47 Yorum

Epizyotomi hakkında

Çoğunluğun bayram tatilinde olduğu şu günlerde posta kutuma ACİL notuyla düşen şu maili bekletmeden paylaşmak istedim:

39. haftasının içinde olan kafası karışmış bir gebe ve aynı zamanda bir blogcuanne fanatiği olarak kafama takılan kocaman sorumun cevabını blogunun arşivlerinde aradım ama bulamadım… Direkt olarak sana yöneltirsem sen veya diğer annelerin bana yardımcı olabileceğini düşünüyorum ve sizden acil yardım talep ediyorum.

Gebeliğimin hızla sonuna yaklaştığım şu günlerde aklımda binbir türlü felaket senaryoları ve içimde vesveselerle uykularım kaçmaya başladı. Geçen haftaki doktor kontrolüne kadar “kesinlikle normal doğum yaparım, hem bebek hem de benim için en sağlıklı yöntem bu” diye kendini ikna etmiş, blogdaki mutlu doğum hikayeleri ile de tezini desteklemiş bir gebe olmama rağmen, korkularım beni ele geçirmeye başladı… Doktorum oldukça şeker ve normal doğumu destekleyen bir doktor… Kontrollere başladığımız ilk günden beri sezeryan kelimesini tek bir kere bile telaffuz etmediği gibi yaklaşık 30. haftada “normal doğum istiyordunuz değil mi?” diyerek beni de oldukça şaşırtmıştı. Sonrasında şayet epidural istersem diye beni anestezi servisi ile görüştürdü, bunun rutin bir uygulama olmadığını benim talebime bağlı olduğunu da ekleyerek bunun nasıl bir doğumu tercih ettiğime alakalı olduğunu söyledi.

Normal doğum ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda tabi ki epidural, epizyotomi vs. vs. pek çok kavramla da tanışmış oldum… Ve açıkçası ben bu epizyotomi olayında resmen çakılı kaldım…Aslında normal doğum istememin en büyük sebebinin de ameliyat ve dikiş korkum olduğunu da kendi kendime itiraf etmiş bulundum…

Çevremde doğum yapmış kişilerle konuşuyorum ve epizyotomi uygulaması olmadan normal doğum  yapmış kimseyi henüz ne gördüm ne de duydum… Araştırmalarım sonucu yapılan bu uygulamanın aslında vajinada oluşacak kontrolsüz yırtıkların engellenmesini amaçladığını da biliyorum… Ama mantığım almıyor, çünkü vajende yapılacak olan kesi daha sonrasında fiziksel olarak iyileşse bile belirli bir miktar his kaybına uğrayacağını düşünüyorum… 13 – 14 yaşlarımdayken sağ el baş parmağımda 6 dikişlik bir kesi yapılmıştı, bugün 25 yaşındayım, dikişli bölgeye dokunduğumda hala ne acı ne kaşıntı hiçbirşey hissetmiyorum…

Doktorumla da açıkça bu korkumu paylaştım, o da bana nadiren de olsa ciddi bir sinire denk geldiğinde böyle olumsuz bir tablo ile karşılaşabildiklerini, ama bunun normal doğumun diğer artıları ve eksileri ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bununla birlikte “ilk doğumların yüzde kaçında epizyotomi uygulamıyorsun dersen o da yok denecek kadar da azdır.” dedi.

Tabii ki bebeğim ve kendim için en sağlık yöntemle yani normal doğumla kızımı kucağıma almak istiyorum ama bir yandan da epizyotomi sonrası ya hayatım boyunca cinsel yaşantımdan soğursam diye düşünmekten de kendimi alamıyorum… Normal doğum sonrası muhtemelen oluşacak diğer estetik sorunlar ve deformasyon da kafamda büyüyor.

Sizden ricam “normal doğum doğal olandır mükemmel olandır ” dan da ziyade samimiyetle “evet ben de benzer bir şey yaşadım” ya da “şu an şöyle hissediyorum keşke normal doğum yapmasaydım” diyen birileri var mı bunu öğrenmek… Fazla zamanım kalmadı… Tüm annelerden yardım bekliyorum…

Benim epizyotomisiz normal doğum yapmış bir kadın olarak yorumum şu: Kendi haline bırakılsa belki de yırtılmayacak olan sağlıklı bir dokuyu “ya yırtılırsa?” diye kesmek bana mantıklı gelmiyor. Her iki doğumumda da doktorlarım da benimle aynı görüşteydi. Epizyotomiyi rutin olarak değil, bebek ya da annenin sağlığı için gerekli olması halinde uygulayacaklarını söylemişlerdi. Zaten benim istediğim de buydu. Ve sonunda her iki doğumumda da epizyotomi yapılmadı, doğal yırtıklar oluştu. İlkinde birkaç gün oturup kalkarken bayağı canım yandı, birkaç günün sonunda geçti. İkincisinde ise çok az yırtığım (ve çok az dikişim) oldu, ve sonrasında hemen hiç sorun yaşamadım. Doğumlarımdan sonra, ilerleyen zamanlarda da ne tuvalete gidişimde sıkıntı yaşadım, ne de bir his kaybı. Cinsel hayatım doğum sonrası olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmedi.

Aslında rutin epizyotominin gerekliliği oldukça tartışılan ve sorgulanan bir konu. O konuda da yazacak çok şeyim var. Özetle: doktorlar epizyotomiyi rutin olarak uygulamaktan vazgeçmeli! Ancak bu gebe arkadaşımız şu anda sadece deneyimleri merak ettiği için işin teknik kısmını bir başka yazıya bırakıyorum. Sizler de benzer tecrübelerinizi paylaşabilirseniz ona -ve bu konuyu sorgulayan diğer gebelere- yardım etmiş oluruz.

47 yorum

 1. Gunaydin! Ben de son haftalara kadar normal dogum isteyip son anda o kesiklerden korkup epidural sezaryenle bebegime kavustum. İnsanin aklindan binbir kotu senaryo geciyor ama normal dogumda kactigimiz kesiklerin daha buyugu sezaryende var malesef ve karnimda o bolge hissiz.. Dogum sonrasi dikislerimle bir sikinti yasamadim hersey yolunda gitti cok sukur ama normal dogumu yasayamadigim icin pismanim. Saglikla, kolaylikla bebeginize kavusmaniz dilegimle,
  Sevgiler
  Esra

 2. Merhabalar
  2011 senesinin Nisan ayında normal doğum ile oğlumu dünyaya getirdim. Doğum sırasında epidürel aldım.

  Benim de Elif gibi doğumum esnasında küçük doğal bir yırtık oluştu. Bu da hemen doğum sonrasında doktorum tarafından dikildi. Kesinlikle korkulacak bir şey değil. Doğum sonrasındaki aylarda herhangi bir his kaybı ya da başka bir olumsuzluk da yaşamadım.

