14 Yorum

Deniz’in Gebelik Günlüğü, 34. hafta

Deniz’in Gebelik Günlüğü devam ediyor.

Deniz’in tüm yazılarını Deniz’in Gebelik Günlüğü etiketinden takip edebilirsiniz.

***

Yeni yılın bu ilk gününden herkese merhaba!

Şu son bir haftadır kendimi gerçek anlamda şişmiş bir balon gibi hissetmeye başladım! Noel ve yılbaşı tatili dolayısıyla bir haftadır evde oturup sürekli yemek yememden mi, yoksa oğlum artik iyice büyüdüğü ve içime sığamaz duruma geldiği için mi böyle hissediyorum bilmiyorum ama artık son düzlüğe girdiğimin farkındayım. Ayrıca geceleri üç saatte bir kesin tuvalete kalkıyorum ve her seferinde ensem ve dekoltem sırılsıklam bir halde uyanıyorum. Bu kadar terlememin nedeni kilo ve hormonlar mı acaba? Sizde de böyle bir durum söz konusu mu/muydu?

Bu aralar bizim evdeki en önemli merak konusu bebişimizin karnımın içindeki pozisyonu. Daha doğrusu, ters dönüp dönmediği. Doktora göre, bebeklerin %96’sı 35. haftadan itibaren baş aşağı pozisyona geçermiş, umuyorum ki bizimkisi kalan %4’luk dilimin içinde yer almaz! Hepimiz bacakları ne tarafta, poposu nerede diye tahminler yürütüyoruz ama doktor bile elle muayene ederek anlayamamıştı. Şimdilik hala karnımın sol tarafında tekme tarzı ittirmeler, sağ tarafındaysa  vücudu olduğunu düşündüğüm bir sertlik hissediyorum. Hele ki akşamları, yemek sonrası, karnımı dalgalandırmaya bir başlıyor ve bazen öyle baskı yapıyor ki, kendimi tuvalete koşarken buluyorum.

Ailedeki bir diğer merak konusu da tabii ki ne zaman doğacağı. Bu konu bizim için ekstra hassasiyet taşıyor, çünkü eşimin yalnızca iki haftalık “doğum izni” olacak ve doğal olarak bebekle maksimum zaman geçirmek istiyor ama bir yandan da doğumu da kaçırmaması lazım. O yüzden, bebişimizin normalde beklenilen tarihte, yani 5 Şubat civarında doğması en ideal olanı bizim için, ama tabii bize sürpriz yaparak daha erken de gelebilir. Diğer yandan, kayınvalidem ile kayınpederim de çok önceden 1 Şubat tarihine bilet aldıkları için doğum sırasında burada olmayı umuyorlar. Dolayısıyla, her şey yolunda gider de oğlum beklenilen günlerde gelirse herkes pek bir memnun olacak. Ben de şahsen ne geç kalsın, ne de erken gelsin tam gününde doğsun istiyorum ama yeter ki eşim de yanımda olsun!

Bu hafta bebişimizin hazırlıklarına bayağı bir hız verdik. Eşimin de eve gelmesini fırsat bilip önce karyolasını ve şifonyerini kurduk. Sonra yatağının nevresim takımlarını taktık ve odasının duvarlarına annemin Paşabahçe’den alıp getirmiş olduğu ayıcıklı çıkartmaları yapıştırdık. Sonunda resmen bebek odasına benzedi. Simdi sırada çekmecelerin içini silip, annemin günlerdir yıkayıp ütülediği kıyafetleri güzelce yerleştirmesi var.

Ayrıca alışveriş listemdeki belli başlı eşyalara da sonunda karar verebildim:

1) Araç koltuğu tercihimi, hem sizin yorumlarınız hem de internetteki araştırmalarım sonucunda Chicco Keyfit 30’dan yana kullandım. Maxi Cosi stil olarak daha hoşuma gitmişti, ama yakından inceleyince hem koltuğu daha dar hem de kullanım süresi daha kısa olduğundan vazgeçtim. Peg Perego gayet rahat ve güvenli geldi ama o da tek elle taşımak için çok ağırdı. Britax da çok güzel ama o da alacağımız bebek arabasıyla uyumlu değildi.

