136 Yorum

İçimizden Biri

Hani dergilerde, gazetelerde hep ünlü annelere yer verilir. Nasıl bir anne? Anne olmak onu nasıl değiştirdi? Eşi ona yardımcı mı? Bıdı bıdı… gibi sorular yöneltilir o “ünlü anne”ye.

Ben de okurum, ve içten yazılmışsa mutlaka bir şeyler bulurum böyle söyleşilerde. Sırf sormuş olmak için sorulmamışsa sorular, anne de sırf öne çıkmak için cevaplamamışsa, gerçekten paylaşmak istediği şeyler, vermek istediği mesajlar varsa o zaman ilgimi çeker böyle yazılar.

Ama hayatım boyunca “ünlü anneler”den öğrendiğimden çok daha fazlasını şu son iki buçuk senede “ünsüz anneler”den öğrendim. Blog yazmaya başladığımdan beri öyle kadınlarla -sanal da olsa- tanıştım, öyle insanlarla yazıştım, öyle güzel yorumlar okudum, öyle düşündürücü e-mailler aldım ki, hepsinden bir şeyler çıkardım kendime, kendi anneliğime dair.

Çok güzel yorumlar geliyor benim yazılarıma. Bilmiyorum hepsini okuyor, okuyabiliyor musunuz? Bazen öyle güzel yorumlar geliyor ki, hepsini ayrı ayrı yazı olarak öne çıkarasım oluyor. Fark ediyorum ki, uzaklarda, yüzünü hiç görmediğim bir kadın, bir anne, benim kafamda dönen tilkileri kovalayabiliyor, soru işaretlerini giderebiliyor. Ya da tam tersi, hiç olmayan soru işaretleri koyuyor aklıma, düşündürüyor, sorgulatıyor kendimi.

Biliyorum ki sadece ben değilim böyle hisseden. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla sizler de birbirinizin söylediklerinden, tecrübelerinden besleniyorsunuz.

O yüzden de diyorum ki, yeni yılla birlikte yeni bir köşe başlatalım bu blogda. Adı “İçimizden Biri” olsun, ya da öyle bir şey. Her seferinde bir anne konuğum olsun, karşılıklı kahve içer gibi. Onu tanıyalım hep birlikte. Sorular soralım ona. Öğrenelim ondan. Ne yapıyor? Nasıl yapıyor? Çocuğunu nasıl yetiştiriyor? Anneliği nasıl yürütüyor?

Kolay okunabilmesi ve belli bir akıcılığı olması açısından her anneye aynı soruları yöneltelim. Benim aklımda bazı sorular var, ama istiyorum ki sizler de fikir verin. Bu yüzden de sizden ricam, bu köşede yer alacak kişiye ne sormak, ondan ne öğrenmek isterdiniz (ya da siz bu köşede olduğunuzda ne anlatmak isterdiniz) diye bir düşünün. Ve yorum kısmında paylaşın.

Yanıtların samimi olması açısından isteyenlere isimsiz kalma hakkı da tanıyacağım. Böylece daha da fazla şey öğrenebiliriz birbirimizden.

Hadi bakalım: pamuk eller klavyeye… Hiç tanımadığınız bir anneden ne öğrenmek isterdiniz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

136 yorum

 1. çocuk yetiştirirken onu en çok zorlayan şey nedir?

 2. Hayatına çocuk girdikten sonra özlediği yapmak istediği ne var?

 3. Çalışma saatleri uzun olan, çocuğuna az vakit ayırabilen ve çalıştığı için kendini suçlu hissetmeyen annelere bu suçluluk duygusunu nasıl yendiğini sormak isterdim.

  • neslihankocak

   Calisma saatleri normal, cocuguna kaliteli de zaman ayırabilen ama yine de icinde bitmek tükenmek bilmeyen sucluluk duygusunu nasil bertaraf ettiklerini ya da edip edemediklerini sormak istiyorum. Her ne kadar yok birbirimizden farkımız desek de kurumsal hayatta calisan ve evde calisan anneler arasında 1) cocukla birlikte gecirilen zaman 2) bakıcı sendromu 3) müthis sucluluk duygusu gibi cok derin ayrımlar var. Ben bu nedenle sevgili Elif sana sormustum hatırlarsan calisan anne blogu var mı bildiğin diye, sen de su an aklıma gelen yok demistin. O neden bu röportaj fikrini 1 hafta calisan / 1 hafta evde calisan annelere ayırabilrsen, biz de kurumsal hayat zorlukları ile baseden annelerin fikirlerini daha yüksek sesle duyar, biraz olsun rahatlarız. Sevgiler..

   • Neslihan a kesinlikle katılıyorum. Bu suçluluk duygusuyla mücadele ederken bir yandan az vakitte nasıl kaliteli vakit geçirmeye çalışıyorlar en çok bunu görmek isterim..

  • alkışlıyorum ahu bence bu baş soru olmalı

 4. Çocuğuyla oynamayı en çok sevdiği oyunun ne olduğunu öğrenmek isterdim.

 5. Bebek ilk dogdugu gunlerde yasanan zorluklar (lohusalik, bebeklerde gaz sancisi, kolik) sonrasinda annenin ise donusu donemindeki zorluklar ve bunlari nasil astigi (herkesin kendi yontemleri oluyor)…

 6. cocuk olduktan sonra eşiyle arasındaki ilişki bundan nasıl etkilendi?

 7. Her anne çocuğunu büyütürken , yetiştirirken sıkıldığı bunaldığı zamanlar olur, böyle durumlarda kendinizi nasıl rahatlatır ve ne yaparsınız?

 8. Çok güzel ben okurken çok heycanlandım içim kıpır kıpır oldu.

  Anne olmak, Çalışan bir kadın olmak, evi çekip çevirmek ve aynı zamanda eşin ile olan ilişkiyi korumak taze tutmak bunların hepsi biraz fazla değil mi?

