25 Yorum

Tarihe not: Topuklu Ayakkabı

Ben topuklu ayakkabı çok giymiyorum, giyemiyorum. Genellikle spor ayakkabısı var ayağımda; kışın altı düz botlar, yazın sandaletler, terlikler.

Topuklu ayakkabı giyebilen, çıkır çıkır gezebilen kadınlara özeniyorum. Hatta özenmenin de ötesinde kıskanıyorum. Eh, hal böyle olunca dönüp dolaşıp alıyorum kendime beğendiğim bir şey. Ve çok kısa bir süre sonra o da, kendinden öncekiler gibi dolaptaki “topuklu ayakkabı mezarlığı”nı boyluyor.

Bu kış indirimden cici bir bot aldım kendime. Topuklu, ama altı dolgu topuk olduğu için nispeten giyebiliyorum. Her ne kadar koştura koştura gezemesem de, en azından ayağıma geçirir geçirmez acıdan kıvranmıyorum.

Bu sabah bir işimiz vardı ailecek. Ben de bu botları geçirdim ayağıma. Çok da alışkın olmayınca, yokuş aşağı yürürken ortaya oldukça komik bir görüntü çıkmış olmalı ki Deniz yadırgadı.

Benim önümde babasıyla yürüyordu. Onu babasına şöyle söylerken duydum:

Baba, annenin ayakkabısının altında sopalar var. O yüzden parmak uçlarında yürüyor.

Garibim. Annesini topuklu ayakkabıyla yürürken görmeyince olayın adını nasıl koyacağını şaşırdı.

Ben de ona kadınların topuklu ayakkabı giyebildiklerini anlattım. Tam olarak anlayamadı, babasınınkiler de topukluymuş. Her ne kadar öyle olmadığını anlatmaya çalışsam da pek ikna edemedim.

Sanırım kendine topuklu ayakkabıyla gezen bir kız arkadaş edininceye kadar bu mefhumu oturtamayacak.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

25 yorum

 1. sinem şamlı

  Anneler genellikle topuklu giyemiyor.Ben doğumdan sonra topuklu ayakkabılarımı ayakkabı mezarlığıma kaldırdım:))))Yani ne yapalım şimdi ben de çok istiyorum ama ne zaman kucak isteyeceği belli olmayan 12 kiloluk bir çocukla dışarı çıkan bir annenin topukluyla yolda yürümesi çok zor oluyor.Bir kere denedim de ipte yürüyen cambaz gibiydim:)))))

 2. ahhhh ahhh,bu kadar Rus’un arasında yaşıyorum,bende hala giyemiyorum.yemin ediyorum onlarla yanyana gelince kadınlığımdan utanıyorum.Hava -25 bende tayt,pantolon var,kızlar mini etek ve incecik topuklu botlarla tıkır mıkır yürüyor :)))

 3. Ben doğumdan önce de sonra da topuklu ayakkabı giymekten vazgeçemeyenlerdenim. İlginç ve de saçma bir biçimde topuklu ayakkabı giymezsem kendimi eskisi kadar eğlenceli bir kadın hissedememekten korkuyorum. Sanırım bu doğum öncesi hayatımı ve tabiki sosyalliğimi özlememle ilgili bir takıntı ve bir psikolog incelese altından muhakkak bu tip bir açıklama çıkacak.
  Elbetteki doğum öncesi renkli hayat çocuk olunca yerini çok daha renklisine bırakıyor ama işte insanı tek vuran uykusuzluk, yorgunluk. Sırf bu nedenden ötürü muhakkak her cumartesi akşamı annemi ya da kardeşimi çağırıp, oğlumu uyuttuktan sonra, topuklular falan artık allah ne verdiyse süslenip eşimle dışarı çıkıyorum. Ve gece döndüğümde nasıl olsa tüm gece bir bakanı olacağını bilerek gönül rahatlığı içinde uykuya olan borçlarımı ödemeye çalışıyorum.

