22 Yorum

Marsça öğrenmek mi? Venüsçe öğretmek mi?

Geçtiğimiz ay Deniz bir faranjit oldu. İki gün evde tutarak, ciddi bir rahatsızlık yaşamadan atlattık. Daha doğrusu o atlattı. Olduğu gibi bana devretti.

Uzun bir günün sonunda, üzerimden kamyon geçmiş gibi hissederken çocukları erkenden yatırdıktan sonra kendimi yatağın içine attım. Doğan iş çıkışında uzun zamandır görmediği bir arkadaşına gidecek, eve geç gelecekti. Öncesinde bana gideceğini haber vermiş, ama “kötüysem gitmek zorunda olmadığını, eve de gelebileceğini” söylemişti. Ben de ona gitmesini, nasıl olsa normalde de çocuklar yattıktan sonra geleceğini, o saatten sonra da bana yardım edecek pek bir durumun kalmadığını söylemiştim.

Çocuklar yattı. Doğan işten doğru arkadaşına gitti. Ben de üşüyen ayaklarıma yün çorabımı geçirip, yanıma bir bardak suyumu koyup, bilgisayarımı kucağıma alıp kendimi yatağa attım.

Aradan biraz vakit geçince boğazımın iyice şiştiğini fark ettim. Yutkunmakta zorlanıyordum. Sıcak bir şeyler içmeye ihtiyacım vardı. Örneğin ıhlamur çok iyi gelirdi. Ancak yataktan kalkacak halim yoktu. Doğan’a mesaj attım:

Söylemek istediğim tam da buydu: Keşke burada olsan da bana ıhlamur yapsan.

Doğan’dan yanıt geldi:

Şimdi bu ne demekti? Burada yine mi bir Venüs-Mars anlaşmazlığı vardı? Doğrudan doğruya “Lütfen kalk gel” demediğim için mi mesaj yerine ulaşmamıştı?

Sanırım öyleydi. Ve öyle olmaya da devam edecek. Biz kadınlar Marsça konuşup “İyi değilim, lütfen kalkıp eve gelip bana ıhlamur yapar mısın?” demedikçe, ya da erkekler Venüsçe kurslarına gidip, tüm kurları bitirip, mezuniyet sertifikalarını alıp “Ah bir ıhlamur yapanım olaydı”nın “Lütfen gel bana ıhlamur yap” anlamına geldiğini sökmedikçe böyle olmaya devam edecek.

Hangisi daha zor bilmiyorum. Marsça öğrenmek mi? Venüsçe öğretmek mi?

22 yorum

 1. : ))) kesinlikle öğretmek daha zor.. biz kadınlar daha kolay öğreniriz..

 2. Aynı durumları ben de yaşıyorum.Eşim defalarca bana karşı açık ol demiştir.Açık olunca da onu kırdığımı söylüyor.şaşırdım nasıl davranayım?

 3. Çok sık hasta olanlardanım, her hasta olduğumda da acayip üşürüm. Her defasında da bir çocuk edasıyla ilgi ve şefkat beklerim. Marsça “çok üşüdüm ısınamıyorum” derim, Türkçe meali: “Az ilgi göster, sarıl bana ısıt beni”. Eşim her defasında yorganı üzerime daha bir sıkı örter, hatta tekrarlayan cümlelerime inat yorgan üzerine battaniye örttüğü bile olmuştur :)))

 4. Kesinlikle öğretmek daha zor , öğrenmek için niyeti olmayanın beynine şırınga ile zerk etsen yine işe yaramaz bence.. Ayrıca anlamadıklarını da sanmıyorum , bal gibi anlıyorlar ama anlamamış gibi yapmak işlerine geliyor.. Bencil yaratılmış bunlar , DNA’larında yok 🙂 Çok geçmiş olsun bu arada ..

 5. Öğretmek mi öğrenmek mi demişken bence bunu sıkıntı yapan tarafın öğrenmesi gerekir yani biz kadınların 🙂 Erkekler bu durumu pek kafaya takmıyorlar madem o halde biz onların dilini öğrenip ona göre konuşmalıyız. Ayrıca ben deneme yanılma yönteminin mars ya da Venüs fark etmeksizin herkes için uygulanabileceğini düşünüyorum. (Çocuklara bile) Şimdi efendim önce kibarca bir mesaj atıp “Bir ıhlamur yapanım olsa” deriz. Baktık karşı taraf bilir bilmezlik yapıyor o vakit mesajın içeriğini daha anlaşılır hale getirip ” Canım eve erken gelip bana bir ıhlamur yapar mısın?” Diyoruz. Daha da olmazsa “Kaldır totonu ve eve gel hemen!” diyoruz 🙂 Artık hangisi amaca ulaşmamızı sağlarsa bundan sonra kullanacağımız yöntem konusunda fikir sahibi oluyoruz. Tabi birkaç deneme yanılma yaptıktan sonra kararımızı veriyoruz. Hemen ilk seferde değil 🙂