  Çok şey var ama toparlayamadım şimdi…

 9. Cocuğunuzun sizi gercekten zorladığı, bunalttigi durumlarda,kendinize hakim olabiliyor musunuz? Bunu nasıl başarıyorsunuz?

 10. Çocuğunuz olduktan sonra bir gününüzün (haftaiçi – çalışan anneleri de özellikle dinelemk gerek:)) akışı…

 11. Ev,çocuk,iş,koca,bakım vs vs içinde cinnet geçirmek üzereyken kendini durdurmaya yönelik bir tekniği var mı?

  Herşeyden 1 saatliğine de olsa kaçıp şöyle bir kafa dinlediği -istanbul için- bir yer var mı?

  • aysim hanım o bir saat evinizde, kendinizi banyoya kilitleyin ve suyu sonuna kadar açın, bi de kitap alın klozetin üstüne oturun, sıkılırsanız duşa girin çıkın herkese banyoda rahatsız etmeyin bariiiii diye bağırın, ben başka çare bulamadım, İNSAN DİNLENMEK İÇİN TUVALETE GİRERMİ YA GİRİYO İŞTE BEN !!!!! ağlamak istiyorum bazen çıldırmaktan korkuyorum,
   dr.a götürdüm çocuğu dediki ”bu kadar çok konuşması herşeyi öğrenmeye çalışması, herşeye itiraz etmesi, kendi giysi saç model seçmesi özgür ruhlu ve çok çok zekii bi kızınız olduğunu gösterir” dedi . bende çok sakin bi ses tonuyla ”dr.bey benim kızım 5 yaşında özgürlük onun neyine, yarın başına hasır şapka takıp yollaramı salayım napayım, eğer bu çocuk 25 inde prof. olmazsa sizi bulur… artık ozaman görüşürüz” dedim. dr. evet zekası ve asiliği annesinden sanırım dedi
   mutlu olmalıyım dimi, adam iltifat yada hakaret etti nebileyim işte, sen bana bi sakinleştirici ver dr. ve sus dedim kızıma bağırmamak için dişlerimi sıkıp ağladım, çok bilmiş ve sürekli sadece kendisi için yaratıldığımı düşünen bi kızım var ve bundan gerçekten sıkıldım, umarım sorununuz çözülür ( sanmıyorum ama)

 12. En cok ogrenmek istedigim sey : calisan bi kadinken bebegi olduktan sonra is yasamini kisa surede ertelediyse ve ev yasamina aliskin degilse nasil alisti ????Alismak ici ne gibi onerileri var??

  • Benimde derdim bu.. Ustelik bunuda etrafimdakilere cok belli edemiyorum. Cunku zalim anne yaftasini yemekten lorkuyorum.:(

  • İş yaşamından uzuuun bir süre (21 ay) uzak kaldıysa ve artık iş bulamıyorsa, bebeğin sorumluluğu, evde bekleyen işler, hava soğukken dışarı ekmek almaya bile çıkamama durumlarında kendini hapsedilmiş gibi hissettimi, ne yapıp sakinleşti ? Bir yandan iş ararken bir yandan ya bulursam bebeğim ne olacak, ondan nasıl ayrılacağım, ya artık ilklerini göremezsem diye düşündü mü ?

 13. PINAR AYVERDİ KILIÇASLAN

  Çocuğunuzu yetiştirirken belirli kuralalr çerçevesinde mi, yoksa iç sesinize göremi yetiştirirsiniz? Dışarıdan edilen müdahaleli yorumlara kulak asarmısınız, yoksa bu yorumlar sizi etkileyip kafanızın karışmasına yol açabilir mi? Vee asla yapmıyacağım deyipte yaptığınız şeyler var mı? yoksa yapmıyacağım dediklerinizde kararlımısınız?

  okadarç ok şey var ki daha yazabileceğim. okadar ayrı bir tecrübeki oturup her annenin tecrübelerini bıkmadan dinleyebilir, okuyabilirm. Bence çok güzel bir fikir bazne benimde duygularımı paylaşmak geliotr içimden bir bloğum olmadığı için yazamıyorum. şahsen çok sevindim 🙂

 14. çocuğun çocuğa uyguladığı şiddet( 2 yaştan itibaren.. hatta her yaş farklı olduğu için ayrılsa daha iyi olur) (parkta,cocuklu arkadaslarla beraberken ve anaokulunda) konusunda tecrübesi var mı?Vuran çocuğa mı vurulan çocuğa mı sahip?Her iki durumda da yasadiklari ve pratikte uyguladiklari

 15. Çocuğunuzun öfke nöbetlerinde neler yapıyorsunuz?
  Eşinizin ailesi ile olan ilişkileriniz nasıl?
  İkinci çocukta sizi zorlayan durumlar ne oldu?
  Çocuklu yurt dışı tatili ile ilgili önerileriniz nelerdir?
  Mükemmelliyetçi mi yoksa özgür bir anne misiniz?

 16. 1) Çalışan anne olmanın dayanılmaz suçluluk duygusuyla baş etme yöntemleri nelerdir?
  2) Çalışan annenin İkinci çocuğu ne zaman, nasıl düşünmeye başladığı? gibi sorular mesela 😉

 17. esra şakacı

  kaç çocuğunuz olsun isterdiniz ; kaç çocuk yapmayı planlıyorsunuz ? neden ?

 18. Sinem* Dora 'nın annesi

  hamilelik güncesi,bebek doğum hikayesi,0-2 yaş dönemi yaşadığı zorluklara karşı giyindiği kuşandığı zırh? anne olmanın mucizevi anları muhteşem hissi…

 19. Bebeginizi nasil uyutuyorsunuz?

 20. Bence bir anne 1 gününü nasıl geçiriyor ayrıntılı olarak yazsın .Sonra nasıl bir anne olmak isterdi yapmak isteyipte yapamadıkları hakkında bilgi versin .

 21. Cevreden gelen olumlu/olumsuz, yapici/yikici tavsiyelere, akil vermelere, ornek vermelere, ogutlere karsi kalp kirmadan ne yapiyorsunuz?

