36 Yorum

Bir Öğretmenin Gözünden “Okul seçimi”

Deniz’e önümüzdeki sene göndereceğimiz okul hakkındaki planlama ve karar sürecimiz devam ediyor. Sona yaklaşıyor gibiyiz. En azından önümüzdeki sene hangi okula başlayacağı ile ilgili bir karar vermek üzereyiz. Oturduğumuz semtteki bir devlet okuluna yakın duruyoruz. Bu süreçte bayağı bir şey öğrendim, ayrıca paylaşacağım.

Son zamanlarda karşıma karşıma çıkan, konuyla ilgisi olan herkese bir şeyler sorar oldum. Aşağıda BlogcuAnne.com okurlarından Devletin Öğretmeni rumuzlu bir devlet okulu öğretmeninin yazısını bulacaksınız.

***

Herkese merhabalar,

Şu okul konumuz gerçekten önemle üstünde durulması gereken bir konu olmasından ve Blogcu Anne platformunda fazlasıyla konuşulmasından dolayı gönüllü aydınlatıcı rehber öğretmen olmaya karar verdim. Gönüllü emzirme rehberi olamadım ve içimde patladı ya!…

Aklımdakileri yazıya dökmeden önce amacımın sadece fikir vermek olduğunu, farklı bilgileri, tecrübeleri olanların olacağını ve bu konuda Blogcu Anne’ye fikir ulaştırabileceklerini söylemek isterim. Lütfen yazdıklarım başka şekillerde algılanmasın. Objektif olmaya çalışarak yazacağım, öyle de okumaya çalışalım.Yazımı maddeleyerek yazacağım; böylelikle parametreleri değerlendirmek daha da kolay olacaktır.

 1. İyi öğretmen, kötü öğretmen var mıdır? En basit haliyle nasıl tanımlanır,nasıl anlaşılır?
 2. İyi bir eğitim nedir? İyi bir öğretim nedir?
 3. Adrese dayalı kayıt sistemi nasıl işlemektedir, işlemediği (!) durumlar nedir?
 4. En basit bir ilköğretim okulunun imkânları nelerdir? (Kısıtlı, unutulmuş bölgelerde)

Şimdi tecrübelerim ve bilgilerim ışığında maddelerin cevapları.

 1. İyi öğretmen, kötü öğretmen var mıdır? En basit haliyle nasıl tanımlanır,nasıl anlaşılır?
  Maalesef ki bu sorunun gerçek yanıtı vardır. Her okulda -özel yada devlet- mutlak surette iyi öğreticiler ve öğretme konusunda başarısız öğretmenler vardır. İyi öğretmen ilk önce mesleğini seven -ama gerçekten seven, yaptığı işe parasını değil zamanını koyan, öğrenciyle iyi iletişim kuran, bilgilerini sadece kafada değil yazılı olarak dosyalayan, mesleğinin gelişimlerini yakından takip edendir. En can alıcı parametresi ise eğitme ve öğretme işini iyi harmanlayandır. İlkokul öğretmeninde bu duruma başka parametreler de eklenebilir. Çocuğa olan yaklaşımı,çoklu zeka kavramının bilincinde olması, öğretmen işini dikta ederek değil de oyunla farkında olmadan öğreten ve veliyle SON DERECE işbirliği içinde olandır.
 2. İyi bir eğitim nedir? İyi bir öğretim nedir?
  İyi eğitim ve iyi öğretim farklı konulardır ama öyle iç içe geçer ki ne çocuk ne de veli farkında varmadan bunu edinir. İyi eğitim veren bir öğretmen en başta kendisi de iyi eğitim almış kişidir. Bunun için en özel okullarda okumuş olması değil, hayata bakış açısıdır en önemli olan. Tuhaf ama gerçek olan gözlemlediğim bir durum da şudur ki; çocuğu olan ilköğretim 1. sınıf öğretmenleri, öğrencilerin eğitimine de öğretimi kadar önem vermektedirler. İyi öğretimde ise vizyon bilgisi net ve şarttır. En son öğretim metotlarından bihaber olmamak; “pen and paper” (yaz-babam-yaz) ders sisteminden mümkün olduğunca soyutlanabilmiş olmak; ilk hedefte idareye “benim şu kadar çocuğum okudu” hesabını yapmıyor olmak; velileri yine ay be ay öğrenme gelişimi hakkında bilgilendirebiliyor olmak; sınıflarda en azından bir kitaplık, bir tahta ve okulda fotokopi makinesine sahip olmak; bir de sınıfta ilgili, istekli velilerin mümkün olduğunca maddi yardımını (devlet okulları için) alabiliyor olmak. Bunun sebebi gerekli bir takım görsel ve işitsel materyallerin alınıp, kullanılabiliyor olması için oluşturulan bir bütçedir. İlkokullarda bazı semtlerde bunu yapan sınıf anneleri vardır. Ve bu anneler candır. Öğretmenin -çalışan öğretmenin- işini acayip kolaylaştırmaktadır.
 3. Adrese dayalı kayıt sistemi nasıl işlemektedir, işlemediği (!) durumlar nedir?
  Herkes adrese dayalı kayıt bıdısını bilmektedir. Fakaaat uygulanmadığı durumları da ben bilmekteyim, Bu sene çalıştığım okula 10 tane öğrenci gelmektedir, o semtte yaşamamalarına rağmen.
 4. En basit bir ilköğretim okulunun imkânları nelerdir? (Kısıtlı, unutulmuş bölgelerde)
  Ben kısmen kısıtlı imkânları olan bir bölgede çalışıyorum. Bölge Zeytinburnu. Bildiğim, gördüğüm kadarıyla asgari imkânları olan okullarda masaüstü, dizüstü bilgisayar, baskı, fotokopi makineleri, konferans salonu -ama öyle acayip bir salon gelmesin aklınıza, lavabolar ve kantin bulunmaktadır. Bunlar benim çalıştığım bölgedeki en asgari imkânlı okullar. Daha kötü tablolar mutlaka vardır ama diğer taraftan da feci renkli tablolar da vardır.

