31 Yorum

Tarihe not: 5 yaş doğum günü, ve ipuçları…

Geç kalmış bir 5 yaş doğum günü yazısı bu… Geç olsun, güç olmasın diyerek tarihe not etmek istedim.

Deniz 25 Kasım’da 5 yaşını bitirdi.

Güne çok duygulu başladık o gün. Başladık derken, ben başladım. Anne kişisinin çocuğunun doğum gününe ağlaması adettenmiş meğer… Neyse, babaannesi, anneannesi ayrı ayrı aradılar sabah. Annem Deniz’le konuştuktan sonra telefonu ben aldım elime. “Ne çabuk büyüdü” dedi. Baktım, sesi titriyor. Eh, benim de titredi, beraber ağlaştık. Bundan 5 sene önce anneannesinin eline doğan ipek böceği şimdi büyümüş o günkü planlarını anlatıyordu.

Bana kalsa Deniz’in doğum gününü okuldaki arkadaşlarıyla pasta keserek geçiştirecektim. Abartılı bir kutlama yapmaktan uzak durmaya çalışırım hep. Ama yok, illa evde de bir şeyler yapmak istedi. Kalabalığı minimuma indirmek amacıyla okuldaki arkadaşlarını evdeki kutlamaya dahil etmemeye karar vererek uzlaştık.

Okulda zaten öyle abartılı bir kutlamaya izin vermiyorlar. Deniz mozaik pasta istemişti, ondan yaptım. Ancak ilk defa bu kadar kalabalığa yaptığım için her şeyi iki ölçü yaptım. Ve fakat dolapta daha uzun süre kalması gerektiğini hesaba katamadım. Çocuklar yerken bisküviler dağıldı. Hem kendime kızdım, hem de öğretmenlerin gözünde mozaik-pastayı-bile-beceremeyen-anne konumuna düştüğüm için mahçup oldum.

Ama çocukların çok umurunda değildi. Onlar çok eğlendiler. Biz (ben ve Doğan) bir köşeye oturup eğlenceyi seyrettik daha çok. Bunlar önce (dağılan) pastalarını yediler, sonra oyunlar oynadılar. Sandalye kapmaca, heykel olmaca… Ben de fikir edindim, hatta çocukluğuma döndüm bu oyunlarla. Eskiden biz de oyunlar oynardık doğum günlerinde, animatörler falan mı vardı sanki?

Kısacası okuldaki partisi çok güzeldi. Okul her doğum günü çocuğuna yaptığı gibi bir kitap hediye etti Deniz’e. Arkadaşları tek tek öptüler onu. Benim yine gözlerim doldu. Okul müdürü Şebnem Hanım’a 5 yaş partisinde ağlayan başka anne olup olmadığını sordum. “Olmaz mı?” dedi. “Ama en çok üniversite mezuniyetinde etkileniyorsunuz” diye ekledi.

Sonra sıra evdeki partiye geldi. Toplamda sekiz arkadaşı falan gelecekti, ama onların kardeşleri, anneleri, kiminin bakıcısı derken o kadar insanı bizim eve sığdırmamız mümkün değildi. Şanslıyız, yeni taşındığımız sitenin güzel bir sosyal tesisi var, orada yaptık partiyi.

Fotoğrafları aynı zamanda en yakın arkadaşım olan Ferhan Saral çekti. Senelerce kurumsal hayatta çalıştıktan sonra yeni bir başlangıç yapmaya karar veren Ferhan’ın fotoğrafçılığa ilgi duymaya başlaması, Deniz’in doğum günü partisindeki konumunu “katılımcı”dan “fotoğrafçı”ya taşıdı. Benim için de çok anlamlı oldu. (Fotoğrafların tamamı Ferhan’ın sitesinde)

Pastamız yine Deniz Butik Pasta‘dandı. Deniz, Snoopy’li bir pasta istemişti. Benim aklıma da Snoopy’nin kırmızı kulübesinin üzerine çıkıp daktilosuyla yazı yazdığı görüntü geldi. Pastacı Deniz de bu görüntüyü üç boyuta dökünce ortaya Deniz’in çok beğendiği bir pasta çıktı.