 22. Girişimci bir anneyse, evde çalışıyorsa ve bilgisayar başında büyük bir zaman dilimi geçiriyorsa, yardımcısı yoksa, ailesi uzaktaysa, acil durumlarda, toplantılarda çocuğunu bırakacak kimsesi yoksa, (hepsini iş, temizlik, yemek, ütü, çocuk, koca:))), toplantılar) bir arada yapabiliyor mu? Yapamadığı durumlarda çıldırma noktasına geliyor mu? Geldiğinde bu çıldırma durumundan nasıl kurtuluyor? diye sorsak…

  • bunların hepsini yapmak becerebilmek imkansız, yürütebilecek kadaar bile baş edebiliyorsanız siz bir mucizeyi gerçekleştiriyorsunuz başarılar.

   • Nilüfer hanım, açıkçası hepsini dört dörtlük yapamıyorum. Ama bazı şeyler eksik de olsa yürütmeye çalışıyorum. Anne olunca tek odak noktamız çocuk oluyor tabi. Öncelik onun. O yüzden diğer konularda mükemmelliği unuttum artık. Bazen ütü aksıyor, temizlik gecikiyor, yemek kocaya kalıyor. Çok ciddi bir toplantı değilse toplantıya gitmiyorum ya da bazen çocukla gidiyorum::)) En büyük şansım, eşimin çok yardımcı olması. Ev, çocuk ve işle ilgili her türlü konuda müthiş destekleri var. Hepsine yetişme çabası bazen çıldırma durumları yaratmıyor değil tabi:)) “Çocuğuma da bakarım, girişim de yaparım” sloganımla projeme ve gelecek güzel günlere odaklanarak çıldırışları hafifletmeye çalışıyorum:))

 23. Bebek & cocuk doktoru secimlerinde dikkat ettikleri noktalari ogrenmek isterdim. Soru sekline de donustureyim hatta :)) ; tecrubeli, methini duydugunuz ama kaninizin isinmadigi bir doktor mu yoksa size ve bebeginize yaklasimina bayildiginiz ama akademik kariyeri ve tecrubesi digerine gore daha taze olan doktor mu?

 24. çocuktan önce ki hayatına göre çocuktan sonra en büyük değişiklik neyde oldu?
  çocuğunu büyütürken suçluluk duygusu kalbini ele geçiriyor mu, evetse hangi konuda ve neden?
  çocuğunu en yakınındakilerden bile kıskanma hakkında ne düşünüyorsunuz?
  çocuğunuza öğretmek istediğiniz en önemli değerler ne olabilir? öğretirken nasıl bir yol izliyorsunuz?
  çalışan anne ve çocuk nasl bir ikili? bunun üstedinden nasıl geliyorsunuz?
  çocuktan sonra büyük annelerle ilişkiler ne durumda 🙂

  • Haaa bir de ; çocuktan sonra eşinizin ailesi ile ilişkileriniz ne durumda?
   çalışıyorsanız işten eve geldikten sonra yatana kadar çocukla vs çocuğunuz için neler yapıyorsunuz, her akşamınızın akışını anlatır mısınız.
   haftasonları çocukla neler yapıyorsunuz, haftasonunuzu anlatın.
   çocuk hastaysa ne gibi bir yol izliyorsunuz?

 25. inek sütü mü keçi sütü mü yoksa anne devam sütleri mi????????? biri bana yardım etsin :(((((((((((

  • ben de bu konuda kafayı yemiştim. devam sütü veriyorum 4 aylık oğluma ve inek sütünden yoğurt yapıyorum.

  • soru genele sorulmuş ben de yanıtlayım 🙂
   Anne sütünün yetmediği yerde önce keçi sütü, bulamazsan yoksa veya tercihen inek sütü(yarı yarıya sulandırılmış). Devam sütü adı altındaki formul mamalara hayır:)

   (1 yaşından önce inek sütü içirilebileceğine dair Çapar Kanat’ın yazısı vardı. Ayıca keçi sütünün bebekler için ne kadar faydalı olduğunu da pek çok yerde görebilirsiniz. Bu mamaların da ne kadar zararlı olduğu artık aşikar. Zor iş çocuk büyütmek, kolay gelsin hepimize 🙂 )

   • PINAR AYVERDİ KILIÇASLAN

    YAHU BEN BU KONUDAN ÇOK MUZDARİBİM SÜTÜM AZALDI BEBEĞİM 7 AYLIK VE DEVAM SÜTÜNE BAŞLADIM İSTEMEYE İSTEMEYE 6 AY SADECE ANNE SÜTÜNDEN SONRA. ŞİMDİ İŞİN ÖZETİ DEVAM SÜTÜ VERMEYİN KEÇİ SÜTÜ VERİNMİ DİYORSUNUZ? (DEVAM SÜTÜ VERMEYİ İSTEMİYORUM)

    • 7 aylık olmuşsa zaten diğer gıdalarla da beslenmeye başlamıştır, o bebeğe devam sütü vermeye hiç gerek yok, genelde ilk altı ay daha çok anneler muzdarip oluyor süt olmadığında. Devam sütü verilmesinden yana değilim şahsi fikrim. Aldığı diğer besinlerin yanında keçi sütü alması (ya da inek sütü) faydalı olacaktır ve onun kalsiyum ihtiyacını yeterince karşılayacaktır diye düşünüyorum.

    • keçi sütü bazlı devam sütü var. marka golden goat. biz bunu kullanmıştık, tavsiye ederim. gaz, kusma, kabızlık gibi şikayetlerimiz hiç olmamıştı.

