43 Yorum

Resmi açıklama ne zaman gelecek?

Hiçbir şeyden gerilmedim şu eğitim sistemi değişikliğinden gerildiğim kadar.

Kafayı yemek üzereyim, üzereyiz ve bir yetkili kalkıp da açıklama yapmıyor.

Cumhurbaşkanı’na yazıyoruz, okulöncesi eğitimin zorunlu olması gerektiğine, 5 yaşın ilkokul için çok erken olduğuna dikkat çekelim diyoruz.

Twitter’dan bağırıp çağırıyoruz.

Bloglarımızda yazıyoruz.

Millet Meclisine dilekçe gönderiyoruz.

Sesimizin duyulduğuna eminim.

Ama resmi ağızdan bir açıklama yok.

Veliler oradan buradan okuduklarından bir şeyler anlamaya çalışıyor. “Wikipedia’dan baktım, falanca ülkede ilkokula 5 yaşında başlanıyormuş”, “Milli eğitimde çalışan arkadaşımdan duydum, alt limit 66 aya çekilecekmiş”, “Falanca üniversite bildiri yayınlamış”, “Filanca uzman böyle demiş.”

Kaç gündür binlerce insanın uykusu kaçtı.

Milli Eğitim Bakanı bir basın toplantısı yapsın, velileri de çağırsın, sorularımızı yanıtlayacağına söz versin, kalkıp Ankara’ya gideceğim, yemin ederim.

Şunları soracağım:

 • Çocuğumun okula başlama yaşı hakkında inisiyatif kullanabilecek miyim?
 • Hayırsa, yaptırımı nedir?
 • Yıl sonu doğumlu bir çocuk annesi olarak çocuğuma bir sonraki yıl doğumlu çocuklarla göndermem halinde -birçok çocuğun velisinin 5 yaşında başlatacağı düşüncesinden hareketle- sınıftaki bazı arkadaşlarıyla arasında iki yaş fark olmayacak mı?
 • Hadi sen, ben inisiyatifimizi kullandık, #5cokerken dedik ve göndermedik. Anaokuluna gönderme imkânı olmayan, çocuğu bir an önce okula başlasın diye gözünün içine bakan velilerin çocukları 5 yaşında ilkokula gidecek. Onların canı patlıcan mı?
 • Müfredat ne durumda??? 60 aylık çocuğu ilkokula başlatmak söz konusu ama içerik ona göre uyarlanıyor mu? Evetse bunu kamuoyuyla paylaşmak için ne bekleniyor?
 • Okulöncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması gerekirken devre dışı bırakılması mutlaka, ama mutlaka bir müfredat değişikliği gerektirmiyor mu?
 • İlköğretime başlama yaşını geriye çekerken, önümüzdeki sene 1.2 milyon öğrenci yerine 2 milyon öğrencinin okula başlayacağı düşünerek hareket ediliyor mu? Bunun için yeterli öğretmen, bina, fiziki altyapı var mı?
 • Yoksa halihazırda -örneğin- 40 kişi olan devlet okulu mevcutları 70-80’e mi çıkacak?
 • Öyleyse, zaten özel okullara meyleden kesimin devlet okullarını iyice dışlayacağı düşünüldü mü?

Ve son olarak:

Kimsenin velileri bu kadar germeye, kafasını karıştırmaya hakkı var mı?

43 yorum

 1. kesinlikle haklısın blogcu anne, aynı şeyleri düşünüyorum, merak ediyorum, kızım 60 aylık, eylülde ilkokula başlatmak istemiyorum!!!! ne yapacağımı bilmiyorum…..

 2. Birde, yurtdışında bunun böyle olmadığı kesin ancak; bizim ülkemizde 5 yaşındaki çocuğu hala annesini giydiriyor, annesi yediriyor. Yani maalesef Türkiye’de 5 yaşındaki çocuklar ( istisnalar elbette var) birebir bakım ihtiyacındalar. Okullarda bu birebir alaka gösterilebilecek mi?