  • Didem hanım sizi tebrik ediyorum.bir bankacı olarak topuklu ayakkabı giymek benim için vazgeçilemez bir tutkudur( tamam manken gibi yuruyemeyebilirim ama giymekten zevk alıyorum) hamileliğim esnasında maalesef topuklularima veda ettim ve babetlerim ile ise gittim.Oglusum 3,5 aylık ve dogum iznindeyim bu nedenle pek dışarıya cikmamaktayim ama ise başladığım zaman topuklu ayakkabılarım ile barışmayı iple çekiyorum.

 4. Çok şeker.. : ))
  O mezarlıktan ben de var. O cici bayanlara özenip alıp da 2 gün sonra su toplayan ayaklarımı görünce, yüzlerine bile bakmıyorum o ayakkabıların. Olan parama oluyor..

 5. İnce topuk sevip çok yükseğini giyemeyenlerdenim, yine de doğumdan sonra vazgeçmedim. Bazen spor ayakkabı, bazen topuklu, idare ediyorum. Gerçi bıdık daha küçük, yeni 8 kilo oldu, onun da etkisi olabilir 🙂

  Ama bence Deniz o zaman bile anlam veremeyebilir. Nerdeyse 30 yaşıma geldim, ne anlıyorsunuz şu topuklulardan diye soran bir sürü -erkek- arkadaşım var. Erkek gözüyle bakınca çok da mantık çerçevesine oturtulabilecek birşey değil nitekim 🙂

 6. Topuklarim agirirken, topuklu ayakkabi giymek mi? Peahh:))

 7. Hislerimin tercumanisin blogcu anne… Ben de cok ozeniyorum ( Aslinda kiskaniyorum!!!) cocuklu oldugu halde sikir sikir suslu, tikir tikir topuklu botlarla / ayakkabilarla gezen annelere!!!

 8. ben de alışmaya çalışıyorum evde giyip 🙂 başarıcam ama çok kararlıyım!

 9. Benim de kızım ilk defa topuklu ayakkabılarımı giymeye çalıştığında anne bunun sopası var demişti :))

 10. Ben topuklu ayakkabı meselesinde buraların imelda marcos’u sayılabilirim. Ama “ne kadar giyiyorsun?” derse birisi apışıp kalırım. Topuklu ayyakabıya ayılıp bayılmama rağmen istediğim sıklıkta giyemiyorum çünkü giyince develer kıskanıyor beni.

  http://fertiliterehberi.blogspot.com/

 11. FİLİZ MORKOÇ

  “Bence topuklu ayakkabı ile kadınların daha seksi göründüğü” fikri erkeklerin değil, kadınların takıntısı…

  Evet topuklu giyemiyorum ne var, peki kıskanıyormuyum giyenleri hatta koşanları : EVET:-(((((

 12. Sadece hamileliğimde 9 ay vazgeçtim topuklularımdan. Mecburiyetten.. Kızım doğduktan sonra hemen yeniden çıktılar ortaya. Çok alışkınım. Kızım kucağımdayken bile giyiyorum. (Elbette yokuş aşağı bir yolda ya da merdivenlerde değil, zira kızımı tehlikeye atamam) Araba kullanırken de ilk zamanlar spor ayakkabılarımla kullanıp, topuklularımı yanımda taşırdım. Sonra ona da alıştım. Gerçekten vazgeçemiyorum.

 13. Ben de topuklu ayakkabı giymeyi çok sevenlerdenim, bir de şim benden çoook uzun olunca giymek şart tabi :)) Hamileliğim döneminde kısa bir vedalaşma yaşamıştık topuklularla ama doğurur doğurmaz giydim tıngır mıngır kızımı doktor kontrolüne götürmüştüm de bir hemşire kızımı severken çaktırmadan “aman da annesi de giymiş incecik topukluları düşürmesin seni” diye laf sokmuştu :))) yine de vazgeçtim mi giymekten geçmedim.