 26. Bir cocugun olmadan önce, annelige dogmadan önce, kimdin sen?

 27. bebeğim 20 gün önce ilk dişini çıkardı. yaklaşık iki aydır uyku düzenimiz bozuldu her bir sate bir uyanıyor gece uykusuna geçerken de çok ağlıyor. acaba şimdi de üst dişler için mi böyle huzursuz :((((((

 28. – Çocugunuza – az ya da çok- fiziksel şiddet uyguluyor musunuz? (Bu soru çocugu 2 yaşından büyük anneler içindir)

 29. çocuğu odasında mı yatırmalı? çocukla birlikte mi uyumalı,eğer öyleyse kaç yaşında odasına geçirmeli? annelerin görüşlerini merak ediyorum 🙂
  çok güzel bir köşe olacağa benziyor 😉

 30. Soruların hepsi çok güzel..
  Şu an hala emziriyorum ve uykuya memede dalması kolay oluyor..Ama emzirme bitince uykuya nasıl alıştıracağım bilemiyorum.

  Hareketli bir oğlum var enerjisiyle nasıl baş etmeliyim.etkili yöntemler ve teknikler…

  Sebepsiz yere ağlamasına nasıl engel olabilirim.

 31. Bence bu röportajda diş, beslenme,uyku, tuvalet gibi problemlere nasıl çözüm getirdiği ile ilgili sorular olmamalı. onları zaten forumlarda konuşuyor ve paylaşıyoruz. Yukarıda yazan sorulardan çalışan anne vicdan azabı, çalışmayan anne keşkeleri, anne olduktan sonra eş’le ilişkiler gibi konular daha uygun olur gibi geldi. Bir de benim eklemek istediğim sorular şunlar ‘herşeyin bu kadar hızlı tüketildiği bir çağda tüketmekten değil de üretmekten keyif alan bir insan nasıl yetiştirilir? Bunun için anneler ne yapıyor acaba? İkincisi ‘sınırları nasıl belirliyorlar’ ‘hayırlar nerede başlayıp nerede bitiyor’ ‘özgür anne tanımınız ne, çocuklar hangi konuda ne kadar özgür bırakılmalı’

  • “Bence bu röportajda diş, beslenme,uyku, tuvalet gibi problemlere nasıl çözüm getirdiği ile ilgili sorular olmamalı. onları zaten forumlarda konuşuyor ve paylaşıyoruz.” — benim de düşüncem tamamen bu yönde.

 32. Oğlum 7 aylık, hala acemi ve şaşkın bir anneyim. Evde yardımcım da yok, düzen yok, ne eve ne kendime yetişemiyorum ve kendimi beceriksiz hissediyorum. Siz bu durumu nasıl atlattınız / atlatabildiniz mi?

 33. Uyguladığı değişik formüller varmı?
  Mesela daha yeni öğrendiğim hastayken yapılan çay tarifi gibi yada boğaz ağrısına dut pekmezinin iyi gelmesi gibi…

 34. benim soru sorasım yok da galiba bi içimi dökesim bi anlatasım var… bana ne mi sorulsun isterim..yukardakilerin hepsi..ya da hiçbiri… işte gönlünüzden ne geçerse…:)) imza tırlatmaya 5 kaldıyla ha gayret yakında okula başlıycak arasında pinpon topu misali gidip gelen anne:(

 35. nasil bir anne isterdin sen kendine ve nasil bir anne oldun sen kendininkine?

 36. merhaba elif hanım ilk defa bugün karşılaştım sitenizle ,biraz takip ettikten sonra çok beğendim ayrıca sizi çok taktir ettim bizim gibi bir sürü sorusu olan annelere yardımcı olabilmek adına kurduğunuz siteden dolayı ,ayrıca hepsi birbirinden anaç annelerden fikir almak ta beni çok rahatlattı gibi ilk günden ,çünkü okuyorumda hepimizin aslında çocuklarının sorunu ortak ama ben yinede sıkıntımı biraz dile getirmek istedim;;
  3 yaşında bir kzım 9 aylık bir oğlum var,çalışan annenin tüm sıkıntılarını yaşıyorum Yalnız kızım çok duygusal ,oğlumda çok hareketli ikisiyle nasıl başa çıkabilirim diye düşünüyorum,,,Kızla ilgilenince oğlan huysuzluk ediyo,oğlanla ilgilenince kız huysuzluk ediyo(annem beni sevmiyo,ilgilenmiyo vs)inanılmaz sitem ve kıskançlık ,bazen çıldıracak gibi oluyorum,,,çocukları arasında yaş farkı olmayan anneler yardımlarınıza ihtiyacım var

 37. Çocuğunuz sizi çok bunalttığında sakinliğinizi koruyabiliyormusunuz, nasıl ?
  Hem çocuğunuza, hem eşinize, hem evinize çalşıyorsanız birde işinize yetişebiliyormusunuz?
  Kendinize zaman ayırabiliyormusunuz (enson nezaman kuaföre gittnizi mesela veya sinemaya) ?
  Eşiniz onunla yeterince ilgilenmediğnizden yakınıyormu ?
  Çocuğunuzun tencere tavalarla oynamasına mı izin veriyosunuz, yoksa daha bebekken eğitici (!) oyuncaklarla dolu bir oyuncak odanız oldumu ?
  Tuvalet eğitimine başladınızmı, nezaman ?

 38. sorular çok hoşmuş ya..Okurken kendimi tek tek hepsine cevap verirken buldum 🙂
  güzel bir köşe olacak, iyi fikir Elif, tebrikler 🙂

 39. Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde eski sosyal hayatınıza ( yarısına bile olsa) tekrar kavuştunuz?
  Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde şöyle rahat rahat çocuğunuz kendi kendini beslerken sizde pazar kahvaltısı yapabildiniz?
  Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde eşiniz özüne geri döndü?
  Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde vücudunuz eski formuna döndü?

 40. kesinlikle best practicelerini paylaşmasını isterim. çocuğuyla daha uzun daha etkili birlikte olmak için ne hünerler kazandıysa fısıldasın bize.

