213 Yorum

Heidi Murkoff’la “Sizi Neler Bekliyor”

Dün, Prima’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen, Amerika’nın olay yaratan What to Expect When You’re Expecting kitabının yazarı Heidi Murkoff’la tanıştık.

Heidi Murkoff ismiyle ilk olarak Deniz’e hamile olduğumu öğrendiğim 2006 Şubat’ında tanışmıştım. O zamanlar kitabı henüz Türkçeye çevrilmiş miydi bilmiyorum ama Amerika’da, idrar testinin üzerinde çift çizgiyi gören her kadının koşa koşa bu kitabı aldığını, ya da bir arkadaşının ona hediye ettiğini, ya da doktorunun önerdiğini… söylesem az abartmış olurum. İngilizcede bu kitabın neredeyse her anne adayı tarafından okunduğunu vurgulamak için “Pregnancy Bible” derler (Hamilelik İncil’i).

Kitap bana biraz fazla teknik gelmekle birlikte aklımdaki birçok soruyu (ve hatta daha fazlasını!) cevaplamıştı. Ama doğruya doğru, ben en çok da kitabın web sitesinden faydalanmıştım. Hamile olduğumu öğrendikten kısa bir süre sonra web sitesindeki forumlara girmiş, kendi ayıma denk gelen hamilelik kulübüne üye olmuş, benimle aynı şeyleri yaşayan diğer anne adaylarıyla her gün bıdı bıdı yazışır olmuştum. Oradaki annelerle hala yazışıyoruz, Facebook’ta çocuklarımızın büyüyüşünü izliyoruz.

Gel gelelim düne… Dediğim gibi, Prima, “Prima Premium Care” bezinin tanıtımı için Türkiye’ye davet etmiş Murkoff’u. (Hani şu beyaz paketlerin içinde satılan, ıslak kakayı gerçekten büyük başarıyla emen bezler) Zaten birkaç gündür birçok yerde çıkıyordu Heidi: Prima’nın Facebook sayfasında annelerin sorularını yanıtladı; ardından bir basın toplantısı düzenledi; ardından Kanal D’deki Doktorum programına çıkmış (ben kaçırdım) ve sonrasında da Prima’nın biz blogger’lara verdiği davete katıldı.

Toplantı öncesinde Heidi’yle baş başa sohbet etme imkanım oldu. Benim için çok özel ve değişik bir andı. Seneleeeer öncesinde, şaşkın bir anne adayıyken kitabını okuduğum, ve sonrasında da onun kurduğu web sitesi sayesinde kendime arkadaşlar edindiğim, “dünyanın öbür ucundaki” bu kadınla şimdi sohbet ediyorduk. O anlattı, ben anlattım. Emzirme Reformu‘ndan, Pozitif Doğum Hikayeleri‘nden bahsettim. İlgiyle dinledi. Amerika’nın emzirme ve anne sütü konusunda Türkiye’nin ne kadar gerisinde olduğunu, orada her ne kadar sezaryen Türkiye’deki kadar popüler olmasa da (rakamlara çok şaşırdı) suni sancıyla bebekleri erken doğurtmanın giderek artan bir trend olduğunu anlattı. İkimiz de modern ve gelişen dünyanın getirdiği avantajların yanı sıra bazı şeyleri unutturduğu, insanları doğallıktan uzaklaştırdığı konusunda birleştik.

Sonra kendi hikayesine geçti. Evlendikten kısa bir süre sonra hamile kaldığından, hamileliği sırasında istediği gibi bir kitap bulamayınca oturup yazmaya karar verdiğinden, doğuma gitmeden sadece iki saat önce kitap teklifini teslim ettiğinden, böylece “aynı günde iki bebeğinin doğduğundan” bahsetti. Yaptığı işin ne kadar keyifli ve tatmin edici olduğunu, anneliğin ne kadar evrensel ve her-şeyin-üzerinde bir kavram olduğunu, dünyanın neresine giderse gitsin annelerle aynı şeyleri konuştuğunu, aynı dertleri paylaştığını söyledi.

