39 Yorum

Ayrı odaların insanları

Deniz ve Derin, yeni eve taşındığımız yaklaşık bir aydır aynı odada yatıyorlar. Bunu bilen iki çocuk anneleri “Çocukları aynı odada yatırmak nasıl gidiyor?” diye soruyorlar. Nasıl gidiyor, bakın anlatayım:

Çocuklarımı aynı odada yatırmak, hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Var ya, harika bir şey! Kardeşler mutlaka aynı odada uyumalı. Bu, onların psikolojik gelişimi için olduğu kadar, anne-babanın rahat etmesi için de verilecek en doğru karardır. Nokta.

demek isterdim.

Ve fakat son bir aydır uyku nedir bilmiyorum! Zaten erken kalkan çocuklarım sabah ezanıyla yarışır hale geldiler.

Dün sabah Derin’in kaçta uyandığıyla ilgili bahisleri alalım:

a) 5:20
b) 6:20
c) 7:20

Doğru cevap: a) 5:20!

Şimdi burada şöyle bir durum söz konusu: Saatlerin geri alındığı ve dolayısıyla hayatımızın bir anlamda kaydığı gün olan 28 Ekim’den beri zaten sabah uykularımız oldukça erkene çekilmişti. O zamana adar 7-7 buçuk olan kalkmalarımız 6’ya kaymıştı.

Ve fakat, yeni eve taşınırken içimde bir umut vardı: Bu ev (1) Çok daha sessizdi, ve (2) Odalar çok karanlıktı. Dolayısıyla planıma göre çocuklar kendi kendilerine bile uyanamayacaklar, onları benim uyandırmam gerekecekti.

Tabii ki planım ters tepti. Henüz tespit edemediğim bir sebepten ötürü çocuklar, daha doğrusu Derin, giderek daha da erken kalkmaya başladı.

Burada iç içe geçmiş birkaç etken var:

 1. Abisiyle aynı odada yattığı için ister istemez uyku saati kaydı. Normalde 7 olan uykuya geçişi 7 buçuk, hatta 8’i buluyor. Ve ikisini yarım saat arayla yatırmak çok fazla operasyon gerektirdiğinden beceremiyorum. Eh, erken yatan geç kalkar‘ın bir sonucu olan Geç yatan erken kalkar teorimden hareketle, Derin’in yarım saat geçe kayan gece uykuları, sabah uyanma saatinde yaklaşık bir saatlik bir gerilemeye sebep oluyor.
 2. Yeni eve taşınmış olmanın verdiği bir düzen bozukluğu olabilir. Geçenlerde bir arkadaşım ev değişikliklerinin çocukları çok fazla etkilediğini, yaşı ne kadar küçükse o kadar etkilendiğini söyledi.
 3. Abiyle aynı odada yatmanın verdiği heyecanı aşabilmiş değil. Yatarken yarım saat bıdı bıdı konuşuyor. Sabah gözlerini açar açmaz abisine sesleniyor. (“Deniz” demeyi bıraktı, “Abiiiii” diyor). Sabahları erkenden hortladığında Deniz’i uyandırmasın diye koşa koşa gidip yanımıza alıyorum. Ama çoğu zaman işe yaramıyor, Deniz uyanmış oluyor.

Çocuklar hayatlarından çok memnunlar. Deniz eve taşınır taşınmaz kapıya çıkartmalar yapıştırdı, isimlerini yazdı.

Eve her yeni gelene odalarını gösteriyor. “Biz Derin’le aynı odada yatıyoruz” diyor. Kardeşlik ilişkileri açısından bence de olumlu oldu. Geçen gün bana şöyle dedi:

– Anne, ben ailemizde en çok kimi seviyorum, biliyor musun?
– Kimi Deniz’cim?
– Çok küçük birini… Derin’i!..
– (İç ses: Uyyyy, annen kurban olsun sana!) Dış ses: Ah, ne kadar güzel; o da seni çok seviyor Deniz’ciğim!

Erken kalkan çocuklarla başa çıkmanın tek ama tek yolunun ERKEN YATMAK olduğunu keşfetmiş bulunuyorum. Ancak 9 buçuktan da erken yatılmaz ki, ayıp denen bir şey var. İşim var, gücüm var, dizim var, ben de insanım!

Eh, onları daha geç yatırmam zaten söz konusu değil. O zaman kesinkes daha erken kalkıyorlar, bir. Gecelerim bana kalsın istiyorum, iki.

