105 Yorum

Pepee Fırtınası

Pepee’yi hep duyuyordum, tanışmamıştım kendisiyle. Bundan birkaç hafta öncesine kadar…

Annemlerde kalıp da sabahın kör saatlerinde çocukları zaptetmek zorlaşınca TRT Çocuk’u açtık. Ve Pepee karşımıza çıktı.

İlk izlenimim:

Çok sevimli bir çizim. Caillou’ya bin basar. Hem ne güzel, bizim kültürümüzü yansıtıyor. A-a, Harmandalı mı oynuyor o zürafa? Daha neler, halay çekiyor ayol bunlar!

Bu hislerimi Twitter‘da paylaşınca annelerin (ve hatta babaların da) Pepee’yle ilgili izlenimlerinin iki uçta toplandığını fark ettim. Kimi “Hayatımı kurtardı” derken, kimi “Oğlum küsmeyi öğrendi ondan, alçak Pepee!” diye veryansın ediyordu.

Kimiyse “Onun Pocoyo’nun taklidi olduğunu biliyorsunuz, değil mi?” dedi. Bilmiyordum. Pocoyo, bir İspanyol çizgi filmiymiş. Çizgileri hakikaten benziyor, ama cidden taklit midir, değil midir, yorumlayacak kadar hakim değilim her ikisine de… Ancak şu varmış: Pepee Anadolu’da konuşma güçlüğü çeken/kekeme çocuklara denirmiş, ismi Türkçeymiş. Ben şu yazının yalancısıyım.

İlerleyen günlerde bir de baktım ki her yer Pepee istilasına uğramış. Markete gittik, dergi reyonunda Pepee dergisi çıktı karşımıza. Deniz görür görmez istedi. İtiraz etmedim, aldık. Almakla kalmadık, eve gelince tacını yaptık.

Derin de dergiyi okudu tabii.

Derginin bir tarafını çocuklar için, bir tarafını anneler için yapmışlar. Bir taşla iki kuş niyetiyle herhalde. Ama ben okuyamadım, o ayrı. Anne bölümü fazla renkli, fazla çocuksu geldi bana. Dikkatim dağıldı, içeriğe konsantre olamadım.

SözlükAna’ya baktım. Karşıma şunlar (ve daha fazlası) çıktı:

Pepee:

 • halay çeken, zeybek oynayan, söylediği şarkıları anne-babaların bile diline dolanan çocuklara calliou’yu unutturma seviyesine gelmiş türk animasyonu (bkz: insan sevdiğini hiç üzer mi)
 • yanlis yonlendiren, surekli birseyler ogretmeye ugrasan ama ne yazik ki cocuklarin cogunun sevdigi karakter..
 • 6 yasindaki oglumun hudaydayi ogrenmesini saglayarak bi sure ailede sok gecirten cizgi film. cakma diyolar nolur dogru olmasin ya!
 • bebesi ebesi dedesi anası babası şilası zulusu şuşusu köpüşü maymuşu ile hayatımızdan biri.ne yardan vazgeçilir ne serden sözüyle gunde en az 2 saatimizi benden ve kızımdan çalan replikleriyle ailemizin bir ferdi.

Daha fazlası için sözlükana’ya tık.

Taklit midir, değil midir, iyi midir, kötü müdür bilemem ama, ciddi bir kesimi -üstelik sadece çocuk da değil- etkisi altına almış Pepee. Facebook’taki resmi sayfasının 50 bine yakın takipçisi var. Kırtasiyelerde, oyuncakçılarda, her yerde Pepee eşyaları karşıma çıkıyor. Ama benim en çok koptuğum nokta, marketteki kasiyerin, yan kasadaki arkadaşına “Bu Pepee midir, nedir, resmen halay çekiyor yaa… Aynen de böyle” deyip, benim eşyalarımı kasadan geçirdikten sonra kalkıp halay çekmesi oldu.

Kısacası Pepee neymiş be abi de, benim haberim yokmuş.

***

Peki sen Pepee hakkında ne düşünüyorsun Blogcu Anne okuru?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

105 yorum

 1. “Pepee nin mavileri çoğalıyorrrrr
  Pepee pepee çok üzülüyor
  İnsan sevdiğini hiç üzermiiii ” ilave yorum yazmıyorum. :))

 2. evet, taklit olabilr, ama beni rahatsız etmedi.
  3,5 yalındaki oğlum tv açarsak severek izliyor.
  kardeşine birşeyler öğretmesi, tuvalet eğitimi gibi bazı konularda çocukları olumlu etkiliyor bence.
  Kıraç’ın eşi tarafından çiziliyor sanırım.
  bence yerel olması güzel.
  tek sevmediğğğim kısmı, belki tüm çizgi film karakterleri açısından söylemek gerekir; ticarileştirilmesi.
  pepee donu, şapkası, bardağı, masası, osu busu derken bir markete girince; mutlaka çocuğunuzla, üstünde bir oyuncak karakteri baskısı olan herhangi birşeyin alınması için mücadele veriyorsunuz.
  bu dayatmayı sevmiyorum,
  onun dışında, günde 20 dak izlemesinde sakınca yok bence.
  sevgiler.
  Ergül

 3. Bizde de fenomen oldu Pepee maalesef. Maalesef diyorum, çünkü bizde de herşey Pepee’li oldu. Ben en azından çizgi film dışında kalan ıvır zıvırları kısıtlamak istesem de, Yağmur’un Pepee sevdiğini bilen kıyafetini, yastığını, bilimum Pepee’li şeyi alıp geliyor. Çizgi filmi kısıtladık ama eşyaları evin her yerinde.
  Çizgi film olarak bence fena değil. Yağmur pekçok şey öğrendi Pepee’den, mesela 10’ar 10’ar saymayı 🙂 Ama iyi şeylerin yanında mesela “korkma”yı öğrendi ki, bundan hiç memnun değilim. Bir de bence alıntı olduğu doğru, çünkü Yağmur bile Pocoyo’yu gördüğünde Pepee diyor 🙂

 4. Bizim kız ne callio ne pepee keloğlan’ı seviyor. Facebook’ta pepee’nin resmi sayfasını beğenmiştim. Bu Pocoya’nın taklidi olduğu meydana çıktığında da duvarına ”Pepee senin için taklit diyorlar, sen ne diyorsun?” diye bir yazı yazma gafletinde bulunmuştum ki, pepee hayranı annelerden bir dolu laf yemiştim. Annelerde çocukları kadar hayran pepee’ye 🙂

  • pepee şu anki çizim ve konularıyla artık özgün hale ulaştı gözlemlediğim kadarıyla, ama ilk çizimleri fena halde pocoyo yu anımsatıyor:)

 5. Bu Pepee patlaması olmadan önce daha normal bir çizgi film idi o, hatta ben Türk yapımı olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Sonradan o da rekabet etmeye başladı diğer filmlerle. 4,5 yaşındaki kızım 1-1,5 sene öncesine kadar keyifle izlerdi Pepee’yi, şimdilerde sıkılıyor. Hatta harmandalı sahnesi gibi sahnelerde çok gülmüştü. Çocukların aklındaki Walt Disney kalıplarını yıkmak açısından güzel bir çizgi film ama akıl karıştırmıyor mu ? Evet hem de çok !!! Not : Ben de duymuştum annelerden, istediği yapılmadığında küsen çocukların Pepeeden sonra böyle olduklarını… Bir el atmalı Ayşe Şule Bilgiç bu işe !

 6. Bizim evde de Pepee deyince akan sular duruyor. Birçok çizgifilme tercih ediyorum, en azından şiddet ya da istenmeyen diyaloglar yok.Ve kızım her düştüğünde şarkı söylüyoruz; “Eylül Eylül çook ağlıyor…

 7. Elifcim, oğlumun bu seneki doğum günü pastası Pepe figürlerinden oluşuyordu. Kendisi özel olarak istedi. Ve pasta geldiğinde defalarca gitti geldi pastasını izledi. Pepe gayet bizimde hayatımızın içinde. Çalıştığım için çok seyretmiyorum ama hafta sonları mutlaka izleniyor. İlk şokumu şöyle yaşadım. Bir akşam eve geldim ve oğlum; beş duyu organımız var, birincisi etrafı duyar, kulak… diye söylemeye başladı. Ben izlediğim kadarıyla hemen hemen her çizgi karakter gibi öğrettiği şeylerde var, bunun yanında absürt yaptığı şeylerde var. Kısacası bizim hayatımızda da baya bir yeri var Pepe’nin..

 8. Valla ben çok acemi bir anne olduğumdan TV nin zararlarını ve bazı çizgi filmlerin çocuklar üzerinde kötü etkisi olduğu konusunuu o kadar çok araştırdım ki karışık olan kafam karmakarışık oldu.Şu sıralar TV ‘yi kapattım beynimi nadasa bıraktım.. ama geçenlerde bi arkadaşım pepee’yi izleyen kızının daha güzel konuştuğunu ve çok eğitici, öğretici olduğunu söyledi ama bazı annelerde pepee’nin çok mızmız olduğunu hatta çok şımarık olduğunu düşünüyor.. Bende ne yapacağımı şaşırdım izlesin mi islemesin mi? Deneyimli anneler lütfen yardım..

