21 Yorum

Bebeklerde cilt bakımı

Bebek cilt bakımı ile ilgili yakın zamanda elime geçen şu bülteni olduğu gibi paylaşıyor, sizlerin de fikirlerini almak istiyorum:

BEBEK CİLDİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Avrupa Pediatri Derneği tarafından düzenlenen Pediatride Mükemmellik Kongresine katılan, İngiltere Shiffield Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Biyomedikal Bölümü Başkanı Prof. Micheal Cork, bebek cildi ile ilgili çok konuşulan mitlerin doğrularını anlatıyor.

BEBEK CİLDİ YETİŞKİN CİLDİ GİBİ BAKIM GÖREBİLİR, EKSTRA KORUMAYA GEREK YOKTUR – YANLIŞ

Bebekler eşsizdir, büyüklerin küçük modeli değildir. Yetişkinlere göre bebek cildinin, yapısal, oluşumsal ve işlevsel farklılıkları vardır.  Bebeğin cildi yetişkin cildine göre daha az nemlendirici faktör içerir, yani daha az melanin vardır.  Suyu çok çabuk emer ancak çok da çabuk su yani nem kaybeder. Yetişkin ve bebek cildinin yüzeyleri de farklıdır, bebek cildi daha incedir. Bu nedenle, bebek cilt bariyeri daha hassas ve incedir; çok kolay bariyer özelliğini yitirip, alerjenleri daha kolay cilt altına geçebilir.  Tüm bu sebeplerle bebek cildinin özenle korunması gerekir.

BEBEĞİN TEMİZLİĞİ İÇİN SU YETERLİDİR – YANLIŞ

Su tek başına etkili bir temizleyici olamaz. Özellikle bebek bezi bölgesinde zararlı bakterleri temizlemek için su yetersiz kalır.  Ayrıca, bebek temizliğinde sadece su kullanımının bebek cildine olumsuz etkisi de olabilir.  Çünkü, yalnızca su kullanımı bebek cildini kısa süreli yaklaşık 30 sn kadar nemlendirir, ardından kurutur.  Sağlıklı bir bebek cildinin pH seviyesi 5,5’tir, ancak suyun pH değeri 7,5 olduğundan su tek başına bebek cildinin pH seviyesini yükseltir ve bebeğin cilt bariyerinin bozulmasına neden olur.

TÜM TEMİZLEME ÜRÜNLERİ BEBEK CİLDİNE ZARARLIDIR. – YANLIŞ

Sağlıklı bebek cildinin pH’sı 5,5 olmalıdır. Ancak bazı sabun ve temizleyiciler cildin pH’sını 9-10’a yükseltebilir, cilt hasar görür. Gen ve çevre bileşimi ile cildi koruyan tabaka kırılır ve enflamasyona açık hale gelir.  Bu nedenle bebeğinize uygun temizliyiciyi seçerken bebek cildinin pH’sına uygun  doğru ürünler tercih edilmelidir. Cildi temizlerken nemlendiren bebek ürünlerini kullanmak en iyisidir.

BEBEK ÜRÜNLERİNDEKİ KORUYUCU MADDELER SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİDİR. – YANLIŞ

Güvenle formüle edilen bebek ürünlerinin içine bozulmalarını engellemek, bu ürünleri zararlı bakteri oluşumundan korumak için koruyucu (prezervatif) maddeler konur. İçinde kimyasal koruyucu madde olmayan organik ürünlerin, başta bebek cildi olmak üzere tüm ciltler için iyi olduğu iddia edilmektedir.  Oysa bu koruyucu maddelerin eklenmemesi, organik ürünlerin bozularak bakteri üretmesine ve  bebeğe sürüldüğünde bebek cildine zarar vermesine neden olur.

ZEYTİNYAĞI BEBEK MASAJINDA KULLANILACAK EN İYİ YAĞDIR. – YANLIŞ

Bazı bitkisel yağlar yüksek düzeyde asidik oldukları için cilt bariyerine hasar verebilirler. Anneler tarafından çok tercih edilen zeytinyağı yüksek düzeyde oleik asit içerir. Bu cilt bariyerinin ikiye ayrılmasına neden olur.  Genetik dizpozisyon, egzama gibi cilt bariyeri incelmiş bebeklerde zeytinyağı kullanımı bebeğin cildine zarar verir.  Bu nedenle bebek cilt bakımında bebek cildi için geliştirilmiş mineral bebek yağları tercih edilmelidir.