2) Bebek arabası demişken, uzun uzun düşünmeler, etrafa sormalar ve yoğun araştırmalar sonunda Uppababy Vista’da karar kıldım. Öncelikle yenidoğana uyumlu ve tam teçhizatlı tüm modellerin oldukça ağır olduklarını kabul edip, baston model olmadıkça hafifini aramaktan vazgeçtim. Vista’yı seçmemdeki en önemli faktörler; bebeği ilk aylarda dümdüz yatırarak taşıyabileceğimiz bassinetin fiyata dâhil olusu, çift yönlü oluşu (bebeğin hem anneye hem de dışarıya bakar durumda gezdirilebilmesi), geniş sepet haznesi, ve ileride ikinci çocuk için ekstra koltuk takılabilme özelliği. Bu özellikleri taşıyan ve karar vermemi zorlaştıran diğer iki model de CitySelect ve Britax B-Ready’di. Onlar bassinet ile takım gelmediğinden elendiler gerçi, ama şu an ikinci çocuğuma hamile olsaydım hiç düşünmeden CitySelect’i alırdım çünkü biraz daha büyük olduğundan iki çocuğu bir arada taşıması daha rahat.

3) Park yatak olarak yine Chicco Lullaby’de karar kıldım.Üç aşağı beş yukarı tüm modeller aynı ağırlık ve görünüşteler ama Graco ile karşılaştırıldığında Chicco çok daha sevimli ve sağlam duruyor. Oğlumun ilk aylarda yanımda yatabilmesi için park yatağı kendi odamıza kurduk ve tabanı çok ince olduğundan içine ekstra sünger  döşek aldık.

4) Monitor olarak Motorola’ya karar vermiş durumdayım. En yüksek memnuniyet derecesi Motorola bebek monitörlerinde olduğundan bunu seçtim ama tabii kullanmadan doğruluğundan emin olmak zor.

5) Biberon olarak önceliği Playtex’e verdim. Sırasıyla Philips Avent ve Dr. Browns’ı deneyeceğim eğer Playtex’ten memnun kalmazsam. Biberonları sterilize etmek için de Philips Avent almayı düşünüyorum. Bu arada, biberon ısıtıcısı kullanıyor musunuz? Var mı önerdiğiniz bir marka?

6) Göğüs pompası olarak en çok satılan ve kullanılan model Medela’nınkiler olduğundan, ben de aynı markanın elektrikli, çift pompalı ve çantalı modelini almayı planlıyorum. Gerçi çift pompa ne kadar gerekli olur, onu tam kestiremiyorum henüz.

Şimdilik karar verdiğim ürünler bunlar. Eğer siz de benim gibi anneliğe yeni adım attığınızdan çok kararsız ve tecrübesizseniz, ve “keşke birileri bana bebek ürünlerinde en çok tercih edilen markaları söylese” diyorsanız, gecen hafta bulduğum ve oldukça faydasını gördüğüm iki internet sitesini sizinle paylaşmak istiyorum. Biri “babble.com”. Bu sitede hamilelik, bebek, çocuk vs. ürünleri ve bakımı ile ilgili pek çok bilgi var. Bir sürü ürün için de “En iyiler” listesi yapmışlar, benim çok isime yaradı özellikle araç koltuğu seçerken. Diğer site ise, “momfinds.com”. Aynı şekilde alışveriş konusunda tavsiyeler ve çeşitli ürünler hakkında annelerden gelen yorumlar ve bilgiler içeriyor.

Haftaya görüşmek üzere!

