39 Yorum

Hiç bitmeyen tuvalet eğitimi

Her annenin korkulu rüyalarından biri tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitiminin ne zaman başlaması gerektiği ve ne kadar sürdüğü çocuktan çocuğa –ve nesilden nesle- değişmektedir. Nitekim bu blogun okurlarının büyük bir kısmının anneleri günümüzdeki tuvalet eğitimi sistemine karşı çıkmakta, bir çocuğun 3, hatta 3,5 yaşına kadar altı bezli gezmesinin çok da sıra dışı olmadığı günümüzde bu gerçek annelerimizin midesini bulandırmakta, anneannelerin, çoğumuzun içini kaldıran “lazımlıklı mama sandalyesi” konseptini gündeme getirerek “Valla seni 6 aylıkken oturttum, 1 yaşında öğrenmiştin!” türünden yorumlar yapmasına sebep olmaktadır.

Peki, tuvalet eğitimi nedir?

Tuvalet eğitimi, küçük bir çocuğu tuvalet ihtiyacını karşılamak üzere eğitmekten ibarettir. Kültürden kültüre değişen bu konsept, Afrika’nın bazı kabilelerinde 12 ay civarında uygulanmakla birlikte, bazı ülkelerde 36 aya kadar yolu vardır.

şeklinde anlatıyor tuvalet eğitimini Wikipedia.

Ama eksik bıraktığı bir şey var. Nitekim tuvalet eğitimi 36. ayda falan tamamlanmamaktadır.

Kakalar gitse bile eğitim bitmiyor!

Erkek milleti söz konusu olduğunda, değil 36. ay, 36. yaşa merdiven dayadıklarında bile tuvalet eğitimi konusunda hala eksikliklerinin olduğu en azından Blogcu Anne hanesinde gözlemlenmiştir.

Tecrübelerim bana göstermektedir ki, 5 yaşındaki bir erkek çocuğunun, kendi tuvalet eğitimini tamamlamış olmasına rağmen, tuvalet adabı konusunda hala eğitilmesi gerekmektedir. Tuvaletin mahrem bir yer olduğu, tuvalette neler yapıldığının o işi yapan kişi dışında kimseyi ilgilendirmediği gibi konularda eğitime devam edilmesi gerektiğini aşağıdaki gibi diyaloglardan sonra anlamış bulunuyorum.

Anne: Deniz’ciğim, sen oyna, ben hemen gelicem, tamam mı?
Çocuk: Nereyeee?
Anne: (Başladık…) Tuvalete.
Çocuk: Nedeeeen?
Anne: İşim var.
Çocuk: Ne yapıcaksın?
Anne: Tuvalete giricem.
Çocuk: Ama NE yapıcaksın?
Anne: (Hay Allah’ım Yarabbim!) Tuvaletimi yapıcam.
Çocuk: Yani, ÇİŞ mi yapıcaksın, KAKA mı?
Anne: Kakamı yapıcam! Tamam mı?! Kakamı! Kakam geldi, kakamı yapıcam! Rahatladın mı?!

Görüldüğü üzere, 5 yaşındaki bir erkek çocuğunun, annenin tuvalette NE YAPACAĞININ onu ilgilendirmediği konusunda eğitime ihtiyacı vardır.

Her ne kadar 4 yaş civarında oldukça popüler olan “çiş, pipi, popo, kaka, kuku” gibi kelimelerin 5 yaşla birlikte popülerliğini yitirdiği gözlemlenmişse de, bunların yerini PIRT kelimesine bıraktığı da bir gerçektir. Nitekim “Pırtım geldi”, “Pırt yaptım/yapıcam” gibi Pırt aşağı, Pırt yukarı cümleler de hanemizdeki günlük konuşmaların oldukça önemli bir bölümünde yer almaktadır.

Ayrıca henüz hanemizde duyulmuş olmamakla birlikte, civar hanelerde ve onların çocuklarında gözlemlediğim kadarıyla, malum B.K kelimesi de 6 yaştan itibaren lügate girmekte ve uzun bir süre orada kalmaktadır.

