55 Yorum

Ben 13 yaşındayken

Ben 13 yaşındayken:

 • Orta birinci sınıf öğrencisiydim.
 • Henüz erkek arkadaşım yoktu.
 • Cinsellik anlayışım, olmayan erkek arkadaşımla öpüşmeyi hayal etmekle sınırlıydı.
 • Regl olmamıştım.
 • Sutyen giymeye yeni başlıyordum.
 • Odamın duvarlarına Blue Jean dergisinden çıkan New Kids on the Block, George Michael, Michael Jackson posterleri asardım.
 • Günlük tutardım. Şimdi bakıyorum da içeriği “öğle teneffüsünde falancayla nasıl kesiştiğim”, “akşam okuldan çıkarken filanca’nın bana nasıl baktığı”ndan ibaret.

Ben 13 yaşındayken… ÇOCUKTUM.

***

Yargıtay, ailesi tarafından satılarak 26 adamla ters ilişkiye girmeye zorlanan 13 yaşındaki N.Ç.’nin bunu “rızasıyla yaptığını” söyledi. Vatan Gazetesi’ndeki habere göre:

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Mardin’de 13 yaşındaki N.Ç’ye tecavüz edilmesi ile ilgili 32 sanıklı davada, yerel mahkemenin “N.Ç’nin sanıklarla rızasıyla birlikte olduğu” yönündeki kararını onadı. Daire bu nedenle, yerel mahkemenin sanıklara en az 10 yıl ceza verilmesini öngören tecavüz suçundan değil, en az 5 yıl ceza öngören “15 yaşından küçük biriyle rızasıyla birlikte olmak” suçundan ceza verilmesini yeterli buldu. Daire aynı gerekçeyle sanıklar hakkındaki “rızasını alarak alıkoymak” suçunun zamanaşımından düşmesi kararlarını da onadı ve böylece ‘zorla alıkoymak’ suçundan alacakları 5-10 yıl arası hapisten de kurtardı. Yargıtay, 20 sanığa “15 yaşından küçük biriyle rızasıyla birlikte olmak” suçundan verilen cezanın, suçun birden çok kişi tarafından ve muhafaza altındaki çocuğa karşı işlenmesi nedeniyle yarı oranında artırılmasının “tartışılması” gerektiği gerekçesiyle bozma kararı verdi. Yargıtay kararı doğrultusunda ceza artırılsa bile, N.Ç’nin rızasının olduğu yönündeki görüş, her bir sanığın en az 12.5 yıl daha az ceza almasını sağlamış oldu.

13 yaşındaki bir kız çok çok film yıldızlarıyla öpüşmeyi hayal eder. Varsa mahallesinde, okulunda “hoşlandığı” bir çocuk, elini tutar; belki dudağından öpmesine izin verir.

Babası, dedesi yaşında 26 kişiyle “rızasıyla” birlikte olmaz.

Bunları yazıyor olmaktan utanç duyuyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

55 yorum

 1. bende artık bu ulkede yasamaktan utanc duyuyorum…

 2. Bu kararı verenlerden hiçbirinin çocuğu yok mu çok merak ediyorum ? Ya da kendileri hiç çocuk olmamışlar mı ? 13 yaşında bir çocuk için nasıl bu kararı verebiliyorlar,bunu yapmak hangi vicdana sığar hiç anlamıyorum..Onlar utanmıyor ama ne acı ki onlar adına biz utanıyoruz ..Yazıklar olsun hepsine diyorum , başka da birşey diyemiyorum ..

 3. Dün okurken bu haberi yanlış okuyorum sandım önce. Bu nasıl bir adalet? Bu adamların çoluğu çocuğu yok mu? Ya o sanıkların? Nasıl bir aileleri var, ellerini kollarını sallayıp ortada gezecekler ve karıları, çocukları onlarla aynı çatı altında olmaya devam edecek, insan biraz utanç duyar, yüzü kızarır, insan içine çıkamaz. Yaaa bu ne arsız, ahlaksız bir toplum… Yakında bizde var bir gariplik diye bakacağız heralde bu tür olaylara. Ya o kıza ne olacak? Bu saatten sonra korunabilecek mi? Düzgün bir eğitim alıp, önüne sunulandan daha farklı bir hayat kurabilecek mi, yoksa aynı hayata geri mi itilecek? Onu düşünen bir yetkili/ilgili var mı acaba?