Deniz

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Ben medelanin tekli pompasinİ kullandım çok memnun kalmıştım şiddetle tavsiye ederim çift taraflı çok gereksiz ve zor olur bence

  • Ben de çiftli pompayı tavsiye ederim. İleride ne ile karşılaşacağınızı bilmediğinizden ihtiyatlı olmak en iyisi. Çiftli pompa zamandan tasarruf sağlıyor. Zaten pompa ile sağmak sıkıcı ve itici bir iş. Dolayısıyla henüz geleceği bilmeden “gereksiz ve zor olur” diye yorum yapmak doğru değil.

 2. Merhaba Deniz
  Öncelikle hayırlı olsun şimdiden. İnşallah istediğiniz zaman sağlıkla kucağına alırsın bebeğini.
  Bebek alışverişi oldukça zorlu bir süreç, çünkü binlerce alternatif var ve sen en kıymetli varlığın için en iyisini almak istiyorsun. Biz kızıma bebek arabası alırken araştırıp düşündüğümüz kadar kendi arabamızı alırken düşünmemiştik 🙂 Böyle zamanlarda en iyi destek diğer anneler 🙂
  Senin listen ile ilgili birkaç küçük önerim var.
  1- Biberon ile stelizatörü aynı marka almanda fayda var çünkü bazen birbirleri ile uyumsuz olabiliyorlar. Ben avent kullanmış ve çok da memnun kalmıştım. Bir de biberonun avent’deki gibi tombiş olması yıkama açısından çok rahat oluyor.
  2- Eğer çalışıyorsan ve ileride iş yerinde süt sağacaksan çift pompa çok işine yarıyor. Ben günde 2 defa süt sağıyordum. Gittin, sağdın geldin derken çift pompa ile birlikte bile 20 dak. civarı zaman alıyor. Tek pompa ile bu süre çok daha uzayabilir. O yüzden böyle bir durumun varsa çift pompa hayat kurtarıcı.

 3. Medela Pump in Style – Advanced’i tavsiye ederim. Kesinlikle çift taraflı pompa almanızı tavsiye ederim- pompalama süresi yarıya iniyor ve zaten iki memelerin ‘let-down’u (süt akışının başlaması) aynı anda olduğu için süt ziyan etmemiş ve maksimum verimi almış oluyorsunuz. Ben hala kullanıyorum (kızım yakında 1 yaşında olacak) ve çok memnunum. Hastaneden kiralamayı düşünürseniz de Medela Symphony enfes bir makine. (Emzirme danışmanım, ‘pompaların Cadillac’ı’ demişti!)

  Kolay ve rahat bir doğum diliyorum!

 4. Selam Deniz,

  Biberon için en önemli tavsiyem CAM olmasıdır.. Sterilizatör ile aynı marka olmasına gerek yok.. Ben avent sterilizatör kullandım ama biberonlarım chicco cam biberon idi, şiddetle tavsiye ederim…

  Bir de bebek mobilyaları her nekadar zararsız boyadan yapılıyor deselerde kendine has bir kokusu oluyor.. Odayı ve mobilyaları iyice havalandırmadan kıyafetleri yerleştirmemeni öneririm.. Biliyorum büyük bir hevesle yerleştirmek istiyorsun.. İnan yerleştirdikten sonra da dolap içleri açıp açıp seyredeceksin 🙂
  Benim kızım doğmadan 1 ay önce falan herşey hazırdı.. Odayı ve mobilyaları çok iyi havalandırmamıza rağmen o mobilya kokusu kızım doğduktan 1-2 hafta sonra geçti. Boya kokusu sıcak hava ile birlikte daha da yoğunlaşıyor, malum mevsim kış ve kalorifer yanıyor..

  Buarada bilemiyorum nerede yaşıyorsun ama eğer İstanbul ise, pompa almana hemen gerek yok. Pompa kiralamak mümkün hem de hastane tipi pompa.. Daha efektif oluyor..