İşte böyle… Ne düşünüyorsunuz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. günaydın. bebek cilt temizleyici – nemlendiricilerinin satışını arttırmayı amaçlayan bir açıklama olduğunu düşünüyorum açıkçası. belki gerçekten suyun ph’ı bebek cildinin ph’ına uygun değil ama bence ph’ının bebek cildine uygun ayarlandığı iddia edilen ve bir sürü başka kimyasal içeren ürünler kadar zararlı değil sadece su ile temizlik yapmak. zeytinyağı için de aynısının geçerli olduğunu düşünüyorum: egzamalı bir cilde zeytinyağının zarar verdiği doğru olabilir ama egzamalı bir cilde pek çok şey zarar verebilir. zeytinyağı asidik olabilir ama mineral bebek yağının içerisindeki bilumum diğer maddeler de EN AZ zeytinyağı kadar zararlıdır diye düşünüyorum. bebek ürünlerinde bakteri üremesin diye koyulduğu iddi edilen koruyucuların, uzun vadede bebek cildinde nelere yol açabileceği araştırılmış mı acaba; araştırıldıysa sonuçlar hakkında bir açıklama yapılabilir mi? Özet olarak şunu demek istiyorum: Yukarıda söylenenler % 100 doğru olabilir ama ben bu söylenenlerden kimyasal, koruyucu, vb. içeren, pH’ı 5,5 olan bebek ürünlerinin su ve zeytinyağından DAHA AZ ZARARLI olduğu sonucunu çıkaramıyorum, ki gördüğüm kadarıyla söylemde bulunan kişinin de böyle bir iddiası yok?

  • Size katılmamak mümkün değil.Ben de kozmetik ve sağlık sektörünü canlandırma amaçlı düzenlendiğini düşünüyorum bu röpotajın.Doktorumuz yazın çocuğu saatlerce güneşe maruz bırakmayın sabah ya da akşam güneşinde denize sokun çok da uzun kalmasın.Normal bebek nemlendiricileri kullanın çocuğa koruma faktörlü bir şeyler sürmeyin dedi.Uzun vadede çıkabiliyormuş zararları şimdi anlamazsınız dedi.Neden risk alalım ki?Bu ürünler üretim aşamasındayken başlarında mı durduk.Tabi her bilmediğimiz kapalı kutuya tu kaka demiyoruz ama uyarıları da dikkate almak lazım.

   • hayatın ilk 2 yılında güneş koruyucu sürmeden güneşe maruz bırakılmak deri kanseri riskini belirgin artırmaktadır. sabah veya öğleden sonralarıda güneş vardır. öğlenleri ise güneş koruyucuya rağmen gölge alanlar tercih edilmelidir.
    Tercih sizin

 2. katılıyorum Prof. amcaya. fakat zeytinyağının extra virgin yazanını kaynatıp soğutarak kullanmak asidini alıyor diye biliyorum. benim 4 aylık oğlum çok tükürük salgıladığı için ağız cevresi hep kızarık o yüzden dün sebamed koruyucu yüz kremi aldım. tükürük kızarıklıkları için üretilmiş hem de nemlendiricili. tavsiye ederim 🙂

 3. Zeytinyağı kullanımı çok yaygın hatta emzirme döneminde göğüsümdeki yaralar için etrafımdaki insanlar zeytinyağı kullan demişlerdi.Bunu bir doktora sorduğumda “İçindeki meyve asitleri daha çok zedeleme yapar” demişti.Doğruymuş demek ki.Zaten en iyi ilaç yine kendi sütüm olmuştu,onca kremi kullandıktan sonra en iyi ilacın anne sütü olması beni çok şaşırtmıştı:) Ayrıca bebek pişiklerinde zeytinyağı yakıp sürerler onu da hiç denemedim.
  pH seviyesi gerçekten önemli.Biz bile normal bir sabunla yüzümüzü yıkadığımızda nasıl kuruyor yüzümüz ki bebek cildi çok daha hassas.

 4. Avrupa Pediatri Derneği düzenlemiş zaten. Amacı belli… Muhtemelen sponsorları da bu ürünleri üretenlerdir…

 5. Kozmetik firmalari icin hazirlanmis gibi duruyor malesef

 6. Merhaba,

  Yazıyı dikkatle okudum ve geçen bilgilerin tüketiciyi buradaki yorumlardaki gibi sorgulamaya yönlendirebileceğini umuyorum.