Deniz o gün çok eğlendi. O gün olmasını istediği bütün arkadaşları oradaydı. Artık doğum günlerinin anlamını çok iyi biliyor. Doğum gününün “hediye almak”tan öte bir şey olduğunu, ona ait, “o olduğu için” özel bir kutlama olduğunu idrak edebiliyor. Onun eğlencesini gördükçe ben de çocukluğuma dönüyorum; kendi doğum günlerim aklıma geliyor.

Hazır yeri gelmişken birkaç ipucunu paylaşmak istedim. Ne de olsa her sene yeni bir şey öğreniyorum:

 • Doğum günlerinde çokça oyuncak geliyor çocuklara. O kadar oyuncak gerekli mi diye sorguluyorum bazen. Şimdi çocuk kitabevleri güzel bir uygulama başlatmışlar. Doğum günü listeleri hazırlıyorlar çocuklar için. Anneler gidip çocukların beğenecekleri kitapları seçiyor. (Hep kitap, hep kitap olmasın diye arada kutu oyunları ve diğer oyuncakları da ekleyebiliyorsunuz.) Ve bu listeyi davetlilerle paylaşıyor. Davetliler de o kitabevlerine gidip “Falanca’nın doğum günü listesi varmış” dediğinde önüne içinden seçebilecekleri bir liste çıkıyor. Böylece hem çocuğa istediği ve uygun kitaplar/oyuncaklar alınmış oluyor, hem de davetlilerin “Acaba ne alsak?” diye düşünmelerine gerek kalmıyor. İstanbul’da Düşevi Kitabevi de, Tırtıl Kids de bu uygulamayı yapıyor, aklınızda bulunsun.
 • Hediyeleri partide açmayın. Ben bu uygulamayı ilk gittiğim doğum günlerinde görmüş ve açıkçası kıl bulmuştum. Ben birine hediye verdiğim zaman onu açarken yüzündeki ifadeyi görmek isterim. Ve doğum günü hediyesini teslim etmek ve sonradan hiçbir fikir sahibi olmamak beni rahatsız etmişti. Ancak bunun bir sebebi varmış: Gelen hediyeler bir şekilde zarar görebiliyor, kaybolabiliyor. 5’ten fazla çocuğun olduğu bir mekanda hediye seremonisine girmek iyi bir fikir değil.
 • Hediyeleri açmıyorsanız eğer, daha sonra açarken hangi hediyeyi kimin aldığını mutlaka not edin. Edin ki, getirenlere tek tek, özel olarak teşekkür edin. Böylece hediyeyi açarken kaçırdıkları anın telafisini yapmış olursunuz.
 • Bütün bir gününüzü doğum gününe ayırmak istemiyorsanız (ben öyleyim!) bir Cuma akşamı birkaç saatlik bir kutlama gayet tatmin edici olabiliyor. Çalışan anneler için biraz daha zor belki ama, inanın koskoca bir Cumartesi ya da Pazarı doğum günü telaşıyla geçirmekten daha iyi.
 • Davetlileri çağırırken partinin başlangıç ve bitiş saatlerini verin. “Deniz’in doğum günü 5-7 arası olacak” gibi. Elbette saat 7’de ışıkları kapatmaya başlayamazsınız, ama en azından insanlarda bir beklenti yaratmış olursunuz.
 • Doğum gününün saatini yemek saatine yakın denk getirmek iyi oluyor. Ben öyle bir ayarladım ki, öncesinde pizza servisi yaptım, “pizzayı bitirmeden pasta yok” diyerek az da olsa karınlarını doyurmalarına çalıştım. Yoksa tek yaptıkları pastaya yumulmak oluyor, eh, o da diğer annelerden hoş olmayan temenniler almak için birebir.
 • Zaten toplamda 2-2,5 saati aşan partiler çok da iyi bir fikir değil. Çocuklar dellenmeye başlıyorlar bir süre sonra, hele de kapalı mekandaysanız. Onları oyalayacak animatör, oyun ablası falan da yoksa vay halinize…
 • Doğum gününe katılan çocuklara hediye uygulaması – Bu da Amerika’dan devşirilen bir uygulama aslında. Gerekliliği tartışılır. Orada doğum gününe katılan çocuklara “goody bag” adında, içinden şeker, yok çıkartma, bir sürü ıvır zıvır çıkan torbalar dağıtılır. Ben de yaptım bir seferinde yaptım, sonrasında kitaba döndüm. Bu sene ondan da vazgeçtim. Bazı arkadaşlarım doğum günü partisine giden çocuklarında “hediye alacağım” beklentisi oluşmaya başladığını söyledi. Olabilir. Hakikaten, doğum günü tek bir kişi içindir, ona hediye alınır aslında…