  Oğlunu bir an önce sağlıklı bir şekilde kucağına alman dileğiyle…

 5. Sevgili Deniz,

  Öncelikle bu harika süreci sağlıkla tamamlamanı dilerim. Yazılarından takip ettiğim kadarı ile sen de bizim gibi eğitim için Amerika’ya gelenlerdensin. Ebeveynlerinizin doğum için gelebiliyor olması harika! Gerçekten özellikle ilk aylarda yardıma çok ihtiyacı oluyor insanın. Ayrıca bu özel günleri aile ile paylaşabilmek çok güzel.

  Bebek ürünleri konusunda bir-iki önerim olacak.

  Bebek arabası: Uppababy Vista’nın özellikleri anlattığın kadarı ile güzel gözüküyor. Özellikle 2. çocuğa da adapte olabilmesi iyi bir özellik. Bebek arabasını henüz almadıysan aşağıdaki yazımda da görebileceğin Mac Laren Travel Stroller’ı öneririm. Araba koltuğunu içine koyacağınız bir çerçeve mantığında çalışıyor. O kadar hafif ki serçe parmağınızla itebiliyorsun. Altında pek çok şeyi doldurabileceğin bir filesi var. Ayrıca normal pusetlerden daha ucuz. Çok memnunum.

  Monitör: Eviniz iki katlı mı bilmiyorum ama, iki katlı değilse monitör çok gereksiz bir yatırım. Salonunuz yatak odaları ile aynı katta ise, bebek zaten vık dediğinde hemen duyuluyor.Ayrıca monitörlerde güvenlik sorunu yaşanıyor. Pek çok monitor markası çevredeki diğer evlerdeki bebek monitörlerinin ses ve görüntüsünü çekebiliyor. Tabii sizinkini de o evlere yayın yapıyor.

  Pompa: Moonshine’ın belirttiği gibi Medela Pump in Style çok iyi bir yatırım. Çift taraflı olması sağma sırasında zaman kaybetmeni engelliyor. Özellikle emzirmeye alışana kadar hayat kurtarıcın olacak. Pişman olmayacaksın.Pompayı kesinlikle kiralamamanı önermem. Hijyen problemi.

  Biberon: Cam cam cam. Bebeğin sağlığı için camdan şaşma. Ben Evenflo’nun camlarını kullanıyorum. Medela’nın da göğüs pompası ile plastik şişeler geldiği için onları kullanmıştım ama yıkana yıkana bulaşık fırçası ile çiziliyor. İllla plastik alacağım diyorsan BPA ve PVC free olanı tercih et.

  Biberon ısıtma cihazı: Çok gereksiz. Emziriyorsan zaten ısısı kendinden gelecektir. 🙂 Biz ilk aylarda arada sırada hazır mama da verdik. Ama onu da oda sıcaklığında verdiğimizde Can bayıla bayıla içti. Şimdi düşünüyorum da, sıcak süt vermen gerekirse küçük bir tencerede benmari usulu ısıtabilirsin. Bu arada Can şu anda 8,5 aylık ve sütünü şu ana kadar hep oda sıcaklığında verdik.

  Bebek ürünleri konusunda daha önce şu yazıları yazmıştım. Belki faydası olur.

  15 Vazgeçilmez Bebek Ürünü Listesi
  http://www.bebekveben.com/2011/07/14/15-vazgecilmez-bebek-urunu-listesi/

  10 Gereksiz Bebek Ürünü Listesi
  http://www.bebekveben.com/2011/06/27/10-gereksiz-bebek-urunu-listesi/

  Sevgiler,

 6. Deniz merhaba,

  Ben de sterilazatörde Avent’i tavsiye ederim, ben kullandım, sonra arkadaşıma verdim, 1 yıldır da o kullanıyor, bana mısın demedi.

  Park yatakda Chicco Lullaby’dan biz de çok memnun kaldık, şimdi kazık kadar oldu gerçi ama ananesinde kaldığında yatıyor hala, ama baksan ilk alındığı günkü gibi hiç eskimedi bile.