 3. aynı şekilde ben de kafayı yemek üzereyim… okudukça sinirlerim daha da bozuluyor 🙁

 4. oğlum ay sonunda 60 aylık olacak tamam belki yıl sonu doğan çocuklardan biraz daha büyük ama…hayır bu yaş konusu beni çileden çıkarıyor…ben 7 yaşın içindeyken ilkokul 1 e başlamasını erken diye düşünürken bu çok erken ..dediğin gibi kimse açıklama gereği duymuyor benim sorunum ne siyaset ne de başka bir konu benim tek derdim çocuğum.daha eğitimciler ne yapacaklarını bilemezken çocuklarımızın eğitimine yolun başındayken darbe atmak haksızlık değil mi çok doluyum bu konuda …bazı insanlar 5 yaş ın çok iyi olduğuna dair yorumlar yapıyor avrupa ‘da uygulama budur diyerek…isteyen çocuğunu yollasın saygım var ama benim görüşüme de saygı duyulmalı ve yollamak ailenin insiyatifine bırakılmalı diye düşünüyorum..

 5. Konunun kendisi için diyecek çok şeyimiz var bunun içinde elimizden geleni yapmaya çalışyoruz ne kadar dikkate alınırız bilinmez ama. benim söylemek istediğim;
  Bir insan milyonlarca annenin duygularına ancak bu kadar tercüman olabilir. Yürekten kutluyorum sizi

 6. Elif birde bu açıklamay bak,yaş konusunda net bir açıklama olmuş,
  Fulya,

  • Gerçekten kimse okumuyor, sadece birbirinin yorumundan referans alıyor …………Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Başkanı ve AKP Eskişehir Milletvekili Nabi’nin pazartesi günkü açıklaması (HABERTÜRK) : İlkokula başlama çağında çocuğu olan anneler, babalar, aileler haklı olarak bu konuda bazı tereddütler yaşıyor olabilirler. Çünkü bu konuda o kadar çok birbirini tutmayan iddialar ileri sürüldü ki bunun net bir şekilde bir kez daha vurgulanmasında fayda var. Zorunlu okula başlama yaşı 72 aydır. Yani Eylül ayı itibariyle 72 ayını dolduracak çocuklar zorunlu olarak okula başlayacaklar. Yani 6 yaşından gün alan çocuklar zorunlu ilköğretim çağına girmiş oluyorlar. 72 ayını doldurmuş çocuğunuz varsa onu okula başlatmak zorundasınız. Eğer çocuğunuz 60-72 aylık arasında ise zorunluluk yok ama aile isterse, çocuğunu ilkokula başlayabilsek erişkinlikte görüyorsa, öğretmenleri ona olumlu tavsiyede bulunuyorsa 60 ayından gün alan çocuklarda okula başlayabilir. Böyle bir tercih aralığı var. 72 ayını doldurmayan çocuğu okula göndermek zorunda değilsiniz. …….

   Göndermeyin ..çocugunuz bir yaş büyük olsun .. Emin olun göndermeyen tek siz olmazsınız. Normal başlama yaşı 72 ay olarak belirtiliyor çünkü.

   • Özge Hanım mesele bu kadar basit olsa keşke… Siz de göndermeyin olsun bitsin değil işte. Sınıflardaki yaş farkı ne olacak? 5 yaşında bi çocuklar 6 yaşında ve 7 yaşında 3 ayrı seviye nasıl bir arada olacak??? ben 7 yaşında göndersem çocuğumu 5 yaşındaki çocuk da 7 yaşındaki de harcanır!Hangi seviyeye göre eğitim verilecek??? Allah aşkına konuyla ilgili bilgisi olmayanlar eğitim sürecinin nasıl işlediği hakkında fikri olmayanlar biraz susun. Bu ülke zaten işinin ehli olmayanlar yüzünden bir yerden bir yere savruluyor. Ben bir öğretmen olarak bir o sınıfta ders anlatan öğretmene de acırım. Yazık! Kime ne anlatacak kime ne öğretecek? annelerin bir kısmı gönderecek bir kısmı erken diyecek… Kusura bakmayın ama çocuk oyuncağı mıdır ki buna kim nasıl neye göre karar verecek???? Bilmeyen artık konuşmasın, sussun, okusun öğrensin!!!

   • aile değerlendirecek diyor, bunun aile değerlendirmesi mi kalmış, 1000 tane uzman bu yaş erken, okuma yazma dahi öğretmeyin derken nüfus planlaması yapmayı dahi değerlendiremeyen aile mi değerlendirecek? kaldı ki zekası yeterli bile olsa duygusal gelişimi yetersiz oluyor çocuğun, 5 yasında okula baslamış bir ablam var ve hep bunun acısını üstün zekasına ragmen yaşamıştır.

