9 Yorum

Tarihe not: Klasik müzik

Ben büyürken Pazar sabahları klasik müzikle uyanırdık bizim evde.

Annem hepimizden önce kalkar, salondaki müzik setine bir klasik müzik CD’si koyar, kahvaltıyı hazırlardı. Biz de o müziğe uyanırdık, severdim. (Bunu hatırlayabildiğime göre çocuktan ziyade gençtim sanırım, ama bayağı yer etmiş belleğimde)

20-25 sene ileriye sardığımızda, bizim evde yaşanan Pazar sabahları oldukça farklı. Nitekim bizim evde sabahları değil klasik müzik sesine uyanmak, herkesten önce uyanmam söz konusu bile değil — Dİ. Bugüne kadar.

***

Deniz bebekken uykudan önce odasında müzik dinletirdik ona. Derin nasibini alamadı bu ritüelden. Deniz için “olmazsa olmaz” haline getirdiğimiz bir sürü alışkanlıktan alamadığı gibi. İkinci çocuk ya, birçok şey arada kaynıyor. Genelde bir harala gürele şeklinde yatıyorlar, birkaç kitap okuyup (daha doğrusu okutup)

Son zamanlarda seyahatti, hastalıktı, oydu buydu derken Derin yeni uykuya geçiş alışkanlıkları türetti. Yok abinin yatağında yatıcam, yok beni kucağına al, bana aydede söyle, bıdı bıdı derken bana fenalık geldi. Artık kucağımda da tutamıyorum, çok ağır. En sonunda dedim ki ben buna müzik koyayım. Bizim teybi çocukların odasına aldım, Doğan’ın iPod’unu taktık, ta-taaaa! Harika bir uyku öncesi konseri!

Bu vesileyle Deniz de iPod mucizesini keşfetti. Birkaç gündür evin içinde kulağına kulaklık takıp onu dinleyerek geziyor. Kendi kendine şarkılar bulabiliyor, pek hoşuna gidiyor. Gün içinde odasına giriyor, müzik açıyor, oturup legolarıyla oynamaya başlıyor. Harika mıyım, neyim, bunu nasıl daha önce düşünemedim?!

Gelelim bu sabaha… Portekiz’den döndüğüm gece Derin’in ateşlenmesinden beri her gecemiz uykusuz. Ateşi çıktıydı, çıkmadıydı, üstünü örttüydü, açtıydı derken birkaç saatte bir kalkıyoruz. Bu sabah da yine 6’da burnu tıkanıp da uyanınca “yandık” dedim. “Birazdan Deniz de uyanacak, böyle başlayacağız bugüne…”

Ama öyle olmadı. Derin’i yanıma aldım, burnunu açtım, yanımda yatırdım. Bir süre sonra “Derin yatağına ittedi” dedi (Derin yatağına gitmek istiyor). Yatağına koydum, ve mucizevi bir şekilde uyudu! Tabii ki ben de! O kadar ki, sonrasında rüya bile gördüm!

Derken bir süre sonra bir klasik müzik sesiyle uyandım. Saate baktım, sekiz. Çocukların odasına bir gittim ki ikisi de uyanmış, Deniz teybi açmış, müzik dinliyor, bir yandan da lego yapıyor. Derin de yatağından onu seyrediyor.

Mucizevi bir andı. Hani “gerçek olmak için fazla iyi” derler ya, öyleydi. Zaten rüya görüyorum sandım ilk başta.

Ki zaten çok da uzun sürmedi. Bir süre sonra her şey eski haline döndü. Örneğin, Pazar kahvaltısı sırasında Derin kaka yaptı, Doğan’ın tuvalete girmesi gerekti, aynı anda Deniz’in yumurtasını kaşıklamasına yardım etmem gerekti, Derin sandalyeden kaçtı, falan derken “klasik” Pazar kahvaltımızı ettik.

Ama ben bu sabah klasik müzikle uyandım mı? Uyandım. Tıpkı çocukluğumdaki gibi. Teşekkür ederim Deniz’ciğim.