  Pompada ise Medela’nın çift taraflı pompasını tek geçerim. Her şeyin dilediğiniz gibi olmasını dilerim.

  Canan

 7. nurgül kurşunlu

  Merhabalar öncelikle hamileliğiniz hayırlısyla sonlandırıp bebeğinize tam vaktinde onun istediği zamanda sağlıkla kavıuşmanız dileğiyle… benim 15 aylık bir oğlum var ve bende çalışan bir anne olarak naçizane birkaç öneride bulunmak isterim. Öncelikle süt pompalarında şuna inanıyorum ki ne kadar fazla çekme kuvvati varsa meme de o kadar deformasyona sebep olurlar. Doğum yaptıktan sonra ve sütünüz tam anlamıyla gelemeye başladıktan sonra elinizle bile sütünüzü rahatlıkla sağabiliyorsunuz. Bu nedenle size çekme gücü çok çok kuvvetli olmayan ama işinizi görebilecek elektirikli bir pompa tavsiye ederim ki ben Kraft’ ın basit elektirikli pompasını kullandım. Çok ta memnundum. Bebek arabaının en önemli özelliği bence çift yönlü olması ben maalesef tek yönlü alma gibi bir hata yapmıştım.

 8. İdil wattenhofer

  Isitici Avent tavsiye ederim

 9. Denocum
  haftalardir okuyamamistim yazilarini, bu aksam son 5-6 haftayi bir cirpida okudum
  harika gidiyorsun canim, gobisin de cok cekici, oglumuz cok yakisikli, belli…
  Sen Teyzem’i de cok opuyorum, eminim onun da heyecani doruktadir…
  bu haftanin sorulari ve yorumlarina gelince:
  1. ter icinde kalman cok normal, tamamen hormonlarin oyunu, dogumdan sonra da bir sure (benim 3-4 hafta surmustu) devam edecek asiri terlemeler, bol bol pamuklu gecelik/sabahlik/pijama/T-shirt/tulbent 🙂 degistiriyor olmayi bekle…
  2. bizim oglusumuz 35. hafta bas asagi dondu, ve sonra bir daha pozisyon degistirmedi; ama hala aile icinde enfes bir hikayedir, bir aksam kayinvalidem, kayinpederim ve esimin gozleri onunde ters (popo asagi) konumundan duz (bas asagi) konumuna gecti, ve gercekten hepimiz seyrettik, inanilmaz bir goruntuydu…
  3. bebekler gelmeleri gerektiginde geliyorlar, ama ben de senin gibi uzaklardan gelecekleri dusunerek zamanli gelsin istemistim, ablamin gelisini bekledi oglumuz; esimin ailesi de dogumdan bir kac saat icinde yanimizda olabilmislerdi
  AMA
  hepsinden onemlisi esimin yanimda olmasiydi, o yuzden senin icin dua ediyorum canim, sizin ucus planlarinizla bebegin plani uyussun diye…
  4. bebek odasini fonda gostermen cok tatli olmus; bu arada duvar suslerimiz ayni 🙂
  yorum yapan diger annelerden birine TAMAMEN katiliyorum; odanin kokusu haftalarca noturlenmiyor; bence de esyalari yerlestirmekte acele etme, ve gece gunduz odayi surekli havalandir
  5. ben benden once bebegi olmus arkadas ve akrabalarimdan gelen tum biberonlari kullandim; playtex yoktu iclerinde, ama 5-6 cesit marka elimden gecti; ozellikle GAZ surecinde Dr. Brown’u tek gecerim; ancak sonrasinda surekli kullanimda biz Avent’i marka olarak tercih ettik: emziklerinden suluklarina kadar her seyinden cok memnunum, cok akillica bir yatirim; aldigin bir biberonun sadece basligini degistirmekle bir sonraki evrenin ihtiyaclarini giderebiliyorsun, oglumuz dogdugu gun aldigimiz biberonlari 13+ aylik oglum hala biberon, suluk, vs. olarak kullaniyor. Bu arada, ben sagma makinasi olarak da Avent kullandim (o da ablamdan bana gecmisti), ciftli elektrikli cantali model. ozellikle biberonlara direk sagabiliyor olman, saklama kaplarina (torba olanlarin yani sira avent’in hala binlerce sey icin seve seve kullandigim kilitli kapakli saklama kaplari var) da direk sagabiliyor ve dolaba/buzluga atabiliyor olman IS YERINDE DE SUT SAGMAYI DUSUNUYORSAN OZELLIKLE cok kullanisli.
  AMA, eger elimde hazir makina olmasaydi, HASTANE MODEL ve cok buyuk olasilikla Medela kullanirdim, cok daha efektif… Hijyen konusuna gelince, kendi aparatlarini alirsin, olur biter (dunyanin en titiz insani benim ablam bile kullandiktan sonra…)