 7. Saka gibi, inanamiyorum…Yurt disinda uzmanlar altini cizerek vurguluyor cocuklariniza ilkokul oncesi okuma yazma ogretmeyin, herseyin bir yasi vardir diye. Biz gidip tam tersini yapiyor ve daha oyun oynama, hayal gucunu gelistirme caginda cocuklarimizin sirtina canta verip okula mi gonderecegiz ?
  Ben 6 yasi bile cok erken buluyorum, cocuklar Turkiye`de sanki egitim konusunda yeterince bunaltilmiyormus gibi simdi bir de 2 sene daha da erken atilacaklar o stresli yarisin icine.
  Universite haricinde tum egitim hayatimi yurt disinda gecirdigim icin buradaki minnacik cocuklara yuklenen okul stresini cok yadirgiyordum zaten. Bu sacma 4,4,4, ustune tuz biber oldu gercekten.
  Daha 7 aylik hamileyim, ilk bebegim dogmadi bile ama bu konu beni gercekten cok endiselendiriyor.

 8. ağzına sağlık

 9. Gülay Öztürk

  60-72 ay diyorlar
  kızım temmuz doğumlu , eylülde başlasa 62 aylık
  vermeyip 1 sene beklesem 74 aylık
  bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
  egoları için çocuklar heba olucak….

  • ewet benim oğlum da haziran doğumlu.. geç veririm diye düşünüyordum ama bir sonraki yıl versem 72 aylık olacak… 72 ay olayı sadece eylül ve sonrasında doğanlar için geçerli yani…

 10. Dün oğlumun okulunda bununla ilgili bir toplantı vardı. Öğretmen açığının, başlama yaşının 60 aya çekilmesiyle boşta kalan anasınıfı öğretmenleriyle doldurulacağı söylendi. Bu yaz anasınıfı öğretmenlerine sertifika programı düzenlenecekmiş sınıf öğretmenliği için. İster verin ister vermeyin çocuğunuzu ama kesinlikle sertifikayla gelen bir öğretmen seçmeyin dediler bize kısaca.
  Yaş hala muallakta. 60-72 ay bu sene seçmeli ama seneye büyük ihtimalle seçenek sunmayacaklar. Bu demek oluyor ki çocuklar arasında ciddi yaş farkı olacak. Yaş gruplarına göre sınıflandırılacağı söyleniyor ama bu ne kadar inandırıcı ki?? Bunun için hiçbir çalışma, fiziki ortam yok ki.. Devlet okullarında sınıf mevcutlarının ortalama 50-60 olması bekleniyor. Şaka gibi… Bu durumda özele kayma durumu olacak, özel okullar da fiyatlarını uçuracak. Ne tarafından baksanız çelişki… Kafayı yememek elde değil…

 11. Benim oğlum henüz 2,5 yaşında,bu eğitim yılında biz direkt etkilenmeyeceğiz belki ama en az sizler kadar endişeliyim. Boş durmak istemiyorum,Cumhurbaşkanı’na yazdım, Millet Meclisi’ne dilekçe gönderdim, elimden başka ne gelir bilmiyorum ama en azından bu kadarını yapmayı oğluma borçluyum.Herşeyi koyun gibi kabul etmeyi istemiyorum,küçük de olsa birşeyler yapmış olmak içimi rahatlatıyor. Facebook’ta Bekir Coşkun’un köşe yazılarını paylaştım , okurken kendimden utandım diyebilirim , aşağıda paylaşıyorum.. Umarım birileri sesimizi duyar ..
  http://www.kemalistler.org/leylek-getirdi-imam-goturdu.html/

 12. benim cocugum da 5 yasinda okula baslayacak. gondermeyi dusundugumuz okullarla konusuyorum kimsenin birsey bildigi yok, onlar da aciklama bekliyor. dogru sorulari sormussun elif. 5 yasinda kizimi siralarda ders dinlemek zorunda birakmak akil isi mi? boyle bir beklentinin anlamsiz oldugunun kendileri de farkindaysa mufredati ona uygun nasil duzenleyecekler? simdi hamur saati simdi oyun saati mi diyecekler? benim gibi cocugunu 61 aylik okula baslatmak istemeyenlere bir cikis yolu verilecek mi? okullar cocuklari yas grubuna gore mi siniflandiracaklar? cevap istiyoruz!