Diyelim ki devletin okulunda karar kılındı ama HANGİSİ sorusuna cevap bulunamadı ve nasıl araştırılacağı konusunda kafalar karıştı. Bir kaç tavsiye.

 • Yazdırılacak bölgenin ilçe milli eğitim müdürlüğüne gidilir. Hatta bir tanıdık varsa bir çay ile sohbet renklendirilir. Falanca okulda şu şu olmuş.. Aaaa doğru mu? Filanca hanım falanca okula geçmiş. Ama falanca da nerede acaba canım…diyerekten gidilebilir de. Veya gayet en şık döpiyesle (!) ilçe milli eğitim müdürü veya şube müdürleri ile bire bir görüşülür. En şık ve en güzel cümlelerle gidilirse dipleri düşer söyleyeyim hele hele de bilinçli ve yardımsever (!) bir veli portresini anlarlarsa oldukça yardımcı olurlar.
 • Yazdırılacak okulun okul aile birliği üyeleriyle, yakın çevreden velilerle görüşülebilir.
 • Yazdırılacak okulun içine girilebilir, idareyle ön görüşme yapılabilir. (Burada amaç ilk izlenimdir zira hiç bir okul “aman, canım bizim öğretmenlerimiz kötü” demezler)
 • Yakın çevrenizdeki öğretmen arkadaşlara danışılabilir. Emin olun hepimiz elimizden gelen en büyük yardımı yapabiliriz.

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

36 yorum

 1. Offff kabuslarım oldu bu okul sorunu. Bir dahaki ay taşınacağım ve oradaki okul çok kotu gorunuyor ben hep devlet okulu diye ısrar etmiştim ama özel okul aramaya başladık onlarda da fiyatlar uçuyor anlamadım ne yapacağız hala muamma!!!

 2. adrese dayalı kayıt bıdısı hakkında daha çok legal ve illegal bilgi lazım bana. çünkü Kuzey’i mahallemizin bizi verdiği okula değil, yakınımızdaki başka bir okula göndereceğiz. nasıl bir yol izlemek lazım?