Toplantı başladığında da sohbet ilk olarak kitapları ve 2012 Mayıs’ında yayına girmesi planlanan What to Expect When You’re Expecting filmi üzerinde yoğunlaştı. (Cameron Diaz, Dennis Quaid, Jennifer Lopez gibi isimlerin oynadığı film Anneler Günü’nde gösterime girecekmiş). Sonrasında katılımcıların sorularını yanıtladı, çok güzel tavsiyelerde bulundu Murkoff. Benim sorum ergenlik çağı ile ilgiliydi. Kitabın “Çocuğunuzun Ergenlik Yıllarında Sizi Neler Bekler?” versiyonunun çıkıp çıkmayacağını sordum. Benim çok hoşuma giden bir yanıt verdi:

Ergenler de yumurcaklar (İngilizcedeki “toddler”) gibidir. Onlar da sinir krizi geçirirler, sınırların çizilmesine, bazen birilerinin onların adına karar vermesine ihtiyaç duyarlar. “Bebeğinizin İkinci Yılında Sizi Neler Bekler?” kitabını alın, onu biraz değiştirin, alın size ergenlik kitabı. Korkulacak bir şey yok; biraz sevgi, biraz disiplin, çokça hoşgörüyle kolaylıkla atlatacağınız bir dönem.

Bir de babalarla ve babalıkla ilgili söyledikleri çok yer etti bende. Babalık gibi, aslında anneliğin de öğrenilen bir şey olduğunu, annelerin çoğu zaman babalara fırsat vermediğini, halbuki fırsat verseler emzirme dışındaki her iş ve her şeyi (alt değiştirme, yemek yedirme, uyutma) babaların da yapabileceğini, ve hatta bazen annelerden daha bile iyi yapabileceklerini  söyledi. Ve kendinden örnek verdi: Hastaneden döndüklerinde kendisinin “minicik bir bebeğe nasıl bakacağım?” diye ağlama krizine girmişken eşinin ortaya atılıp bebeği ondan aldığını, onun dinlenmesine fırsat verip bebeği uyuttuğunu anlattı. Heidi böyle deyince aklıma şöyle bir özlü söz geldi:

Her mutlu annenin arkasında ona destek olan bir baba vardır.

İşte böyle… Kısacası, Heidi Murkoff bundan beş sene önce okuduğumda biraz “didaktik” bulduğum bir yazardı; oysa karşımda (biraz fazla çıtır da olsa) kanlı canlı durup da sohbet edince rahat, samimi bir insan olduğunu hissettim, naçizane.

Heidi Murkoff, elde ettiği başarı (onlarca ülkede milyonlarca satış yapmış kitapların yazarı) ve tanınmışlık (Time dergisinin yüzyılın en etkili 100 isminden biri) göz önüne alındığında fazlasıyla alçakgönüllü, oldukça hoş sohbet, 28-26 yaşlarında iki çocuk annesi bir kadın için sinir edici derecede ince ve fit bir kadın.

Etkinliğin sonunda Prima hediye olarak katılımcılara Murkoff’un imzalı birer kitabını verdi. (Prima ekibine davet için tekrar teşekkür ederim.)

Ve Murkoff beni kırmadı, benim için bir tane fazladan imzaladı. Ve işte şimdi o kitap buraya yorum bırakan birinin olacak.

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler ve Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler kitapları halihazırda birçok kitapçıda satılıyor. Yeni kitabı Bebeğinizin İkinci Yılında Sizi Neler Bekler ise Türkçeye çevrilme aşamasındaymış.

Heidi Murkoff’un imzalı Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? kitabının çekilişine katılmak için aşağıya kitabı istediğinize dair yorum bırakmanız yeterli. Kazananı yine yüce Random.org belirleyecek.

İyi şanslar!

213 yorum

 1. Elif, çok sanşlısın bir çok konuda. Şansın hep devam etsin inşallah. İkinci kitabın Türkçesini bekliyorum, notumu aldım. 17 aylık ama şimdiden kök söktürüyor bana..