 9. Uzun süredir hayatımızda pepee… Ben rahatsız değilim kendisinden…
  İşin ticari boyutu sinir bozucu evet ama bu da bu işin raconu sanırım…
  Bir sürü şey öğreniyor oğlum pepeeden iyi midir kötü müdür bu durum emin değilim…
  Mesela küstüm diyor… Çişler tuvalete şarkısı eşliğinde tuvalete koşuyor, bi bebee emziği bıraktı bölümünü kabullenemedi henüz.. Bebee bıraktı ama Ege bırakamadı yani… Bide en güzeli bence tabi; Ege’ye şarkı söyle deyince pepeenin anneeemmm, canım annemmm şarkısını söylüyor olması… E hoşuma gidiyor, ruhumu okşuyor tabi..
  Yani ben şimdilik bir sakınca görmüyorum seyretmesinde…

 10. Peppe bizim evde de efsane. 2 yasındaki oglum zeybek muziğine ve maymusa bayılıyor 🙂
  Ayrıca Peppe’nin boyama kitapları da bir baska favorimiz.
  Ama ben de bu gozumuze fazla fazla sokulan, ticarilesme durumlarından rahatsız oluyorum acıkcası. Hicbir seyin suyunu cıkarmadan rahat etmiyoruz galiba.
  Ama benim Peppe’yi cok sevmemin asıl nedeni, ogluma cok sevdiği emziği bıraktırması oldu. Peppe ve Şila emzik emmiyor diye, bizimkine de emziği bıraktırabildim, cok mutluyum 🙂
  Nasıl bırakacagız biz bu emziği diye kara kara dusunurken, Peppe imdadımızı yetişti. Siz de emzik bıraktırma asamasındaysanız ve cocugunuz Peppe’yi seviyorsa, bir deneyin isterseniz 🙂

 11. Ben pepe den hoşlanmayan gruptanım:(Çünkü aleni taklit.Biz çocuklarımla POCOYO yu ilk önce kitapları ile keşfettik en sevdiğimiz uyku kitabı POCOYO nun tek tek çıkarıp çocuk kendisi yerleştiriyor her sayfada resmi…

  Tesadüf eseri TV de denk gelince çocuklarla aa PCOCOYO dedik ama değilmiş:( İzleyince anladık :(Ben şahsen yakıştıramıyorum anlamlı bulmuyorum ve çocuklarla ilzediğimizde aa bak bu çalıntı PCOYOYU taklit etmişler sizin emek vererek yaptığınız özgün bir şeyi örnek bir resimi mesela başkası ben buldum benim resmim dese ne düşünürsünüz diyede açıklıyorum:(PEPE ürünü bizim eve girmiyor boykotlu!!

 12. biz daha pepeyi izleyecek ve ogrenecek yasta degiliz ,hakkinda bildiklerim kiracin kizina turk kulturunde izletecegi cizgi film bulamamasi sonucu esi tarafindan yaratilmis bi karakterdir kendisi… daha yayi. hayatina girmeden pepe nin ses kayitlarini yapan arkadasimi surmenajin esigine getirmisti 🙂 kendisi koracin ekibinde calisiyordu… hatta okan bayulgen programlarinda agzina bayagi bi dolamisti “peppeeee peeppeee yaralandi” sarkisini… biz bile esimle kuzenimin 2 yasindaki kizinin deli gibi harmandali oynadigini gorunce eve gelip youtube dan acip meraktan izlemistik :)))

 13. 4,5 yaşındaki oğlum da pepe hayranı.Ben saçma sapan bir sürü çizgi film varken pepeyi izlemesini daha doğru buluyorum.Hatta trt çocuk çizgi filmlerinin çoğunu beğeniyorum.İçersinde şiddet barındırmıyor en azından.Cartoon network da o kadar saçma sapan şeyler var ki inanın pepe çok masum kalıyor.1-2 saat ayırın ve çizgi film kanallarının birkaçını izleyin,inanın absurt bir dünya şey sokuyolar çocukların kafalarına.Pepe en azından kültürümüzü de öğretiyor,oğlum ılgaz şarkısını,harman dalını ilk ondan öğrendi mesela….sevgiyle kalın…

  • Trt çocuk benim de tercihim. Ve de diğer kanallarıyla kıyaslandığında çok başarılı buluyorum yayın politikasını.

   • Reklam seyretmesinden rahatsız olmuyor musun peki?

    • bebek/çocuk kanallarında reklam olması aslında cok tartışılması gereken bir konu. babay tvde yok mesela. ve bence de olmaması gerek.

     • kesin olmamalı ya bence..ben çok rahatsız oluyorum reklamdan, heleki trt çocukta safi çikolata-ciklet-cips reklamı dönüyor. Ben reklam görmesin, şiddet görmesin vs. diye normal kanalları açmazken yanında, izlediği çocuk kanalında reklam izlemesini istemem şahsen. Bir de sizinkileri bilemem ama Arda ilk defa markette bilinçli olarak otu boku isteme dönemine girdi, o yüzden de reklam ile ürün öğrenmesini de istemiyorum..Babaannede izlediği bir günün ertesinde “Hüptilik” istemişliği var misal..

      • sinem şamlı

       Aynen öyle ben de reklamları sinir bozucu ve zararlı buluyorum.Bir çizgi filime göre reklamlardaki geçişler çok daha hızlı ve renkli.Sırf bu yüzden baby tv almak için uydudan vazgeçeceğim sanırım.Pedagogmumuz tv izletmeyin dedi fakat baktınız olmuyor baby tv 2 yaşındaki oğlunuza daha uygun ve saati sınırlayın dedi.TRT çocuktaki keloğlanı 4 yaş ve üzerine hitap ediyor oradaki karakterler çocuğa fazla dedi.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

       • ben keloğlandan korkuyorum..normal yazılı öykülerinden değil, trt cocuktaki versiyonundan…ciddi ciddi irrite ediyor beni…

        • kızlarım da keloğlanın başlangıcına bayılıyorlar horoz ötüyor ya…yemek saati olunca akşam ben cok dikkat edememiştim içeriğine ..seyrediyorlardı..dikkatli syredincee korkmakta haklısınız cünkü hikayelerde oldukça korkutucu.ve kızlar seyrederkende korktular…şimdi başını gördülerse müziği bitene kadar izletip çeviriyorum…

  • kesinlikle size katılıyorum. ülkecek yapıcı eleştiriyi pek sevmeyenlerdeniz. kimin neyin taklidi olursa olsun pekde umrum değil. sokakta birçok genç bir ünlünün taklidi zaten. çizgi filmdeki bebecik benzese ne olur benzemese ne olur. ben oğlum doğar doğmaz endişelenmiştim zaten. yeğenlerim gormiti gibi birbirinden çirkin ve korkunç minnacık oyuncaklara dünya para verirken ben oğluma ne izleteceğim demiştim.
   iyiki pepee varki oğlum renkli ve güzel bir dünya olduğunu düşünüyor. oyuncakları yumuşacık, müziği çok güzel, annesini , babasını atasını yeğenini bilip seven bir çocuk pepee. varsın çocuk küssün. zaten küsmek tepkisini belli etmektir. yapsın . çocuğum bunuda bilsin. yani kısaca demem oki sonuna kadar pepee ciyim

   • aynen katılıyorum
    zaten doktor danışmanlığında yazıldığından sakınca görmüyorum küsmesinde…

  • trt ye 14 kanalı bulunduğu için fena kızıyorum hem de çok fena, ama trt çocuk kanal politikası konusunda trt yi başarılı buluyorum..İşte bu noktada paralarımız doğru değerlendiriliyor diyebiliyorum..

  • Dilek Hanım,o ”saçma sapan,absürd” dediğiniz Cartoon Network çizgi filmleri zaten sizin oğlunuzun yaş grubu için yapılmadı.Benim gibi eşşek kadar olmuş ancak hala dizini kırıp da hürrem izlemek yerine Adventure Time,Regular Show,Johnny Bravo izleyen bünyeler için yapıldı.
   Sizin beğenmemeniz ve çocuğunuza uygun görmemeniz kötü olduğu anlamına gelmez her zaman.Her çizgi film çocuklar için değildir.

 14. UE pepee delisiydi. Şu anda artık ona biraz ufak geliyor sanırım eskisi gibi ilgilenmiyor. UE 2 yaşına kadar tv izlemedi. Ama tv izleyen UE den NE yi ne kadar kaçırsak da kıyıdan köşeden yakaladı. Şimdi Pepee diyebilen 1 yaşında bir kızım var. Anne diyebilmesi pepee diyebilmesinden sonraya düşer:)) Biz Pepeenin kardeşini sevmesinden çok fayda gördük. Hatta kardeşinin doğumgününü kutlama bölümünden sonra NE nin doğumgünü kutlamaları daha sancısız geçti. Küsme işinden hiç etkilenmedik. Kuru fasulye yerken Pepee sevmiyor ama ben yiyiyorum replikleri de hep UE nin olumlu yanlarını kaptığı yönünde. Şimdilerde Keloğlana takılıyor bizimki. Ama fonda müzik şeklinde. İlk jenerik müziğinde ailece UE nin komutları doğrultusunda (baş salla, armut topla, düş vb.) dans ediyoruz. Sonra o ekran döner biz evin ağzını yüzünü döndürerek oyun oynarız formuan geçiyoruz.