  • O hemşire tam da Elif’in geçenlerde yazdığı ” bi’ gidin ” tipine örnek işte.. Herkes çocuğumuzu bizden daha çok düşünüyor maşallah 🙂

 14. Elif yazını okurken kendimi gördüm. Her yıl indirimden mutlaka bir tane çok özenerek topuklu ayakkabı alırım ve o ayakkabılarda tertemiz sergilenmek üzere müzede yerlerini alırlar. Her geçen sene daha da düz ayakkabılar giymeye başladım. Hatta toplantılara giderken çantamda iki ayakkabı taşıyorum zaman zaman toplantıdan çıkınca daha asansörde düzlerimi giydiğim oluyor. Yazları zaten terlik vazgeçilmezim. Eve gel, çık ofise koş, oradan toplantıya git, markete yetiş, kuzuyu karşıla, eve tekrar git, depoya koş hadi gelin de bu tempoyu topuklularla yapın:)

 15. ben o sopalara bayılıyorum! ama çocuktan sonra ne mümkün 🙂 gerçi şimdi fark ediyorum ki epeyce zor bişeymiş giymek şimdi 2 senedir sayılı giymişimdir ayaklarımın rahat ettiğini fark ediyorum!

 16. Ben de topuklulardan vazgeçemeyenlerdenim. “Hamilelik sırasında en çok neyi özledim” listemin ilk sıralarında topuklu ayakkabı giymek vardı. Doğum yaptıktan sonra haftasonu gezmeleri dahil hep topuklu giyeceğim diyordum ama sürekli topuklu giymek ayak yoruyor kabul ediyorum 🙁 Topuklu ile çocuk taşımak da zorlaştığı için çocukla tek başımaysam düz ayakkabı giyiyorum, kocamla beraber çıkıyorsak da topuklu ayakkabı 🙂

 17. bu yazı bana ithafen yazılmış kimmmsecikler üzerine alınmasın. bendede heves vardır ama giyemediğimden değil, çokda zarif ayaklarımın olduğunu düşünüyorum ama neyazıkki yürüyemiyorum. düz ayakkabılara alıştığımdan olsa gerek (eşimle çıkmaya başlayalı bıraktım 13-15 pont ayakkabı giymeyi , malum benim boyumda ve de benden zayıf olunca “hükümet gibi kadın” duruyorum eşimin yanında) üzerinde devriliyorum ayaklarım ayrı yanlara kaçıyor 🙂
  olaya erkek gözüyle bakmadım onlar topuklu kadından ziyade bütüne bakıyorlar. yani kadının herşeyi varsa topukluda yakışır diyorlardır. yoksa bir annenin kolunda koca çanta kolunda bebek varken erkek ne yapsın ayağımdaki topuklu şık çizmeyi

 18. Benim dogumdan sonra ayaklarim genisledi. Simdi birakin topukluyu normal ayakkabilar bile olmuyo:( sanirim kalici bi seymis. Eski haline Geri donmuyormus dimi:(

 19. Benimki – kendisi erkek olur:))) – dolaptan kaçırıp giyerdi topuklu çizmelerimi 3-4 yaşlarındayken:) Yakalanacağını sandığında da yatağın kenarına saklardı:) Severdim ama artık kilolar ve büyüyen ayak numarası sebebiyle zaten giyemiyorum, pek özlediğim de söylenemez. Spor ayakkabıları çıkarıp orta topuklu bir şey giyince özel bir şey varmış gibi hissediyorum artık:)

 20. Simge ve kuzuşum BARTU

  ayhh…gıptayla izliyorum giyen hatunları…çokta hevesim var ama yürüyemiyorum,düşecekmişim hatta insanlar bana bakıyormuş gibi geliyor, hele hele kışın…iki dirhem bir çekirdek gezen bayanlara hayranım doğrusu…yeri ve zamanına göre değişiyor tabii…alışkanlık meselesi aslında…rahata alışıyor ayaklar bir süre sonra zaten benim ayaklarım mübarek “hulk” gibim 🙂

 21. Ben de giyenleri gıptayla izleyenlerdenim ancak giyemeyenlerdenim.Nedeni ise boyumun 1.75 olması.Yazın sünger topuklu sandaletlerimi giyince biri arkamdan ”seliiin…seliiiin…MAMUT ABİ!!!!” diye bağıracak diye korkuyorum.