 41. Yorumlarda harika konulara değinmiş herkes. Hepsini duymak isterim. Kendim gibi açık ara zamanla tekrar çocuğa karar vermiş annelerin 2. deneyimlerini merak ediyorum.
  Çalışan anneler konusu benim de duymak ve paylaşmak konusunda önceliğim bir başlık. Doğumdan sonra bu konudaki seminer ve paylaşım toplantılarımı hemen hızlı bir şekilde tekrar gündeme alacağım…

 42. Anlayışlı, sabırlı ve sakin bir anne olabiliyor musunuz? Olabiliyorsanız bunu nasıl yapıyorsunuz?

  Elifcim çok güzel düşünmüşsün 🙂

 43. Çocuğunuzu ilk gördüğünüzde gerçekten mucizevi şeyler hissetiniz mi? (Bende pek olmadı da)

 44. cocugum saglikli beslensin diye inek sutu mu, keci sutu mu, ek gidaya neyle baslayacam, tam pirinc ununu nerden bulacam, organikler gercekten organik mi, kendine guvenen saglikli bir birey olmasi icin hangi kitaplari hangi ara okuyacagini sasirmis, isten gelince bebisi uyuduktan sonra 11’e kadar kizaran gozlerle 2 satir bisey ogrenme cabasiyla ,bloglar ve anne bebek siteleri arasinda kaybolmus, dizilerinden vazgecmis bulunca kendinizi hic soyle dusundunuz mu? “keske bir sirt cantasiyla tum dunyayi gezseydim, evlilik senin neyine?” 🙂

 45. Cok soru var ama ilk aklima gelen; Nasil bir annesiniz kendiniz 3 kelime ile tanimlar misiniz? Her kelime icinde derin anlamlar tasir…

 46. Tüm annelerden uyumsuz çocuklarla karşılaştıklarında kendi çocuğunu nasıl yönlendirdiğini merak ediyorum. Örneğin kavgacı (itip kakıcı-ısırıcı-dürtükleyici) bir çocukla vakit geçiren kendi çocuğuna evde “bir haller” olduğunda napıyor? O çocukla bir daha görüşmüyor mu, yoksa nasılsa büyüdüğünde de bu tiplerle karşılaşacak, deyip üzerine mi gidiyor sorunun?

 47. insan anne olduktan sonra neden çalışır?bunun gerçekten iyi bişey olduğuna inanıyormuyuz(kalbimizin en ücra kimsenin duymayacağı köşesinde verdiğimiz cevap olsun lütfen:)

 48. Fikir süper, ben keyifle okurum bu röportajları.
  Soru gelmiyor şu anda aklıma,
  Soru gelirse aklıma, onuda yazarım mutlaka 🙂

 49. Mükemmel ve her seye yeten, bebeğini bahceden yetiştirdiği organik domatesle besleyen, hiç sesini yükseltmeden, “Bardaktaki suyla oynamıyoruz, onu içiyoruz” diyen ve çocugu da “peki anne!!” diyen, kocası mutfakta aşçı, yatakta sarılmacı kedi, işte Anadolu kaplanı olan annelerin yazması yasaklansın, arızalı anneler yazsın ama:)

 50. Ikbal Didem Budak

  Yemek konusu olurdu kesinlikle ,kizima yemek yedirmek cok ama cok zor, yemek seciyor herseyi yemiyor, yemek saatlerimiz eziyetli geciyor bu konu hakkinda danismak isterdim, acaba onlarda ayni sorunlari yasamislar mi ya da ben nerde yanlis yapdim da kizim boyle yemek secer oldu, bunlari merak ediyorum acikcasi…

 51. Ayça Aydınlı

  Çok güzel fikir… Anne olmak sizde neleri değiştirdi, daha doğrusu kişiliğinizde ne gibi değişiklikler yaptı? Sonra… Çocuğunuzla ilişkinizi tek kelimeye sığdırsanız ne olurdu?

 52. Ben ‘Çocuğunu sevmek ile anneliği sevmenin farklı şeyler olduğunu düşünüp, çocuğunu seven ama anneliği sevmeyen’ annelerin varlığını merak ediyorum. O kadar çok dayatılmış ki “annelik kutsaldır” masalı, sanırım anneler çok zorlanıyor anneliği sevmiyorum demeye. Değil söylemek düşünmek bile.

  Bu soru tam nasıl sorulur bilmiyorum ama çok isterim bu bölüme yazan annelerin bu konudaki fikrini öğreneyim.

  • Çok güzel bir ayrım yapmışsınız. Böyle düşünmemiştim. Ben de mi anneliği sevmiyorum acaba? Çocuğumu her şeyden çok seviyorum. Ama annelik de zor hakikaten. Karıştım 🙂

 53. gece sütünü ne zaman ve nasıl kestiniz,özellikle nasıl:)?

 54. yanlız olmadığını bilip aslında bir sürü annenin de kendi yaşadıklarını yaşadığını tahmin edip nasıl bu kadar endişeli bir kadına dönüştüğünü tahmin edemeyen ben ve benim gibi annelere tavsiyeleri ne olurdu

 55. Fikir süper.
  İstediğin gibi bir anne misin? Şahsen ben benim çocuğum olmak istemezdim.

  Ben eşini nasıl kontrol edebildiğini öğrenmek isterdim. yani soru böyle değil tam olarak ama ben 1 saat boş vaktimi kızımla geçirmemişsem eşim beni vicdan azabına sürüklüyor. üç yıl aradan sonra sinemaya gittim. ilk defa eşime bıraktım kızımı geldiğimde surat bir karıştı. çalıştığım için kızım benimle olmadığı için buna hakkım yokmuş gibi davranıyor.

 56. Çocuktan sonra benim gibi kariyerine ara veren bir anneye: “İşe dönmekten / iş bulamamaktan / bıraktığı pozisyondan başlayabilmekten vs. endişeleniyor mu?”