 4. Çok ama çok korkunç! Tarif edilemez derecede rahatsız oluyorum böyle haberler karşısında. Çocuğa tecavüzün cezası müebbet hapis olmalı kanımca zira mümkün değil iyileştirilemez böyle hasta ruhlu insanlar ne yapılsa. İdam varsa bunlar için olmalı aslında. Kadına şiddeti, eziyeti dahi geçiyorum bu durumda, dokunmayın çocuklara allah aşkına!

 5. idama kesinlikle karşı değilim ve bunun gibi durumlarda asıcaksın bu adamlarıda bu kararı verenleride !!!

 6. 26 + karari verenler
  26 ile sinirli kalmamis. cok yazik.

 7. şok olmuş bir vaziyette okudum haberi ve yazını. Ne olursa olsun karar bu şekilde çıkmamalıydı(yani kız çocuğu rızasıyla birlikte olmuş olsa bile) kızın belki ruh sağlığı bozuktu, belki kendince saçma bazı töre ve ahlak değerlerine bu şekilde karşı çıkmayı uygun görmüştü. Ama ne olursa olsun kızın bu durumundan faydalanan adamların müebbet hapis alması daha iyi olurdu. Bunlar 5-10 sene sonra yine aynı şeyleri başka kız çocuklarına da yapacağına göre…Aman Allah’ım, düşünmesi bile korkunç!

 8. Daha dün eşimle akşam oğlumu uyuttuktan sonra bu konuları konuşuyorduk Bu ülkede artık ne yaşamak ne çocuk büyütmek istiyorum vallahı haberlerde hiç bi olumlu bişey yok
  Tabi diyeceksiniz burdan kaçmakla sorun çözülür mü değil tabı ama benim artık umudum tükenmek üzere. Sen kalk sırf reklam amaçlı depremzedelerin acısından faydalan bağiş yaptım ayakları çek ve bağışladığın parayı bankaya yatırma, kocam beni öldürecek tehdit ediyor diye devletten koruma iste sen öldükten sonra koruma gelsin. gencecik kızların cesetleri vahşice tacize uğradıktan sonra çop kutularında bulunsun, hergün verdiğimiz şehit sayısı ile manşetler dolsun of of daha neler neler ne olcak halımız korkuyorum bu ülkede yaşamaktan

 9. bu tarz çarpık kararlar insanları “kendi adaletimi kendim sağlamalıyım” düşüncesine itiyor. beni de en çok bu korkutuyor. herkes kendi güvenliğini kendisi sağlamaya, her haksızlığın cezasını kendisi vermeye çalışacak böyle devam ederse.

  bir kız annesi olarak tek dileğim, bu iğrenç 26 yaratığın ve bu yaratıklara adaleti sağlayamayan satılmışların aynı acıyı yaşamadan ölmemeleri. Allah tek tek belalarını versin, çok öfkeliyim bu konuda.

  bu arada kız devlet yurdundan kaçtıktan bir süre sonra cesedi bulunmuş, diye okudum. ilk aklıma gelen kız öldüğü için davanın böyle sonuçlandığıydı…

  • Aynen, ben de içimden böyle bir mesaj mı vermek istiyorlar diye geçirdim. Düşünmesi bile korkunç, yazması daha da zor — benim çocuğumun başına bir şey gelse ve bunu yapan adamlar hafif bir cezayla atlatsa ben adaleti elime almaya kalkışırım herhalde!

   Bu arada kız hayatta.

   • bu olay neki…ben batmanda çalışan polis olarak bunun batmanda yaşanan sıradan bir olay olduğunu söyleyebilirim,hergün günlerce öz kızlarına sürekli tecavüz eden ve karısının buna göz yumduğu bir olay gördükten sonra bu ve benzeri olaylar artık sıradanlaşmaya başlıyor bizim için,basına yansımayan ürkütücü o kadar olay yaşanıyorki bu bölgede anlatılmaz sadece burada yaşamak lazım…

 10. yorum yazmaya utanıyorum ben de… cehennemde yanın inşallah!