 15. Kızımın okulunda geçen gün bir seminer vardı. Pedagog, bize seminer verdiği gün kendiside başka bir seminere katılmış. Çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili bir seminermiş sanırım. Oradaki uzman Pepe’nin sanıldığı gibi pekde masum olmadığını. Zararlı içerikler barındırdığını söylemiş. Seminer konusu okul öncesi cinsel eğitim olduğu için fazla üzerinde durulmadı.
  Asıl Caillou’nun çocukları çok etkilediği bir konu var. Caillou’nun bir bölümünde bir kuş ölüyor babası o kuşun çok yaşlandığı için öldüğü açıklamasını yapıyor. Tabi çeviri yapılırken yapılan hatalardan dolayı izleyen dakikalarda Sera ben her geçen gün yaşlanıyorum diyor, sonra küçük kardeşi için annesi kardeşin büyüyor yerine yaşlanıyor diyor, akabinde babası yaşlanıyorum diyor. Caillou babasına ben yaşlanmak istemiyorum ölmek istemiyorum gibi şeyler söylüyor. Katıldığım bir okul öncesi seminerinde bir çok velinin bu çizgi filmi izleyen çocuklarında ölüm kaygısı başladığını duydum. Ki benim kızımda bu olaya takılmıştı bir dönem. Sanırım doğru açıklamaları yapabildimde bizde çok sorun olmadı. Çocukları bu TV denilen gereksiz kutudan uzak tutmalıyız. Ama tek kişinin çabası bir işe yaramıyor 🙁

 16. ben pepee’yi seven demiyeyim de zararsız bulan hatta caillou’dan daha faydalı bulan gruptanım. şurda yazmıştım: http://hulyanintunasi.blogspot.com/2011/11/pepee-vs-caillou.html

  • şu an pepee izlerken yazıyorum 🙂
   şuşu “çok usursek hasta oluruz” gibi hiç de tıbbi olmayan hatta aslı astarı olmayan bir şey soyledi. bayır şuşucum, usutmek diye birşey yoktur canım benim.

   • Zaten şu anda bir Keloğlan hevesi var. Ondan önceki kuşakla arasında pek reklam olmuyor sanki. Denk gelirse de bir reklam kuşağına denk geliyor ki çocuk kanalında çok kısa kuşaklar. Onu da artık es geçiyorum.

 17. Fazla ataerkil yapisi ( surekli “baba” ise gider, anne temizlik, yemek yapar, sofrayi evdeki kadinlar kurar, toplar, bebege mamasininanne yedirir, annane ya da babanne – emin degilim – mutemadiyen evdedir, baba Pepee’yi “kocum” diye sever ), muhafazakar yapisi ( deniz kenarinda erkekler sere serpe, anneyi, annaneyi bir turlu normal plaj kiliginda goremiyoruz ), sayilari nedense tersten saydirmasi; ( bence cocuklarin aklini karistirabilir bu ) zurafalari saymaya en sagdan baslayarak sola dogru 1-2-3… diye gitmesi benim nacizane Pepee’den hoslanmama sebeplerim.
  Onun yerine bilim cocugu Sid’i tercih ederim. Kusme yok, kapris yok, mutemadi bir ders verme yok, hep sarki, bilim, merak, soru sorma, sorgulama ve ogrenmeyi asiliyor. Anne, baba ise gidiyor. Her isi beraber yapiyorlar. Harika bir buyukannesi var neseli, dans eden, onu okula birakan vs… Bir noktada baktim TRTCocuk aciliyor oturuk hepsini izledim, ne surekli tenkit edilen Kahverengi Ayicik, ne korkunc olaylarin gectigi Keloglan, ne de Pepee orada izlenecek (bence) bir Sid ve bir de Cufcuflar Diyari!!!
  Tabi bunlar nacizane benim kendi oglum icin yaptigim cikarimlar.

  • Ay tam ben yazıcaktım, ben de kız cocuguyla oyun oynadıkları bölüme takılmıştım, kız illa evcilik oynamak ister, evcilikte pepee baba olur, o bölüm de kabus gibiydi. Sabiha Hanım’dan danışmanlık aldıkları çok belli, bu durumda yakında Pepee’nin annesinin babasını arayıp “Domatesleri nasıl doğramamı istersin aşkitom?” diye sormasına şahit olacağız demektir.
   Ayrıca Pepee kültürümüze o kadar adapte olmuş ki “Heee tamaaaam” diyebiliyor:)
   Bir nokta daha, küçük çocuklar neden sonuç ilişkisini bölüm sonuna kadar bizim gibi izleyerek kuramadıkları için sonunda kahramanın dersini alması falan filan hiç önemli değil.

  • Kesinlikle katılıyorum

  • Maalesef Türk kültürü ataerkillik olarak algılandığı için bu çizgifilmimize de yansımış.Pepee’yi başarılı buluyorum ancak yine de bu fazla ataerkil yapı,özellikle küçük erkek çocuklar için iyi değil,sonuçta örnek alarak yetişiyorlar Pepee’yi.

 18. Banu (Arel'in Annesi)

  Bizim pepe ile tanışmamız Arel’in 2 yaş doğumgününden hemen sonra oldu. Daha önce baby firstte hopla diye bir karakteri seyrediyordu severek. Anneannesi bir gün hoplayı ararken trt çocukta buluyor, sonra kanal değiştirmeyi unutunca da pepe ile tanışıklığımız başlıyor. Başlarda pek hoşuma gitmemişti. sonra pocoyo denen karaktere çok benzediğini fark edip işte taklit bu diye burun kıvırmıştım. Fakat anneannemiz ısrarla seyrettirmeye devam etti. Bu süre içinde şunu gözlemledim AREL bir iki kelime söylerken birden daha çok kelime söylemeye, kendi kendine şarkı söylemeye başladı. Daha sonra duyu organlarını öğrendi. Daha sonra anne şarkısını bana söyleyip sarılmaya, beş duyu organında el çıkınca birlikte el ele tutuşmaya başladı. Daha sonra kamp ve piknik yapıyoruz diye kendi kendine oyunlar üretmeye başladı. Odasını dağıttığı zaman hadi RL gel pepe gibi dağınık düzenli yapalım değince bana yardım etmeye başladı, şila’ya hayran olduğu için bak şila bize bakıyor deyince altını değiştirmeye, renkleri saymaya başladı. Şimdi en son başımıza gelen güzellik ise yeni bölümde gözleme ve ayran içen pepeyi taklit edip bizden gözleme ve ayran istiyor ki iştahsız bir çocuk annesi için bu bir nimet, birde pepenin kardeşinin emziğini bıraktığı bölümü her gördüğünde emziğini bırakıyor ve ben emmiyorum anne bak diyor. Haa birde tuvalet bölümünden sonra kendisi oturağına oturmaya başladı. Henüz çiş yada kaka söylemiyor ama yine de oturmaya hevesli olması bile benim için bir nimet. Yani pepe sayesinde RL’in gelişimde hızlı bir ilerleme oldu. Belki bu normal bir süreçti olmasın gereken ama ben pepeye bağladım bunu da bilemiyorum çünkü RL tek çocuğum. Yalnız bir noktayı belirtmek isterim ki anneanne yönünden çok şanşlıyım RL hiçbir zaman pepenin karşısına yalnız oturmadı. Anneannesi, ben ya da babası muhakkak birlikte seyrettik, sorduğu soruları cevaplayıp ona sürekli anlattık, onunla konuştuk. Yani önüne oturtup o seyrederken bir iş peşinde koşmadık. Diğer herkes gibi bende pepenin ticarete dökülmesinden biraz şikayetçiyim. Her ay dergi alıyoruz, pepe çorabı, pepe kitabı, pepe bardağı evimizde olanlar mümkün olduğunca göstermesekte yine de bir yerden karşımıza çıkıyor :((

 19. 16 aylık oğlum henüz televizyonla ve bu tür karakterlerle tanışmadı.Ama belli ki kaçışımız yok.
  Bir şekilde karşımıza çıkacak.Anneler bende merak ediyorum düşüncelerinizi.

 20. Pepee karakteriyle geçtiğimiz aylarda Türkiye’de tanıştım. Pocoyo isimli kahramandan “esinlenilerek” yaratıldığı muhakkak. Ancak içeriğinin orjinal olduğu su götürmek bir gerçek. Öyle ki türk halkı olarak arabesk yaradılışımız ve gam çekmeye bayılır halimiz pepee’de de aynen görülüyor.

  İzlediğim bir bölümünde Pepee düştü ve verdiği tepki acıların çocuğununkinden çok da farklı değildi. maalesef bu bölümü kızımı Leyla da izledi. Ne öğrendi 2 yaşındaki kızım? Demek ki düşünce salya sümük ağlayıp dövünülebiliyormuş. “Hayır siz bana düştüğümde ‘ne var Leyla, olabilir düştün, kalk o zaman?’ diyorsunuz ya? Bak bu oğlana bak?” Sürekli Pepee’nin zavallı durumunu bana gösterip “anni anni” dedi. “Anne gel bu çocuğu şu rezil hayattan çekip kurtaralım” anlamına geliyor bu.

  Bir başka bölümde de Pepee bir kenara oturmuş dünyanın sonu gelmiş ona kahroluyor pozisyonunda… Şuşu hanım ne oldu filan diyince “canım sıkılıyor” diyor. Eh yani!

