6 Yorum

GDO’lu gıdalar yakında sofralarımızda

Geçtiğimiz Perşembe günü Biyogüvenlik Kurulu, hepimizin geleceğini etkileyebilecek büyüklükte bir karar aldı. Daha önceden kamuoyunun görüşüne sunduğu konuda, kamuoyunun görüşünün aksi yönünde karar vererek bundan böyle GDO’lu 13 mısırın Türkiye’ye ithalini serbest bıraktı.

Bu ne demek? Greenpeace Akdeniz‘in Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç’e göre şu demek:

Artık soframızdaki gıdanın nereden geldiğini bilemediğimiz, çocuklarımızın ne yediğinden emin olamayacağımız bir dönem başlıyor. GDO’lu yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta, peynir gibi ürünlerin üzerinde GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan elde edildiğine dair en ufak bir etiketleme zorunluluğu olmadığı için bu deneyin parçası olduğumuzdan haberdar bile olamayacağız.

GDO’lara Türkiye’nin kapılarını ardına kadar açan politikalar, sofralarımızı gıda amaçlı GDO’lar ve yemler yoluyla tehlikeli bir deneyin parçası haline getirecektir. Bu karar, sırada bekleyen 42 adet GDO çeşidinin ülkemize girmesinin de yolunu yapmayı amaçlıyor.

Tarık Nejat Dinç’in açıklamasının tamamını şu linkten okuyabilirsiniz.

Bu noktada:

 • GDO nedir?
 • İyi midir, kötü müdür?
 • Bir grup insan buna neden karşıdır?
 • Peki ama bir kısım bilim insanın neden GDO’lu gıdaların üretimini desteklemektedir?
 • Hangi gıdaların içinde GDO vardır?

gibi sorulara yanıt arayanlardansanız, NTV’de birkaç hafta önce yayınlanan Yakın Plan GDO adlı şu programı izlemenizi şiddetle tavsiye edeceğim. İnternet anneleri aleminde Acemi Anne olarak da bilinen Esra Sert’in yapımcılığını üstlendiği programda iki anne arkadaşım (Yeşilist‘in kurucusu Ergem Şenyuva Tohumcu ve Ahu Ateşel) ile birlikte ben de konuyla ilgili görüşlerimi paylaştım.

GDO melek mi, şeytan mı? Programın sonunda Esra Sert’in de dediği gibi bu sorunun yanıtını sadece uzmanlara bırakmamak gerekiyor. Ben GDO konusuna şüpheyle yaklaşıyor ve soframda olmasını istemiyorum. Sizleri de, benim gibi düşünüyorsanız eğer, harekete geçmeye ve Greenpeace Akdeniz’in GDO’ya Hayır! kampanyasına imza atmaya davet ediyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. her yenı dogan bebek anne karnında hasta olarak dunyaya gozlerını acmakta,evımıze gıren her gdo lu urun dahada saglıksız nesıller ortaya cıkartmakta gelecegımızı yok etmekte,artık buna bır son verelım GDO lu urunlere dur dıyyelım!

 2. ben bu konuda çok karamsarım

 3. İmzami attim herkese de yayiyorum..tesekkurler elif,bebekten sonra senin sayende herseyden haberimiz oluyor.opuyorum..

 4. haberi olmayanlar için facebook sayfamdanda paylaştım. umarım imzalar bir işe yarar 🙁

 5. Elif yazındaki tüm bağlantıları okudum ve formu tabiki doldurdum. Ama bu kararın nasıl alındığını bir türlü anlayamıyorum. Çocukları, torunları, akrabaları yok mu bu insanların? Var da sahiden zararsız olduğunu mu düşünüyorlar. En kötüsü etiketlerin üstünde yazmayacak olması, mümkün mü bu şartlar altında çocuklarımızın bu gıdalardan uzak durması 🙁

 6. Esra bence nasılsa bir gün ölücaz bari zengin ölelim derdindeler.Bunun başkacada mantıklı açıklaması inanki gelmiyor aklıma.Bu kadar kör olamazlar.