144 Yorum

Devlet okulu. Son kararım.

Yine uzun bir yazıyla karşınızdayız, hazır mısınız?

Öncelikle iki notum var:

 1. Aşağıda BEN diye yazdığım yerler aslında anne-baba olarak BİZ’i temsil ediyor. Kısacası tüm kararlarımızı karı-koca ortak olarak verdik.
 2. Çocukları özel okula giden ve bu kararlarından da, çocuklarının aldıkları eğitim ve öğretimden de memnun olan velileri tenzih ederek yazıyorum. Aşağıda bahsettiklerim benim tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda, oturduğum yerin yakınlarındaki okullar hakkında vardığım sonuçlar. Türkiye’deki tüm özel okulların aynı mantıkla hareket ettiğini iddia etmediğim gibi, bütün devlet okullarının da iyi standartlara sahip olmadığını biliyorum.

Ve başlıyorum: Uzuuun süren bir araştırma ve soruşturma sürecinin sonunda kararımızı vermiş bulunuyoruz: Deniz’i devlet okuluna göndereceğiz.

Burada yazdığım yazıların da, sorduğum soruların da, ve tabii ki gelen yorumların da bu karar sürecinde etkisi oldu. Ve fakat nihai kararı vermemizde iki kişinin etkisi oldu: Eski evimizdeki komşularımız.

Hep diyordum: Bizim yaşadığımız çevrede çocuklarını devlet okuluna gönderen pek yok. Düzeltiyorum: hiç yok. Deniz’in geçen sene gittiği anaokulundaki yöneticilere “Buradan çıkan çocukların ne kadarı devlet okuluna gidiyor?” diye sorduğumda aldığım yanıt sıfır idi. SIFIR.

Etrafımda çocuğunu devlet okuluna göndermeye niyet etmiş ve fakat yumurta kapıya dayanınca buna cesaret edememiş çokça veli var. Ve onların hepsi de çocuklarını bir özel okula vermişler, çünkü devlet okulunu bir şekilde yeterince tatmin edici bulmamışlar.

Bu veliler arasında bana “kafaca” en yakın olanlarının da böyle bir karar vermiş olması beni hayal kırıklığına uğratmıştı. “Demek ki devlet okullarının hali gerçekten fena. Falanca bile böyle bir karar verdiyse benim halim nice” diyerek karalar bağlamıştım.

Ve sonrasında dedim ki kendime “Ben en iyisi şunlara bir de kendim bakayım.” Ve baktım. Ve beğendim. Beğendim derken, neyini beğenmeyecektim ki? Düzgün bir bina. Temiz tuvaletler. İlk gözüme çarpan bunlardı. Okul saatinden sonraydı, etrafta çoluk çocuk yoktu. Okul saatinde geri gelmek ve müdür/öğretmenlerle görüşmek üzere okuldan ayrıldım.

Okuldan tam çıkarken komşumuzun 4. sınıftaki kızına rastladım. Meğer anaokulundan beri oraya gidiyormuş o da. Ve meğer teyzesi de orada öğretmenmiş.

Bunu öğrendim ya, akşama onların evindeydim. Sağ olsunlar, annesiyle babası, tam da yemek vaktinde, üşenmediler, gocunmadılar, vakit ayırdılar bana. Sorularımı yanıtladılar. Kafamdaki soru işaretlerini giderdiler. Zaten kendi adıma vermiş olduğum bir kararı görmemi sağladılar: Ben çocuğumu devlet okuluna göndereceğim.

Neden böyle bir karara vardım?

İlk olarak özel okul fiyatları beni kendime getirdi. İstanbul’da özel okulların yıllık ücretleri yaklaşık 15 bin liradan başlıyor, 30 bin ve üstüne kadar yolu var. Bu, çok ciddi bir rakam. Bu blogu okuyan birçok kişinin yıllık maaşı kadar neredeyse.

Ve şunu sorguladım: Bu ücretlere karşılık ne vaat ediyor özel okullar? İlkokuldan bahsediyoruz bu arada. Hani şu çocukların 7 yaşında gitmeye başladığı, “Aç kapıyı bezirgan başı” oynadıkları eğitim yuvasından. Vaat ettikleri hepsinde aynı: Kaliteli eğitim. İyi de, kalite çok göreceli bir kavram. Bana göre kaliteli olan sana göre gayet kalitesiz olabilir mesela. Ne bileyim, sen benim çocuğuma yoga dersi veriyorsun diyelim, ama belki ben onun o vaktini açık havada basketbol oynayarak geçirmesini istiyorum?

Sonra çok ilginç bir gerçekle karşılaştım: Etrafımda çocuğunu özel okula gönderip de memnun olan veli sayısı çok az. (Ve hatta aslında neredeyse sıfır da, olup da haberdar olmadıklarım için pay bırakıyorum.) Çocukları özel okulda okuyan (ya da seneye ilkokula başlayacağı okulun anasınıfına giden) velilere “Okuldan memnun musunuz?” diye sorduğumda aldığım cevap hep olumsuz: Değiliz. Çok sıkılar. Çok kuralcılar. Çok ticariler. Şöyleler. Böyleler. Bu yanıtları aldığım zaman karşımdakini sarsıp kendine getirmek istiyorum: Bir dakika kardeşim!.. Sen bu okula “memnun olmamak” için mi 30 bin lira para veriyorsun? Ben memnun olmayacaksam çocuğumu devlet okuluna vereyim, hiç olmazsa param cebimde kalsın!

Böyle böyle derken, gelelim benim (ana-baba olarak bizim), çocuğumuzu devlet okuluna gönderme kararını vermemizde son çıtayı atlatan iki komşumuzun söylediklerine:

 • Çocuğumuzu devlet okuluna gönderiyoruz, çünkü özel okulların vaat ettiklerini verebildiklerini düşünmüyoruz.
 • Evet, özel okulların dil avantajı var, ama gidip özel okullardaki “native speaker” öğretmenlerin özgeçmişlerine bir bakın. Hemen hiçbirinin eğitim geçmişi yok, sadece o dili konuştukları için öğretmen olarak getiriliyorlar.
 • Çocuğumuzu gönderdiğimiz devlet okuluna, civardaki özel okullardan geçiş yapan çocuklar var. Aileleri “çocuğum şimdi eğitim almaya başladı” diyor. Çünkü özel okullar veliyi pohpohlamak adına, çocuğun zaten öğrenmesi gereken bir şeyi sanki üstün bir başarıymış gibi sunuyorlar. Bu da çocuğun seviyesi hakkında gerçekçi olmayan beklentilere kavuşmanıza sebep oluyor. Sınavlarda başarılı olan çocukların büyük çoğunluğu devlet okulundan.
 • Bizim çocuğumuz devlet okuluna gidiyor, ancak hiçbir şeyden de geri kalmıyor. Keman dersiydi, resim dersiydi, ne isterse dışarıdan takviye ediyoruz.
 • Özel okula vereceğimiz paranın çok daha düşük bir miktarıyla devlet okuluna yardım ediyoruz. Sınıfları da, öğretmenleri de hiçbir şeyin gerisinde değil.

dediler. Bunlar benim ikna olmak için tam da duymak istediğim şeylerdi.

Bu süreçte okula birkaç kez daha gittim. Müdür muavinleriyle görüştüm, Deniz’i vermeyi düşündüğümüz öğretmenle tanıştım — ki tesadüfen bu komşumuzun kızının öğretmenine denk geliyor. Öğretmenin bir sene ara verme ihtimali varmış, ancak bana şöyle dedi: “Ben ara versem bile sizin gibi -şimdiden iki sene sonrasını araştıran, ilgili- bir velisi olduğuna göre sizin çocuğunuz olur, merak etmeyin.”

Sonuçta ben şunu anladım: Bu, çok bireysel bir karar. Ve çok zor bir karar. Ama bir o kadar da basit, benim için en azından. Ben çocuğumu devlet okuluna göndermemek için herhangi bir özel okula göndermek istemedim. Ve göndermeyeceğim. Yukarıda bahsettiğim komşularımızın şöyle bir uyarısı oldu: “Şunu söylemeliyim” dedi baba, “girdiğiniz ortamlarda okul muhabbeti açıldığında çocuğunuzun devlet okuluna gittiğini duyunca insanlar “Olsun” diyorlar, “o da okul” gibi bir tavır takınıyorlar” dedi. Yani devlet okuluna göndermek kötü, acınılacak bir durummuş, sadece zorunluluktan yapılacak bir tercihmiş gibi. Oysa tam tersi, günümüzde zorunluluk, azıcık maddi durumun varsa çocuğunu özel okula göndermek, yoksa da elde ne varsa satmak yine de özel okula göndermek. İşte biz anne-baba olarak bu “moda”ya kapılmak istemedik. Şu anda adeta bir statü göstergesine gelen özel okul seçiminden uzak durmak istedik. Şanslıyız ki bu süreçte iyi de diyebileceğimiz bir devlet okulunun yakınında oturduğumuzu fark ettik.

Ben devlet okulunun (okuluna göre tabii) kötü bir seçim olduğuna, çocuğumu devlet okuluna göndererek ona kötülük yapacağıma, onu yaşıtlarına göre geride bırakacağıma inanmıyorum. Ve hatta tam tersine inanıyorum. Çocuğumu devlet okuluna göndererek ona hayatın sadece dört duvar arasındaki arkadaş çevresinden ibaret olmadığını gösterebilmeyi umuyor, özel okulda sunulan kalıplaşmış programların dışına çıkarak gerçekten istediği tecrübeleri önüne getirmeyi planlıyorum.

Dediğim gibi, bu benim şu andaki, kendi şartlarıma göre vardığım en doğru karar. Belki dışarıda tam zamanlı çalışıyor olsaydım, ve çocuğuma yeterince vakit ayıramıyor olsaydım o zaman onu devlet okuluna vermeye “cesaret” edemezdim. Hoş, o zaman da kazandığım paranın çoğunu çocuğun okuluna harcıyor olurdum, o zaman da “niye çalışıyorum ki?” diye sorgulardım muhtemelen.

Devlet okulunun güllük gülistanlık olacağını düşünmüyorum. Mutlaka orada da uğraşmak gerekecek bazı şeyler için. Örneğin bir kantin var, evlere şenlik. Adını sanını duymadığım jelibonlar, abur cuburlar satışta. Öğrenci sayısı ortalama 42, ki anladığım kadarıyla yüksek bir rakam. (Hoş, benim okuduğum okuldaki 67’ye göre düşük kalıyor, o ayrı)

Özel okullara gittiğiniz zaman yöneticiler kapılarda karşılıyor sizleri. Önünüze bir kırmızı halı sermedikleri kalıyor. O laboratuar sizin, bu sanat odası bizim gezdiriyorlar. Yemekhane bal dök yala, eşyalar bilmem nerelerden gelmiş, falan filan. Bütün yönetim karşınızda el pençe divan. Ya da tam tersi burunlarından kıl aldırmıyorlar. “Durun bakalım, acaba çocuğunuz bizim okulumuza layık mı?” muamelesi yapıyorlar. Deniz’i göndereceğimiz okula gittiğimde ise öğretmen beni görünce yerinden bile kalkmadı. Müdür muavini elimi sıkmadı. Ne zaman ki benim ilgili, ne istediğini bilen bir veli olduğuma kanaat getirdiler, ancak o zaman ilgi göstermeye başladılar bana. Ve sanırım benim istediğim bu. Ben biraz “eski kafalıyım” bu konuda. Biraz “eti senin, kemiği benim”cilerdenim. Lütfen bana müşteri muamelesi yapmasın öğretmenler. Çocuğumu eğitsinler, yeter.

İşte böyle. İlkokul maceramızda tercihimizi devlet okulundan yana yapacağız. En azından o şekilde yola çıkacağız. Zaman ne gösterir, bilinmez. Geri dönüşü olmayan bir karar değil bu. Deniz gittiği devlet okulunda içler acısı (!) bir durumda olacak olursa, o zaman ne yapar eder onu özel okula veririz elbet. Ama şimdilik, en azından ilkokul tercihimizi yaparken kendimizi bu sisteme ezdirmemeye karar verdik. Halihazırdaki özel okul furyasında tasvip etmediğimiz bir kültür, bir kalıplaşma olduğuna, materyalist bir yaklaşımın hükmettiğine ve bundan uzak durmak istediğimize karar verdik. Bazılarının dediği gibi “cesur bir karar” vererek, bizce ise sadece olması gerekeni yaparak çocuğumuzu devletin ilkokuluna göndereceğiz. Gerisi Allah kerim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

144 yorum

 1. Hayatımın konusu! Eğitimin ve öğretimin okullarla olmayacağını anlayacak kadar çok okul ve insan gördüm, çoğu da iyi, süper, bomba diye tanımlanan yerlerdi. Dünya gerçekleri ise bambaşka…

 2. Elif inan en sonunda devlet okulu kararı vermiş olmana çok sevindim. Ancak tabiiki en doğru kararı sen veriirsin ama ben Deniz’i bir yıl geç okula gönderme kararını anlayamadım şöyleki ben 9 ocak doğumluyum eğitim hayatım boyunca sınıfın hep en büyüğüdüm bu bana herhangi bir avantaj katmamakla birlikte aslında sınıfın en büyüğü olmak hep canımı sıkmıştır:( paylaşmak istedim:)
  Sevgilerle….

  • Çocuktan çocuğa değişen bir şey bu bence Sezen. Deniz için daha avantajlı olacağını düşündük bunun. Okulda çok daha mutlu ve rahat hissediyor kendini bu sene. Bunun bütün hayatında ona avantaj getireceğini düşünüyoruz.

   • genelde kız çocuklarına göre erkek çocuklarının 1 sene geç okula başlamalarının daha verimli olduğunu söylerler …

 3. Çok sevindim hayırlı olsun:))) İngilizce öğretmeniyim ben, tüm bilgim tecrübem özel okullarla ilgili! Kendim de kolej mezunuyum, ailemizdeki butun çocuklarda özel de okuyor:( 2.5 yaşında bir oğlum var ve çok merak ediyorum devlet okullarındaki durumu!!! Senin tecrübelerini her gün takip edicem, zaten ediyordum, şimdi iyice yakın takibe alındın Elif cim:))) Umarım hersey ya da en azından çoğu şey yolunda gider de peşinden gelirirz gittiğin yolda:)) Hadi hayırlısı…

 4. Tebrikler. Cogumuzun. Cesaret edemedigi bir konu

 5. ben şahsen sevindim bu karara:) çünkü bizde de 5 yaşındaki kızım için seneye nereye göndereceğiz düşüncesi var. Ben de etrafımdaki özel okula gidenlerin yeterince memnun olmadığını görünce zorla kazanacağımız paraları o okullara vermek istemedim. Devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum, henüz araştırmalarım bitmemiş olsa da…

 6. Ayça Aydınlı

  Tam da bir süredir aklımı kurcalayan bir konu aslına bakarsan Elif. Her ne kadar oğlum henüz 3,5 yaşında olsa da ufak ufak araştırmalar yapıyorum ben de. Benim oğlum da Dikkat eksikliği var ve bu konuda bir süredir destek alıyoruz. Oğlum için şu anda en önemli kriter sınıf mevcudunun az olması. Bunu birçok devlet okulunda bulamayacağımın farkındayım ama oğlumun devlet okuluna gitmesini istiyorum. Dediğin gibi hem maddi yönden hem de basma kalıp bir çocuk olmasını istemediğim için bu konuda araştırma yapıyorum. Birkaç okul buldum bu şekilde ama evimize yakın olmadığı için araya birilerini sokmak ve de okula bir miktar (!) yardım yapmak gerekiyor. Senelik 20.000 vereceğime okula yardımda bulunmak bana daha mantıklı geliyor. Şu an oğlum özel bir kreşte ama anasınıfı yaşı gelince gideceği okulun anasınıfına vermek istiyorum çünkü o zaman 1. sınıfa geçiş daha kolay oluyormuş. Benim de karşı komşum okul konusunda çok yardımcı oldu ve onun kızlarının gittiği okulu istiyorum ben de. Aslında ne kadar acı bir durum.. Çocuk daha 3-4 yaşındayken okul tasası endişesi başlıyor biz de. Bu da eğitim sistemimizin en büyük acizliği olsa gerek.
  Umarım Deniz için doğru bir okuldur ve için rahat eder.. Darısı bizlerin başına..