  Doğum sırasında uygulanmasını istediğim yöntemleri doğuma 3 ay kala listeledim ve doktorumla paylaştım. Doğum Tercihleri Listesinde belirttiğim yöntemlere mümkün olduğunca uymak istediğimi ama doğumda beklenmedik bir durum olursa esneyebileceğimi belirttim. Epizyotomi konusunda da “doğal bir yırtık olursa dikilmesini, onun dışında müdahale edilerek kesilmesini özellikle istemediğimi” belirtmiştim. Doğumum da bu şekilde gerçekleşti. Size önerim epizyotomi konusunda düşüncelerinizi doktorunuzla paylaşın. Bedeniniz size ait. Sizin isteğiniz dışında bir uygulama yapmamaları gerekir.

  Doğum hikayemin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz
  http://www.bebekveben.com/dogum/dogum-hikayem/

  Sağlıklı bir doğum dilerim.

 3. Doğumda epizyotomi uygulanmış biri olarak bence gerekli bir uygulama, ben de başlarda gerekli mi gereksiz mi konusunda tereddütlüydüm fakat doktorum kontrolsüz bir yırtıktansa -ki bu kontrolsüz oran yanlış hatırlamıyorsam 1/10’du- kontrollü bir kesi en iyisi demişti..1/10 bana duyunca ufak bir risk gibi gelmişti bunu da sormuştum, doktorum eğer bunun gibi bir oran örnek veriyorum şeker hastalığında bile olsaydı çok önceden önlem almak gerekiyor demişti..Epizyotomi sonrasında fazla bir problem yaşamadım ben ilk iki gün biraz zordu, şuan ise-bebeğim 10 aylık- herhangi bir his kaybı yok.Eskiden nasılsam şimdi de aynıyım (: Bu tamamen size ve doktorunuza, ikna olmanıza bağlı bir durum..Kolay bir doğum diliyorum (:

 4. Bence bu bebeğin kilosuyla da alakalı..Eğer bebek kilolu ise ve annenin cilt yapısı fazla elastik değil ise yırtıklar elbet oluşur diye düşünüyorum.Düzensiz yırtıklardan ziyade normal bir kesi daha mantıklı geliyor bana.
  Bana da epizyotomi uygulandı.Ama benimki acil bir doğum oldu,suyum gelmişti sancı yoktu ve suni sancı ile bir an önce doğurmam gerekti..Dikişlerle ilgili hiçbir şikayetim olmadı,tabi ilk günler biraz acı oluyor otururken:)

 5. Ben ne yazık ki sezeryanla doğurdum. Dikişr yerimde elbette his kaybı var. Ayrıca içeride nasıl bir bölge kesildiyse, vajina içindeki bazı noktalarda da hala acı hissi duyuyorum (sezeryan olalı 25 ay oldu).

  Annem ise beni normal doğumla doğurtmuş. Hala görüştüğümüz, beni doğurtan doktor, annemin önüne diz çöküp elleriyle perine bölgesine masaj uygulayarak çıkmama yardımcı olmuş. Annemde ne bir kesi, ne de bir yırtık var. Ki ben ilk çocuğuyum.

  Yani bence doktorlar ya da doğuma yardımcı olanlar (ebeler, ebe hemşireler) perine bölgesine masaj uygulamayı kabul etmeliler. Kafadan kesi atmak ya da oturup doğumu izlemek yerine, elleriyle anü ile vajina arasındaki perine bölgesi derisine destek verseler bile yeter sanırım. Oysa yeni nesil doktorlar da etliye sütlüye karışmadan, risksiz, kolay ve kısa süren doğumlar yaşamak istiyorlar. Böylece normal bir ameliyat cerrahından hiçbir farkları kalmıyor.

 6. Merhaba, benim doğumumda bana hiç sorulmadan “mecbur” olunduğu için epizyotomi yapıldı. Buna karsı da olsam hiç problem yasamadım, hatta doğumdan hemen sonra gayet rahat oturuyordum. Sadece ilk iki gün tuvalet temizliğimi yaparken biraz zorlandım ama o da bebek mutluluğunun büyüklüğü sayesinde neredeyse farketmeden gecti. Benim tavsiyem bunları çok kafaya takmamak. His kaybı var mı bilmiyorum bile, sonuçta yanda ufak bir kesik. Annem dogum sonrası beni görünce şaşırmıştı, nasıl böyle rahat oturuyorum diye. Doktorlara güvenmemiz şart…

 7. Merhabalar, temmuz ayinda normal dogumla oglumu kucagima aldim. Epizyotomi yapildi suanda his kaybi gibi birsey kesinlikle soz konusu diil.umarim sende bebegini saglikla kucagina alirsin.

 8. özür dilerim, tüm cevaplariniz okuyamadim belki ayni sey yine söylecegim…
  sirt üstü dogum yapmak mantikli degil. Doktorlarin isi kolaylastiriyor ama bebek/dogum/kadin fizyoloji’ye göre uygun bir durus kesinlikle degil. Bu jinekolojik pozisyon yüzünden epizio olur.
  Aslinda suni sanci vs de bu pozisyondan dolayi gerekli… dogal bir durus serbest almamiz izin varsa bu tibbi seyler çogu zaman gerekmez….
  haydi dogumda özgürlük artig !!!
  elimde fransiz kaynaklari var, sizde türkçe dilinde varsa paylasabilir misiniz. tesekkur ederim
  charlotte

 9. Daha doğumuma çok var ama dün ben de aynı konuyu düşündüm, düşündükten sonra doğal yırtıklar yada epizyotomi arasında çok fark olmadığına karar verdim. sonucta dikiş her ikisinde de var. Youtube da epizyotemi ile ilgili videolar seyretmiştim, doktorlar nereden kesik atacaklarını biliyorlar ve hep ordan atılıyorlar, herhalde bu en doğru yer diye düşünüyorum. Diğer yandan kesi sadece dış çeperde oluyor, cinsel haz sanırım iç kısımlardan gelen birşey, sonuçta dışardaki bu etki çok fazla engellemez diye düşünüyorum. Tabi hiç dikiş olmayan doğum olsa en güzeli o olurdu.

 10. sorunun sahibi olarak tüm annelere ve anne adaylarına duyarlılıklarından ötürü çok teşekkür ediyorum… ve tabii ki hızıyla beni yine şaşırtan blogcuanne’ye de…

  39. haftayı da tamamlamama çok az bir zaman kaldı… yazdıklarınız beni normal doğum için cesaretlendiriyor. hepinize çok teşekkür ederim.

  iyi bayramlar,

  sila

 11. Ben de subat 2011 de normal dogumla kizimi dunyaya getirdim. Tamamen dogal bir dogum yapmayi isterken, suyumun gelmesine ragmen sancimin olmamasi, yapilan testte enfoksiyon riskinin yuksek cikmasi sebebiyle gununu tamamlamis kizimin suni sanci ile dogumunun baslatilmasini kabul ettim. Epizyotomi kOnusunda ise dogum esnasinda gerekli olursa yapilain diye doktorumla konusmustuk. Epiduralsiz dogum yapmama ragmen dogum esnasinda sancilarimin kesilmesi,ikinmak icin gerekli gucu bulamamam nedeniyle epizyo yapildi. Evet sonrasinda oturup kalkarken, tuvaletteyken kucuk sikintilar yasadim ama kisa sure icinde gecti. Dogumdan bir ay sonra baska bir sehirdeki doktoruma (dogumu ailemin yaninda yapmistim) kontrole gittigimde kesime bakip doktorumu tebrik etti, cok ozenmis dikerken eline saglik dedi. Cinsel olarak ise fiziksel olarak bir aci olmasa da benim korkularim yuzunden bir sure sekteye ugradik ama bu da bir kac aya gecti. Su an kizim 9 aylik ve epizyo olmus olmamin hayatimda etkiledigi hicbir konu yok.