  İsmi anılan Prof. Michael Cork hakkında da bir araştırma yapmaya çalıştım. Cork, bir dermatolog ve aynı zamanda büyük bir kozmetik firmasının bebek ürünleri markasının da danışmanlığını yapıyor. Bunda bir sorun yok bence. Zira bir dermatologdan başkası da bu danışmanlık işini yapamazdı. Firmanın gerçekten sağlıklı ürünler üretip üretmediğini bir uzman olmadığım için bilmediğimde ismini yazmıyorum ancak firmayı siz de kolaylıkla bulabilirsiniz.

  Reklam endüstrisinin savunuculuğunu yapmak gibi bir fikrim yok ancak bilgilendirici ve doyurucu nitelikte verilen reklamların tüketiciyi bilinçlendirmeye yaradığını ve amacına ulaştığını düşünmekteyim. Renkli ve küçük bir banner görüp bir kaç dakika içinde bebeğimiz için kullanacağımız bir ürünü almaktansa son tahlilde bülteni ürettiren ve sözde markaya da hizmet eden böyle bir basın bülteni/reklam bizi sorgulamaya sevk ediyor.

  Bu bakımdan bülteni oldukça faydalı buldum. Şimdi sırada mevzuyu ve tecrübelerimizi tartışıp kişisel kararlarımızı vermek var.

  Bilim ve Teknik Dergisi 528 numaralı Kasım sayısında “Evdeki Zararlı Kimyasal Maddeler”i konu almıştı.
  Araştırma dosyasında geçen bilgilere göre endüstrileşmeyle beraber evlere giren kimyasal ürünlerde de bir artış gözlemlenmiş ve çocuk kanserlerinde buna bağlı olarak son 20 yılda %28, çocuk astım vakalarındaysa son 20 yılda %42 artış yaşanmış.

  Güvendiğim bir doktor önermedikçe çocuğum için hiç bir kimyasal cilt bakım ve temizlik ürünü kullanmamaktan yanayım.

  Bu basın bülteni bize araştırma yapabilmek için bir hareket noktası sağlıyor yorumlarda da gördüğümüz gibi. Bu bakımdan faydalı buldum.

  Sevgiler.

  • Malesef artık Tübitak’a ve onun yayını olan ve kesinlikle tarafsız kalması gereken “Bilim ve Teknik” dergisine bile kuşku ile bakmaktayım.. Dün GDO larla ilgili bir programda duyduğuma göre Wikileaks belgelerinde Türkiyede GDO nun yaygın kullanımmı için akademisyen çevrelerle iş birliği ve tarafsız bir yayında bunu kaleme almak gerekliliği ile gili bilgiler varmış ve bu ortaya çıktıktan sadece 2-3 ay sonra Bilim ve Teknik dergisinde konuyla ilgi gayet taraflı bir yazı kaleme alınmış..

   Yazıkki çok yazık…

 7. Ben de fazlaca reklam kokusu aldım, doğru yerler yok değil ama o doğru bilgilerin arasına serpiştirmişler reklamlarını da.

 8. reklam diyesim geldi Elif’cim 🙂 açıkçası ilk oğlumda pişik sorunu olmasın diye sürekli zeytinyağı kullandım pişik nedir hiç bilmedik. içinci oğlumda ise hastanede kaldığımız sürede kullanmadım, ama hastanede bana sunulan bilimum bilinmiş tercih edilen pişik kremlerini kullandım hiçbir yararlarını görmedim. eve gelince hemen zeytinyağına geçiş yaptım ertesi gün sıkıntımız kalmamıştı şükür.