  Birazcik da daha once degindigin konularda yorum yapayim:

  Ben ve esim doguma ebemiz Asude Ebe’yle hazirlandik, kendisi hem bize dogum oncesi bilgilendirme vs. destegi verdi, hem de bizimle birlikte dogum surecini de yasadi. Dogumumuz basladiginda aradigimiz kisi doktorumuz degil ebemiz oldu; ben zaten kendim ve bebegimizle ilgilenmekten pek oyle her seyin farkinda degildim, ancak esim Asude Ebe’yle telefonlasarak her seyin normal olduguna ve dogumumuzun basladigina kanaat getirdi, evimizde koyun koyuna dunyanin en romantik saatlerini gecirdik, senin de bahsettigin hem fiziksel hem ruhsal destek bahsettigim… Bir kac saat sonra, durumumuzu yakinen fakat telefondan takip etmekte olan ebemiz eve yanimiza geldi. Minik bir manuel kontrolden sonra her seyin normal oldugunu, acilmanin ilerliyor oldugunu, ve kendimi iyi hissettigim surece hala evde kalabilecegimizi ogrendik. Bol bol ilik duslar, masajlar, pozitif telkinler, ve esimin sevecenligi (esim cikolatalari unutma diye hatirlatiyor) sayesinde bir sure daha gecirdik sicak evimizde. Sonunda sabaha karsi 5 gibi disaridaki inanilmaz sisin beni stres etmesi nedeniyle, hastaneye yollanabilecegimize karar verdim (ebenin olcumleri de durumu destekliyordu). Hastaneye vardigimizda (bu arada, arabada rahat oturmak mumkun olmuyor, ben arka koltukta arka cama bakarak koltuk kafaliklarina tutunup comelme pozisyonunda rahat ettim, bilginize). Hastaneye girdigimizde klasik tepki tekerlekli sandalyeye oturtmaya calistilar beni, ve fakat oturmak o noktada istedigim son seydi. Ilerleyen surecte de mecbur kalmadikca hic oturmadim/yatmadim (NTS’ye baglanmak disinda). Bizim dogum hikayemiz %99 benim esimin boynuna asilarak sancilari ve sonrasinda ikinmalari yasamamiz seklinde oldu; onemli olan o anda seni neyin rahat hissettirdigi (ben egitimlerimiz sirasinda kopek pozisyonunu pek benimsemistim, ama gercek deneyimde ayakta olmayi tercih ettim). Uzun hikayenin kisasi, ben de bir noktada “epidural vardi bir de” dedim, ama zaten o noktada artik bebek geliyormusmus 🙂 Ben, Esim, Asude Ebe ve oglum Alp, mukemmel bir is cikardik 🙂 cok guzel ve cok saglikli bir DOGAL dogum yasadik!
  Her nasil olursa olsun, bebegini saglikla kucagina almak dunyanin en buyuk mucizesi! Sen bu mucizeye kendini adim adim hazirliyorsun, bebegin zaten mucizenin bas kahramani! Kendine ve bebegine guven, yaninda da duygusal (ve fiziksel) desteklerin olsun, monitormus, pompanin cekim gucuymus, onlarin hepsi halloluyor 🙂
  cok cok cok opuyorum