  • Bebeği 18aylık olunca tekrar çalışmaya başlamış, çocuğu evde bıraktığı için vicdan azabı duyan, işe ara verdiği için yaklaşık 5 ay saatleri ve eve uzaklığı uygun iş arayıp da daha düşük bir kariyerden tekrar başlamak zorunda kalan, ancak çalıştığı iş ne kadar zor olursa olsun yeniden hayatının kontrolünü eline alıyormuş gibi hisseden ( doğru olmasa bile) , evdeyken hiç bir işe tam yetişemiyormuş gibiyken, şimdi hem dışarda çalışan hem de çocuk büyüten hem de az da olsa evi idare eden biri olmak güzel hissettiriyor.

 57. eğer çocuğunuzu ailenizden biri bakıyorsa – çalışıyorsanız – bu kişinin aile işlerinize, kararlarınıza, çocuğunuzla ilgili herşeye karışmasını engelleyebiliyor musunuz ve bunu nasıl yapıyorsunuz?

  var mı yapabilen bunu cidden ? çok çok çok merak ediyorum.

  • Sevgili Sezen@ Oğlum şu anda 9 aylık ve henüz 4,5 aylıkken onu anneme bırakıp işe başlamak zorunda kaldım. Tabi ki aile işlerime karışması gibi bir şey kişiliği ile alakalı olarak söz konusu bile değil. Fakat çocuğumun eğitimi ya da yetiştirilmesi ile ilgili anneme göre normal (belki de gerçekten öyle) ama bana göre normal olmayan davranışlar konusunda her seferinde (neden ona normal gelen şeylerin bana normal gelmediğini DETAYLI bir şekilde açıklayarak) alıp karşıma konuştum. Aslında benim söylediklerim doğrultusunda hareket ederse belki bir süre zorlanacağını ama sonrasında oğluma bakmaya devam edeceği süre rahat edeceğini anlattım hep. Tabi ki birşeylerin benim isteğim doğrultusunda ilerlemesinde, karşımda ANNEM olmasının da etkisi vardır diye düşünüyorum. Sizin durumunuzu tam olarak bilemediğimden sizde bu yöntem işe yarar mı yaramazı mı bilemiyorum. Ama insanlar konuşa konuşa anlaşır diye de düşünüyorum. Umarım bir nebze faydalı olur naçizane fikirlerim sizin için. Sevgiler..

 58. Cocugunuz olmadan once (veya cok kucukken) baskasinda gorup ben yapmam dediginiz neyi/neleri yaptiniz?
  Anne olmak size ne ogretti?
  Cocuk bakimini ve egitimini nerden nasil ogrendiniz/ogreniyorsunuz? Internetin payi ne kadar?

 59. Vaktim oldukça ben de buradaki yorumları takip ediyorum. Birçok şeyi (kaynak kitaplar vs, deneyimler) buradan öğrendim.
  Çok iyi fikir. Bir de temalı olabilirse süper olur.
  Temalıdan kastım şu pozitif doğum hikayeleri tarzında yazılar. Örneğin Uyku hikayeleri, katı gıda hikayeleri, emzirme gibi…
  Sebebi de sanırım bu konuda insanların daha fazla deneyimlerini dinlemek isterdim.
  Örneğin uyku hikayeleri konusunda
  1. Herhangi bir uyku düzeniniz var mı? Uyku düzenini nasıl sağladınız?
  2. Uyku düzeni konusunda en fazla yaşadığınız zorluklar ne oldu?
  3. Seyahatlarda uyku düzenini korumak için neler yaptınız?
  gibi…

  Katı gıdalarla ilgili…
  1. Katı gıdaya ne zaman başladınız?
  2. Katı gıdaları verirken en zorlandığınız zamanlar ne zaman oldu? Nasıl çözümlediniz?

  Temalı olsun olmasın bu soruları sormak isterim.

 60. Çocuğunun yemek problemi varsa, iştahsızsa, yemeyi reddediyorsa ya da oyunla yiyorsa, bu konularda neler yaptı? Neyi öneririr?
  Genel olarak çocuk yetiştirirken nelerden duyduğu pişmanlıklar?
  Anne olarak kendisiyle gurur duyduğu alanlar?

 61. Elifcigime mailde de yazdigim gibi, bebeklerin emekleme doneminden yurume donemine gectiginde anne cok mu zorlaniyor? Cevreden duydugum ” sen dur hele bi ayaklansin da sen o zaman gor” yorumlari kadar vahim mi? Zaten yeteri kadar yorulurken bunun dahasi da mi olacak? 🙁

 62. 2. çocuğa nasıl karar verdiniz? Aynı şeyleri baştan yaşayacağınızı bile bile bu sizi korkutmadı mı?

 63. İkinci çocuktan dolayı ücretsiz izin lüksümü kullanıyorum ve bitti bitecek gibi. Dün akşam büyük olanla kızımla (4 yaş) sohbet ederken annenin çalışması gerektiği konusu konuşulur gibi oldu. Gözyaşları aktı sel oldu. Bunu gören ufaklık (14 aylık) ablasına sarıldı O’nu teselli etmeye çalıştı, durumdan bihaberdi. Üniversitede öğretim üyesiyim. İşimin gereği sürekli statü atlama çabasında olan bir anneyim ( ya da öyleydim). Çalışmayı çok seven biriyim, sürekli makale araştırmak okumak, derlemek toplamak çalışma yapmak ve makale yazmak (yazmaya çalışmak), cidden çok özlediğim işimin parçaları. Ama ne yazık ki çocuklardan sonra yaklaşık 4 yıldan beri işime ciddi ara verdim. Merak ettiğim çalışan anne olup da çocukları için (bir süre bahanesi altında) çalışmaya ara verme konusunda nasıl bir karara varıyorlar? Uzun zamandan beri bunu düşünüyorum, işime son vermek, en azından çocuklar ilkokula gidene kadar bu konuda nasıl karar verilir?, ben veremiyorum…..