 11. berna yavuzdugan

  ben okurken bile utandim o 26 kisi ve buna canak tutanlar karsilarindakinin daha 13 yasinda bir cocuk oldugunu fark edemeyecek kadar insanlıktan cıkmıssa o insanları normal mahkemelerde insanlar icin yazılmıs kanunlarla yargılamamak lazım. orman kanunları bile insaflı kalır bunları degerlendırmek icin. ayni acilari yasamalarini dileyerek kınıyorum.

 12. Elifcim ben de şimdi sana mail attım nolur bu konuyu yazar mısın diye.. Ellerine sağlık..

  Gerçekten ama gerçekten utanıyorum ya ben bu ülkede yaşamaktan..

 13. Püren Ödemiş

  Elifciğim, ellerine sağlık.

  Haber ilk duyulduğunda oğluma baktım uzun uzun. 11 yaşındaki, hala oyuncaklarla oynayan, karanlıktan korkan, ürktüğünde elimi tutan oğluma… O melek oğlumdan sadece 2 yaş büyük. Midem bulandı, ağlayamadım bile.

  Burada lanetler okuyabiliriz, beddualar edebiliriz; rahatlarız. Ama “anne” olarak çok daha fazla sorumluluğumuz var. Gücümüz de var. Bu hukuki skandalı tersine döndürebilmek mümkün mü bilmiyorum ama bir yenisinin yaşanmasını önleme şansımız var. Hadi bir eylem başlatalım. Köşe yazarlarını, sosyal medyayı bombardımana tutalım. Fatma Şahin’i, sair milletvekillerini, baroları mail yağmuruna tutalım. Öyle üzerinde anlaşılmış bir metinle değil, herkes hissettiğini yazsın.

  Ben anneyim ve çocuğumun bu ülkede güven içinde yaşamasını istiyorum. Başka çocukların da canının yanmamasını, onları istismar edenlerin cezalandırılmasını istiyorum. Caydırıcı cezalarla suçun önlenmesini istiyorum.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin :

  twitter :@FatmaSahin_ASPB
  facebook : http://www.facebook.com/FatmaSahinPage
  e mail : fsahintbmm@gmail.com

  İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal : umitkocasakal@istanbulbarosu.org.tr
  Ankara Barosu Başkanı Av. Metin Feyzioğlu : feyziogluhukuk@superonline.com / @metinfeyzioglu

  Bununla köşelerinden ilgilenip gürültü çıkartabilecek yazarları da paylaşalım. Bu işi ancak annelerin sağduyusu ve gücü düzeltebilir.

  Sevgiler,
  Püren

  • yazmış olduğunuz email adreslerine ben de mail atacağım.Bugün bunlara sessiz kalırsak yarın bu tehlike bizim çocuklarımızı da bulabilir.Allah meleklerimizi korusun…

  • adresler çok iyi olmuş. facebook sayfasından duvara yazdım. koca sayfada 4 tane yorum vardı bu haberle ilgili, şaşırdım. inşallah ulaşır…

  • püren
   moral bozmak istemem ama yargıtayın işleyişi,iç ilişkileri konusunda fazlasıyla bilgi sahibiyim.orada burnundan kıl aldırmayan ,dediği dedik çaldığı düdük çoook daire başkanı var.ne baro ne mevcut iktidar ne şu ne bu onları etkileyemez güzelim.son nokta en üst merci olarak kendilerini gördükleri ve ellerinde siyasal iktidardan daha fazla iktidar bulundurdukları için üzgünüm ama kararlarından zerrece dönmeyecekler ve bir özür dahi dilemeyeceklerdir.

   ve bir arkadaşın yazısına yazdığım yorumu buraya da alıntılayarak şunu diyeceğim; ahlak öyle bir haslettir ki dinsiz ateist bir insan da dahi bulunur.ahlak kişisel ve aileden geçen bir özelliktir.bu kararı veren insanların bu hasletten yoksun olduklarını dinsiz bir insandan daha alt bir seviyede durduklarını apaçık görüyoruz.ne acı:(

   • Püren Ödemiş

    Dün sanki tv’da bu davanın bozulabilme ihtimali ile ilgili birşey duydum. Gazetelerde aradım, bulamadım. Bilginiz var mı?

