9 Yorum

Prematüre bebek ailelerine çağrı

Aşağıdaki mesaj, Bilgi Üniversitesi’nde bir araştırma yapan Nihan Ketrez’den:

Ben Bilgi Üniversitesi’nde TÜBITAK’tan maddi manevi destek alarak bir dil gelişimi projesi yürütüyorum. İkizlerin ve prematüre doğmuş bebeklerin dil gelişimini inceliyoruz.

Özellikle düşük kilolu doğan bebekler başka nörolojik problemleri olmasa da dil gelişimi konusunda geri kalıyorlar. Araştırmada 1 yaşından 3 yaşına kadar çocukları düzenli olarak ziyaret ederek konuşma kaydı (konuşmuyorlarsa el-kol hareketleri kaydı) alıyoruz. Aile istediği zaman projeden ayrılabilir. Kimlikleri kesinlikle gizli tutuyoruz. Çocukların genel gelişimlerini inceleyip gerekiyorsa destek olacak tavsiyelerde bulunuyoruz.

Proje hakkında ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşılabilir: http://istanbultwinstudy.blogspot.com

Projeye katılan Bir Kız Bir Oğlan blogunun yazarının şu yazısı da katılmak isteyenlere fikir verebilir.

İstanbul’da yaşayan ve projeye katılmak isteyenler Nihan Ketrez’e yukarıdaki web sitesinden ulaşabilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

  1. yeğenim 28 haftalık doğdu.aylarca küvözde kaldı.en son 780 grama kadar düştü.şimdi 3.5 yaşında.görmede,algılamada herhangi bir problemi yok,yavaştan konuşmaya da başladı.ama geriden geldiği o kadar belli ki..Dilerim aradaki farkı okul çağına gelmeden kapatır.Bu arada hazır konu açılmışken,prematüre bebek annelerine bir kez daha güç,sabır,kolaylık diliyorum.

  2. benım kızımda 32 haftalık prematur dogdu…72gun kuvezde kaldı.oncede bahsetmıstım sıze elıf hanım henuz konusmuyor derınle yasıt dıye.yazıyı ılgıyle okudum.arastıracam bu durumu mutlaka.tesekkur edıyorum sızede.ıyıkı varsınız

  3. ne kadar harika olurdu istanbul da olsaydım:-/

  4. Bu postu şimdi gördüm ben. Nihan Hanımla yaklaşık 4-5 aydan beri görüşüyoruz. 2 haftada bir Ayaz’ı görmeye gelişyor bize, oyunlar oynuyoruz, Ayaz’ı videoya çekiyor vs.. Hem eğlenceli geçiyor hem de dil gelişimi açısından çok güzel şeyle öğreniyoruz. İleri derecede prematüre doğan 27 aylık oğlumun konuşmasını birlikte bekliyoruz.
    Katılmayı düşünenlere tavsiye ederim mutlaka.

  5. Bizde basvurduk. Hatta yarin ilk randevumuz var. Heyecanla bekliyoruz.

  6. Randevumuz çok güzel geçti. Elifcim duyurduğun için sana teşekkür ederim. Kafam da oğlumun konuşmasıyla ilgili soru işaretleri vardı. Onlardan kurtuldum. Bunun için de Nihan Hanıma çok teşekkürler.

  7. Br prematüre annesi olarak az önce görüp ve hemen iletişim kurmak için bir mail attım. Teşekkürler Elif Hanım…