Eski evdeki komşum, ikinci çocuğu bir yaşında olduktan sonra ikisini birden aynı odaya koymuş, çok da rahat etmişti. Ancak plan bizde sökmedi. Belki de ev değişikliğiyle çakışması iyi olmadı, bilemiyorum.

Ne demiştik? Onlar hayatlarından memnunlar…

Ve şu anda zaten başka şansımız yok, yeni evin düzeni aynı odada uyumalarını gerektiriyor. Kısacası, bir süre daha böyle devam edeceğiz.

Eminim bu yeni düzene hepimiz alışacağız. Fakat bana sorsanız çocuklar en azından bir süre daha ayrı odaların insanları olarak kalabilirlerdi derim. Kader utansın.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

39 yorum

 1. Bizimkilerde aynı odalarda yatıyorlar doğduklarındna bu yana ama Deniz son iki senedir odasında tam anlamı ile uyuyor sayılır. Gerçi genelde bizim uykuya geçiler anne ile kitap okurken hep beraber büyük yatakta uyumak sonra yataklara dağılmak şeklinde..

 2. Elif’cim, erken yatan geç kalkar konusunda kesinlikle haklısın. Ben 20.30’da Poyraz’ı yatağa sokmuş oluyorum. En geç 21’de uyumuş olmasını hedefliyorum. Sabah 7.30’da zorla kaldırıyorum. Kızı da aynı modele soktum. Abisi uyuyup ev sakinleşince o da uyuyor ve sabah 7 gibi kalkıyor. Tabi gece boyunca 4-5 kez kalkıyor o ayrı 🙂
  Bu yüzden “dokuz buçuktan önce de yatılmaz ki” konusunu bir daha değerlendirmeni öneririm 🙂

  • Haftada bir gün tamam. Ama daha fazla olunca gerçekten kendim için hiçbir şey yapamıyorum. En verimli çalıştığım saatler akşam saatleri benim için.

 3. merak ettiğim bir şey var aynı yaştaki arkadaşları misafirliğe geldiğinde size uyku saatlerini değiştirmeden yine aynı saatte yatabiliyorlar mı?

  • Mümkün değilll….

  • Akşam oturmasına arkadaşları pek gelmiyor. O yüzden böyle bir ikilemde şimdiye kadar hiç kalmadık.

   • bence uyku düzeni kreşe gidince oturuyomuş yeni farkettim benim kızım gerçek manada uykuyu sevmeyen bir çocuk çok çabaladım bugüne kadar 9 da yatırıp 11 de uykuya geçtiğini bilirim ama şimdi 7de yatıyo 7 de kalkıyo tam 12 saat uyku uyuyo düşününce dehşete kapılıyorum benim kızım için mucizevi bir durum bunca zaman boşuna stres olup heba etmişim kendimi çocuğumun dış dünyaya karışıp yorulması gerekiyomuş:)))

 4. Bence yatma saatleri cok erken. Geceleri yaklasik 10 saat uyku aliyorlar bu yastakiler benim hesaplamalarima gore. Daha gec yatirinca daha erken kalkiyor ya belki bir sure sonra rayina girer. Yani 7 de yatan cocuk 12 saat uyusa zaten yine 7de kalkar ki 12 saat uyumazlar genelde. Nacizane fikrim:) biz 21:30- 22:00 gibi yaityoruz sabah 8 gibi kalkiyorlar. Cocuklar icin gec bir saat ama bende daha one cekmesini beceremedim:(

  • Merhaba,
   Ben de aynen sizin gibi 9,5 gibi başlıyorum yatma seramonisine 10 da uyumuş oluyor ve sabah da 7,5-8 gibi kalkıyor. Yatma saati eskiden 8 Di ve sabah 6,5 ta uyanıyordu. Bence su anki durum daha iyi , biraz geç gibi görünse de yatma saati. Ama çalışan bır anne olduğumdan zaten 8 de yatırmam mümkün degil ? 🙁

 5. :)). Cok tanidik geldi bazi dediklerin. Ben de evimizin kucuk olmasi sebebiyle, yatili misafir geldiginde kizimin odasinda yattigimiz zamanlar ayni seyi gozlemledim, Derin’den 3 ay kucuk kizim odada yalniz uyursa sabahin korunde uyaninca kendi kendine tekrar uykuya dalma ihtimali daha yuksek. Birini gorunce “nerde kalmistik” modunda basliyor konusmaya. Karsidaki insanin uyuyor (daha cok uyku taklidi) olmasini da takmiyor. Hos, iyi gununde de 7-7.30 u gecirmez sagolsun. Ben artik haftada bir gun 8 civari uyuyorum, diger gunler de 10u bulursam panik canlari caliyor icimde.

