29 Yorum

Evimdeki Marslılara açık mektup

Sevgili Marslılar,

Bundan yaklaşık 3 ay önce Evimizin Yeni Kuralları’nı kaleme almıştım. 3 aydan bu yana herhangi bir olumlu gelişme olmadığından, hatta tam tersi, bazı konularda hanemizde gerileme kaydedildiğinden bu yazıyı kaleme almak zorunlu hale geldi.

Önce eğri oturup doğru konuşalım: Siz Venüs’te yaşıyorsunuz. Yalan mı? Birkaç hafta önce taşınmadık mı? Taşındık. Taşındığımız sitede bloklara numara yerine gezegen isimleri verilmiş mi? Verilmiş. Bizim bloğun adı ne? VENÜS! Peki, bu ne demek? Burası benim gezegenim. Siz benim gezegenimdesiniz. Benim kurallarıma uymakla yükümlüsünüz. Evet, sayısal olarak benden üstün olabilirsiniz. Ama bu, kapıda Venüs Blok yazdığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bakınız ben yeni kurallarımızı yazdığımdan bu yana pek bir ilerleme kaydedilmedi. Özellikle de annenin özeline saygı gösterme alanında hiçbir gelişme yok. Şu gibi diyaloglar evimizde sıklıkla yaşanmaya devam ediyor:

Eve yeni gelen anne: Merhaba çocuklar!
Deniz: Meraba anne! Bizimle oynar mısın?
Anne: Tabii. Üstümü değiştireyim, hemen geliyorum.
Deniz: Deriiiin! Gel, anneye bakalım!

Bu ve bunun gibi durumlar beni daha önceki kuralları tekrar hatırlatmaya ve aşağıdaki yeni kural ve yasakları açıklamaya zorladı. Beni bu hale düşürenler utansın.

 1. Klozetin üzerinde çiş damlaları bırakmak yasak. O klozetin bir kapağı var; işinizi görürken kaldırır, sonra indirirsiniz. Bu kadar basit.
 2. Daha önceki kurallarda da açık açık beyan ettiğim bu maddeyi ısrarla atlandığı için maalesef tekrarlama ihtiyacı hissediyorum: Annenin gün içinde yalnız kaldığı nadir anlardan biri olan tuvalette geçirdiği dakikalar sırasında ona soru sormak (Çiş mi yapıyorsun, kaka mı? İşin uzun mu? Ne zaman çıkıyorsun?) zinhar yasak.
 3. Anne tuvaletteyken ona resimler yapıp kapının altından göndermek de onu rahatsız etmeye giriyor aslında, ama bu oldukça şirin oluyor, bunu yasaklamıyorum.
 4. Anne evden çıkarken umursamamak, gelince de özlememiş gibi yapmak yasak. Ayıp oluyor.
 5. Anneyi getir-götür işleri için her daim müsait zannetmek yasak. Yataktayken su getir, tuvaletteyken kitabımı getir, bahçedeyken kırmızı arabamı ver, … bunun sonu yok.
 6. Baba eve geç geleceği zaman eyvallah olup, anne kırk yılın bir başı kız arkadaşlarıyla yemeğe çıkmak istediğinde duygu sömürüsü yapmak yasak.
 7. Uyandıktan sonra en az 45 dakika boyunca kardeş kavgası yapmak yasak. Yemin ederim kulaklarım uğulduyor.
 8. Anne banyodayken ışıkla oynayıp durmak, onu kör karanlıkta bırakmak yasak. Bir gün sabuna basıp düşeceğim, herkes rahat edecek.
 9. Ayın belirli zamanlarında annenin sinirini alttan almamak yasak. O kadar kadınsal sorun da olsun artık, değil mi?
 10. Anne ayda yılda bir “Ben bir kaşımı aldırıp geleyim” gibi bildirilerde bulunduğunda sanki uzaydan gelmiş gibi bakmak yasak. (Aslında yalan da değil hani, ayrı dünyaların insanıyız)
 11. Evin içinde donla gezmek istemek yasak. Hayır efendim, şort değil o.