    • evet ben bugün gazetede okudum anayasanın 103. maddesi (sanırım) değişecek demiş bakan çocuğun rızasına bakılmaksızım ibaresi eklenicekmiş.ama tabii bu mail atmamıza engel olmamalı biliyorsunuz biz millet olarak hafızası zayıf anlık galeyana gelen bir topluluğuz yarına unutulmasın bu olanlar.elimizden geleni yapmaya çalışalım.

  • Püren, teşekkürler. Ben de takibe aldım.

   Sitesinde de bir yazı yayınlamış “kabul edilemez” diye. Ama kabul etmeyince bir şey değişiyor mu?

 14. çağla ile çiğdem

  yorumsuz…
  lanet olsun bu ülkede adaleti sağlayan pardon sağlayamayan ama adı her ne şekilde savcı, yargıtay bilmeme nediye geçenlere…

 15. ben bu haberle bikaç hafta önce karşılaşmıştım:bildiğim kadarıyla bu adamların hepsi oilçenin,bilmem ne müdürü,yok şu subayı,bu bürokratı gibi nüfuzlu kişiler.o yüzden adaletin ibresi çokca sapmış…bu ülkede etiketine ve biyerler yakınlığınlığına göre yargılanıyorsun,daha doğrusu paçayı kurtarıyorsun..
  not:elif yazının altına yazamadım buraya yazıyorum yorumumu ; şu sling hediyesinde 15. ve 55. sıralar daha ilk 2saatte dolmuştur..birini 15,diğerini de 255 gibi bir sıra yapmalıydın.bknz:255-senem koç:p

  • 🙂 Ben de aynı şeyi düşündüm Senem. Bu kadar fazla ilgi olacağını tahmin etseydim aralıkları daha geniş tutardım, ama bana da sürpriz oldu 🙂

 16. Ne yazayım bilemedim.Yukarıdaki yorumların hepsine katılıyorum.Şuanda bu suçu işleten ve işleyenlere içimden öyle küfürler ediyorum ki buraya yazamıyorum…Hak hukuk kalmadı malesef ülkemizde.Bu cezaları veren hakimler ve savcılar vicdanlarını kullanamıyorlar bu cezaları veririrken.Kimbilir belki de onlar da can güvenlikleri olmadığından tehdit edildiklerinden olsa gerek suçlulara böyle komik bedeller ödetiyorlar.Tecavüz suçluları artık 1-2 sene yatıp çıkyor hatta eğer bu suçu işleyenin gayet ünlü yada paralı bir tanıdığı varsa hapis cezası paraya bile çevrile biliyor.Çok kolay oluyor artık bunlar malesef minareyi çalan kılıfını hazırlar misali…Böyle traji komik cezalar olunca suçlular da aralarında şöyle muhabbet ediyorlardır herhalde; ne var olum parasıyla değil mi?……

 17. yazıklar olsun tüylerim diken diken oldu bu ne kansızlık bune vicdansızlık 13 yaşında bu kadarmı kudurmuşlar böyle insanları idam etmek lazım halkın önünde ibret olsun hatta ateşlerin içinde cayır cayır yansınlar inşallah

 18. şu an beyaz tv de bu konu tartuşılyor.

 19. bu yazıyıda okumanızı dilerim.herkes aynı düşünüyorda bu karar verenler başka dünyadan mı ?

  http://www.haber7.com/haber/20111102/27-tecavuzcu-kim.php

 20. Bu kararı veren yargıtay üyeleri evlerine döndüklerinde ailelerinin suratlarına nasıl baktılar? Hala nasıl işlerine gidip gelebiliyorlar? Hala nasıl çalışabiliyorlar?

