42 Yorum

Kansersiz Yaşam Derneği’nden 50 Kadına Mamografi

Dün çok etkileyici, çok güçlü, çok cesur bir kadınla tanıştım.

Kansersiz Yaşam Derneği‘nin kurucusu Dida Kaymaz, arkadaşım, fotoğrafçı ve blog yazarı Yeşim Mutlu‘nun organize ettiği aylık Blogger Anneler-Blogger Babalar toplantısının dünkü konuğuydu.

Derin ateşli olunca toplantıya geç katılabildim ve istediğim gibi not alamadım. Ancak Yeşim blogundaki yazısında her şeyi çok güzel, detayıyla anlatmış.

Kısacası Dida Kaymaz, 7 yıldır kanserle yaşayan bir kadın.

“Kanser hastası” olarak tanımlanmaya karşı çıkıyor. Pozitif enerjiye inanan, tanımadığı insanların duaları, iyi dilekleriyle iyileştiğini düşünen bu cesur kadın “Kanser hayatından gönderilebilir ve onunla yaşanabilir” diyor. “Savaş yok; kazanan, kaybeden yok. Onunla yaşamayı öğreneceğiz.”

(Kişisel bir not: Kaymaz’ın bahsettiği iyi dileklerle iyileşmenin ne olduğunu artık ben de biliyorum. Babama prostat kanseri teşhisi konduğunu paylaştığımdan beri gelen iyi dilekler, yorumlar, mailler için sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Çok şükür ki sonuçlar beklediğimiz kadar kötü çıkmadı, ve haftaya başlayacak olan birkaç aylık bir radyoterapi tedavisiyle -ve sonrasında düzenli kontrollerle- inşallah bu konuyu konrol altına alacağız.)

Kaymaz’dan sonra konuşan Dr. Şerife Şimşek de çok ilginç veriler paylaştı konuyla ilgili.  Kanserin isminin bile “göğüs kanseri” olarak telaffuz edildiğinden, oysa organın adının “meme” olduğundan, bir kadının memesinin alınmasının onun için çok çok tahrip edici olduğundan, çünkü kadına kendini en feminen hissettiren organının meme olduğundan, Türkiye’nin kanserle mücadelede oldukça geride kaldığından bahsetti. “Meme kanserinde kadına karşı psikolojik şiddet” diye bir kavram olduğunu öğrendim. Ayrıca, evliliklerin kanser gibi hastalıklardan nasıl etkilendiğini, kadınların bu mücadelede yalnız kaldığını, bir erkeğe kanser teşhisi konulduktan sonra evliliğinin sonlanma yüzdesinin 7 olduğunu, oysa kadınlar söz konusu olduğunda bu yüzdenin 21’i bulduğunu anlattı Dr. Şimşek.

Çok göz açıcı bir toplantı/seminerdi. Başta Dida Kaymaz ve Kansersiz Yaşam Derneği’nin emeği geçen tüm üyelerine, ve tabii ki Yeşim Mutlu’ya çok teşekkürler.

Dida Kaymaz’ın önderliğindeki Kansersiz Yaşam Derneği, İstanbul’da yaşayan 50 kadına mamografi hediye ediyor. Yeşim’in aracılığıyla blog yazarları olarak her birimiz 5 mamografiyi ulaştırıyoruz.

Lütfen siz de kendiniz/anneniz/kızkardeşiniz… için mamografi yaptırmak için bu yazının altına “Mamografi istiyorum çünkü…” şeklinde bir yorum bırakın. Bırakılan yorumlar arasından Random.org üzerinden Pazartesi günü yapacağım çekilişle belirleyeceğim 5 kişi Kansersiz Yaşam Derneği ve Dida Kaymaz’ın desteğiyle İstanbul’da özel bir kuruluşta mamografi çektirecek.

Ve lütfen bu konuyu ihmal etmeyin; etmeyelim.

42 yorum

 1. ışıl öztaşbaşı

  mamografi istiyorum çünkü erken teşhis hayat kurtarır

 2. mammografi istiyorum çünkü kayınvalidem şimdiye kadar hiç yaptırmamış,belki bu vesileyle başlar ve düzenli olarak devam eder.

 3. Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis icin cok önemli olduğunu düşünüyorum…teşekkürler

 4. mamografi istiyorum çünkü 35imi devirdim, yaş olarak riskli devreye girmeye başladım.

 5. Annesini rahim kanserinden kaybetmiş biri olarak kanserin hangi çeşidi olursa olsun yaşama sevinci ve umudu olmayan insanları nasıl kısa zamanda tükettiğini ve ölümle zafer bayrağı diktiğini biliyorum. kendimizi ihmal etmeyelim..düzenli olarak jinekoloğa gitmeyi de ihmal etmeyelim..

 6. annem için istiyorum

 7. Deniz Çiftçi

  Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis hayat kurtarır….