 2. miniğin annesi

  What to Expect When You’re Expecting kitabını almış ve çok beğenmiştim.Bu kitabı da çok istiyordum.Oğlumun kısmetine katılıyorum.Bu sefer bana çıksın Allahım

 3. okumaktan zevk alacağım 🙂

 4. traccy hoggu hatırlattı bana..onu da bir çırpıda okumuştum bunu da merak etmedm değil vel hasıl kelam biz de varız:)

 5. 2. gebe biri olarak bende istiyorum

 6. Deniz Güngör

  Merhabalar,
  10 haftalık şaşkın bir hamileyim ben umarım bebeğim şansına çıkar bu kitap :)))

 7. Kitap bende var ama imzalısı gelirse bendekini hediye ederim ben de.(çok ben’li oldu ama:)))

 8. Elif hanım,sizi çok uzun zamandır takip ediyorum.Benimde 2004 te kızıma hamile kaldığımda ilk aldığım kitaptır bu kitap…hatta devamı olan bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler’le devam etti…tabi hamile arkadaşlarıma da benden elden ele dolaştı…şimdi yine hamileyim,33.haftamdayım.az bir zaman kaldı ama sizden bir anı olarak imzalı kitabı almak isterim….sürekli takipçinizim…yazılarınız için emeğinize sağlık…..

 9. Deneyelim görelim (:

 10. Kızım için istiyorum. Uykuya dalma sorununa belki bu kitaptaki yöntem çözüm olur…

  http://www.ceylinolmez.com

 11. 1 ay önce hamile kalmaya karar vermiş ve sabırsızlıkla bekleyen biri olarak bu kitabı istiyorum =)

 12. hiç birine talip olmadım ama bu sefer istiyorum ha!

 13. bendeeee nüffen…

 14. hatice cumba yıldız

  7 aylık bir kız bebeğim var. Ben de istiyorum.

 15. ben bu kitabı gerçekten çok istiyorum 🙂

 16. Bu kitaba talibim…

 17. Burcu Çalışkan

  ama lütfeeen bu çok özel bir hediye,ben de istiyorum..

 18. Bende istiyorum kitabı :))

 19. Hiçbir kitabı bu kadar istememiştim.Bana çıkar umarım :))

 20. Çok faydalandığım, güzel bir kitap. Teşekkürler…

 21. me too.. please..

 22. Şansımı denemek istiyorum…

 23. Bana çıkar mı ki acep? 🙂

 24. Ben de isterim 🙂

 25. Hamile kuzenimin şansına 🙂

 26. ışıl öztaşbaşı

  kitabın imzalı olması dahada çekici umarım çıkar bana:)

 27. çok istiyorum bu kitabı 🙂

 28. Kitap bende de var. Kızımı doğurduğumda bir arkadaşımdan hediye gelmişti ve kitabı verirken de ballandıra ballandıra anlatmıştı. Ben de kızımın ilk yaşını bu kitabı ve Tracy’i okuyarak geçirdim. İmzalı hali de olsa bende olduğu için olmayan arkadaşlar kazansın dilerim ama kazanamasanız da mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum. 2. yaş çevirisini sabırsızlıkla bekliyoruz.

 29. bu kitabı ben de istiyorum:)

 30. Tık tık hadi bakalım bol sans

 31. 35 haftalık bir gebe olarak ve bebisin gelmesini durdurmaya çalışan bir ekip olarak(kasilmalari durdurmaya çalışıyoruz haftalardır) bu kitap en erken bir sekilde benim olmalii:)

 32. ben de istiyorum..