  Netice itibariyle Pepee’nin halay çekmesi horon tepmesi filan sempatik hareketler. Hoşuma gitti bunlar ama kendisinin arabesk karakteriyle ciddi problemlerim var o yüzden bir daha TR’ye gittiğimizde kızıma izletmem. Alırım elime mendili halayı kendim öğretirim:)

  Eren

 21. Pepe’den önce Pocoyo vardı ama Türkçeye çevrilmemişti.Taklit olmasa bile esinlenilmiş diye düşünüyorum.Abuk subuk çizgi filimlerden iyidir en azından yerli malı.
  Bizimki Pocoyocu:) ve fanatik bir Mr.Maker hayranı.
  Mr.Maker’ı ben de severek takip ediyorum:)Tavsiye ederim

 22. Bence bu kadar tutan bir Türk çizgi filmimiz olduğu için sevinmeliyiz. Hataları varsa hep beraber düzeltebiliriz ifade ederek. Yansıtarak. En nihayetinde yabancı kültürü ile şiddet ve bilumum saçma sapan şeylerle dolu diğer çizgi filmleriden dah iyi olduğunu düşünüyorum. Neden Sünger Bop u bu kadar sorgulamıyoruz? Allah aşkına ben hiç birşey anlamıyorum. Bir mesaj mı veriyor , çocuğum ne anlayacak belirsiz? Ama sünger bopu izliyorsa sorun yok ne de olsa yabancı yapımı, onları herşeyin en güzelini bilerler değil mi? Aa TRT çocuk mu çok banal, köylü işi.. benim çocuğum Cartoon, Nickelodeon vs. izler. Biz hiiç açmayız HIHH dan kurtulursak kendimize dönersek Dedekorkuttan keloğlan dan zevk almaya başlarsak kendi benliğimizi o zaman öğrenebiliriz koruyabiliriz ki bence bu çok çok önemli.

  • sonuna kadar katılıyorum Tuba Hanım, ağzınıza sağlık
   bence de, yerden yere vurmak yerine sahip çıkmalıyız, desteklemeliyiz yanlışı varsa dile getirmeliyiz.
   twitter da var zaten Ayşe Şule Bilgiç.
   yabancı çizgi filmlerdense yerli malına sonuna kadar destek veriyorum ben.
   ilk gördüğümde de milliyetçi bir insan olaraktan benim göğsümü kabartmıştı.

 23. ”İki ekmek aldım. eve gidiyorum. Biri büyük bir küçük iki ekmek aldım.:)” şarkısıyla bir ve iki rakamını öğrendi oğlum. Doğru düzgün konuşamamasına rağmen Pepeeee ee demesini çok iyi biliyor. Ki bizim evde trt çocuk kanalı yok. İnternette birkaç çizgi filmi var o kadar. Her zaman dediğim gibi güzel de olsa ”Azı karar çoğu zarar!!!!!”

 24. firtina degil kasirga oldu artik. pazar aksami kizimla Izmir’den Istanbul’a otobus yoldulugu yaptik. bizim siramizda oturan ciftin 2,5 yasinda bir ekek cocugu vardi. koltuktaki ekrani gorur gormez pepe dedi. annesinin burada pepe yok kelimesi adeta cocugu cildirtti. neyseki imdadina biz yetistik. tasinabilir bellekte sevdigimiz cizgi filmlerin arasinda pepe de vardi. hemen uzattik onlara. otobusteki 50 kisinin hayatini kurtardik. 🙂 yani biz de pepe izliyoruz ama kizimda cok ciddi bir takinti haline gelmedi. oyunlari, danslari hosumuza gidiyor. hatta sokakta kizimin zeybek oynayarak yurudugu zamanlar oluyor. ben program konusunda nötr dusunuyorum. bir cok kavrami (alcak/yuksek, uzak/yakin , sicak/soguk vb) ogretirken ne guzel diyoruz. duygusal kavramlari da ogretmesi beni rahatsiz etmiyor. Ayni zamanda kusmenin iyi bir davranis sekli olmadigini da ogreten bir program icerisinde kusmenin ne oldugunu ogrenmesi bence zararsiz. bir gun bir arkadasi ben sana küstüm derse nedenini sorgulasin, kusmenin yanlis oldugunu soyleyebilsin, duyarsiz olmasin istiyorum. ticari boyutuna gelince; benim de cok hosuma gitmiyor ama bu da kabullenilmesi gereken bir gercek. yillardir bu boyle. hangimizin mickey mouse’lu bir esyasi olmamistir ki? her donemin favorisi farkli oluyor. onemli olan cocuklarimizi sevindirirken abartmamak.

 25. Çizgi film kanallarını istila eden şiddet içerikli bir çok çizgi filmin yanında Pepee gerçekten çok başarılı. Ayşe Şule Bilgiç’i ve Kıraç’ı Eskişehir’de(bu arada Pepee Anadolu Üniversitesi TeknoPark’ında çiziliyor) bir söyleşide izleme fırsatı da bulmuştum. Gerçekten idealist amaçlarla bu projeye odaklanmışlar. 18 aylık kızıma olan olumlu katkılarını gözlemleyebiliyorum. Zaman zaman Pepee’nin depresif ve arabesk hallerine şahit oluyoruz. O zaman anne-baba olarak senaryoya müdahale edip Pepee’nin neden üzüldüğünü açıklıyoruz (hiçbir çizgi film çocuğa yalnız izletilmemeli).

  Bu tür yerli çalışmaların artmasını isterim. Buna en yakın çalışma olan Keloğlan’ı mesela beğenmiyorum. Sık sık karanlık tarafa geçişler oluyor. Kızımın da canını sıkıyor 🙂

 26. Sarp’i gecen ay Dedesi tanistirdi Peppeyle- evet bence de Pocoyla tip olarak cok benziyor Sarp bile karistiriyor ikisini ama icerik olarak bilmem. Bence ogretici, soguk havada montunuzu giymeden cikmiyoruz disari artik cunku Peppe ” happpiii” yapiyor montunu giymeden sokaga ciktigi icin. “Peppeeee cok agliyor” sarkisindan Sarp hoslanmiyor – agla iih-ih gul diyor 🙂 Herseyin fazlasi zarar ama gunde 30-40 dk Pepee’den bence birsey olmaz- Sarp’a Mickey Mouse’u unutturan karakter Pepee bence basarili…

 27. Saçma sapan çizgi filmlerin aksine en azından kültürümüzden bir şeyler öğretiyor.

 28. samanyolu tvdeki dandik kısa filmlerdeki gibi tüm olay
  önce yanlış yol
  sonra hoooop
  aksakallı dede:)
  he sonra noluyor samanyolunu izleyen yetişkin kardeşim şimdi kötü kulum ama bir gün yoldan bir taş alıcam aksakallı dedeyi görecem ve hoop cennete gidiverecem tezine ulaşıyor

  çocukda bu ders çıkarma muhabbetine 7 yaşına kadar varamadığı için hıhhh küşştüm diye salak pepe hareketlerine devam ediyor
  ya biz gibi tv de pepe yasaklanıyor yada 7yaşına gelip verilen mesajı alması bekleniyor

  saymayı öğretiyor renkleri öğretiyor diyenlerede tek cevabım inanın çocuklarınız çok zeki pepenin hedef kitlesi kaç yaş bilemiycemde bu kadar kalın kafalı çocuk yok 1587 defa tekrarlıyor abuk sabuk

 29. Nilhan - Küçük mucizem

  Dedesi pek maceraperest hep balonla seyahat ediyor 🙂
  Kızım bağımlısı değil ama ben artık markette Meraklı Minik dergisini göremiyorum her yer Pepee kaynıyor.
  Ve gerçekten Sid ile Bilim daha eğitici ve öğretici.

 30. Benim kızım da bir dönem Pepee izledi, ama bu öyle bayılırcasına değildi yani…TV’de günde 1 kez mi gösteriliyordu? İşte o kadar, o da denk geldiği zamanlarda…Ama o denk geldiği anlar bile Ceren’in Hüdayda oynamayı öğrenmesine, Pepee karnabahar yiyor diye, kaşık kaşı karnabahar tüketmeye başlamasına yetti, de arttı bile…Ben çok fazla zararını göremedim; bilemedim belki çok aşırı dozuna maruz kalmadığımız içindir. 🙂
  Şimdi de Keloğlan ve Laura’nın Yıldızı mıydı, işte bu ikisini izliyor. Ben henüz kötü anlamda yan etkisini de görmedim bu yayınların. 🙂 Aksine bizim kız tam Türk kültürüyle haşır neşir hale geldi. Hüdayda oynar; yaşına uygun olmadğını bildiğimiz halde bize zorla Dede Korkut hikayeleri kitabı aldırır -bunu okumuyoruz, kendisi eline alıp, kendi kendine hikayeler üretip anlatıyor-; Büyükbabası’na özel istek yaptı, Cura aldırdı; evcilik oynadığında karakterlerin adı ya Balkız ya Bamsı Beyrek vs olur. Tam anlamıyla “folklorik” bir kız oldu çıktı. 🙂 Şikayetimiz var mı? Yooo, çok memnunuz.
  Bu durumda ben de galiba “Azı karar, çoğu zarar!” diyenler grubuna dahilim… 😉
  EG

 31. Gülay ve Tuğce’nin yorumlarına kesinlikle katılıyorum. Çizgi fimin bayrak eşliğinde açılıyor olması bana devletçi bir çizgi film olduğunu düşündürüyor. Çizgi filmde verilen mesajlar da bunu destekliyor zaten. dedesi hep kravatlı. Anne hep pasifte.Anne çalışıyor mu bilmiyorum mesela. Hiç öyle bir bölüm izledimedim. Dede denize giriyor ama anneyi hiç denizde hatırlamıyorum. Peppe sürekli kardeşini kıskanıyor. bunu seyreden yeğenimin ilk öğrendiği duygulardan biri oldu kıskanmak. Pepenin halk oyunlarına düşkünlüğü var iyi hoş, aman ne güzel ama başka bir dans yok mesela. Diyarbakır halayı, siirt halayı, hüdayda… Öğretsin öğretmensin değil ama çoğunluğpu 2-5 yaş olan çocuklar için en kadar gerekli tartışılır. Yararı kadar zararı olduğunu düşünüyorum.