İşte böyle. Aslında Tarihe Not yazısı olacaktı, ancak aklıma gelenleri de esirgemek istemeyince ortaya karışık bir yazı çıktı.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

31 yorum

 1. Deniz’in nice mutlu ve sağlıklı yaşlar geçirmesi dileğiyle 🙂

 2. Hep birlikte mutlu mesut çok güzel sağlıklı mutlu yaşlar dilerim Deniz’ciğe ve size :))

 3. burnumun direği sızladı, annenle konuşmanı canlandırınca aklımda.
  biz de 2 şubat da 2 olacağız, Allah tüm çocuklara uzun ve sağlıklı ömürler versin 🙂

 4. Elif seni tanıdığımda Deniz yeni 3 yaşında olmuştu nasıl da geçmiş zaman çooookkk duygulandım….
  huzurlu, başarılı, mutlu bir yaşam Deniz’in olsun….Keşke daha yavaş büyüseler dimi??

 5. Nice mutlu yaşlara, yine hep birlikte ve sağlıkla girmenizi dilerim Elifcim.. (Bu arada emziren anneler buluşuyorlar, sen yok musun c.tesi?)

 6. kara kara düşündüğüm bir konu… bizde 2 kutlama olacak, biri okulda biri evde. okuldaki birkaç arkadaşını mutlaka istiyor Kuzey. Tabii Defne ile aralarında 9 gün olduğu için onu da aradan çıkartalım diye aynı gün kutlayacağız. Pastaları ben yapacağım… ama ev çok kalabalık olacak 🙁 7-8 tane çocuk ve büyükler. partinin ben de kısa sürmesini istiyorum ama bunu ,nsanlara nasıl anlatabilrim? özellikle de arkadaşlarının annelerinden hiç tanımadıklarım var, acaba davet ederken 2 saat sürecek desem ayıp olur mu ki? zamanlamayı insanlara nasıl anlatmak gerek?

  bu arada fotoğraflar ve pasta çok güzel, ben ağlayan annelerden değilim ama sizi görünce içim bir hoş oldu nedense 🙂 suçu doğum kontrol hapıma atıp sevgilerimi sunuyorum sana Elif :))))

 7. Elif Hanım,
  Öncelikle Deniz’e mutlu yaşlar diliyorum. Daha sonra da partiler konusunda yaptığınız bir yorumu düzerltmek istiyorum.
  1- Goody sack uygulaması her ne kadar amerikan partilerinden alınmış gibi gelse de aslında biz Tğrklerde de “Diş Kirası” olarak bilinir ve mutlaka hediye verilirdi fakat son zamanlarda maddiyata vurunca değişti. İnanın bizde de var aslında hem de goody sack den daha eski….
  2-Hediyelerin anında açılması kimin ne aldığını bilmek bakımından daha mantıklı geldi bana. Ben 25 Ekim de oğluma parti yapmıştım hediyelerini de bir köşeye koyduk sonra hep beraber açarız diye ama unutuldu. Çıkan bir robota oğlum bayıldı elinden düşüremedi ben de kim almıştı bunu diye hatırlayamadım . Kim aldıysa çok teşekkürler diye bütün gelenlere mesaj attım.
  3- Partiye söylenen saatte kimse gelmedi. Hatta bir kişi telefon açıp sonradan ben gelicem dedi ve onu bekledimk 1 saat. Çocuklar acıktı aslında. 2 de başlayan partimiz misafirlerin oturmasıyla 6 da bitti.
  4-Gelen anne baba çocuk geliyor. Bu baba alışkanlığı da yeni çıkmış. Ama ben evite.com dan invitatio n yollamıştım herkese ve sonra da kimin kaç kişi geleceğini ordan çğreniyorsun. O yüzdfen babalarla gelmek isteyenleri arayıp kimsenin babası gelmeyecek sizinki kötü örnek olması dedim neyse ikna oldular…
  5- Doğum günü saati yemek saati diye ayırmayıp açık büfe yaptım 25 çeşit yemeğimiz vardı 2 gün de bunun içi n çalıştık. Bence bir tanecik yavrunuza değer. Büyüyünce doğumgünü olduğunda sizi almadan gidecek kız arkadaşıyla şimdi o yüzden en iyisini ayarlamak lazım. (Rekabet bu yaştan başlamalı)