 33. Nergiz Gürel

  Okumak istediğim bir kitap. Sevgiler…

 34. Lütfen lütfen lütfen bu sefer ben istiyorum bu sefer şans bana gülsüm ama yaaaa :):)

 35. Heidi Murkoff la acaba bizi neler bekliyoo minik kizimla…..kitabimizla cok mutlu olucaz bize cikarsa….sevgiler…

 36. Cok sanslisiniZ 🙂

 37. İngilizcesini okurken her ne kadar anneme çeviri yapsam da “anne bak doğru yapıyorum, sen de şu sayfayı oku” diyemediğim için annemin bana “bu kız kafasından uyduruyor, öyle değil bu iş” der gibi baktığı kitap, seni Türkçe olarak da istiyorummmm:)))

 38. BENDEN EVVEL(!) HAMİLE KALAN YEĞENCİĞİM İÇİN İSTİYORUM BU KİTABI 🙂

 39. bebeğimin ilk yılında başucu kitabımdı, her ay ne yaşıyorsak mutlaka kitapta buluyordum..imzalısı harika olur, ben de benimkini bir arkadaşa hediye ederim artık..

 40. 2. bebek için hazırlanan bir anne olarak bende bu kitaba sahip olmak istiyorum:) kısmetse tabi:)

 41. Bana gelse bu kitap ne güzel olur:)

 42. ben de istiyorum

 43. Ben şu anda acaba hamilemiyim merakını yaşayan bir anne adayıyım ve bloğunuz sayesinde kafamdaki milyonlarca düşünce, korku ve tedirginliğime cevap buluyorum….öncelikle size teşekkür ederim… beki de bu kitap bana çıkar kim bilir:)))

 44. Kesinlikle faydali bir kitap oldugunu dusunuyorum ve en onemliside imzaliii 😀 .Elif Hanimmm sonucu heyecanla bekliyorum 😀

 45. Prensesim ve ben bu kitabıı istiyoruz 🙂

 46. herkeste gordugum bana cok faydalı olacagına ınandıgım bı kıtap benım olsun….

 47. merhaba elif, tecrübelerini ve düşüncelerini bizlerle paylaştığın gibi, başarılı bir yazardan aldığın imzalı kitabı bize hediye etmen ayrıca bir nezaket :))) şimdiden teşekkürler.. çok sevgilerimle..

 48. Bende istiyorummmm:)

 49. lütfen benim olsun :))

 50. Bu kitabı hamileyken gözden kaçırmışım nasılsa.. Oglum ilk yılını doldursa ve çevrilen kitap bana daha uygun olsada Buda elimde olsun isterim. Sevgiler…

 51. ben de istiyoruuuum

 52. primanın facebook sayfasından da bu aralar yakın takip etmiş olduğum ve çok şeker görünen Murkoff ‘un bu kitabını bende yakında gelecek olan oğlum Poyraz için istiyorummmmmm 🙂
  Kitabı kazanamasamda sevgili Blogcu Anne kitap tavsiyelerinin bir çoğunu aldım Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabını oğlumun babası bile okuduğundan çok değerli tavsiyelerin için kocaman teşekkürler 🙂

 53. 15 haftalık bir anne adayıyım. bebeğimi büyük bir heyecanla beklerken bu değerli kitap bana ışık tutacak

 54. esra pinar yusuf

  Ben de hamile olunca tanistim kitabiyla. Gercekten benim gibi ne yapacagini bilmeyen anneler icin cok yararli. Umarim bana cikar

 55. cok uzakda olsamda bende bu kitabi okumak isterim

 56. bizde şansımızı deneyelim derim:)

 57. doğumunu dört gözle beklediğim bebeğimin şansına ben de deneyeyim:)

 58. eğer bana çıkarsa yakında doğum yapacak olan arkadaşıma hediye edeceğim

 59. istiyorum 🙂

 60. hiç de iki çocuk annesi gibi durmuyor fotolarda

 61. Bizde istiyoruz…

 62. istiyorum, istiyorum, istiyorum….

 63. Bu sefer yüce random.org’a güveniyorum 🙂

 64. Yeğenim Ege’nin şansına istiyorum henüz 2 aylık.

 65. Ayşe’m ve kendim için çok istiyorum.

 66. Bu kitap benim kitaplığımda da hamilelektwm beri mevcut. Lakin imzalasi için bu çekilişe katılırım ve kazanırsam bendekini hediye edeceğim:))

 67. kendim için istiyorummm

 68. ve ben tüm şansımla bekliyorum 🙂

 69. Mine (grafikevim)

  Bebeğini tek başına büyütecek bir anne olarak bende bu kitaba talibim. Şansımız açık olsun.