 8. Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis hayat kurtarır….Annem için istiyorum

 9. irem eryüksel

  mamografi istiyorum çünkü annemin bizle ve torunuyla daha uzun süre hayatı paylaşmasını istiyorum

 10. Mamografi istiyorum çünkü benim de annem de göğüs kanseri vardı ve bilinçli olarak kendi insiyatifinde her sene çektirdiği mamografi sayesinde erkenden teşhis edildi. Göğsünün alınmasına rağmen, ilerlemeden durdurulabildi. Erken teşhis gerçekten de hayat kurtardı…

 11. Annem için Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis hayat kurtarır.

 12. mamografi istiyorum çünkü; anneme hediye edicem. onun için tedirgin oluyorum fakat o hep geciktiriyor.

 13. nurten özgür

  Mamografi istiyorum çünkü anneme bedava olduğunu soylemedigim sürece kalkıp mamografi cektirmez:-D

 14. mamografi istiyorum çünkü kırk yaşındayım

 15. mamografi istiyorum çünkü zamanı geldi geçiyor. tek sorun ben Ankara^da yaşıyorum.

 16. Mamografi istiyorum çünkü bunu her sene yaptiriyorum, bu seferki de sizden olsun. 🙂

 17. Ben bu yaşıma kadar hiç yaptırmadım, inşallah bana çıkar.

 18. Mamografi istiyorum çünkü halen kafama dank ettirip gitmek için bir gaza gelemedim

 19. mamografi istiyorum anneme veya kendime kullanabilirim benim yaşta kabullenemesemde 35 oldu……

 20. Mamografi istiyorum cunku bilmekte fayda var..

 21. memografi istiyorum çünkü hiç yaptırmadım ve bir kızım var, artık benimde yaptırmam lazım.
  erken teşhis hayat kurtarır…

 22. Mamografi istiyorum cunku annemin ailesinde kanser olmasina ragmen kendisi duzenli kontrollerini yaptirmiyor. Erken teshisle cok yol kat edilebilecek bu hastalikta oturup beklemek cok kotu..

 23. mamografi istiyorum çünkü annem ve teyzemin tek göğsü alındı riskli gruptayım…

 24. mamografi istiyorum çünkü annemi böyle pis bir hastalık yüzünden kaybetmek istemiyorum. erken teşhis hayat kurtarır..

 25. annem için istiyorum çünkü anneannem meme kanseri hastası..

 26. Erken teşhis yanızca bir kişiyi değil tüm aileyi kurtarır, iste bu yüzden Mamografi istiyorum çünkü kızımı büyütmek istiyorum …

 27. Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis hayat kurtarır…kendim için mi yoksa annem için mi kullanırım bilşemiyorum , yok yok biliyorum atbiki annem için olur

 28. Mammografi istiyorum çünkü annem 58 yaşında ve mammografi yapılması gerekir..

 29. Mamografi istiyorum çünkü önümüzdeki hafta 49 yasına girecek olan anneme hediye edeceğim …

 30. Mamografi istiyorum çünkü erken teşhis cok önemli.

 31. Mamografi istiyorum çünkü bana ihtiyacı olan 3 bebeğim var.. Mamografi istiyorum çünkü hala annemde bu hastalıkla savaşıyoruz..Mamografi istiyorum çünkü ailemde en yakınlarımda var ve korkuyorum..

 32. Annem için mamografi istiyorum.

 33. GÜLER ARABUL

  mamografi istiyorum çünkü genetik olarak yatkınım.

 34. Merhaba ben mamografi için değil ama bana yardımcı olmanız için yazıyorum 🙁 Annem ve teyzem meme kanserine yakalandı,teyzemin 2 göğsü alındı ve protez takıldı, annemin de 1 göğsünün 3te 1 i alındı, benim de koltuk altımda ağrılı bir kitle vardı.Aailemde meme kanseri geçiren 1. derece yakınlarım olduğu için risk altında olduğumu biliyorum ve iyi bir hastanede genel cerraha muayene oldum sonuç alarak her iki göğsümde de 2 şer beze olduğu fakat henüz kötü görünmediklerini söyledi.Bana mutlaka yaptırmam gereken BRCA 1 ve BRCA2 adlı testleri mutlaka yaptırmam gerektiğini,ona göre takibimin yapılmasının gerektiğini döyledi. Fakat araştırdım ve bu testi 3.500tl – 5000tl arası yapan yerler var. Daha uygun fiyata yaptıracağım biryeri nereden bulabilirim 🙁 Son zamanlarda koltuk altımdaki kitle daha da şiddetli ağrımaya başladı fakat dr a gitsem testleri soracak diye gitmiyorum.Lütfen bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  • Bu mesajınızı Kansersiz Yaşam Derneği’ne iletiyorum. Çok geçmiş olsun.

 35. Mamografi istiyorum, çünkü hep bizimle ilgilenen sevgili annem kendine bakmıyor ve ona bir hediye vermek istiyorum..

 36. mamografi istiyorum çünkü yaşım 35.