 6. Ben aynı odaya almayı gözüm yemiyor valla. Normalde bile cocuklardan biri uyanında mutlaka öbürünü de uyandirmaliyim diye bir dürtüyle uyandığından tirsiyorum.benim ki biri erkek biri kız olduğu için aynı odaya taşımayı düşünmüyorum. Zorunlu sebepler hariç.

 7. Ya çok alakasız olacak belki ama fotoğrafa bakınca söylemek istedim. Hep 2. çocuklar mı muzur olurlar 🙂 Deniz nasıl masum duruyor , sakin görünüyor ama Derin oğlan nasıl ? Arkadan sevimli sevimli ,muzur bir ifadeyle bakıyor annesine..Sanki şu foto işi bitse de bir yerleri karıştırsam der gibi , yerim o kara kuzuyu ben , ikisi de çok tatlı maşallah 🙂

 8. Öncelikle kardeşlerin aynı odada yatmaları konusunda haklısınız, kesinlikle. Kızım 4 yaşında ilk çocuk olması dolayısıyla uyku konusunda hassas yetiştirildi yavrucak (ilk annelik abartmış olabilirim belki şimdi düşünüyorum da odasını önünden geçen minibüslerden birini durdurmuştum, ne zamana kadar bu yolu kullanacaksınız diye, tabi diyemedim ki kızım uyuyamıyor :)))), ne psikopatlıkmış neyse) Çocukların sese alışması çok önemli. Kızımın kardeşi yaklaşık 3 aydan beri odasını paylaşıyor ve kızımın uykuları o kadar derinleşti ki, oğlan bağırıyor çağırıyor hiç bizim kız mışıl mışıl maşallah. Bir diğer konu da psikopatannenin dediği doğru gibi. Çünkü evet erken yatan çocuk kesinlikle daha iyi uyur bunu ben de çok iyi biliyorum ancak 3-4 yaş üstü çocukların max 10 saat, daha miniklerin ise 11 saat kesintisiz gece uykuları olur. Bunu da hesaba katın. Bir de çocuklarda birkaç gün üstüste gelen bir durum hemen alışkanlık olarak kalıyor. Bir kere o saatte uyanmaya alıştıysa bunu hemen değiştirmek ne yazık ki sizin elinizde, en azından birkaç gün üstüste istediğiniz saatte uyandırmaya alıştırırsanız sorun çözülecektir diye düşünüyorum. Ufaklık uyanmadan siz onun yanına gidin uykuya dalarken kullandığınız bir şey varsa veya hala emiyorsa meme verin tekrar uykusunun derinleşmesini sağlayın. Bazen ben bunu deniyorum çok işe yarıyor. Bir de çocuk dediğin 8.30 da uykuya dalmış olmalı 9 bile çok az istisnai durum olmalı, sağlıklı uyku dolu günler….

  • HAtice, minibüsü durdurmanı okuyunca bi kahkaha atıverdim olduğum yerde, üstelik çalıştığım yer açık ofis, 20 kişi duydu haliyle. Cık cık yaptılar ama merak ettiler beni bu kadar çok eğlendiren şeyi bence 🙂 Hakikaten ne psikopat oluyor kadınlar ilk anneliklerinde. ben de öyleyim ben de, sevgiler..

   • Valla öyle daha neler var da söyleyemiyorum, şimdi düşününce ben bile gülüyorum halime. İkincilerde çıraklık dönemi yaşıyoruz ya az buçuk daha kontrollüyüm. Ustalık döneminde normale dönerim (yani sanırım) :)) benden de sevgiler….