 21. Bu dunyada insan olmayan birsürü yaratık var. Bu ülkede adalet yok. Kime ne yazsak ne desek faydası olur bilemiyorum. Çıkar uğruna satılmış herşey….

 22. Allah cezalarını versin hepsinin inşallah! nasıl bi vicdan nasıl bi ahlak anlayışıdır bu! benim aklım mantığım almıyor, daralıyorum, utanıyorum böyle bir ülkede yaşamaktan!!! hürriyette bi haber gördüm şimdi, o dönemde ist. sosyal hizmetler müdürü kızcağızın devlet korumasına alındıktan sonra 4ten fazla ameliyat geçirdiğini, çünkü çocuğun o kadar tecavüzden sonra oturamadığını anlatmış!

 23. fulya bayraktar

  dün akşam 5n1k da nç nin avukatı anlatıyordu. ne yazık ki bu olaylar tekil değil, çok sayıda yaşanıyor! yanılmıyorsam siirtte 4 ilkokul öğrencisi kız çocuğuna 20 ay boyunca makam odasında tecavüz eden bir okul müdür yardımcısı elini kolunu sallayarak dolaşıyormuş. dava süreci başladığında emekli olmuş maaşını alıp rahatça yaşıyormuş. herhangi bir tutukluluk vb sözkonusu değil. ne kadar ceza alacağını ya da almayacağını tahmin etmek zor degil!
  nç davasında aracı olan kadınlar en ağır dilimden ceza almıştı. yörenin ileri gelenlerine aman bişiycikler olmadı yanlarına kar kaldı! başka bir haberde sokakta karısını döven adama müdahale eden iki kişi de hem feci şekilde çevre esnaftan dayak yemiş, hem de mahkemede ceza almışlardı. bu ülkede kadınlar, kız çocuklarının hayatı çok ucuz ve canları sahipleri olan erkeklerin elinde!!!

 24. Kelimelerle anlatilamayacak kadar insanlik disi, igrenc, ahlaksizca … Hep geri gidiliyor hic bir ilerleme yok 🙁

 25. cok yazik cok…
  adalet sistemimize gore bir baskasinin canina kiyabilen insanlar bu suclari islemeye akli ermeyecek kadar cocuk; 26 kisinin siddetine maruz kalan 13 yasinda bir cocuk 26 kisiye riza gosterecek kadar yetiskin…
  cok yazik cok…

 26. Bu kararları verenler gece yataklarında nasıl uyuyorlar acaba? Bu kadar mı yürekleri nasırlanmış, bu kadar mı ruhsuzlar? Evlatlarının 13 yaşındaki halleri hiç mı gözlerinin önüne gelmiyor veya insanın evladının olması şart mıdır acaba adaleti uygulamak için?
  Aklım hafızam almıyor,Yapanı,iğrenç kararlar verenleri,ruhu insanlıktan bu kadar uzak olanları,ufacık bir çocukla kendini tatmin edenleri…Allah korkusu yok bunların…

 27. Bu 13 yasinda bir kiz. Ya o dedesi babasi yasindaki hayvanlara ne demeli. özür diliyorum hayvanlardan galiba hakaret ettim onlara.

 28. birde buna bakın…peki ya buna ne demeli….gün ışığına çıkmadan yaşanan o kadar çok vaka varki…ancak adli süreç başladığında duyuyoruz, görüyoruz…

  http://gundem.milliyet.com.tr/70-yasindaki-adamdan-taciz/gundem/gundemdetay/03.11.2011/1458717/default.htm

