41 Yorum

Organik Annelik

Kısa bir süre önce iletişime geçti benimle Nesrin Patan Şahin.

Dedi ki:

4,5 yaşında Defne’nin annesi, Posta Gazetesi’nde reklam satış direktörü ve aynı zamanda yüksek lisans yapan bir öğrenciyim.( bu arada ikinci çocuk gel gitleri yaşayan bir kadın )

Bilgi Üniversitesi Adschool’da yüksek lisans yapıyorum. Bu dönem üzerinde çalıştığım derslerimden biri online topluluklar üzerine. Siz ve diğer arkadaşlarla bu sayede tanıştım.

Dersin adı digital etnografi. Araştırma konum ise “Annelerin çocuklarının beslenmesinde ORGANİK BESİN’e verdikleri önem”.

Bahsettiği araştırması için belirli sorulara yanıt arıyor. Ve bu konuda Blogcu Anne takipçilerinin yardımını rica ediyor. Araştırmasının sonucunu bizlerle paylaşmaya da söz verdi.

Soruları şöyle:

1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir?
b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir?
c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur?

2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer?

3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz?

4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz?
a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı?

5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz?

6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi?

8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum.

Vereceğiniz yanıtların Nesrin’in araştırmasına yardımcı olacağı kadar, birbirimizin yanıtlarından öğreneceğimize de inanıyorum. Ben de yorum kısmında yanıt vereceğim.

Katılımınız için teşekkürler.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

41 yorum

 1. Artık organik sertifikasına güvenim yok çünkü bir tarla gösterip onun üzerinden sertifika alıp yollarına devam ettiklerini öğrendim. Burası Türkiye olur dedim geçtim. Güvendiğim bir tarladan alıyorum sadece önsezilerimle bu güzel kokuyor falan diyerek sebze alıyorum. Sağlıklı beslenmeden anladığım kışın domates yeme de kaldı üzerine birşey ekleyemedim.Sütü organik alıyorum çünkü çok pahalı Türk aklımla vardır kesin bişey iki katı fiyatlı diyorum. Pazarlar yeterli değil, kısıtlı bölgelerde sabah ulaşamazsanız alışveriş yapmak mümkün değil. Son sorunun cevabı ise çocuk büyüdükçe beslenme farkında olmadan bırakılıyor çünkü aaaa yazık annesi büyüdü artık biraz yesin arkadaşlarının yanında eksik kalmasın diyen bir koro var. Yolda sevinsin çocuk diye iyi niyetli insanlar şeker veriyor vs.

 2. 1- organik gıda kalmadı artık, köydeki arkadaşlarımız kendi yediklerine bile hormon kullandıklarını söylediğinden beri varlığına inanmıyorum pazarlama taktiği olduğunu düşünüyorum.
  a)hayır
  b)nispeten
  c)hayır.
  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
  mevsiminde taze sebze meyve, et süt yumurta, en azından işlenmemiş gıda tüketimi
  a)hayır
  3)hayır. organik= doğal ise yok artık öyle bişey
  4)mevsiminde ve yöresinde yetişen sebze meyve
  a)yok
  5)Organik pastörize süt
  6)geçerliliğine güvenmiyorum
  7)..
  8)hayır, zaten yeterince başka yollarla kötü beslenmeyle karşılaşacağı için hassaslık eskisi kadar olmuyor.

 3. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
  *** Tarım bakanlığından verilen mavi-yeşil amblem ilk aklıma gelen.
  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir? *** Hayır.
  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir?*** Hayır.
  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur?
  *** Organik amblemi varsa evet, ama katkı maddesi olduğuna inanıyorum, uzun raf ömürleri olabildiği için.

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz? Her renk yiyeceğin, taze olarak tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karbonhidrat, protein ve yağ almak da önemli.
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer? Hayır.

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz? *** Evet, organik anneyim. Bunun günümüzde zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Organik olmayan gıdalara güvenmiyorum. Özellikle de tavuğa. Dışarda ya da işyerimde tabiki çıkan yemeği yiyorum (organik olmadığı halde) ama tavuk asla.

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz? *** Tavuk, yumurta, kuru baklagil, sebze-meyve.
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı? *** Hayır, organik olmayan ürünlerden de aldığım oluyor, örneğin makarna.

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz? *** Halen güvenilir açık süt satan bir sütçü bulmaya çalışıyorum. Bulduğum anda açık süt almaya başlayacağım.

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz? *** Sertifikalara güveniyorum. Denetlemelerin sıkı yapıldığını düşünüyorum.

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi? *** Kesinlikle yeterli.

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum. ***Bunun yaşla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu şekilde yaşamaya başladık, böyle de gider diye düşünüyorum. Çünkü sadece çocuk için değil, kendimiz için de bunu yapıyoruz.