Biliyorum ki bunları uygulamayacaksınız. Hatta evdeki üç Marslıdan ikisinin uzuunca bir süre bunları yazdığımdan haberi bile olmayacak. Bilmiyorum Anne- herkesten-ayrı-bir-şahıstır;onun-da-mahremiyete-ihtiyacı-vardır’ı sizlere nasıl anlatacağım. Yine nafile çabalarla evde bir düzen oturtmaya çalışacağım. Yer yer kendimi yalnız hissetmeye devam edecek, derdimi duvarlara anlatacağım.

Bak, “Pembe sevmiyorum” diyen ben, artık kendimi o kadar köşeye sıkıştırılmış hissetmişim ki farkında olmadan bu yaştan sonra kendimi pembeye vurmuşum. Dün dolabı düzenlerken bulduklarımın sadece bir kısmı bu…

Bu yazıyı da pembe pijamalarımın üzerine giydiğim pembe sabahlığımla yazıyorum.

Aslında… Blogun da pembe olduğunu göz önüne alınca… Bakıyorum da sevgili Marslılarım, evet, delisiniz, dolusunuz, düzensizsiniz, fazla gürültülü, azıcık pissiniz falan ama… İyi ki de varsınız ha. Baksanıza, nasıl da pembeleşmiş dünyam.

Neyse, siz yine de bu kuralları unutmayın. En azından birini uygulayın. Yazıktır.

Sizi seven yalnız Venüslü

29 yorum

 1. Şahane yazı:) Geleceğime ışık tuttu…
  imza: Mevcutta iki Marslı, çok yakında 3 Marslı ile hayatına devam edecek olan bir yalnız Venüslü…

 2. Bayıldım.biz evde 2 marslı,2 venüslü olarak yaşıyoruz.şu küçük marslım ve küçük venüslüm biraz büyüyüp kuralları anlayacak kıvama gelsin,sen o zaman benim listeyi bir gör 🙂

 3. 9. maddeye imzamı attım.

 4. Sabah gülücüğü verdin bana…Teşekkür

 5. Elif saban sabah beni gülümsettin, öçok sinirliyken:))
  Her zaman ki güzüel bir yazı yazmışsın.
  sevgiler

 6. Evden çıkarken umursanmamak istiyorum galiba ama gelince özlenmemiş gibi yapılmayı ben de kaldıramam:)
  Evden çıkmam çok zor oluyor, hayır gitme, bugün tatil olsun, bin kere sarılma öpüşme faslı…
  Ama İşten gelince en sevdiğim şey oğlumun boynuma atlaması ve bana sarılması 🙂

 7. Her zaman olduğu gibi yazınız yüzümü gülümsetti 🙂 Güne sayenizde güzel başladık :))

 8. Sabah neşesi oldu valla,kahkaha atcam işyerindekiler delirdi mi diycekler.Bizde evde şimdilik iki marslı,bir venüslüyüz,bir tane de yolda ama daha marslı mı venüslü mü belli değil?….:))

 9. Elif Hanım günaydın,

  yine sabah sabah güldürdünüz bizi. bütün maddelere katılmakla birlikte, 4. maddede ısrarcıyım ben de, insan üzülüyor yahu. Bir de, tuvalet maddelerine, anne tuvaletini yaparken gelip, elinden çekip, “anne kalk gidelim” denmesinin de yasaklanmasını istiyorum.

 10. Harikasin elif love u

 11. Ha ha valla yine süper bir yazı olmussss…. Tabi bir de anne yemek yerken cocukların kakasinin gelmesi ve annenin rahat rahat yemek yiyemesi de var…

 12. bir oğlum var, şimdi bir tanesi de yolda… erkek olduğunu öğrendiğimiz an da oğlumun tepkisi; ” ahahah yalnız kaldın, biz üç erkek sen tek kız hahhahahah! ” :=) bol bulantılı bir hamilelik geçiriyorum ve doğal olarak eski enerjim yok, bu durumda sürekli ev toplayamıyorum onların hiç umrunda değil, gofret yiyip paketini çok doğal bir hareketle yere atıyorlar yattığım yerden ağlayasım geliyor sonra korkuyorum; bir tane daha, bir erkek daha! (evim müsait olsa hiç düşünmeden yatılı bir kadın bulurdum herhalde.)