Anlaşılan o ki, tuvalet eğitimi ihtiyacı yetişkinlikte bile devam etmektedir. Henüz ergenlik kısmını tecrübe etmemiş olmakla birlikte, 35 yaş civarı erkeklerde de tuvalet eğitiminin noksanlığı hanemizde gözlemlenmiştir. Nitekim, yaşı kaç olursa olsun, erkeklerin her nedense bir “Tuvalete girerken kapıyı çalmamama” alışkanlığı vardır. Bu, onların tuvalet ihtiyaçlarını, umumi tuvaletlerde birbirlerinden çekinmeden gerçekleştirebildiklerinden olabilir. Ancak birilerinin onlara kız kısmının böyle olmadığını, kadınların tuvalet ihtiyaçlarını başka birilerinin, hele de erkeklerin yanında karşılamak konusunda oldukça çekingen olduklarını, ve hatta bu durumun tekrarlanması durumunda vahşileşerek bağırıp çağırdıklarını, kapıyı suratlarına, kafalarına çarptıklarını anlatmaları gerektiği de bir gerçektir.

35 yaş erkeklerinin tuvalet eğitimlerinin noksanlığı, maalesef ki klozetin kullanımında da kendini göstermektedir. Günümüzde birçok hanede klozetin kapağının indirilip kaldırılması konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Erkek milleti tuvaletin kapağını kaldırmamakta, kaldırsa indirmemekte, indirse üstüne hoş olmayan görüntüler bırakmaktan maalesef çekinmemektedir.

Erkeklerin tuvalet eğitiminde ne yazık ki tamamlanamayan bir konu da tıraş sonrası banyoyu su basmasına ramak kalmasıdır. Her nedense erkek milleti gerek yüzünü yıkarken, gerekse sakallarından arınırken, aynayı, lavaboyu, yerleri ve hatta civar duvarları ıslatmaktan kendini alamamaktadır. Bunun böyle olması gerekmediği, illa ki ıslatmak gerekiyorsa da tuvaleti kullanan diğer insanlara –KADINLARA- nezaketen ıslaklıkların kâğıt havluyla kurulanması gerektiği ise defalarca anlatılmasına rağmen mesaj bir türlü yerine ulaşamamıştır.

Senin de gördüğün gibi sevgili Blogcu Anne okuru, 1 yaş civarında başlayan tuvalet eğitimi, değil 36. ay, 36. yaşta bile bitmemektedir.

39 yorum

 1. çok haklısın 🙂

 2. Süper bir yazı 🙂 Sanki bizim haneden bahsetmişsin 🙂

 3. Muhtesem bir yazi olmus sonuna kadar cok guldum 🙂 halimize yani .. Harika tespitler :))

 4. Nasıl katılıyorum nasıl.:)) 11,5 yaşındaki oğlumla geçen dıyalog;Oğluuuuuum tahtayı yıne kaldırmamışsın
  Oğul:Anne kaldırmadım evet ama çişleri sildim !!!!! 🙁 (Ama silinmemiştir) Anne elinde ıslak mendille her daim tuvaletın tahtasını sılmektedır.

  24 aylık oğulla neler yaşayacağımı henüz bilmemem cabası:))
  başlayamadık henüz tuvalet eğitimine , yazın gelmesini bekliyoruz.
  Ama bezi yokken (havlusunu alıp banyoya kendi gidiyor çokca popo yıkamaya)yolu sapıtıp salona gidip çişini yapmaya bayılıyor :))

 5. Ahhahh 🙂 çok güldüm valla. Her doğan çocuk ya anasına ya babasına, cinsine çektiğim erkek çocukları da çekiyor babasına. Kolay gelsin hepimize…..

 6. Tuba bozacioglu

  Klozet kelimesi ‘ close it’ ten geliyor dedim bir gun esime:)) unutmasin baktikca hatirlasin diye! Bu konuda bir bilgi paylasiyim, Rtl de gallileo da izlemstim, sifonu cekmeden oncd mutlaka kapagi kapatin, kapak bunun icin var, yoksa o tazyikle su partikulleri dagiliyor etrafa!!!

  • burcu & can & cem

   evet, sifon cekmeden once kapatilmasi gerektigini bende izlemistim. dis fircasina kadar yayılıyor o partikuller :((

  • Tuba Hanım “close it”e bayıldım gerçekten de :), klozet kapağı meselesini ben sanırım Mehmet Öz’ün programında görmüştüm, bir görsel hazırlamışlardı kapak kapanmadan sifon çekilirse içindeki sular nereye kadar sıçrar diye. Gerçi her zaman kapamıyorum, ayrı.