 70. ben de…

 71. Cok istiyorum. Dilerim random.org sansi bana guler!

 72. Kitap bende var, hediyenin hediyesi olur nu demeyin ama hediye etmek icin istiyorum :))

 73. Bakalım bu sefer bize gelecek mi? 🙂

 74. hamileyim ve istiyorummmmm

 75. benim olmasını cook ısterım :)))

 76. bende hediye etmek istiyorum 🙂

 77. ÇİĞDEM DEMİRAĞ

  Aaaaa bu sefer bana çıksın yaa…
  ama hamile birinede çıkmasını isterim…

 78. babaların yardımcı olması gerçekten büyük şans. benim 2.5 aylık oğlum babasıyla çok iyi anlaşıyor. akşama kadar beni yoran ağlayan çocuk babası gelince munis bir kediye dönüyor:)) babasına gülücükler saçması da cabası:) ama hiç şikayetçi değilim. ne kadar iyi geçinirlerse o kadar şanslıyım demektir sonuçta:))

  bu kitap bize çıkarsa en az iki okuyucusu olacağı kesin:)

 79. Şuaralar kafamda ikinci bir çocuk fikri dolanırken okumak isteyeceğim bir kitap:)))

 80. Çok güzel … Umarım bana çıkar.

 81. bende istiyorummm

 82. bu kitabı bende çok istiyorum. umarım çekilişte şansımız olur.

 83. Bu kitabı çok istiyorum.Lütfen bize çıksın bu sefer şans bizden yana olsun 🙁

 84. ben de varım:)

 85. bende bebek sahibi olmayı deneyen biri olarak şansımı denemek istiyorum belki bana çıkar 🙂

 86. Hiç şansım yok bu konuda ama bakalım belki de yüce random bu sefer beni seçer 🙂

 87. Bu kitabı istiyorum Random.org gör beni:)

 88. istiyorum:))))kısa ve öz:))

 89. Merak ettim kitabı. Okumak isterim 🙂

 90. her zamanki gibi yine yorum yazıp,heyeceanla sonucu bekliyoruz 😉
  herkese bol şans (en çokta bize tabiki 😉 )

 91. Şimdiden alıp okumak istiyorum.

 92. ben de istiyorummmmmmmmm

 93. Bana çıksın 🙂

 94. biz de talibiz 🙂

 95. bende istiyorum

 96. Ben deeeeeeeee istiyorum…

 97. lütfeeeeeeeeen benim olsun!!! 🙂

 98. Bize ciksin :))

 99. Bu sabah, ilk dişi çıkan canım oğlumun şansına ben de bu kitabı istiyorum.:))))

 100. ben 4 kardeşim 8 aylık hamileyiz önderdiğin tüm kitapları aldık birçoğunu da okuduk ,bunuda okunacaklar listesine ekledik ama yok ben size hediye ederim dersen hayır demeyiz sevgiler

 101. biz de istiyoruz. mustafaali bey ve ayşeseher hatun için….

 102. esra kozanoğlu

  bu sefer çok çok istiyorum 🙂

 103. Bu sefer de benim olsun bu kitap.Ilk defa katiliyorum.
  Hadi hayirlisi 🙂

 104. bende isterim kardeşimin bu kıtaba çook ihtiyacı var.

 105. yüce Random.org beni seç beni seç 🙂

 106. Özlem Akyıldız

  bu kitaba ben de talibim…

 107. Çok güzel bir kitap gerçekten..

 108. Oscar Çöllerde

  🙂 Şans

 109. bir bu eksikti kitaplığımda onu da istiyorum 🙂

 110. müge bodur şenel

  28.haftalık hamileyim.ilk bebeğimiz olacak.
  Heidi Murkoff’un ismini ilk defa duydum ve bu kitaptan öğreneceğim ve bana yol gösterecek çok şey olduğunu farkettim.şanslıysam ve kitap benim olursa benim için büyük bi kazanç olacak.

  sitenizi de her gün takip ediyorum.
  beni o kadar aydınlatıyorsunuz ki anlatamam.
  gerçekten teşekkürler güzel düşünceleriniz ve yazılarınız için.