  • Var olan okulun adresine uyan bir ev arkadaş emlakçı vbb bulunur anlaşma yapılır nüfus müdürlüğünden adres değiştitilir sonra çocuk okula kayıt edilir.. Anaokulunda ise adres sorunluluğu yoktur! Anaokluna verebilirseniz ilkokula alma konusunda çok sıkıntı yaşanmayabilir..
   Adrese dayalı sistemde çoğunluğu ise ama bazı bölgeler vardırki etiler yeşilköy beşiktaş vbb yerler bunlarda zatii adres bölgesinde okula gidecke çocuk hiç yoktur var olan 50-100 çocukta zati özel okuldadır devlete e-kayıt ile gidecek çocuk sayısı 2-3 -5 10 geçmez bu durumda hiç adres felan bulmanıza gerek yoktur ilk hafta çocuğunuz yasal kayıt olamdan gider sonra okulunuz kaydını var olan kayıtlı okuldan alır. Bağışınızı aile birliğine okula idareye yaparsınız….
   Okula çok sık ziyaret önemlidir.. Kesinlikle.. Ama 1. sınıfta hangi öğretmenin geleceği son dakikaya kada rçoğu okuld abelli olmaz nakiller olur o öğretmen poüler ise başka sınıflara kayar öğretmen gitmek ister puanlaması yüksek öğretmen okula atanmıştır o okuldan gövrelendirmesi gider vss vss öğretmeninizden emin olma şansınız çok düşüktür.. Ayrıca 5 senede okutacağı kesin olmaz okul idare ve öğretmen arasındaki dilalog ve işbirliği çok önemlidir öğretmen bunlardan memnuniyetsiz ise başka yere gidebilir vs vbb:((

   • bu arada bu adres değiştirme bazı bölgelerde tehlikeli olabilir Mesela gayrattepe de bir okul vardı bir zamanlar şimdi beslenme etütt olduda bu durumlar ortadan kalktı adres değişiminden sonra nufüs müdürlüğünde şikayete göre adreste yerindemi diye teyit amaçlı gidliyor ve eğer o adreste oturmadığınız tespit edilirse size dava açılabiliyorda!!!Bu her yerde oluyormu hayır çok ender yaşanan bir durum!!

   • hmmm… zaten birçok kişi böyle yapmış. aslında muhtarı da tanıyoruz, okuldaki öğretmenlerin bir kısmını da… yalnız bu okulda ennn az 5000 TL bağış yapıyormuşuz o fena…

    • Muhtardan olmuyor artık değişimler!!! Nüfus müdürlüğünden oluyor…Yazdığım gibi eğer okul 1000 kişilik ve alacağı öğrenci 100 kişi ve e-kayda göre 90 ı alıyorda 10 kişisi dışarıdan ise evet adres şart olabilir.. Ama Aldığı 100 öğrencide e-kayıt bölgesi değilse çokta şart deği idareye bağlı!!

  • o bölgede geçici süre ile herhangi bir eve (o bölgedeki yakınınız olabilir, emlakcı aracılığıyla boş bir ev adrsi olabilir, 1-2 aylığına ev kiralamak olabilir)ikametgah alıyorsunuz.
   3 ay çocuğunuz ve sizin ikametgahı aile hekimi oraya geçiyor: daha sonra tekrar eskiye geçiyorsunuz.

 3. Bu arada okul ilçe vbb yerlere sorulması önemlidir ama görüş aldığınız kişilerde önemlidir diye dip not yazayım… Görüş veren kişilerin hangi görüşe göre sizi yönlendirdikleri de önemlidir!!!Neye göre kötü öğretmen arası ilçe ve idare ile iyi olmayan sistemle sorunlu öğretmenmi ??Neye göre iyi öğretmen belirli görüş ve sendikalara üye oldukları içinmi iyi:))Bu analiz önemli!!Veli görüşleri önemli ama her velinin görüşü kendi çocuğu ilei liglidir sizin ocuğunuzla ilgili belki ters tepebilir..
  Çok çok samimi arkadaş grupları ile gidebiliyor olması önemli.. Birbirine yakın profildeki aile grupları ile beraberce seçim yapılıp gidiilmesi önemli artı avantaj çocuk için olabilir.. Sınıf sayısı çok çok önemli .. Öğretmenimizinde bahsettiği gibi oluşturulan sınıf içinde veli bütünlüğünü sağlayabilmek ÇOOK önemli….Ve mesafe katecekleri yol çok çok önemli..

