45 Yorum

My Big Fat Portugese Wedding

Geçtiğimiz Cumartesi günü kızımız Ece’yi oğlumuz Filipe’yle dünya evine soktuk.

Bundan yaklaşık üç sene önce “Elif, ben Portekizli bir çocukla tanıştım” şeklinde başlayan, benim “A-ha da bu kız Portekiz’e gidecek” olarak yorumladığım, geçtiğimiz yaz kızımızı Yüksek Yüksek Tepeli Lisbon’a göndermek üzere nişana dönüşen bu aşk hikayesi mutlu sonla yeni perdesini açtı.

Perşembe günü geldik Lizbon’a. Ben, ve Ece’nin en yakın arkadaşlarından Gülen. Bir diğer arkadaşı Ayşegül de Amerika’dan gelince kız tarafı üç kişiye ulaştı.

Düğündeki 50 küsur kişilik oğlan tarafının yanında ciddi anlamda azınlık kalsak da, teknoloji annemlerin düğüne Skype’la katılmasını sağladı da sevindik.

Ece’ler Lisbon’un az kuzeyinde, Torres Vedras adında bir şehirde yaşıyorlar. Sessiz, sakin, sabahları şarap bağlarına bakarak uyanılan bir şehir.

Düğünse buraya 15 dakika mesafede, okyanus kıyısındaki Santa Cruz’da gerçekleşti.

Normalde Portekiz’de düğünler Cumartesi günleri sabah 10 gibi başlar, değişik seremonilerle akşam 11’lere kadar devam edermiş. Bizimkiler biraz değişiklik yaptılar, başlangıç saatini öğleden sonra 5’e aldılar.

Bir önceki gece Ece’nin görümcesinin düzenlediği “Bekarlığa Veda” yemeğinin etkisiyle akşamdan kalma olunca, düğün günü uyanma saatimiz biraz gecikti. Haliyle kuaföre giderken gelin kızımız gergindi. Oldukça normal bir durum.

Allah hiçbir kadını dilini bilmediği bir ülkede kuaföre gitmek zorunda bırakmasın. Ece ne istediğini çok iyi biliyordu, elimizde fotoğraflar da olunca gayet güzel anlatabildik.

Gel gör ki ben derdimi bir türlü anlatamadım. “Maşa istiyorum, öyle kıvır kıvır değil, iri dalgalı” mesajım bir türlü yerine ulaşamadı, ve ortaya çıkan manzara -ki burada paylaşmak isteyen bir kişi değilim- insanları benim gelinin ablası değil, annesi, ve hatta büyük annesi olduğum konusunda ikna edebilecek durumdaydı.

Hal böyle olunca eve gelince saçımı yıkayıp kendim yapmak zorunda kaldım. Olsundu, Ece’nin saçı istediği gibi olmuştu ya, varsındı beni saçımı kendim yapayımdı.

Toparlanıp otele gittik. Her şey Ece’nin istediği gibi olmuştu. Zarif. Romantik. Abartısız. Sade.

Ve Ece benim hayatımda gördüğüm en zarif, en güzel gelindi. Ama ben çok taraflıyım tabii ki…

Elbette düğün sırasında çok duygulu anlar yaşandı. Yer yer “insan düğünde neden göz makyajı yapar ki, ağlayınca zaten hepsi çıkıyor!” diye düşünmedim değil. Ama ağlamamak mümkün müydü?

Ben hayatımda Portekiz halkı kadar yemeğe düşkün bir millet görmedim (Tüm dünyayı dolaştım mı, hayır, ama yazar burada abartma hakkını kullanıyor). Şöyle özetleyeyim: Çorbayla başlayan yemek ikramı ana yemek olarak balık, onun ardından bir diğer ana yemek olarak etle devam etti. (İki ana yemek???) Üzerine tatlılar, meyveler, düğün pastası, sonra yeniden atıştırmalıklar, derken gecenin sonunda patlayacak haldeydik.

Güymeye hiç alışık olmadığım sivri topuklu ayakkabılarım kendilerinden beklediğim performansı göstererek gecenin bir yarısında ayağıma botlarımı geçirmemi sağladı. Uzun bir gece elbisesinin altına bot? İyi bir fikir değildi, neyse ki yalnız değildim. Konukların çoğu spor ayakkabılarını bir saatin sonunda giymişlerdi.