 111. hayır benim olmali 🙂

 112. bende talibim

 113. kitaba ben de talibim..

 114. bana çıkmasını çok isterim 🙂

 115. Tüm seri elimde bulunsun istiyorum, ilk kitabı temin ettim sıra ikincisinde 😉 …

 116. Hadi bakalım şanslı kim olucak 🙂

 117. ben de bu kitabı istiyorum

 118. ben de aynısı var, isteyen birine vereyim 🙂

 119. acemi anne olarak çok ihtiyacım var bu kitaba, hadi hayırlısı 🙂

 120. ayy bu kitap bana çok lazım ama yaaa. benim olabilir mi 🙂

 121. Ben de Elif Hanım kesin Heidi Hanım’la da tanışır diyordum oldu:) Kitabı tabii ki ben de istiyorum:)

 122. Biz de istiyoruz 🙂

 123. belki bize çıkar

 124. dün gelemedim, ama sayenizde imzalı kitap bizim olabilir 🙂

 125. Bu kitabı tüm annelerin (ileride anne olmayı düşünen herkesin ) okuması gerekiyor,,,, ben daha okumadım ama en kısa zamanda okuyacağım.. 13 gün sonra (26.01.2012 ) evdekı yalnız dünyamıza; ilk çoçuğumuzu Kerem bebeğimizi sabırsızlıkla bekliyoruz… 🙂

 126. süper kazanmayı çok isterim yokluk bölgesinde olupda kazanmak bu kitabı benim için en değerli olan olurr
  hadi bakalım şans

 127. kizlarimlaben.blogspot.com

  bende 🙂

 128. Hamile oldugumu 4. hafta`da ogrenmistim ve 5. haftamda sevgili arkadasim Eda Dubai`den bana WHAT TO EXPECT WHEN YOU`RE EXPECTING kitabini bulup getirmisti. Butun kitabi hemencecik okudum simdi de gercekten Bible gibi bulundugum hafta ile ilgili yazanlara bakiyorum her hafta basi :)) Ilk bebegim ve 17. haftamdayim. Hamilelige hazirim ama bebegin geldiginde beni nelerin bekledigini de okumak zevkli olur, bende istiyorum :)))

 129. benim de 7 aylık bir oğlum var,Denizim.. onun şansına hem faydalanacağımız hem de sizden özel bir hediye olması için bu kitabı istiyorum :))

 130. 20 aylık bir kız çocuğu annesi olarak daha kitabı okumadan beni nelerin beklediğini tahmin edebiliyorum:)))
  Hayırlısı..

 131. bende talibim 🙂

 132. bende istiyorumm:)

 133. sizi kıskanan biri var elif hanım…. biliyormusunuz… 🙂

 134. Ben de istiyorum ben deee. 🙂

 135. hamileyim ve başıma neler geleceği hiç aklımdan çıkmıyor.

 136. benim olsun bol bol okunsun 🙂

 137. irem eryüksel

  2.yılımızda bizin neler beklediğini nerdeyse yarılamış olmama rağmen,bu kitabı hep istedim,alamadım.İstiyorum:)

 138. bende bende ısterım :))

 139. güzel kitap gerçekten..

 140. bebeğim 11 aylık hep elim gitti ve geri döndüm. Bana çıksın çok istiyorum :))

 141. MERVE KAHRAMAN

  BENDE :))

 142. bende varım bende 🙂

 143. ehh biz de isteriz tabi, hem de heidi imzalı 🙂

 144. Hamileliğimin 30. haftasındayım. Doğum sonrasında faydalanmak için birçok bebek bakımı kitabı aldım. Fakat bu kitap gözümden kaçmış – daha doğrusu kapak tasarımı beni pek çekmemişti 🙂 –
  Şimdi ise ilk iş bu kitaba sahip olmak.