  tamam erkeklerle yaşamak güzel, kaprisleri yok, kuaförleri yok ama ben “çıkıyorum!” a evdeki iki erkekten “gelirken dergimi al!” cevabı geliyor ve kimse kılını kıpırdatmıyor tekarlıyorum “ben çıkıyorum!”
  …. sessizlik kimse beni umursamıyor mu? döndüğümde evin halini her görüşümde bir daha onları asla yalnız bırakmayacağıma yeminler ediyorum!
  ben de onlara benziyorum, bütün bir pazar gününü; dışarıdan söylenen yemekler, pijamalar, playstation, patlamış mısır ve göbek kaşımayla geçirdim! (ne yalan söyleyeyim son durak ben olmasam evin düzenini sağlama da; sevdim bu yaşam şeklini! :=)

 13. hmmmm bizim evde venuslu daha cokkk:)))evde marsli yalniz:))kurallar bize gore anlayacaginiz:))

 14. çok hoşsun yaa.. çok güldüm yine sabah sabah 🙂 seviyorum seni Blogcu anne…

 15. haha:) demek bir tek kızım sormuyormuş ” anne çiş mi yapıyorsun, kaka mı?” diye 🙂

 16. süper komik bir yazı olmuş güldüm tabi seni de dşünmedim değil biz evde 2 venüs 1 mars olduğumuzdan bizim borumuz ötüyor:(((demek isterdim ama değil kuzu babacı çıktı baba da baba +bebekler yerine top ve araba çeşitleri daha çok ilgisini çekiyor. bunlar ilerde maç ta seyreder ben de bir güzel yalnız kalırım:)))

 17. Elifcim bir Venüs’lü daha katılsa aranıza hiç de fena olmaz aslında 🙂 Duydum ben iki erkeğin ardından gelen kızların nasıl getirdiğini abilerini hizaya . Üçüncü yakışır diye düşünüyorum ben sana 🙂 Pembeler de çoğalsın diliyorum dolabında.

 18. 🙂 süper olmuş bu yazı tüm annelerin derdini anlatıyor.

 19. 2 kız olsaydı o pembeler, makyaj malzemeleri, takılar, topuklular, elbiseler hepsi ama hepsi şimdi çoktan yalan olmuştu 🙂 Gardırobunuza 2 küçük ortak çıkmış olurdu 🙂

 20. İki çocukla dolabı düzenlemeye hele de fotoğraflamaya vakit bulabildiğin için ayrıca taktif ettim seni Elif’cim… Hep derim ekolümsün…

 21. Bir tanede benden: Anne bir işle meşgulken bunu yok sayarak bir şey istemek ve bunu tam o saniye istemek yasak. 10-15 saniye beklemek kimseyi öldürmez!

 22. AAAhhhh AAAAhhhhh!!!! Ben de evde 2 mars bir venüs ayarında yaşamaya çalışıyorum.Sanki tavlada mars olmuş gibi dumur bir hayata devam işte:))))Neyseki evdeki bir marslı beni arada bir idare ediyor ama diğerinden pek umudum yok…

 23. benim evimde henüz 2 marslı var, ama o marslılardan birtanesinin densiz kardeşi evimde yatak odama güm diye girebileceğini düşünüyor, bundan bahsettiğimde de evime bir daha adım atmama(!) ya karar veriyor, tüm ailesiyle beraber bana tavır alıyorlar..bunların kadın-erkek farketmeden hangi dünyadan olduklarını 3 seneye yakın zamandır çözebilmiş değiim ama tek isteğim var, mahremiyet konusunu benim kocam da anlasın ve bana “ne var bunda” demesin nolur yaa..

 24. bayıldımmm, gülmekten öleceğim elif… hayatına renk katan pembelerden birini hatırladım ve kullandığına sevindim açıkçası…

 25. Kural 12: Anne arabayı park etmek için ter dökerken; arka koltukta bağırmak, kavga etmek, kardeşe bişeyler fırlatmak ve hatta anneyi çeşitli bunaltıcı sorularla ambale etmek, cevap gelene kadar soruyu tekrar tekrar sormak zinhar yasak.