14 Yorum

Maruzat

Bir maruzatım olacaktı:

Son zamanlarda çok yoğun bir mail trafiği yaşıyorum. Bu beni elbette çok sevindiriyor, çünkü belli ki

 1. Giderek daha fazla insana ulaşıyorum, ve
 2. İnsanlara çözümler sunabiliyorum (ya da öyle bir algı yaratıyorum) ki birçok konuda bana fikir danışıyor, dert yanıyor, soru soruyorlar.

Ancak bu, bazen yanılgılara da sebep olabiliyor. İlki, benim birçok konuda bilgili olduğum, birçok soruna yanıtım olduğu yanlıgısı. Ne demiştik:

[Blogcu Anne] Çocuk yetiştirmenin şimdiye kadar yaptığı en karmaşık iş olduğunu düşünmektedir. Blogunda bu konudaki gözlemlerine, yaşadıklarına, tecrübelerine yer vermekte, ancak katiyetle uzman görüşü belirtmemektedir. Nitekim, kendi çocukları dışında hiçbir konuda uzman değildir. (Aslında kendi çocukları üzerine uzman hiç değildir, ki bu blogun da çıkış noktası budur.

Benim burada yazdığım konular, kestiğim ahkamlar, aksi belirtilmediği sürece kendi deneyimlerimden, gözlemlerimden oluşuyor. Kendi deneyimlerim ve gözlemlerim ise, hepi topu iki tane olan çocuklarımla sınırlı. Çocuk gelişimi okumuşluğum yok, çocuk doktorluğu yapmışlığım hiç yok. Davranış bilimi bilmem, uyku sorunlarını, tuvalet eğitimi ile ilgili problemleri, vesaire -kendi çocuklarımınki olmadıkça, hele de uzaktan- çözemem. Hal böyle olunca bana sorulan özellikle de ayrıntılı sorulara yanıt vermekte zorlanıyorum. Ancak durum böyle bile olsa bana gönderilen e-maillere mümkün olduğunca yanıt veriyor, bana yazanları BlogcuAnne.com Forum’a yönlendirerek orada diğer annelerin fikirlerini almalarını öneriyorum.

Fakat son zamanlarda e-maillerin altından kalkamaz oldum. Kimi spam’e takılan (ki oraya da düzenli bakarak kazara düşmüş mailleri bulup çıkarmak adetimdir), kimiyse gözümden kaçan birçok maille birlikte bana gönderilen mesajlara geri dönüş hızım çok yavaşladı. Bu beni çok rahatsız ediyor. Ben birine mail atınca bana yanıt vermezse çok bozuluyorum. Ve şimdi aynısını ben yapıyor olmak istemiyorum. Bana gönderilen her maile (digital boşlukta kaybolmamışsa) er ya da geç yanıt veriyorum. Ancak geç yanıt verebiliyor olmaktan rahatsızım.

Bu nedenle de, takipçilerimden ricam, bana danışmak istediğiniz konu eğer şahsıma yönelik değilse önce BlogcuAnne.com Forum‘a yönelmeniz. Böylece:

 1. Yanıt alma hızınızı arttırır, ve daha da önemlisi:
 2. Sizinle büyük ihtimalle aynı sorunu yaşayan, yaşayacak olanlara da yol göstermiş olursunuz.

BlogcuAnne.com Forum’u yakın zamanda biraz daha düzenledim. En çok konu alan Bebek-Çocuk kategorisini Uyku, Emzirme, Katı Gıdaya Geçiş, Tuvalet eğitimi gibi alt başlıklara böldüm. Aktif olarak görünen şehirler için Şehir Kulüpleri açtım. Hamilelerin benzer soru ve sorunlarını tartışabilmeleri için Ay Ay Hamilelik Kulupleri oluşturdum. Blogda çokça ilgi çeken ve tartışılan okul konusu için Okul/Eğitim kategorisi yarattım. İlerleyen zamanlarda, sizlerden de gelen talepler doğrultusunda bunları daha da detaylandıracağım.

İşte böyle…

Bana doğrudan ulaşmak istediğiniz her konu için e-mail adresim kullanıma açık: iletisim@blogcuanne.comFacebook‘ta ve Twitter‘da da aktifim.

İlginiz ve anlayışınız için teşekkür eder, sevgilerimi iletirim.

Blogcu Anne Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Yaşasın Blogcu Anneee 🙂
  Elif Hanım, benim mailime gönderdiğiniz yanıt o kadar hızlıydı ki, bu yoğunlukta bir insanın bana böyle hızla dönebilmesine şaşırmıştım, demek ben şanslılardanmışım.
  Sevgiler…

 2. hakikaten bu yoğun mail trafiğin epey zamandır devam ediyor,bu çok güzel bir şey ama cevap vermek hele de iki çocukla biraz güç.
  (benim kitap özetlerimi de inceleyememiştin o yoğunluktan.Sonradan üç tane kitap özeti daha yazdım ama yoğun olduğun için göndermek istemedim)

 3. Şöhret olmak kolay değil tabi 🙂 Şaka bir yana hakikaten bir marka oldun Elif bloglar arasında, ben hamileyken senin bloguna rastlayarak girdim bu ortama ve sayende çok da güzel başka bloglar buldum daha sonra. Mail atmaktan kaçınıyorum ama yorum bırakıyorum zira bunun ‘seni okuyorum, beğeniyorum’ demenin kısa yolu olduğunu düşünüyorum. sevgiler

  • Estağfirullah…. Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için. Mail, yorum, bu sözlerin… Hepsi benim için çok kıymetli. Çok teşekkürler.

 4. ama deneyimler önemli..teşekkürler..ben daha anne olamadım ama keyifle okuyorum..sessiz sessiz 🙂

 5. İşte seni bu yüzden seviyoruz. samimiyet ve içtenlik yapmacıksız olunca tadına doyulmuyor. Sevgiler 🙂

 6. İyi ki varsınız!!!, Blogcu Anne

 7. Kim üzdü sizi böyle……Sizin bloğunuzu takip edenler ne kadar yoğun olduğunuzun da farkındalar.Benim bir mailime çok hızlı yanıt vermiştiniz şaşırdım.Bir mailime ise yanıt alamadım diye size gönül koymadım.Biliyorum çünkü ben de anneyim ve kendime bile zaman ayıramıyorum çoğu zaman.Şimdi bunu okuyacağınızı biliyorum ve belki de bir yorum yazmak isteyeceksiniz fakat o sırada bıdıklardan biri Anneeeeeeeee diye seslenecek:))))))))İçiniz rahat olsun.Bu bloğu takip edenler sadık okuyucular ve dönüş yapmadınız diye üzülmezler,kırılmazlar.Sevgiyle kalın….

  • Kimse üzmedi. Ama istediğim verimi yakalayamamak beni üzüyor.

   Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Sevgiler…