 32. pepe yi bu kadar özel kılan bence onun bir çocuk tarafından seslendirilmesi..Kıraç Beyin Hanımının yeğenidir kendisi..şu an ilkokula gidiyor..yani pepeye ses veren de bir çocuk olunca çocukları kendi yaşıtlarıyla kavramak kolaylaşıyor..Belki de disney kalıplarına alışmış çocukluktan kalma bir önyargım olduğu düşünülebilir ama bence biz bu çizgi film işini beceremiyoruz..belki yetiştirilme tarzı belki büyüdüğümüz kültürler bizi bir türlü alaturkalıktan çıkaramıyor..kızım da pek hoşlanmadı zoraki 3 gün izledi ve her defasında benim kanalı mı açar mısın annecim dedi.. içimden bir dizi şükran ve teşekkürleri sıraladığımı bilmedi tabi..keloğlan konusuna hiç girmeyeceğim o tam bir fiyasko..şahsi kanaatim boşluktan ve zaaflardan hareketle çalıntı bir emekle ticari bir harekettir Pepe..birileri ailecek kesesini dolduruyor izlerken bana bulaşmıyor,beni rahat bırakıyor diye bir çok annede pepeyi çocuklardan daha çok tutuyor..yurdum annesi eller bu kez turla gidiyor aya biz pepeyle harmandalı oyna..olur mu?
  sevgiler..

 33. sanırım oğlum 19 aylık olduğundan olayın psikolojik ve trajik yanını pek oturtamadım.
  ben bugüne bakıp; oğlum gülüyor, pepeenin çeşitli müziklerde çeşitli hareketler ( horonda kollar kalkar, hüdayda da parmaklar şıkırdar) yapıyor, rakamları öğreniyor, bebee yi taklit ediyor, yemeğini pepee başladığında daha çabuk yiyor… vs iyiki pepee var diyebiliyorum. olumsuz örnek oluşturabilecek birşey göremedim. ben ne yazıkki ortaokulun sonlarında heidi ve şekerkız candy yi izlediğim için ordaki acıklı durumlara, kötü insan çirkin insandıra okadar alıştımki bunları görünce çok seviniyorum. voltran gibi bir çizgi filmle yetişmek nedir bilirmisiniz? yukarda yine yazmıştım. ben10, gormiti, nerf gibi çizgi filmler izliyor yeğenlerim insan yokki çizgi filmde eleştireyim 🙂 ben dedeesine neneesine kardeşine iyi davranıyor ve tanıyor diye çok sevinmiştim. sanırım türkiyede yaşadığımı ve ataerkil bir toplumda yaşadığımı iyice kanıksamışımki bunları pepee de görünce hemen adapte olabilmişim. ben 4 gözle yeni sezonda görüncek dedee nin çiftliğini, pepeenin evini ve şilanın ailesini bekliyorum.

 34. Merhaba,
  Çizimler güzel ve evet kızımın yalnız izlemesinden çekinmediğim bir çizgi film.Türkü ve folklör öğretmesi hoşuma gidiyor. Eksik olduğum bir konu ,çok sevmeme rağmen. Ama…
  Hazırlayanların çocuk gelişimi konusunda cok bilgili olduğunu düşünmüyorum. Örneğin:
  Bebenin daha yeni yürümeye başlarken kurduğu cümleler hatta yürümezken ki bu 1 yaş civarıdır normal gelişimde …dil gelişimiyle pek paralel değil bence…
  Ve kılık kıyafet ve hitapların öğrettiği kadın erkek iletişimi ve rollerini hiç beğenmiyorum.
  Sürekli takım, döpiyes falan…
  ve “hanım şurdan bir su versene…:(

  Dergiyi de çok ticari ve amatör buluyorum Zaten bence en fazla 3 yaşa hitap ediyor içerik bakımından.
  Biz “Meraklı Minik” çiyiz 🙂
  sevgiler

 35. ben hoşlanmıyorum pepe’den. doğallıktan uzak, ısmarlama ve basit geliyor. kardeşi bebe, bebek olmasına rağmen benden güzel türkçe konuşuyor, emekliyor ama tuvaletini söylüyor, bir sürü mantık hatası var. dede ve ninenin seslendirmeleri çok kötü. babanın tipi, inadına sevimsiz 🙂 ‘bu bunun aynısı, bu bunun farklısı’ diye bir şarkı yapmışlar. kızım iki oyuncak tutup elinde ‘anne bu bunun farklısı, bak’ dedi. ‘hayır’ dedim. ‘ -bu bundan farklı- şeklinde söylüyoruz. sen pepe’ye bakma. ‘ kesinlikle caiolou’nun yanından bile geçmez. gözünaydın, dindar gençlik!

 36. Pepe ‘nin nasıl olduğu konusuna bende pek hakim değilim ancak dergisi çok kötü kokuyordu birkaç ay önce aldığımızda, hala aynı mı bilemiyorum tabi, resmen her sayfası böcek ilacı gibi kokuyordu. Kullandıkları boyadandı sanırım, ne ben bir daha aldım nede oğlum istedi.

 37. Turkiye deki evebeynlerin milli duygularini oksayarak guzel pazarlama yapmis bir profesyonel olmayan, sadece igrenc bir sekilde ticarilesmis cizgi film iskencesi! oh beee… iyiki actin konuyu blogcu anne. hic bir uzman pedagogun bu cizgi filmi iyi bulabilecegini zannetmiyorum. bir kere animasyonu cok hizli cocuklar icin. ikincisi Pepe miz miz ve kapris bir cocuk, agla agla icimi baydi, nasil bir psikolojik etki yapabilir cocuklara dusunun artik. bir de muzikleri nasil bir fantazi arabesk arasi gidip geliyor? yeni muhafazakar kesime uygun bir cizgi film olmus. ozeti jeneriginde gizli! Turk Bayragi neden gerekli 3 yasindaki cocuk icin? zaten Turkiye de yasiyorsun, vatandasisin, nedir bu bayrak olgusu anlamis degilim

  • ilk Türk Çizgi Filmi yapmış olmanın gururunu dalgalandırıyorlar olmasın ?
   çok yerinde bence.

   • Ozden Hanim,
    Bilimsel bir calisma ile veya sportif bir basari ile dalgalanacaksa bu bayrak ne ala! Ben cocuklarima bunu ogretmek isterim, bu gururu yasamasini isterim. Ama baska bir cizgi filmden bolca esinlenip esinlenmedigi bile halen tartisilan bir cizgi filmde, cocuklara yonelik bir cizgi filmde bayrak gostermek cocuklarimizin gelisimi acisindan gerekli midir? velilere gore degisir tabi. bu bayrak benim de bayragim ne de olsa, boyle sacma sapan cizgi filmlerinde kullanilmasi beni utandiriyor da olabilir. ben bu cizgi filmi saglikli ve kaliteli bulmuyorum mesela. Mesele milli duygular degil, mesele herkesin istedigi gibi bunu kullanabilmesi! Bakiniz Ogun Samast’ ta bu bayragi istedigi gibi kullanip poz verdi. demeye calistigim milli degerlere saygi duyulacaksa biraz daha secici olabiliriz kullanim yeri acisindan.
    saygilar

   • KESİNLİKLE KATILIYORUM.

 38. Yorumlari okuyamadim ama hoslanmama sebebim: Denize gittiklerinde erkekler mayoyla denize girerken anne elbiseleriyle kenarda bekler. Yemekten sonra erkekler oturur ve anne sofrayi toplar. Yani peppenin konservatif alt mesajlari oldukca rahatsiz edici.

 39. Pepee uzun zamandır hayatımızda.Kıızm pepee’sine sarılıp yatıyor.Pepee şarkılarını ezbere bliyoruz.Bu durumdan rahatsız değilim,hatta kızım ilk defa 18 aylıkken Pepenın 23 nisan şarkısı sayesinde ATATÜRK demeyi öğrendi ve bundan dolayı çok memnunum açıkçası.
  Kısaca bizim aile pepeyi çok seviyor.