  • Merhaba,

   Ben de bir süredir Elif Hanımın takipçisiyim. 2 Erkek çocuk annesiyim, yaşadıkları ve kafasını kurcalayan pek çok konuda sanki beni anlatıyormuş gibi hissediyorum hep. Benim 5 yaşındaki oğlumda da dikkat eksikliği var, tıpkı sizin gibi sınıf mevcudunun az olduğu bir okul bizim için çok önemli. Ayrıca öğretmen seçimi çok çok önemli. Ancak iyi diye bilinen devlet okullarında yoğun talep nedediyle sınıf mevcutlarının 40-50 ye ulaştığını duyuyorum. 2006 Eylül doğumlu, bir yıl geç göndereceğiz, ancak önümüzdeki yıl gideceği ilköğretimokulunun anasınıfına başlasın istiyoruz, bildiğiniz sınıf mevcudu az olan iyi devlet okulları hakkındaki araştırmalarınız ile ilgili paylaşımda bulunmanızı ricaedebilirmiyim.

 7. Helal olsun Elif’cim, baştan beri benim de yönelimim bu idi ama senden de bunu duymak iyi oldu. Süreç boyunca deneyimlerini paylaşmaya devam etmeni rica ediyorum.
  Yolunuz açık olsun, hem sizin, hem de Deniz’in…

 8. İpek Büdün

  Elif, ben senin bu kararı vereceğini tahmin ediyordum. Şu cümlene kesinlikle katılıyorum ” bana müşteri muamelesi yapmasın öğretmenler, çocuğumu eğitsinler yeter”. Ben çalıştığım için oğlumu 2 yaşında kreşe göndermeye başladım, 2 sene bu şekilde devam etti. Bu yıl devlet anaokuluna göndermeye başladım. Çok memnunum, ilk başlarda Ege biraz zorlandı. Gitmek istemedi, alışması zaman aldı. Ama şimdi herşey yolunda, çok seviyor öğretmenini. Ben de ilkokul araştırıyorum şimdi, kesinlikle devlet okuluna göndereceğim. Dediğin gibi dışardan ilave destekle gayette güzel olur diye düşünüyorum. Artı evet okulda verilen eğitim-öğretim önemli ama çocuklarımızın ne kadarını alacağı da önemli bir faktör. Biz herşeyi seferber etsekte, her imkanı sunsakta almayan çocuk almaz. İnşallah şimdiki hevesleri ve istekleri ilerde de devam eder ve başarılı birer öğrenci olurlar.

 9. Deniz ve sizler için hayırlısı olsun. Oğlum daha küçük ama senin de dediğin gibi yıllar sonrasını bile düşünüyor anne kişisi.

 10. aynı düşünceleri paylaşıyoruz bu konuda. yalnız bir şey sormak istiyorum: bu okul zaten mahallenize göre Deniz’i kaydettirmen gereken okul mu yoksa ikametgah vs. gibi şeyler yapman gerekecek mi? Eğer zaten denk gelen okulsa çok şanslısın Elif. Deniz için hayırlı uğurlu olsun inşallah…

 11. sisteme kafa tutan annelere bayılıyorum:)
  özel okul dayatmaları çok itici geliyor bana da.
  maddi olarak rahatça karşılayabileceğimiz halde (nedense bu açıklamayı da yapma ihtiyacı hissettiriyor sistem:)) biz de 4 yaşındaki oğlumuz için devlet okul diyenlerdeniz şuanda.
  ama eminim çevremizdeki herkes garipseyecek ve sürekli böyle açıklamalar yapmamız gerekecek.

 12. bu konu benimde aklımı kurcalıyor. ama şöyle bir durum var. evimizin yakınındaki okul malesef 5 para etmiyor. İlkokul 3’e giden 2 tanıdığımız var ve çocuklar hala heceleyerek okuyor. En basit matematik işlemlerini bilmiyorlar. O okuldan fena halde soğudum. Ama ikametgahımız orada olduğu için o okulu seçmek zorundayız. Başka okul istiyorsak da malesef araya tanıdık birilerini sokmak şart.Tanıdık bulamazsak ne yapacağız peki?

  Bu ikilemler yüzünden ne yapacağımızı şaşırdık.

  • ikametgahınızı oradaki bir evi birkaç aylığına kiralayıp alacaksınız. başka çare yokmuş, bunu biz de araştırıyoruz hala…

 13. Eylül kızım, Eylül 2007 doğumlu. Yani okula başlamak için kötü bir ay. Normalde 2007lilerle okula başlaması gerkiyor ama babasıyla bir yıl geç göndermeye karar verdik. Ben ne kadar geç okumaya başlarsa o kadar iyi olacağını düşünüyorum. (Tabii durumu abartmadan 🙂 ) Eşim özel okulu kesinlikle düşünmüyordu bir eğitimci olarak. Ben eğer özel okulun kızımız için en iyisi olduğuna inanırsam ne yapıp edip özele göndereceğimi düşünüyordum. Ama geçenlerde kesin kararımı devlet okulundan yana yaptım ve böylece eşimle çatışmaktan kurtardım kendimi. Özel okullar ailelerin duymak istediklerini söylüyor. Çocuğunun harika dediğinde bunun gerçek olmadığını biliyorsun. Çünkü madem çocuğum burada yapamıyor alayım okuldan deme riskiniz var. O yüzden çocuğunuz pohpohlanıyor. DEvletteki iyi çocuğuda bursla kandırıp alıyorlar, kendi başarıları gibi gösteriyorlar. Halbuki devlet okulunda öğrenim görmüş. Ben de artık devlet okulu taraftarıyım. Zaten aslında ben zorunlu eğitime karşıyım. Kızım için zorunlu eğitim olmamasından yanayım ama ülkem çocukları için mecburen zorunlu eğitimi destekliyorum.

  • Mrb Bahar hanım.Benim Eylül kızım da 2007 Eylül doğumlu.:)..2,5 yaşından itibaren kreşe gidiyor,kreşten çok memnunum.(Antalya’da yaşıyoruz)Karar veremediğim nokta önümüzdeki yıl devam ettiğimiz kreşin 6 yaş sınıfına mı vermeliyiz, yoksa gideceği okulun anasınıfına mı?Okul konusunda özel mi devlet mi ikilemini biz de yaşıyor ve Elif hanımı sürekli takip ediyoruz.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?? Okula hangi eğitim-öğretim yılında başlamayı düşünüyorsunuz?

   • Özge hanım merhaba. DEdiğim gibi bir yıl geç göndermeyi düşünüyoruz. Ama Eğitim öğretim yılını da hiç hesaplamadım açıkçası. Eşimle hesapladıktan sonra bilgi vereyim.

  • Bahar, asıl siz zor bir karar vermişsiniz. Eylül ebeveynleri genelde bu kararda bayağı zorlanıyorlar, hele de çocuk kızsa. Sizin için de hayırlısı olsun.

 14. Elifcim,

  Benim daha vaktim var, aklımda bir tane özeğerlerine göre daha makul ve sistem dışı, oldu oldu, olmadı eve çok yakın ve çok iyi bir devlet okulu var, giden arkadaş çocukları da var..benim de kararım devletten yana olacaktır.

  Deniz’e de bol şans. Annemin deyimi ile, ” Allah zihin açıklığı versin”

 15. En büyük derdim su anda bu konu.bizim verdigimiz karar da kesinlikle devlet Okuluydu ama satın aldığımız evin yanındaki okul içler acısı oradaki muhtarlığa kaydımızı yaptırdığım anda kaydımız o kotu okula çıkacak.mecburen özel okul araştırmaya başladım İzmir’de de 15 bin civarı okullar tabi sadece okul parasıyla bitmiyor bu isler neyse acaba o eve taşınmasam mı ne yapsam hangi özel okul dertlerindeyiz ailecek tabi devlet okullarında sınıfların kalabalık olması da var herkes bin bir dalavereyle çocuğunu istediği okula kayıt ettiriyor hem para cezası hem de hapis cezası var diyorlar ne yapacağımı sasirdim

  • Eğer bizim evimizin yakınında gönül rahatlığıyla göndereceğim bir okul olmasa ve göndermek istediğim bir devlet okulu olsaydı ben taşınmayı göze alacaktım. Öyle plan yapmıştım.

 16. Merhaba benim henüz çocuğum yok sitenizlede yeni tanıştım dün sabah gazetesinde gördüm sizi ve incelemeye başladım hemen. Çocuk düşünmeye başlar başlamaz çok yoğun bir döneme giriliyor hemen hatta bu konular bile şimdiden ilgimi çekiyor. Çünkü kendimi bildim bileli çocuğumu özel okullara göndermeyi planlayan biriyim bugün bu yazınızı okuyunca kafam karıştı haliyle devlet okullarının hiç birinin eğitimini ve öğretmenlerinin davranışlarını beğenmiyorum açıkçası. Çünkü devletteki öğretmenlerde artık ya dersanelerde çalışıyor yada okul dışı saatlerinde evlerinde ders veriyorlar ve bu yüzden okulda artık pekde önemsemiyorlar çocukları. Çevremde o kadar çok kişiden dinledim ki bunu çocuğunuz başarısız sınıf kalabalık evde ben ders veriyorum gönderin başarılı olsun yada şu dersanedeyim gelsin başarılı olsun diyorlar. Şimdi napıcaz biz devlet okulumu özel okulmu ben daha çocuk düşündüğüm an başladım bunu düşünmeye :(((

  • Çocuğunuzun karakteri, yaşadığınız semtle çok alakalı bir konu. Zamanı gelince verebileceğiniz bir karar ancak.

 17. özel bir okulda sınıf öğretmeniyim.günde 9 saat ders, dersler bitince 1 saat de etüt yapıyoruz. tiyatro, drama,her tür spor, eskrim, resim ve sanat etkinlikleri derslerimiz var, ayrıca yaklaşık 20 native speaker öğretmenimiz bulunuyor. peki özel okulu tavsiye eder miyim? asla etmem! ekmeğini yediğim yere ihanet etmek olarak algılanmasın, özel okulların verdiği eğitimin iyi bir devlet okulunda da verilebileceğini düşünüyorum.bu kesinlikle öğretmenle, yönetimle ve sahip olduğunuz ekipmanla ilgili bir durum.devlet okullarında da çok çok iyi öğretmenler var, burada 9 saat dersin üstüne 1 saat etüt yapan öğretmen verimli olamıyor, çocuğun kafası bir yerden sonra bu dersleri kaldırmıyor. bir de üstüne ev ödevi veriliyor ki, çocuk ne evde ne de okulda kafasını kaşıyacak beş dakika bulamıyor.çocukluklarını yaşayamıyorlar, bu çok üzücü.burada öğretmenlik yaptığım için çocuğum olduğunda indirim yapılacak ama inanın ben de çocuğum olsa göndermem.çünkü tek avantajı dil öğrenmesi ki bence senede 30 bin tl’yi verecek güçteki biri, her yaz tatilinde çocuğunu yurt dışına yollayabilir, böylece çocuk da dili yerinde öğrenip pratik yapabilir.biraz uzattım kusura bakmayın,kısacası, devlet okulu iyi karar, iyi seçim, tebrikler.

  • Bunu özel okulda öğretmenlik yapan o kadar çok kişiden (kuzenim de dahil olmak üzere) duydum ki. Kararımızı kesinlikle etkileyen bir faktör. O kadar uzun saatler, bayram-tatil demeden çalışan bir insanın kendine hayrı kalır mı ki çocuğa bir şeyler katsın?

 18. iyi bir devlet okulu bulduysanız şanslısınız.ve tabi ki iyi bir öğretmen.ne yazıkki devlet okullarındaki öğretmenler çalışmaktan usanmış, o çalıkuşu coşkusunu kaybetmiş öğretmenler.ayrıca çocuğunuz kalabalık bir sınıfta okuyacak ki eğer çocuğunuz içine kapanık bir çocuksa kendisini o kalabalık sınıfta ifade etmesi zor olacak.ve ayrıca çocuğunuzu takviye etmek için o kurs senin bu kurs benim ekstra zaman harcıyacaksınız.ben devlet okulunda okudum ve bir artısını gördüğümü söyleyemem.şimdi oğlumu özel okula gönderiyorum ve şimdilik her ikimiz de memnunuz.sizi cesaretinizden dolayı kutluyorum.umarım memnun kalırsınız.

  • ben çocuğumu göndermeyi düşündüğüm okulu gidip gezdiğimde müdürle de konuşmuştum. adam sizin söylediğinizin tam tersini söylemişti bana. buradaki öğretmenler çocukları kendi evladı gibi yetiştirecek tutkuya sahipler demişti adam. hepsi çok ciddi kpss puanlarıyla atanmış öğretmenlerdi bir de.

   diğer ssöyledikleriniz hakkında bir fikrim yok ancak çalıkuşu coşkusunu kaybetmek konusuna katılmıyorum. öğretmenlik sevmeden yapılacak bir meslek değil, hele ki devlet okullarında o imkansızlıklar öğretmenleri daha çok kamçılıyor… devlet okulunda çalışan bir öğretmen dostum var ve öğrencileri için neler yaptığına şahidim. kesinlikle çok tutkuyla bağlılar mesleklerine ve öğrencilerine…

  • Özel okullardaki öğretmenler çok mu mutlu? ya da çok mu iyi?? Kesinlikle tartışılır …. Özel hayatın yok, çocuğuna eşine zaman ayırma şansın yok, veli seni yerden yere vursada seni koruyacak yönetici yok çünkü daima veli haklı. Hiç bir anlamı olmayan , sırf velinin gözünü boyamak için yapılan mesai sonrası gecelere kadar süren etkinlikler ( Katılan velinin tek derdide kıyafet ve takı yarışı kimse çocuğunun ne öğrendiğiyle ilgilenmiyor) Haftada 20 dk. yapılan braş dersleri ( 20 dk. ne katabilir?) Haftanın 5 günü ingilizce ( Toplamda 2 yada 3 saat) yıl boyunca öğrenilen 1-10 arası rakamlar ve 2 tane şarkı . Hafta sonunu okulda geçiren artık robot olmuş öğretmenler ne vererbilir yada ne kadar verimli olabilir??? vs. vs. Yıllarca çalıştım asla ama asla çocuğumu özel okula göndermem.

 19. Başlangıçta benim de endişelerim vardı ama hep devlet okulunu savunuyordum.Sadece etrafın “özel okula göndermek zorunluymuş” gibi tavırları ve küçümser yaklaşımları aklıma soru işaretlerini yerleştiriyordu. Bir de kendim araştırayım dedim ve anasınıfı yaşı gelmiş kızım için devlet okullarına gidip bir baktım. Özel okullara da.Tuhaftır ki devlet okullarındaki sıcaklığı, içtenliği özel okullarda bulamadım.Ortam çok suni geldi.Kızımı göndermeyi planladığım okul daha yeni yapılmış bir okuldu.Kalite ödülü ve çeşitli yarışmalarda ödülleri vardı. Okulun müdürü,yardımcısı ve öğretmenlerinin çocukları çok destekleyici, sahiplenici bir tavırları olduğu için çok etkilendim. Hepsi çok idealistti.Çok şanslı hissettim kendimi.Kaydımızı yaptırıp eğitime başladığımızda öğretmenin veliye olan mesafeli ama sıcak ve ilgili tavrı, çocuklara karşı disiplini,çabası çok hoşuma gitti. Kızım şu an öğretmenine aşık,hiç dilinden düşürmüyor.Okulun sitemizin hemen arkasında olması ise çok büyük nimet.8 yıl boyunca servis derdi, yol derdi yok.kızım sadece çocukluğunu yaşayacak. Ayrıca okulun kendi imkanları ve velilerin minik destekleriyle(10 tl-20 tl gibi) düzenlediği geziler,tiyatro ve 4 boyutlu sinema günleri(3-5 tl gibi) şu an için gayet yeterli.Ayrıca aylık 10 tl gibi bir ücrete Latin dansları ve folklor eğitimi de var.Biz latin danslarını seçtik ve kızım çok eğleniyor.Okulda her kesimden arkadaşıyla görüşürken okuldan sonra sitemizin içindeki kapalı-açık havuz,spor salonu,sosyal tesis gibi ortamlarda bulunup oradada kendi tarzındaki arkadaşlarıyla sosyalleşiyor.. Şu an için bir çocuk için gayet yeterli bir ortam olduğunu düşünüyorum.Bizim en büyük amacımız spor yapmayı seven bir çocuk yetiştirmekti ve taşındığımız siteyi bu nedenle tercih etmiştik. İlkokula başladığında da gerekli konularda dışarıdan destekleyeceğiz ve bu konuda gönlümüz çok rahat.Anne ve baba olarak yabancı dilimiz de iyi düzeyde olduğundan bu konuda da kendimiz destek olacağız gerekirse ders aldıracağız.
  Ben özel okulların çalışan anneler için de bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum.Çocuğu evin yakınındaki bir develet okuluna verip siz gelene kadar ilgilenmesi için yarım günlük bir yardımcı alabilirsiniz.İnanın her halükarda özel okuldan ucuza gelir.Ayrıca çocuklar derslerden sonra aktiviteye boğulmak değil evine dönüp dinlenmek ister.Ev özellikle ilkokul çocukları için büyük ihtiyaç. Çok uzun oldu ama kararınızdan dolayı çok sevindiğimi bilmenizi isterim. Çocuğunuz çok yönlü yetişecek ve herşeye hazırlıklı olacak hayatta 🙂 Sevgiler…

  • ben de öyle yapmayı düşünüyorum. bakacak kimse olmayacağı için ya gittikleri anaokulu ile görüşüp bir etüt sınıfı açtıracağım ya da yardımcı birini ayarlamaya çalışacağım biz işten gelene dek. annem öyle yapardı benim. bakacak kimse yoktu ve bir etüt okuluna gidiyordum okuldan sonra…

  • Hande Hanım merhaba ,

   Hangi okuldur acaba bahsettiğiniz ?

   Selamlar
   nilgün

  • Hande hanım merhaba,
   Bende Taşdelen’ e taşınmak istiyorum. Çocuklarımın site ortamında yaşaması en büyük emelim. Siz hangi sitedesiniz. Bir de okul etütlü bir okul mu? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 20. Sevgili Elif,
  Resmen hislerime tercüman olmuşsun. Ben kime bunları anlatsam resmen “deli”ymişim gibi bakıyorlar bana…
  Daha Ceren’e hamile kalmadan eşim “Hangi okula göndereceğiz çocuğu?” diye telaşa kapılmıştı. Oysa ben daha o günlerden kararımı vermiştim: Çocuklarım paşa paşa devlet okuluna gidecekti! Zaman geçti; Ceren oldu, hatta şimdi bir de Alp oldu. Biz Hakan’la tartıştık, konuştuk, etrafımızı gözlemledik, ve sonunda eşim de devlet okuluna ikna oldu.
  Bizim için en önemli rol modellerimiz eşimin halasının 2 çocuğu oldu. Halamız ve Eniştemiz, durumları da Allah’a şükür gayet iyi olmasına rağmen, her iki çocuklarını da devlet okuluna verdiler. Sonuç: Her ikisi de lisede Ankara’nın en iyi iki okuluna girdiler. Şimdi; ODTÜ’de okuyor ikisi de…Her ikisi de tenis oynuyor, biri elektro gitar diğeri piyano çalıyor. Gayet mutlu, kendileriyle barışık, akıllı çocuklar. -Aman nazar değmesin!-
  Benim oturğum semtte de çocuklarını devlet okuluna gönderen “hiç” komşum yok! Hatta işyerimde de çocuğunu “Aman Allah korusun!” devlet okuluna gönderen hiç iş arkadaşım yok! İşin garibi, bu özel okullara giden çocukların %90’ı da, çok çok süper zeki (!) ve über başarılı (!) oldukları halde üniversiteyi de “özel” okuyorlar. E ben de burdaki mantığı anlamıyorum: madem üniversiteyi de özel okulda okuyacak o zaman daha 1. sınıftan itibaren çocuğu niye paralı okuttunuz ki? Bahse mevzu olan Ankara’da tercih edilen 1-2 özel okulun fiyatlarını söylesem inanamazsınız. Anaokulu fiyatları 40.000-50.000 TL gibi bir rakam…Varın gerisini siz düşünün…
  Geçenlerde bir brunch için arkadaşlarla biraraya geldik. Çiftlerden biri, kızlarını bu okullardan birine göndermeyi kafaya koymuşlar. Oturup hesap kitap yapmışlar, üç aşağı beş yukarı bir sene için, okul parası da dahil, 80.000 TL kadar para biriktirmeleri gerekiyormuş, kemerleri sıkmışlar. Şaka yapıyorlar sandım, vallahi gayet ciddiydiler. Üstelik onların çalıştığı kurumun bir devlet okulu var, benim 2 çocuğumu göndermek için yanıp tutuştuğum bir okul, – yukarda bahsi geçen 2 kuzen de ordan mezunlar -, oraya vermek istemiyorlarmış, amirlerinin çocuklarıyla falan aynı yerde okumasını istemiyorlarmış.???Hangi akla sığıyor bunu da anlamadım inan ki…
  Bir arkadaşımız ise, kızını anaokulunda özel okula vermişti. Çocuk daha ilk hafta gelip “Büyüyünce bana da şu arabadan alın!” gibi isteklerde bulunmuş. Hemen ertesi yıl arkadaşım kızını ordan alıp, benim şu pek beğendiğim okula verdi. Şimdi öyle memnun ki anlatamam. “Elbette sosyal imkanları özel okul gibi değil Ece…Ama ona da çözüm bulduk biz; veliler kendi aramızda para toplayıp sınıfın bütün ihtiyaçlarını alıyoruz. İnan ki eksikleri yok. Bunun yanında çok da iyi eğitim alıyorlar. Öğretmeninin de ders için ihtiyaçları neyse alıyoruz, o da mutlu, çocuklarımız da mutlu…” dedi bana…
  Büyük laf etmek istemem ama, bu özel okulu ısrarının altında biraz da gösteriş yapma merakının yattığını düşünüyorum ben…
  Ben sana inanıyorum Elif, eminim Deniz de Derin de çok iyi eğitim alacaklar. Sen içini ferah tut, hiçbir eksiklikleri de olmayacak gör bak…
  Ohhh be yazdım rahatladım valla, yalnız değilmişim ne güzel… 🙂
  Ece
  Çok özür dilerim ama, sanki ben bu devlet okulu ısrarının altında biraz da çevreye gösteriş yapma isteğinin yattığını düşünüyorum.

  • Yorumunuzun son satirini anlayamadim?

   • Dilek Hanım,
    Çevremdeki birçok insan hem çocuğunu özel okula gönderiyor hem de laf açılınca okula ne kadar çok para verdiklerinden dert yanıyorlar. Bu ikilemi görünce haliyle ben de, bu özel okul kararının altında biraz da ne kadar çok harcama yapıldığını etrafa gösterme isteğinin yattığını düşünüyorum. “Madem zorluyor sizi bu kadar, göndermeyin olsun bitsin.” demek istiyorum, dilim varmıyor.
    Biraz acımasızca oldu evet farkındayım ama, her gün bu serzenişlerden bolca dinlediğim için bende artık bıkkınlık yarattı.
    Herhangi birilerini kırdıysam da peşinen özür dilerim.

    • Yok efendim ben de sizin gibi dusunuyorum. Asagidaki ifadeden

     “Çok özür dilerim ama, sanki ben bu devlet okulu ısrarının altında biraz da çevreye gösteriş yapma isteğinin yattığını düşünüyorum.”

     sanki devlet okulu israrinin altinda gosteris yapma isteginin yattigini anladim. Yanlis anlamisim.

  • Anladığım kadarıyla Ankara’dasınız. Bahsettiğiniz ve beğendiğiniz bu devlet okulunun ismini örenebilir miyim?

  • Merhaba,

   Ankara’daki bu devlet okulunun adını öğrenebilir miyim acaba?

  • Ayşe Yıldırım

   Sevgili Ece,
   Sen de benim hislerime tercüman olmuşsun. Çocuklarını göndermek istediğin okul, DSİ Lojmanlarının yanındaki Yasemin Karakaya mı? Ya da değilse hangisi olduğunu yazabilir misin? Ben de 4 yaşındaki oğlum için okul aramaya şimdiden başladım. Şu anda kreşe gidiyor. Anasınıfından itibaren başlatmak istiyorum. Beni hem söyeldiğin okul, hem da Ankara da araştırdığın okul, öğretmenler vs. hakkında bilgilendirebilirsen çok minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkürler

 21. Merhaba Elif, Öncelikle kararınız hayırlı olsun..

  Ben tam zamanlı çalışıyorum ve Begüm 2 yaşında özel bir kreşe gittiğinden beri aklımıza takılan bir konu oldu bu ve özellikle aile çevremizin tecrübeleri ve yakın arkadaşlarımızın tecrübeleri ile ilk başta Devlet Okulu ile yola çıkmaktan yana kararımız . Öncelikle Etüdlü okullara bakmak istiyoruz. Siz hangi okulda karar kıldınız acaba? merak ettim :))

 22. Gecen devlet okulu mu ozel okul mu yazına cevap yazmıs mıydım hatırlamıyorum. Ancak ben de arastırmalarım sonucunda ikiz cocuklarımı devlet okuluna gondermeye karar verdim. Tercihen evimize cok yakın olan etutlu bir devlet okuluna gondermek istiyorum. Ancak bu okulda noter huzurunda cekilis vs oluyormus, o nedenle giremeyebilirler. O sekilde olmazsa, mahalledeki diger devlet okulunu tercih edecem.
  Benim bu kararı vermemde 2 sey etkili oldu:
  1- aynen senin dedigin gibi ozel okulların hicbirisi icime sinmedi. Devlet okuluna gondermek istemedigim icin, sistemine inanmadigim bir ozel okula gondermek istemedim.
  2- arkadaslarımın cogu, ozel okullardaki odev ve beklentiden sikayetci. full time okula giden 7-8 yasındaki cocuklara, hala neden eve odev gonderildigini anlamak mumkun degil. ben sahsen 6:30 da eve gelen cocuguma bir de odev baskısı kurmak istemiyorum… o yuzden etutlu devlet okulu su anda tercihim…

  Anne-baba olmanın en zor tarafı baska bir birey icin kararlar vermek. İnsallah bu kararımız cocuklarımız icin hayırlı olur…

 23. Cok guzel yazmissin valla. vakti gelip, oralara dondugumuzde, kuzu da ilkokula baslayacagi zaman, ayni yoldan giderim gibi geliyor.

 24. bizim zamanımızda normal olan develt okuluna gitmekti, zaten mantar gibi özel okulda yoktu
  57 kişiydik biz sınıfta 2 kişi anadolu lisesi kazandık sınıftan (adanada 3 anadolu lisesi vardı zaten)…
  mahallenin okuluydu işte, 10 15 dakka yürüme mesafesindeydi (yürürdük de önceden okula servis filan da yoktu, sokaktayken başımıza bişey gelmesinden endişelenmezdi ailemiz..)
  gecenlerde ilkokul arkadaslarımla buluştuk o zamanlar saçı çizgi çizgi yara izi dolu olan sınıfın en zibidi çocuklarından olan arkadaşım bile şimdi bankacı olmuş, herkes bi yerlerde, başarı oranı yüzde 90larda
  en azından benim tekrar görüşebildiğim herkes hayatını kurtarmış bi yerlerde, anadolu lisesini kazanamayan arkadasımla odtüde beraber okuduk, hiç kolej filan görmeden olurdu bunlar önceden.. şimdi özel okul heryerde vaat ettiği bişey yok, anadolu lisesi olmayan yer kalmadı(adanalılar bilir baraj lisesi vardı bizim orda kapısında polis beklerdi her gün vukuat var diye ora bile anadolu lisesi oldu) artık insanlar üniversite bitrirince bile kalifiye olamıyorlar, iş bulamıyorlar, sayıca artan egitim kurumları kaliteyi koruyamadı, öğretmenler bizim zamanımızdaki gibi değil, öğrenciler hiç değil(annem babam öğretmen onlardan biliyorum)
  eğitim sistemi tam da en üretken zamanlarımızda sınav stresiyle kafamızı gömüp dünyadan bi haber olmamız için çalışıyor sanki.. bir de internet var artık, gençler paylaşım sitelerinde, bugün ne giysem derdinde.. (ben üniversite 2de kaşımın ortasını aldım, o da sigara yakarken yandılar diye:) bizim zamanımızda ne güzellik kaygısı vardı ne kilo takıntısı ne de kim ne giymiş.. kitap okurduk biz tvde de bişey yoktu zaten, sokaklarda top aynardık, ip atlardık..
  neyse içlendim.. çok dağıttım ne diyeceğimi unuttum..
  kendimden 10 yaş küçüklerin durumunu beğenmiyorum, 30 yaş küçük oğlumla neler yaşayacağım.. oğluma güzel bir eğitim ve gelecek verebilecek miyim, kuşak çatışmasını nasıl atlatacam,
  kısaca çok korkuyorum , çokk.