 7. “Tuvalet Eğitimi ” konulu bir makale okuyormuş gibi hissettim, çok güzel yazmışsın (yine)… 🙂

 8. burcu & can & cem

  ay elifcim, diyalogda senin en son yazdigin “Kakamı yapıcam! Tamam mı?! Kakamı! Kakam geldi, kakamı yapıcam! Rahatladın mı?!” cumlende koptum gulmekten 😀 oglan uyanacakti icerde az kalsin :DD Ama iyi bir haber vereyim, sanirim erkeklerde 41 yas civari, evdeki bayana karsı, tuvalette en azindan, daha nazik davranilabiliyor 😀

 9. harika… çok güldüm sabah sabah 🙂

 10. :)))aynı bizim evi anlatmışsınız…

 11. bir de tuvalette can sıkıntısını gidermek için anneyi bir “canyoldaşı” konumuna sokma girişimleri var..
  küçük hanımın ve beyefendinin daimi “popo silicisi” olmak bir yana bi de onların gönüllerini eğlendirme zorunluluğu nedeniyle akşam zamanımın büyük bölümünü tuvalette geçiriyorum..
  – Anneeeee….
  – Efendim oğlum….
  – Bittiiiiii…..
  – (tuvalete giriyorum ve…) pardon bitmemiş… benimle burda bekler misin …/ bir şarşı söyler misin/ taş kağıt makas oynayalım mı/ bana şunu alır mısın/ dinazor hikayesi anlatır mısın..
  -…!

 12. çok eğlenceli bir yazı inanılmaz güldüm. ben eşimden yana şanslıyım galiba çok titiz bu konularda ufaklığa gelince henüz 1 yaşında görücez bakalım.

 13. Ayça Aydınlı

  Birilerini seni fena sinirlendirmiş anlaşılan 🙂 Bu arada yazıda gösterdiğin Güle Güle Kakalar kitabı bizim için mucizenin adıdır. Çişini söyleyen ama aradan 4-5 ay geçmesine rağmen kaka konusunda inat eden oğlum bu kitap sayesinde kakasını söylemeye ve tuvalete yapmaya başladı, biz çok faydasını gördük. Diğer annelere tavsiye ederim.

  • Ben de evde hazırladım bu kitabı ve birde BAY BAY BEZİM adlı kitabı.Şimdi oğluş 15 aylık baharda eğitimler başlıyor:))Allah kolaylık versin benim gibi başlıcak olan annelere…

 14. eğlenceli olduğu kadar güzel tespitlerle dolu bir yazı 🙂 Benim kızım da düne kadar kendisi ”çişim geldi, kakam geldi” derken bir gün beraber dışarı çıkacakken sorduğum ”çişin var mı?” soruma, ”tuvaletin var mı?’ demek istedin sanırım” şeklinde beni düzelterek cevapladı da ben bütün cahilliğimle kabalığımla öylece kalakaldım 🙂 ”33 yaşında aldığım tuvalet eğitimi”

 15. Kızım 15 aylık oğlum 28 günlük. İkisi de bezli. Birinin altını değiştir diğerininkine geç. Biri sırtına kadar çıkarmıştır diğeri altını değiştirirken etrafa işemiştir. Ben hiç tuvalet eğiitimini düşünemiyorum. 🙂 Annem de şimdiden başladı. Seni 6 aylıkken başlattık da bir yaşına bitmişti. Geç kaldın geç diyorlar. Çalışan anne olarak hapı yuttum diyorum.

 16. ay evet neden defalarca söylenmesine rağmen hâlâ değişen bir şey olmuyor! hayret doğrusu! yaş, meslek, zihniyet ne olursa hem de!
  doğru noktalara parmak basılmış, komik de bir yazı olmuş! özellikle deniz’le yapılan konuşma!

 17. Süpersin Elif’cim, gene döktürmüşsün!! Kelimesi kelimesine katılıyorum. Pırt olayına çok güldüm dün Duru da ilk kez en sevdiği küfür olan “kakalısın” yerine “pırtlı anne” dedi bana!!! demek bu bir trendmiş bunu da öğrenmiş oldum…

 18. hay ağzına sağlık elifcim…

 19. küçük çocuklar tamam da, büyük çocukların eğitimi gerçekten çekilmez oluyor 🙁

 20. Elif HAnım, süper komik bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, sabahtan beri bütçe hazırlıyordum, çok makbule geçti kafam dağıldı. Yıllarca kapak kaldırmaya inanmayan ve kapakda hep kalıntı bırakan babam ve kardeşimden çok çektim, çok iyi anlıyorum sizi 🙂

 21. Katılıyorum katılıyorum katılıyorum….

 22. Ben o yüz yıkama ve traş sırasında suyun önce duvar ve aynalara atılmak suretiyle, yüze geri çarpması etkisiye işlev gördüğüne takmıştım ilk evlendiğimde. Sonra isyan, red, sessizlik ve kabullenme aşamalarını geçirdim. Durum aynen devam 🙁
  tuvalette ne bize huzur var, ne de % yaş altı nüfus tuvaletteyken; sen de gel, Anne biliyo musun..vs diye devam eden, ve kollarını kavuşturmuş içinden sayan bir anne var bizde … hepimize akıl, fikir ve sabır diliyorum….