 64. ben ofis annesiyim yaklaşık 6 ay oldu daha bu konuyla ilgili gözlemlerimi yazmadım hiç
  ama fırsatınız olsa bunu denermiydiniz diye sorardım
  bide herşeyi yapmamaya çalışırken hiçbirşeyi tam yapamadığı hisine kapılıp ben gibi garip bi suçluluğa kapılıyorlar mı
  şu anki mesleklerim
  1-annelik
  2-mali müşavirlik
  3-ev ve ofisde temizlikcilik
  4-ev ve ofisde aşçılık
  5-evin erzak tedarikciliği

 65. Benim en cok ogrenmek istedigim, 1 yasindan sonra cocuklarini nasil besliyorlar? Ozellikle, aile yemekleri denilen seye nasil gectikleri? benim kizim 1,5yasinda ama hala bircok seyi seciyor ve hep ona ozel yemek yapmak zorunda kaliyorum. Normal de ise yemek yapmayi pek de seven biri olmaidgimdan benim icin ciddi sorun haline geliyor. Ozellikle kirmizi eti kizima yediremiyorum suan.. eger bide kolay yemek tarifleri verilirse nasil memnun olurdum anlatamam. Internete bakmiyormuyum tabiki bakiyorum, cocuk yemek kitaplarim da var ama denenmis yemekleri ogrenmek cok cok daha isime geliyor. Kitap yemeklerinin d ehepsini begenmiyor nazli kizim.
  Elifcim super bir fikir, bayildim. Sen hep blog tutmaya devam et emi. Gazetedeki yazin da superdi buarada.. Sevgiler xx

  • bende çocuğuma et haricindekileri yedirmekte zorlanıyorum
   çocuğunuzu güvendiğiniz bir yerde acıktığı bir vakitte tantuniciye götürün
   en et yemez çocuğun bile hayır diyemeyeceği kadar yumauşak minnak etleri eminim severek yiyecektir
   damağı alışınca evde kavurma yapın lokum gibi yumuşacık
   sonrazaten çiğet bile yiyebilecek kıvama gelir:)

 66. Anne olduğunuzda bu sorumluluğa hazır hissediyor muydunuz? Yoksa çevrenizdeki desteğe mi güveniyordunuz? (soruyu böyle sorarsak kimse 2. seçenekle yanıt vermez ama sorunun hedefi bu ayrıma ulaşmak olmalı)
  Bu soruya verilen yanıtlar sonrasında; kendileri anne babalarına bağımlı çiftlerin çocuk sahibi olmalarının hem bireysel hem de toplumsal tehlikleri üzerine konuşulabilir. Ki bence çok çok üzerinde durulması gereken bir konudur. Eski nesli yeni nesilden (çoğu zaman) üstün kılan bir durumdur söz konusu olan. Üzerinde düşünülesi, konuşulası, yazılası….

  • Bu konu üzerine yazılacakları çok merak ettim. Ve istedim ki yeni neslin kuvvetli savunucuları olsun, rahatlayalım 🙂

 67. ben ilk soruyu size soracağım blogcu anne sizinde iki oğlunuz olduğundan ben çok hazırdım ilk oğlımda anneliğe ki öyle zor olmadı bazı alanları gecmek birde çok uysaldı yavrum benim sonra hep daha sonra daha sonra dediğimiz ve maddi manevi en zor anımızda hiç aklımızda yokken kendimizden en emin olduğumuzu sandığımızda geldi ikinci oğlumuz ben 15gün hiç durmadan ağladım buyuk oğluma ihanet etmiş gibi hissediyordum ama iyiki doğmuş iyiki vazgeçmemişim diyoeum şimdi butun hamilelik boyunca nasıl adil olurum efeyi nasıl üzmem düşünceleri ile geçti sayılır. bazen kaçırdım ipin ucunu birde öyle bir çocuk ki keşke bazen kırsa dökse dedim üzüldüğünde kıskandığında geçip odasına ağlamayı seçti beni üzmektense o ağlar ben ağlar nihayet aştık sayılır.bu günleri fakat ben daha gergin hiç bir yerde mutlu olmayan herşeyden sıkılan hiçbir şey yapmayan bir mutsuzluk ve hiç birşeyihala yola koyamayan bir kadın oldum çıktım. zamanı çok kötü kullanmaya başladım ve bu beni sürekli dibe çekiyor tek yapabildğim miniklere elimden geldiğince sabırlı olabilmek ama bu arada babayı atlıyorum kendimi es geçiyorum ne olur bana söyleyin üç adamla nasıl başa çıkılır kendine nasıl özen gösterilir. ben bulamadım bulamadım çok korkuyorum birine adaletsizce yaklaşacağım diye ama sanırım tek adil davranamadığım kişi sonunda hep kendim oluyorum. 🙁

  • Çok doğru söylüyorsunuz. Size tavsiyem, sadece sizin için olan, sırf sizi mutlu etsin diye yapacağınız bir şey olsun hayatınızda. Bu spor yapmak olabilir, blog yazmak olabilir. Bir kız arkadaşınızla sinemaya gitmek, tek başınıza alışverişe çıkmak olabilir. Yeter ki sadece sizin için olsun.

   Bunu düzenli olarak yapmaya gayret edin. Haftada bir bile deseniz, o iki haftada bire bile çıksa, iyi geleceğinden eminim.

 68. merhaba, ben de ikiz annelerinden ikizlerin yaşadıkları çekişmeleri, kavgaları, kıskançlıkları, paylaşımları kısacası hemen hemen her konuya ait olumlu ve olumsuz deneyimlerini, görüşlerini ve (pratik?!) çözümlerini öğrenmek isterim.

 69. çalışan anne ve bakıcı hakkında sorular sorulsun isterim
  🙂

 70. 02 Ocak 2012, 10:15 Zehra Hanım ın sorusunu bende ekliyorum

  Eşinizin ailesi ile olan ilişkileriniz nasıl?

 71. kaş yaşında doğum yaptı?