 12. Epidural normal dogurdum 1.5 sene once. Kesik atildi, ustelik oldukca buyuk bir kesik atildi. Bunun sebebi bebegin zorlanmasi oldu. En son disa yakin dikisimin iyilesmesi normalden uzun surdu. Ama su anda estetik veya his olarak hic bir sorunum yok. Doktorunuza guveniyorsaniz bu konuyu konusup gerekli olmdikca epizyotomi uygulamamasini rica edebilirsiniz. Tek avazda insallah 🙂

 13. Iki epiduralli epizyotomili normal dogum yaptim. Hatta ikinci dogumum daha uc hafta onceydi. Ilk dogumdan once tek ama tek istemedim sey epizyotomiydi. Sonsuz guvendigim normal-dogal dogum fanatigi doktorum, “Simdiye kadar binlerce dogum yaptirdim; epizyotomi gerektirmeyen dogum binde bir oldu.Ama sana soz duruma gore karar verecegim” dedi. Dogumda da “Ozgecim, kucuk bir kesi gerekiyor” dedigi sirada da zaten umrunda bile olmuyor, adrenalinin tavan yapmis oluyor, kes gitsin diyorsun ve zaten bir sey hissetmiyorsun.

  Sonrasinda dikisie baktigimda “Amaann caniim,bunca zaman kastigim bu muymus? Kucucuk ve cok muntazam bir cizgicik” dedim; emin ol. Ayrica cinsel istegini/hayatini etkileyebilecek bir yerde de degil dikis. Vajinayla rektum arasinda ise yaramayan tarafsiz bolgede 🙂

  Hatta benim fobimi bilen doktorum ikinci dogumda, “Bu sefer gerek olmayabilir” dediginde, “farketmez; siz nasil isterseniz” dedim.

  Ama ufak bir iki not: Dogumdan sonra ilk muayenem 5.gundu.O arada farketmemisim, dikisin ucundaki ipligi bacagima surte surte yara yapmisim. Bir de onun iyilesmesiyle ugrastim. O yuzden kesilse de yirtilsa da pansumani ihmal etmemekte ve hatta mumkunse ilk hafta simit uzerinde oturmakta fayda var.

  Bir de, bir kumas dusun. Makas kesigi mi daha kolay tamir edilir ve goze batmaz, yoksa bir yere takilinca olusan yirtik mi? Bence yirtigin deformasyonu daha cok olacaktir.

  Hic evhamlanma, herkes doguruyor!

 14. Hatice ÖKTEM KILIÇASLAN

  Merhaba
  4 yıl önce kızıma epiduralli normal doğum ile kavuştum. Kesi olmasını istemiyordum. Doktorumda buna saygı gösterdi. Ama kızımın çıkışı sırasında doktorların hep uyardığı gibi kontrolsüz yırtıldım. Birkaç dikişle halloldu neyse ki ve şuanda hiç his kaybım vs yok.

  1.5 yıl kadar öncede oğluma doğal doğumla kavuştum. Hastaneye yetişemedik ve arabada doğum yaptım. Dolayısıyla sıfır tıbbi müdahele ile. Ama şansıma hiçbir yırtılma vs olmadı.

  Her normal doğumda yırtılma olmaz şeklinde oldu benim tecrübem.

  Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileği ile.

 15. iki dogumumda normal oldu… ikisinde de epizyo yapildi… cabucak toparladim…. hicbir his kaybi yok… gayet hersey eskisi gibi…. sezeryanin kesisi ve dikisi olacagina perinede kesi ve dikisi 1000 kere tercih ederim…. hic tereddutsuz…. iciniz rahat olsun….

 16. Merhaba,

  Oncelikle umarim dogumun harika gecer ve bebegin saglikla dogar.

  Ben henuz dogum yapmadim; ama yine de yazmak istedim. Cunku tam da su anda Ina May’in dogal dogumla ilgili kitabini okuyorum. Binlerce kadina kliniginde ve evlerinde dogum yaptirmis bir ebe ve hakkinda Amerika’nin en iyi ebesi deniliyor. Kliniklerinde sezeryan dogum orani hicbir zaman %2’yi gecmemis. Zorunlu olmadikca normal doguma mudahale etmiyorlar. Buna epidural ve epizyotomi de dahil. Gerekirse her turlu mudahale yapilabilir; ama yaklasik 20 dogumdan 18-19’unda aslinda hicbir sey yapmaya gerek yok diyor.

  Kitapta pozitif dogum hikayelerini anlatan cok anne var. O kadar cok yirtilmayan olmus ki; ancak bu anlayisli ebeler sayesinde oluyor tabii. Birincisi yatarak degil, nasil rahatsan o sekilde dogum yapmani tavsiye ediyorlar. Comelerek, oturararak, ayakta birine dayanarak, bir ipe tutunarak, el ve ayaklar ustunde durarak, hepsi yatmaktan daha dogalmis. Bu pozisyonlar vajina agzini dogal olarak genislettigi icin, yirtilma riskini de azaltiyormus. Ancak bizim hastanelerde bunlara izin var mi, bilmiyorum. Itmeyi zorla degil de, vucudunun istedigi ritimde yaparsan, rahat olursan da, yirtilma ihtimali azaliyor; yirtilsa da genellikle cok yirtilmiyormus.

  Ama benim asil aktarmak istedigim kitabin baska bir bolumu. Ina May acisiz dogum denilen ve sezeryan, epidural ve epizyotomi gibi mudahalelerle gerceklestirilen dogumlarin acisiz olmadigini anlatiyor. Sezeryan yarasi 20 yil sonra hala sizlayan kadinlar taniyorum; ama vajina agzi dogumdan (ister dogal yirtik, ister epizyotomi olsun) bir sene sonra hala agriyan kimseyi tanimiyorum. Bu yuzden her zaman sezeryandan korkmusumdur ben, dogal dogumdan degil. Epidural’in takildigi yerde de gunler suren (kimi zaman hic gecmeyen) agrilar olabiliyormus. Sonuc? Dogal dogum yapan kadinlarin acisi, dogumla beraber sona eriyor. Ama digerlerinin acisi dogumdan sonra devam ediyor. Acisiz dogum dedigimiz, aslinda ertelenmis aci. Ayrica bazi doktorlar, yirtilmanin kas ve deri yapisinin dogal noktalarindan gerceklesmesininn, epizyotomiye oranla daha kolay iyilestigini dusunuyor.

