0 Yorum

Uyku hakkında asıl sizin bilmedikleriniz

Geçtiğimiz hafta sonu gazetelerde Uyku hakkında bilmedikleriniz başlıklı bir haber vardı. Haber, kamuoyunu uyku hakkında bilgilendirme amacı taşıyordu.

Ancak haberde verilenler normal insanlar için geçerli ipuçlarıydı. Ben de haberden yola çıkarak halkı ANNE UYKUSU ve UYKUSUZLUĞU hakkında bilgilendirmeyi bir görev bildim.

Habere göre, zürafalar 2 saat, filler 3 saat, köpek balığı 5 saat, kedi 12,5 saat, sıçanlar 13 saat ve yarasalar 20 saat uyuyormuş. Uyku süresi, vücut büyüklüğü ile ilgiliymiş. – Durum buysa doğumdan sonra kilo veremediğimize üzülmemek lazım. Kilolarla birlikte uykular iyice gidecek demek ki…

Uyku süresi 4 saat ile 11 saat arasında değişirmiş. Öyle çok şükür. İstikrar denilen bir şey yok. Bir gün 4 saat, ertesi gün 6 saat oluyor. Örneğin geçen hafta bir gün 3 saatti. Bir seferinde 7 saat olmuştu, hiç unutmayacağım. Yalnız 11 saat diye bir şey yok, onu düzeltelim mümkünse…

Uykusuzluk şikâyeti başlayan kişilerde ilk önce alınacak önlem uyku hijyenini sağlamak olmalıymış. Sabah uyanınca yataktan hemen çıkacakmışız. Sanki yatakta kalmak mümkün… O eskidendi.

Dinlenmek için uyumaya devam etmek dinlendirici olmadığı gibi uyku ritmini de bozabilmekteymiş. Bu cümleden bir mana çıkaramadım ben. Ne anlama gelmediğini bilmediğim kelimeler var burada. Dinlenmek? Dinlendirici? Uyku ritmi? Bunlar nedir?

Her sabah aynı saatte kalkacakmışız. Kalkıyoruz evelallah. Cumartesi-Pazar, bayram, tatil demeden, her gün 6 buçukta sabah içtiması var.

Gündüzleri asla uyumayacakmışız. Nasıl yani? Gündüz uyumak mümkün mü? Öyle bir şey mi var? Kimse bana söylemedi!

Düzenli egzersiz yapılmalıymış. İki çocuğun peşinde koşmaktan daha düzenli bir egzersiz bilmiyorum ben.

Uyumak için çaba sarf etmeyecekmişiz. Hah işte bu oldu. Anne olarak genelde yorgunluktan sızıp kaldığımızdan uyumak için pek çaba sarf etmemize gerek kalmıyor. Ha, uyanmaya çalışırken bayağı bir uğraşıyoruz, o ayrı…

Uyku işi zor konu vesselam. Anne uykusu daha da zor. ANNE ve UYKU kelimeleri aynı cümle içinde, olumlu anlamda pek bir araya gelmiyor.

***

Bu yazı ilk olarak Mahmure.com’da yayınlanmıştır. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *