181 Yorum

Anne sütü iğrenç midir?

Blogcu Anne okurlarından Didem soruyor:

Benim 6 aylık bir bebeğim var ve 5.5 aylık iken işe başladım (ağlaya ağlaya).. Türkiye’nin çalışanına değer verme ve çalışana sunulan imkanlar konusunda en iyi firmalarından birinde çalışıyorum. Süt iznimi toplu olarak Cumaları kullanabiliyorum, şirketimde süt sağma odası ve odada gerekli her şey bile var. Gerçi sabah 7’de şirkette olduğumdan günde dört kere süt sağdığım için biraz işten kaçıyor burun kıvırmaları yaşamıyor değilim.

Görünen o ki her şey yolunda ama bugün direktörümden bir ihtar aldım, beni şikayet etmişler çünkü sağdığım ve soğuk durması gereken buzdolabına koyduğum sütler erkeklerin midelerini bulandırıyormuş. Mümkünse başka yere koyacakmışım ya da çekmecemde saklayacakmışım. “Bebek içiyor yaa onu!” diye bağırmak istedim suratlarına, hani kötü kokan ve uyarılmak zorunda kalan stajyerler gibi hissettim kendimi. Bu uyarı öyle bir yapıldı ki kıpkırmızı oldum, sanki kötü bir şey yapmışım gibi utandım; “dikkat ederim” deyip kaçtım odadan..

İnsanların apar topar doğum izninden döndüğü, süt izinlerini kullanamadığı, süt sağamadığı bir ülkede belki de çok abartıyorum. Erkeklerin anne sütünden midesi bulanması normal midir? Ben sütleri herkesin görebileceği ortak kullanımdaki buzdolabına koyarak ayıp mı ettim?

Ne diyorsunuz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

181 yorum

 1. erkekler ne garip yaratiklar

 2. Bende bebeği 3 aylıkken işe başlamış ve 6 ay bilfiil işyerinde süt sağmış bir anneyim. Erkekleri bırakın, benim yanımda oturan bayan arkadaşlarım bile süt sağma işinin muhabbetinde dahi “ııııyyyy” yapıyorlardı. Birkaç kez üstüme dökülen süt için dakikalarca iğrenme nidaları gerçekleştirdiler muhteşem bir performansla.

  Dolayısı ile özellikle büyük işyerlerinde insanlar; birbirlerinden tiksinecek, rahatsızlık duyacak şey ararken, sizin buzdolabında duran ve bebeğiniz için “altından değerli” sütlerinizden de kolaylıkla midelerini bulandıracaklardır. Size önerim sütlerinizi içi görünmeyen mesela karton torbalara koyarak buzdolabında tutmanızdır. Ben öyle yapıyordum ve en azından buzdolabındaki sütlerden “ııyyyyy”lananlara katlanmadım.

  Çok çok çok kolay gelsin size…

 3. Bunda mide bulanacak ne var acaba? Belki biz kadın olduğumuz için öyle hissediyoruz. Erkeklerin çoğu için sadece cinsel bir obje olan göğüs, onların kafasında belki sütle birleşince böyle bir etki oluşuyordur, bilemedim ki hangi mantıkla yaklaştıklarını. Sütünüzü, süt poşetine ya da kabına koyduktan sonra, aynı poşeti renkli, kapaklı başka bir kaba koyabilirsiniz.

 4. Merhaba Didem,
  Bende iş yerinde 13 ay süt sağıp ortak kullanılan bir buzdolabına koymuştum. Neler hissettiğini çok iyi anlıyorum. Mesela bizde süt sağma odası yoktu. Bayanların Mescid olarak kullandığı bir oda vardı. penceresi olmayan yerin altında havasız bir yer. yere oturup süt sağıyordum. Düşününki sağımda solumda namaz kılanda oluyordu bazen. (ki ben yüzlerce kişinin çalıştığı bir kamu dairesindeyim)
  Süt sağdığım zaman odanın kokusu değişti gibi gelirdi bana. Hatta değişiyordu bence. Çünkü havalandırma yok. Çok utanırdım. Giren çıkan bişey diyecek diye hayıflanırdım. Çok sıkıntılıydı. Ama bayanlar daha anlayışlı davranıyordu sanırım. Kimse bişey dememişti.
  Buzdolabına önce via kaplara koyup sonra kalın bir pompa çantasına daha yerleştirip koyardım. Kimse anlamamıştır diye düşünüyorum. Kokuyu ben hissetmedim. Belki öyle bir çözüm bulabilirsin. iki üç kap ,içiçe koyabilirsin. Hani dışardan içinde ne olduğu belli olmaz.
  Tepki gösteren şikayet eden erkekte gerçekten çok ayıp etmiş. Asıl ayıbı süt sağma odası koyacak inceliği gösteripte bu olayı sana yansıtan firma göstermiş. süt sağma odasına ayrı bir buzdolabı koymak çok zor olmasa gerek. Ama yanlız değilsin inan. Bu sıkıntıları yaşayan çok insan var ve inanıyorumki bunlar dile getirildikçe arkadan gelen nesil daha rahat edecek.

  • Yüzlerce kişinin çalıştığı bir kamu dairesinde mescit olmazsa olmaz görünüyor da süt sağma odası akıllara bile gelmiyor.. Çağdaş uygarlık seviyesine giderek yaklaşıyoruz !!!

   • herhangi biryerde ibadetini yerıne getırmek isteyen insanlar için mescit yada vb başka bir yer olmasaydı sizin kafanızdaki ”çağdaş uygarlık seviyesine ”ulaşılabilecekmiydi acaba onu merak ettim?? yada hem süt sağma odası hemde mescit olsaydı??

   • Ne kadar önyargılı bir bakış açısı. Belki o kurumda çalışan kadınlar böyle bir talebi iletmiş olsalardı o oda da açılırdı.

    • bazı şeyler için illa talep mi gerekiyor? yasalar belli, kadınların neye ihtiyaç duyduğu da belli. çocuğunu emzirdiği dönemde evde bırakıp işe gelmek zorunda olan bir kadına ne lazım olduğu da belli… ee illa talep mi lazım? yasada mecburiyet var. ibadet evde de yapılabilir ve bence anne bakım odasından daha da öncelikli değil. bir kadın olarak bunu kaçırıyor olmanız çok kötü.

     • Sizin de “ibadet evde de yapılabilir” ifadeniz kötü. Annelik, bebek, emzirme konularında bile dinle ilgili nefret kokan yorumlar yapılabiliyor ya.. Süper!!

      • konu zaten vahim eksiklikler desen almış başını gidiyor
       burda yazılan yorumları okuyunca çalışan şartları zor olan emziren arkadaşlarım adına çok üzüldüm Allah yardımcıları olsun
       sakın sizi yıldırmasın bebeğinize süte devam

       ben bu konuyu bile cidden din e ibadete getirilmiş olmasından rahatsız oldum
       siz hangi din mensubusunuz arkadaşım zira müslüman olupta imanın şartlarını bilmiyorsanız vay halinize
       haddime değil herkesin kendi yaşantısı elbette
       ama lütfen lütfen kaza değil zamanında yapılan ibadet daha sahihtir helede şartlar o ibadeti zamanında yapmayı elveriyorsa
       saygılarımla biraz daha hoşgörülü olmak umudu ile

       • bu yorumunuzu çok saçma ve hadsiz buldum. size ne benim dinimden, neyi bilip bilmediğimden. bi de saygıdan hoşgörüden bahsediyorsunuz önce kendinize dileyin. mesciti düşünebilen bir zihniyetin bebek bakım odasını düşünememesini saçma buldum sadece. onu yapan onu da yapabilir yani, daha mecburi br şey sonuçta!

       • ben ineğe tapıyorum bu arada çok merak ettiyseniz, süte verdiğim kıymet belki de buradan geliyordur. oldu mu? rahatlamışsınızdır artık hangi dine mensup olduğumu da öğrendiniz.

      • nefret? ifademi tanımlayacak son kelime bu sanırım, herkes kendi penceresinden bakınca yanlış algılanabiliyor demek ki. birinde mecburiyet var, diğerinde özgürlük ve alternatif çözümler. mecburi olan bebeğin o sütü alabilmesi. benim odaklandığım kısım işyerinde mescit olması değildi, mescit yapabilecek kadar çalışanlarına saygı duyan bir kurumun bebeğine süt vermek zorunda olan çalışanlarını düşünemeyecek kadar sığ olmasıydı. bana göre mescit, anne bakım odası kadar gerekli değil, bu benim düşüncem. bir kadın arşivde ya da tuvalette süt sağabiliyorsa, isteyen boş toplantı odasında da namaz kılabilir pekala!

       • Mescitte gereklidir, sut sagma odasi da. Bu ikisini birbirine carptirarak, birini digerinden daha onemli kilmak yada sadece kiyaslamak bile sizin gorusunuzde olmayan insanlara karsi etik olmaz. Ayrica, konunun asil baslangicina gelirsek, bende emziren bir anne olarak buzdolabinda kutusuz ve acikta gordugum sutler beni rahatsiz eder. Kimse benim gibi,onu bebegim icin altin suyu seklinde dusunmeyebilir. Ayrica o sutun bir mahremiyeti vardir diye dusunuyorum en azindan, temin edilme seklini dusunursek. Ayrica iiiyy denecek kadar igrenc bir durum degildir fakat bir erkek gorusuyle yada bekar bunu yasamamis bir bayan gozuyle o anne kadar kutsal yada tapilacak su seklinde gormemesi cok normal. Her dusunceye saygi lutfen…

   • Her ikisi de ihtiyaç duyan için gereklidir. Bir annenin bebeğine süt sağmasını gereksiz gören o çalışanlardan farklı bir tutumunuz yok inanın.

   • sinem şamlı

    Anneler için süt sağma odası daha elzemdir.Keşke biraz daha önem verilse.

  • ankara ptt genel müdüerlüğünde mi çalışıyorsun?
   cunku tam da anlattığın seyi yasıyorum ben de, su anda odadayım süt sağıyorum herkes ögle arasına cıktı, çünkü o soğuk karanlık havasız odaya gitmek istemiyorum, sırf bu yuzden sut sagmaz oldum gogsum sis agrıya agrıya eve kosuyorum ne olacak bu halimiz bilmem..

 5. Aynı konuyla ilgili geçen gün benim işyerimde de bir konuşmaya şahit oldum. Bir bayan arkadaşım, anne sütünden midesinin bulandığından falan bahsetti. Şaştım kaldım, bekar olmalarına ve anne sütünün ne kadar gerekli olduğu ile ilgili bilgisiz olmalarına verdim. Bebek içiyor ya onu, ne iğrenci yaa.

  • bunun anne olup olmamakla ilgisi yok bence. süt, süttür. ben inek – keçi – koyun sütünden iğrenmeyip anne sütünden iğrenenleri anlayamıyorum. hepsinden iğreniyorsa bile bunu toplum içinde dile getirmek görgü kurallarına aykırıdır en başta. onun iğrendiği şeye bayılan insanlar da olabilir neticede ve iğrenmek de bayılmak da herkesin şahsi problemidir; kimseyi ilgilendirmez.

 6. Ayıbın büyüğünü -özür dilerim- sizi öküzce uyaran kişi yapmış. “Bazı erkeklerin midesi bulanıyor” ne biçim bir açıklamadır? Acaba midesi bulanan tek erkek kendisi olabilir mi? Bir insanın ne derece görgüsüz ve saygısız olması gerekir ki “o sütler midemi bulandırıyor” desin? Bu uyarıyı yapmanın daha kibar bir yolu var elbette, değil mi?

  Olabilir, anne sütü bazı insanları rahasız edebilir, emzirme görüntüsü rahatsız edebilir, hamile kadın edebilir. Bunların hepsi malumumuz. Herkesin her durumdan ve her olaydan hoşlanmasını hatta tahammül göstermesini bekleyemeyiz. Hepimizin dayanamadığı durumlar olabiliyor. Ama medeniyet ve usul denen de bir şey var! Bundan bihaber olan insanları da bir şekilde eğitmek gereklidir. Bu olaydaki asıl sorunun nezaket yoksunluğu olduğunu düşünüyorum. Böyle bir tarza maruz kaldığınız için üzgünüm Didem.

  http://fertiliterehberi.blogspot.com/

 7. Merhaba,
  Benzer bir durumu bende yaşamıştım, oğlum 5 aylıkken işe başladım ve Avent’in Elektronik Gögüs Pompasınının çantalı setini kullanıyordum, çanta çekmeceme sığmadığı için masamda duruyordu, yöneticim çantayı her gördüğünde beni uyarırdı…
  Çünkü yaptığım şey (pompa ile sütün sağılma işlemi !!!! ) aklına geldiğinde midesi bulanıyormuş..

 8. işte anne dostu toplum bu yüzden önemli.İstediğin kadar oda aç, makine koy,yasal izin saatlerini kullandır içinde yaşayanlar tek hücreliyse bu kadar oluyor.Keşke utanacağınıza karşınızdakini utandırsaydınız.Ben şu an sizin adiniza fazlasiyla içimden konuştum:)kollektif bilinç elbet birgün onlara bunu hatirlatacak ve yaşatacaktır.Güzellikle büyütün bebeğinizi.

  • freshmom, tamamıyla katılıyorum bütün sözlerine,ağzına sağlık…aynen doğru, ne yaparsan yap,önce zihniyet değişecek…

 9. Utanması gereken sız değilsiniz!

 10. bende isyerinde sagdigim sutlerimi once siseleri havlu pecetelere sarip, sonra renkli posetlere koyup baglayip buzdolabinin en ucra koselerine koyuyordum, aa bu ne deyip ellerde gezmesin diye.. insanlar ne garip ya. gercekten bu kadar duyarsiz bir millet oldugumuz gormek beni uzuyor.. ayrica anne sutunu gogus ile bagdastirmak yerine kucucuk bir bebegin yasam kaynagi olarak degerlendirmeyi bi deneseler keske 🙁

 11. iğrenenler ne içmiş annelerinden acaba?

  • ben de aynı şeyi söyleyecektim. sanki hepsi annelerinin karnından takım elbiseyle çıktılar. tövbe tövbe!

 12. Ben olsam bir torbaya koyup kaldırırdım, üstüne de “Umarım bebeğimin sütleri artık midenizi bulandırmıyordur” gibisinden bir yazı yapıştırırdım. Anlayana tabi… Kendileri neyle beslenmiş acaba bu erkeklerin?? (Yok aslında ben gider ortalıkta kimin midesini bulandırıyoruz diye bağrınırdım ya neyse) Utanmazlar bir de gitmişler şikayet etmişler, bu kadarmış onların erkeklikleri demek. Öffff yazdıkça yazasım geliyor. Neyse siz ilk cümlemi kale alın :)…

  • sinem şamlı

   Gözde çok haklısın.Midesi bulanan erkeklerin yüzlerine karşı sormak lazım ne ile beslenmişler.Bir anneyi böyle zor bir durumda bıraktıkları için acaba onlar ne yaşayacaklar bilebilirlermi.Ben böyle tipleri Allah’a havale ediyorum.Rabbim bildiği gibi yapsın bunları

 13. Bence de utanması gereken kesinlikle siz değilsiniz. Bence sütleri saklayacağınıza, tam tersine iyice göz önüne koyup üstüne de “siz de bu midenizi bulandıran sütle büyüdünüz, unutmayınız!” yazın da asıl onlar utansın!

 14. O midesi bulanan erkekler inek sütümü içmişler :))))))

 15. Ben de bebeğim 4 aylıkken işe başlamak zorunda kaldım ve 4 aydan şuanki ayına 11. ayına gelmeme rağmen halen sağmaya devam ediyorum, ben de ortak buzdolabına koydum sütlerimi, ancak işe ilk başladığım günden beri çekmecemde koca bir paket peçete ve minik buzdolabı poşetlerini koydum. Sütümü sağıp, süt saklama poşetine koyduktan sonra onu selpakla güzelce sarar, hiç bir yerden içinden süt olduğunu gözükmeyecek hale getirirdim ve buzdolabı poşetinin içine de koyar şirketin ortak buzdolabına koyardım. Hİç kimse içinde ne olduğunu göremezdi.
  Bunu da başklarının midesi bulansın bulanmasın diye değil, sadece onun bana özel, kimsenin görmemesi gereken bir şey olduğuna inandığım için öyle davranırdım, o kutsal şey benim mahremimmiş gibi, hala da selpaklara sarıp dolaba koyuyorum…

 16. Emzirmenin cogu zaman gizli kapakli utanilarak yapilmasi zorunda kalinan bir ulkede boyle davranislar hic sasirtici degil. Insanlar senin vucudundan cikiyor diye sute idrar muamelesi yapiyor… Ama inanin suc onlar da degil, anne dostu bir toplum yaratmak icin konusmak, paylasmak, anlatmak lazim. Anne olmamis bir insanin bile annelikle ilgili bircok seyi yadirgadigi bir ulkede, erkeklerden bunu gokten zembille inmis gibi anlamasi cok zor. Eslerimizle konusmak, anlatmak, duygulari paylasmak gerek…sen erkeksin anlamazsin ben anneyim duygularin en yucesini yasarim dememek gerek…kisacasi bilinclenmek gerek. bunun icin de is yine biz kadinlara dusuyor:)

  • Bu ülke ne zaman bu hale geldi ki? Anadolu’da emziren kadın özgürdür. Ne oldu da şehirleşince vücudundan utanır oldu?
   Herhalde şehirli insan kendisinin memeli hayvanlar kategorisinde olduğu gerçeğini kabullenemiyor. Bu gerçek burnuna dayatılınca da midesi bulanıyor. Bunun adına varoluşçu felsefede “varoluş bulantısı” adı veriliyor 🙂

 17. Asıl onlar ayıp etmişler! Dünyadaki en değerli şeylerden anne sütü hakkında nasıl böyle konuşabiliyorlar anlayamıyorum!
  Ben sütümü sağdığım dönem süt poşetini yine ufak bir poşetin içine koyarak buzdolabında tutuyordum. Ne olduğu görünmüyordu ama doğrusu bunu sütü gördükçe mideleri bulanır düşüncesiyle yapmadım hiç. Çok enteresan gerçekten böyle bir şey için uyarılmış olmanız.

 18. midesi bulananlara once su dondurmadan yedirmek ardindan da ne yediklerini soylemek istedim bir an…. intikam soguk yenen bir yemektir sozu geldi ardindan aklima…

  http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-12569011

  • Son cümleye bayıldım: “No-one’s done anything interesting with ice cream in the last hundred years” 🙂

 19. çok afedersiniz ama yuhh artık yani. nefretle doldu sabah sabah içim! o erkekler iğrenecek bir şey arıyorlarsa aynaya baksınlar hemen! kendileri, kendi çocukları ne içmiş acaba? Kafalarını bununla meşgul edeceklerine oturup işlerini yapsınlar. Bahar’a katılıyorum, daha da gözlerinin içine sokarım ben olsam! “başka yere koymam mümkün değil, soğuk durmaları gerekiyor, mideleri bulanıyorsa açmasınlar buzdolabını, onlar başka yere koysunlar buzdolabından alacaklarını” derim. “ananın ak sütü gibi helal” sözü boşuna söylenmemiş herhalde.

 20. Didem hanım kendinizi hiç kötü hissetmeyin.Ben sütüm yetmediği ve zamanla bittiği için bebeğime ancak 40 gün zorla son zamanlarda kanlı süt sağarak anne sütü vermeye çalıştım.Şuan etrafımda anne olan herkese öncelikle sağlıkla sıhhatle analı babalı büyütmeyi nasib etmeyi ve bol sütlü memişler diliyorum. Size önerim sütünüzü sağmaya devam edin ve pasta kutusu gibi kutularda yada içi görünmeyecek renklerde süt poşetlerinin sığacağı saklama kaplarında sütlerinizi dolapta muhafaza etmeye devam edin. Hatta eğer açlık zamanı dolapta ne var ne yok diye karıştıranlar varsa saklama kabının üzerine adınızı yada bebeğimin diye yazın:D siz hiçte yadırganacak birşey yapmıyorsunuz. Keşke bende emzirip yada sağıp 6 ay olsada anne sütü verebilseydim bebeğime 🙁 İnşallah 2. bebeğime nasib olur. Bol sütlü:) sağlıklı mutlu güzel günler diliyorum.

 21. anne sütü içerek büyümüş bir insan için böyle bir şey söylemek ne kadar büyük bir terbiyesizliktir.
  O direktör olmuş ama beyni buna yetmemiş insana süt sağma odasını yapabildiği gibi ‘erkeklerin mideleri bulanmasın diye’ o odaya bir de mini buzdolabı koymasını önerin bence…

 22. belli ki direktörünüz şirket mentalitesini hissedemeyen ve insanlıktan da yoksun biri. kendinizi yıpratmaya değmez, sonuçta hatalı birşey yapmıyorsunuz. belki sadece sütler görülmeyecek şekilde sarabilirsiniz…aklıma geldi yazmadan edemeyeceğim, bizim şirkette “çokk şahsına münhasır” bir çaycımız vardı. birgün dolapta süt kalmamış, o da almaya üşenmiş. sütlü nescafe isteyen üst yönetimden birkaç kişinin fincanına, dolaptaki sağılmış sütlerden süt eklemiş:)) çok sonraları duyduk ama o dönem süt sağan 3 arkadaştan hangisi patronların sütannesi onu hâlâ bilemiyoruz:)))

  • hahahahayyy bayıldım buna :)) patronların haberi varmı acaba?? hiçte iğrenç gelmemiştir hemde nasıl besleyici 🙂

   • haberleri yokmuş, olsaydı hemen yollarlardı adamı:)

    • Süper! Didem de bence en yakın zamanda bir kek yapıp çalışma arkadaşlarına ziyafet çekmeli 🙂
     İşin ciddi yanı, ben emzirme dönemimde çalışmıyordum ama önceden birlikte çalıştığım kız, sağdığı sütleri önce Via kaplara sonra da termal poşete koyup öyle kaldırıyordu dolaba. Bir gün nedenini sorduğumda, “açıkta görünce rahatsız olanlar var” demişti, şok geçirmiştim. Emzirme Reformu sayfasında da yazmıştım, bu kız digital baskı malzemelerinin konulduğu, leş gibi kanserojen boyalarla dolu bir depoda sağardı sütünü. Aklıma geldikçe hala çıldırıyorum.

  • Mine (grafikevim)

   Ahhaa süpermiş bu.

  • sinem şamlı

   Çok hoşuma gitti bu.Neredeyse tüm yorumları okudum canım çok sıkılmıştı.Ama senin yazdıkların beni kendime getirdi vallahi.:))))

 23. Ben bu durumlarla karşılaşmadım. Olay hani nasıl denir doğrudur her ülkede de yaşanabilir diye düşünüyorum. Anne sütü sağma işleminden bir süre sonra o sapsarı yağı üste çıkıyor, alt katman beyaz oluyordu diye hatırlıyorum. Erkeklerin hatta olabilir kadınların bile bunu demesi normal bence kızmayın görüntü hoş olmayabilir. Bırakın erkekleri anne olmamış hatta bekar bayanların da anne sütünü anlamalarını niye bekliyorsunuz ki. Sorun bu durumun anneye nakledilme üslubunda. Mide bulandırma şeklinde değil sadece daha farklı bir üslupta söylenebilirdi, “lnsanlar bunun sürekli ne olduğunu soruyorlar, isterseniz görünmeyen bir poşete koyun” gibi. O kadar kafaya takılacak bir durum gibi görmeyin derim…

 24. Üzülmeyin. Emzirme deneyimi olmadıkları, veya çocuk sahibi olmadıkları, veya çocuğu olup da bakımıyla ilgilenmedikleri, eşlerinin üzerine attıkları, empati kuramadıkları, nezaket yoksunu oldukları için. şu an duyarlı bir döneminizdesiniz. Aldırmayın. görünmeyeceği şekilde ambalajlarsınız. hem dolaptan mikrop bulaşma riski de azalmış olur.
  Herkes aynı şekilde anlayışlı olmuyor. benim iş yerindeki yöneticim kendi odasındaki buzdolabını bana verdi. İş yerinde süt sağma odası yok ama özürlü tuvaletlerinden birinin anahtarını bana verdiler ve koltuk koydular. Şanslı hissediyorum.
  Bu iğrenme işini çok yadırgamıyorum. Hamileyken bebeğmi emzirip emziremeyeceğimden şüphe ediyordum. kendimi emzirirken hayal edemiyordum. Çünkü benim için göğüsler cinsel organdı. Ama duygu ve düşünceler bazı şeyleri yaşayınca değişiyor. Şimdi ise cinsel olarak kullanım dışılar! Aksini düşünemiyorum ve istemiyorum. belki çok sağlıklı bir düşünce değil ama onların anlamamalarını anlıyorum. Yalnız tiksinseler bile nasıl bunu dile getirmişler, kaba insanlar, ona hayret ediyorum.

  • Didem bak birşey okudum çok ilginç:
   “Fakat bence esas olarak Moğolların anne sütü içmelerinin sebebi, tadını sevmeleri. İş yerinde sütünü pompolayan ve süt biberonunu iş yerinin buzdolabına koyan batılı bir arkadaşım, birgün biberonun yarısının içilmiş olduğunu görmüş ve bana gülerek ‘Sadece Moğolistan’da iş arkadaşlarımın benim sütümü içtiklerinden şüphelenirim’ demişti.”

   http://damara-cocuk.com/breastfeeds

 25. Ben de yaklaşık 6 aydır hergün süt sağıyorum işyerimde.. Yüzlerce çalışanı olan, herkesçe bilinen büyük bir şirkette çalışmama rağmen bir süt sağma odamız yok.. Süt sağma zamanlarında, ya boş bir oda buluyoruz kendimize, ya da şirket bi buzzz gibi klima çalışması zorunlu olan, boş bir odamız var orada, sağıyoruz.. Buna rağmen, yukarda okuduklarımdan sonra şanslı hissediyorum kendimi.. Çünkü ne yöneticim, ne de çalışma arkadaşlarım tarafından böyle bir duruma maruz bırakılmadım. Hatta, neredeyse hergün süt sağdıktan sonra, erkek yöneticimle karşılaştık, elimde ki çantadan ne olduğunu anlayıp, tebessüm edip selam verip geçiyordu yanımdan..Bu arada çalışma arkadaşlarımın %90 ı da erkek..ben de ortak kullanılan bir buzdolabını kullanıyorum ama, sağdığım sütü cam kavanoza koyup, kavanozu ya koyu renkli poşetlere koydum, ya da havlu peçetelerle sarıp öyle koydum dolaba.. Bence siz değil onlar utansın böyle söyledikleri için.. Ayrıca lütfen moralinizi bozmayın ki sütünüze etki etmesin… Siz iyi olacaksınız ki bebişinizin yaşam kaynağı da bolll olsun:) Sevgiler..

 26. bir insanın anne sütünden nasıl midesi bulanabilir?herşeyi geçtim,rengi beyaz,kokusu olmayan bir şey ve de…ter kokusundan ,iş yerinde burnunu karıştıranlardan,psikopat gibi davranandan şikayet etmez kimse,o anneyi kırıp,utandırıp ve belki sütünün kesilmesine bile neden olup böyle bir tavır içine giriyorlar..anlamak mümkün değil.

 27. Şans ya da şansızlık belki…ben de aynı şekilde oğlum tam 5.5 aylıkken işe başladım ve işyerinde süt sağıp işyerinde ortak kullanılan buzdolabına koydum. Bir kere bile böyle bir tepki almadım. Anlattığınız işyerindekiler çok afedersiniz ama bildiğinzi Öküzmüş (burada yazıyor olmayasaydım daha ağır laflar edebiliridim) Süt poşetleri ya da kaplarını koyu tenk bir poşete koyup öyle buzdolabına koymak bir çözüm olabilir belki. O kalpsizlere suni kalp eklenemeyeceğine göre…

 28. Gözde Hanım size şiddetle katılıyorum kesinlikle bende aynı şeyi yapardım!!!!! Yazardım,konuşurdum ve benim değil onların utanması gerektiğini kibarca yada başka yollardan kafalarına sokardım…. Bu ne ya acayip sinirlendim sabah sabah yaaaa….

  Elif Hanım,
  Bu yazı bana yine bütün hareketlerinizin daima arkasında olmamız yada olmam gerektiği hatırlattı..En son Carousel AVM de yapılan emzirme reformu etkinliğine katılmış biri olaraktan, bundan sonra ki etkinliklerinizde de elimden geldiğince(işten izin alabildiğim sürece) destekçiniz olacağım…

 29. Blogcu anne işte bu olayda tam senin hep üzerinde durduğun anne dostu toplum anne dostu işyeri vb. kavramlarla ilgili. demekki neymiş işyerine süt sağma odası pompa falan koymakla olmuyormuş bir toplumun kafasının değişmesi gerekiyormuş önce anneliğin hassasiyetini emzrimenin önemini ve kutsallığını anlatmak gerekiyormuş.Çok kızdım çok üzüldüm sanki ben yaşamışım gibi geldi ben şanslıydım belki kızım bir yaşına gelene kadar yanındaydım ama olamasaydımda sizin gibi yapar mutlaka sütümü bir şekilde sağardım lütfen üzülmeyin ve utanmayın yaptığınız şey son derece kutsal.

 30. Doğdukları zaman kendilerinin ne içtiklerini sanıyorlar. Şaka gibi ama çok kötü bir şaka…

 31. Tabii ki igrenc degildir! Anne sütü bir mucize ama emzirmemis, bu deneyimi bilmeyen birinin anlaması zor olabilir? Hele ki erkeklerin… Bazı insanlar kan görmeye dayanamaz ya, benzer birşey bence. Canınızı sıkmayın ama ortak alanlarda ne bileyim kagida filan sarilip muhafaza edilebilir.

  Açıkçası doğum yapmadan önce kendi göğüslerimden süt çıkacak düşüncesi bile bana tuhaf geliyordu, şimdi uçakta vs. çekinmeden emziriyorum. Anlaşılamaması doğal diye düşünüyorum.

 32. Inanilmaz ama ne yazik ki basimiza gelen anlamsiz seylerden biri…ben kizim 3 aylikken ise basladim gunde 2 kez sagiyordum sagdigim sutleri de medela’nin kare seklinde siyah bi sut tasima torbasi var oraya koyup ortak buzdolabina koyuyordum. Ustunde de ismim yaziyordu cantanin. Eger bu da problem olursa buz torbalari goturup 2 saatte bir yeni donmuslari sut cantanizin icine koyArak da halledebilirsiniz, ben cok denedim ve o surede buz torbasiyla anne sutu bozulmuyor. Kolay gelsin ve de dert etmeyin sakin….

 33. Bir kaç kendini bilmez dengesizin söylediklerine üzülmeyin, değmez.

 34. ya hadi doğduklarında içtikleri sütü unutuyorlarda, bunların çocuklarıda mı emmedi..eşlerinin sütü çoğalsın diye hiç mi takla atmadılar hadi atmadılar eşlerinin yaralı göğüsleriyle ağlayarakta olsa emzirmeye çalıştığını çabuk mu unuttular..
  empati diyoruzya kimsede yok malesef:-(
  hani o emdikleri ana sütününde katkısıyla “direktör” olmuş(!) larya sorarım onlara..
  kendi eşlerininde iş yerlerinde evde onları bekleyen evlatları için binbir zahmet sağdıkları süte çıkıp eşinin direktörü iğrenç dese..
  azıcık saygı be!

 35. Acaba kendisi bu yaşında mı gelmiş dünyaya, nasıl büyümüş farkında değil herhalde? Çiğ süt emmiş olsa gerek ki anne sütünden midesi bulanıyor.

 36. Sizin başınıza gelen ne ilk ne son olacak maalesef!!! Aslında sorun şu ki; bizler yani dışarda veya evde hem anne hem çalışan kadın olarak haklarımızı aramayı bilmiyoruz. Size patronunuza baş kaldırın, asilik yapıp hatta işi bırakın haklı nedenle feshettiğiniz için tazminatınızı kesinlikle alırsınız demeyeceğim (yoğun bir sürecin ardından aslında alabilirsiniz) çünkü sonuçta ülke koşulları belli herkesin para kazanmaya, sosyal güvenliğe ihtiyacı var. Ancak sorun biz annelerde, kadın hakları diye her yerde herkes bağırınıp duruyor ancak kimse birleşip hiçbirşey yapmıyor. Elbette kadına şiddet ve bunun gibi çok ağır konular yasalarla düzenlenebilecek ve aşılabilecek konular o nedenle o konuyu ayrı tutuyorum. Bizim meselemiz anneler olarak birbirimize destek olmamamız. Mesela sizin durumunuzu düşünelim eğer bir derneğimiz olsa ve bu dernek anne veya anne olmayan farketmez buna gönül veren kişilerden oluşsa, sizin başınıza gelen bu olayda bu derneğe ulaşsanız ve destek isteseniz, bizde sizin sağma odanıza acil bir buzdolabı ile çözüme ulaştırıp sonrasında işyerinize bu konuda üsturuplu bir ihtar yada konuşma göndersek en azından yalnız olmadığınızı, konu hakkında Onları bilinçlendirip anneliğin kutsallığını bir nebze olsa öğretebilsek ne güzel olur değil mi? Sorunu başkalarını suçlayarak çözemeyiz, sorunu ancak çözümler üreterek çözebiliriz. Annelik en manevi duygu, süt vermek için önce psikolojiye sonra desteğe ihtiyaç var. Madem sağlıklı nesiller istiyoruz o zaman beslenmenin en önemli adımı anne sütüne karşı yapılan manevi ve maddi tüm baskıları biz anneler olarak çözmeliyiz. Bizi bizden iyi kim anlar??? Ben bu konuda çalışma yapmak üzere gönüllü tüm anneleri çağırıyorum.
  Canınızı sıkmayın, siz psikolojinizi sağlam tutun ve dünyanın en önemli görevini yaptığınızı unutmayın, ne kadar çok ANNE SÜTÜ o kadar çok sağlıklı, akıllı nesiller. Sizi çabanız için tebrik ve takdir ediyorum. Huzurunuzda sütü için savaşan tüm kadınları.

  • Bravo, olmasi gereken, yapilmasi egreken bu. Birlikten kuvvet dogar..

  • en çözüm odaklı yorum buydu sanırım, katılıyorum.

   • aslında gönüllü annelerden oluşan gruplar böyle iş yerlerine gidip topluca bebek emzirme saati düzenleyip hem yeni işe başlayan anneye destek olur hem de iş yeri çalışanlarının olayı normalleştirmesine yardımcı olur… ama nerde öyle espiri anlayışı olan işverenler veya iş yerleri… O zaman kimse dolaptaki meme=kadın=seks; süt+meme=memesinden süt fışkırtan iğrenç insan… vb. çağrışımı yapmaz. İlerde bir iş yerim olursa ilk gebe kadın çalışanım için emzirme partisi düzenleyeceğim….

 37. Ben de 1 yaşına kadar şirkette süt sağdım ve görünmeyecek şekilde sütü buzdolabında sakladım. Hiçkimseden herhangi bir tepki almadım. Fakat, şirkette 3 arkadaş aynı dönemlerde doğum yaptı ve 3 kişi aynı odayı ve buzdolabını kullandı. Zaman zaman yere süt damlatıldı sorun oldu. Bir erkek arkadaş midesinin bulandığını söylediğinde arkadaşları daha dikkatli olmaları konusunda kibarca uyardık. Birisinin o kutsal yiyeceğe ayak basacak olması beni fazlasıyla üzerdi. Bir de şu konu var, ben anne olmama rağmen çalışanların uluorta şirkette çok fazla süt muhabbeti yapmasından rahatsız oluyorum. Sen ne kadar sağdın, benimki bugün biraz sarıydı, bugün 110 cc ancak sağabildim, vs. Keşke bu konuşmalar hiç yapılmasa ya da en aza indirgense.
  Anne sütü çok değerlidir, imkanınız varsa çok uzun süreler daha sağmanızı/emzirmenizi temenni ederim. Bol şanslar.

 38. Bir de farz edelim ki hakikaten iğrenç gelmiş. Niye şikayet ediyorsun, niye söylüyorsun? İçinde tut. Bütün gün buzdolabını mı açıp seyrediyorsun be adam?

 39. Ben de aynı durumla karşılaşmıştım ve öyle üzülmüştüm ki.Ama insan o an şaşkınlıkla hiçbir şey diyemiyor nutku tutuluyor.Tiksinecekleri yere tebrik etmeleri gerekir oysa. Bebeğimi anne sütüyle beslemek adına çaba gösteriyordum çünkü. Hem erkeklerin hem de bazı kadınların çok fırın ekmek yemesi lazım

 40. merhabalar, çok zor bir durum inan seni çok iyi anlıyorum böyle bir ihtar almış olmak da çok üzücü ama erkekler hiçbişiyden anlamıyor…farkında olmadan içse midesi mi bulanacak acaba??? bence göğüsleri cinsel obje olarak görmek istedikleri için mideleri bulanıyor onların anlamaları için en azından baba olmaları gerek ki o zman bile zorlandıkları oluyor:(
  ben de 7 ay olunca kızım işe başladım şimdilik iş yerinde bulduğum bir odada sütümü sağıyorum ama gerçekten çok zor bir durum insan istemese de çekiniyor pompayı saklayarak taşı, sonra yıka kaplara koy, kapları sakla, buzdolabına götür vs vs..olağan ve doğal bir hak olması gereken bir durum maalesef bu şekilde ilerliyor..ben günde 2 defa sağıyorum normal mi bilmiyorum ama daha fazla sağarsam çok göze batar diye düşünüyorum çünkü her seferinde bi 30-40 dak oluyor tekli pompa olduğu için.. keşke iş yerlerinde böyle bir hak, emziren bayanlara böyle bir kolaylık sağlansa…işim dolayısıyla seyahate çıkmam gerekecek yakında ve istemesem de belki kesmek zorunda kalacağım..
  iş yerinde emziren bayanlar, seyahat etmek durumunda olanlar buna nasıl çözüm buldunuz??ya da 4 saatte bir sağmak sütü azaltır mı mesela?

  • Sakın seyahate çıkıyorsun diye emzirmeyi bırakayım deme arkadaşım! Ben ilk iş seyahatime kızım 7 aylıkken çıkmıştım, hem de İngiltereye gitmiştim 3 gün kalmıştım. Hep sağdım, havaalanında, uçakta, otelde, hatta ve hatta ziyaret ettiğim müşterilerin tuvaletlerinde… Sağdım döktüm, her döküşümde içim acıdı ama olsun, en azından sütüm kesilmedi. Şu an kızım 18 aylık ve hala emziriyorum. Haftaya yine 3 gün yokum mesela, yine sağıp yine atacağım. Kimseden çekinmeyin herşeyi bebeklerimiz için yapıyoruz, kimse kusura bakar mı tuhaf karşılar mı diye düşünmeyin. Biz onlara uymaya çalışırsak onların bu bakış açılarını meşrulaştırmış oluruz. İnadına süt sağmaya, emzirmeye devam! ;))

   • size kesinlikle katılıyorum; onlara uymaya çalışırsak kendilerini haklı görmeye devam edecekler. kesinlikle bu yüzden poşetlere veya çantalara saklayarak değil (baştan yapılsaydı olabilirdi tabi, bunun hiç bir sakıncası yok; ama sırf onlar rahatsız olmasın diye yapılırsa kendilerinin haklı olduğunu sanacaklar) gözlerinin içine sokarcasına koyulmalı dolaba. Midesi bulanan açmasın buzdolabını. Buzdolabı, besinleri korumak içindir ve anne sütünden daha değerli bir besin olamaz!!!

   • kızınız 3 gün boyunca sizi görmeyince sorun olmadı emzirme dönemi 7 aylıken? ben de sağmak istiyorum ama nerde nasıl yaparım bilmiyorum bi de manuelle sağamıyorum mutlaka elektrikli olması gerekiyor o da feci ses çıkarıyor:(

 41. Mine (grafikevim)

  Yazık bu insanlara. Acaba kendi eşleri de doğum yapınca ne yapacaklar. Eşleriyle aynı havayı bile solumak istemeyecekler ve bebeklerine sarılıp koklamayacaklar. Bence siz hiç üzülmeyin ve de utanmayın. En büyük ayıp onların. (Ayrıca ben tadına bakmıştım. Tadı çok güzel.) Ama en önemlisi bir bebeğin yaşam kaynağı.

 42. Tam 14 ay süt sağdım işyerinde. Ve yemekhanenin en ortasında, su dolu sürahilerin durduğu en gözünü mevkide bulunan her yeri cam olan bir buzdolabında sakladım sütümü. Çalışanların %90ı erkek olmasına rağmen asla kimseden kötü bir söz duymadım rahatsız edici bir bakış ya da herhangi başka bir şey hissetmedim. Hatta chicco süt saklama kabımın üstüne bir de post it yapıştırırdım: “LÜTFEN DİKKAT, ANNE SÜTÜ” diye, buzdolabının üstüne de ayrı bir tane: “LÜTFEN DOLABIN DERECESİNİ DÜŞÜRMEYİN”. Herkes çok özverili davranmıştı, hatta ara sıra “Oooo ne güzel hala anne sütü alıyor bebeğin” diye takılırlardı bana. Şimdi anlıyorum ki çok şanslıymışım. Yazınızı okuyunca tüylerim diken diken oldu (saçlarım mı deseydim) , çok sinir bozucu bir durum! İnanılmayacak kadar ilkel ve iğrenç bir bakış açısı, asıl İĞRENÇ olan onlar!!! Allah kolaylık versin size…

 43. boyle seyleri okuyunca çok üzülüyorum, diyecek söz bulamıyorum…buzluktaki anne sütünden midesi bulanan adamların Allah eşlerine ve çocuklarına yardım etsin, onlarla bir ömür zor geçer..İşyerlerinde anlamadığım bir şey daha var, neden gidip müdüre şikayet edersin ki? Birbirinin yüzüne gülüp arkasından bıdı bıdı konuşmak en çok sanırım Türklerin çalışma ortamında görülen şey..hadi gerçekten miden bulandı sütleri başka yerde saklaması mümkün mü diye önce iş arkadaşına sormak yerine niye bunu böyle büyütürsün? neremiz doğru ki, bu doğru olsun 🙁

  • merak etme işyerinde böyle olan tipler evde bayaa bir süt dökmüş kedi surumundalar. Ondan işyerinde millete rahat vermiyorlar zaten.

 44. songül erzurum şişeci

  kendi dolabıma bile koysam benımde mıdem bulanır şahsen ve halen emzıren bir anne olarak sütü mumkunse sarar sarmalar gözle temas edildiğinde anlaşılmayacak bir şekilde bırakırdım. Şahsen brnim çalıştığım işyerındekı dlapta sağılmış bırakılmış süt görsem açıkta benımde mıdem bulanır o dolaptan kahvaltılık çıkarıp yıyesım gelmez. Netice itibariyle anne sütü biliriz tertemiz ama sağlıklı bir insanın idrarıda bir okadar temizdir.

  • çok pardon yanlış anlamayın gerçekten merakımdan soruyorum, sütün nesi sizi iğrendiriyor? görüntüsü inek sütünden farklı değil çünkü. genelde sütten tiksiniyor musunuz yoksa memeden sağılmış olması mı iğrenç geliyor?

  • iğrenmenizi anlayabilirim ama bu sütü sağan anneye “sütünden midem bulanıyor; onu başka yer koy” deme hakkını, o annenin canını sıkma ve hatta belki de sütünün azalmasına sebep olma hakkını vermez size. önceki yorumlarımda da söylediğim gibi çok iğreniyorsanız dolabı açmazsınız; bu kadar basit.

   • Tum yorumlarda su var….. ” aaaa onlar annelerinden ne sutu emmis” v.b… Dogdugumuzda altimiz bezleniyordu ve o donem icin bu cok normaldi. Simdi o insan bu zamanda o bezi kullansa onuda normal mi karsilarsiniz? Bir insan tiksiniyorsa tiksiniyordur. Bende oek hoslandigimi soyleyemem. Kendi sutumu de insanlarin gozune sokmam. Ama su var direktorun iletisim yolu (!) berbat….

 45. Merhaba Didem Hanım,

  Neyi, kimi, niçin, neden… suçluyoruz? Hemen aklımıza gelen, ilk gördüğümüz olgular, olaylar ve eylemlerle bir karara varıp yapıştırıyoruz “tokadı”. Acaba öyle mi?
  Diyorsunuz ki:” Türkiye’nin çalışanına değer verme ve çalışana sunulan imkanlar konusunda en iyi firmalarından birinde çalışıyorum.” Sizin için değer verme kriterleri nedir bilmiyoruz ama cümlenin içeriğinden lüksün, kibrin, tepeden bakmanın vs, şeylerin ön planda tutulduğu ve insanların horlandığı bir anlayışla ilişkilerin sürdüğünü anlıyorum. Siz bu durumu “en iyi” olarak değerlendiriyorsunuz. Bu bakımdan birlikte çalıştığınız insanların ilişkilerinde insani ilişkiler yerine, bir birine hor gören, çelme takmaya çalışan, başkalarından çok kendilerini düşünen bir yaşam sürdürüldüğünü göremiyorsunuz.
  İnsanlar emek-gücünü korumak, geleceğini (yaşlılığını) hazırlamak, geçmişini (Çocuk-çocukluk) yetiştirmek hep sanayinin sorunuymuş gibi görünen ilişkiler içerisinde çözümün “para” ve parayla ölçülebilen değerler olduğunu sanıp, bilmeden onun bir parçası oluyoruz.
  Yıllardır emek-gücünü satarak geçinenler ekonomik, demokratik, siyasi çıkarları için mücadele ediyorlar. Mücadele ettikleri talepler içerisinde doğum ve çocuklar için şu talepleri de savunuyorlar : “-Ana ve babaya doğum öncesi 3 ay doğum sonrası 6 ay ücretli izin verilmesi ve bu sürelerin doktor raporu ile uzatılabilmesi,
  -Bebek ve okul öncesi çocuklar için masrafları patronlar tarafından ödenen kreş ve ana okullarının kurulması ,
  -Bütün işkollarındaki ücretli çalışanlara, çalışmak zorunda olanlarla ve herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelenlere sendika kurma , her türlü grev ve üyeleri adına toplu sözleşme yapma hakkının yasal olarak tanınması,”
  Tabi bunun yanında emzirme odaları, emzirme vs için ayrıca talepleri de söz konusu, mobing dedikleri, taciz, aşağılama vs. ilave etmek gerekir.
  “Anne sütünden iğrenenler”e meydan vermemek için emzirme odalarında sadece bebeklerin ve annelerinin malzemelerini koyabilecekleri saklama dolapları koymak sorunu çözebilirken, anneleri tahrik etmenin, aşağılamanın insanlık dışı anlayışların ürünü olduğunu düşünüyorum.
  Bence onları ifşa ederek, teşhir etmelisiniz….

 46. erkekler oturup çoraplarını koklasınlar töbe töbeeee

 47. Bence hiç kafa yormayın. Bundan sonra sütünüzü renkli bir poşete veya soğutucu çantaya koyarak saklayın. Üzerine nor fln da yazmayın 🙂 İşyerleri ne yazıkki böyle. Ben şaka yollu bu duruma maruz kaldım evet. IIIyy bu süt de ne böyle, iğrenç, hahaha fln gibi. Şaka mı gerçek mi bana ne dedim, devam ettim sağmaya. 7. ay ile 16. ay arası bol bol sağdım. Kulaklarımı tıkadım… Arada ben de üzüldüm, söylendim, ama sadece kendimi hasta ettim. Şimdi herşeye kafayı takan, herşeye kafa yoran, anlam çıkarmaya çalışan, takıntılı biriyim 🙂 Mobbing oluyor bence bu. Solomon misali benim aklımdan çıksın da sen düşün, sen kafayı tak…
  Süt sağmaya devam etmeniz dileğiyle…

 48. Merhaba;
  3 yasina yaklasan bir kizim var . 6aylik olana dek az cok emzirdim, daha cok sagip biberonda verdim. Biliyorum belki cogunuza ters gelecek yazacaklarim ama ben emzirmekten ve o sagdigim suttten hic ama hic hoslanmadim! Benim sut sagma makinasiyla donemim kapandiktan sonra en yakin arkadasim yanimda sut sagarken yaninda duramadim; kendisi icin ofise getirdigim makina tam 2 sene cekmecemde durdu, elimi surup eve geri goturemedim.
  Benim de o sutle buyumus olmam veya o sutun ‘kutsal’ olusuna dair hicbir sey benim de dolapta acik bir sekilde duran sutleri gordugumde rahatsiz olacagim gercegini degistirmiyor.
  Evet, altin degerinde o sutunuzun her damlasi; bebeginize yarasin her gidimi, lutfen kimsenin sizi uzmesine musade etmeyin.
  Tabii ki sutunuzu buzdolabinda saklayacaksiniz ancak bir poset icinde disaridan gorulmeyecek sekilde dolaba koymaniz bence de daha uygun olacaktir.
  Bol sutlu, cok saglikli gunler dilerim.

  • Sezgi Hanım; sütten, sağmaktan hoşlanmamanıza rağmen pompanızı arkadaşınıza getirmişsiniz. sizin hoşlanmadığınız şeyi yapabilmesi için ona yardımcı olmuşsunuz. bence olay budur. sağarken yanında olmak zorunda değilsiniz tabi ki, sütü görmek zorunda da değilsiniz. diğer yorumlarımda da söylediğim gibi, görmek istemeyen dolabı açmaz veya açar ama bakmaz. hepimizin hoşlanmadığı pek çok şey var ama pek çok sebeple bu şeylerle birlikte yaşamaya devam ediyoruz. hele ki konu anne sütüyse, bir bebeğin besin maddesiyse, herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmeli.

   • Tabii ki size katiliyorum ama ofis ortaminda buzdolabini acmamak onca kisi icin bir secenek olamaz, olmamali…yine dediginiz gibi herkes elinden gelenin iyisini yapmali bu durumda da Didem Hanim sutunu bir posette dolaba kaldirmali 🙂 Sevgilerimle….

    • yukarıdaki yorumlarımda da söyledim: sütleri gözlerinin içine sokun derken onların yaptıkları terbiyesizliğin karşılığı olarak kastettim; çünkü şimdi sütler göz önünden kaldırılırsa tepkisiz kalınmış olacak ve onlar da kendilerini haklı görmeye devam edecekler. yoksa kimse bir şey demeden bir poşete veya başka şeye koyularak kaldırılmasında hiç bir sakınca yok. Didem hanım’ın aklına birinin sütten iğrenebileceği gelseydi en başta görünmeyecek şekilde saklardı diye düşünüyorum. hatta o iğrenen kişiler kendilerini daha kibar ifade etselerdi, mesela Didem Hanım’a uygun bir ortamda, araya direktörü sokmadan – şikayet etmeden; ” sütleri bir poşetin içinde veya rafların arkasında, vb. saklayabilir misiniz?” denseydi zaten Didem Hanım da bu soruyu burada sormak zorunda kalmazdı sanıyorum. Ben insanların kendi haklarını sonuna kadar savunurken başkalarınım; ben haklarını umursamamasına çok kızıyorum. şunu da belirteyim: ben hiç iş yerinde süt sağmadım, çok başka sebeplerle. sadece empati yaparak haksızlığa uğrayan bir insanın hakkını savunmasını istiyorum ki insanlar bir daha karşılarındakinden bir şey isterken bir kez daha düşünsünler.

 49. ben olsam delirirdim herhalde. zaten güzelce kulaklarını da çınlattım o garip yaratıkların kulaklarını… neyse daha fazla çınlatmayayım Elif’e ayıp olmasın.

  iğrençmiş… onların içtikleri süt beyinlerine gitmemiş demek ki arkadaşım, sen boşver, takma, koy kartonlara ya da görünmeyecek bir kaba aynen devam et, yılma. onlar bence senin süt sağmak için harcadığın zamana gıcık olup böyle bir şeye yansıtmışlardır ben öyle tahmin ediyorum. pes etme, tavrını da değiştirme ve utanma, neden utanıyorsun ki? sen bebeğini besliyorsun. üstelik tadı da çok hafif tatlı ve ılık güzel bir şeyle, şifa kaynağıyla. ben sütümü tatmıştım tadı gayet güzeldi bana kalırsa 🙂

  ve bence bu da bir çeşit mobbingdir değil mi?

 50. töbe töbee, niye iğrenç olsun süt bu. bebeklerin en temel gıdası. hiç bu şekilde düşünmemiştim, erkek kafası işte -hatta bazı bayanlarında kafası-. İneğin memesinden çıkan sütten iğrenmiyorlar da anne memesinden çıkandan mı iğreniyorlar halla hallaaaa.
  bense işyerinde hala süt sağmaya devam ediyorum, 40 cc süt için takla atıcam nerdeyse. bi de milletten laf yiyecem ha, süte acımasam böyle diyenin kafasından aşağı dökerdim de yazık süte..

 51. Saçmalık, o burun kıvırdıkları anne sütü ne kadar mucizevi bir içeriğe sahip unutyorlar galiba !!!

 52. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası bile kokmuyor. Ne salak insanlar var ya! Bence mesele kesinlikle cinsel obje olarak görülen memenin bu imajının yıkılması. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Termosa ya da poşete koymak gibi pratik çözümler var. Ama sorun o değil ki. Sorun bakış açısı sorunu. Biz oğullarımızı böyle yetistirmeyelim inşallah.

 53. çok merak ediyorum; iğrenen erkekler bebek iken acaba neyle beslenmişler :)) yanlızca kendilerini düşünen anlayışsız erkekler grubu ….

 54. O erkeklerin zamanında analarından süt emerken de mideleri bulanmış mı? Pes vallahi…

 55. Kimse kusura bakmasin; ama midesi bulanan, anne sutu icmesin. Sanki agizlarina dayayip, zorla iciren var. Bu ne curet, bu ne terbiyesizlik? Emzirmekten midesi bulanan, sutten midesi bulanan, dogumdan midesi bulanan… Mideleri bu kadar zayifsa, bu kadar naziklerse bu beyler, cikmasinlar evden. O sokla, dikkat ederim demissiniz ama, aslinda dikkat etmesi gerekenler onlar.

  Gunde 15 kere sigara icmek icin disari cikanlari sikayet ediyorlar mi? Les gibi ter kokanlari? Sokaklarin bile lagim kokabildigi bir sehirde, rahatsiz ola ola bundan mi olmuslar?

  Ha eger, sutunuz sirketi cok rahatsiz ediyorsa, sut odasina ayri bir buzdolabi koysunlar. 300 TL gibi birsey. Sizin saklayacak ve utanacak hicbirseyiniz yok.

 56. Bedia Gucum Bilgen

  Anne sutunun igrencligi konusunda etrafindaki erkeklere sorgulama yapmis biri olarak, onlarin sutu gida degil vucut sekresyonu, yani herhangi bir vucut sivisi olarak algiladiklarini ve dolayisiyla kan, idrar yada amniyo sivisindan farkli gormedikleri icin rahatsiz olduklarini soyleyebilirim. Olaya boyle bakinca buzdolabinda durmasi rahatsiz edici olabilir. Ben ilkokul cocuklarinin bakuganli beslenme cantalarindan alip kullanmistim. Uzerine de oglumun ismini yazmistim. Kimse ilgilenmemis konu bile olmamisti. İcinde ne oldugunu bilmemeleri yeterli sanirim.

 57. tuhaf karsilamadim. icini gostermeyecek bir posetin icine daha koyabilirsiniz ya da gazeteye sarabilirsiniz.

 58. Anne sütünden iğrenen erkekler önce çiş yaptıktan sonra ellerini yıkamyı öğrensinler.

 59. Yasasin yasasin! Tam anlamiyla “batili” olmusuz, heyoo!! Cagdas Medeniyt Seviyesi’ne eristigimiz andir bu an.. Batililar’in de pek bir midesi bulanir da anne sutunden, emzirenden falan..

  Vay anasini sayin seyirciler…

 60. Blogcu Anne, konuyla ilgili değil ama daha önce yorumların altında “beğen” tuşu vardı; basıyorduk, beğeniyorduk. ben şimdi bulamıyorum onu?

 61. Emzirme odasina bi buzdolabi koymayi akil etselerdi, bunlarin hic birisi olmazdi. hadi diyelim birilerinin midesi bulandi, icinde tutamadi ve bunu kustu..bunun uzerine sirket sizi uyaracagina, yine bir cozum arar ve emzirme odasina buzdolabi koyarak, size bunu hic duyurmadan olayi cozerdi. bu kadar basit bir seyi bile cozemeyen sirket islerini nasil yurutuyor cok merak ediyorum 🙂

 62. fatihinannesi

  bir kere midesi bulanan insanlari garipsemeyin.ben de bir anne olarak anne sutunu gordugumde icim kalkiyor..Boyle olmasaydi keske ve Didem hanim bu is icin bastan onlemini alsaydi bunlara da firsat kalmazdi.Ya da bu buzdolabı halka acik yerde olsaydi sut odasinda sedace sizin ve sizin gibi hanimlarin girebildigi odada olsaydi..Ya da iyice sarmalayip oyle saklasaydiniz..Lutfen yargilamadan once dusunerek hareket edelim..(Simdi beni de topa tutarsizi yaa neyse:)))

  • bulanabilir tabii anlayamadığım sebeplerle ama bunu siz olsanız söyler miydiniz? hem de muhattabına değil de amire? “bık bık bık Didem iğrenç sütlerini dolabımıza koymasın tiksiniyoruz” demek yerine süt veren bir annenin kalbini kırmamak için dolap belki kullanılmayabilir ya da amire “amirim yeni bi buzdolabı alsak anne bakım odasına?” denebilirdi. zaten birçok kişinin kızdığı konu da bunun “ihtar” olarak anneye servis edilmesi. şahsen ben o kısma çok takıldım, ne ayıp. yoksa herkes iğrenebilir, ben de 319 no Flormar ojeyi kendim süremem tırnağıma tiksinirim onun görüntüsünden mesela ne bilim, olabilir yani…

 63. fatihinannesi

  ya yorumuma baktim ta:Buzdolabi halka acik yerde olmasaydi..Dogrusu budur:)

 64. nihat'ın annesi

  üzgünüm bütün yorumları okuyamadım… ama söylemek istediğim tekşey var ayıp eden onlar… yuh diyorum…

 65. Eğer anne sütünden midem bulansa -ki sanırım böyle bir gerçek var- yapılan işin önemini düşünüp şikayet etmektense buzdolabını kullanmamayı tercih ederdim.Bu nasıl bir saygısızlık, nasıl bir düşüncesizlik?? Sütü görmeye bile tahammülleri yok bir de biz sokaklarda, restoranlarda rahatça emzirmekten bahsediyoruz ve bir de bu tepkileri belli bir eğitim seviyesinin üstündeki insanlar veriyor ya inanamıyorum.

 66. ne saçmalıktır bu böyle ya!! benim de onlardan midem bulandı…

 67. Ya ben anlayamıyorum siz niye sütünüzü poşetleyip saklayıp öyle koymak zorundasınız dolaba, bu bana çok saçma geliyor. Direktörünüz akıllı bir insan olsaydı eğer bu konuda sizi uyaracağına , sütten midesi bulanan gerzekleri uyarır, küçücük bir bebeğin beslenmesi gereken yegane besinden bahsettiklerini, sığ beyinlerine sokardı :(((

 68. Bence süt kutularınızı ayrıca içi gözükmeyen kutulara yerleştirin ve buzdolabının birkaç yerine ve iş yerinizde önemli yerlere anne sütünün önemini anlatan broşürler yerleştirin. Hatta iş yerinde ”anne sütüne iğrenç diyenlerin cahil olduklarını düşünüyorum” diye de açıkça konuşun.

 69. Ahhh böyleleri bana dek gelmiyor ki- Analarından emdikleri sütü… Tövbe:(

 70. Bence sutu koydugunuz posetin, veya posetleri koydugunuz kutunun ustune gorulecek sekilde “bebegimin mamasi” yazin.

 71. şahsen ben de dolabı açtığımda sağılmış süt görmek istemem iş yerinde. ben de açık açık koymam sütümü. ortak kullanım alanlarında herkezin söz hakkı olduğunu düşünüyorum. bir kişi rahatsız oluyorsa bunu söyleyebilmeli. rahatsız da olabilir. burada tamamen sorumlu iş yeri. ve buna çözüm bulması gereken de iş yeri. emzirme odası varsa oraya koyacak dolabı. eğer dolabın başka kapalı bir bölümü yoksa anneye başka kişileri de rahatsız etmeden o sütü dolapta saklama imkanını sağlamak için gerekirse 2. bir dolap alacak. ama bunlar olmuyorsa bence anne de bir kaba koyup ya da sarıp koyabilir sütünü. herkez dolabı açtığında aaa ne güzel sağılmış anne sütü çok kutsal diye düşünmek durumunda değil.

  • Iste ben de buna benzer birseyler soylemek istemistim 🙂

  • Peki ben de o dolaptaki herhangi bir yiyecekten – içecekten (atıyorum: peynir, kola, veya en güzeli sudan) iğreniyorsam bunu gidip amirime “ben …’dan iğreniyorum, söyleyin görünmez şekilde koysun” deme hakkına sahip miyim / demeli miyim? Bunun üzerine amirim de gidip o personele “peynirinizi / kolanızı/ suyunuzu saklayın, iğrenenler var” demeli mi / deme hakkına sahip mi? Su örneği üzerinden düşünün lütfen, çünkü söz konusu olan anne sütü bir bebek için su da demek aynı zamanda!

  • özür dilerim, size cevap olarak yazmak istememiştim; ayrı bir yorum olarak yayınlamak itemiştim; hata oldu.

  • Yok, benim de cidden igrendigim, gorunce midemin kalktigi yiyecekler var. Birgun bile insanlarin onu dolaba koyma haklarini sorgulamadim. Igreniyorsam, o benim sorunumdur. Herkes birseyden igrenebilir. Ben kahve kokusundan igrenen insan bile taniyorum. O da onun sorunu. Olur da dolaba, hijyenik, temiz olmayan, yiyecek kategorisine girmeyen seyler koyarlarsa, o zaman baska. Anne sutunun kutsal olduguna da inanmiyorum. Basbayagi gida maddesi iste. Bu kadar basit.

   • Hah ben de boyle dusunuyorum 🙂 Bebeğimin gıda maddesi işte.. Ne çok kutsal ne de iğrenç.. Sadece çok değerli çünkü temin etmesi çok zor ve o bebeğin ihtiyaçlarına özel.. Dolaba milupa aptamil koysam daha mı iyi? Ama umutsuzum ben bu kültürden, yukarıdaki yorumları okuyunca daha da umutsuzum.. Doğal bir süreci tabu haline getirip, gerek mide bulandırıyor gerek mahremiyettir, kutsaldır uhrevidir vb. gibi abuk subuk mazeretlerle bizi utanmaya, saklanmaya zorluyorlar.. Utanacak birşey yapmıyoruz ey ahali!

 72. Baba değildir henüz onlar:)) Baba olunca anlarlar,biz yine anlayışlı olalım,üzülmeyin:(

 73. Pinar onaran altin

  O zaman odaya bir mini buzdolabi koysunlar, cok sevgili beyler boylece gormez…
  Bu uyariyi yapan direktor erkekmiydi acaba?
  Bir kadin olamaz die dusunuyorum

  • valla olabilir, kadın da olabilir… benim bi yöneticim çok regl ağrısı çektiğim dönemlerde sen de amma kofmuşsun demişti, beklenir bazı kadınlardan.. pko hastastalığımın kudurduğu bi dönemdeydim o dönem, o derece anlayışsız olabiliyorlar yani. kadınlar yönetici olunca biraz kadınlıktan sıyrılıp 3. bir cinse dönüşüyorlar :)))

 74. emdikleri süt burunlarından gelsin böyle yapanların..

 75. Peki ben de o dolaptaki herhangi bir yiyecekten – içecekten (atıyorum: peynir, kola, veya en güzeli sudan) iğreniyorsam bunu gidip amirime “ben …’dan iğreniyorum, söyleyin görünmez şekilde koysun” deme hakkına sahip miyim / demeli miyim? Bunun üzerine amirim de gidip o personele “peynirinizi / kolanızı/ suyunuzu saklayın, iğrenenler var” demeli mi / deme hakkına sahip mi? Su örneği üzerinden düşünün lütfen, çünkü söz konusu olan anne sütü bir bebek için su da demek aynı zamanda!

 76. neden rahatsız olunuyorsa herkezin söyleme hakkı var su olur, kola olur vs. rahatsızsam niye susup oturayım. anne sütünün benim gözümde bir ayrıcalığı yok. anne sütünün de herkezin ortak kullandığı dolaba öyle bırakılması bana uygun gelmiyor. bu benim fikrim ben de rahatsız olurdum. herkez anne sütüne aynı bakış açısı ile bakmak zorunda değil.
  ama tabii bunun erkek arkadaşların midesi bulanıyor diye dile getirmek olmamış.çalışanına değer veren şirkette bir yönetici nasıl böyle bir cümle kurmuş çok ilginç.

  • İşte söylenme şekli kötü. Yoksa bu kadar tepki görmezdi. Mesela kendi gidip “Didem hanım sütlerinizi bir poşete koysanız, benim midem hassas, kusura bakmayın” dese, hatta daha güzeli “Didem hanım geçen gün neredeyse sütünüzü içecektik hahahaha, bence dolabın arkalarına bir poşet içinde koysanız daha iyi olur” gibi kibarca çaktırmadan olmaz mıydı bu olay?

 77. elif hanım
  nesiniz siz o kadar insan sizi pohpohluyo ödül alıyosunuz diye kendinizi bişey mi zannediyosunuz
  yorumumumu yayınlamıyorsunuz

  o çıktığınız yerden
  bi gün tepe taklak ederler insanı bunu da unutmayın .

  bu kadar takip eden insan benim gibi bizim gibi insanlar sayesinde
  size artık bu ayrımcılığınız yuzunden 1 gr dahi güvenmiyorum
  hayatta başarılar dilemiyorum …..

  • Bloga ilk kez yorum bırakan herkesin yorumu onayımdan geçiyor. Bir kez onaylandıktan sonra artık onaya gerek kalmadan yorum bırakabiliyorsunuz.

   Sizin ilk yorumunuzu bıraktığınız saat 18:33. Benim onayladığım saat 21:03. O iki buçuk saat boyunca önce bir toplantıdaydım, eve geldiğimde ise çocuklarımla vakit geçiriyordum. Her an, her dakika gelen yorumlara bakmam (ve dolayısıyla onaylamam) mümkün değil. Keşke yukarıda bahsettiğiniz hoşgörüyü siz de bana gösterseydiniz.

   • sinem şamlı

    Elif sonuna kadar yanındayız.

   • bence açıklama yapmak zorunda bile değildiniz Elif hanım Sizi takip ediyoruz çünkü sizi okumak hoşumuza gidiyor. öyle olmasaydı takip etmezdik . yorumunun yayınlanmadığına bu kadar bozulmak da neymiş bi sabret bizimkiler nasıl yayınlanıyor o zaman pehh

 78. Bunda igrenecek birsey yok. Buzdolabinda duran inek sutu ile anne sutu arasinda bir fark goremiyorum. Ben daha cok hem derli toplu tutabilmek icin, hem de benim sutume (steril ne de olsa) baska birsey bulasmasin diye ufak bir yemek cantasinin icinde tutuyordum sut torbalarimi. Allahtan bu ulkede pek boyle seyler olmuyor. Hepinize sabirlar dilerim.

 79. Tüm arkadaşlar söylenmesi gereken herşeyi fazlasıyla söylemiş. Bu adamlar emziriyor diye eşlerinden de uzaklaşıyorlardır herhalde, nasıl bir mantık, benim aklım almıyor, kendilerini Erdener abi’ye havale etmeyi öneriyorum (Yaşı yetenler Leman’daki Erdener abi’yi hatırlarlar :))

  Eklemek istediğim nokta, anne sütünden iğrenenleri anladığını (ve hatta kendisinin de iğrendiğini) belirten arkadaşlara dair. Velev ki böyle bir tiksinme türü mevcut, bu insana kendi tercihini (hem de bu kadar kabaca !) dayatma hakkını verir mi ? Ben de sigaradan ve kokusundan tiksiniyorum örneğin, sigara yanımda içilmese dahi, dışarıda içip gelen kişinin üzerine ve nefesine sinmiş kokudan nefret ediyorum. Ben de işyerimde patrona gidip “Arkadaşlar sigara içtikten sonra duş alsınlar, bir de üzerilerini değiştirsinler” diyebilir miyim ? Bunu dersem bana ne muamelesi yapılır ?
  Kaldı ki bu durumda mevzu bahis olan “ak” ve “helal” olduğu deyimlere dahi yerleşmiş anne sütü… Sigara gibi gerçekten iğrenç bir nesne değil. Bu sebeple bu tiksinmeyi “anladığını” belirtenleri de ben anlayamıyorum. Kusura bakmayın.

 80. aynı tepkileri ne yazıkki ben işyerimdeki kadın arkadaşlarımdan alıyorum!!! geçtiğimiz günlerde bir toplantıda kadın arkadaşlardan biri; bu yeni süt izni kanununu çok saçma bulduğunu, bir kadın çocuğunu mutlaka emzirmek istiyorsa iki yıl boyunca ücretsiz izin alarak evinde otursun diye kaba bir üslupla dile getirdi. umurumda oldumu; tabiki hayır çünkü ona inat hem daha çok çalışıp işimi iyi yapıyorum hem de bebeğim için her gün işyerimde sütümü sağmaya devam ediyorum ve sağmaya devam edeceğim. öğlen tatilimden çalarım, yemeğimi hızlı yerim, hem yemek yer hem de sağarım. çünkü bu benim ve bebeğimin özeli…hem her yerde anne sütü ve faydaları diyoruz hem de birbirimizi erkek-kadın cinsiyet farketmeksizin yargılayıp aşağılıyoruz. bu nasıl bir ikilemdir? ne zaman bu kadar anlayışsız ve hoşgörüsüz bir millet olduk bilemiyorum. Didem hanım size de kolaylıklar diliyorum, lütfen siz utanmayın, siz ayıp etmediniz, direktörünüz ve erkek iş arkadaşlarınız ayıp ettiler.

  • Anlayışsız hemcinslerimizden de çok çekiyoruz maalesef. Bahsettiğiniz arkadaş çocuk sahibi olduktan sonra bu söylediklerini hatırlayacak ve utanacaktır, eminim.

   • fıstıkcık, biz bu bayanla aynı yaştayız ve -maalesef diyorum onun çocuğu olmak istemezdim- on yaşında bir de çocuğu var. ben yapmadım ben emzirmedim sen de sizler de emzirmeyin… çok üzücü, ben kadın olarak ondan utandım. inşallah dediğiniz gibi o da birgün utanmayı öğrenir. anne sütü, annelik gibi mahrem bir konuda böyle yorumlar yapılmamalı diye düşünüyorum.

 81. ben şunu farkettim insanlar kendileri yaşamadıktan sonra kimseyi anlamıyor sizi anlayabilmeleri için yaşamaları lazım umarım anladıklarında iş işten geçmez..

 82. benim kızım 7 aylık , 5.ayda emmeyi bıraktığı için sadece sağarak verebiliyorum.Geçen hafta eltimlerde fark ettim ki eşimin abisi ben sütü biberonla içirirken odadan çıkıyor,mama verirken çıkmıyor.Tesadüf zannetmiştim ama şu anda kesinlikle emin oldum ki,tiksiniyormuş.Yorumlara baktım da metrekareye 1 sütten tiksinen adam düşüyor,o da bizim payımıza düşenmiş demek.Hay Allah…

 83. TBMM tarihinde ilk kez bir doğum gerçekleşti doğum sonrasında başkanlık tarafından diğer personelin de yararlanacağı bir emzirme odasının kurulması kararlaştırılmış. Diğer personelinde faydalanabilmesi için bir milletvekilinin doğum yapması gerekmiş demek ki. Geçte olsa sevindirici bir haber..

 84. O dolap herkes tarafindan kullanilan bir dolap ise sirkketteki diger mensuplarinda uygun yolla istemedigi seyleri soylemesi cok normal. Ama tekrarliyorum uygun dille. Acikcasi ben o sirkette calisiyor olsam ve seninle arkadas olsam seni kirmadan ” sutun damlayabilir yada diger yiyeceklere degebilir , bence sana renkli minik kilitli posetlerle bos bir kutu alalim . Oyle saklayalim” derdim. Su an yazarken bile, o anne sutunun ortak yenilen bir seyin uzerine damlama ihtimali bile beni cildirtiyor. Benim evimdeki dolabimda da olsa ayni seyi dusunurdum. Ayrica anne sutunun inek sutunden farki yoktur diyen arkadaslar, neden marketten sut aliyorsunuz? Hazir emzirme donemindeyken gelen misafirlerinize sutlu kahvenizi kendiniz yapin:) misafirlerinize de ” ha inek ha ben sekerim” dersiniz:) bakalim o zaman tesekkur mu ederler?

  • Sut niye damlasin ki? Herhalde insanlar sutu suzgece koymuyordur. Kapali kaplarda koyuyorlar. Damlasa ne olur ki? Cildiracak ne var? Anne sutu ile inek sutunun bebege fayda ve tat acisindan dunya kadar farki var; ama “igrenclik” kategorisinde hicbir farki yok. Onu demeye calisiyoruz. Ikisi de memeli hayvanlarin, memelerinden sagiliyor. Ustelik inek memeleri genellikle cok pis oldugundan ve toprak ya da tezege degdiginden, inek sutu kaynatilmadan, ya da pastorize edilmeden icilirse, cok ciddi, hatta olumcul hastaliklar yayabiliyor. Oysa anne sutunde boyle bir risk yok. Inegin pis memesinden cikan, insanlarin pis elleriyle, pis kovalara sagdiklari sutlerden igrenmeyip, dogrudan bir kadinin memesinden tertemiz aletlerle, tertemiz kaplara sagilan sutten igrenmesinin mantiksizligina dikkat cekmek cok mantikli. Bu sutlerin icerigi ayni demek degil. Ikisi de memeden geliyor demek. Neden birinden igreniyorsunuz, oburunden igrenmiyorsunuz demek. Inek sutunu icmeyi tercih ederiz, cunku bebekligimizden beri anne sutu icmedik tadini unuttuk, alisik degiliz. Ayni sebepten dolayi, keci sutu de sevmiyorum. Ama bu keci sutu inek sutunden igrenc demek degil. Aliskanlik, o kadar.

   • çok güzel bi cevap olmuş elinize sağlık…

   • Su an sadece size akiliniza sizin igrendiginiz bir sey herhangi birseyi akliniza getirmenizi rica ediyorum. Ve diyorum ki “” aaa ben ondan tiksinmiyorum, sen neden tiksiniyosun, sen neden sevmiyorsun. Ama bla bla bla” . Ne kadar etik ve akillica olur? Herkes herkese saygili olmak zorunda. O dolaba koyulursa da saygili olurum, laf etmem. AMA TİKSİNİRİM.

    • Seren hanım,
     İşyerinde sütünü saan bir anne mutlaka tam terbibatlıdır, kilitli poşetleri, ağzı sıkıca kapanan ve bu iş için öngörülmüş kapları mutlaka vardır. damlama ihtimali falan yoktur (hoş damlasa ne olur, ancak faydalı bir şey damlamış olur, ama bu konuda farklı düşündüğümüz aşikar). Ama “bunların içi görünmez olsun, içinde anne süt olduğu zinhar belli olmasın, yoksa tiksinirim” diyorsanız, bu sizin tercihiniz ve bu tercihinizi dayatma hakkınız yok demek durumundayım. Saygılı olacağınızı ve laf etmeyeceğinizi belirtmişsiniz, olması gereken tutumun bu olduğu konusunda hemfikriz. Yukarıda da yazdığım gibi, nasıl sigara kokusundan tiksinen ben nezaket gereği sigara içen arkadaşlarıma “Git üzerini değiştir gel, leş gibi kokuyorsun” diyemiyorsam, o işyerindeki çalışanların da nezaket ve insanlık gereği çenelerini kapamaları gerekirdi.
     Onların esas derdinin süt sağmak için ayrılan 10-15 dakikalık izni kıskanmaları olduğunu düşünüyorum. Sanki kendileri sigara, çay molası vermiyorlar ya da bilgisayarda oyun oynayarak, internette vakit geçirmiyorlarmış gibi…

    • Haklisiniz, herkes birseylerden tiksinir. Mesela benim de midem nane-limon kokusundan hemen bulanir; ama kimseye yanimda icmeyin demem. Benim itirazim zaten sizin tiksinmenize degil. Siz “seni kirmadan ‘sutun damlayabilir yada diger yiyeceklere degebilir , bence sana renkli minik kilitli posetlerle bos bir kutu alalim . Oyle saklayalim’ derdim.” demissiniz. Buna itiraz ediyorum ben. Patronun bunu deme hakki da yok. Dediginiz gibi susmali. Insanlar tiksinmenin sonucu olarak etraflarina karismaya baslarlarsa, “sutunu suraya koyma, buna koy, vs.” gibi akil vermeye kalkisirlarsa, ne kadar kibarca yaptiklarini dusunurlerse dusunsunler, o zaman saygisizlik olur asil. Herkes birseyden tiksinebilir; ama eger tiksindigimiz sey, elde edilmesi cok emekli, kokmayan ve ekmekten daha temel bir gida maddesi ise, en akillica ve etik olan susmak olur. Ve bu tiksinmeyi cesitli sekillerde hakli gostermeye calismak yerine, benim nane-limondan igrenmem gibi, kisisel bir takinti olarak gormek de faydali olur.

     • Aslinda herkes ayni dusuncede gibi … Saddetin yolu 🙂 anneye saygi, diger calisanada saygi, patronun personele saygisi seklinde uzuyor. Ben kimsenin magdur olmasini istemem tabi ki. Hele de karsimdaki insan benden ince dusunurse, ben daha da dusunceli olmaya calisirim. Herkese is dusuyor sanirim bu durumda. Allah calisan annelere de evde calisan annelere de yardim etsin…

 85. HERKESE BOL SUTLU GUNLER….

 86. Esefle kiniyorum…bu da bir nevi kadina uygulanan manevi baski ve siddettir..hersey olabilir ortada bir hata yanlis anlama dusuncesizlik v.s her ne olursa olsun “erkeklerin midesi bulaniyormus” gibi bir kelimeyle Didem hanimin hele hele hassas doneminde olan bir annenin bu tur gurur kirici,incitici kelimelerle uyarilmasi yanlistir ve tamamen alinganlik meselesidir bana gore…bayaniz naifiz ince fikirliyiz cok cabuk kirilabiliriz…madem ortada bir rahatsizlik var o veya su sebepten daha makul bir dille anlatilabilirdi…sozde avrupa birligine girecegiz oncelikle insanlara karsi sececegimiz kelimelere dikkat edelim…

 87. ben de bebeğm 1 ay 3 haftalıkken işe başladım. süt sağma odaları mevcuttu fakat sağdığım sütleri koyabileceğim bir dolap yoktu ne yazııkki..bende iş yerindeki kafeteryadan rica etmiş. kendim koyamıyordum dolaba, onlara veriyordum , kendileri yerleştiriyorlardı. bayanlara verirken çekinmiyordum, bekar olmaları midelerini bulandırmıyordu, şakasını bile yaparlar hala bu kutsal içeceği koruyacağıma söz veririm gibi…
  erkeklere denk geldiğinde ise, sanki elimde tuttugum sey ayıp bişeymiş gibi, onun görmesi mahrem bir yanımı görmesi gibi geliyordu. oysa hiç öyle bir intiba vermediler bana, hep güler yüzle aldılar ama nedense ben hep öyle hissettim. şimdi sütümü kendi elimle yerleştirebildiğim, kimsenin görmediği bilmediği bir dolabım var, daha huzurluyum. sıkıntı çeken arkadaslara da allah yardımcı olsun. ancak onlar da çözüm istemeli, sessiz kalmamalılar bence.(süt sağma odası, dolap istemek gibi..)

 88. Esefle kiniyorum…bu da bir nevi kadina uygulanan manevi baski ve siddettir..hersey olabilir ortada bir hata yanlis anlama dusuncesizlik v.s her ne olursa olsun “erkeklerin midesi bulaniyormus” gibi bir kelimeyle Didem hanimin hele hele hassas doneminde olan bir annenin bu tur gurur kirici,incitici kelimelerle uyarilmasi yanlistir ve tamamen alinganlik meselesidir bana gore…bayaniz naifiz ince fikirliyiz cok cabuk kirilabiliriz…madem ortada bir rahatsizlik var o veya su sebepten daha makul bir dille anlatilabilirdi…sozde avrupa birligine girecegiz oncelikle insanlara karsi sececegimiz kelimelere dikkat edelim…

 89. Bence “erkek calisanlar” annelerin sut izni ve is yerinde ki “sut sagma” molalarindan rahatsiz olduklari (kiskandiklari) icin boyle bir tepki vermislerdir. (Komplo teorisi gibi oldu ama). Ogle yemekleri, cay-kahve-sigara-ozel telefon molalarinizin ASGARIDE oldugunu GÖSTERIP, isten kaytarmadiginizi ISPAT edin. Bence erkekler aslinda isyerinde “is muabbeti yapar gibi gozukselerde konulari bir sekilde futbol, arabalar vs. olabiliyor….” bunlarida goz ardi ettirmemek gerekiyor.Turkiye’deki kamu ve özel kurumlari bilemiyorum, oyuzden cok ta “bos konusmayim ama gecmisin izlenimi bu bende….”…
  Ben calisan ama ayni zamanda bazen cok esnek calisma kosullarina sahip akademik arastirmaci birisi olarak 9-6 mesasinde calisan sizlere bol sans ve sabir diliyorum. (Bebegim uyudugunda geceleri kalkip, ya da haftasonu calisip arayi kapatabildigim icin hem sansli hem de sansizim belki de insan her firsatta calismasi gerekiyormus gibi geliyor…)

 90. eşime bu olayı anlattım. şöyle dedi: “benim de o erkekleri görünce midem bulandı.” eşim gibi düşünenlerin çoğalması dileğiyle

 91. İrem Geride Tozlu

  Oysa ki midelerini bulandıran o anne sütünü nasıl da içerlerdi bebekken..Anneleri göğüs uçları acıya acıya kanaya kanaya nasıl da emzirirdi kim bilir..Sanırım bu insanlar henüz baba olamamışlar ki bi bebeğin nasıl o süte muhtaç olduğunun farkında değiller.Çok yazık,giderek çirkinleşiyoruz..

 92. Bu ”insanlari”, anneleri acep yeni dogduklarinda balla, borekle, kus sutuyle mi beslemisler? Bu ”insanlar” kendilerini ne ve nerede zannediyorlar? Saniyorum ben de bir anormallik var, ben ”insan” degilim herhalde cunku bu tur soylem, konusma ve yargilari anlamiyorum, anlamlandiramiyorum. O kadar sinirlendim ki tarif edemem arkadaslar. Her zaman icin ” Biz her zaman soyle iyiyiz boyle mukemmeliz, soyle anlayisli bir milletiz, boyle yardimsever bir milletiz vs. vs.” diye konusmasini biliriz. Laf cok ama icraat yok bizim ”insan”imizda. Allah bilir bu ”kurumsal” is yeri kendi tanitimlarinda kendilerini calisanlarina super deger veren, profesyonel vs. vs… diye de tanimliyor, tanitiyordur. Once insana ve insan haklarina saygi gostermeyi ogrensinler.

  Sevgili Didem, sen hakkini sonuna kadar savun. ANNE SUTU IGRENC DEGILDIR, BEBEKLER YANI YARININ YETISKIN INSANLARI ICIN YERYUZUNDEKI EN BESLEYICI BESIN MADDESIDIR. INSAN VUCUDUNUN NE KADAR MUHTESEM BIR VARLIK OLDUGUNUN GOSTERGELERINDEN BIRIDIR. Bunu anlayamayacak kadar korlesen, saygisizlasan o ”insan” toplulugunun dediklerini sakin ama sakin kaale alma. Cok igreniyorsa o ”beyefendi” ve ”hanimefendiler” butcelerinden bir miktar ayirip kendilerine ozel buzdolabi alsin o ”ustun zekalilar”.

 93. Denetim icin bekleyen yorumumun yanina bir de biraz once aklima gelen bir sey daha paylasmak istiyorum arkadaslar. Cocuklarinizi sutten keseceginiz zaman lutfen basitce ve sadece sutun bittigini anlatmaya calisarak sutten ve memeden kesin. Sakin ” yara oldu, aci orasi artik vb. seyler soyleyip, salca surerek, aci surerek, bant yapistirarak vb.” cocugunuzun bilinc altina yanlis sekilde kodlanacak bicimde laflar soyleyip sut ve memeden kesmeye calismayin. Bu tur zararsiz gibi gorunen yanlis kodlamalar sonrasinda bu tur insan tiplerinin ortaya cikmasinda etkili oluyordur muhakkak.

  P.S. : Elif diger e-mail adresimi yazdigim icin onceki yorumum denetimde takildi :). Eger bir terslik yoksa yayinlarsan sevinirim.

 94. Bu uyarıyı yapma hakkını kendinde gören biri hiç kusura bakmayın aşağılıktır.
  İğrenebilir tamam, anlamaya çalışıyorum, herkes herhangi birşeyden iğrenebilir. Ama bunu söyleyebilme ve uyarı yapma haddi anlaşabilecek gibi birşey değil! Bir bebek, bir masumun yemeğidir, hayat suyudur; bunu anlamak bu kadar mı zor? Bu kadar mı bencil olup kendi keyfinin peşine düşebilir insan?

 95. bu konuyu ben de kocamla paylaştım, ona gelene kadar o buzdolabında daha ne iğrençlikler vardır kimbilir deyiverdi. dolabın kokusu, herkesin elliyor olması, böcekten rengini alan kola, ineğin tüylü memelerinden çıkan sütle yapılmış peynir, hibrid tohumlarla yetiştirilmiş kanserojen sebzeler gibi 🙂

  ve ekledi: “bence onlar baba olmamışlardır daha, baba olsalar o sütünü sağan kadının nasıl önemli bir şey başardığını bilirlerdi” dedi. (Kendisi 2 kere bu yollardan geçtiği ve anne sütü destekçisi olduğu için sanırım böyle, gurur duydum vallahi 🙂

 96. elcevab : değildir. ama böyle düşünen ziniyet iğrençtir.

 97. Anne sütünü bebeklerimize en uzun süre verebilmek için herşeye değer . emzirmek için işten ayrılmaya , süt sağabilmek için her türlü cefaya katlanmaya…..
  Bebeklerimizin buna sonuna kadar hakkı ve ihtiyacı var .

 98. Bir yorum yapmıştım ama sanırım sistemde bir hata oldu ve aklımda kalanlarla aynısını yazmaya çalışacağım;

  Yorumlarınızı tek tek okudum ve “ben de olsam rahatsız olurdum” diyenler dahil herkese çok teşekkür ederim.. Çalışmayı sorguladığım bu zor dönemimde yalnız olmadığımı bilmek ve destekleriniz gözlerimi yaşartacak kadar iyi geldi bana..
  Artık sütlerimi kapalı bir kutuda ve dolabın en ücra köşesinde saklıyorum maalesef. Konu bir daha açılmadı ama ben çalışma arkadaşlarıma daha temkinli ve mesafeliyim artık..
  Önce tepki vermek istedim fakat sonra gerçekten uğraşacak gücüm olmadığını farkettim. Tepki vereceksem öncelikle 16 haftalık doğum izni, 1,5 saatlik süt izni, emzirme önlüğü kullanılmasına rağmen toplum içerisinde emzirirken kınayarak bakan insanlar gibi tepki verilecek çok şey var..
  Bu arada sağmak konusunda ne kadar özenli davranırsam davranayım bebeğin emdiği gibi olmuyor, sütüm gün geçtikçe azalıyor ve yakında mideleri bulanacak birşey kalmayacak sanırım ortada 🙁
  Bu arada soranlar için söylüyorum müdürüm kadın ve çalıştığım insanların %90ı baba..
  Herkese sevgiler, Blogcu Anne Elif’e teşekkürler,

 99. yani garip evet, anne sütünden iğrenen erkekler herhalde doğumda kadınının yanında olmayanlar aynı zamanda doğumu da iğrenç bulur bu tür :))) tuhaf, doğasından kopmuş insanlar, yazık onlara ne diyelim 🙂 talihsiz bir çıkış olmuş açıkçası, daha da kötüsü doğuma iğrenç diyen kadın modelidir herhalde…