  Ben milyonlarca yildir suregelen evrimin mucizesine inaniyorum. Bir dogumdan sonra kadinlarin cinsellikleri yitseydi (ya da azalsaydi), yaralari iyilesmeseydi, neslimiz coktan tukenmis olurdu. Doga zaten ise yarayani hayatta birakiyor. O yuzden vucuduma guveniyorum. Su gune kadar vucudumda ne yaralar, kiriklar-cikiklar iyilesti. Tum amaci uremek olan organlarin da, iyileseceklerine inaniyorum. Ancak her zaman istisnalar olacaktir. Zaten doktorlara da bu yuzden ihtiyacimiz var. Bir aksilik olursa, doga bizi yari yolda birakirsa, modern tibbin harikalari devreye girsin diye. Ama ben buna gercekten de aslinda cok az kadinin ihtiyaci olduguna inaniyorum.

  Yirtilma ihtimalini azaltmak icin dogumdan once vajina ve anus arasina sik sik masaj yapilmasi, dogum esnasinda ise rahatlama teknikleri oneriliyor. Sicak dus, sirt masaji, dudaklarini ve bogazini gevsetmek (en azindan sikmamak), rahim ve vajina agzini da gevsetiyormus. Dogum sirasinda kalkip yurumek, sakalasmak, gulmek, sevdigin insanlara dokunmak, hatta kocani opmek, sarki soylemek, yuksek sesle olumlu seyler soylemek hepsi faydali imis. Simdi ne yazik ki, ben bunlarin hangisi Turkiye’de mumkun bilmiyorum. Benim Turk arkadaslarimin hepsi suni sanciyla, ilacla, epizyotomiyle ya da sezeryanla dogum yaptilar. Yabanci arkadaslarimin ise neredeyse tumu dogal dogum yapti. Ozellikle suda dogum yapanlar dogumu o kadar guzel bir sey olarak anlattilar ki, imrendim. Cunku bizde bu yok. Konuyu saptiriyorum.

  Sonuc olarak, unutma, dogum odasina girdiginde, her zaman fikrini degistirebilirsin. Onemli olan rahat ve mutlu olman. Hicbirseyi dert etmemeye calis. Ne kadar dert edersen, vucudunu o kadar gerersin. Bu senin dogumun ve nasil istersen oyle gerceklestir. Doktor da, ailen de, hemsireler de, sana hizmet etmek icin orada olacaklar. Ne onlara, ne de baskalarina hesap vermek zorunda degilsin. Bunu kendine hatirlat. Istikrarli olmak zorunda da degilsin acikcasi. Icinden geldigi gibi yap.

  Herhalde Elif bunlarin hepsini daha once yazmistir; ama ben yeni ogrenmenin heyecaniyla paylasmak istedim. Tum korkularini anliyorum; cunku su anda ayni seyleri hissediyorum. Yalniz degilsin. Kolay gelsin.

  • Aysuda, birincisi hamilelik haberine çok sevindim 🙂

   Ve tebrikler… Bence harika bir yolda ilerliyorsun. Ina May’in kitabı tek kelimeyle harika.

 17. 2,5 yıl önce epizyotomili normal dogum yaptım,doğumum beklemediğimiz bir anda başladı ve beklenilen dogum tarihine daha 3hafta olduğu için doktorumla bu konuyu oncesinde hiç konuşmamıştık, doktorum acilen arandı ve biz dogum odasında karsilasabildik dolayısıyla kızım artık gelmek üzere olduğu için ebüm bir an önce tamamlanmak zorundaydi,epizyotomi uygulandı ama hicbirsey hissetmedim,dogum sonrası birkaç gün özellikle tuvalete gittiğim zaman biraz canım yandı ama asla abartılacak kadar değil,bir hafta sonra ise neredeyse hicbirsey hissetmiyordum, his kaybı konusuna gelince hiç boyle bir şey yasamadım, bende sezeryan konusunda oldukça ürkek biriyim,zorunlu olmadıkça ameliyatı asla tercih etmem,sezeryan dikişi daha sormuş gibime geldi hep,çünkü üst üste kaç katman kesiliyor, yani eğer doktorumla konuşma şansım olsaydı yine normal dogumu tercih ederdim, tabii ki gerekmiyorsa epizyotomi uygulanmamalı ama yaşantımı etkileyen hiçbir tarafinı da görmedim açıkcası…
  sağlıklı doğumlar dilerim…

 18. Bana da epizyotomi uygulandı ve açıkçası o anda hiç acı hissetmedim.Ama eve çıktıktan sonra”ben normal doğurdum,gayet iyiyim,yatmama gerek yok”şeklinde gereksiz bir kahramanlık sergileyince dikişlerim mikrop kaptı ve patladı..Doktorum haklı bir azardan sonra yeniden dikiş atmak zorunda kaldı bana..Epizyotominin acısını hiç hatırlamıyorum ama o ikinci dikişlerin acısını da hiç unutamıyorum..O yüzden özellikle yazmak istedim , sevgili anne adayları normal de olsa sezaryen de olsa sonuçta doğum yapıyorsunuz ve mutlaka yatıp dinlenmeniz gerekiyor..Ben bunu yaşayarak,acı bir tecrübeyle öğrendim,kimsenin yaşamasını istemem..Başta sorunun sahibine ve tabii tüm anne adaylarına diledikleri doğum şekliyle kolaycacık doğumlar nasip olsun inşallah 🙂

 19. fulya bayraktar

  3 yıl önce normal doğum yaptım. kafasının çıkmasına yakın doktorun eline makas alıp epizyotomiye hazırlandığını gördüm, hiçbir şey hissetmedim. kızımın kafası çok büyüktü ortalamaya göre %95 lerdeydi.kesik yapılmasıydı çok daha büyük bir yırtık olabilirdi. her şey bitip de dikiş atılırken de bir şey hissetmedim, canım yanmadı ama canım çok sıkılmıştı. bebeğim gitmiş, kocam gitmiş, doğumhanede doktorumun dikişini bitirmesini beklemek… o süre çok uzun gelmişti 🙂 1 hafta rahatça oturamadım, kaykılarak yan oturdum. başka bir şikayetim olmadı. cinsel hayatımda bir değişiklik yaşamadım. 2.5 ay sonra 2.kızımı doğuracağım. yeni bir macera daha geliyor. bakalım bizi neler bekliyor doğumhanede 🙂

 20. Elif zaten gerekli cevabi vermis. Rutin epizio cok yanlis bir uygulama. Fakat epidural yirtilma sansinizi artiri cunku hissetmediginiz icin yanlis pozisyonda ikinirsiniz. Sirtustu dogum da yirtilmayi artirir. O yuzden turkiyedeki drlar da hep bunu gordugu icin epizyoyu savunuyorlar. Eger epizyo ve yirtik istemiyorsaniz dogal doguma hazirlanin. Bunun icin de cok calisin, nefes egzersizler vs cok onemli. epiduralsiz dogum yirtik oranini buyuk olcude azaltir cunku istediginiz pozisyonda dogum yapabilirsiniz- ayakta, comelerek vs..
  ote yandan anladigim kadariyla doktorun pek desteklemeyecek bunu. O yuzden seni rahatlatmak amaciyla sunu soyleyeyim, vagina en kolay iyilesen dokulardan biri. Oradaki birkac dikislik yirtik veya kesi, kat kat sezaryen dikisinden cok daha kolay iyilesecektir.
  Yalniz birisi kumas ornegi vermis ama yanlis kullanmis: kenari kesilmis kumas mi daha cok yirtilir, kesilmemis kumas mi? Yani kesi yirtigi onlemiyor cogunlukla.
  Ben iki dogumumu da yirtiksiz ve dikissiz yaptim. Epizyo zaten sozkonusu bile olmadi. Bebekler 3350 g ve 3520 g dogdu.