 29. Ben bir hukukçu olarak ne yazık ki o kararı veren hakimleri ve onayan Yargıtay hakimlerini haklı buluyor ve hatta bu öfke nöbetlerine muhatap oldukları için onlar adına çok üzülüyorum (ben de bir kız çocuğu annesiyim). Nedenini anlatmaya çalışayım:
  1. Sadece haberlerden okuduğum kadarıyla anladığım olayda bir kız çocuğu babası ve 2 kadın tarafından pazarlanıyor. Ve süreç içerisinde toplam 26 kişiyle (bence çok daha fazladır ya, ispatlanabilenler bunlar) cinsel ilişki kurmaya zorlanıyor.
  2. Ceza kanunumuzda tecavüz diye bir suç var. Bu suçun oluşabilmesi için erkeğin kadını (veya başka bir erkeği) zor kullanarak, rızası hilafına cinsel ilişkiye zorlaması lazım. İşte “kızın rızası var” dedikleri aslında bu. Yani olayda erkekler 26sı birden birleşip, kızın ellerini kollarını bağlayıp cinsel ilişki kurmamışlar. Babasına ve 2 kadına para vermişler, onlar da kızı göndermişler.
  3. Bir kadınla birlikte olan bir erkeğin kadının nüfus kağıdını görmek istemesini beklemek saçma zaten. Kızın görünüşünden henüz çocuk olduğu anlaşılıyordur muhakkak. Ama kanunen, para karşılığı birlikte olan adam kendisine pazarlanan kişinin kimliğini incelemek zorunda değil
  4. Dolayısıyla bu olayda tecavüz yok. Zira zorlama yok. Adamlara verilebilecek ceza, tecavüz cezası olmayacağından insanların yüreklerine su serpecek bir ceza olmuyor.
  5. Pazarlayan kadınlara verilen cezanın ise o kişilerin kadın olmasıyla bir ilgisi yok. Pazarlayanlar erkek de olsalar aynı ağır cezayı alacaklardı. Çünkü küçük yaşta çocuğu fuhuşa alet etmek ağır cezası olan bir suçtur.
  6. Birisi yukarıda ne güzel demiş: Hepimiz bu olaydan bu kadar etkilendik de bu kararı veren hakimler insan değil mi? Elbette insanlar, elbette onların da aileleri var. Hadi ilk kararı veren yerel mahkeme hakimi manyak diyelim, kararı onayan Yargıtay Daireisnin 7 üyesi de mi ahlaksız? Hayır elbette. Türkiyede Kara AVrupası sistemi hakimdir. Yani ancak kanunda yazılan cezalar verilebilir. Karşınızdaki suçlunun kanunda yazan cezadan daha fazlasını hak ettiğini düşnseniz bile veremezsiniz (ya da baklava çalan çocukalrd aolduğu gibi hiç cezayı hak etmediğini düşünseniz bile beraat ettiremezsiniz). Avrupa hukuku Amerika hukukundan farklıdır. Öyle Amerikan filmlerinde olduğu gibi “Seni idama mahkum ettim” diyemez hakim. Bizim hakimimiz önündeki ceza kanununda ne kadar ceza öngörülmüşse onu vermek zorundadır. Ne daha azına ne de daha fazlasına karar veremez.

  Şimdi beni çıldırtan nokta ise şu: Bu olay halkta infial yarattı. Beli ki kanun hatalı ve değişmesi lazım. Bu durumda yürütme organı yani TBMM yani milletvekilleri ellerini taşın altına sokup “Hata bizim. Kanunu değiştirmemiz gerektiğini olay olmadan öngörememişiz. Şİmdi bu olay sonuçlandı ve kararın değilmesi mümkün değil (çünkü kanun değişse bile, suçlulara suç işledikleri anda yürürlükte olan kanun uygulanır). Ama bu tür olaylar daha sonra olmasın diye gerekli kanun değişikliğini yapacağız” demiyorlar. Tam tersine, kanunları değiştireceklerine, bu olayı insanların Yargı’ya diş bilemelerine imkan sağlayacak bir malzeme olarak görüyor ve hep bilirkte yargıyı suçluyorlar. Asıl bu insanların aileleri yok mu? Hiç utanmaları yok mu? Böyle iğrenç bir olayı yargıyı yıpratmak için kullanmak yerine hemen kanunu değiştirsen de bu tür olayların önüne geçsen olmaz mı? Sıranın senin çocuğuna, benim çocuğuma, komşunun çocuğuna gelmesini mi bekliyorsun?

  Üstelik haberlerde bu kararı veren hakimlerin (hem yerel hem de yargıtay hakimlerinin) isimleri, ve hatta fotoğrafları deşifre edildi. Bu adamlar sadece önlerindeki yasayı uyguladılar . Ve eminim içleri kan ağlıyordur. Birisi bu adamları yolda çevirip alınlarından vursa, kimse vicdan azabı çekmeyecek mi? Siyasilerin günah keçisi bu insanlar mı?