 40. 1 numaralı Pepee hayranıyım Elif abartmıyorum 🙂
  “pepe annesine ne renk çiçek alacak” diye dolaşıyordum bi ara iş yerinde 🙂
  Vuslat İmge daha yaşına girmedi, tv seyretmiyor. ben kendim bizzat çok seviyorum, internetten takip ediyorum üstelik.
  Kıraç’ın (müziklerini yapıyor) ve Ayşe Şule Bilgiç’in (Kıraç’ın eşi ve Pepee’nin yazarı (Şuşu)) samimiyetine inanıyorum.
  Sabiha Paktuna Keskin danışmanlığında yazıldığını biliyorum.
  Diğer çizgi filmlerden daha samimi ve gerçekçi buluyorum.
  Kızıma gönül rahatlığıyla seyrettireceğim.

 41. 1,5 yaşındaki kızımla beraber birkaç bölüm izledik. aslında onun hoşuna gitti sanırım. ‘çişimiz tuvalete kakamız tuvalete’ adlı şarkının geçtiği bölümü izledikten sonra birkaç kez tuvalete gitmek istedi ve bu beni sevindirdi. ama sürekli küsmesi ve içerisinde korku lafının geçmesi, evcilik oynarken kaba bi ses tonuyla ‘hanım şurdan bi bardak süt getir bakalım’ demesi beni rahatsız etti. süt tamam ama o nasıl bir üslup kalk kendin al. ve bence de kardeşinin emeklerken bu kadar çok konuşabilmesi ve çişini söyleyebilmesi de mantıklı değil. ben de destekliyorum içerisinde şiddet olmayan çocuğun gelişimine katkı sağlayabilecek eğlendirirken öğreten türk yapımı çizgifilmler yapılsın ama daha fazla uzman desteği alınarak. bu iş ciddi bir iş ve gereken özen gösterilmeli.

 42. En azindan nicke.ve c. N deki gibi veya walt disney sapiginin cizgi filmlerindeki gibi subliminal yok!

 43. Bence Pepee ile Pocoyonun sadece çizgileri benziyor, içerik olarak tamamen farklı olduklarını düşünüyorum. Pepee de diğer tüm tv karakterleri gibi dozunda ve ebeveyn eşliğinde seyredildiği zaman faydalı bence. Sayılar, renkler, duyu organları,şekiller… Çocugunuzun eğlenerek öğrenebiliyor.
  Türk yapımı olması hoşuma gitse de, ataerkil olması beni de rahatsız ediyor. Bir de nenenin seslendirmesini hiç beğenmiyorum.Nene konuşmaya başlayınca tvyi kapatmamak için kendimi zor tutuyorum.

  • Nilhan - Küçük mucizem

   kesinlikle katılıyorum nenenin seslendirmesi olayına 🙂

   • ay vallahi demekki yalnız değilim şu nine meselesinde. dede zımba gibi delikanlı 🙂 gel gelelim nine çökmüş gitmiş, ayrıca o ses nedir,çok kötü, kötü ötesi, çok çok fena. değiştirsinler o ninenin seslendirmesini. ve niye pepe ile hep dedesi ilgileniyor. ataerkillik hat safhada

    • sinem şamlı

     Pepee çocuklardan ziyade bence bizleri düşündürüyor.ben de bazı şeylere takılıyorum izlerken.Diyorum ki mesela niye 4 parmak.Nine hem karate yapıyor hem dizleri ağrıyor dede 20 lik delikanlı gibi birgün kampta bir gün balonda bir havalarda.Şila hep doğruluk timsali.Ayrıca kıza devamlı mor ve pempe giydiriyolrlar birgün yaşil de görmek isterim kendisini.Böyle yaz yaz bitmez ama kısacası ben memnunum hem oğlum severek izliyor hem ben de onu izlerken kafa dağıtıyorum sorunlardan uzak pepee bugün ne yemiş onu düşünüyorum yani.:)))))))))

    • dedenin annesi bence nene 🙂

 44. Aaa ben onun Türk olduğunu bilmiyordum 😛 Biz henüz izlemeye başlamadık, tanışamadık kendisiyle. Ama hayran kitlesnin büyüklüğünü duydum. İnşallah geliştirir bizimkiler kendini, şu ataerkil olayı artık bi kenara bıraksak çok yol alacağızda…

 45. ümmühan(KIZIM VE OĞLUM)

  biz seviyoruz 21 aylık oğlum pepe diyor.çizimi göz yormuyor.

 46. Merhaba;
  Pepee iyi güzel,örf,adet,öz türkçe vs de ninemi kaldı be blogcuanne..? Bir de ordaki nine karakteri tipik türk ninesi yani herşeyden şikayet eden.. Alp 1,5 yaşında şu anda sadece müzikleri ilgisini çektiği için bakıyor,müzik yoksa bakmıyor bile…. Hikayelerini Dr.Sabiha Paktuna yazıyor diye bende izlemiştim ama geçen haftalarda mesela bebee (pepeenin kardeşi) yürümeyi öğrenmeden kakasını tuvalete yapmayı öğrendi 🙂 ilginç… varmıdır emekleyerek tuvalete giden çocuk..? ben duymadım hiç… çizgi filmlerin hepsi bir sorunsal…..

 47. Çocuk için zararsız bir oyalayıcı. Hatta bazen yararlı oluyor.Şöyle ki: Oğlum 20’ye kadar eksiksiz sayıyor, büyük-küçük şarkısını söylüyor-farkındalığı oluştu, karnıbahara bayılıyor-yaşasın yemek yemek şarkısında karnabahar geçiyor ordan öğrendi, harika oldu 🙂 Ha evet bir havalı tip oldu Pepe gibi ellerini kavuşturup, “hıh!” diye egziniyor bazan :)) çok bir zararı yok bence 😉

  • ayrıca benziyor dediklerinden izledim, Pocoyo’yu sevmedim ben. İtişme-kakışma var onda şiddete eğilim var bence 🙁 yani bir iki kere izledim böyle düşünüyorum.

 48. ay biz ne yazıkki pepe ile yatıp pepe ile kalkıyoruz. kaçırmamak için uğraşıyoruz. çünkü 2 yaşındaki kızım çılgına dönüyor pepeeee diye. hatta şarkılarını bile öylüyor. melodisiyle hatta. inanamıyorum bazen, ne bileyim 2 yaş şarkı söylemek için erken değil mi? neyse ben de bu vesileyle kızıma süt içirebildiğim için pepee yi seviyoruz. ama şu pepe pepe çok ağlıyor kısmı bence kötü. kızım çok üzülüyor, ağlamayı, küsmeyi öğrendi off of.

 49. Kızım Pepe’yi çok severek izliyor ve bende izlemesinde sakınca görmüyorum. İnternet sitesini, dergilerini takip ediyorum. Pocoyo yada her ne ise ismi esinlenmiş olabilir. Bizde sürekli yabancı dizilerden esinlenmiş (!) türk dizilerini, filmlerini izlemiyormuyuz ? Tamam hatalı taraflarıda var, anne ve baba nadiren işe gidiyor, denize gidildiğinde anne ve nene denize girmiyor, kenarda oturuyor, pepe küsüyor falan. Hatta pepenin ve diğer karakterlerin 4 parmağı var, hiçbirinin burnu, kulağı yok, sadece 5 duyu organımız var bölümünde organlar meydana çıkıyor.
  Bir ara forumda pepe ağlayınca Ezgi’de ağlıyor başlığı açmıştım,ama yorum yapan olmadı. Zaten Ezgi’ye oturup durumu anlattığımızda o da artık ağlamaktan vazgeçti. Bayrak kısmına gelince bence sakıncası yok, bence gayet yerinde bir seçim.
  Herneyse sonuçta, kavga, savaş, cinsellik vs. içermemesi, Türk yapımı olması, çoğunlukla iyi davranması nedeniyle izletmeyede devam edicem.

 50. Pepe’yi çok seviyorum,büyük bir zevkle de izliyorum.Pepe karakteri bir çocuğun duygularını çok güzel dile getiriyor canı yandığında ağlamasında hiç bir mahsur görmüyorum çünkü insanlar canı yandığında zaten ağlar,önemli olan çocukların ağlayarak isteklerini yerine getirtmelerinde işte Pepenin canı yandığında ağlama sahnesi çocuklarımıza nerede ağlayabileceğini göstermek için bir fırsat diye düşünüyorum.Okuduğum kadarıyla anneler Pepenin küsmesine takılmış çocuklar küsmeyi zaten öğrenmeyecekler mi ?önemli olan küsme eyleminden sonra bu duyguyla nasıl başa çıkacağı, nasıl barışacağıyla ilgili değilmi Pepe ile ilgili emeği geçenlere buradan teşekkür ediyorum.