  • kızım yeni doğan iken ve hatta 6 aya kadar diyeyim poposunda pişik olmaması için yine eğer hafif kızarıklık olursa hemen ardından hep zeytinyağı sürdük. bldiğiniz zeytinyağı. Yararını gördüm ben. kızarıklıktan eser kalmıyordu hem de kaka yapması kolaylaşıyordu. tavsiye ederim. krem olaraksa banyodan sonra mustela krem kullanıyorum bazen de johnson baby uyku yağı. memnunum…

 9. Ne yapacağımı şaşırdım.. İlk önce PH 5.5 olan ürünlerden kullanmıştım. Sonra onların içeriğindeki bir sürü kimyasaldan rahatsız olup yeşil sabuna geçtim. Bazı sabunlar cildi daha çok kurutuyor, bazıları daha az. Kendim denediğim, içerik listesi 3-5 kalemden oluşan bir sabun kullanmaya başladım oğluma. (Bazı sabunların içinde o kadar çok şey var ki, insan bunun ne kadarı sabun diye düşünüyor). Asit dengesi için de son durulama suyuna (çamaşır gibi oldu) sirke koydum. Tamamen kendi fikrim. Mutfakta, temizlikte, her yerde sirke gören eşimin isyanı üzerine bu uygulamayı bıraktım. Şu an vücudu için sabun kullanıyorum. Bez bölgesini temizleyince zeytinyağı sürüyorum. Bu yazıyı okuyunca yine tereddüte düştüm ama, gerçekten kozmetik firmaları için hazırlanmış gibi duruyor, benim tercihim yine anneannemin yöntemlerinden yana olacak. En azından zeytinyağını kaynatıp soğutarak kullanacağım. Teşekkürler.

 10. merhaba sevgili elif. ben bu yazinin dogru olmadigi kanaatindeyim. benim kizimda bebeklik egzamasi vardi, ne ilaclar ne merhemler kullandik hic fayda saglamadi, tum vucudu kipkirmizi olmustu yavrumun. ev yapimi zeytinyagi ile kizimi ben tedavi ettim. simdi masallah eseri bile yok. pisiklerinde de yani yontemi kullandim yine basariliydi. simdide organik oldugu kanitlanmis sertifikali urunleri kullanmaktayim. reklam icin bu yaziyi bir doktorun yazmasi ayrica kotu bir davranis. zamaninda turkiyede margarin yeni cikmaya basladiginda zeytinyagini herkese kotudur diye ilan etmisler,herkes inanmis evlerine kutularca vita yagi almislar ve sonuc ortada. bazen anneden kalma yontem en iyisidir, cok yasasin buyukanneler ananneler, babaneler, nineler…..

 11. zeytinyağında asit oranının fazla olduğunu biliyordum derslerde görmüştüm

 12. dermatolog ve bir anne olarak
  oğluma ayda bir veya iki kez nemlendirici kullanmışımdır. sadece doğru korumayı bilmek lazım.
  evet su tek başına yetmez , ama günde bir kez sabunla yapılan banyo fazlasıyla yeter
  herkeste olmasada zeytinyağ egzema yapabilir. (konak için kullandığımda başımıza geldi)
  Herkesin derisinin ihtiyacı farklıdır.

 13. kızım 5 yaşında bebekliğinde bebek yağı falan kullandım ama birkaç yıldır nemlendirici krem gibi şeyler kullanmıyorum, açıkcası o kadar çok konuşulunca ve o zararlı bunun içeriğinde zararlı kimyasallar var diye yazılanları okuyup, söylenenleri işittikçe korkuyorum neyin zararlı neyin faydalı olduğunu bilemiyorum. Bu yazıda bende soru işaretleri bıraktı, yorumlar da korkularımı haklı çıkardı. Kesinlikle zararı yoktur diyebileceğiniz bir krem vb. bişi varsa bende kullanmak isterim.

 14. Bebeğim 7 aylık. Doğduğundan beri her kaka yapışında altını ılık suyla yıkıyoruz ve maşallah hiç oişik olmadı. Gece dışında krem kullanmıyoruz. Ayrıca kumaş beze geçtik (şimdilik gece hariç). Onda hiç krem kullanılmıyor ama yine durum iyi. Bir de bizim doktorumuz zeytinyağının asidini ödürmek için içine ekmek atılıp çok az ısıtılmasını tavsiye etti. Bu da gayet güzel oldu.

 15. merhaba,oglum 2yasnda..dogdugundan beri kozmetik icermedigini duydugum mustela sebamed ve bioderma gibi (dr.tavsiyesi) urunler kullandm sampuan nemlendirici olarak, pisik kremi olarak da hametan pomad ile trosyd krem cok iyi tavsiye ederim…bu arada ogrendim ki sebamed de kozmetik iceriyomus acaba dogru mu yillardr bebek urunu diye bilirdik..