  • Baharb’ye aynen katiliyorum. Ben de 37. haftasini suren bir gebe olarak bu epizyo konusuna uzunca bir sure takildim. Rutin kontrollerim sirasinda dogumumu yaptiracak ebelere de bu konuyu cok sordum (5 ebe arasindan hangisinin dogumuma girecegi tamamen onlarin nobet duzenine bagli :)) Aldigim cevap her seferinde, gerekmedikce epizyo yapmayacaklari yonundeydi. Hatta bir tanesi yaptirdigi yuzlerce dogumda bir ya da iki kere kesi atmak zorunda kaldigini soyledi. Bu da beni rahatlatmaya yetti. Turkiye’de aktif dogumun buradaki kadar yaygin olmadigini anliyorum yazilardan. Baharb’nin de dedigi gibi farkli pozisyonlar denemek yirtik ve kesi ihtimalini azaltiyor cunku anne ne zaman ne yapmasi gerektigini daha kolay kavriyor ve gereksiz ikinma ya da zorlamalar olmadan dogum daha kolay gerceklesiyor. Bunu yapma sansiniz yoksa bile dogru nefes alarak ve kendinizi fazla kasmadan, aksine gevsek tutmaya calisarak bebege yardimci olmak gerekiyor. Su anda soylemesi kolay tabi, dogum esnasinda da bunlari akilda tutup uygulamak o kadar kolay olacak mi bakalim, gorecegiz :)) Benim de ilk tecrubem olacak bu 🙂
   Bir de anladigim kadariyla, epizyonun zamanlamasi da onemli. Nerede okudugumu tam hatirlayamadim ama, erken yapilan epizyoda bahsettiginiz yan etkilerin ortaya cikma ihtimali artiyormus. Yapilmasi gerekiyorsa bile son ana kadar, yani bebek gercekten cikisa yaklastiginda yapilmasi daha dogruymus.
   Benim nacizane tavsiyem, bu tip endiselerin bebeginize kavusma heyecaninizin onune gecmesine izin vermeyin. Ben de kendi adima oyle yapmaya ve icimi ferah tutmaya calisiyorum 🙂

  • Kumaş örneğiyle ilgili yanı şeyi söyleyecektim.

 21. merhabalar… ben iki doğum yaptım ve ikisi de normal doğum.. ikisinde de doktorum epizyotomi yaptı. bana sormadı ama benim bu konuda bilgim vardı,itirazım olmadı….ilk doğumumda üzerine fazla oturduğum için şişlik oldu ama kısa sürede geçti. fakat ikinci doğumumda dikerken doktorumun pili diye adlandırdığı bir şey oldu ve dikişlerim iyileşme sürecindeyken elime kat gibi bir şey geliyordu.. doktorum bunun geçeceğini söylediğinde inanmamıştım ve hatta bunu düzeltmek için ufak bir operasyon geçirme kararımı da çoktan vermiştim… fakat tamamıyle geçti.oğlum şu an 18 aylık ve hiçbir şekilde ne kat ,ne hissizlik, ne cinsel isteksizlik gibi bir problem yok… doğumla ilgili benim asıl sorunum dikiş atılmasıydı ve bunu da ”çıkım anestezisi”yle çözdük… çünkü ben doğumdan değil de dikişten korkuyordum. doktorumla bunu konuştuğumda çıkım anestezisi önerdi ve ben de kabul ettim… ve iyi ki ama iyi ki yaptırmışım.. doğumumla ilgili kötü hiçbirşey hatırlamıyorum ve doğumhaneden odama giderken son derece neşeliydim, çektiğim 10 saat sancıya rağmen… ikinci doğumda doktor çıkım anestezisi yapmayalım zaten 2 dikiş ancak olacak dedi ama yine de ısrarla istedim… eğer üçüncü kez normal doğumla bir çocuk dünyaya getirirsem tekrar çıkım anestezisi yaptırırım…. olağan yırtıkların da dikildiğini düşünürsek epizyotominin daha kontrollü olduğunu düşünüyrum.. kesinlikle epizyotomi istemeyen bir arkadaşımın yırtığı o kadar çoktu ki anlatamam!!!! normal doğum yapan bir annenin vajeninde ne kadar estetik problemler olacaksa bence epizyotomiyle de ancak o kadar oluyor… hatta epizyotominin sarkmaları engelleyici bir uygulama olduğunu düşünüyorum… birden savunucusu olmuş gibi oldum ama aslında öyle bir durum yok… evlerinde ebelerle 4-5 kilo çocukları dünyaya getiren kadınlar bunların hiçbirini yapmıyorlardı ve gayet sağlıklılardı,bazen kendime bunu hatırlatıyorum :)))) neden bilmiyorum ama normal doğum yapmaya karar vermiş bir annenin epizyotomi olayına kafasını çok takmaması gerektiğini ve kararı doktoruna bırakmasını, doktor gerek görürse epizyotomi yapılmasının doğru olduğunu düşünüyorum… Şimdiden tebrik ediyorum. umarım sağlıklı sıhhatli bir şekilde bebişi kucağınıza alırsınız… 🙂

 22. epizyo konusunda Elif’le aynı fikirdeyim.

  İlk doğumumda büyük bir yırtık oluştu ama bu tamamen benim hatalarımdan dolayı oldu. Ikınmam gereken zamanda nefes almaya çalıştım falan filan… 21 dikiş vardı ama çok acı çektim diyemem. dikilirken hiç acımadı, sonrasında ise 2 gün kadar sıkıntısı oldu ama birçok insanın anlattığı gibi korkunç, dehşet değildi. braz gerginlik vardı onu da Medecasol ile hallettim.

  2. doğumda ise epizyo yapıldı, 4 dikiş vardı. bu kez dikilirken biraz hissettim ama acı yine duymadım. sonrasında ise hiç sıkıntım olmadı tabii çok iyi bakım yapmak lazım dikişlere ve medecasol benim kurtarıcım oldu diyebilirim.

  diğer sorun için. iz yok, hissizlik yok, genişleme yok. cinsel anlamda da hiç problemim yok. hatta sanırım neler başarabildiğimi görmüş olmak bana o alanda daha da cesaret ve rahatlık sağladı gibi.

  umarım gerek kalmaz, tabii ki sıkıcı bir durum. ama olursa da temizliğini, bakımını güzelce yaparsan rahatça iyileşirsin. benim de dikiş ve kesi korkum çok çok ciddi durumdadır, buna rağmen doğum olayının en kafama takmadığım kısmı epizyo konusudur.

  güzel, kolay bir doğum diliyorum, sağlıkla al kucağına bebeğini inşaallah…

 23. Bebegimi normal dogum ile dunyaya getirdim.(ki yuzu yere donuk degil yukari donuk sekilde ters geldi) Zor ve bol mucadele gerektiren bir dogum oldu.Epizyotomi yapti doktorum. Kucuk bir kesi oldu.Hic problem yasamadim, agrim bir sure sonra gecti.His kaybi hic olmadi.Estetik acidan da hicbir sorun ve deformasyonumda olmadi. Uzerinde bu kadar dusunmene bile gerek yok.Mutlu ve sorunsuz bir dogum dilerim.Sevgiler