 4. bu kayıt bıdısı kesinlikle yapılmalı. kızım şuan 4 yaşında diyelim ki 3 yıl daha aynı bölgede oturdum, millieğitimin bana dayattığı okula kesinlikle göndermeyeceğim kayıt bıdısından faydalanacağım. yapılmıyor mu illaki yapılıyor, bir eğitimci olarak me yazık ki ben de yaparım.

 5. Merhaba,
  Adrese dayalı sistemin mantıksızlığını İstanbul’da yaşayan biri olarak açıklamak istiyorum. Devlet memuruyum. Eşim Tuzla’da çalışıyor ,Pendik’te oturuyoruz. Bu veriler ışığında devlet beni Maltepe’ye Eş durumundan atadı. İstanbuıl’da yaşayanlar bilirler, çok fazla uzak olmasa da Pendik Maltepe arası yarım saat yol. Mesaim saat 8 ‘de başlıyor. En geç Saat 7:30’da yola çıkmış olmalıyım. Eşim ise daha erken evden çıkıyor çünkü o özel sektör mensubu. Şimdi oğlum iki sene sonra okula başlayacak ve adrese dayalı sisteme göre gitmesi gereken okul saat 8:30’da açılıyor. Ben bu durumda ne yapacağım. Oğlumu bir saat nereye bırakacağım?
  Bence İstanbul gibi büyük şehirlerde yada belki de her yerde iş yerime yakın bir bölgedeki okula da kayıt yaptırabilme hakkım olmalı. Devlet beni Pendik’te oturduğumu bilerek Maltepe’ye atıyorsa bu hakkı da bana vermeli ki hiç olmazsa sabah oğlumu yanıma alarak işe geleyim, onu okula makul bir saatte bırakabileyim.

  • Kesin olmamakla beraber bunun var olduğunu biliyorum iş yerinin yakın bölgesine kayıt ettirme hakkı var.. Çalışan anne babalar içinde yapılan BEslenme etütt okulları da azaltmaya çalışıyorlar :(Keşke mümkün olsada her ilçede 1er tane olsa bu okullardan ama yok:(Var olanlar siyasal sebeblerle onaylanmıyor vss İstanbulda çalışan anne istatistiği yapılmalı ama maalesef siyasette çalışan annelerde olsa bu konulara çözüm bulunamıyor!!

  • Nükhet, Esra’nın dediği gibi bir şey varsa araştırmaya değer. Bu durumdaki tek velinin sen olmadığından eminim. Belki de gerçekten geliştirilmiştir böyle bir alternatif.

  • merhaba ben de pendikte oturuyorum şuan okul araştırıyorum pendikteki en iyi devlet okulu hangisi sizce ona göre adres ayarlayacağım.benim araştırmamda orhansinan hamzaoğlu iyi sbs de pendik 1.si olmuş bana yardımcı olabilirmisiniz.

 6. Devletin Öğretmeni

  kısıtlı bir tenefüs arasından yazıyorum:
  Çocuğunuzu göndermeye karar verdiğiniz devlet okuluna ziyaretlerinizin dozunu iyi ayarlamalısın,zira ıyyy amaaan veli portresi oluşturmamak gerekli-bu ziyaretlerinizi mümkünse kayıt zamanında biraz daha önce yapmalı,hatta okulun ihtiyaç durumlarını gözlemlemeli ve maddi imkanlar doğrultusunda somut yardımlar-elinizden geldiğince-yapmaya gönüllü BİLİNÇLİ ve EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ bir veli olduğunuzu göstermelisiniz..tabii bu arada 1.sınıfa başlayacak can’nızın öğretmen seçimi konusunda araştırmaya başlayabilirsiniz.Bu konuda da devlet okullarından bazı meseleler gibi çetrefillidir ama dediğim gibi öğretmen seçimi imkansız değildir…hele hele okulun elinden tutan bir veli iseniz…ŞANSLISINIZ…

 7. Bu adrese dayalı kayıt durumlarından benim haberim yoktu vallahi.Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.Eskiden biz istediğimiz okullara gidebiliyorduk.Benim aklım eskilerde kalmış malesef.Şimdi duyunca çok şaşırdım.Ben ikametimi değiştirmem okul için.Çocuğumu da arzu ettiğim okula göndermek adına başka ne gerekirse yaparım.Tabi ki-bu sistemde amacın ne olduğunu hepimiz biliyoruz.Devlet istiyor ki okullarda öğrenci dağılımı eşit olsun ve her çocuk evine en yakın okula gitsin.Mantık güzel fakat çok özel durumları olan aileler var.Onların durumları ne olacak?