  • ben de sizin dediklerinize katılıyorum.ben de devlet okulundan gelmeyim ve hepimiz çok iyi üniversiteleri kazandık.ancak sınıflar kalabalıktı ve başarılarımız hep kendi kişisel çabamızla oldu.çocuğum özel okula gidiyor diye çok iyi yerlere gelecek diye bir beklentim yok açıkçası.eğer bişeyler başarırsa bu kendi çabası sayesinde olur özel okulda okuduğu için değil.özel okulun ona katkısı yabancı dil olacak ve sınıflar kalabalık olmadığından kendini daha iyi ifade edebilir diye düşünüyorum.tabi bu benim şahsi fikrim

  • baisy çok güzel yazmışsın. Ben 20 yaşımda üniversiteden mezun oldum ve mezuniyetime giderken pala bıyıktan beter kaşlarımı azıcık aldırmıştım. 🙂 O da artık ayıp olmasın diye. 🙂

 25. Elif’çiğim, herhangi bir karar vermiş olmanıza çok sevindim, inan! Karar aşamasını biz de geçirdiğimiz için anlayabiliyorum 🙂
  İnşallah biraraya geldiğimizde de uzun uzun konuşabiliriz.
  Ancak ben de burayı okuyanlara ekstra bilgi olsun diye yazmak istedim.
  Biz sanırım İzmir’de bu açıdan biraz daha şanslıyız. Bizim burada dediğin fiyatlardaki okulların yanısıra, çok daha makul fiyatlara özel okullar var. Hah, bu okulların içeriği nasıldır, onu tam bilemiyorum tabii ama bizim yaşadığımız semtin civarında dediğim gibi 3-5 seçenek mevcut. Sanıyorum İstanbul gibi bir şehirde neredeyse her köşe başında bir kolej açılmaya başladığı için özel okulları da birbirinden ayırmak gerekiyor artık belki konuşurken. (Gerçi, sizin oradaki özel okulun içeriğinden de haberim var ama…)

  Biz baharın son aylarında seçimimizi özel kolejden yana yaptık. Hem de en pahalılarından olandan. Aslı da şimdi orada anasınıfına başladı. Kaç ay geçti, pek memnunuz karı-koca. Ancak bu hep böyle devam edecek değil. Elbette değişimler, beğenmediğimiz durumlar olacak. Senin de dediğin gibi bizi oraya bağlayan birşey yok. Ama artık şunu itiraf ediyorum birkaç senedir: gönül isterdi ki, kızlarım yurtdışında, para verilmeyen bir okulda, bizim şu anda bir sürü para verdiğimiz okulun standartlarında okusunlar. Eşimle bunu uzun uzun konuştuk da biliyor musun!? Yani bu saçma sapan sistemden çıkıp yurtdışına gitmeyi. Ama şu anda ve önümüzdeki uzun bir zaman için bu mümkün değil maalesef.

  Keşke uzun uzun konuşsak. Yazmak yeterli olmuyor. Cevap yazacak birisi olursa bana haberi gelmediği için yorumunu göremeyebilirim. Bu bir tek bana mı oluyor acaba? Diğer blogspot veya gmail sahipleri de senin bu yeni düzenden sonra aynı sorunu yaşıyorlar mı acaba?

  Neyse, son olarak; UMARIM HERKES KENDİ AİLESİ İÇİN EN DOĞRU OLANI BULUR!! VE UMARIM EĞİTİM SİSTEMİMİZ HER GEÇEN ZAMANDA KÖTÜYE GİDECEĞİNE DAHA DA İYİYE GİDER!!!

  • Zeynep, bu yorumu yazdığıma dair e-mail alınca bana haber verir misin? Eline geçiyor olması lazım.

   • Yazan var mı diye girdim 🙁 Gelmiyor be Elif bana birşey? Acaba diğer gmail veya blogspot kullanıcıları da mı benimle aynı sorundan muzdarip?

 26. Merhaba Elif Hn. verdiğiniz kararın doğru olduğuna inanıyorum çünkü 2 yıl önce bende sizin gibi özel mi devlet okulumu çok düşündüm ve çok araştırıdım ve oğlumun ana okulundan arkadaşı nın annesi nerdeyse doğru yolu bulmama yardımcı oldu çünkü kzını özel bir okuldan şu anda oğlumun okuduğu okula aldırmıştı(hemde adı duyulmuş iyi bir okuldan)çünkü dediğiniz gibi çocuğun gerçek başarısını göstermiyorlar demişti ve daha bir çok olumsuz şey söylemişti bizde şimdi oğlum ikinci sınıfta çok şükür çok memnunuz eee tabi sorunlar oluyor ama dediğiniz gibi veliler olarak biraz daha dikkat ve özel okula harcanacak paranın çok cüzzi bir mmiktarı ile sınıfı akıllı sınıf haline getirdik.

 27. Öğretmenim, devlet(imizin) okulunda. Çocuğunuzu: “mesleğini seven, dinamik, mümkünse -genç-, veli etkileşimine önem veren, yeniliklere açık, çocuk psikolojisini bilen ve eleştiriye açık” bir öğretmene emanet ettikten sonra çocuğunuzda şunu gözlemleyeceksiniz. Devlet okuluna gittikten sonra: kendi ayakları üstünde durmayı, sorunlarına çözüm bulmayı öğrendi. mız mız pısırıktı fakat işlerini hallediyor diyebileceksiniz. Çünkü sosyal farklılıkların en aza indiği, asgari standartlara sahip olacak ve bu çocuğunuza hayatı öğrenmesini sağlayacak. Sosyal ve beceri isteyen faaliyetlere de siz takviye yapacaksınız. çünkü o yalnızca 6 saatini okulda geçirecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun Elifcim, “iyi veliyi öğretmen iyi bilir”.

  • kesinlikle katılıyorum.Devlet okullarında canla başla çalışan öğretmenler var.Beyoğlu’nun varoş sayılabilecek bir okulunda öğretmenlik yapıyorum,ortalama 50 kişilik sınıflarımız,seviye tespit sınavlarında İstanbul birincisi olan,Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrencilerimiz var,6 saat ders ve ardından 2 saat etüt fazlasıyla yorucu oluyor ama,sosyal faaliyetlerimiz de çok,İstanbul’da gitmediğimiz müze kalmadı,her sene çocuklarımı Emirgan veya Sarıyer’e pikniğe götürüyorum doyasıya oynuyor,eğleniyorlar,ayrıca izcilik,satranç,drama,folklör gibi düzenli etkinliklerimiz var,o kadar da korkutucu değil yani devlet okulları:) Sadece iyi öğretmene denk gelmek önemli bence…

   • Zehra, Berivan – sizleri ancak burada yazdığınız ve Facebook’ta etkileşimde bulunduğumuz kadarıyla tanıyorum, ve umuyorum ki Deniz’in de sizler gibi öğretmenleri olur. Sağ olun.

 28. Elif, çok güzel yazmışsınız. Kararınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Devlet okuluna giden çocukların diğerlerinden geride olmayacağı kısmına ben de katılıyorum. Okuldan çok öğretmen kalitesinin önemli olduğuna inanıyorum. Bu kalite de her zaman öğretmenin eğitimiyle gelmiyor, tecrübesi, içgüdüleri ve yetiştirilişiyle bile gelebiliyor.

  Pişöam olmayacağınıza eminim. İyi şanslar!

 29. asliveogullari

  Elif merhaba,
  Benim büyük oğlum ilkokul 3.sınıfa gidiyor ve anaokulundan beri de devlet okulunda okuyor. Biz de size çok uzak olmayan bir bölgede oturuyoruz. Oğlum kreş döneminde özel bir okula devam etti. O süreci cok keyifli geçirdik. Yeşillikler içerisinde, ormanın dibinde, özel bir üniveriste kampüsünün tam göbeğinde bir kreşe gidiyordu. Ama iş ilkokula karar vermeye gelince farkettik ki civarımızdaki özel okullar korkunç rakamlar telaffuz ediyor. Nisbeten orta karar olanlar da bize çok uzak. Biz de anne-baba olarak çocugumuzu bize yakın bir devlet okuluna göndermeye karar verdik. Şansımıza evimize yakın, etud beslenme sisteminde ( İstanbulda bu okullardan yanlış bilmiyorsam 19 tane var. Velilerin çalışan anne baba olması şartı aranıyor , ders sonrası etüd yapıyorlar.) bir okul da vardı. Biz tercihimizi bu yonde kullandık. Oğlum anaokulundaki arkadaşları ile birlikte çok iyi bir öğretmenle okuyor. Biz istediği, kabiliyeti olduğunu düşündüğümüz her şeyi dışarıdan desteklemyee hazırız. Şu anda basketbol antremanlarina gidiyor ve istediğinde de yüzmeye götürüyoruz. Ben de eşim de devlet memuru babaların çocuklarıyız. İkimizde Türkiyenin dört bir yanında okuduk. Şu anda iyi konumda çalışıyoruz. Elbette bizim dönemimiz ile aynı değil eğitim sistemi. Ama biz devlet okulunun –varsa- eksikliklerini tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz…

  Maalesef biz de bu kararımızda sadece ailelelerimizden destek gördük. Bir çok kişi çocuğumuzu devlet okuluna gönderdiğimizi duyduğunda çocuğumuz için üzülüyor.!!. Biz kimsenin kararına müdahale etmediğimiz için başka kimselerin de bizi sorgulamasını istemiyoruz. Okulumuzdan, öğretmenimizden, ve arkadaşlarımızdan memnunuz.
  Sonuçta herkes kendi çocuğu için en iyisni ister öyle değil mi? Tüm çocuklarımıza ve Deniz’ e başarılar

 30. hayırlı olsun bugünün şartlarında aynı kararı verirdim daha önümüzde 5-6 sene var o zaman bilmiyorum,umarım başarılarla dolu bir öğrenim hayatı olur Deniz’in

 31. Hayırlı olsun, devlet okuru taraftarıyım aynı şekilde, üç tane özel okula giden yeğenim var fakat oğlumun yaşı geldiğinde – elbet iyi bir devlet okulu bulmak ümidiyle- devlet okuluna göndermeyi planlıyorum ben de. Özel okullar konusunda söylenecek çok şey var fakat pek çoğunu hem sen hem de yorum bırakan arkadaşlar söylemiş zaten. Çok faydalı bir yazı olmuş yine, sevgiler ve başarılar Deniz’e..

 32. tüm yorum yazanlara teşekkürler, kafamızda ki sorulara cevap bulabilmek adına güzel fikirler veriyor. ancak ben bir konuda yardım isteyeceğim. benim de 2 kızım var biri 5,5 yaşında evin yakınlarında bir anaokuluna gidiyor ve d,ğer,de 2 yaşında. ben de kızımı göndereceğim okul konusunda arada kaldım. ankara’da devlet okulları içinde önerebilecekleriniz var mıdır?

 33. Sevgili Elif, kararını devlet okulundan yana vermene gerçekten çok sevindim. Çünkü senin dediğin gibi ben de biraz geri kafalıyım bu konuda. Eğer çocuğun başarılı olacağı varsa bu devlet okulunda da olabiliyor. Tamamen kendimden yola çıkarak böyle bir kanıya varıyorum. Benim okuduğum devlet okulu her ne kadar senin ki gibi 67 olmasa da 55 kişilikti. Ve özel okula gitmiş olan, kolejlerde eğitim görmüş akranlarımdan hiçbir farkım olmadığını açıkça görebiliyorum şu an. Umarım sizin için de hayırlı olur bu karar. Sevgiler 🙂

 34. Püren Ödemiş

  Bir karar vermiş olmana çok sevindim, çünkü bu stresli bir seçim. Hayırlı olsun canım.

 35. Helal olsun Elif size!!! Okul konusundaki ikilemlerini yazmaya başladığından beri (özel okula gönderme imkanınız olduğunu varsayarak) içten içe diyordum ki, ne yazık ki en sonunda dayanamayacak ve özel okula verecekler. Beni utandırdın 🙂 Bir o kadar da cesaretlendirdin, yapılabiliyormuş dedirttin. Çok teşekkür ederim kendi adıma…

 36. ben demiştim diyeceğim, vallahi demiştim… çocukların henüz “aç kapıyı bezirgan başı”nı oynadıkları zamanda ne diye özel okula binlerce para dökeceğim. ilkokulda enazından gerek yok diye yamıştım yine. çok doğru bir karar verdiniz eşinizle bence. dilerim kararınızdan da hep memnun kalırsınız.

 37. Elifcim, alacağın kararı ve nedenlerini dört gözle bekliyordum. Altuğ daha çok küçük olsa da bu konu hep kafamı karıştırıyor. Kızkardesimin kızı 4. sınfta 3 . okulunda.. hepsi özel okul..Bu durum karsısında zaten kafam karışmıştı. benim fikrim de özel okulun özel bir eğitim vermesi değil de, az kişiyle ve temiz bir ortamda ders görmesiydi. Tabii Eve yakın çevredeki okulları bende konrtol edip, ona -göre karar vermem gerekecek. –Günümüzde baktıuğımızda çocuklarımız sitelerde , özel okullarda okuyarak tamamen izole ortamlarda yaşıyorlar. Bunu ben istemiyorum. Bu kadar paralar verilerek okuyan çocukların üniversite başarısına baktığımızda çoğu özel üniversitelerde eğitimlerine devam ediyor.Bu durum da çocuğu zorlamanın anlamı olmadığını düşünüyorum, özel üniversitelere girmek zaten kolay.
  Yazarken bile kafam karışık..
  Elifcim deneyimlerin benim gibi kafası karışık annelere işik tutacak.Deneyimlerini dört gözle bekliyorum..
  Sevgiler

 38. Merhaba:) Bizim çocuğumuz henüz yolda ama ben de sizin gibi düşünüyorum. Eğer yakınızda iyi bir okul , en çok da iyi öğretmenler varsa; en güzeli devlet okulunu tercih etmek. Sonuçta; öğretmenlerin hepsi aynı okullardan mezun oluyorlar. İmkanlar derseniz de dışarıdan her türlü imkan, çocuğa isteği doğrultusunda sağlanabilir bence. Hatta o özel okula ödenecek miktarın yarısı bile senede kenara konsa, biriktirilse çocuk liseyi bitirdiğinde yurtdışına bile gönderilebilir. Bunlar sadece örnek. Hayırlı-uğurlu olsun kararınız! Deniz’in yolu açık olsun! Sevgiler…

 39. Sevgili Elif, kararin hayirli olsun oncelikle..Sen zaten uzun suredir arastiriyordun ve kendi sebep ve onceliklerinle bu karari vermis olmalisin ama ben de burada belki faydali olur diye bir parantez acmak istiyorum. Devlet okulu mu ozel okul mu diye karsilastirmaktan ote devlet okulu ile ilgili farkindalik yaratmak isterim. Amerika’ya tasinmadan once 9 ay bir devlet okulunda psikolojik danisman olarak calistim, sistemin hem icinde hem de disinda bir rolum oldugu icin perspektifim hem veli hem de ogretmen ve idarecilerden farkliydi. Sunu anladim ki, ben anne olsam, benim icin okulda ne ogretildiginden cok okuldaki atmosferin nasil bir ideolojiyi guttugu daha onemli olurdu.