 24. merhaba 🙂 öncelikle umarım sağlıklı bişekilde doğmunuzu gerçekleştirir ve bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.
  4 ay önce normal doğum yaptım. 5 yıllık evliliğimde cinsel ilişki sırasında dahi zorlanan ve acı çeken biriyim. asla normal doğuramam diyordum. doktorumun ve eşimin büyük desteğiyle normal doğum yapabildim. ve şunu söylüyorum herkese “ben noraml doğum yapabildiysem yeryüzündeki tüm kadınlar yapabilir! ” doğumum epiduralli ve epizyotomiliydi…
  Bence eğer bebek kilolu ve annenin derisi esnek değilse bence düzensiz yırtıklar oluşabilir. geneli düşünürsek yırtık olmadan doğum yapan kadın sayısı çok çok az! her koşulda yırtık oluşup,dikiş atılacaksa dr.un belirlediği yerden düzenli bi kesi yapılması mantıklı bence.
  benim bayaa bi dikişim var.dikiş esnasında hiçbir şey hissetmedim tabi ki.. ilk 1 hafta oturmakta zorlandım tabi ki.ama doğumu yaptıktan 1gün sonra kimseye ihtiyacım olmadan kalkıp,dolaşabildim.daha sonrasında dikiş yerlerimde sızlama oldu..bu da yaklaşık 1,5 ay kadar sürdü. ama bu sızlama hayatımı etkiliycek kadar fazla değildi.sadece ayakta durdugumda oluyordu.şimdi doğum yapalı 4 ay oldu ve hiç bi sıkıntım yok çok şükür.. şunu da unutmamak lazım ki normal doğumdaki küçük bi kesik dikişi ama sezeryan ameliyat dikişi. asla sezeryandaki kadar acı duyulacağını düşünmüyorum….
  Senin için hayırlı doğumlar diliyorum…

 25. Selam,ben de 4 ay önce epizyolu normal doğum yaptım.Sonrasında o bölgenin hızla eski haline kavusabilmesi için doktorum bana oturma banyosu verdi.Bella b Mama soak diye bir banyo tuzu kullandım.İçeriği deniz tuzu ve bitkisel karışımlardan olusuyor ve muhtesem kokuyor.Çok rahatlattı ve iyileşmeyi hızlandırdı.Belki baska markalarda da bu tarz ürünler vardır sanırım.Epizyo olmak zorunda olanların işine yarar belki,herkese sevgiler..

 26. merhaba

  benim oğlum da elini başını koymuş bir şekilde doğdu. yani epizyotomisiz doğurmam mümkün değildi ki geçtiği yerlere fazlaca zarar vermişti. doğum sonrası epizyotomiden şikayetim olmadı, cinsel açıdan da bir sıkıntı yaşamadım. yalnız her doğum yapan anneye doğumdan itibaren bol bol kayısı suyu tüketmelerini tavsiye ederim. affınıza sığınarak yazıyorum, kayısı suyu büyük abdesti cıvıklaştırarak lohusa kadını ıkınmak zorunda bırakmıyor, böylelikle tuvaletle ilgili sıkıntılar en aza iniyor. epizyotomiden sonra da o dikişleri kasmamak için faydası oluyor.

  kayısıyı suda kaynattıktan sonra blenderdan geçirip posalı koyu kıvamlı bir içecek elde edin. sadece suyu değil posası da tüketilmeli. isterseniz çok az şeker de ilave edin. bol bol için..

  sağlıklı günler..

 27. 2 vajinal dogum yaptım. Ikisi de epiduralsiz, ilki epizyolu, ikincisi tamamen doğal, hastaneye zor yetiştik (hikayesi burada pozitif hikayelerde var, geçen aylarda yayınladı elif)
  Ilk dogumda, yapılırken hissetmedim epizyoyu ama sonrasındaa 10 gün kadar sıkıntım oldu..Tabiiki azalarak 10 gun..İkincide ise epizyosuz olmak ne harika bir şeymiş onu yaşadım..Keşke vajinaya bir şans verilse de ezbere yapılmasa..Ama şu da var: On gun sıkıntı yaşadım fakat herşeyiyle değerdi..Epizyo korkusu normal doğum coşkusunun önüne geçmesin…Çevremde hiç hissizlik ve cinsel hayatta bozukluk yaşayan yok bu arada…bende de yok…Kolay gelsin!

 28. ikinci bebeğime 6 aylık hamileyim. İlk doğumum zorunlu sezaryanle gerçekleşti. Belki e normal doğumla sonuçlanabilirdi, eğer 42. haftayı bekleseydik:))) Bir süredir okuyorum pozitif doğum hikayelerini, romantizm dozu çok yüksek geliyor bana, güzel güzel giderken bütün hikaye, sona doğru yırtılmalardan, dikişlerden, narkozlu, ameliyat benzeri süreçlerden bahsediliyor. Ya da 2 günü bulan sancılardan, ben 2. doğumumu büyük ihtimalle vajinal gerçekleştireceğim, ama itiraf etmek gerekirse eşşek gibi korkuyorum okuduklarımdan sonra, en ufak bir yırtığa bile tahammül gösterebileceğimi sanmıyorum ve istemiyorum. Operasyonum sadece 15 dakika sürdü, ertesi gün ayaktaydım, 2,5 yıl emzirdim, hiç ama hiç sıkıntım, ağrım olmadı, bilmiyorum.. herşey umarım hakikaten POZİTİF olur

 29. dogru doktoru bulmak cok onemli. ben de hamileyken doktorlara cok sordum. hepsi soz birligi etmis suni sanci ve epizyominin gerekli old. dusunuyorlar. ayrica normal dogumun risklerinden kacip doktorun da sezeryani ovmesi nedeniyle sezeryan oldum. vicdan azabi cekiyorum depresyona girdim. normal dogum daha guzel, daha coskulu , sonunda daha mutlu oluyorsun bence. (ilk dogumum normaldi, ama doktorum beni cok etkiledi hic tesvik etmedi ikincisinin de normal olmasi icin) aman bastan doktorunuzu iyi secin.

 30. Ben oglumu epizyosuz dogurdum, ve ben de bircogumuz gibi rutin epizyotomiye siddetle karsiyim. Doktorum da rutin olarak bu isi yapmayan, 37. hafta itibariyle bana evde perine masaji yapmami tembihleyen, ebeligin gereklerini de yerine getirecegini bana soyleyen biriydi. Ben dogumun itme kismindan az sure once epidural almaya karar verip bir saat epiduralle dinlendim. Ikinma kismina gecmeden once doktorum epidurali kesti ve benim ayaklanmami, bebegin iyice asagi inmesi icin yurumemi istedi. Tahminim o ki bacaklari hissetmeden ikinmaya gectiginde insan bedeninin sinirlarini da hissedemiyor ki bu da yirtiklara daha fazla sebep olacaktir diye tahmin ediyorum.