9 yorum

 1. demek ki genellikle çocuklar aşağı yukarı aynı. Biz de de kahvaltı sırasında kaka veya çiş gelmeler, gece önce abinin yatağında yatmak istemeler, abi ders çalışırken küçüğünde -daha kreşe bile gitmiyor- dersinin olup yapması gerekmesi, masada benim ben kızmışsam babanın yanında oturmak istemesi, bazen de yemeğini abisinin yedirmesini istemesi, tv kanal kavgası, oyuncakları yerde bırakıp abinin oyuncaklara basması ve kızması, vs vs vs. Hatta geçen gece eline su biberonunu alıp abinin odasına gidip yatağın yanına yere yatıp sabah babasının görmesiyle yatağına alınması, abinin rüya mı gördüm gerçek miydi Can yatağımın yanında yerde yatıyordu gece demesi. Ben de mzük setini salondan odaya getirip CD den klasik müzik dinletmeye başladım. Bazı çıkış seslerinde tam uyuyacakken uyanıyor diye kapatmaya karar verdim. bu aralar sabah kalktığında salona gidip abisi evdeyse onun yanında oyun oynuyor, bir ara da sabah yanıma gelip süpyiiiizzzzzz deyip beni uyandırıyordu. hele ilk ayaklama başladığında üzerinde uyku tulumu, pijama, bez ne varsa çıkarıyordu. güya pijama çıkartıyor. gibi gib gibi. paylaşmak istedim.

 2. sinem şamlı

  Benim oğlum da beni bir gün şaşırttı.Şöyle ki;hastaydı ateşliydi yatağına yatmak istedi,yatırdım ve kendi kendine uyudu.Aman Allahım rüya mı görüyorum dedim.Eşimi arayıp söyledim hemen.O günü tarihe not ettim.Böyle bir mucizeyi bir daha yaşayamadım tabi.Rabbim sağlıklı bir şekilde aynı mucizeyi bir kez daha gösterse keşke:))))))))

 3. Batu'nun annesi

  Bende aynı dertten muzdaribim.Bu aralar benim oğlumda hasta yaklaşık dört gecedir ateşleniyor ve düden beride penisilin iğne yapılıyor.(klasik kriptik tonsillitimiz)Neyse klasik müzik mevzuna gelince;bu müziğin olağanüstü gücüne bende inananlardanım.Tüm hamileliğim boyunca dinledim,karnıma kulaklık takıp dinlettim.Sonuç harika çok sakin bir bebekliği vardı ve hiçbir gece ağlayarak uyanmadı.Ve daha sayamayacağım bir sürü güzelliği var ısrarla hamile annelere tavsiye edilir.
  Şimdi ise oğlumun müziğe çok fazla ilgisi ve yeteneği var.(hatta üstün yeteneği olabilir diyorlar.)Duyduğu bir çok şarkıyı anında ezberliyor,gitarda ritm atıyor(akor basmadan),solfej yapıyor,piyano tuşlarını basit şekilde kullaınıyor ve bir çok müzik aletini görür görmez tanıyor.(viyolenseli bile)Bu arada oğlum 3 yaş 4 aylık.

 4. çok tatlısın elifçiğim

 5. Demek ki neymiş uygulamak istedikleri zaman bir kere yapmak yeterli oluyormuş.Çocuğun içindeki “yaratıcı lego adamı” klasik müzikle fırlayacak belki,bu zamana kadar boşa geçmiş :)))).

  Bu arada eskiden herşey mi güzeldi hayatlarımızda,bir karışıklıktır alıp götürüyor mu acep bizi?

  Ama olsun biz böylede mutluyuz değil mi,karışık hayatımızla yaşamaya arada eskileri yad ederek devam ediyoruz.

  sevgiler

 6. süper bir yazı. Benzer şeyler bizde oluyor.

 7. Elif Hanım bahsettiğiniz Aydede bizim Aydede’mi merak ettim:)18 aylık kızım ‘Aydede aydede senin evin nerede”yi bana söyletmeden -defalarca tabi- asla uyumuyor. Ben aslında bu şarkıyı, nereden aklımda kalmışsa, okul yıllarımda flütle de çaldığım bir şarkı diye öylesine söyledim bir gün. Şimdi Ayşe’nin en sevdiği, tek bildiği ve tüm aile büyüklerinin telefonda bile söylediği şarkı haline geldi.

  • Aynen, o şarkı. Kayınvalidem söyler çocuklara, ben de ondan öğrendim 🙂

 8. Ayyy yine “ne kadar da güzel yazmışsın” diyeceğim bir yazı!!! Ellerine sağlık!
  Derin’in de ısrarla yatağını istemesine bayıldım tabii 🙂