  • Çok teşekkürler. Ve minibüs olayına ben de koptum 🙂

 9. Elif’cim aslinda bence biraz daha gec yatirsan daha gec kalkarlar gibi geliyor bana. Hemen olmaz belki cunku vucut erken kalkmaya alisik ama bir hafta icinde degisir gibi geliyor bana. Derin 4 yasinda 9 bucukta yatiyor bu aralar, sabah 8 den onca kalkmaz, hatta bazen 9’a kadar yatar. Tabii senin bilecegin is benimki tavsiye:) sana cok bagli, ben mesela sabah erken kalkamam, gececiyim, belki de o yuzden Derin nispeten daha gec yatiyor, cunku o erken yatar ve cok erken kalkarsa benim gunumden hayir gelmez, eh tabii bu da herbirseyi etkiler:) sen de haklisin gece de 9 bucukta da yatilmaz:) mesela benim icin gece 9 bucukta yeni basliyor:)) Belki de yeni ev falan heyecanlaniyordur…umarim bir dengeye oturtabilirsin…Beraber ayni odada kalmalari harika bisey, buyudukce daha da guzellesicektir eminim…sevgiler…

  • Giderek “8’den önce yatırmamalı mıyım?” diye düşünmeye başlıyorum bu yorumları okudukça. Sanırım haklısınız.

 10. İki oğlumda da çok denedim. Gece 21.00 de de yatsalar, 23.00 de de yatsalar yine sabahları en geç 7.30 da uyanıyorlar. En azından gece erken yattıklarında, sabah uykularını aldıkları için huysuzluk yapmıyorlar. Onun için erken yatırmaya devam ediyorum. Üstelik okula başladıklarında da hiç sıkıntı çekmiyorlar. Gece 21.00 de yatırmaya devam edin bence…

 11. kel alaka bir yorum yapıcam elif.
  o yatağı ben de alıp ranza olarak kullanmak istiyorum
  ne dersin?

  • Ben de bu niyetle aldım zaten. Ve hatta yaptım. Alt kısmına yatak koydum, gayet de güzel oldu. Yalnız ranza olarak tasarlanmadığı için biraz alçak kalıyor, altta yatanın kalktığında başını çarpmamaya özen göstermesi lazım. Derin henüz oraya geçmedi ama annem geldiğinde orada yatıyor ve hepsi birlikte pek eğleniyorlar 🙂

 12. Deriiiinnnnnn adamımsınnnn 🙂 Muzur cüce 🙂

 13. benim de sorumun oglumun cok gec yatması..son iki aydır genelde gece 1.-1.30 gibi yatıyor, 23.00’de hazırlıklara başlıyoruz evdeki herkes aynı anda uyuyor ama yok o yatakta bıdı bıdı konusmaya ve süt içmeye devam ediyor. Tabii bu kadar uzun sürede bir biberonla da idare edemiyor iki üç sefer süt ısıtmak zorunda kalıyorum..bu durumu nasıl asacagız bilemiyorum ??? geçen gece tam 1 litre sütü bitirdi miktar gitgide artıyor..gece bu kadar gec yatınca sabah da 10-11’den once uyanmıyor..zaten hicbir zaman cok erken yatan bir cocuk olmadı, esim de ben de calıstıgımız için bizi özluyor erken yatmıyor diye dusunuyorduk ama o zamanlar en azından 23.00 bilemedin 23.30 gibi uyumus oluyordu..henuz okula gitmiyor Tuna’dan büyük cocugu olan arkadaslarım okula basladıgında duzene girecegini soyluyrlar ama o zamana kadar bu duzeni nasıl devam ettirriz bilmiyorum..herkese sevgiler..

  • Birkac gun erkenden uyandirmayi deneseniz, okula gidince mecburen erken kalkacagi icin alisiyor..ama siz belki simdiden erken uyandirabilirseniz, biraz daha erkene cekilebilir.
   Bir de 1 lt sutu icince gece alti islandigi icin uyanmiyor mu?

 14. Peki bir kız bir oğlunuz varsa ne yapıyorsunuz? Benim bir kızım var 16 aylık bir de oğlum var 40ı yeni çıktı. Şimdilik birbirlerini uyandırmasınlar diye oğlanı odamızda kendi karyolasında yatırıyoruz. (odamıza ütü masası, çamarşırlık vb. şeylerden sonra bu da girdi 🙂 ) Yazın tatildeyken ikisini bir odada yatırmayı planlıyorum. En baştan mı odalarını ayırmalı mıyım yoksa birbirleriyle ilkokula kadar aynı odada kalmalarına devam mı etmeliyim?( İlkokulda ya da anaokuluna kızım başlayınca ayırmayı planlıyorum.)

