötü tarafı. Dilerim en kısa zamanda son bulur bu saçma uygulama.
  Yİne eline sağlık, sevgiler.

 4. Rusya’yı tebrik ediyorum vallahi. “Saat değişimi sebebiyle yaşanan strese engel olmak için bu kararın alındığı açıklanmış.” Bizde de “biz ülkecek strese alışığız nasıl olsa” diye düşündüler herhalde. Mesela ben 3 gündür bu uyku problemleri nedeniyle 2 çocukla çalışan bir anne olarak oldukça stresliyim….Jetlag oldu çocuklar resmen yaa, hiç bu kadarını tahmin etmemiştim. Büyük kızıma (6 yaş)anlattım.Saatlerin ileri alınmasını, az değil fazla uyuman lazım, süper bişey fazladan 1 saat uyku falan diye.Bütün ülkeler aldı saatleri dedim. Allah mı böyle iatedi dedi bana :))

 5. kesinlikle katılıyorum sana ben zaten mevsim olarak kıştan nefret eden biri olarak havanın da erken kararmasıyla iyice bunalıyorum çocukların alışamaması da cabası saalerimizle oynamasınlar sonuna kadar arkandayım

 6. KESİNLİKLE KATILIYORUM. GERİ ALINMASINI KENDİMİZDEN FEDAKARLIK YAPARAK ATLATABİLİYORUZ AMA İLERİ ALININCA ÇOCUK OKULA GİDERKEN SERSEM GİBİ VE HUYSUZ OLUYOR. ÇOK KÖTÜ ETKİLENİYORUZ BİZ DE….

 7. sabah 6:30 da kalkan oğlum 5:30 da kalkıyor. Ama eşim hala 7:30 da zor kalkıyor. Bakıcım yine 8de geliyor ve biz işe gidiyoruz. Tek mağdur ben değilim. Zavallı çocuğum da sabah sabah beni bir saat fazla çekiyor. Üstelik biz birde akşam 5 te işten gelince hava karardığı için bakıcı ablamızı da evine bırakıyoruz.. Çocuk bile anlıyor hava aydınlanınca uyanılacağını. Bence de yazın saatler ileri alınsın ve öyle kalsın.

 8. bence de saatlerin değiştirilmesi saçma. sadece çocuklar için değil büyükler için de durum aynı. biyolojik saatiniz bozuluyor resmen. akşamlar o kadar çok uzuyor ki kendinize ayıracağınız tüm vaktiniz karanlıkta oluyor. daha fazla uyuma isteği içinde oluyorsunuz bi de buna bahar depresyonunu da eklersek katmerlenerek artıyor. değiştirilmesinin mantığını ben gerçekten hala anlayabilmiş değilim. nereden nasıl tasarruf yapıldığını da çözemiyorum.

 9. Bu saat olayı bize yaradı mesela 🙂 http://evaciton.wordpress.com/2011/11/01/okul-ve-uyku-rutini/
  Herhalde yarayan ender annelerdenim. Saatler geriye alındığı için 22:00 de yatan çocuğu 21:00 de yatırmaya başladım. Böylece bir saat erken yatmış oldu, benim de işime geldi 🙂
  Ayrıca sabah servise yetişmek için uyandığımızda karanlık oluyordu, benim bile kalkasım olmuyordu. Saatler geriye gelince gün ışığına uyanıyoruz ve bundan dolayı mutluyum 🙂

 10. her işten çıktığımda gördüğüm güneş her zaman içimi aydınlatmıştır hatta sıcacık bi gülümsemeyle güneşi selamladığım zamanlar bile olmuştur.Peki şimdi??? depresyondayım arkadaş

 11. çağla ile çiğdem

  saatlerin geri alınması çok anlamsız oldu çünkü işten çıkışta etraf kör karanlık oluyor, gel de bunalım yapma, eve gidince sanki saat gece 10, sokaklar kararmış, haliyle dışarı çıkma fikri ortaya çıkmadan yok oluyor. çocuğumu eve gidince gezdiremiyorum bile. bunun hakikaten neresinde tasarruf, saat 16 da ışıkları yakmaya başlıyoruz.bir tek sabah uyandığımızda etraf aydınlık. iyi de sabah hava zaten 6 sularında aydınlanıyor, yani saatler ileri alınca sanki öğlen yataktan kalkıyormuş gibi olduk şimdi. yok çok saçma hakikaten…