  Benim dogumhanede oldugum sure boyunca doktorum bana perine masaji yapmis esneyeyeyim diye – ben hissetmedim, malum mesguldum – ama esim soyluyor bunu. Tabi ikinma kismini yatarak degil de dogum sandalyesinde oturarak yapmis olmam da bana yardimci oldu. Sonuc? 4 kiloluk bir bebek ve sifir yirtik.

  Bebegine saglikla kavusman dilegiyle.

  • Sevgili Baran, dogumunu Turkiye’de mi yaptin? Evet ise doktorunun ismini ogrenmeyi cok isterim. Dogumun ikinci evresinde standard dogum pozisyonu disinda bir pozisyona destek veren doktor/hastane arayisindayim. Cok tesekkurler, sevgiler, Deniz

 31. bu yazıyı okuduktan sonra anneme sordum acaba onun da yırtığı olmuş muydu diye. daha önce bin defa doğumun kaç saat sürdüğünü, nasıl bir ağrı olduğunu vs sormuştum da bu yırtık konusu aklıma bile gelmemişti. bu aralar benim de gündemimdeki en ciddi konu bu olduğu için meraklandım…
  annem 3 doğum yaptı. 3’ünü de evde ebeyle yapmış. o zamanlar hastanelerde çok fazla “bebek karıştırma” olayları yaşanıyormuş ve babam da hastaneyi eve taşımaya karar vermiş 🙂
  annemde yırtıklar olmuş. ne ebe ne de doktor o yırtıkları dikmemiş bile. beni asıl şaşırtan kısmı da bu oldu. yırtıklar kendiliğinden ve vajinade hiç bir estetik soruna yol açmadan iyileşmişler. cinsel hayatında herhangi bir soruna yol açmamış. 65 yaşında ve çişini tutamama gibi bir sorunu da yok.
  benim buradan anladığım doğa her alanda olduğu gibi burada da mucizesini gösteriyor. insan vücudu muhteşem işleyen bir sistem ve her bir beden de kendi doğasında TEK. kimsenin hikayesi kimseye benzemez.
  akışına bırabilirsek eğer gerçekten de su akıp yolunu buluyor sanırım. bedenlerimizin ezbere bildiklerini bizler yıllar içinde şaşırtmışız. her şeyin doğasını bozmayı başardığımız gibi en büyük hediyelerimiz olan fiziksel bedenlerimizin de ayarını bozmayı başarmışız….
  kolay ve sevgi dolu, rahat bir doğum geçirmeni dilerim….

 32. Selamlar, geç gördüm bu yazıyı, yorumları da okuyamadım. Hem bir anne hem de bir doula adayı olarak şunu söylemek istiyorum: epizyotomi bir kader değil. Normal doğum denince ilk akla gelen epizyotomi oluyor maalesef. Fakat bütün diğer müdahaleler gibi bundan da kaçınabiliriz. Kısaca, son haftalarda yapılan perine masajları, aktif doğum pozisyonları, patlarcasına ıkınmamak, doğum aşamasında acele etmemek vs gibi. Doğumu çabuklaştırmaya çalışmak maalesef müdahalelere maruz bırakıyor anneyi. Ve tabi en önemlisi bu konularda bilinçlenmek ve doktorunuzla tercihlerinizi konuşmak. Benim doktorumdan örnek vereyim: son aşamada “epizyotomi istemiyor anne” dedi ve elleriyle perineye masaj yaparak yardımcı oldu. Ayrıca müdahale yaptığı yerlerde de iznimi istedi ve gerekçesini söyledi. Böyle olunca anne kendini pasifize edilmiş hissetmiyor, anneye saygı gösterilmiş oluyor. Yani müdahale yapılsa bile, kendinizi kötü hissetmeyebiliyorsunuz. O yüzden okuyun, bilinçlenin, doktorunuzla konuşun ve sonunda doktorunuza güvenin. Son bir şey, kötü yırtıkların sebebi epizyo yapılmaması değil, doğumun doğal akışının bozulmasıdır, gereksiz müdahalelerdir…

 33. bende kızımı dünyaya getirirken epizyolu olarak getirdim ama bu bana çok korkunç gelmedi çünkü o dönemde kontrolsüz yırtık benim için daha korkutucuydu doktoruma güvendim ve onun sayesinde sağlıklı normal bir doğum geçirdim belki garip gelicek ama ben o yırtığın yada dikişin acısını hiç hissetmedim 6. hafta kontrolündede herşeyin yolunda olduğunu söyledi doktorum his kaybından kastınız cinsellikten soğumaksa öyle bişeyde yaşamadım tabiki bebekten sonra hemen herşey yoluna girmiyo buda ayrı bir konuydu blogcuanne de yani böyle olursada epizyoya bağlamayın diye söylüyorum hormonlardan kısacası ben epizyotominin bir zararını görmedim tabiki doğal küçük yırtıklarla olmasını isterdim…

 34. 🙂 tamda içimden geçen konuyu sende bulmak çok hoş elif…içimi okudun…
  39 haftalık hamileyim gün sayıyorum artık doktorum Aydan Asyalı Biri çok güven veren rahatlatan bir doktor…henüz bu durumu konuşamadık çatı muayenesi yapınca konuşacağız…jale duralın pilates hareketleri var normal doğumu kolaylaştıran ve çömelmeyle oradaki kasların çalışmasını sağlayan bakmanızı öneririm…birde tenis topu yumuşak yakmayan bir kremle o bölgeye masaj yapıp sonrasında tenis topuyla masaj…bu büyüklük ve sertlik çok uygunmuş…hayırlısı olsun herşeyin inş…kendinize iyi bakın bayanlar…

 35. yorumları okudukça gözlerim dolu dolu oluyor. normal doğuma hazırlanmış, “acaba epizyo yapılsın mı yapılmasın mı?? ” noktasındayken 09.11.2011 de talihsiz bir şekilde sezeryan ile doğumumu yapmak zorunda kaldım… pozitif doğum hikayesi değil belki ama en azından ısmarlama tarihle doğmadı kızım… epizyonun minik kesisinden korkarken karnımda kocaman bir kesi oldu…

  deneyimlerini paylaşan, iyi dileklerde bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim…. sonucu paylaşmak istedim.