Sabaha karşı 1’de restorandan ayrılarak Portekizlilerin deyişiyle “Discoteca”ya geçtik. 2’de müziği durdurduklarında Filipe’nin 87 yaşındaki babaannesi pistten yeni inmişti.

Ece’yle Filipe’nin düğünü benim hayatımda gördüğüm en güzel düğündü. Daha da önemlisi canım Ece’ciğimin gönlüne göre olmuştu, en önemlisi de bu değil miydi?

Portekiz halkının bizden geri kalır yanı yok; bebek siparişleri hemen düğünde gelmeye başladı. Ve evet, ben de teyze olmak isteyen bir kişiyim. Bakalım yeni çift bu uluslararası baskıya ne kadar dayanabilecek…

İşte böyle… Artık canım gibi sevdiğim kızkardeşimden sonra, bir de erkek kardeşim oldu.

Damat Portekizli olup da bizim aileyi temsilen bir tek ben katılınca, kız tarafı için bir eğlence yapmak şart oldu.

Benzer bir yemek bu yaz Türkiye sınırlarında da düzenlenecek. O zaman biz de Türk kız tarafı olarak hünerlerimizi göstereceğiz elbet.

***

Diğer notlara gelince:

 • Perşembe günü geldiğim Portekiz’deki toplam bir haftalık gezimiz yine Perşembe günü -yeni gelini de kapıp İstanbul’a getirmemle- noktalanacak.
 • Hayatımda ilk kez -o da kız kardeşimin düğünü için- gerçekleştirdiğim bu Avrupa seyahatimde Deniz oğlum grip oldu, kaç gündür evde ateşli. Orada olup ona bakamadığıma mı yanayım, zaten yorulan kayınvalideme daha çok iş çıktığına mı üzüleyim, bilemedim.
 • Bilemedim ama, buraya kadar gelmişken gezmemek de olmuyor. Lisbon çok güzel bir şehir. (Fotoğrafları çektikçe Instagram’a koyuyorum)

 • Portekizliler çok sıcak, yakın, tatlı insanlar. En azından bizim damadın ailesi adına bunun yüzde 100 doğru olduğunu söyleyebilirim.
 • Kadını erkeği, tanıyan tanımayan herkes selamlaşmak niyetine yanaktan şapur şupur öpüşüyor.
 • Yemeye, özellikle de ete çok düşkünler. Ekmekleri de çok lezzetli. Türkiye’ye döner dönmez diyete başlamak durumundayım, o kadar yani!
 • Bütün bu güzelliklerinin yanı sıra bütün barlarda, birçok kafe-restoranda pofur pofur sigara içiliyor. Çok fena.
 • Lizbon’un iş çıkışı trafiği İstanbul’unkini aratmıyor.
 • İnsanlar çok ağırkanlı. Daha doğrusu sakinler. Memleket küçük olduğundan mıdır, yetişme telaşları olmadığından mıdır,kimse kimseyi bekletmekten çekinmiyor. Bekleyenler de arıza çıkarmıyor. İlginç!

My Big Fat Portugese Wedding (*) için geldiğimiz bu bir başka “Yeditepeli Şehir” Lizbon’un ülkesinde bir üç günlük maceramız daha var. Sonrasında ver elini İstanbul.

Değişiklik çok güzel, çok iyi geliyor. Ama

Ayda yılda bir çıktığı çocuksuz tatilde her karşılaştığı kişiye çocuklarının fotoğraflarını gösteren kişiye ANNE denir.

Ve evet, o benim.

(*) My Big Fat Greek Wedding adlı filme ithafen…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

45 yorum

 1. Tuğba YILDIZ

  Hayırlı ve uğurlu olsun..Hayat boyu mutluluklar.. gelinimizde çok zarıf ve tatlı..

 2. Tebrikler Ece’cigim cok sevindim. Omur boyu
  mutluluklar.

 3. Cok guzel olmus kardesin, maasallah. Sen de oyle. Saclarini sen yapmissin ama cok guzel olmus, disa kivrik falan. Ellerine saglik. Allah saglik ve sihhatle, beraberce mutlu bir yasam gecirmelerini nasip etsin. Insallah istediklerinde de saglikli bebisleri olur, sen de teyze olursun.
  Imza: yegenini deli gibi seven bir hala 🙂

 4. hayırlı uğurlu olsun, hep mutlu olsunlar….

