13 Yorum

İnternet Anneleri

“Bazen bir şeyi sosyal medyada anlatmaya çalışmaktan, özellikle de Twitter’da 140 karaktere sığdırmaktansa bloga yazmak daha kolaydır” – Blogcu Anne Özlü Sözü.

ya da

Blogcu Anne Twitter’a bir şey yazarmış, kırk akıllı anne çıkaramazmış.

Bu düşüncelerden hareketle, bugün için planlamadığım bir yazı çıktı ortaya.

Şimdi, internet anneleri diye bir güruh var biliyorsunuz. Nedir bu internet anneleri? Kişiye göre değişir. Kimi “İnternete “Bi bakıp çıkıcaktım” diye bile giren her anne bir internet annesidir” diyebilir. Kimiyse “Blog yazan anneye İnternet Annesi denir” olarak tarif edebilir.

Bence:

İnterneti günlük hayatında kullanan, blog yazsın ya da yazmasın, blogları okuyan, Facebook ve/veya Twitter’da aktif olan her anne bir internet annesidir.

Efenim, biliyorsunuz ki günümüzde Twitter, sosyal medya platformları arasında giderek popüler olan bir trende sahip. Bundan kısa süre öncesine kadar hemen herkesin bir Facebook sayfası vardı ama Twitter’le herkesin alakası yoktu. Artık var. Twitter çok daha kısa. Yalın. Çabuk. Net. Söylemek istediğini 140 karakterde anlatmak zorunda olmak insanı buna zorluyor, iyi de ediyor. Hele de söz konusu olanlar biz anneler gibi konuştukça konuşası, anlattıkça anlatası gelenler ise.

Bak ben de lafı nereden nereye getirdim. Demek istediğim şuydu ki, internet anneleri birbirileriyle birçok yönden etkileşimde bulunabiliyorlar. Bu platformlara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. MinikAynam blogunun yazarı Nihan, Google’da İnternet Anneleri adlı bir grup oluşturdu. Yetmedi Facebook grubu da yarattı. İlgilenenler Google grubuna buradan, Facebook grubuna buradan ulaşabilir.

Her internet annesinin sosyal medyayı nasıl kullandığı kendine... Ben en çok Facebook ve Twitter’ı kullanıyorum. Vakit buldukça annelere özel sosyal ağlara da yöneliyorum.

Yakın zamanda Twitter’da beni takip ettiğini bildiğim, benim de takip etmek istediğim insanları takip etmenin oldukça pratik bir yöntemini keşfettim: Listeler. Ana akışımda yüzleeeerce kişiyi takip etmek -ve aslında birçok şeyi kaçırmak- yerine, farklı kategoriler için listeler oluşturup takip etmediğim ancak bu kategorilere uyan hesapları o listelere yerleştirdim. Böylelikle listelerdeki hesapları da kolaylıkla takip edebiliyor, ama ana sayfamı da fazla kalabalıklaştırmamış oluyorum. (Bu bahsettiklerim Twitter kullanıcısı olmayanlara hiçbir şey ifade etmeyecektir. Hatta Twitter’cı olup da liste kullanmayanlar da anlamayabilir, ve fakat okumaya devam edin)

Ey bu yazıyı okuyan sevgili kişi, eğer sen de bir “internet annesi” isen, ve Twitter hesabın varsa:

 1. Bana Twitter’dan haber verip, seni bu listeye eklememi sağlarsan sevinirim. Seni takip etmek isterim, bir.
 2. Sen de diğer anneleri takip etmek istiyorsan bu listeye üye olabilirsin, iki.
 3. Liste nedir, neden, nasıl oluşturulur hakkında daha fazla bilgi için Twitter’ın destek sayfasından (İngilizce) bilgi alabilirsin, üç. Türkçesi de burada gayet güzel anlatılmış: Twitter listeleri ne işe yarar, neden kullanmalısınız?

Hazır yeri gelmişken şunları da hatırlatayım:

Hadi görüşürüz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Hemen üye oldum İnternet Anneleri Grubuna, daha doğrusu başvurdum iki yerden de onay bekliyorum 🙂
  Şahsıma münhasır bir web sitem var kızım için yazdığım ama bol bol kendimi anlattığım, onun dışında facebookta olmak, takip ettiğim on yüz bin milyon tane blogu okumak, işyerinde olduğum için işlerimi yapmak, yemek, içmek zor yetişiyorum.
  Pekii; Sen Blogcu Anne, bu kadar hesaba nasıl yetişiyorsun 🙂

  http://www.ceylinolmez.com

 2. flickr ve google+ hariç hepsine üyeyim 🙂
  liste işini de bugün öğrendim sayende. çok pratik oldu.

 3. Hümeyra ve Selini

  Şimdi üye oldum, zaten sıkı bir blog takipçisiyim, bir süredir twitter da da bu blogcu anneleri takip ediyordum.
  Bu uygulamaya bayıldım ve hemen başvurularımı yaptım,
  Daha aktif olmak için çok çalışmam lazım:)

 4. ya ben bu twittere alışamadım nedense ama facebook flickr ve blogunuza girmediğim gün yok 🙂

 5. Ben hala Emzirme Reformu nu destekleyen mesajimin ve Forum uyeligimin kabulunu bekliyorum heyecanla Sevgili Elif Abla 🙁

 6. Ben twitter a hic ama hic alisamadim. 🙁 biliyorum ki alisirsam oda bagimlilik yapacak.

  Ama benim sahnem taze taze ikinci actigim canim blogum :

  http://biranne-birbebek.blogspot.com/

  Ayrica facebookta da varim:

  https://www.facebook.com/pages/Bir-anne-Bir-bebek

 7. listelemeyi ve başka diğer konularını bu yazınızdan öğrendim ve o gün bugündür twitter da daha aktifim kendimce fırsat buldukça, ütü, çamaşır bekliyor ama listenize üyeyim, teşekkür ederim.

 8. Benim de Twitter hesabim var ve ben de bir Internet annesiyim ama Twitter’a bir turlu alisamadim, biraz uzerine gitmem gerekiyor saniyorum.

 9. fatmacesnicioglu

  Bende twitier’i cok garipsiyorum nedense

 10. tipi özdemir

  merhabalar
  internet anneleri google grubuna nasıl üye olabiliriz acaba?
  sevgiler