 4. 1 Ekşiyebilen bozulabilen uzun süre beklediğinde hatta böcekleşebilen…
  2 Sağlıklı beslenmek deyinde kutuya girmemiş ürün Ahmet Aydın’ın dediği gibi ” raf ömrü ne kadar uzunsa bizim ömrümüzü o kadar kısaltır” sözünü biraz destur edinmeye çalışmak.. İçilecek su en önemlisi ,Şampuan diş macunu sabunda sağlıklı yaşamaya giriyor
  3 Organik sertifikalrına organik ürün sözlerine ve etiketlerine maalesef kendi adıma güvenemiyorum,
  4 Keşke sağlıklı ürün daha çok çooğlasa
  5 Organik pastörize süt benim bildiğim piyasada yok organik UHT süt varki bence UHT olduktan sonra organik olmasının hiiç anlamı yok organik pastörize süt olsa piayasada bence en çok satan ürün olur!!!

  6 Ben güveilir bulmuyorum!
  7 Yeterli değil…Ama desteklemeye çalışıyorum
  8 Organik gıda değilde sağlı beslenme alışkanlıkları edindirmeye çalışıyorum ama yaş ilerleyince esneklik payları daha çok artıyor, Ama yinede ev alışverişlerinde düzenli olarak UHT süt, salam , meyva suyu, kola cips kutulu ürün türevleri girmiyor

 5. 1-Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?

  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir?
  Değildir.

  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir?
  Değildir.

  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur?
  Eğer organik etiketi varsa organiktir. İzin verilen katkıları içeririyordur. Örneğin koruyucu içermez ama katılması elzem bir katkıyı içerir. Mesela organik zeytinin üretiminde sitrik asit eklenir asitlik için. Bu katkının diğer ismi limon tuzudur. Raf ömrünü uzatmak için bir koruyucu eklenmesi organik üretimde yasaktır. Raf ömrü ancak fiziksel işlemlerle uzar (pastörizasyon, kurutma gibi)

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
  Bundan 200 sene önce de varolan besinleri dengeli bir şekilde tüketmek diyebiliriz bence sağlıklı beslenmeye en kaba haliyle. Tabağın yarısı sebze, 4de biri protein, 4de biri karbohidrat. Tabağın yanında içilecek bir ayran, yenilecek bir kase yoğurt. Günde 3ü geçmeyen meyve.

  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer?
  Hayır çünkü organik reçel de var. Organik gıda sadece kimyasallardan serbest demektir, illa lifi yükske, şekeri ve yağı az demek değildir.

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz?
  Yarı organik anneyim. Çocuğuma kendi yediğimiz meyve ve sebzelerden veriyorum ve eti de yöresel kasaptan alıyorum (büyük şehirde yaşamıyorum). Ama süt, yumurta ve tavuğu mutlaka organik alıyorum. Kendim normalini yiyorum ama çcouğuma bu üç gıdanın mutlaka organiğini yediriyorum.
  Bence organik bazı kalemlerde gereklilik. Örneğin tavuk ve ürünlerinde. Konvansiyonel tavuk üretiminde antibiyotik vb verildiği biliniyor; sıkışık yerlerde dolaşmayan ve et tutması için sağlıksız beslenen tavuk üretimi söz konusu. Organik tavuklar da mükemmel değiller tabi ki ama en azından daha az kimyasal, ilaç alıyorlar.

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz?
  Yumurta, tavuk, süt, yoğurt

  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı?
  Hayır, evime her türlü sağlıklı gıda giriyor. Henüz organik pazı ya da ısırgan otu yetiştiren görmedim netekim.

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz?
  Kesinlikle ambalajlı süt. Çiğ sütün risklerini kaldıramam. İki gram fazla yarar alsın diye evladımı öldürme riskine giremem. Organik ya da değil kesinlikle ambalajlı süt. Çocuğuma organik ambalajlı süt. Çiğ süt satılması ve kullanımı kanunen Türkiye’de yasaktır ama uyan kim.

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Sistemin açığı yok gibi gözükse de dünyada hiç bir sistem % 100 sağlam işlemiyor. Mutlaka kaçaklar vb. oluyordur ama genel olarak güveniyorum. Ben de bu işi yaptım, çok ağır şartları var. Bununla ilgili bi kaç sene önce yazdığım yazıları paylaşmam sorun olmaz umarım : http://www.gidamuhendisim.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=11&Itemid=14

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi?
  Değil ama esasında üretim ihtiyacı karşılamak için yeterli değil. Fiyatlar yüksek çünkü sertifikalı tohumlar yurtdışından geliyor. Sertifika firmalarının ücretleri çok pahalı, her bir denetime para alıyorlar. Organik işi Türkiye’de ne yazık ki zengin çiftçinin ve üreticinin altından kalkabileceği bir iş hala. Pazarlar belirli semtlerde kuruluyor. Taşrada yaşayanlar ancak ayda yılda bir pazarlara uğrarlarsa ya da internetten sipariş verirlerse ulaşabiliyor organiğe.