 8. nice senelere denizcim. seni tanıdıgımda 2,5 yaşında bezden yeni kurtulan cok tatlı bir çocuktun. delikanlı oldugun gunleri de hep birlikte görmek dileğiyle

 9. bütün ailenizle mutlu huzurlu nice yıllara…

 10. Peki bu tarz yazıları okuyup da ağlamamaya ne zaman başlayacağız:)))
  Mutluluk ve sağlık dolu uzun bir yaşam diliyorum Deniz’e
  Sevgiler,
  Ayça

 11. nice yıllara:). Ne güzel halletmişsiniz doğum günü organizasyonunu, ben 20 gün kalmasıan rağmen fikirsizim hala.

 12. 3 Mayıs 2008 Cumartesi… Nursen Abla’nın evinde yemek çekimi yaptık. Çok sıcak bir yuvaydı. Keyifli bir gün geçirdik. İlk o zaman tanıştım aslında sizinle, resimleriniz sayesinde… Deniz’in bebek fotoğraflarını gördüm. Nursen Abla, çocuklarının resimleri ile torunlarının resimlerini aynı karede buluşturmuştu. Çok hoşumuza gitmişti. Eşiniz Doğan Bey’in resminin yanında (veya altında tam hatırlamıyorum:)) Deniz’ciğin resmi vardı. Ne hoş bir kareydi… O gün konumuz yemek ve çocuklardı. 1.5 aylık hamileydim. Çocuk da yaparım, yemek çekimlerine de katılırım, röportaj da yaparım diyen bir anne adayı…O günün üzerinden yıllar geçti. Şimdi Deniz’in bu geç kalınmış doğum günü yazısında o günden kareler canlandı hemen gözümde… Ben çiceği burnunda bir anne adayıyken Deniz 2.5 yaşındaydı… Deniz pıtırcığı büyüyüp de abi oldu şimdi. Ne mutlu O’na, böyle güzel bir aileye sahip olduğu için. Hayattaki en güzel hediyelerden biri bence bu… Seninle birlikte ben de zamanda yolculuk yaptım Blogcu Anne:)) Daha da yazacaktım ama yazdırmadı benim pıtırcık:))) . İyi ki Deniz’i doğurmuşsun Elif… Yoksa bu güzel blog da doğmazdı:)) Sevgiler..

 13. Deniz’ciğin doğumgünü kutlu olsun. Nice yıllara

 14. Nice mutlu yillara. Hediyelerin partide acilmamasi cok iyi aslinda. Bir arkadasim o zamanlar 6 yasindaki oglunun bir kiz arkadasina sirt cantasi almisti dogum gununde. Pek de sevimli bir cantaydi bana gore. Ama kizimiz tam o siralar pembe delisiymis meger, hediyeler partide acilinca pembe degil diye bakmadan ativermis cantayi bir kenara. Arkadasimin oglu hediyemi begenmedi diye cok uzulmus ve aglamisti.

 15. pastanıza bayıldım:))

 16. Nice yaslara Deniiiz,
  Biz de hediyeleri parti sirasinda acmiyoruz. Hatta ben onlarin bir kismini caktirmadan hasiralti ediyorum. Sonra donem donem acil durumlarda ortaya cikariyorum. Hepsini birden ayni anda acinca ADD oluyor cocuklar. Hem de sonradan uzun zamandir gormedikleri birsey ortaya cikinca cokca sevinerek severek oynuyorlar. Goody bag lerin icine burada hazir seyler de var. Bizimkilerin yaslari buyudugu icin ben sticker, kalem, kizlara plastik yuzuk, erkeklere mini top vs basit seyler koyuyorum.