 15. Bir çocuk iki değişikliği bir anda kaldıramaz. Bence bütün sorun bu.. Gece mecburen uyuyorlar, zaten bünyeleri alışmış, yorulup uykuya dalıyorlar. Ama sabaha karşı uyandıklarını fark ettikleri an kalkmak ve sizi ve durumları kontrol etmek istiyorlar çünkü değişiklik onları kaygılandırmış olabilir!
  Sevgiler..

 16. 3.maddeye bittim.. heyecanı aşab,lmiş değil ha:) Ben de bizimkileri aynı odaya koydum. Sizin odanın bir benzerib izde de var.. aynı İkea yatak vs. ve evet zor oluyor. Hele ki bebek, çıt desen uyanıyorsa ve zaten çok uyuyorsa kabus oluyor.. Ama kaçarı da yok! başka oda da yok zaten!

 17. Ben de 8 ay önce taşındım, oğlum ile kızımı aynı odaya yerleştirdim. Kızım 3 yaşında, oğlum ise 5 aylıktı. Kızım çok sevindi kardeşiyle aynı odayı paylaştığı için, oğlum ise çok farketmedi. Daha önceden kızımda kıskançlık, terkedilmiş, yalnızlık duyguları ağır basıyor yatak odasının kapısında ağlıyordu. Bu sorun giderilmiş oldu. Ancak geceleri oğlum uyandıkça ben çok yıprandım. Ev değişikliği sonrası evde düzenin tam sağlanamaması ve kardeş kıskançlığı, kızımda geçmeyen kuru öksürüğe sebep oldu ve reflü tanısı kondu. Şimdi iyiler çok şükür. Ancak kızımın uyuyan kardeşini onu mıncıklayarak uyandırmasını bazen önleyemiyorum. Gece kalkınca da “kardeşin uyanmasın” dedikçe inadına bağırıyor sanki.. sana da, sıkıntı çeken tüm annelere de Allah kolaylık versin..

 18. Kendimden biliyorum,en geç 10 yaşından sonra bitiyor o olay 😀 ama küçükken benim de çok erken kalktığım olmuştu hatta bir ara gecenin üçünde dikilir televizyonu açar(allahtan kırmızı noktalı filme filan rastlamadım) biraz takılır televizyonun önünde uyuklardım.
  Kısacası her çocukta var bu,allah size kolaylık versin anneler 😀

 19. Elif Hanım saat 19da çocuk yatar mı hiç yatarsa da saat 5te kalktı diye şaşırılır mı hiç??10 saat uyku 2 yaşında bir çocuk için yeter bence ve sanırım oğlunuza da yetiyor.Bu arada çok haklısınız geceler de sizin olmalı ve çocuklar erken yatmalı.çocuk yetiştirmenin doğruları ve kuralları yok aslında değil mi??

 20. Senin sayfana her geldiğimde oğlumun “abi” olduğunu kardeşine oyunlar öğrettiğini hayal ediyorum. Daha çok erken elif, etkileme beni bu kadar..

 21. mrb….benımde 2.oğlan yolda:) büyük oğluma yatak almak ıstıyorum .sızın yatgaınız sanırım ıkeadan.modelı yakından gordum,cok hoş.sıze sorum sızce 2. cocuk altda yatabılır mı bu modelde?

 22. merhabalar, ben kızımın yatak odasında dark out denilen bir perde var otellerde görmüşsünüzdür belki ondan kullanıyorum , biz kızı uynadırmak için baya uğraşıyoruz 🙂

  sevgiler…

 23. Bunu ben de çok düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. Şimdilik odalarını ayırmaya karar verdim ama ileride ne olur bilemem.
  Zaten az uyuyorlar, bir de birbirlerini uyandırırlarsa hapı yutarım ben.

 24. Elif (Hanim), bazi annelerin yazdigi gibi uykuyu 8.30, 9’a cekmeyi denemeye deger bence….Benim kizim da cok uykulu bir cocuk degil, ve Derin yaslarindayken geceleri 10-11 saatten fazla uyumazdi o da arada uyanarak ve gunduz de 1.5 ya da 2 saat uyurdu. Bikac gun denerseniz uyanma suresi biraz daha gec saate kayabilir belki…Size zor ama bence ayni odada yatirmaniz cok guzel bi karar, ben kiz kardesimle ayni odada yatarak buyudum. O dogdugundan itibaren ayni odadaymisiz, ve bununla ilgili cok guzel anilarim var. Kendi cocuklarima da yapabilirsem aynisini uygulamak istiyorum.