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz?
  İlk 3 yaş önemli. Henüz bebeğim 2 yaşında. Bir süre sonra kreşe başlayacak ve oradaki yemekleri %100 kontrol edemeyeceğim. Maddi ve manevi olarak devam ettirebildiğim kadar organiğe devam etmek isterim. Bir insanın kemik gelişimi 24 yaşında tamamen duruyor. Zihinsel aktivitesinin en yüksek olduğu yani yakıta en çok ihtiyaç duyduğu zaman da 18li yaşlar. Bunları bilen bir anne olarak 3 yaşında organikten vazgeçmem sanmıyorum.

 6. 1- bence organik gıda tohum genlerinde oynama yapılmamış ve hormon ve zararlı gübreler atılmadan toprakta büyümüş meyve sebzelerdir. toplandıktan sonra da herhangi bir koruma, ömrünü uzatma işlemi yapılmamış olmalıdır. ayrıca bu ürünlerin yetiştiği tarla, hormon kullanan tarlalardan uzakta olmalıdır.
  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz? sağlıklı beslenmenin diğer adı dengeli beslenme bence. yani tüm besin gruplarından gerektiği kadar tüketmek. sebzeleri fazla uzun süre ısıl işleme tabi tutmadan doğru pişirme yöntemleri kullanarak pişirdiğimiz gıdaları tüketmek bence sağlıklı beslenmedir.
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle olmaz. tüm besin gruplarını içeren bir beslenme şeklidir. Et balık gibi ürünler de buna dahildir.

  3)Organik anne misiniz? Değilim, ma hormonlu gibi görünen yiyecekleri, kavanozdaki yiycekleri genelde almıyorum, marketlerin sebze meyve reyonu yerine pazardan alışveriş etmeyi tercih ediyorum. Bir de İpek hanım’ın içftliğinden alış veriş etmeye özen gösteriyorum.

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz? organik lafını sevmiyorum, doğal diyelim. daha çok meyve sebzeyi. domates, salatalıkgibi.
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı? yok ben onlardan değilim.

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz? günlük şişedeki sek sütü tercih ediyorum. anne sütüne an yakın besin öğeleri içerdiği için.

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz? yanıltıcı olabiliyor. tarlanıın küçük bir kısmı için alıp, tüm mahsülü organik gösteren çiftçileri çok duyuyoruz. güvenilir gelmiyor.

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi?değil. miktarı az.

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? bizimki henüz 3 yaşında, ilerde de bu hassasiyeti sürdürürüm diye düşünüyorum.
  çünkü bu dikkatli davranış, çocuğumuz ile birlikte başladı ama bizim yaşam şekli olarak benimsediğimiz bir konu haline geldi.

 7. 1-c
  2-a)Hayır
  3-a)Hayır. Ama mümkün olduğunca katkı maddesiz şeyler yedirmeye ve hazır gıda vermemeye çalışıyorum.
  4- Memleketten gelen biraz meyve sebze.Annemin kendi yetiştirdikleri. a)Hayır.
  5- Pastorize günlük süt.
  6- Şüphelerim var.Gerçekten organik olup olmadıkları ile ilgili.
  7- Bilmiyorum.
  8- Yaş ilerlesede önemli bence.