  Olaylara tek yönden bakmamak lazım. Ben de hakimlerin yönünden anlatmaya çallıştım. Umarım becerebilmişimdir.

 30. Saçmalıyorsunuz !

  İşin içinde rıza varsa neden suçlu aransın ? Bence beraat verilmeliydi. Ceza verilmesi bile çok yanlış. 13 yaşında bunları yapan bir kız olayın fiili sonuçlarını düşünecek olgunluktadır. Tamam çoğu 15 yaşından küçük çocuk olgun olmaz, olgun düşünemez fakat arada istisnalar vardır ki 20 yaşındaki kızdan bile daha fazla fiziksel ve ruhsal olgunluğa sahiptir. Yani sırf biyolojik yaşa bakılarak ceza verilmez. 15 yaşından küçük diye beyni yokmu ? Ben nice 13-14 yaşında kız gördüm üniversitede bile o fiziksel,ruhsal olgunluğa sahip kız yok.(istisnai de olsa) Öncelikle bir heyet gözetiminden geçmeli olayın fiili sonuçlarını düşünebilecek olgunluğa sahip olduğu anlaşılırsa kimsenin ceza almaması gerekir. Ayrıca bu yorumları yazanların çoğu müslümanım diye geçiniyor. Sizin dininizde ergenliğe giren bir kız çocuğuyla evlenilebilir. Hz.Muhammed’in 12 yaşında karısı vardı. Yani ilk önce kendi dininizi eleştirin ozaman.

  • Sözlerinize verecek cevabım yok. Elle tutulur, akıl alır şeyler değil çünkü söyledikleriniz. Nasıl bir mantıklı açıklama yaparsam yapayım size ulaşamayacağımı biliyorum. Ne diyeyim, dileğim, sizin gibi düşünenler hiçbir zaman, hiçbir yerde karar mercii olmasınlar.

  • erdal bey (!) sizce peygamberimiz şehvet duygularını gidermek amacıyla mı evlilik yaptı gidin işinize allah aşkına nasıl bu şekilde düşünebiliyorsunuz .. yazık !

  • Bunları yazarken acaba sizin de bir kızınız var mı diye düşünmedim değil açıkcası…

   Ay rıca müslümanlıktan Peygamber Efendimiz(asm)’den bahsetmişsiniz de

   Acaba biliyorusunuz Peygamberimiz(asm) Hz. Aişe annemizle evlendikten sonra ona dokunmamıştı belli olgunluğa erişene kadar?

  • Çocukların ırzına geçmeyi meşrulaştırmaya çalışan böyle bir zihniyete izin varsa benim de bu zihniyeti zeka noksanlığı ve vicdansızlık ve ahlaksızlık ve batasıca! olarak değerlendirmeme izin vardır umarım.

   Eren

 31. Biz değil siz saçmalıyorsunuz, hatta saçmalamak bile hafif kalır bu yazdıklarınızın yanında! Ne demek ya işin içinde rıza varsa neden suçlu aransın, siz neyin rızasından bahsediyorsunuz. Hangi insan evladı 26 adamla ters ilişkiye kendi rızasıyla girer, hele de 13 yaşında ise bunu nasıl normal karşılarsınız. Değil 13 yaşı, olgun 30-35 yaşında bir insan bile buna rıza göstermez! siz bu durumda ne rızasından bahsediyorsunuz ! Olayı çarpıtmayın yok biyoljik yaşmış yok oymuş buymuş, bunun hiç bir haklı tarafı olamaz!!! Hele şu günlerde oldukça sömürüsü yapılan din konusunu lütfen bu işe de alet etmeyin. Size sadece pes diyorum ve sizi kınıyorum.