 13. Leyla Navaro’nun “Gerçekten beni duyabiliyor musun?” kitabını okuyorum şu günlerde. Kitabın son bölümünde, son nokta olarak, “herşeyden öte, annenin mutlu olması gerekir.” diyor. Ne doğru! Annenin tüm duygularının çocuğa yansıdığını düşünüyorum. Fakat ben ne kadar kendimi geliştirirsem geliştireyim, oğluma nasıl daha fazla faydam dokunabilir diye düşünüp durayım, öte yandan birileri seni dürtsün! İçinde olduğumuz şu durumu aynen böyle görüyorum. Yapılan tek şey, velileri yormak, huzursuz etmek. Tamam, yapılandırmaya gidilebilir. Ama sonuç olarak NET cevap almak, tüm anne-babaların hakkı olmalı. Ki bizde huzursuzluğumuzu, endişelerimizi DAHA OKULA BAŞLAMAMIŞ çocuklarımıza yansıtmayalım.

 14. Bu eğitim işinin kotarılması için 20 milyar dolar civarı paranın KAMU İHALE KANUNU KAPSAMI DIŞINA ÇIKARILARAK kullanılacağı, derslik, okul, tablet, akıllı tahta vb. seyler için harcanacağı söyleniyor. 4+4+4’ün alt metni aynı zamanda birilerini çok zengin ederken bizim çocuklarımız arada kaynıyor gibi geliyor. Bu kanunları oylayan komisyonda kimin devlet okuluna giden çocuğu var acaba??? Politika kurbanı mı oluyoruz??? Kimse açıklama filan yapmazsa, veya bariz hatalı bir uygulama varsa ne yaptırımımız var??? Hadi biz kafamıza göre bir özel okul bulduk, sattık savdık çocugumuzu gönderdik, ya gönderemeyeler???

 15. Oğlum 2,5 yaşında. Önümüzdeki sene için anaokulları arayışına geçtiğim bir dönemde kafa karışıklığım had safhaya ulaştı. Neden mi ?Eğer tercihim özel okul olacaksa ister istemez özel okulların anaokullarına yöneleceğiz,çünkü anasınıfından gelenleri malesef ilkokullarına geçiriyorlar, yok devletse farklı bir okul olabilir.
  Önümüzdeki okul döneminde 5 yaşındaki çocukların ve velilerin durumunda asla olmak istemezdim.Sizlere gerçekten çok üzülüyorum,bu konuda yapacağımız her türlü girişime de destek vermeye hazırım.Bizde sizin kadar olmasa etkilenmiş durumdayız.
  İster istemez velilerde özel okul tartışmaları yapmaya başladılar. Devlet okullarının bu sistem için yetersizliği ortada ,hocaların bile kafası karışık…E tabii özel okul fiyatları da artık tavan yapar…
  Çocuklarımızı deneme tahtasına dönüştüren , altında çeşitli anlamsız açıklamalar yapan bu zihniyeti algılamayamıyorum.Bu tartışmaları utanmadan yurt dışındaki sistemle birde karşılaştırılıyor, yurt dışındaki devlet eğitimin sağladığı olanakların çoğuna bizim ülkemizdeki çocuklar sahip değil.
  Düşünmeyi, okuduğunu anlamayı , tartışmayı sağlamayan bir eğitim sistemimiz var.
  Varsa yoksa Sınava hazırlansınlar,ancak dünya görüşü olmasın.Ne gerek var bizde düşünen birey yetiştirmeye????Sonuç olarak eğitim sistemini geliştirmek yerine,çok daha beter hale getiren politikacılara teşekkür ediyoruz. (!)

 16. Dunku 5 yas yazisina biraktigim ve bazi yanlis anlamalara sebep olan, suclandigim yorum uzerine bugun bir aciklamada bulundum. Umarim dunden hatirlayanlarin firsati olur ve bir göz ativerirsiniz.