 17. nice guzel yaslara yakisikli oglan….hep mutlu anlarda aglayalim )

 18. oyy. sen annesin agliyorsun da benim niye gozul doluyor, dogum hikayesini falan bildigimiz deniz 5 olmus bile canim.
  benim kiz 3 yas dogumgununde gece “niye cok hediye almislar ben oynayamadim hepsiyle” diye aglamisti yorgunluktan. hediye almasinlar istiyorum, o da olmuyor, almayin desek de aliniyor. hediye acma merasimini ben de sevmiyorum, pratik annenin dedigi metod en iyisi sanirim, baskasindan da duydum, hediyeleri acmayip, hepsini de vermiyorlarmis, mantikli.

 19. nice mutlu yaslara Denizcim,
  fotolarınız harika…
  hep böyle gülümseyen karelerle dolu olsun hayatınız
  sevgiler

 20. Nice yaşlara küçük adama geç de olsa… Biliyor musun Elif ben hiç o duygusallığı yaşayamadım. Evde temizlik, yiyeceklerin hazırlanması, hediyeler vs. derken gece yattığı yeri sevenlerden oldum hep doğum günleri sonrası:)

  Küçük bir tecrübe: Eğer animatör ya palyaço gibi bir hizmet alma kararındaysanız %100 tecrübe edilmiş bir firma ya isme yönelin. ‘ Ne var ki eğlendirirler ‘ demeyin!!! Paranız da, gününüz de rezil olmasın! + Gelen küçük misafirlere minik de olsa bir hediye bence çok güzel. Vazgeçme derim:)

  • biz bu konuda partinin okul ayağı için eğlenbilim’le anlaştık. daha doğrusu eğlenbilim’in bize hediyesi oldu. farklı bir şey düşünürseniz kesinlikle tavsiye ederim. hatta okul partileri için düşünülürse maliyet de şahane düşüyor.

   http://www.eglenbilim.com adresinden bakablirsiniz…

 21. nice nice mutlu yaşlara inşalla. benim oğlumun 5. yaş günü partisini geçen seneki gibi okulda yaptık.kostümlü istedi oğluşun arkadaşlarıda ona eşlik etti.temamız spiderman di,pastamızda öyle tabiki.:)
  8 aylık kardeşimizle evde parti epey sıkıntı olacaktı bize.günler öncesinden hazırlamay başladığımız davetiyeler,süsler ve konuklara verilecek hediyeleri eelrimizle hazırladık.oğlum 2 senedir bu heyecana bayılıyor.çok güzel bir dğum günü sonunda pinyatamızı da patlattık.hediyeleri açmama konusuna birtek ben katılıyorum çocuklar değil 🙁
  pastanız da çok güzel bu arada.

 22. Ben Italya’da yasiyorum ve burda vaftiz,noel ya da dogum gunleri gibi ozel gunlerde hediye aldigimizda hediye paketinin icine kucuk bir tebrik karti koyuyoruz,iyi dileklerimizle birlikte isimlerimizi de yaziyoruz ki aileler hediyeleri daha sonra actiklarinda hangi hediyenin kimden geldigini anlayabiliyor. Bilmiyorum belki Turkiye’de de boyle bir uygulama vardir , yine de fikrin olsun diye yazdim.
  Nice guzel yillara Deniz!!!!!

  • Çok doğru. Ben de hediye götürürken mutlaka yazıyorum. Olur da orada açmazlarsa sonra “kim aldı?” diye düşünmesinler 🙂

 23. Çok çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.

 24. Deniz’e nice mutlu yıllar diliyorum… Bizimde yakında 2. doğum günümüz var, teşekkürler tavsiyelerin için 🙂

 25. Hımm tesekkur ederim paylaştığın için.

  Bizim kız da 5 ini 19. Ocak ta bitiriyor.

  Nice senelere.

  Telaşlı anne Çiğdem

 26. Yazgıcan Güner

  teşekkürler mügecimmm…