 8. Blogunu bir arkadaşımdan duydum ve takip etmeye başladım. Biri 6 yaşında diğer 16 aylık iki kızım var. Biz de çok sancılı bir süreç geçirdik bu sene. Kızım şu anda anaokulunda. Ama son kararımızı iyi bir devlet okulundan yana verdik. O anda büyük bir yük kalktı üstümüzden. Bu konuya ilişkin ben de birşeyler yazmıştım belki okumak isteyen olur.Sevgiler

  http://alisverisdanismani.blogspot.com/2011/06/okul-ve-bakici-sorunu.html
  http://alisverisdanismani.blogspot.com/2011/05/okul-krizi.html

  • İlk yazınızın sonunda listelediğiniz özelliklere sahip okulu bulursanız lütfen bana da haber verin. Ankara’da demez, atlar gelirim 🙂

   • Maalesef çok araştırdım ama üçte ikisine sahip olan bile yok, yarısına razı geldik biz de napalım:)

    Ayrıca ya özel okul ya da yeni araba” tehdidinde bulunan eşimin de karar vermem konusunda çok yardımcı olduğunu söyleyebilirim:)

 9. merhaba bende bugünlerde tekrar bu konuyu konuşabilirmiyiz diyecektim çok zor bir karar 2006 doğumlu oğlum için okul önerebilecek takipçi varmı? Bursa da yaşıyorum hala özel mi devlet mi bilmiyorum lütfen yardım!!!

 10. Ayrıca pilot denen yani sabah başlayıp öğle üç buçukta bitenler hakkında fikir verirmisiniz? Elif hanım ayrıca paylaşacağım dediğiniz kısmı sabırsızlıkla bekliyorum

  • Konu hakkında tam öğrenmek istediğiniz nedir??SAbah 9 başlar öğleden sonra saat 14 gibi biter sonraskı etütttür oda 16,10-16,30 gibi biter Etüte isteyen veli gönderir isteyen göndermez.. Bazı okullarda 4 gün kurs adı altında ypılır bazı okullarda 5 gün etüt adı altında yapılır.?Etüt ücreti ödenir Okulun fiziki şartlarına göre yemekhaneleri vardır gitmek mecburiyeti yoktur kantin denen abuk sabuk yiyeceklerin satıldığı yerde mecburen vardır:((Ama beslenme etütt okulu olursa çalışan anne babalar 9-6 dır okul yemek etüt mevburidir.. okulun konumuna tutumuna göre kantin olmayabilirki buda veliler için harika birşeydir..
   Yemek ara öğün gibi şeyler verilir…İlk 2 sene çok uzun süre gibi görünsede bakıcıydı çocuğun yollarda ordan oraya gitmesiydi gibi sorunlar ortadan kalkar!!Beslenme etütt okuların aylığı yaklaşık 230 civarıdır bunun içine yemek ve etüt ücreti dahildir.. Normal etüttlü okullarda isteyen yemek yer ayrı isteyen etüte verir ayrıdır…

 11. Merhaba,

  Ben de Yasemin gibi okul tavsiyesi soracağım. Kızım henüz 3 yaşında ama beni de şimdiden hangi okula vereceğim stresi sardı. Çünkü çok iyi diye tavsiye edilen bir okula yakın olmak için evimizden taşınmayı bile düşünüyorum. Biz Ankara Çayyolu’nda yaşıyoruz be devlet okulu düşünüyoruz. Şimdiye kadar Beysukent’teki Ayten-Şaban Diri ilköğretim okulunun iyice olduğunu duydum. Bundan başka Ankara’da Çayyolu bölgesinde veya Çankaya-GOP bölgesinde veya başka herhangi bir bölgede okul tavsiye edebilecek olan var mı acaba? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

 12. Amerikadada durum ayni posta kodunla mesafeye bakip Kayit yaptiriyosunuz.. AMA okul iyi degil cocugum zeki diyosaniz .. Nisan ayinda iyi okullarda sinav yapiliyo devlet okulu AMA ozel sinif olusturuluyor.. Keske turkiyede bu sistem tam otursa..
  Bana gore herkes semtindeki okula vermeli AMA isteklerimizi belirterek ogretmenle konusarak sonucta arz talep meselesi.. Tum cocuklara basarilar..