  Daha onceki 4+4+4 yazilarinda da soylemey calistigim gibi “benim her nekadar 5-6-7 yasinda Turkiye’de okula gonderilcek bir cocugum yok” ama kaygilarinizi gercektende anliyorum. 5 yas yazisina bugun yazdigimda ise okula baslama yasi kadar kaygilanmamizi, endiselenmemizi gerektiren bir cok yani var bu yasanin. Oyuzden yasayi bir butun olarak irdeleyip, diger olumsuz yanlarini, risklerini ve getircegi belirsizlikleri ve iddia ettigi köklu bir degisiklikleri tumden incelemek, elestirmekte gerekiyor diye dusunuyorum. Yoksa 7 yasindan 5 yasa indirdik fakat mufredatta degisecek ilk sene herkes icin ilk sene anasinfi olcak, önumuzdeki yaz 3 ayda sertifikali anaokulu ögretmenleri yapacagiz diye 5 yas sorununun cozuldugunu- agzimiza bir parmak bal sürülmesine” bence izin vermemek lazim.
  ps: dunku yazilarda bir yanlis anlamaya da sebep vermek istemem, bununda altini cizeyim. Kimseyle, hukumetle vs. tartismiyorum. Sadece bu yasanin risklerinin 5 yasin otesinde oldugunu dusunuyorum, ve kader kismet, deneyelim gorelim diye de dusunulmesini dogru bulmuyorum. Eger bir bilimsellik, öznellik olacaksa da “pilot bolgelerde, pilot calismalar, veli insiyatifi ve katilimi ile yapilabilir.” Veliler de, okul da pilot calisma geregi kontrollu bir calisma surdururler. Yoksa her cikan antibiotigin, ilacin gelismekte olan ulkelerde denenmesi gibi her yasa teklifinin tum ulusa dayatilmasi, arada matematiksel aritmetik oyunlarla ailelerin kafasini karistirmaya gerek yok. Denemek görmek isteyen aileler isterlerse bu tip pilot calismalara katilsinlar. Ama cocugu prematur dogmus, nufus kaydinda +60, olsa da ya da allah esirgesin, evlerden uzak bebekliginde SIKINTILI bir donem yasanmissa o ailelere haydi okula demek cok yanlis. Ve gec kaldiniz ceza verceksiniz demek daha da yanlis. Bunlari görmezden gelmek ve kabullenmek. Iste benim elestirim bu yöndeydi. ve yine de Dil sürcmelerim icin pardon diyorum.

 17. bu 4+4+4 hayatımıza girdiğinden beri bahsi her geçtiğinde midesine kramplar giren… Stresten bütün vücudu elektriklenen, yüzünde sivilceler çıkan bir anneyim… 3 yaşındaki çocuğumun 5 yaşındaki halini düşünüp “acaba o sıralarda nasıl oturacak, o çantayı nasıl taşıyacak, yemeğini yiyebilecek mi, okuma yazma öğrenme telaşında tuvalet ihtiyacını görmeyi becerebilecek mi” diye düşünüp duruyorum. Kesinlikle 5 çor erken… 5 yaş, okul öncesi eğitim için doğru bir yaş ama ilkokul için bu çok saçma, mantıksız… İlkokul öğretmenleri, anaokulu öğretmenleri de sesimizi duyurmamıza destek olmalılar…

 18. Bence hiç resmi açıklama yapmasınlar. Resmi açıklamalar Zaytung haberleri gibi oluyor çünkü artık. Mesela YGS kaldırılıp, yerine BKS getirilecekmiş. En “resmi” ağız olan Milli Eğitim Bakanı açıklamış: http://www.dipnot.tv/27134/omer-Dincer-hukumetin-yeni-planini-acikladi-YGS-YERiNE-YiLDA-BiRKAc-KEZ-SiNAV-%28BKS%29.aspx

  BKS’nin açılımı neymiş? “Birkaç Kez Sınav”

  Yemin ederim Zaytung haberi sandım ilk duyduğumda.

  Resmi açıklama yapmasınlar bence. Türk mantığında ilerleyelim: Kervanı yolda güdelim. Arada birkaç kuşak genç zayi olsun. Baktık olmadı eski sisteme döneriz nasıl olsa.

  Güleyim mi, ağlayayım mı şaşırdım yemin ederim ya!