 36. Dogum konusunda en ilerde olan ulkede, isvecte yasiyorum. Hamileligimde dogumdan once 3 saat suren bi egitim aldim. Burda epizyotomi uygulandigini hic duymadim! Cok cok kucuk bi yirtik oldu spreyle kanamayi durdurabildikleri icin dikmediler bile cunku egitimde de anlattiklari gibi kendi iyilesen yirtik en mukemmeliymis cunku dokular puzzle parcasi gibi birbirini bulurmus. Elbette spreyle durduramadiklari kanamayi dikiyorlar. Ilk dogumum normal ikinci dogumum sezeryan oldugu icin ikisinde de tecrubem var. Normal dogum hayatimin en özel en guzel aniydi oglumu dogar dogmaz kucagima almak.. Ama ikinci malesef en zor en buruk zamanimdi tek hatirladigim haftalarca bitmeyen aci! Insanin caninin acisindan baska dusunecek biseyi olmuyo malesef :((

  • Merhaba Aysayilmazf,

   Ben de Isvec’te yasiyorum ve yaklasik 6 hafta önce normal dogumla oglum dunyaya geldi. Evet acili bir surec ama dogum gerceklesir gerceklesmez bebegi alip kucaginiza sicak sicak koyduklari o an, tarif edilemez guzellikte bir duygu! Benim ikinci derece yirtigim oldu, sonrasinda sikinti yasadim. Ama su an hersey iyiye gidiyor. Dun ebe kontrolune gittigimde icimde baya bir korku vardi. Kontrol yapilirken cok aci duyacagimi dusunmustum, cunku normalde cok hassasim ve rutin bir vajinal kontrol sonrasi o bölgede tahris olmus gibi bir his duyardim. Ama dun neredeyse hicbirsey hissetmedim. Bu beni biraz korkuttu acaba his kaybi mi yasadim diye…EBe elime ayna verip o kontrol yaparken benim de izlememi istedi. Hersey normal gorunuyordu ama dedigim gibi birsey hissetmedim, Umarim gecici bir durumdur. Ebe eskisi gibi hissedebilmem icin biraz zamanin gecmesi gerektigini soyledi. BU konuda tecrubesi olan var mi? Hic kaybi oluyor mu gercekten?

 37. fahrettin cansız

  arkadaşlar Allah aşkına sizin eğitim durumunuz nedir? yani doktorlar epizyotomi yapmaktan vazgeçmeli masaj kullanmaya başlamalı vb diyorsunuz. ya biraz meslek sahiplerine saygınız olsun. tıp bir bilimdir bence sence diye yapılan veya kafadan uydurulan bir şey değildir. istersen yaptırırsın aklın almıyorsa mantığına sığmıyorsa sonuçlarına katlanmak şartıyle istemezsin olur biter kşmse kimseye zorla epizyotomi yapmıyor yapmaya da çok meraklı değil. sen beğenmedin diye yapılmayacak bir şey değil

  • Meslek sahiplerine saygıdan bahsetmişsiniz (doktor olduğunuzu sanıyorum). Peki ya kadının bedenine saygı? Ben, kesik olmadan atlatabileceğim bir süreci neden vücudumun deforme ederek yapmayı tercih edeyim? “Böyle gelmiş böyle gider”in ötesinde, benim ya da bebeğimin sağlığı için gerekli olmadığı sürece cinsel organımı neden kestireyim? Siz olsanız tamam der miydiniz?

   Zorla yapılmıyor demişsiniz. SORULMADAN yapılıyor. Çok farklı değil.

   • elif hanım,işte bu gibi insanların bu korkunç bakış açıları yüzünden ben doğum yapmayı bırakın hamile kalmak bile istemiyorum,KORKUYORUM!!

    bu adam doktor ise mesleği bırakmalı bence.bu modellerin bir de kadın olanları var ki onlardan birine yeni evliyken genel bi muayene için gittim,ilk defa vajinal muayene olacağım için korku içinde…korkmakta da haklıymışım ki smear alırken galiba içimde bi yerleri yırttı geçti,annemi dışarı çıkardığı için annem “kızım bütün hastane inledi,nasıl bi çığlıktı o,ne oldu?” dedi.benim o gün akşama kadar kanamam oldu.sonradan pek çok arkadaşımla konuştum,bir tanesi bile smearda acı ve kanama yaşamamış.işin kötü tarafı ben bu kadına “canım çok acıdı” dediğimde “ilk defa sizden almıyorum” gibi ukala ve odunsu bir cevap aldım.yani ruhsuzca..dolayısıyla kadın ruhundan anlamayan bir doktor için o epizyotomi veya kesi de herhangi bir şey!onlara da birileri yapsa da anlasalar.

    bu arada eğitim durumumuzu sormuş,kendi adıma ben inşaat mühendisiyim.bu sitede dolaşan eğitimsiz birine de rastlamadım.ilkokul mezunu da olsa araştıran,okuyan insanlar var burda.fahrettin bey gibi okumuş ama sabit fikirli değil.

 38. 36 haftalık hamileyim ve epizyotomi ile ilgili soruyu okuyunca şok oldum çünkü tam da aklımdakiler yazılmış! 🙂 vücudumda dört farklı ameliyatım var ve hepsinin kesiği farklı, tuhaf, bir yerlere çarptığımdaysa felaket acıyor bazıları. benim de düşüncem epizyotomi istememek tabi ki. fakat gerekli bir halde doktorum başvuracaktır muhtemelen-henüz konuşmadık bunları. işte sorunum bu noktada başlıyor, ya epizyotomi sonrası diğer ameliyatlarım gibi acı hissedersem ve bu acı yüzünden, devam eden yaşam sürecimde sorunlar yaşarsam? işte sırf bu yüzden bir yanım sezaryen diyor, diğer yanımsa en başından beri normal doğum diyor…

 39. 4 yıl önce normal yolla doğum yaptım. Bugün geriye dönüp baktığımda doğurma anıma ait hatırladığım iki önemli olumsuz şey var. Birincisi erkek gücüyle karnıma bastırdıklarında ciddi olarak nefesimin kesilmesi ve suda boğuluyormuşçasına “hık”lamaya başlamam (ölüyordum) ikincisi ise epizyotomi sonrası uyuşturmadan (ya da yeteri kadar uyuşturmadan) canlı canlı dikmeleri sonucu yaşadığım inanılmaz acı. Tabi bunların yanında doğum sancıları, doğurma anı ağrısı, dikiş sonrası ağrı, Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesinde yaşadığım kötü muamele çok basit kalıyor. Bunların lafı bile olmaz. Bebeğim ise dünyaya bedel, herşeye değer…o ayrı.Şimdi ikinciyi düşünüyorum ama çok korkuyorum. Epizyotomi kesisi hissedilmiyor ama sonrasındaki dikiş çok fena…Epizyotomiden sonra dikiş sırasında 20 dklık genel anestezi yapılabildiğini yeni öğrendim. Keşke bana da yapsalardı. O zaman kurbanlık koyun gibi olmazdım. İkincisinde epizyo açmamalarını, ama mutlaka gerekiyorsa da dikerken beni uyutmalarını isteyeceğim.

  Aslında yazacak çok şey var

  Her ay özel muayenehanesinde 200 tl bayıldığım prof doktorumun doğum zamanı telefonlarını açmayıp, asistanı aradığında da beni devlet hastanesine göndermesi

  O hastanede önüne gelenin alttan açıklığımı muayene etmek istemesi. Çok şiddetli acı veren bu işlemin farklı kişiler tarafından sürekli, dk başı yapılmasını istemememle bacağıma vurulması.

  Diğer hastalara doktorlar tarafından kızılması, küfredilmesi, bunun getirdiği moral çöküntüsü

  Lavman yaptıktan sonra acilen tuvalete gitmem gerekiyorken terliklerimin yatağın dibinde olduğunu görmem, hemşireden yardım istemem ama hemşirenin arkasını dönüp gitmesi, çaresizlikle yanda yatan hastanın terliklerini giymem. çok kötü hissettim

  En büyük duygum çaresizlikti, sonra eziklik, korku, acıydı, 4 yıl öncesini yazarken bile gözlerim doluyor.