 51. pepeyi çokta zararlı görmüyorum.. bazı arabesk can sıkıcı bölümleri var ama genele bakarsak yararları zararlarına ağır basıyor bence.. 17 aylık kızım pepe başladığında öyle ekrana kilitlenip izlemiyor ama seviyor. mesajları doğru veriyor ama mesajı almayan çocuk yinede almıyor.”yaaşaasıın yemek yemek” diye avaz avaz şarkı söylüyor ama yemek saatleri benim için hala işkence :S ama elinde oyuncak mikrofonuyla masasının üzerine çıkıp ” anneemmm güüseee anneemmm sen beniimm bi taneemmm canıımm annemsiiiinnn ” diye şarkı söylemeyip beni her an duygulandırdığı için teşekkürler pepe 😀

 52. Vay Blogcuanne herkesin bildiği, çocuklarla ilgili bişeyden senin haberin olmayabiliyormuş demek şaşırdııııım :)) Düşüncelerime gelirsek valla bi kere öz be öz türk, sonra dergisini ilk aydan beri alıyoruz benim kızım 2 yaşında ama dergiyi beraber okuyoruz renkleri derginin bir etkinliğinde öğrendi kızım, sonra büyük-küçük, aşağıda-yukarıda kavramlarını yerleştirmemizde pepee yardımcı oldu, şu ara dilimizdeki şarkısı “çişimiz tuvalette…” malum tuvalet eğitimi zamanı, daha 18 aylıktı pepee yi yeni keşfetmiştik “anneeem canım annem” şarkısını kendince söylüyordu kızım :))… çizgifilmi yapanların amacı anne-çocuk birlikte izlenmesini sağlamak zaten, ben bi zararını görmedim, taklit olduğunu düşünmüyorum çizimi çocukların rahat algılayabileceği şekilde yapmışlar sadece, zaten yumurcak tv caillou’ya olan ilgi pepee’ye kayınca pocoyo’yu vermeye başladı… ama yinede çocukların uzun süreler kontrolsüzce tv izlemesine son derece karşıyım. çocuğunuzla beraber, vakti abartmadan, izleyin derim anneler pepee iyidir :))

 53. Ben Pepee sevmeyen gruptanım. Pepee iyi bir şey yapmadan önce bir sürü kötü şey yapıyor ve bunu çok sık tekrarlayıp uzun uzun yapıyor. En sonunda “bu yanlış Pepee, doğrusu böyle” deniliyor sonra da Pepee doğru yolu buluyor ama o zamana kadar Pepee bisikletine tekme atıyor, arkadaşına küsüyor, eşyalarını yer atıyor vs. Pepee karşıma çıktı mı resmen tüylerin diken diken oluyor! Oğlum küsmeyi Pepee’den öğrendi resmen!

 54. Bence başka bir çizgi filmden esinlenmesi yada taklit olası beni çok rahatsız etmedi.Sonuçta türk kültürüne uyarlanmış bir çizgi film.Ben faydalı tarafları olduğunu düşünüyorum benim bebeğim henüz küçük ama tesadüfen bir kaç bölümünü izledim. Mesala birinde sebze yemeği yiyor ve yanına yoğurt istiyordu.Kardeşine tuvaletin geldiğinde bana söyle tamam mı diyordu vs.şarkılarınıda çok eğlenceli ve eğitici buluyorum benim 4. sınıftaki öğrencilerim bile söylüyor.üstelik geçen gün tartıştığımız sübliminal mesajlar konularından sonra(gerçeklik payı nedir bilmiyorum ama ihtimali bile tedirgin edici) bizim kültürümüze daha yakın bir çizgi filmi tercih ederim.

 55. Pepee bizim de favorimiz, sarkılarını soylemeyi cok seviyor. tuvaleti ogrenirken tuvalet sarkısını soyleyip durduk… Insan sevdigini hic uzer mi sarkısında boynunu bukupö sallanıyor :)) Bir de kusmeyi de evet oradan ogrendi, su anda anneannesinin yanında telefona gelmiyor anneye küsmüş 🙂 Bence taklit noktaları olsa bile, herkes begenilen baska seylerden ilham alabiliyor. pocoyayı izlemedim hic, fakat Pepee de bizim kulturumuzde olan bircok seyi ogrenmesini saglıyor (en basitı turkiyeye geldigimizde, turk bayragını tanıyorö halay sarkısı calınca pecete bulup halay cekiyor 2.5 yasındaki kızım) Biz oyle urunlerinden almadık bir Pepee bebegi dısında, fakat cizgi filmini uzunca sure seyredebiliyor kucumenim

 56. Şarkıları hoş, kendi kültürmüzden olması çok hoş…

  Evet bir şeyler öğretiyor AMA şu mızmızlık kısmı, çocuğun aklına gelmese de getiriyor!

  Çocuk büyük adam gibi olmuyor her zaman, çizgi filmde verilen mesajı değil de, itiraz-mızmızlık kısmını öğrenebiliyor sadece!
  Örneğin;
  “Uyumıycam işte!” “Giymiycem işte!” “Banyo yapmak istemiyorum!” vs.

 57. Ürünleri abartma kısmı da biraz insanlardan kaynaklanıyor. Nasılsa bir şey alacaksa bari Pepee’nin kini alsın da denebilir. Bu tarz bir tüketimi tetiklediği için kızıladabilir.

  Ben şahsen hiç bir lisanslı ürünün evin içine, çocuğun zihnine sokulması taraftarı DEĞİLİM…

 58. Ben ve kızım Pepee den çok Bebe ye takılmış durumdayız. Bebe yürümüyor ama abisi gibi konuşuyor. “Bebekler konuşamaz” ve “Bebekler emzik takar” diye bilen kızımın da kafası karışıyor. Pepee nin de asabi davranışları canımı sıkıyor.

 59. pepee güzel rahatsız olmadım ben ve 3 yaşındaki oğlumunda hoşuna gidiyordu özellikle gece uyumadan önce muhakkak bana şarkısını söletir öle yatardı . . . iyi yönde faydası olduğu gibi kötü etkiside var hiç birşey dört dörtlük olmuyor . . . mesela pepee den görerek bana annecim seni seviyorum gibi kelimeleri daha sık kullanır oldu ama aynı zamanda pepee nin hareketlerini çok taklit edip sık sık küsmeyede başladı bir süre pepee yi hiç izlemedik ve o tür küsme halleri kalmadı . . .

 60. ben de pepeeyi sevmiyorum. hem de hiç! bunun için de yukarıda söylenen her türlü olumsuz eleştiriye katılıyorum, hatta ekleyeceklerim de var. ben ne kadar sevmezsem sevmeyeyim, kızım seviyor ama benim sevmediğimi de biliyor kendisi. tercih onun! daha önce de bir yorumda söylemiştim, ben onu çizgi film seyrederken hiç bir zaman yalnız bırakmıyorum ve pepee seyrederken de sık sık eleştirilerimi dile getiriyorum. (kendimi mi tatmin ediyorum acaba :P)
  bir çok kişi pepeenin ne de güzel şeyler öğrettiğinden bahsetmiş. bu öğretme sevdası neden bu kadar yoğun anlayamıyorum. hem kendi gözlemlerimden hem de yerli ve yabancı okuduklarımdan öğrendiğim en önemli şey bence şu: bir çocuğa özellikle 6-7 yaşına kadar birşey öğretilmeye çalışılmamalı. o zaten kendi gözlemleriyle, birebir hayatın içinde ve kendi kendine öğreniyor herşeyi. bizler, ebeveynleri birşey öğrettiğimiz için değil. pepee ile 20ye kadar saymayı öğrendi diyenlere sormak isterim. acaba önlerindeki 20 misketi gerçekten tek tek sayabiliyor mu çocuğunuz; yoksa sadece bir şarkı mı ezberlediği? benim kızım da alfabeyi ingilizce söylüyor. ne yani ben ingilizce öğrendi sevinmeli miyim şimdi? W nedir bilmez ama söylemeiy seviyor işte sadece. onun için sadece bir oyun ve evet biraz da kulak dolgunluğu.
  bir de şu türk kültürü olayı var. neymiş pepee bizim kültürümüzü öğretiyormuş. daha önce de söylendi; halk oyunları, ataerkil aile, arabesklik falan.. bu mudur bizim içinde yaşadığımız; ya da hadi geçmişte kaldı diye üzüldüğümüz kültürel değerlerimiz. hani akrabalık, hani arkadaşlık (şila pepeenin teyzesinin kızıymış yeni öğrendim. teyzesini de hala göremedik), hani mahalle kültürü, hani komşuluk, hani birlikte oyun oynayan çocuklar? bir çizgi filmin herhangi birşeyi öğretmesi gerektiğini düşünmüyorum zaten. kültürümüzü de o öğretmesin. ama öğretiyorum da demesin lütfen. çok öğretecekse, benim çocuğuma halk oyunlarını değil, çocuk oyunlarını öğretsin. körebe oynasın mesela. misketleri saymasın sadece, misket oynasın; dalya oynasın. unuttuğumuz o kadar çok çocuk oyunu var ki, onları hatırlatsın bize. vallahi ben de azıcık da olsa keyifle seyrederim o zaman; diğer tüm olumsuzlukları bir yana bırakıp. ama yok yapmazlar, yapamazlar. herşeyden önce gerçek bir araştırma gerekir, daha fazla karakter çizmek gerekir, daha az tekrarlı metinler gerekir, daha çok seslendirme sanatçısı gerekir vs. vs. (ben neneyi de ayşe şule bilgiçin seslendirdiğini düşünüyorum mesela -emin değilim tabii)

  bu konuyu açtığın ve içimdekileri dökmemi sağladığın için çok teşekkür ederim blogcu anne!!!