  Idareciler ve ogretmenlerin egitim anlayisi cocuklarla ilgili dusundukleri gerek toplantilarda gerek birebir yaptigimiz gorusmelerde o kadar sasirtti ki o donemde cocuk sahibi olmamayi bile dusunmeye baslamistim. Sonucta ozel okulda calisma sartlari agir ama zaten o calisma sartlarina ayak uydurabilen ve dayanikli olan egitimciler o okullarda devam ediyor. Devlet okullarinda nasil? KPSS ile ataniyorlar, butun ogretmen arkadaslarim bu sinava oyle bir anlam yuklemisler ki sanirsin sirat koprusundeler. Adaklar adanip kurbanlar kesiliyor. Ayni ogretmenler – farkli olanlari tenzih ederek soyluyorum- sanki devlet onlari silah zoruyla orada calistiriyormus gibi, mutsuz, motivasyonsuz ve tatminsizler. Isbirlikci bir anlayisi olusturabilmek icin aylarca ugrastim ama yakinmaktan baska bir boyuta tasiyamadik iletisimi. Mesela surekli siniftaki Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu olan cocuklardan yakiniyorlardi. Bir ozel hastanede calisan psikiyatr bir arkadasimdan ogretmenlerimizi bu konuda bilgilendirmesi, farkindalik olusturmasi icin okula davet ettim ve beni kirmadi, hicbir ucret talep etmeden geldi, harika bir sunum yapti. Elif inan bana sunumun yarisinda cikip gittiler ve bir tesekkur bile etmediler. Bir tane ogretmen asagida seminer var diye cagirmaya ayagina gittim ve bana isaret parmagini sallayarak soyle dedi ” Surekli israr ediyorsun ama cocuklarimin basina bir sey gelirse bundan sen sorumlusun!” Oysaki baslarina baska bir arkadasi gozcu olarak koymustum. Yeniliklere acik degiller, egitimdeki yenilikleri takip etmiyorlar, isbirlikci anlayisi kabullenemiyorlar. Cogu zaman velilere anlatabildigim seyleri onlara anlatabilmekte o kadar zorlandim ki.. En buyuk savunmalari ise su “Benim bilmem kac tane ogrencim var o sizin dediginiz ozel okullarda olur” iyi de benim sorumlulugumda olan ogrenci sayisi 2000di, velilerini ve ogretmenleri saymazsam. Kendilerinden ve okuldan beklentileri cok dusuk oldugu icin ogrencileri de o dusuk beklentiler icinde degerlendiriyorlar. Inan eve gelirken zombi gibi oluyordum, otobuste uyuyakaldigim icin dusup kolumu incittim. Is doyumu sadece cok calismaktan dolayi dusmuyor, calisma sartlari ve memurluk anlayisi ile olusan dusuk beklentiler yuzunden dusuyor. Belki sen su anki iktidari begeniyor ve destekliyor olabilirsin, bilmiyorum ve sana saygi duyuyorum ama ben desteklemedigim icin okulda bu siyasi algidaki mobbing ve buna bagli ogretim anlayisindan bana kisisel bir tavir gormedigim halde tiksindim. Cevre okullar ve benim calistigim okul dahil idarecilerin yuzde 80inin badem biyikli iktidar yanlisi kisilerden olustugunu gordum, pek cok arkadasimin cinsellikle ilgili konferans vermek isteklerini ahlaksizlikla suclayan tavirlardan baslasam bu kutucuga yazmakla bitiremem. Idarecimizin gun icinde raki ile demlendigini ve bunu her gun yaptigini fark ettigimizde de agzimiz acik kaldi.

  Bu yaziyi fazla genellemeci ya da kisisel deneyimimden ibaret gorebilirsin belki ama iki tane idealist sinif ogretmeninin evladi olarak ve bundan gurur duyarak ama vicdanim cok rahat bir sekilde yazdim bu satirlari…Ozel okullarin ideolojileri cok iyi demiyorum ama en azindan o begenmedigimiz “musteri” anlayisi yuzunden daha yenilikci bir bakis acilari var ve ogretmenleri de kendi egitim felsefelerine uygun kisilerden seciyorlar. Yani cemaatci bir okula gondermek istiyorsan oradaki anlayis senin istedigin gibi, Ataturkcu bir egitim felsefesini benimsemis okullar da ayni sekilde benzer bir homojenlik gosteriyor. Benim icin kirilma noktasi iki ayri psikiyatrik tani almis agir sorunlari olan bir ogrencinin “canavar” diye tanimlanarak iki ogretmen tarafindan dovulmesi oldu.

  Icini sisirdiysem ozur dilerim

  • Özlem, içimi şişirmedin 🙂

   Söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Ancak şunu hep hatırlatıyorum kendime: İlkokuldan bahsediyoruz. İLKOKUL. O bahsettiğin ideolojik yaklaşımların ilkokulda çok büyük etkisi olduğunu düşünmüyorum, iyi bir öğretmene denk gelirsen. Herhangi bir özel ilkokuldaki yozlaşmanın çocuktaki tahrip edici özelliği bence daha fazla.

   Bölgeden bölgeye çok değişiyor bence bu söylediklerin. Bizim göndermeyi düşündüğümüz okul, oldukça heterojen bir nüfusa sahip — ya da ilk izlenimlerim öyle.

   • Ne yazik ki benim calistigim okul da ilkogretim okuluydu. Ideolojilerin ogrencilere asilanmaya calisilmasindan bahsetmiyorum, belli basli ideolojilerin devlet okulundaki yoneticilerin yonetimine birebir yansidigindan ve bu yonetimin ogretmenleri baskilayip ozgurluklerini ellerinden aldigindan bahsediyorum. Devlet okulundan emekli olan annecigime de sordum senin kaygini 🙂 O da benimle hemfikir. En yakin arkadasinin emekli olduktan sonra ozel bir kolejde yeniden ise basladigini, onun da arkadasinin sinifini gormeye gittigini, sinif ortamindaki etkilesime cocuklara kalan birebir zamana ve okuma hizlarina hayran kaldigini ifade etti. Hatta sunu ekledi, lisede ozel okula gitmek zorunda degil ama ilkogretimde saglam bir Ingilizce egitimi ve temel dersler alacak dedi.

    Yukaridaki yorumlarin birkacinda esitligin, paylasimin ve kurallarin devlet okullarinda daha iyi ogrenildigine iliskin cumleler vardi. Unutulmamali ki, cocuklarda gercek anlamda ahlaki gelisim ve soyut ogrenmeler 11-12 yas gibi basliyor, yani bu yas araligindan onceki ogrenmeler icsellestirilemiyor.

    Bu tartisma gercekten sonsuz, sen neyseki ne istedigini biliyorsun ve pek cok konuda egitimcilerden daha bilinclisin. Belki senin yasadigin semtte benim farkindaliklarim ters yuz olmustur.

    Opucukler 🙂

   • Ne yazik ki benim calistigim okul da ilkogretim okuluydu. Ideolojilerin ogrencilere asilanmaya calisilmasindan bahsetmiyorum, belli basli ideolojilerin devlet okulundaki yoneticilerin yonetimine birebir yansidigindan ve bu yonetimin ogretmenleri baskilayip ozgurluklerini ellerinden aldigindan bahsediyorum. Devlet okulundan emekli olan annecigime de sordum senin kaygini 🙂 O da benimle hemfikir. En yakin arkadasinin emekli olduktan sonra ozel bir kolejde yeniden ise basladigini, onun da arkadasinin sinifini gormeye gittigini, sinif ortamindaki etkilesime cocuklara kalan birebir zamana ve okuma hizlarina hayran kaldigini ifade etti. Hatta sunu ekledi, lisede ozel okula gitmek zorunda degil ama ilkogretimde saglam bir Ingilizce egitimi ve temel dersler alacak dedi.

    Yukaridaki yorumlarin birkacinda esitligin, paylasimin ve kurallarin devlet okullarinda daha iyi ogrenildigine iliskin cumleler vardi. Unutulmamali ki, cocuklarda gercek anlamda ahlaki gelisim ve soyut ogrenmeler 11-12 yas gibi basliyor, yani bu yas araligindan onceki ogrenmeler icsellestirilemiyor.

    Bu tartisma gercekten sonsuz, sen neyseki ne istedigini biliyorsun ve pek cok konuda egitimcilerden daha bilinclisin. Belki senin yasadigin semtte benim farkindaliklarim ters yuz olmustur.

    Opucukler 🙂

 40. simdi yanimda olsaydiniz iyi ki varsin blogcu anne deyip size sarilmak isterdimmm:))3 yil helsinkide yasayipta oradaki egitimi gorup turkiyede egitime dokulen paralar banada gercekten cok dokunuyor…valla sistem oyle bi kaniksanmis ki bir cok aile yaa egitim bu cok onemli deyip bir suru paralar dokuyolar…helsinkide en merkezi kresin fiyatiyla koylerindeki kreslerin fiyatlari ayni merkezdekinde ne varsa koydekindede o var ….bizimde evde konustugumuz bi durum bu okul isi ve zaman ne gosterir bilemiyorum ama bende tercihimi devlet okulundan yana kullanacagimm…

 41. merhabalar biz birlesik arab emirliklerinde yasiyoruz, turkiyede olsak kesinlikle devlet okuluna gonderirdik, Biz oglumuzu suan krese gonderiyoruz ve yillik15 000 dirhem para oduyoruz ve seneye kinder garden 1 (ana okuluna) gonderecegiz ve yillik 17 000 dirhem odeyecegiz:(((

 42. Senin geçtiğin aşamalardan geçip , sonunda kızını devlet okuluna yazdıran ben , ne kadar doğru bir karar aldığını söylemek isterim. Bir yıl Doğa kolejine giden kızımın , o yıl içerisin de bildiklerini unutması ile kendime geldim. Maddi olarak yıpratılıyor , hem de manevi olarak çöküyordum. Bu sene Doğa ilkokul bire evimizin dibinde ki devlet okulun da başladı , ilk iki ayda okumayı yazmayı söktü . Sınavları hep başarılı. Onu sıkan , yoran bir çok aktiviteden kurtuldu. Şimdi canı istiyor , tiyatroya , canı istiyor sirke , canı istiyor at binmeye gidiyoruz. Sınıflarımız gayet , temiz , düzgün.Öğretmenimiz çok ilgili çok iyi. Çok doğru bir karar verdiğimi Doğa’nın her yüzüne baktığım da görüyorum. Blog da fotograflarını paylaşıyorum. Veliler arası iletişimiz de çok iyi , face de grubumuz bile var. 🙂

 43. Benim oğlum 3 yaşında. İstanbul Anadolu yakasında oturuyoruz. Burada gayet iyi eğitim veren, köklü devlet okulları var. O yüzden kararımız devlet okulundan yana. Yuva konusunda bile şu anda sıkıntı çekiyoruz – henüz kafamıza uygun bir yuva bulabilmiş değiliz. Durumumuzun “sisteme karşı” olmak olduğunu düşünmüyorum pek, aslında “sistem” bu değil… yani olmamalı. Geçen yıl bir arkadaşım “siz artık Avrupa yakasına taşının” dedi bana. “Neden?” diye sorduğumda, “e bütün iyi okullar bu tarafta” dedi. İşte bu “sistem” olamaz benim gözümde…:(

  • Bir ara Anadolu yakasına taşınmayı düşündüm, sırf bu yüzden. Fenerbahçe-Erenköy hattındaki okullar, Ataşehir’dekiler… Çok iyi şeyler duyuyorum onlarla ilgili.

   • Merhaba Elif,
    Benim de 2007 haziran doğumlu bir kızım var ve neredeyse 3 yıldır tam gün çalışma durumumdan dolayı, uygun fiyatlı mahalle arası diyebileceğimiz özel bir yuvaya gidiyor zaten. Bu sene ilköğretimin anasınıfına başlatayım ama hangi okul olmalı derken, bir de başımızda 60 ayını dolduran çocukların ilkokul 1.sınıfa başlatılabilmesi konusu çıktı ve haliyle soru işaretleri maksimumda…O konu bir yana, devlet okulundan yana düşünüyorum, kaygılarım yok değil, ama yine de özel okul orta sınıf aileler ve çocuklar için yanlış diye düşünüyorum. Birçok yönden..Neyse, özetle şimdi de kurada çıkarsa etüdlü okul mu, yoksa yarım gün iyi bir devlet okulu ve bakıcı mı diye düşünüyorum. Bu arada Fenerbahçe’de oturuyorum, hakkında iyi şeyler duyduğun okulların isimlerini verir misin rica etsem?
    Seni ve bu yazıya yorum yazan anneleri çok takdir ettim, düzenin kuklası olmadan derin düşünebilen ve iyi ve düzgün birer insan yetiştirme derdinde olan annelerin varlığı beni mutlu ediyor. Deniz’e ve tüm çocuklarımıza çok iyi bir eğitim hayatı diliyorum…

 44. Benim oğlum henüz 3 yaşına girdi fakat ben de kara kara bu konuyu düşünüyorum, oğlumu devlet okuluna mı yoksa özel okula mı göndermeliyim??* Kafam çok karışık sadece eğitim meselesi dışında bir de kardeş konusunuda kapsıyor bizim olayımız. Eğer devlet okuluna gidecekse bir kardeşi daha olacak tabi Allah izin verirse, ama yok eğer özel okula gönderelim kararı alırsak tek çocuk olarak hayatına devam edecek. Bizim ki daha da zor bir karar yaşım geçiyor, oğlum büyüyor bir an önce karar vrememiz lazım. Açıkcası gönlüm özel okuldan yana. Üzgünüm hayatta tek başına kalacak umarım allah ona kardeşden yakın dostlar verir. 🙁

 45. Her anne çocuğunu keşfetmiştir mutlaka ama ben ilköğretime başlamadan önce mutlaka çocuğa ıq testi yapılması taraftarıyım.Ben yaptırdım ve şuan üstün zekalı çocuklar eğitimi veren bir okulda okuyor çocuğum.Eğer bunu bilmeden normal bir okula gönderseydim,her yıl zeka puanından 2 puan kaybedeceğini bilemeyecektim.Özel okul var özel okul var,onunda kalitelisini bulmak lazım diye düşünüyorum.

 46. Elif Hanim, oncelikle kararınız için tebrikler, umarım çocuğunuz herşeyden önce mutlu olur okulunda. Bu arada, bahsettiginiz okul NSİO mu? Komşumun kızı da orada ve çok memnunlar (öğretmenleri Rezzan Hn).

 47. ELİF Hanım bu güzel yazı boyunca deniz in neden 2 yıl sonra okula gideceğine takıldım..2006 doğumlu ve seneye başlaması gerekiyor!!dilekçe ile bir yıl geciktirme hakkınızı mı kullanmak istiyorsunuz acaba merak ettim:)

  • Aynen öyle yapacağız. Deniz Kasım sonu doğumlu olduğu için bir sene geriden vermeye karar verdik. Okulla da görüştük, kayıt zamanı dilekçe vermemiz gerektiğini söylediler, biz de öyle yapacağız.