 145. Bu sefer şans belki bana da güler 🙂

 146. şansımı deniyorum:)

 147. Biz de istiyoruz:)))

 148. İtiyorum bunu Eliffff 🙂

 149. Blogunuzu takip ediyorum harikasınız….

 150. lütfen bana çıksın;))))

 151. Arkadaşım 7 haftalık hamile, onun iç istiyorum 🙂

 152. ben de talibim:)

 153. bende istiyorum bende bende..

 154. Geçen hafta ikinci yaşını kutlayan bir kızım var, hemen bu kitaptan edinsem çok iyi olucak 🙂

 155. Belki bana cikar oglumun sansina:)

 156. bende sansimi deniyorum…

 157. ben de istiyorum

 158. yıne supersın elıfffff…….

 159. Imzali kitap harika olur

 160. ben de istiyorum

 161. huysuz, uykusuz, iştahsız 9 aylık bir bebeğin yorgun annesi olarak bu kitaba bende talibim

 162. herkese bol sans…

 163. Ada kizim icin bende talibim kitaba:)

 164. bende ıstıyorum…

 165. hamilelik planladığım şu günlerde bu kitaba çok ihtiyacım var..taliplisiyim..

 166. 39. Haftaya girecek bir gebeyim tatlı oğlumun şansına çekilişe katılıyorum

 167. 39 haftalik hamileyim ve bu kitaba talibim 🙂

 168. İmzali kitaplarin yeri her zaman baskadir…

 169. ne çıkarsa bahtımıza 🙂

 170. Öznur ŞİMŞEK

  Şansımı denemek istiyorum…

 171. bende istiyorummmmmmm

 172. ben de sansimini denemek istiyorum:)

 173. 21+4 haftalık bir gebe olarak ben de şansımı deniyim dedim:)

 174. Bu şahane kitapi ben de istiyorum..

 175. Bu kitabı okumayı çook istiyorummmmmm….

 176. eşim için istiyorum

 177. hadi bakalım bir şans daha…bana çıkıcakkkk

 178. tuğba yıldız

  ay kapandımı yorum kısmı yoksa ? neyse yakalamışım 🙂

 179. ben de ben de

 180. Bana da bana da!

 181. ben de istiyorum…

 182. ya bu sefer bana çıksın

 183. Bu kitaba ben de talibim…

 184. benim de küçücük bebeğim canım oğlum var ve bu kitabı çoooooooookkk istiyorum please

 185. sansimiz acik olsun 🙂

 186. bizde talibiz…

 187. ben de isterim…

 188. Bnde isterim 🙂

 189. bende istiyorummm:)

 190. bu kitabı ben de istiyorum..

 191. Random.org yap kiyagini bana

 192. ben de istiyorum 🙂

 193. geç kaldım mı acaba

 194. Ben de isterim ki 🙂

 195. 24 haftalık ikizlere hamile bir anne adayı olarak bu kitabı bende istiyorum. :))

 196. bende eksik olan kitabı hediye ediyorsun..haydi random beni bul 🙂

 197. Alperen oğlum için ben de talibim bu kitaba:)))

 198. İstiyorum:)

 199. doğacak yeğenimin şansına 😉

 200. ben dee…

 201. 5,5 yaşında bir oğlum var ve 4,5 aylık hamileyim, bir kızım olacak, umarım benim olur bu kitap 🙂

 202. 🙂 Ben de yorum bırakayım bakalım:)

 203. inş çıkar çıkmazsa da artık bulur alırım 🙂

 204. 🙂 Elma dersem çık gibi hepimizi çıkarmış ortaya bu hediye kitap. Bakalım kime nasip…

 205. Bu kitabın methini son günlerde o kadar çok duyuyorum ki! Ancak şu an elimde okuduğum başka bir kitap olduğu için alma fırsatım henüz olmadı. Bakalım, şans bana gülerse… 🙂

 206. iki çocuk annesiyim ama,çocuklar hakkında öğrenecek çok şey var,belki üçüncü için lazım olur.

 207. Oğlumun şansına

 208. Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Kazananı burada açıkladım: http://blogcuanne.com/2012/01/15/heidi-murkofftan-tavsiyeler-ve-kitabin-sahibi/