 19. kızım henuz 16 aylık bızım ıcın erken ama zaman okdr hızlı gecıyorkı heranne gıbı cocugumun gelecegınden egtımınden bu ulkede endıse duyuyorum cevabı olmayan bırsuru soru belırsızlık ama sunu ıyı bılıyorum kızım ne olursa olsun 5 yasında okula gondermıcem gerekırse cezada odıcem ama gondermıcem benkı devlet okulunda okumus bırı olarak cocugumuda devlet okulunda okutma taraftarıydım ozel okullara hıc sıcak bakmadım ama eger bu sıstem boyle kalırsa artık kararım kesın kızımı ozel okula gondercem ve bu sıstemsız sacma sapan egıtımı cocugumun gelecegı ıcın akademık karıyerı ıcın devlet okulunda aldırmıcam cokmu zengınım hayır ama daha cok calıscm ustumden kıscam gezmemden kısacam yememden kısacam sonucta ıyı ve en azından yasında alması gereken egıtımı almasını saglıcam belkı bu ugurda cok ıstedıgım ıkıncı cocugumuda yapmıcam onuda ılerde ozel okula gondermem gerekırse bu ıale butcesı buna yetmıcek cunku elımdekı cocugumun egıtımı ıcın calıscam ve en kızdıgımda dun haberlerde hala bızım basbakanımız uc cocuk yapın kardesım allah rızkını vercektır dıyor bıze mustahak sanırımm

 20. Düşündükçe uykularım kaçıyor şimdidien. Geleceğimizle oynuyorlar ama hiç birşey yapamıyoruz.. Sivil insiyatif oluşturulmalı
  Yaptırımımız nedir diye sormuş bir arkadaş hakikaten nedir.
  Bekir Coşkun ne güzel yazmış bakın ;

  Leylek Getirdi, İmam Götürdü

  Sinemaya götürse halası, kırk soru sorarsın anne…

  “Hangi sinema?..”
  “Film nasıl?..”
  “Kaçta biter?..”
  “Elini bırakma halası…”
  Ama çocukların nasıl bir yaşama götürüldüğünü belirleyecek 4+4+4 diye kıyamet kopuyor meydanlarda…
  Sormuyorsun anne…
  *

  Halıya düştüğünde…
  Dolabın arkasına saklandığında…
  Kapının önüne çıktığında diyelim…
  Arkasından camdan bağırdığında kırk mahalle duvar:
  “Ceeeeeemmmmm…”

  İmam çocuğun yaşamını değiştiriyor… Eğitimini kendine göre yeniden düzenliyor… Sanki “gâvur” çocuğuymuş gibi, onu “dindar nesil” yapacağını söylüyor…

  Hangi karanlık sokakta kaybolmak tehlikesi bekliyor çocuğu?..
  Ama annesi, sessizsin…
  *
  Medeni dünyanın neresinde daha 5 yaşında oyunlarından koparıp annesinin elinden alsalardı çocuğunu… Ya da dünyanın neresinde; çocuğunun 8 yıllık temel eğitimini 4 yıla indirselerdi… Cin tuzaklar kursalardı bebeğine…
  Bir milyon anne meydandaydı…

  Dünyanın neresinde olsaydı… Beşikler, çocuk arabaları çoktan bırakılmıştı TBMM’nin önüne…

  Bebeklerine söyledikleri ninnileri söyleyeceklerdi meydanlarda…

  Ve kimse durduramayacaktı anneleri…

  Çünkü anne olmak öyle bir şey…

  Ama anneye “4+4+4 nedir?” diye sor istersen…

  Bihaber…

  *

  İşte…

  Sadece yiğit KESK emekçileri oradaydı, alnı öpülesi…

  Ve bir avuç eli öpülesi yürekli Eğitim-Sen’li öğretmen sadece…

  Polisin copu, gazı, boyalı suyu, saldırısı, dayağı, tekmesi karşısında çocukların geleceğini vermek istemediler…

  O kadar…

  Anneler, babalar ise yoktu…

  *

  Dün saydım:

  Çocuk, öğrenci, eğitim, anne, okul, zart, zurt ile ilgili tam 1300 dernek ve vakıf var… Çocuk sevgisini malzeme yapmış yonta yonta gidiyorlar bir bakıma…

  “Fon dağıtılacak” deselerdi, hepsini meydanda görecektiniz…

  Utanmadan…

  Ama bir ulusun tüm çocuklarının geleceği saptırılıyor, onlar da gözükmediler…

  *

  Ama anne, önce sen…

  Sen neredeydin?..