 48. Merhaba;

  Ben önce fiyat üzerine konusacagım.Yıllıgı 30000 tl den baslayan bu ozel okullar ederi kadar eğitim vermemekte bence,en azından bir çogu.Fiyat-kalite dengesi çok düşük.Çünkü onlar birer işletme,kar amacı güden.Aynı mantar gibi pörtlemiş “özel hastaneler” gibi.Eğitim ve sağlıkta kar amacı gudulemez.Ama ne yazık ki güzel ülkemizde böyle durum.Aldığım duyumlar ki bunları birçok kişi duymuştur;şu an ki hükümetin hedefinin eğitim ve sağlığı tamamen özelleştirmek olduğudur.Ama bunun yanında “insan hayatını kurtaran ve iyi insan yetişmesini” sağlayan bu iki kurumun-sektörün özelleşmesinden sonraki süreç onları ilgilendirmeyecek.Şimdi olduğu gibi.Giderek kalitesizleşen,insan hayatını hiçe sayan eğitimi önemsemeyen,kazandığı paraya bakan, yoz kurumlar olacaklar ki bir çoğu böyle olmuş nice hastaneler,okullar mevcut.Özellikle küçük şehirlerde,taşra da tek bir özel hastane tek bir özel okul oluyor ve tabiri caiz ise “eşşek yüküyle” para kazanıyor,taşranın sınırlı sayıda zengininden.Bu olayın iç yüzü benim kafamda.

  İkincisi;tamam özel okula verdik çocugumuzu,ne vaat ediyorsun?Bence olayın son noktası yani hedef,üniversite eğiti midir değil mi ülkemizde?Özel lise mezunu olup ne olacak çocuk,sonuçta meslek sahibi olmalı.E bunu vaat edebiliyorlar mı?HAYIR.Yine sen o dershane senin bu özel hoca benim koşturuyosun ki liseye gelene kadar ki meblağ 100 binleri bulmuş.O zamana kadar bu parayı fonda tutsaydın zaten yurtdısına yollardın çocuğu üniversite-kolej için..Ülkemiz etiket ülkesi olduğu için de en dandiğinden,ucuzundan bir kolej bitirse İngiltere’de-Amerika’da o CV de o kadar iyi durur ki anında iş bulur.

  Olay aslında görgülü,kültürlü,altyapılı bir evlat yetiştirmektir.Yeteneklerine göre sevdiği şeylere yönlendirebilmektir böylece başarılı da olur şımarmadan.Herşey önünde serili,ondan sıkılınca ona atları yapmadan.Ama özel okullar bunu yapmadığı gibi senin düzgün yetişmiş çocuğunla “kekoyum ama para bende’nin oğlu” aynı sırada oturur senden görmediği görgüsüzlüğü o arkadastan öğrenir çocuğun.

  Canım 26 senelik ilkokul öğretmeni annemin emeklilikten sonra taşradaki bir özel okulda yaşadıklarından duyduğum şeyleri yazdım yukarıda çarçabuk.Bu yuzden Elif, sizi kutlarım devlet okulu tercihi için.Şu da bir gerçektir ki;devlet okulundaki öğretmenler iyi kötü üniversite mezunudurlar ve KPSS denen o zor sınavı geçmiştirler.Yüce devletimiz aslında müfredatı,eğitim sistemini bozuyor,yozlaştırıyor,kendi taraflarına çekiyor ama bu KPSS olayı ile belki bilmeden süzgeçten geçiriyor öğretmenleri,kalitelileri nispeten devlette kalıyor bence.

  Her devlet okulu dediğiniz gibi iyi değil,mahallesine göre değişiyor gerçekten durum.Ama hepimiz iyi kotu sehrin elit diye tabir edilen yerlerinde oturuyoruz.Bu yuzden nispeten daha iyi okullara gönderme şansımız var bence.

  İngizce olayına gelince;Benim şahsi planım:oğlumu ilkokul 3 ten itibaren ingilteye ye yaz okullarına yollamaktır ya da Avrupa’nın değişik şehirlerine.Böylece dünyayı tanır,değişik arkadasları olur,ingilizcesi zamanla ilerler,belki aksan bile yapar kendine.(Türk aksanını hiç sevmem ben de de var :))Tabii devlet okulundaki bu imkana sahip olamayan arkadaslarına bundan bahsetmeyecek,hava atmayacak.Bu yıllık özel okul fiyatından hem çok daha düşük hem daha kaliteli bir eğitimdir diye düşünğüyorum.

  Uzun yazdım ama okuyacağınızı biliyorum.Sağlıkla kalın Elif…

  • Bahsettiğiniz “ticarethane” mantığına güncel bir örnek: Az önce bir özel okuldan aradılar beni, daha önce gidip gördüğüm bir özel okul. Ocak ayı itibarıyla kampanya varmış, önceliği daha önceden gelip okulu gören velilere vermek istiyormuş. Bir okul nasıl kampanyaya girer, Allah aşkına? Televizyon mu bu? Neden kısıyorlar? Kampanyalı okuyan öğrenciler daha mı az öğretim görüyor? Nedir yani?

   Söylediklerinize harfi harfine katılıyorum.

 49. Rezzan öğretmene denk geliyor olmanız büyük şans, gerçekten çok iyi bir öğretmenmiş, biz malesef yakalayamıyoruz onu (oğlum 2008 doğumlu).
  Sorularınız olursa komşumla irtibata geçmenizi sağlayabilirim.

 50. İst.da varoş bir bölgede öğetmenim.2006 kasım doğumlu oğlum var seneye devlet okuluna vereceğim zaten aksi madden imkansız ama asla geri kalmış bir bölgenin devlet okuluna göndermeyeceğim.Her yolunu araştırıp daha iyi bir semtteki devlet okuluna vereceğim.Özel okullarla yarışır okullar var, okulun başarısını velilerin maddi durumu belirliyor bir anlamda…Öyle ki gazete kağıdına sarılıp öğretmene ikram için gönderilen boya kokulu poğaçaları görmekten ve daha neler neler…..

  • Bu arada benim oğlum da 20 kasım 2006 doğumlu ve oğlumu seneye okula vereceğim.Çok örneğini gördüm eğer gelişimi normal ise çocuk başarıyor o bir yılı da ileride ing. eğitimi için kullanır kendisi diye düşünüyorum.

 51. Elif, cok guzel karar vermissiniz, dilerim Deniz’in egitim hayati istediginiz gibi baslar ve devam eder. Bilincli, cocugunun egitimine ve ogretimine gercekten deger veren aileler devlet okullarini sectikce, bu okullar daha da kiymetli ve basarili olacak. Herkes, hepimiz ozel okullara yoneldikce devlet okullari belini dogrultamayacak.

 52. Cevremizdeki okullari arastirmadn bu konuda kararsizim.30 aralik gunu yakinimizdaki iyi bildigim devlet okuluna henuz 1.sinifa giden bir cocugun annesiyle sohbet etme firsatim oldu ve sasirdim.cocuk annesini aramis ve’ anne herkes ogretmene yilbasi hediyesi almis,sende pahali birsey al getir hemen bana demis’ .
  Anne ne yapsin, Gitti aldi tabii.ogretmenler gununde topluca hediye almislar,ve ciicek ama sinifta sadece birkac durumu iyi olmayan ogenci ile bu konustugum velinin kizi disindaki herkes ayrica tek tek hediye almis,cicek getirmis.sonra da cocuklar arsinda poblem ,eve biz niyealmadik diye aglayarak gelen 1. Sinif ogrncisi..demem o ki, hersey velilerde bitiyor.sinif ayrimini da biz yaratiyoruz.tabi ki olacak ama 1.sinif biraz erken olmuyor mu.bilincli ve duyarli olmaliyiz..onlar daha cocuk unutmayalm. daha nelerneler anlattilar da cok uzun olur.
  Deniz icin hayirlisi olsun.umarim okulunda cok mutlu olur.gec baslatmak konusunda nasil kaarar aldiniz,bana sanki gec baslayinca birseyler kacacakmis gibi geliyor( ne alakaysa :)) iyi dusunmek laxzim.benimki de aralik dogumlu,ama zamanimiz var bakalim ben ne yapicam..

 53. Elifcim;
  Açıkçası senin tam tersini yapacağını düşünüyordum ama böyle bir sonuç çıkması beni memnun etti. Çünkü ben kendim özel okuldan mezun olmama rağmen çocuklarımı devlet okuluna göndermeye kararlıyım. Babaları ile ortak kararımız tabii. Çok parametresi var hepsini anlatamayacağım ama ekonomi son sırada. Onun yerine çocukları ortaokuldan itibaren her yaz bir ay yurtdışında yaz okuluna gönderip, hatta çalışmalarını daha uygun buluyorum. Hem kültür hem dil öğrensinler hem de tüketim yerine kendi ayakları üstünde durmayı öğrensinler diye. Benim fikrim de budur.

 54. Devlet okuluna göndermenin cesaret işi denmesi çok üzücü
  Oğlum devlet okulunda araştırıp verdik çok iyi bir öğretmende okuyor ve ilk 7 harfte okumayı söktü
  Hiç bir problemimiz yok .Bence biraz çocuklada ilgisi var.

 55. Yapılan yorumların genelinin aksine, özel okul seçen annelerdenim ben.
  Kızım bu sene birinci sınıfa gidiyor. Geçen sene biz de uzun süre devlet okuluna gidecek diye karar verip son ay kararımızdan cayıp özel okulu tercih ettik. Şanslı azınlıktan olup iyi bir devlet okulu yakınlarında otursak belki bu şekilde bir karar vermezdik bilemiyorum. Ancak şu an seçimimizden çok memnunuz. Okulumuz genel kanının aksine ticarethane mantığı ile çalışmıyor, son derece ilgili ve konuya hakimler. Üstelik öyle aman aman 30.000 falan gibi bir tutar da ödemiyoruz. Aydan aya bütçemizi sarsmayacak bir tutar, zaten kreşe verdiğimizden fazla değil.

  Özel okullarda çocuk marka bağımlısı olur diyorlar ya alakası yok, defter kabından çantaya kullanılan kaleme kadar aynı marka ürün kullandırılıyor çocuklara. Ayrıca okulumuzda kantin yok ve bu beni çok rahatlatıyor. Telefon ettiğimde öğretmenimize ulaşabiliyorum. En ufak bir durumda istediğim kişiye ulaşabiliyorum aklım rahat.
  Param olsa daha pahalı bir okula yollarmıydım, kesinlikle aynı okula yollardım.

  Okul konusunda lütfen çok fazla ön yargılı davranmayalım, bu konuda genel geçerliliği olan doğrular olduğunu zannetmiyorum. Herkes keni şartları altında değerlendiriyor konuyu, başta da söylediğim gibi iyi bir semtte oturuyorsanız o semtin okulları ve öğretmenleride genelde iyi oluyor. Herkesin dediği gibi öğretmen en önemli faktör. Peki ya sınıftaki diğer öğrenciler. İnanın çocuğunuzun potansiyel arkadaş grubu da en az o kadar önemli. Bir iki sorunlu çocuk bütün sınıfın ahengini bozabilir. Veya çocuğunuza musallat olan birkaç yaramaz sinir sisteminizi alt üst edebilir. Bu durumda devlet okulunda ne yapabilirsiniz. Çocuğunuzu gönderdiğiniz okulun aile yapısının da aşağı yukarı sizinkine benzer olması da çok önemli demek istiyorum.

 56. Tebrikler benim veremediğim bie kararı verdiğiniz için tebrik ediyorum.
  Ben de devlet okuluna göndermek istiyorum ama yapamayacağım.(ne garip bir cümle değil mi?)

 57. Merhaba,

  Bu karar sizin kosullarınızda belki doğrudur ama ben açıkçası bunu “sistem karstiligi” veya “iyi egitim icin gereklilik” olarak gormuyorum. 3 yasında bir oglum var ve simdiden biliyorum ki (evet gerekirse imkanlarımı zorlayarak” onu bir ozel okula gonderecegim. Hatta size kalıpların biraz disinda bir gercegi ifade edeyim kendimle ilgili “ben veli olmak degil musteri olmak istiyorum”. İcinde yasadigimiz sistem de kaliteli hizmet almanın yolu budur. Cocugum hastayken de aynı mantıkla devlet hastanesine degil ozel hastaneye goturuyorum. Belki devlet hastanelerinde gercekten idealist doktorlar vardır ama hasta sayısının coklugu her kosulda hata yapma riskini artırıyor. Devlet okullarında veli oldugunuz zaman karsinizdaki cocugunuzla ilgili her hakkı kendinde goren bir mudur veya ogretmen oluyor genelde. Sizin talepleriniz veya hayalleriniz karsinizdaki ogretmenin gelismisligiyle ilgili. Bu ise bu ülkede tamamen talih.

  Genel olarak degerlendirdiginizde devlet okulları kalabalık; devlet okulu ogretmenleri bıkkın ve veli-ogrenciye karsi sorumluluklarında keyfi.

  Bir de bu tavir ne kadar surdurulebilir? Hadi egitimin, cevrenin nispeten naif oldugu ilkokul yillarinda bunu yaptiniz? Sonrasinda ne yapacaksiniz? Ben lisedeki kardesimin veli toplantilarina gittigimde her seferinde sinir icinde terk etmek zorunda kaldim bu toplantilari. Cunku karsimda kah kardesimin cantasini okula her giriste aramaya hakkı oldugunu iddia eden bir müdür; kah 29 ekim toreninde devamsızlık yaptıgı icin sınav notunu zayif vermeye hakkı oldugunu dusunuen bir beden ogretmeni vardı. Koluna iğneyle dövme yapan, öğretmeni bıçaklamaya kalkan sınıf arkadaslarını da unutmamak lazim.

  Biz kabul etsek de etmesek de cocuklarımız belli sosyo ekonomik kosullarda büyüyorlar ve bu karakterlerini olustururken buyuk rol oynuyor. Çocuğunuzu kalbur üstü (ne demekse) bir ortamda büyütüp, sosyal etkinliklerde yine kendi sosyo ekonomik seviyesinden çocuklarla oynatıp, görüstürüp sonra da hadi simdi baska bir sosyal cevrenin okuluna git demek bana dogru gelmiyor. Bunun yerine cocugumun gidecegi iyi bir ozel okul arastirmayi ve kendilerinden vazgecebilir bir musteri olarak gerektiginde onları sorgulamayı. elestirmeyi, peslerine dusmeyi tercih ederim.

  Çocukların eşit kosullarda okudugu, öğretmenlerin diger tum meslekler gibi emeklerinin karsiligini aldigi ve mutlu oldugu bir sistemde yasamayi cok isterdim ama Adorno ne güzel soylemis “yanlis hayat dogru yasanmaz” Sistem kaliteli egitimi de diger pek cok kaliteli sey gibi para karsiliginda satiyor. Bizim payımıza almak düser. 🙁

  • “İcinde yasadigimiz sistem de kaliteli hizmet almanın yolu budur.” demişsiniz ya… İşte ben buna karşı olduğum için “sistem karşıtlığı” olarak adlandırıyorum bu durumu. Benim burada bahsettiğim eğitim sistemi değil, “iyi” olanın “para karşılığı” olması gerektiğini söyleyen sistem.