 5. bir ömür boyu mutluluklaaarrr:)

 6. Hayırlı olsun,bir ömür boyu mutluluklar…

 7. Kardeşine bir ömür mutluluklar dilerim. Yazını yer yer hüzünlenerek okudum, benim kız kardeşim de geçen yaz yuvadan uçtu… mutlu olsunlar da varsın yüksek yüksek tepeleri aşsınlar…

 8. Blogcu Anne yine çok güzel yazmışsın, sabah sabah çok iyi geldi…Yeni çifte bir ömür boyu mutluluklar diliyorum! (:

 9. Öncelikle yeni gelini ve yabancı damadı kutlarım … Dilerim çok mutlu olurlar.

  Lisbon çok güzel bir şehirdir. Tadını çıkarmanı dilerim. Alfama bölgesi vardır, eski Lisbon’dur. Dar sokaklar, merdivenler, pencereden bakan bize benzeyen tipler … Mutlaka oraya gitmeni ve Fado dinleyebileceğin eski ve salaş (hepsi öyledir) bir mekan bulmanı tavsiye ederim.

 10. Ece çok zarif, çok güzel bir gelin olmuş. Ece ve Filipe’ye bir ömür boyu mutluluklar dilerim!

 11. Çok güzel bir düğün olmuş, hepiniz süper görünüyorsunuz Elifcim. Kardeşine ve eşine ömür boyu mutluluklar dilerim…

 12. Öncelikle, Türk usulü ” Allah bir yastikta kocatsin insallah.” bu arada, gelinlik te benim gelinligimin birebir aynisi! :))Dilerim, evlilikleri de benim evligim gibi huzurlu olsun…
  Ps: evliligimizin 10.yilini kutluyoruz..:)

 13. Kardeşine ömür boyu mutluluklar dilerim. Umarım istedikleri zaman, senin çocukların gibi güzel çocukları olur.Portekiz diyince aklıma ilk gelen fado dinleyebileceğin güzel bir mekan bulursan kaçırma derim 🙂

 14. Tebrik ederim yeni çiftleri. Allah mesut etsin.

 15. allah ömür boyu mutlu etsin inşallah..

 16. Elifcim, gözünüz aydın olsun. Eceyi seninle tanıştığımız gün Denizi getirdiğinde görmüştüm.. O zaman da çok şeker bulmuştum ama gelinlikle de bir başka güzel görünüyor.. Allah mesut etsin, çok aşık, çok çocuklu bir hayat onların olsun.. Siz de kerevetine çıkın:-)))

 17. ümmühan(KIZIM VE OĞLUM)

  ece çok tatlı.nişan resimlerini görünce arkadaşıma göstermiştim.çok zarif olmuş.keşke anne babanızda orada olsaydı.sahi sizin düğün fotoğraflarınızı gördük mü biz?

 18. Yeni evlilere ömür boyu mutluluklar dilerim.. Gelinliği de kendisi de çok zarif görünüyor Ece’nin.. Sen de çok hoş görünüyorsun.. Oğluna da çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim..

 19. Ömür boyu mutluluklar diliyorum…

  Bu arada Ece ne kadar güzel, sade ve abartisiz. Çok begendim…

 20. Elif, Ece benim de hayatimda gördügüm en güzel gelin olmus diyebilirim. Bu kadar sade ve bu kadar guzel. Harika 🙂 hayat boyu mutlu olsunlar. Ayrica ben birak ulke disini sehir icinde cocuklardan ayri kalinca fotograf gostermekten cekinmiyorum. O kadar haklisin ki… Burnunda tutmustur 🙂

 21. kirbinkere masallah cok zarif bir gelin olmus gercekten, bir yastikta kocasinlar, hep böyle gülsün yüzleri!

 22. Hep böyle mutlu olsunlar..

 23. Allah Bir yastıkta kocatsın.. Enişte bu söz’ü duysa ne düşünür acaba:)))

 24. Harika bir gelin. Cok zarif, isil isil, cok mutlu. hep de boyle kalsin. Her gun her yil daha da mutlu olsun evliliginde. Mutluluklar Ece 🙂

 25. Gercekten cok guzel, cok sade ve cok zarif olmys kardesin :))

 26. Genc cifte mutluluklar :))

 27. Yeni gelin ve yeni damada bir ömür boyu mutluluklar 🙂

 28. Öncelikle kardeşinize ömür boyu mutluluklar diliyorum. Ben de oğlumdan biraz ayrı vakit geçirsem (özellikle hafta içi işteyken) bir süre sonra insanlara sürekli oğlumu anlatırken buluyorum kendimi…Ne kadar sıkıcı olduğumu tahmin ediyorum ama kendime engel olamıyorum!!! 🙂

 29. Allah mutlu etsin….

 30. ben de Ece ve Filipe’ye bir ömür boyu mutluluklar diliyorum. Lisbon çok güzel bir kent. bol gezmeler, keyfini çıkart..Denizcik’e de çok geçmiş olsun.