 10. Ne kadar guzel, erkenden hazir olmussunuz bebege. Benim iki tane onerim var:

  1) Gogus pompasi icin Medela Pump In Style’i tavsiye ederim. Ve de siddetle satin almak yerine kiralamanizi tavsiye ederim. Bir cok maternity dukkaninda ya da hastanede ayni zamanda bu pompalar kiralaniyor. Size dokunacak olan kisimlarini ayrica satin aliyorsunuz, yepyeni olarak, sadece pompa bolumunu kiraliyorsunuz. Pompayi tamamen satin almaktan cok daha ekonomik oluyor. Bir de pompa isi herkesin hosuna gitmeyebiliyor. Ben 4 ay pompaladim ama pompalamak bana cok eziyetli ve fuzuli geliyordu, o yuzden 4 ay kiraladiktan sonra geri verdim. Direk olarak sut vermeyi ya da orada yoksam formul vermeyi tercih ettim.
  2) Biberon olarak Dr. Brown’u tercih ederim, bebekten bebege degisir tabii ama bizimki Dr. Brown’un cam siselerinden iciyordu en rahat.

  Kolay gelsin!

 11. Kuzeyden_biri

  Merhaba Deniz, seninle ayni yoldan geciyormusuz da ben bunca vakit gormemisim yazilarini, benim de benklenen dogum tarihim 7 subat, daha oncesi olmamasi icin dua ediyorum, herseyin normal olacagi sorunsuz bir dogum diliyorum ikimiz icin de. Biz de yurtdisinda yasiyoruz ve burdaki ebe ve doktor kontrolleri Turkiye’den cok farkli, ben hep biseyler kaciriyorum, kontrollerim eksik kaliyor diye dusundum ama bakiyorum da bir cok ulkede aynisi, Turkiye’de bu durum abartilmis.
  Neyse, gogus pompasi icin iki pompali Baby Frank (heryerde bulunan bisey degil ama profesyonel bir alet) aldik biz oneri uzerine, park yatak icin Lullababy cok sirin ama icine uygun bir yari ortopedik vs yatak almak istersen olculerine uygununu cok zor bulursun, benim bulundugum yerde yok en azindan, bebek arabasi biz Trend for Kids markasini tercih ettik, tekerlekleri buyuk oldugundan bulundugum yerin hava kosullarina uygun, araba koltugu cok dusunmedim ve Maxi Cosi aldik zaten guvenilirligi belgelenmis koltuklar bunlar,biberon da anne gogsune benzerlerden aldik bakalim begenirse oglum devam ederiz, nazli oluyor bu bebekler. Eksikler bitmez, bizim de mobilyalarimiz yok bebek odasinda, sizinkilerin foografini alabilir miyim?Bilmeme uygun mudur bloga koymak? Sevgiler…

  • Selam! Dogum tarihlerimiz yakinmis ne guzel! Umarim ikimizin de dogumlari bir nefeste saglikla son bulur:)
   Baby Frank markasini hic duymamistim, hemen bakacagim. Ben de Chicco Lullaby aldim park yatak olarak, icine de buy buy baby’de satilan sungerimsi bir yatak aldik. Tam olculerinde. Bir bak istersen yasadigin yerin yakininda varsa, yoksa da internetten ismarlayabilirsin. Mobilyalari Pottery Barn Kids’den sectim ben, ilk gunden beri gozum oradaki besiklerden baskasini gormedi. Sitelerinden bakabilirsin fotograflarina. Bol sans!

 12. Herkese tek tek tesekkurler faydali onerileriniz ve guzel dilekleriniz icin!!!