   Devlet hastaneleri de doğru ve güzel bir örnek olmuş. Şu meşhur zincir hastanelerde doktorlardan çektiğimi gittiğim üniversite hastanesinde çekmedim.

   Bu tamamen bakış açısıyla alakalı. Ben hakkım olarak gördüğüm şeyleri (eğitim+sağlık) parayla satın almak zorunda kalmaya karşıyım. Bunun için de onları parayla satanları beslemek yerine devletin sunduğunu kullanmayı ve -elimden geldiğince- düzeltmeye çalışmayı tercih ediyorum.

  • Sıdıka Hanım size katılıyorum. Biz yıllarca devlet okulu dedik ama devlet okullarını yakından inceleyince gözümüz yemedi..devlet okulları maalesef bizim çocukluğumuzdaki gibi değil. En azından bizim yaşadığımız yerde…Ve biz iyi bir eğitim için özel okulu daha uygun bulduk..keşke aksi olsaydı…

 58. Beklenen, yakışan , bu blogu okumaya devam etmeme sebep olacak bir yazı. Tam da değer yargılarımın örtüştüğü çok az insan var diye düşünürken bu tür yazılarla karşılaşmak iyi geliyor bana. Teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun. Başarılar diliyorum şimdiden ki bence bu Deniz için kaçınılmaz 😉

 59. yazıya bırakılan 101 yorumu görünce dedim ki; yine elif bir yaramıza parmak bastı:)))) bildiğin gibi ben yeni bir anneyim ve kızım henüz 4 aylık. ama tabi ki bu okul konusu düşünmemi engellemiyor aksine ileriye yönelik konular daha çok ilgimi çekiyor bu günlerde.

  yazına yönelik şunları söyleyebilirim:

  yazının çoğu yerinde seninle gurur duydum. nasıl yani? diyebilirsin ama gerçekten öyle. ben maddi durumu türkiye ortalamasında olan eşi asgari ücretin biraz üzerinde bir maaşla çalışan bir anneyim. ama özellikle internet ortamındaki bazı annelere baktığımda hemen hepsinin gelir düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğunu görüyordum.( arabalarının olması, twitterdaki ev görüntüleri vs. bunungibi daha bir çok gösterge) itiraf edeyim ki bir çoğunu da sahip olduklarıyla böbürlenen tipler olarak görüyordum. bu yazıya kadar içimden senin için de böyle fikirler geçiyordu.

  ama yazını okuyunca dedim ki: işte bu yaaa!!!!sonunda parasıyla hava atmayan bir anne…sonunda anneliği ile hava basmayan, çocuğunu gönderdiği okuluyla hava atmayan bir anne…her şeyden önemlisi mantığıyla hareket eden ve buna gelirini karıştırmayan bir anne….

  son olarak eklemek isterim ki; ben tıpkı benim eşim gibi gelir şartlarına sahip olan bir ailenin kzııyım(hatta daha da düşük) ama bu hayatta yapmak istediklerime hiç bir zaman engel olmadı. liseye kadar devlet okulunda okudum, lisede anadolu lisesini kazandım ve üniversiteyi de bir özel üniversitede %100 burslu olarak okudum. bırakın para vermeyi okulda boş zmaanlarımda çalışarak para bile kazandım…yani neymiş? okul sadece bir yol, bu yolu nereye evrilteceğimiz bize bağlı yani çocuklarımıza ve onlara vereceğimiz eğitime ve tabi ki bir de onların içsel eğitimine( buna çok inanıyorum)…

  tekrar teşekkürler elifçim…yüreğine sağlık…iyi ki varsın….

 60. Yazınızı büyük bir keyifle okudum. Keyifli olmasının sebebi benim ve eşimin bu konu ile ilgili fikirlerimizi desteklemesi. Hatta biz olayı biraz daha ileri götürerek okula göndermeyip kendimiz mi eğitim versek diye düşünmüyor değiliz :)) Şaka bir yana kararımızın gerçekleşmesi için epey zamanımız olsa da en azından fikirlerimizi destekler cesarette bir yazı görmek çok hoşumuza gitti.

 61. Ben bu zamane annelerini anlamakta zorluk çekiyorum. Geçenlerde özel bir anaokulunda çalışan öğretmen arkadaşımı görmeye gittim. Kapıda şahit olduğum konuşmadan velilerin artık zıvanadan çıkmış olduğunu anladım. Veli, Fransızca ve İngilizce eğitim veren anaokulundaki öğretmene bir başka yabancı dil daha öğretilmesi gerektiği söylüyordu. Anlayamadığım konu, neden gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi ya da olmak istediğimiz kişiyi kendi çocuğumuza acımasızca yüklüyoruz? Bu kadar küçük yaştaki çocuklara bu derece yüklenmek ne kadar doğru? Uzun lafın kısası, böyle bir karar almanıza sevindim. Bir çoğunun cesaret edemediği bir karar almışsınız. Sonuçta, siz eğitimin alasını da verseniz, tonla para da harcasanız, bu olay çocukla müstesna bir durum. Yani, aslında “en iyi olan pahalı olandır” inancı, bu durumda geçerli değil. Takipçilerinizi de böyle ciddi bir konuda en doğru biçimde bilgilendirdiğiniz için sizi tebrik ederim.

 62. Filiz Çelebi

  Yorumlarınızı okudum.Benimde 5 yaşında bir oğlum var.Ankara’daki iyi devlet okulları hangileridir acaba.Yorumlarınızı bekliyorum.

 63. devlet okulunda bir öğretmen olarak (10 yıllık) bence de doğru karar vermişsin. hayırlı olsun…..

 64. biz de bu ikilemi çoook derinden yaşadık. Bir çok özel okulu ve devlet okulunu inceledik. En sonunda yıllık ücreti yaklaşık 11.000 TL olan bir özel okulda karar kıldık ve mutluyuz. Okul bizim beklentilerimizi tam karşılıyor. Çok iyi bir ingilizce, matematik ve fen temeli alıyor. Piyano ve diğer faaliyetler için çocuğun haftasonunu harcamıyoruz, zaten ders saati içinde bunları da görüyor. Okulun sosyal faaliyetleri bizi memnun ediyor. Kısacası memnunuz kararımızdan.

 65. Zeynel Küçük

  Sevgili Elif,

  Çok teşekkürler, benzer konuları olan insanlar için son derece faydalı yol gösterici bir paylaşım olmuş.
  Ellerine sağlık.
  27 Nisan 2007 doğumlu oğlum var. Ben de 1 sene geç göndereceğim.
  Blogları okudum ancak isim göremedim, yazdıysanız affınıza sığınarak hangi okulu beğendiğinizi sorabilir miyim.
  Devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum, Çekmeköy-Alemdağ’da oturuyorum. Bu bölgedeki devlet okullarını çok araştırdım ancak istediğim nitelikte bir okul bulamadım;
  Tuzla: Barbaros İ.Ö.O
  Küçükyalı ECA Elgikan İ.Ö.O
  İlhami Ahmed Örnekal İ.Ö.O
  TEB Ataşehir İ.Ö.O
  Benim bulabildiğim Anadolu yakasındaki başarılı-beğenilen devlet okulları.
  Sizin deneyimlerinizden faydalanarak; çocuğu gönderdiğiniz okulu paylaşabilir misiniz,
  Karar vereceğimiz okula göre bütün hayatımızı tekrar şekillendireceğiz ki hayat bu kadar zor-karmaşık olmamalı. Eğitimimiz böyle de adaletimiz-sağlığımız farklı mı? Sürekli karmaşa-zorluk-uğraşı…
  Sen tecrübelisin; bir de şunu söyle: Gidelim mi buralardan…

  Teşekkürler
  Zeynel

 66. gülçin yıldırım

  Selam, tayinimiz Antalya’ya çıktı.Bu şehir hakkında (deniz,kum ve güneşten başka) hiç bir bilgim yok.Oğlum bu sisteme göre birinci sınıfa başlayacak malesef.Bir de İstanbul çıkacak diye düşünürken Antalya bizi bekliyor şimdi.Şu an okul seçimine göre oturacağımız semti belirlemek istiyoruz.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.Gerçekten çok acil!

 67. mrb, öncelikle cok dogur karar vermişsiniz. tebrik ederim. bizde kardeşimi 4 sene önce devlet okulana gönderdik ve bu kararı verirkende cok düsündük. (kardesımle aynı zamanda aynı ilkokula baslayan bir cocugun velisi sene sonunda özel okula karar vermeye kalktı ve dediki bize su sınıftaki cocukların aile yapısı bize hiç uygun değil birlikte özel okula verelim. bizim cevabımız biz cok memnunuz sizin verin. halbuki insanların dıs gorusune bakarak karar vermek ne kadar buyuk ahmaklıdır. neyse kardesım 3.sınıfın sonundayken bu bahsettıgım veli merak etmiş daha dogrusu cocugunun cok extrem bir eğitim almadıgını anlamıs ve kardesımın defteriyle ve cocugunun defterleini karşılaştırdı ve ufak bir test yaptı ikisi arasında matematik aradaki fark ucurumdu…) tabi çok kalite özel okulları var (robert koleji gibi ama …) bize okulu secmemizde yardımcı olan daha dogrusu ögrenmeni seçmemizde yardımcı olan ( vurgulamak istiyorum ögretmen seçtik) müffettiş beye aile dostumuz ismini yazamıycam sonsuz teşşekür ediyoruz. yanlız problemimiz var şuanda kardeşim 4. sınıfı bitirdi şuan ortaokula nereye vericez diye dusunmeye basladık. müffetiş beyede ulşamıyoruz. anadolu yakasında uskudarda oturuyoruz eğer tavsiyeniz varsa ve neden tavsiye ettiğinizi yazarmısınız. ben suanda yurtdısında mba egıtımı goruyorum ve arastıracak fırsatım yok. bu arada yazınızı çok dikkatli bir şekilde okudum elinize sağlik çok güzel olmuş. teşke bu yazınızı okan bayulgenin tweet hesabında paylaşmanızı istiyorum. böylece çok insan bundan faydalanabilir. okan bayulgen blog yazarlarını çok destekliyor.( haberiniz varmı bilmiyorum.) çok teşşükürler. cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum… bys

 68. her şeyin iyisi kötüsü olduğu gibi devlet okullarının da özel okullarında iyisi kötüsü var. sıkı bir araştırma gerekli.. o yüzden çok faydalı bir blog olmuş.. içimizi rahatlatan.. şimdi bende MALTEPE bölgesinde iyi bir DEVLET OKULU arayışı içerindeyim.. bilgisi olan arkadaşlardan paylaşmalarını beklerim.. teşk..

 69. Ben de devlet okulunu ilk etapta ciddi olarak düşünüyorum. Zâten özel okullarda başarısız öğrencileri başarılıymış gibi gösteriyorlar. Ufak tunningler yapıyorlar :).

  Benim kaygım okulda karşılaşacağı arkadaşlarının bizimki kadar saf olmayışı. Hoş özelde de bunun garantısi yok fakat en azından kültür ve terbiye ortalamasının daha yüksek olması umuluyor. (Hiç te belli olmaz tabii. ) Ankarada ismini vermek istemediğim okula giden yakınımın çocuğunun hareketleri oldukça değişti. Recep ivedik taklitleri, facebook’ta olur olmaz paylaşımlar. Arkadaşlarıyla -sözde çete- kurmalar. Acebâ özel okula gitseydi yine bunlar olur muydu? sorusunu ister istemez kendinize soruyorsunuz.

  Tabii ki hayatın gerçeklerini görmesi ve mücâdeleyi öğrenmesi açısından belki de devlet okulu daha hayırlı bir tercihtir.

  Benim kanaatim ilk okul için iyi bir öğretmen bulup,(Tayini çıkmayacak yerleşik biri olursa daha iyi olur.) Çocuğu kendimizin takip etmesi. Hatta arkadaşlarını da.

  Kesinlikle özel ders ve sizinle birlikte gerçekleştireceği sosyal fââliyetlerle daha verimli ve ekonomik bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum.Bu da çocuğa zaman ayırmayı/ayırabilmeyi iyi yönetmek gerekiyor.

  Bu arada oğlum 19 aylık , bizimki büyüyene kadar bakarsınız yeni reformlarla devlet okulları daha da iyi olabilir.

  Hepimize bu yolda vatanına milletine,anne babalarına hayırlı evlatlar yetiştirmek adına başarılar diliyorum.

 70. Özel Okul ve Devlet Okulu tecrübesine sahip biri olarak özel-devlet değil iyi-vasat (kötü demek istemiyorum) okul vardır. Ülkemizde çok iyi devlet okulları ve özel okullar var fakat iyi mi vasat mı anlamak için orada çalışmaktan başka bir yöntem yok.
  Bir veli okulun nasıl olduğunu okul bitip öğrenci sınavlara hazırlanınca anlıyor. (Yaklaşık 8 yıl sonra) Sonrasında bu yılların telafisi çok zor oluyor.Yada mezun öğrencilerle ve velilerle görüşmek te size fikir verebilir.
  Benim bir eğitimci olarak tavsiyem. Hangi okul olursa olsun çocuğunuzun okul sonrasında kalite etkinlikler gireceği ortamlar yaratmanızdır.
  Okullar ile ilgili linkini yolladığım vidyoyu bence herkes izlemeli.

  http://www.tasdelenetutmerkezi.com/index.php/2012-08-11-22-00-38/aile-egitim-videolari

 71. her şey ama her şey için sonsuz teşekkürler öncü olarak size ve tüm düşüncelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim kafamın karışık olduğu şu günlerde yeni gördüğüm site sayesinde aydınlandım devamını umuyorum benimde ricam belki erken 2009 doğumlu oğluma avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz okullar sizi takip etmeye devam edeceğim emeklerinize yüreklerinize sağlık değerli anneler

 72. Ben ve eşim de özel okul mu yoksa devlet okulumu diye arada kalanlardanız. İstanbul Çekmeköy bölgesinde oturuyoruz. Oğlumuz 3,5 yaşında ve bu yıl zincir markalardan birinde anaokuluna başlattık.

  Fakat gerçekten anaokulu için bile çok ciddi bedeller ödeniyor ve eğitim açısından da ne derece sonuç alınacak yada çocuğu sosyal açıdan marka ve gösteriş merakı açısından olumsuz etkileyecekmi diye çok ciddi endişeler de duymuyor değiliz. Çünkü daha ilk veli toplantısında bile velilerin konuşma ve yaklaşımları hayata ve çevrelerine son derece üstten baktıkları imajını bıraktı bizde, ki bu hiç de hoş bir görüntü değil.