 32. konuyu saptırmak, başka bir tartışma konusu açmak istemem ama şu satırlara laf etmeden de duramam:”ahlak öyle bir haslettir ki dinsiz ateist bir insan da dahi bulunur.ahlak kişisel ve aileden geçen bir özelliktir.bu kararı veren insanların bu hasletten yoksun olduklarını dinsiz bir insandan daha alt bir seviyede durduklarını apaçık görüyoruz”
  ahlakın dinle-imanla hiç alakası yoktur. her dindar ahlaklıdır demek saflıktır, saflıktan ötedir hatta. gerçekten ahlaklı bir insan, “allah korkusu” olmaksızın haklıdan, adaletten, doğrudan yana olan insandır. bir insanın iyi olması için dine ihtiyacı yoktur. bir dine inanmaksızın, alllaha inanmaksızın da insan doğru ve güzel olanı aklı ve vicdanı ile bulabilir. dinsiz insanlar kimseden daha alt seviyede falan değildirler. din herkesi yükseğe çıkarmayı becerebiseydi, %99’u müslüman olan ülkemiz, güllük-gülistanlık olurdu. demek ki mesele dinde değil. inanmak ve ibadet insana doğru olan yolu bulmasında aracı ise ne güzel… ama her dindar insan ahlaklı olur ya da tersinden her dinsiz insan ahlaksız olur gibi gibi önermeler tamamen saçmalıktır. bu ülkede ne zamanki insanlar, ateistlere karşı bu aşağılayıcı dilden kurtulur, zihnini başka olasılıklara açar, belki o zaman işte bu “kötü” haberler azalır. ateistleri bu kadar aşağılayan bir yorumu, bu kadar ayrımcılık yapan bir yorumu kınıyorum.

 33. bu zihniyetteki insanlarla aynı dünyada yaşadığıma, aynı havayı soluduğuma utanıyorum. bu ahlaksızlığı yapan ve savunan insanlardan kendimizi çocuklarımızı bebeklerimizi nasıl koruyacağız. bugün burda bunu savunan demekki aynı şeyi yapmış ya da yapacak potansiyelde. korkuyorum.

 34. İsminizi bile ağzıma almak istemiyorum. Bu nasıl bir yorum hiç mi evladınız yok. 13 yaşında neyin olgunluğundan bahsedebilirsiniz? Bu kadar kendinizi bilmeden konuşmayın. O zavallı kız daha küçücük. Ayıptan ahlaktan hiç mi nasibinizi almazsınız, dinimizi bilmeden kulaktan dolma hurafelerle konuşuyor, o deli saçması sözlerinizle Allahın en sevdiği kuluna bile dil uzatıyorsunuz. Yazıklar olsun sizin gibi düşünenlere… Allah siz ve sizin gibi olan insanlardan hepimizi korusun.

 35. Bu yorumu yapan, zavallı kızı kullanan dığer yaratıklarla eşdeğerdir ve kesinlikle insan olamaz !! İnsanlıktan nasibini almamış deli saçması sözler.. Allahım yavrularımızı bu zihniyettek insanlardan korusun … Bu insanlar kesinlikle sevgiyle byümemş bundan dolayı psikolojileri bozuk yokolasıcalarr !!! Sinirden neye uğradığımı şaşırdım yaa :(( Kahrolun diyorum sadece..Kahrolun !

 36. Erdal Ugur,

  Belli ki siz sozlerinizden utanmiyorsunuz; ama ben sizin adiniza insanliginizdan utandim.

 37. ben bu adamın potansiyel bir tecavüz yanlısı hatta bir sapık olduğunu düşünüyorum !!! kusura bakmayın başka türlü yazamazdım kibar olamam bu şahıs benim gözümde ya tecavüz yanlısıdır ya da o çocuğa tecavüz edenlerden biridir kim bilir ki !!!!!

 38. Kişi işi kendinden bilir, acaba bu yorumu yazan mahlukat 13 yaşındayken, kendinden yaşça büyük onlarca erkek tarafından kullanılmış olmasın? Benim aklıma ilk bu geldi. Kendisi aynı olgunlukta kendini kullandırmış olacak ki hissederek yazmış!

 39. Allah’ım sen çocuklarımızı bu zihniyetten koru lütfen. İdarecilerimizi ve kanun koyucu ve koruyucularımızı da ….Amin