 31. BEHİCE ERTUĞRUL

  Tebrik ederim mutluluklar dilerim
  Allah mesut etsin inşallah Elif’cim

 32. kardeşin gerçekten benim de gördüğüm en zarif gelin olmuş Elif… Sen de çok hoşsun. Ömür boyu mutlu olsunlar.

 33. Cok sade ve bir o kadar da guzel olmus Ece !
  Bir omur boyu mutluluklar dilerim 🙂
  Sevgiler, Duygu

 34. Elifcim, ne güzel bir seyahat olmuş böyle. Mutluluklar genç çifte. Evet kardeşi olmalı değil mi insanın?

 35. Ece çok zarif bir gelin olmuş. Mutluluğunuz da gözlerinizden okunuyor. Ece ve Filipe’ye mutluluklar dilerim.
  Sevgiler

 36. gördüğüm en zarif gelin ve gelinlik tek kelimeyle bayıldım… ( bir gelin gördüğünde henüz 5,5 yaşında olan kızının gelin olduğunu hayal eden ve buna gözleri dolan kişiye anne denir :((((. )

 37. ömür boyu mutluluklar diliyorum ececim, bizde burada koca bir aile olduk kız tarafı olarak…

 38. ömür boyu mutluluklar dilerim Elif..kızkardeşin çok güzel olmuş gerçekten:) cümlen öyle dokundu ki içime, herşey onun istediği gibi, “gönlüne göre” oldu demişsin ya..benim de düğünüm istediğim gibiydi belki ama sonrasında eşimin ailesinin çıkardığı sıkıntılar yüzünden malesef kötü hatırlıyorum, düğün deyince içim cız eder hep…nasıl unutmalıyım nasıl güzel düşünmeliyim? bilemiyorum hiç..

 39. Çok şehir gördüm ama sanırım Lizbon evlenmek ve orada kalmak istediğim 1-2 şehirden biri…Çok mutlu olsunlar inşallah…

 40. Kızkardeşi olanları çok kıskanıyorum ya 🙂 Çok güzel bir gelin olmuş kardeşin. Ömür boyu böyle mutlu olmasını dilerim…

 41. Batu'nun annesi

  öncelikle çiftimize mutluluklar….Anne olmak olabilmek herşeye değer ama uzun bi ayrılık olmuş bence…

 42. Sen tarafsız olamazsın tabi, ben de az çok Ece’yi tanıdığım için pek tarafsız olamıyorum Elif ama…En tarafsız insana göstersen, o bile Ece’nin zarifliğinden, güzelliğinden dem vurur eminim. Ama ben şaşırmadım, Ece zaten hep zarifti, hep çok güzel gülerdi. 🙂
  Ömür boyu mutlu olsunlar, hep gülsünler umarım. 🙂
  Sevgiler…

 43. coookkk mutlu olsunlar insallahhh:))))))))))))) cok guzel bir gelin olmus ece:))))) masallah diyeyim yeniden:))))) tarafli tarafsiz herkesin ece hakkinda soyleyebilecegi tek sey herhalde cooookkkk guzel bir gelin oldugudur. Allah basi gibi sonunu da guzel olamsini nasip etsin. mutluluklar ….. inan ki kizimdan doktora gitmek icin ayri kaldigim 3 saatte deliler gibi ozledim kokusu burnumdan gitmedi, ki 1 haftayi hic dusunemiyorum bile. Allah anneler yavrusundan yavrulari da annelerinden ayri birakmasin, ama sizin ki iyi hemde cok guzel bir sebep…. yeniden mutluluklar ece ye…..(bu arada kizimin adi da ece:))))

 44. Elifcim , Ece ve Filipe `ye ömür boyu mutluluklar diliyorum. Zarif çiftin en keyifli yılları, beraber geçirecekleri yıllar olsun 🙂