  Son birkaç günde neler oldu bir bilsen…

  *

  Çocuklar sorduğunda şöyle dersin artık:

  “Leylek getirdi, imam götürdü…”

  • Çok güzel yazı evet.
   Organize olmak gerekiyor.
   Yazılabilecek heryere yazmak, çalınabilecek tüm kapıları çalmak.
   ülkenin küçük ve merkeze (Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerine) uzak bir ilinde yaşıyorsanız sadece netten destek verebiliyorsunuz benim gibi.
   Ama haftaya Ankara’dayım. Bir yürüyüş,toplantı filan olacaksa ORADAYIM.
   İmge’nin bebek arabasını meclisin önüne bırakmak için !

  • Vakıflara da yazmalıyız diye düşünüyorum.
   TEGV’e yazdım ben şu an.
   Sordum: “Neredeydiniz ?”

 21. Arkadaşlar istedikleri kadar eğitim sistemini değiştirmeye uğraşsınlar , o sistemi uygulayan öğretmene önem vermedikten sonra neye yarar, öğretmenin biraz yeteneği olsun, biraz da kafası rahat (nasıl olacaksa) kundaktaki bebeğe okuma yazma öğretir:)))

 22. Benim gorebildigim kadariyla durum ozel sektore yarayacak. Gelir seviyesi dusuk ailelerin cocuklarini yeni sisteme teslim etmekten baska bir caresi yok. Bu cocuklar erken yasta meslek egitimine yonlendirilecek, ara eleman acigini kapatmak icin kullanilacaklar. Gelir seviyesi elveren, biraz sikintiyla da olsa cocugunu ozel okula verecek ve mesleki egitim/ciraklik yolundan uzak tutmaya calisacak. Bakin bunun icin tesvik de hazir.
  http://www.sabah.com.tr/Egitim/2012/04/04/tesvik-ozel-okullarin-sayisini-ikiye-katliyor

  Ustelik her ne kadar veliler buna itiraz da etse, hukumet kulaklarini tikayacak, duymazdan gelecek, cunku genel secimlere daha coook var.

 23. herşey o kadar acayip ki. okullara yazı geldi, müdür odaları 12 m2’yi geçmeyecekmiş, bu alandan büyük odalar sınıfa dönüştürülecekmiş vs vs. 2 milyon öğrenciyi böyle sığdıracaklarını sanıyorlar anlaşılan.
  öğretmen açığı da yukarıda yazıldığı gibi sınıf öğretmeni görünümlü anasınıfı öğretmenleriyle kapatılacakmış. 40 günde öğretmen yetiştiren!! sistemden de bu beklenirdi zaten. peki o anasınıfı öğretmenlerine hiç sordular mı acaba sınıf öğretmeni olmak istiyorlar mı acaba? işin bir de bu boyutu var. 4-6 yaş grubuyla çalışmak istemiş, mesleğini ona göre seçmiş öğretmenleri sen şimdi çok farklı bir yaş grubuyla çok farklı şeyler öğretmek için kara tahtanın başına geçiriyorsun. nerden tutsan elinde kalıyor. çarş-perş iş bıraktık, yürüdük biz ama inan vatandaş tepkisiz. politik değil ki bu, sendikaya vs takılmadan velilerin de desteğini beklerdim ben mesela ama olmadı

 24. bir de aklıma takılan şu var elif defnenin okuluyla da konuştuk. şimdi tut ki biz çocukları 5 yaşında okula yollamadık. (ben de düşünmüyorum o ayrı) peki biz o bir yıl bu çocuğu ne yapacağız? tam okula başlayacağı sene evde tutamayız. e gönderebileceğimiz bir okul öncesi kurum da olmayacak, ilkokul 60 ayda başladığı için onlar da 60 aydan büyük öğrenci için sınıf açamayacaklar. o zaman ne olacak:(((