 13. burada etüt farklı okulda etüt yok dışarıda ki etüt merkezine ayrı bir ücretle gidiliyor pilot okul ise yeniyken pilot sonra yarım güne dönüyor ne yapmalı bilemedik bir türlü?

 14. Deniz seneye okula baslıyor sanırım. en azından buna karar vermis gorunuyorsunuz.
  biz ise hala en dogru olanın ne oldugunu bilmiyoruz. sınıfın kucugu mu buyugu mu olsun?

 15. öff pöff bi de şu konu var değil mi… şimdi ben eğer KPSS’yi kazanamazsam yine özel sektörde çalışacağım. eve gelmem en iyi şartlarda saat 19:00 desek.. çocuğumu vereceğim okul pilot, yani 16:30’da finito. ne olacak?o 2,5 saat için bakıcı mı tutacağız ne yapacağız. bu durumda olanlar varsa nasıl çözüm buldular bir anlatır mısınız? bakacak kimse yok çünkü burada bizim…

 16. eğer 2. çocuğu düşünmüyorsam sebebi eğitim problemi. 2,5 yaşında bir kızım var . eşimle işlerimizin yakınlığı nedeniyle tuzla da oturuyoruz. oturduğumuz siteden çok memnunum ben de eşim de engeç 18.00 de evde olabiliyoruz 🙂 ama buradaki bir devlet okuluna veremem. Kızımı devlet okuluna vereceğim diye diretirsem buradan taşınmam gerek . ve özel okul taksiti ile taşınırsam artacak kira giderim vs aynı . o zaman da aynı parayı vereceksem özele gitsin diyorum .okuyacak cocuk heryerde okur derler ama çevre çok önemli. özel okulda bence parayla eğitimden ziyade çevreyi satınalıyoruz. aşağı sakal yukarı bıyık 🙂

 17. Gerçekten maddi durumu göreceli olarak iyi olan veliler tarafından ihya edilen devlet okulları var. Bir akrabamız var öğretmen devlet okulunda, mesela sınıfa kitaplık lazım demiş, hemen 2 veli mobilyacıyı getirip yaptırmışlar, başka veli içini doldurmuş.. Projeksiyon-laptop vs demiş öğretmen mesela hemen 3-5 veli toplanmış en alasından sistem almışlar sınıfa.. Mesela perdeler/masa örtüleri mi değişecek hemen 2 veli yapar getirirmiş, akıllı tahta almışlar böyle böyle… nerede derseniz esentepede bir devlet okulu.. ben oğlumun ilk okul çağında 1. sınıfı okutacak o öğretmenin referans verdiği bir öğretmeni takibe aldım sayılır şimdiden.. tek sorun karşıdan taşınmak gerekliliği… bilmiyorum napıcaz????

 18. gülçin yıldırım

  Selam, tayinimiz Antalya’ya çıktı.Bu şehir hakkında (deniz,kum ve güneşten başka) hiç bir bilgim yok.Oğlum bu sisteme göre birinci sınıfa başlayacak malesef.Bir de İstanbul çıkacak diye düşünürken Antalya bizi bekliyor şimdi.Şu an okul seçimine göre oturacağımız semti belirlemek istiyoruz.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.Gerçekten çok acil!

 19. Adalet Pelit Morkoç Şiirleri

  öğrenci için okul değil, öğretmen önemli sayın veli. size izmirde tanıdığım ve bizzat kızımı okutan ilk öğretim öğretmeni FİLİZ GÖÇENi tavsiye ederim. mükemmel özellikleri olan bir öğretmendir..okulun adı İZMİR yeşilyurtta<şehit komanda er fatih özcan ilköğretim okulu.< şiddetle tavsiye ederim…

 20. oglum 4.sınıfta.ilk ögretimde cok sanssız oldugunu dusunuyorum ögretmenınden dolayı.seneye nereye yazdırıcam konusunda cok kararsızım.bi cok arkadasım imamhatip e göndericek ama benim kafam karısık biraz.herkes farklı bısey soyluyo.sizin görüslerinizi merak edıyorum.lütfen paylasırsanız sevinirim