  Aslen ben ve eşim devlet okulu istiyorduk gerçi halen de istiyoruz . Zaten ikimiz de devlet okulu mezunuyuz. Ancak yaşadığımız en büyük sıkıntı Çekmeköy bölgesi yada bağlı olduğumuz muhtarlık olan Ümraniye / Esenşehir Mah. muhtarlığına göre kayıt olabileceği okulların çok kötü durumda olması veya öyle gözüküyor olması. Bu da ne yazık ki oğlumuzu özel okula verme gereksinimi doğurdu. Belirttiğim gibi şimdilik anaokulu için özel okula verdik ancak iyi bir devlet okulu bulabilirsek, seneye devlet okuluna vermek istiyoruz. .

  Oturduğumuz bölgeye yakın sizlerin önerisi olabilecek olan devlet okulu var mı acaba? Bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica edeceğiz

 73. Merhaba Elif Hanım,

  Bloğunuzla geçen sene Gülben Ergen'in programından haberdar oldum fakat çok internette vakit geçirmediğim için sadece bir iki kere bakmışlığım var bloğunuza.

  Ama bugünlerde benimde kafam oğlum Kuzey'in(2008 Haziran doğumlu) seneye hangi anaokuluna ve sonrasında the ilkokula göndereceğimle meşgul olduğu için internette dolaşırken yine sizin bloğunuzla karşılaştım 2,5 saattir paylaştığınız yazıları okuyorum.Aynı sizin 1 sene önce okul konusunda yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi ve çevreden duyduklarınızı biz şu sıralar yaşıyoruz.

  1,5 yıl önce eşimin işi dolayısıyla İzmir'den İstanbul'a taşındık. Oğlum geçen yıl bulunduğumuz muhite yakın bir kreşe başladı (yarım gün) bu yıl the aynı kreşe tam gün devam ediyor. Okuldaki velilere, çevremde komşularıma okullar hakkında sorular soruyorum. Açıkçası İstanbul'da okullar hakkında fazla bilgim yok bende sizin gibi özel okul mu / devlet okulumu gidip gelenlerdenim.İyi bir pilot okul (mu diyorlar nedir) iyi bir devlet okulunu araştırıp ona mı göndersek yoksa bütçemizi zorlayıp koleje mi göndersek bilemedik.

  Anne- baba olarak ilkokuldan sonra sınavı kazanarak özel okulda ortaokul ve liseyi okuyan ebeveynleriz ama kolejlerin bizim zamanımızdan çok farklı olduğununda bilincinde olanlardanız.Bir de çocuğumuzun başarılı mı başarısız mı olduğunu görelim ilk 4 yıl sonrasında her türlü başarılı bir çocuksa zaten yürür gider bizde ne gerekirse yaparız diye düşünüyoruz.
  Ayrıca ilköğretim+lise =12 yıl özel okul okuyup sonra birde özel üniversite kazanıp bir 4-5 yıl daha para döktükten sonra ne anladım ben o çocuktan? durumundayız.

  İlk 4 yıl devlet okulundan sonra özel okula göndersek bu sefer devlet okulunda İngilizce vb derslerden geri olacağı için diğer çocuklara nasıl yetişecek? + ortamı değişecek bocalarmı bilemeyiz (gerçi çok sosyal bir çocuk ama o yaşlarda nasıl olur bilmem).
  Bu gibi bir sürü soru aklımda(aklımızda )inanın uykularım kaçıyor İzmir'de olsam daha kolay olurdu daha çok bilgim var okullar hakkında ve çevrem var araştırırdım diyorum ama gelin görün ki burda İstanbul'dayız sizin gibi kişilerin fikirlerine ihtiyacım var.

  Buarada Arnavutköy-Bebek civ. oturuyoruz bildiğiniz duyduğunuz iyi bir devlet okulu bilen duyan varsa paylaşırsa çook sevinirim.

  Kararsız Zeynep***

  • Beşiktaş, İstanbul’un en iyi devlet okullarının olduğu bölgelerden biri. Hepsi iyi denemez belki ama bölge olarak en iyi bölgelerden biri. O yüzden şansınız daha fazla.

   Devlet okulu-özel okul kararı aileye, çocuğa, o anki koşullara, zamana, vs. vs. birçok etkene göre farklılık gösterebilen bir karar. Kimse size ne yapmanız gerektiğini söyleyemez, söylese yanlış olur. En doğru kararı siz vereceksiniz.

   Bildiğim şu ki, bizler çocuklarımızın arkasında olduğumuz sürece hangi okula giderlerse gitsinler iyi olacaklar. En azından ümidim bu yönde…

  • merhaba.benim 2009 dogumlu bir kızım var.bizde 2013 eylülde izmirde özle okul araştırıyoruz.izmirdeki okullar hakkında bilgim var demişsiniz .acaba bana yazabilirmisiniz bu okulları,bildiginiz kadarıyla durumlarını.güzelbahçedeyiz,ama yurtdışında yaşıyoruz zorunlu olarak izmire dönücez ve bir bilgim yok.şimdiden teşekkürler..bu arada sbs sonuçları egitimle bizzleri fazlasıyla yüzleştiriyor.eger gerçekten imkanınız varsa kolej tercihiniz olmalı.

 74. Biz de oğlumuzu birkaç özel okldan sonra bilfen ataşehire gönderdik diğerlerine göre daha iyi. Oradan Fen lisesini kazandı.

 75. türkiyede özel okula vereceğiniz parayı biriktirin. üniversite çağına geldiğinde çocuğunuza yurtdışında eğitim sağlayın daha iyi.

  hiç olmazsa iş sektöründe tercih sebebi olur. ayrıca farklı kültürler ufkunu açar. zaten vasıflı bir ebeveyn iseniz çocuğunuza her anlamda okullardan çok daha iyi bir eğitim verebilirsiniz.

 76. Ben de biraz araştırma yapmıştım. Bilgileri paylaşıyorum:

  Güzelbahçe(İzmir) deki özel okullar :

  1)MEV: 1. sınfta haftada 8 saat ingilizce dersi var. Ücreti diğer özel okullara göre biraz daha uygun
  2) YAMANLAR ( güzelbahçe): Karşıyakadaki şübesi daha başarılı olsa da SBS de diğer gzüelbahçedeki özel okullara nazaran daha başarılılar). 2012 SBS orlatalamarına göre izmirde 4. sırada.
  3) IYTEV ( zeytinalanında)
  4) EFES : Butil bir okul. 1. sınıftan itibaren haftada 10 saat ingilizce ve 2 saat zorunlu almanca dersi var. Mental aritmetiği ders olarak anaokul ve birinci sınıfta müfredata koymuşlar.
  5) Piri reis: Fransizcanın anadil olarak öğretildiği bir okul. SBS de başarılılar. fiyatları çok yüksek. Vivardaki en pahalı özel okul

  6) TAKEV: Narlıderede: Birinci yabancıdil almanca. Genel olarak başırılı ( özellikle fen lisesi)

  7) Kent: Amerikan sistemi

 77. Blogcu anne kişisel fikrim sizinki biraz fakir avuntusu. Yanlış anlamayın bunu seçkinci bir eda ile söylemiyorum. Sadece zor da olsa 0verdiğiniz kararın haklılığını ve olumlu tarafını görebilmek adına genellikle iyi yönlerini anlatmışsınız sistemin. Şu anda bu konuyla ilgili kafa patlatan orta gelir seviyesinde bir ebeveyn olarak bu dahil bütün genellemelerin yanlışlığını vurgulakta fayda var.

  Öncelikle bu tip tercihlerde lokasyon, çevrenin sosyal ve demografik yapısı, sizin çocuğunuzun gelişimi ve geleceği ile ilgili beklentileriniz, ekonomik faktörer, öğretmen faktörü, çocuğun gelişim ve algı yeteneği gibi saymaktan yorulacağım bir çok faktör hem eğitimin kalitesi hem de sizin beklentilerinizin karşılanması anlamında önemlidir. Bu nedenle bu işlerde benim nacizane fikrim bir tane doğru yok. Bu nedenle kendi adınıza doğru olduğuna inandığınız bu seçimin doğruluğundan çok da emin olmamak lazım.

  Eğitimci bir babanın oğlu olan ve devlet okullarında okuyan biri olarak şu anki seçimlerimde etkili olan kriterler oğlumun benzer sosyal ve ekonomik imkanlara sahip çocuklar ile büyümesi, yoğun akademik kaygılar yaşamadan yarış stresine girmeden, yeter şart hijyen ve konfor imkanlarına sahip bir ortamda eğitim alması, sosyal ve beşeri ilişkilerini geliştirmeye ve kendini ifade ede bilmesine imkan sağlayan, ve en önemlisi günün teknolojisine modern imkanlarına, ve dünyaya entegre bir eğitim modelini benimseyen bir okulda eğitim almasını sağlamak. Son olarak da bunu da kısıtlı ve sürekliliğini garanti edebileceğimiz bir ekonomik çerçevede sağlamak. Bu nedenle şahsi fikrim (Çekmeköy civarında oturan biri olarak) üzülerek söylüyorum ki özel bir okul olacak.

  Paylaşımımınız için teşekkürler.

 78. Aslı Akdeniz

  Elif Hanım,
  Bu zor kararı aldığınız için tebrik ediyorum. Ben ve eşim benzer bir süreçten geçtik. İkimizde çalışıyoruz, kızım 2006 doğumlu ve okulu benim iş yerime yürüme mesafesinde Beşiktaş Lütfi Banat İ.Ö.. Yoğun iş temposuna rağmen “sınıf annesi” kavramını ev hanımı anneleri de kapsayan “sınıf anneleri” genişletmek suretiyle okulun, sınıfın ve daha da önemlisi velilerin kararlarında birebir etkinlik gösterebiliyorsunuz. Bir adım ötesi okul ailebirliğine de girmek olurdu ama başlangıç için yüküm ve zamanım arasında denge kurmak istedim. Bizim okulda olanlardan birkaç örnek vermek isterim. Okulumuz sabah ve öğleden sonra 2 zamanlı. 1.sınıflar öğleden sonra müfredatı görüyor. Müdürümüz biz çalışanlara çözüm olarak sabahtan kurs koydu, bu kurs ingilizce ve öğrenilenlerin pekiştirmesini kapsıyor. Ayrıca devlet okullarının 1.yılında bulunan 4 saat serbest zamanı halkoyunları ve drama ile değerlendirdik, bu dersler için okulun seçtiği öğretmenlerin aylık 25-30 tl arası ilave ücretini sınıftan toplayıp kendilerine iletilmek üzere ailebirliğine direkt aktarıyoruz. Halkoyunları dersinin sonuçlarını 23 nisanda, dramanın gösterisini ise yıl sonunda göreceğiz. Sınıfa yıl başında kendi aramızda topladığımız paralarla laptop aldık-demirbaşa işlettik bu laptop ile çocukları öğretmenimiz seslerle ilgili cdlerle okuma öğrenme sürecinde destekledi , çocukların çantalarını hafifletmek için yönetimin izniyle arka bölüme her çocuğa bir dolap düşecek şekilde dolaplar yaptırdık.Aktif sınıf anneleri olarak öğretmenimizle yakın çalışarak bu dönem darıca hayvanat bahçesini, florya akvaryumu-hava müzesini vs. kapsayan sınıf gezileri, tiyatrolar planlıyoruz. 1.sınıfta çocuklar sınıf arkadaşlarını okuma-yazma öğrenme telaşında rakip olarak görme eğilimine giriyor, bu tip sosyal aktiviteler ile birlikte eğlenmeyi sağlayacağız. Buna ilave spor öğretmenimizin girişimi ile haftada 2 gün okula yakın TSYD ne giden istekli çocuklarımız yüzme ve tenis dersini cüzzi ücrete alıyor. Üstelik öğretmenimiz ve gönüllü veliler onları giydirip okulda verilen öğle yemeğine yetiştiriyor. Buna ilave okulumuz ilçe resim yarışmalarına katılıyor, sessiz ve gözlemci kızım ana sınıfında da bu okuldaydı, her iki yılda da yarışmalarda dereceye girdiği için şimdi daha özgüveni gelişmiş durumda bizde bu konudaki yeteneğini fark ettik. Bu detayları size okul seçiminizde vermiş olduğunuz kararı desteklemek ve okul seçimi aşamasında olup Beşiktaş bölgesinde oturan anneler için yazdım. Bu yazdıklarım hepsi baştan derli toplu programlı olmadı, velilerin desteği, müdürün okulun diğerlerine kıyasla kaydettiği başarıları öne çıkartma güdüsü ve öğretmenin kendini öğrencilerine adamış olması ile gerçekleşti. Sevgiler,

 79. benimde kızım okula başlıyacak ama karar veremedim özel mi devlet mi diye bende bir arayış içerisindeyim yazınız hoşuma gitti

 80. Çocuğunuz konusunda iyi yapıp yapmadığınızı yaşadıkça göreceksiniz inşallah iyi olur Ama bir gerçek varki özel okula da göndersen devlet okuluna da göndersen çocuğun başarısını ailenin ev içindeki mutluluğu çocukla birebir ilgisi ve çocuğa sağlanan sosyal faaliyetler belirler. İlgi deyince yalnış anlaşılmasın (alışveriş merkezine götürüp 1 2 saat gezdirip birde yemek yedirip getirmek değil)

 81. Özlem Bağcı

  Ben de oglumu , evimin dibindeki devlet okuluna yazdirdim. Servis derdi yok, istedigim an yanindayim, ogretmenimiz idealist, ve en onemlisi veliler olarak her turlu maddi/manevi destegi sunuyoruz. Ticaret degil egitim yuvasinda oldugu ve simdiden cuvalla para dokmedigimiz icin de cok mutluyuz:) umarim siz de memnun kalirsiniz..
  Sevgiler
  Ozlem

 82. Hande Hanım nerde otuyorsunuz okulda eğitin nasıl acaba ?

 83. Ben devlet okulunda çalışan bir öğretmenim ve hiç bir şekilde heyecanımı kaybetmiş değilim aksine yıllar geçtikçe tecrübem arttıkça daha iyi ne yapabilirim diye düşünüyorum. Özel okullar konusunda bende olumsuz düşünüyorum ve imkanım olmasına ! rağmen bende oğlumu devlet okulunda okutuyorum.

 84. Özel okullar bazıları başarıyı amaç edinirken bazıları da sadece ticari düşünüyor. Örneğin Beylikdüzü Dahiler Koleji okul birincisi olan öğrencisini para nedeni ile gözden çıkarabiliyor. Bursluluk sınavı sonucunda burs almaya hak kazandığı halde. Eylül ayında çok pişkin bir şekilde “Hayır” biz burs vermiyoruz diyebiliyorlar.
  Dönem sonunda düzenlenen sınav öncesi öğretmenler “bu sınav para demek. Lütfen iyi çalışın ve ailenize destek olun” diyorlar. Çocuklarda emek sarf edip çalııyorlar. Sonuç çok amatörce.
  Kısacası veliler Özel okulları çok iyi araştırmalılar. Saygılarımla,

 85. Yazinizi yeni gordum ve tam da benim ikilemimi anlatmissiniz. 1,5-2 yil gecmis yazinizin uzerinden, devlet okulundaki tecrubeleriniz neler? Hala okula ilk yazdirdiginiz zamanki dusuncenizde misiniz ogrenmek istedim

 1. Geribildirim: Şükür | Blogcu Anne