 25. Vakıflara da yazmalıyız diye düşünüyorum.
  TEGV’e yazdım ben şu an.
  Sordum: “Neredeydiniz ?”

 26. Hedef 4 yaşta okul çağı

  Okul öncesi eğitimin yeni sistemde zorunlu olmamasına rağmen 4 yaş çağ nüfusunda okullaşma oranlarının artırılması için çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini belirten Kocabıyık, “Sayın bakanımız bu yönde talimat verdi. Hedefimiz 48 ay çağ nüfusunda yüzde 100 okullaşma oranına ulaşmak. Özellikle dezavantajlı çocuklarımız için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 27. Ben zaten milletvekillerinin hiçbirinin gerçekten bu ulusu önemsediğini sanmıyorum,çocuklarınızın hepsinden ileride sivil kayıplar diye sözedecekler,bizim jenerasyondan dershane parasını ödeyemediği için intihar eden,ygs’ye gireceği için stresten kalp krizi geçirip ölen gençler gibi.

  Öğretmen psikolojik olarak yeterli olmadığı sürece(hayatı boyunca öğretmen travması yaşamamış olan kimse var mı?),çocuklar sınıflara kavanoz gibi tıkıştırıldığı sürece,müfredat dinden,askeriyeden,politik çıkarlardan,ataerkillikten bağımsız olmadığı sürece zorunlu eğitimi kaç yıl yaparsan yap o çocuklardan hiç bir şey olmaz.Belki çok acımasız konuştum ama çok öfkeliyim bu ülkenin eğitim sistemine kaç genç harcandı,kaç genç daha harcanacak…Hazırlıklı olun aileler,binbir emekle yetiştirdiğiniz çocuklarınız ”3 ay tatil maaşım da yatar oleeeeey” kafalı öğretmenlerin ve kafasız politikacıların elinde yontulacak.

 28. Bence 66 ay sınırıda sakıncalı şimdi ocak-şubat 2007 doğan çocuk zorunlu mu olacak…2006 yılında doğanlar zaten bu sene anasınıfına gitti.Fakat 2007 doğumlu bir senesi var diye göndermedik..Şimdi burada mağdur olan ocak-şubat 2007 doğumlular olacak…Onlara bir hak tanırlar herhalde….Çünkü onlardan seneye gidecek diye anaokuluna gitmeyen çok var…

 29. kafam çoook karışık oğlum yağız efe 2007 temmuz doğumlu 2 senedir özel bir anaokulunda okuyor ben bir sene daha gönderme taraftarıyım ama yazılanlar çizilenler kafamı bitirdiii…. oğlumun sırtına çantasını takıp hadi oğlum devlet babalar böyle uygun gördü yürü yavrum okulamı diyeyim nasıl diyeyim bilemedim göndersem çokkk küçük göndermesen beni ve oğlumu neler bekliyor…nolur biri bana cevap yazsın…

 30. ocak 2007 dogumlu kızım var yani 66 ayını dolduruyoruz ılkokula baslıyor okulumuzda dun okula olgunluk testi yapıldı ve duygusal olarak hazır degil dendi ve gondermeyi dusunmuyordum zaten ama niye bu kadar sınırımızı bozuyorlar gunlerdir özel devlet ne kadar okul varsa gıdıyorum konuşuyorum hiç kimsenin fikri yok tek ortak fikir bu sene göndermeyin inanın sınırımden uzuntuden basım agrıyor dunden beri inanın vatanımdan soguttu bu duşuncesiz insanlar her şey bu kadar kolay olmamalı en azından bu sene istege bırakılmalı mufredat her şey hazırlanmalıydı

 31. Merhaba, benim de 2006 Kasım doğumlu bir oğlum var, bu yıl 5 yaş grubu anasınıfına gönderdim, önümüzdeki yıl da 6 yaş grubu anasınıfına gönderip, daha sonra ilkokula göndermeyi planlıyordum, şimdi herşey karıştı, üstelik sorularımızı soracağımız muhatap yok. En son duyduğum şey ise beni çileden çıkardı, eğer oğlumu bu yıl ilkokula göndermezsem okula gitmediği her gün için 15 TL ceza ödeyecekmişim!!! Bu konuda MEB’e e-bilgi edinmeden mail attım, cvp bekliyorum, bakalım neler olacak???

 32. 5 yaş çoook erken erken olduğu kadar birde 5yaşındaki çocuk ile 7 yaşındaki çocuk aynı sınıfta fiziken ve zihinsel olarak nasıl uyum sağlayacak aklım hiiiiiç almıyor teşekkürler.