 6. ”kadın aklı-erkek aklı” bunu en basit şekilde anlatan bir hikaye.kadınlar hiçbir zaman anlatmak istediklerini direk söylemezler.erkeklerse düz mantıktır,neyse o…

 7. Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım kısa sürede iyileşirsiniz.
  Yazınızı okurken gerçekten çok güldüm 🙂 Erkeklerin bizim verdiğimiz azıcık üstü kapalı mesajları anlama yeteneği maalesef sıfır. Biz Mars’ça konuşursak işimiz çok daha kolay olur zira Venüş’çe öğretmeye kalkarsak boşuna sabrımızı ve sinirlerimizi zorlamış oluruz 🙂 Hayatı kendimize boşuna zorlaştırmayalım 🙂

 8. bence de marsça öğrenmek daha kolay olur. Sen karşındakinin anlamasını bekleyene kadar, direk mesajını söyle daha iyi 😀

 9. burcu & can & cem

  ama simdi adamcagiza hem gidebilirsin deyip hem de gel bana ıhlamur yap demek biraz kotu oluyor 🙂 tam arkadasiyla sohbette, ıhlamur yapanım yok mesaji geliyor. bence anlamazliga vurmustur :DD

  • Katılıyorum. Bence anlamamazlığa bile vurmamıştır , anlamamıştır adamcağız. Haksızlık yapmayalım , üstelik kötü olursan gelirim bile demiş. Tersinden düşünelim : Siz bir kız arkadaşınızla dışarı çıkmışken o bu mesajı yollasaydı muhtemelen biz burda ” Bu erkekler de ne mızmız , kırk yılda bir çocuksuz dışarı çıkmışım , burnumdan gedi …vs. vs. ” ‘yi konuşuyorduk muhtemelen 🙂

   Çok geçmiş olsun bu arada.

 10. Enazindan dakikasinda cevap yazmis bu da bi arti bence 🙂

  • Evet en azından dakikasında mesaj gelmiş Venüsçe öğrenmeye eğilim var demekki…
   🙂 çok çok geçmiş olsun..

 11. Annelerin hasta olmaya bile hakkı yoktur.Ben yaşayarak öğreniyorum.

 12. On bir yıldır beraberiz sevgilimle ve ben vazgeçtim artık kibar imalarda bulunmaktan. Direkt masaj atıyorum: “Çok kötüyüm, hemen gel.” Pek seksi olmuyor ama ne yapalım, en azından sonuç garantili 🙂

 13. Geçen hafta hasta olduğum için annem gece bizde kaldı, sabahta ezgiyle ilgilendi, ben yatıp dinlendim. 11e doru iyi oldğumu, isterse gidebileceğini söyledim ve annem gitti. 12 buçuk gibi şiddetli mide ağrılarım başladı, eşime erken gelebilirimisin kötüyüm diye esaj attım, hemen aradı, işlerimi yoluna koyup geliyorum dedi. 1 saat sonra kendimi iyi hissettiğim için istersen gelme dedim (ne diye diyosun, kıymet bi bilcek sanki). peki tamam dedi. 6ya doğru aradı ve iyiysen gelip beni işten alırmısın dedi 🙁 o sinirle ezgiyi hazırladım, giyindim, bebek çantasını alıp kocamı işten almaya gittim 🙁 yorulmasın yazık değilmi ama, nasıl olsa kendimi iyi hissediyorum !!!

 14. Ama şimdi sende oldumu yani ; adamcağız hem gitmesemde olur demiş ki bu benim eşimden asla duyamayacağım sözler , ki senin ki demiş ….sonrada yok vazgeçtim gel ıhlamura ihtiyacım var de ….yazık gene iyi bir cevap vermiş aaaaaaaaaaaaa başlarım dememiş :)))) nasıl bizim bey bana iyi marsça öğretmiş dimi…ben venüsçede onu kadar başarılı değlim ….:(

 15. Eğer ki deseydin ki ”lütfen kalk gel sana ihtiyacım var” gelir o ıhlamuru yaparlardı ama kırk tane de konuşurlardı kırk yılda bir arkadaşımla buluştum da dum da dum dumm 😛 sen en iyisi hem cinslerinden yardım iste..

 16. Nasıl yaralıyım bu konuda, kendimi kimsesizler gibi hissediyorum hastalandığımda. İnsan istiyor ki biri endişelensin onun için, yardım etsin çaba göstersin iyileştirmek için ama ben ‘ölüyorum’ demeden almaz bir işi elimden. Değil asla merhametsizliğinden inanın düşünmediğinden. Nasıl bir beyindir erkeğinki anlamadım ben.
  geçmiş olsun çok..

 17. Benimki “acik acik söylesen bi yerinden biseymi eksilir?” veya “söylemek paraylami?” der hep. O yüzden artik acik söylemeyi karar aldim. Cünkü venüsce kursu bulamadim, ögretmek istedim, ögretemedim. Artik yoruldum ve bunlara kafa verecek durumda degilim artik diye düsünerek, patttttttttttttttttt ne var ne yok yüzüne söylüyorum. Begensin begenmesin, ona kalmis artik :).

  Süper bir yazi tskler….