 23. eskiden bez yıkama olayı varmış,dolayısıyla çocuk oturmaya başlar başlamaz lazımlığa oturtuluyormuş,”1 bez daha az yıkamak için”.heleki yaş arası az olan çocuklar olunca..1 yaş arası olan abimler gibi,annem 3 günde bir 40 tane bez yıkadığını söyler.o yüzden şuanda en erken 2.5 yaşında verilen tuvalet eğitimi onlara çok abes geliyor.ama 2 yaşında tuvaletini söyleyen ve ısrarla tuvalete yapmak isteyen çocukları ve daha erken diyen anneleri görünce de kızmamak elde değil.
  daha oğlum 1 yaşında neler göreceğimi bilmiyorum.eşim ise titiz birisi olmasa da,sağlıksız olduğu için asla ayakta yapmaz.o yüzden ben rahatım…

 24. Diyalog kısmını okurken kahkahalarımı tutamadım:)))))Bu yazdığınız bence en güzel yazı olmuş.Bu arada tiyatro oyunu yazmayı düşündünüz mü hiç?Bugüne kadar denemediyseniz mutlaka deneyin derim…

 25. Seni hiç bukadar sinirli görmemiştim Elif 🙂 3 erkekle aynı evde allah sabır versin diyorum. Eşime her seferinde bak artık Ezgi de kullanıyor klozeti nolur temiz tut dememe rağmen bildiğini okumaya devam ediyor 🙁
  Dün rahatsız olduğum için bizde kalıp bebeğe bakan annemse e artık her öğün oturt ezgiyi lazımlığa veya klozete dedi. O anda benim derdim dinlenip kendime gelmekti ama bak beynimde nasıl yer etmiş o halde bile 🙂
  Buarada Ezgi 17 aylık, yaza doğru başlamyı düşünüyorum bende eğitime…

  • Ben de Derin’e yazın başlamayı düşünüyorum. Hiiiiç umurumda değil etraftan gelen baskılar.

   Sinir konusunda ise… Söyle, söyle, nereye kadar? Mesaj yerine gitmeyince oturup yazıyorum ben de…

 26. aklıma dizideki bir replik geldi aynen aktarıyorum:
  -how i met your mother s06e12
  lily hamile olduğundan şüphelenmektedir, gebelik testi yapar. eşi marshall ile çubuğa bakarak sonucu beklemektedirler.
  Marshall: This is taking forever. Are you sure you did it right?
  Lily: Is there a wrong way to pee on a stick?
  Marshall: Hey, can I ask you a question that’s plagued me for years? Can girls aim?
  Lily: Um, can boys aim? ‘Cause it seems to me like I’m taking a mop to that bathroom floor every two days.

 27. Aha ha haaa 🙂 koptum gülmekten… Şimdi birşey söyleyeceğim inanmayacaksınız, benim de karım aynı sizin dediğiniz gibi, eğitime ihtiyacı var ama ben yoruldum artık… Kapıyı çalmadan tuvalete girer, “klozet kapağını kapat aşkım unutma” derim, “tamam” der ama nafile. “Sifonu çek” derim, bazen çeker bazen çekmez. Tuvalete giderken “nereye” diye sorar, benimle gelmeye çalışır. Tuvalette kapıyı kitlersem acayip kızar. Diyeceksiniz ki ama seni çok seviyor demek ondan, evet çok seviyor ama yıllar boyu böyle yaşamak inanın çok zor. Azıcık dikkat, azıcık privacy, biraz da empati yeter bence…

 28. haa haa ha..bayıldım vallahi..süper yazı!!!