 61. Pepee’yi sevmemekle birlikte iyi bir seyler yapma cabalarina saygi duyuyorum. Fakat beni rahatsiz eden cok nokta var ve komik olan da bu çizgi filmin pedagog desteginde yapılıyor olmasi. Mesela kızım küsmeyi Pepee’den öğrendi. Hoş değil, yapıcı ve olumlu şeyler olmalı, küsmeyi öğretmemeli.
  Bir kere türküler, zeybek vs. tamam da Hüdayda türküsünün sözlerinin çocuklara ezberletilmesi bana ters geliyor. Kızım “500 altin yedirdim bir ayda, gitti de gelmedi ne fayda, başını da yesin bu sevda” gibi derin! anlamlar içeren bir türküyü evde söyleyince, tüylerim diken diken oluyor. İlla türkü, gelenek, görenek işlenmek isteniyorsa daha uygun türküler var ya da sözlere ne gerek var. Bunu Pepee’nin sitesine bu şekilde yazdım, bana “o yaştaki çocuklar bunu böyle algılamıyor” diye bir cevap verildi. O zaman yanlarında küfür de edelim, saçma sapan sözler de söyleyelim, nasılsa anlamıyorlar! Çocuklar Pepee’yi rol model alıyor, o ne yaparsa, ne söylerse aynısını evde görüp duyuyoruz. Anne baba tiplemeleri de garip geliyor bana, belli bir kesim için yapılmış gibi sanki. “Kerata, koçum” gibi lafları illa söylemeli mi bu karakterler. Çocuğun öğrenmeyeceği yoksa da bu sayede öğreniyor. Bunun yanında basit anlatımı ve şarkılarıyla çocuklar renkler, sayılar gibi birtakım kavramları pekiştirebilir. Son sözüm şudur ki; bu tip çalışmalar yapılırken biraz daha titiz davranılmalı, 10 kez düşünülüyorsa 100 kez düşünülmeli diyorum…

 62. oğluşum çok seviyor pepee yi dilek hanıma katılıyorum bir çok çizgi filmden daha kaliteli trt çocuk çizgi filmleri ben biçoğunu izleyip süzdükten sonra izletiyorum oğluma anneler her konuda olduğu gibi bundada dikkatli olmalı çünkü her çizgi film çizgi film değil hakikaten çok şiddet içerikli olanlarda var

 63. BEHİCE ERTUĞRUL

  İlk Pepee’yi duyduğumda herkesin ondan konuşması beni çok rahatsız etmişti aslında uff bu da neymiş dedim sonra Çınar ile birlikte ben de izlemeye başladım ve hoşuma gitti.Müzikleri, çizgileri ve Türk geleneklerine uyarlanışı çok güzel. Diğer yabancı çizgi filmlerde bizim aile yapımıza uymayacak şeyler de olduğundan (kendi çocukluğumdan da pay biçerek) Pepee tercih sebebim oldu.Geometrik şekiller,sayılar,renkler olsun öğretici yanı çok fazla. müzikleri de çok hoş benim bile dilime dolanıyor gün içinde mırıldanıyorum hatta:) Ancak benim tespit ettiğim sorun şu;küsmeyi çok fazla kullanmaları ve inatçılığı Pepee’nin. Bunu çok fazla ön plana çıkarmasalar daha iyi olur diye düşünüyorum. Ayrıca her çizgi filmin olduğu gibi Pepee’nin de ticari yanının kullanılması çok doğal diğerlerinin olduğu gibi bunun da bu şekilde kullanılmasını tabi ki tasvip etmiyorum.

 64. sinem şamlı

  Elifçim Pepee ile yeni tanışman beni şaşırttı doğrusu.Ben çoktaaaaannnnn biliyorsundur sanmıştım.:)

 65. Pepee’nin ilk bölümlerinin Pocoyo’dan esinlenilidiğini izleyen herkes anlayabilir. Örneğin: http://www.youtube.com/watch?v=QPghyVzo3KU

  Ama sonraki sezonda hem Pepee’nin tipini, hem arka planı, hem de karakter sayısını geliştirdiler.
  Jenerikte bayrak kullanmalarının nedeni de belki yurtdışına da satmayı planlamalarından kaynaklanıyor olabilir.
  Yeni bölümlere örnek:
  http://www.youtube.com/watch?v=mG2YmYx0Njw

  Ama bazı konularda ticari hata yaptılar: Bebe mesela, bir türlü büyüyemiyor. Çünkü emziğini atsa onun Bebe olduğu anlaşılamayacak. Ayrıca çocuk büyüyecek ama adı Bebe kalacak. Sonra ataerkilliğe çok vurgu yapıyorlar. Ticari kaygı olduğunu sanıyorum. Türkiye’nin her bölgesinde izlensin filan diye herhalde… Ama işte Türkiye nüfusunun en az 7’de biri İstanbul’da yaşıyor. Çoğunluğun anneleri denize giriyor. Ters tepti bence muhafazakarlık kurgusu. Bir de Sabiha Paktuna Keskin olayı var tabii. EĞer ona danışıyorlarsa gerçekten, baş hatayı yapmışlar. Psikologlar, psikiyatristler, pedagoglar dururken bir nöroloğa danışmak pek akıl karı değil. Zaten annelerin çoğu da olumsuz örneklemeler olduğu yönünd ehemfikir. Bu kadar kişi yanılıyor olamaz. Bence tez zamanda bir pedagoga danışmaya başlasınlar.

  Ben TV’den değil, PC’den izlettiriyorum kızıma. Önce kendim izliyorum. Bölümü beğenirsem Youtube listesine ekliyorum. Kızıma da sadece listedeki bölümleri izlettiriyorum. Olumsuz bir etkisini görmedim. Zaten kızım en çok şarkılarla ilgleniyor, diğer kısımları pek izlemiyor bile. Henüz konu takibi yapabilecek yaşta da değil zaten.

  Ama genel olarak ben olumlu buluyorum. Sonuç olarak ilk defa bu kadar geniş kitlelere hitap edebilen Türk yapımı bir çizgifilm karakteri ortaya çıktı. Gelişimini iyi kurgularlarsa sonu güzel olur, diğerlerinin de önünü açar umarım.

  Dergisi ise felaket. O konuya girmeyeyim. Olumsuz elekştiri yapasım yok 🙂

 66. bi marketin salıncak kaykay koyulan park kılıklı yerlerinde 1 saatizledim hepsi ama hepsi pepe hareketleriyle küsüyor hıhh diyip dudaklar büzülüyor kollar kavuşturuluyor çok kötü görünüyorlar o vakit benim sıpamda dahil

 67. pokoyonun türkleştirilmiş hali olarak görüyorum ben pepeyi….
  pepe mi pokoyo mu derseniz ben ve oğlum pokoyo deriz.
  pepeyi bencil ve sürekli küsen biri olarak tanımlayabilirim ve bu özellikleriylede 3 yaşındaki oğluma olumsuz örnek olduğunu düşünüyorum.şu ana kadarda pepenin ticari ürünleride hiç dikkatini çekmedi…

 68. domesticfun@ refika tuzun

  pepee hakkinda bunca yorumu gorunce sasirmadim desem yalan olur. ‘milli’ tarih, ”milli’ cografya derken ‘milli’ cizgi filmden de beklentilerimiz yuksek milletce! bana gore de pepee tahammul fersah 1 yaratik ama kucuk ve buyuk fan’lari hatirina onu bir nefret objesine cevirmek istemem tabii:) 4.5 yasindaki kizim pepeeÿi seviyor ama bolumler sakiz gibi uzamaya basladigi anda cidden sikiliyor ve baska kanal talep ediyor. o anlar icimden ‘allahim sukurler olsun, bu cocuk galiba bi sey olucak bi gun’ diye gizlice seviniyorum. yukarida bir kac anne de yazmis, pepee’nin ve benzerlerinin (bir cok yabanci yapim da dahil) eril dili, tuyler urpertici. korumaci/dominant/ustten ustten erkek tavirlari en azindan her kiz cocugundan uzak tutulmali mumkun mertebe. bu arada hudayda’da 1 ayda 500 altin yedirilen kadini da cocuklarimizin diline pelesenk ettiler ya, helal olsun daha ne diyiim? kadin orgutleri hakli olarak hangi konuya yetiseceklerini bilemiyorlar ama bi ara buna da el atarlar mi diye 1 hatirlatmak istedim… bu arada kizi olanlar onlara kendilerini 2. sinif bir cins gibi hissettirmeyen cok az cizgi film olduguna daha 1 dikkat etmislerdir. kizimin en sevdikleri ve herkese tavsiye etmek istedigim birkac cizgi filmi de yazmadan gecemeyecegim: bence tum zamanlarin 1 numarasi: charlie and lola (sanirim turkce dvd”leri mevcut, ingilizce izleyenler icin de youtube ya da bbc entertainment), peppa pig, ben and holly’s little kingdom (nickleodeon), olivia (nickleodeon), dora the explorer, laura’nin yildizi (trt cocuk).

 69. pepee sağdan sola sayıyor ve cok büyük bi hata bu yuzden ben trtnin sikayet kısmına bu konuyla ilgili şikayet yazdım ama hiç bir şekilde dönmediler ve bugun rtüke şikayet ettim lütfen sizde sikayet edin ve bu konu hakkında bir şeyler yapılsın.

 70. Asagidaki videolar izlenince FECİ HALDE ESİNLENİLMİS(!) oldugu anlasilir.
  Beni Pepee’nin taklit olmasindan cok sonunda Yaraticisi: Ayse Sule Bilgic yazmasi sinir eder.
  Su an her ne kadar degistirilmis ve gelistirilmis olsa da Pepee kotu bir calinti karakter…