 72. sinem şamlı

  ÇOK MERAK EDİYORUM ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE SOKAKLARDA GEZİP TOZAN ANNELER BUNU NASIL BAŞARIYORSUNUZ?ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN.BEN 1 ÇOCUĞU SOKAKTA ZAPTEDEMİYOR ALIŞVERİŞ YAPAMIYORKEN SİZLER 2-3 ÇOCUKLA NASIL GEZEBİLİYORSUNUZ?KISKANÇLIKTAN ÖLMEK ÜZEREYİM NE OLUR PAYLAŞIN ŞU İŞİN FORMÜLÜNÜ.BENİM OĞLUM 23 AYLIK DIŞARDA ÇIĞLIK KIYAMET KOPUYOR HER ŞEYİ TUTTURUYOR DİSİPLİN SORUNU YAŞIYORUM KISACASI İMDAT DİYORUM.CESARETLİ KADINLAR, HEPİNİZİ SEVİYOR TAKDİR VE GIPTAYLA BAKIYORUM…

 73. anne olunca diger cocuklara karsi davranislariniz nasil oluyo mesala ?ben bu konuda bazen kendimi suclu hissediyorum.mesela bir yere gidiyorum ogluma diger cocuklar zarar vermek istedigi zaman gormezden gelemiyorum bu anlattigim basit olaylar icin gecerli degil tabiki!yani bir cocuk korayi ittigi zaman hemen koruma guduleri harekete geciyor.sonra uzuluyorum onunda annesi uzulmustur diye!cok fazla mi korumaciyim?anne olarak karsi tarfinda bir anne oldugunu dusunmeden mi hareket ediyorum?

 74. Yeni anne olmuş bir zat olarak bende yeme içme uyku sorusu sorardım sanırım ama zaten herkes bunalmıştır bunlarla ilgili oku-konuş-yaz. …

  * Hamilelik döneminde çocuğu ile ilgili hayali neydi?
  * Bebeğini kucakladığında hayali neydi?
  * Ya sonra? Bu hayallere ne oldu? 🙂

 75. çok güzel bir fikir sevgili elif,

  Gelelim öneri soruma : sizin kendi annenizle ilişkiniz nasıldı, çocuklarınızla ilişkiniz nasıl ?

  İlk çocuğunuz olduktan ne kadar sonra eşinizle başbaşa akşam yemeğine çıktınız?

 76. çocuğu zor yemek yiyen bir annenin yemek yedirirken kullandığı yöntemleri bilmek isterdim. çünkü bendeki yöntemler tükenmek üzere daha fazla ne kadar yaratıcı olabilirim bilemiyorum :((

 77. nurgül sayhan

  Biraz da anneliğe pozitif yönünden bakmalıyız diye düşünüyorum. Benim sorularım: Çocuğunuzla yaşadığınız en güzel anınızı anlatır mısınız? Ya da onunla nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz? Ona dair en güzel hayallerinizin resmini çizebilir misiniz?

 78. Çocuğuyla ailesi ile ilgili neyin hayalini kuruyor bu anne? Hani şu liseye gönderirim, baleye vericem gibi kendi yapamadıklarını yapmasını istemek açısında değil. Örneğin ben kızımla ilk baş başa sinemaya gidişimizin hayalini kuruyorum. Hem çocukken hem de genç kız olduğunda hem de artık üniversite okuduğunda… Var mı böyle hayalleri varsa ne?

  Bütün bu dayatılan kadın, anne vb. rollerinden sıkılıp “eehh eytere açılın lennnnnn?” demiş mi, deme aşamasında mı hiç mi aklına getirmiyor?

  Mutlu mu bi de?

 79. Şahane bi fikir Elif! Umarım güzel paylaşımlar olur. Takipçinim 😉
  Ben de 3 aydır ikiz oğullarımiza annelik yapma cabası içindeyim. Yardımcım yok. Tek basımayim. Sagolsun esim en büyük yardımcım ama. Geceleri o gündüzleri ben ilgileniyorum. İkiz büyütmekle de alakalı paylaşımlar olsa keske. Eminim benim gibi nice ikiz anneleri takip ediyor sizi. Lütfen bunu da dikkate alın olur mu?
  Benim sormak istediğim soru da şu:
  Cocuk mü bize uymalı, yoksa biz mı ona uymalıyız?
  Sevgiler…

 80. yazın, çocukları eğlemek kolay, güneş, park, deniz, temiz hava vs.vs…
  peki ya kışın??
  bebeğim 1 yaşında ve ben çok zorlanıyorum:(

 81. Cok iyi dusunmussun Elif …. yorumlar super …anneler kendilerine zaman ayırabiliyorlar mı …..İki cocuga nasıl yetisıyorsunuz … uyku duzeni…..

 82. Çocukken çevresini üzen hareketleri çocuğunda görünce ne yapıyor…
  Mesela çocukken yemek yemezdi ve anneannesi ülser olmuştu, kızı da ve veya oğlu da yemiyorsa ne yapıyor, ya da çok mızmız olduğunu söylüyorlar ve onunki de mızmız ne yapıyor ?
  Sorumluluk ve duyarlılık bilincini nasıl aşılıyor, ya da aşılıyor mu ? ilk aklıma gelenler…

 83. Tüm yorumları okuyamadım belki de sorulmuştur bunlar ama benim aklıma gelen ilk sorular bunlar;
  *Çocuğu olan kadının kariyer planı var mıdır?
  * Eğer tabii ki kariyer planı var diyorsanız. Peki ya 2. çocuğu da yapmayı düşüyorsa o zaman kariyer planı iki çocuk arasında sıkışıp kalmış mıdır? Hangisinde başarılı olmak daha önemlidir bir kadın için?
  * Kadın için annelik seçeneği profesyonel hayatından vazgeçmek mi demektir?

 84. Bence ilk kez anne olduğunda; annesinin ve eşinin annesinin arasındaki karşıt fikirlere nasıl çözüm getirebildiğini de soralım. yada genel anlamda güvendiği birinin doğrularıyla mı, yoksa kendi inandığı doğrularla mı hareket etti bunu soralım.