 12. çağla ile çiğdem

  ya ne zaman göreceğiz şu millette akıl süzgecinden geçirilirek alınmış bir kararı? ne zaman yani? yok mu şurayı okuyan bir bayan bakan ne bileyim? çok mu meiguller yoksa meclis işleriyle… sosyal medyayı takip eden, halkın nabzını ölçen ve bu işlerden sorumlu bir bakan istiyorum; bir bakan yok mu yahu buraya 🙂

 13. Kızımı kreşten aldığımda bana dediki annne aaa gece olmuş biz okuldayken, babam çoktan gelmiştir. Yok kızım daha gece değil akşam ama kışları böyle işte diye açıklamaya çalışsamda anlamadı çocuk tabi. bencede alınmasın artık bu saatler geriye katılıyorum sana

 14. çoluk çocuklu

  Aaa tvitim adam olmuş, sıraya girmiş 🙂 hihi 🙂

 15. Alınmasın ya hep yaz saatinde kalalım.
  çocuklarımı hava karardıktan 2 saat sonra görmek istemiyorum , çok anlamsız geldi bu geri alınma. Sanırım ilk kez bu mantıkla sorgulamaya başladığım için

 16. 07.30 da işe baladığım için kalktığımda 06.40 civarıydı. Oğlum da uyandı benimle birlikte. Her odayı gezdiğinden bütün odaların ışıklarını açmak zorunda kaldım. Çünkü “tasarruf” tan dolayı dısarısı karanlıktı. Aynı şekilde dün aksam eve gittiğimde oğlumla kapının önüne bile çıkamadım. Görebileceği birşey yoktu ki.. saat 17:00 olmasına rağmen..

 17. Kesinlikle katılmıyorum. Benim de iki çocuğum var ve sabahları artık kendilerinden yedide uyanıyorlar, çok rahat kreşe yetişiyoruz. Üstelik vücut saatimize uygun olan da bu saat, yaz uygulaması ise sahte saat uygulaması, yazın asla uykumu almış uyanımıyorum. Varsın erken akşam olsun, bu kış günlerinin güzelliği… Üstelik iki oğlum da gece saat:900 de mışıl mışıl uyumuştu… Bütün gece benimdi, daha ne isteyeyim… YAŞASIN KIŞ SAATİ!!!

 18. Merhaba Elif,

  Benim oğlan bu değişiklikten sonra da nedense hala aynı saatte (rakam olarak) yatsa da sabah 1 saat önce kalktı bir iki sabah. Şimdi jetlag olmaya hazırlanıyoruz. Jetlag’i kolay atlatması için var mı deneyip başarılı bulduğun önerilerin?

  • Maalesef Başak. Başa gelen çekilir diyorum.

   Bazı kaynaklar yolculuğa çıkmadan önce birkaç gün boyunca alıştırın yeni saate diyorlar. Ben hiç öyle yapmıyor, gittiğimiz yerde alıştırmaya çalışıyorum. Onlar alışıyor da… Olan bana oluyor.

 19. ben de cok dertliyim bu saat isinden,.oglumun da yatma saatinde bir degisiklik olmayip, 1 saat geri alininca 6’da kalkmaya basladı., Cocuklarin uyku saatlerini siz bu geciste ne yaptiniz elif?
  bir fikri olan var mı?

 20. yarama parmak basmışsın elif, en nefret ettiğim şeylerden biri bu kış saati uygulaması (zira yazdan bir şikayetim yok)

  erkenden havanın kararmasından nefret ediyorum !!!!!!!!!!!!
  kışın günler zaten kısa bir de biz kısaltıyoruz 1 saat daha.
  tasarruf diyenler, 5 te mesaisi biten ve çoğu kere de 7-8 lere kadar mesai yapan kamu personelerinin harcadığı enerjiyi düşünmüyorlar nedense.