 29. Yazınızda erkekler şöyle erkekler böyle gibi laflar ile genelleme yapmışsınız. Bu 35 yaşındaki erkek eşiniz ise bildiriniz yoksa tüm erkeklere genelleme yapmayınız. Evet benim de teşhis ettiğim gibi bir çok erkek tuvalet ve banyo adabı konusunda eğitilmemişlerdir. Ama bunu tüm erkeklere yaymak doğru değildir. Ben bir erkeğim ama tuvalet ve banyoyu gayet temiz kullanırım ve girmeden önce de kapıyı çalarım. Durum öyledir ki pis olarak gördüğüm bir çok umumi tuvaletleri de temizlemişimdir. Bunun yanında banyo yaptiktan sonra saçlarını temizlemeyip tikanmaya sebep olan, ellerini tuvaletten sonra yıkamayan ve tuvalete kapıyı çalmadan giren bayanlar tanıdım. Ben şimdi kadınlar böyledir diye bir yazı yazsam doğru olur muydu?

  • Şu cümleye dikkatinizi çekmek isterim:

   “Erkek milleti söz konusu olduğunda, değil 36. ay, 36. yaşa merdiven dayadıklarında bile tuvalet eğitimi konusunda hala eksikliklerinin olduğu en azından Blogcu Anne hanesinde gözlemlenmiştir.”

   Kendi evimizdeki olaylardan yola çıkarak espirili bir yazı yazdım. Hepsi bu.

 30. Evet cümleyi zaten dikkat ettim. İlk başta sadece çocuğunuz ve eşinizi anlatmaya başlamakta iken yazının geri kalanında bu ikili birden tüm erkek milletini temsil eder hale gelmiş, tüm erkekler (erkek milleti) hedef alınmış. Çok fazla alıntı yapılacak yerler var ama sadece bunlardan birkaçı:

  “Nitekim, yaşı kaç olursa olsun, erkeklerin her nedense bir “Tuvalete girerken kapıyı çalmamama” alışkanlığı vardır. ” -> Sadece hanenizdeki erkeklerden bu sonucu çıkarmak ilginç. Bilginize, bunu yapan kadınlar da mevcuttur. Bana bizzat bayan bir arkadaşım tarafından aktarılmıştır.

  “35 yaş erkeklerinin tuvalet eğitimlerinin noksanlığı, maalesef ki klozetin kullanımında da kendini göstermektedir.” -> Elimizdeki tek 35 yaşındaki erkek (eşiniz) hemen çoğalmış tüm 35 yaşındaki erkekleri temsil eder hale gelmiş, aynı parağrafın sonunda ise erkek milletine dönüşmüş. Kadın milletinden bazı kişilerin de tuvalet kapağına tüneyerek ihtiyaçlarını giderdikleri yine tesbit edilmiş

  “….tuvaleti kullanan diğer insanlara –KADINLARA-…..” -> Buradan da çok net anlaşılıyor ki elinizdeki örneklerden tüm erkeklere vardığınız çok rahat anlaşılmaktadır. Yani tuvalet adabından yoksuk erkek milleti (tüm erkekler) ve diğer insanlar (sadece kadınlar, burada erkekler yok). Halbuki yazınızdaki erkek örneklerinin yanlış kullandığı tuvalet ve banyoya maruz kalan kadınların yanında erkekler de vardır.

  Evet malesef bir çok insanımızda tuvalet ve banyo eğitim noksanlığı vardır. Hemcinslerimin bir çoğunda mevcuttur. Ve erkeklerin ihtiyaçlarını ayakta giderebilmelerinden dolayı oluşan hijyen sorunları farklı bir yer tutmaktadır ki bu umumi tuvaletleri kullandığımdan dolayı beni çok rahatsız etmektedir. Ama yine tecrübelerimle azımsanmayacak sayıda temiz erkekler de tanıdım ben. Unutmamalı ki örneğin bir tuvaleti kullanan 10 kişiden yalnız birinin hijyen kurallarına uymaması zaten o tuvaletin kirlenmesine kafidir. Bunun yanında tanıdığım bir çok bayan arkadaşlarımdan ve gördüğüm bayanlardan tecrübe edilmiştir ki tuvaletten sonra elini yıkamayan, klozeti pis bırakan, banyoda saç tellerini toplamayan bayanlar mevcuttur. Çok şükur temiz hanımlarımız da mevcuttur.

  Kısacası sorun eğitilmemiş insanlardadır. Burada “erkekler” “erkek milleti” gibi genele yaklaşım yanlıştır. Burada siz bu hatayı yaptığınız zaman zihinlerde yanlış bir önyargı oluşmasını kolaylaştıracaktır. Bunun yerine burada “insanlar ” yada olmadı “evimdeki erkekler” ,”erkek milletinden bazıları” gibi referans sunabilirdiniz. Tüm insanların tuvaletleri düzgün kullanması temennileriyle (bu iş olsa da ben de rahat etsem 🙂 ). Kolay gelsin.