 8. Ben bu konuda bir blog yazıyorum ve organik anneliği gönülden destekliyorum.
  1) Tohumu nesilden nesile geçen yerel ve atalık tohum olup hiç bir genetik müdahaleye uğramayan, kimyasallarla kirlenmemiş toprakta kimyasal gübre, hormon, böcek ilacı ve benzeri suni maddeler kullanılmadan doğal yöntemlerle yetiştirilen ve alanında yetkin kurumlarca sertifikalandırılmış meyve ve sebzeler organik sınıfına girer. Organik vasfını kazanabilmesi için bir sebze ya da meyvenin çok özel şartlarda yetişmiş ve sertifikalandırılmış olması gerekiyor. Bunu evde ya da şehir içinde başarmak çok güç. Ama tohumlarınız yerel ve genetiği değiştirilmemişse, organik toprak ve gübre kullanıyor ve zararlı böceklerle sarımsak ya da arap sabunu gibi doğal şeyler kullanarak mücadele ediyorsanız tam anlamıyla organik olmasa da oldukça ‘doğal’ mahsuller elde edebilirsiniz. Organik gıda deyince benim ilk aklıma gelen gıda süt. Kavanozlardaki organik gıdaların üzerinde %100 organik yazıyorsa ve güvendiğim bir sertifika taşıyorsa, içinde sentetik katkı olmadığını düşünürüm, çünkü ısıl işlem, vakumlu ambalaj, vb gibi doğal teknikler kullanılmış olabilir. Yine de taze organik gıdayı her zaman kavanozdakine tercih ederim.
  2) Sağlıklı beslenme olabildiğince taze, organik, az işlem görmüş, paketlenmemiş meyve ve sebzeler, tam tahıllı ürünler, lifli gıdalar, organik süt ve süt ürünleri, organik yumurta ve et, soğuk sıkım sızma zeytinyağı içeren, şeker ve tuz tüketiminin en düşük seviyede tutulduğu bir beslenme düzeni bana göre.
  3)Kesinlikle evet. Bence hayatımızın kimyasallarla, GDO’larla kuşatıldığı bir dönemde bu bir lüks ya da geçici bir heves değil, maddi gücü yetebilen herkes için bir gereklilik.
  4) Mevsiminde meyve ve sebzeler, süt, peynir, zeytin, zeytinyağı ve özellikle de tavuğu organik olarak tüketiyorum.
  5) Ben açık süte karşı değilim, bir dönem tükettim, ama hem organik, hem cam şişede hem de pastörize (günlük) sütler çıkınca onları tercih etmeye başladım, çünkü sertifikalılar.
  6) Tarım Bakanlığı ve Ecocert’in sertifikalarına güveniyorum.
  7) Organik pazarlar İstanbul’da yeterli ama Anadolu’da yeterli olmayabilir.
  8) Şu an oğlum 15 aylık. Birlikte yaşadığımız sürece ben onu organik beslemeye devam edeceğim. Hayatının geri kalanında da organik tüketmesi için onu bilinçlendireceğim.
  Herkese daha organik, daha sağlıklı günler diliyorum.

 9. 1. Organik gıda denilince benim aklıma herhangi bir kimyasal müdahale olmadan, mevsiminde yetiştirilen ürünler geliyor. Örneğin organik sera domatesini anlamıyorum.
  a) Hayır, değildir. b)Hayır, değildir. c) Bildiğim kadarıyla bir miktarr katkı maddesi/koruyucu içeriyor, ancak belirli yasal kriterler var.

  2. Hayır. En az organik beslenme kadar önemli olan bir şey varsa o da yerel tüketicilerden alınan mevsim meyve/sebzelerini tüketmek.

  3. %100 organik değilim. Mutlaka organik tükettiğim belli başlı gıdalar var, onların dışındakileri illlaki organil almıyorum. Organik yaşam bir gereklilik olmalı ancak şu sıralar daha çok bir trend olarak ilerliyor bence.

  4. Tavuğu ve yumurtayı mutlaka organik tüketiyorum. Eti de öyle. “Eve organik olmayan gıda giremez” demiyorum.

  5. Açık süt alıyorum.

  6. Çok fazla sorguladığım söylenemez. Sertifikalı ürünlere genellikle güveniyorum.

  7. Hayır, değil. Bizim yaşadığımız yerde yok, uzaktakilere de gitmiyoruz.

  8. Evet. Biz belirli gıdaları hep organik tükettik, tüketmeye de devam edeceğiz.

 10. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
  Hormonsuz, ilaçsız, doğal yollarla yetişen gıda demek.
  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir? Hayır değildir, zaten her organik sertifikaya güvenmiyorum.
  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir? Evet ama yapamıyorum. Annemler bahçelerinde domates, biber vs. yetiştirmeye başladı sadece ona güveniyorum ama oradan az miktar çıkıyor normalde pazardan alışveriş yapıyorum, marketlere daha çok güvenmiyorum.
  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur? Raf ömrünü uzatmak için katkı maddeli olduklarını düşünüyorum. Ama illaki alacaksam organik sertifikası olanı alırım, olmayanı almam. Ayrıca kavanoz gıdalara ne gerek var herşeyi evde kendim yapmayı tercih ediyorum.

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer? Tabiki hayır, şekerli, tuzlu, boyalı gıda maddeleri, ambalajlı market ürünleri tüketmemeyi sağlıklı beslenme olarak görüyorum. Herşeyi evde taze olarak hazırlayıp bebeğime yedirmeyi uygun buluyorum.

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz?
  Organik anne bir trend ben özen göstermeye çalışan bir anneyim.
  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz?
  Öyle bir genellemem yok.
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı?
  Bunu demem fakat peketli ürün, cips, cola, boyalı şekerlemeler vs. eve almam. Bebeğime iyi niyetle yedirmeye çalışanı kesinlikle engelellerim bir defalık bile yemesini istemem.

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz?
  Ben Sek şişe süt alıyorum. Günlük pastorize süt. Açık süt birkaç kez denedim hijyenik gelmiyor. Şişe süt her ne kadar pastorize de olsa nedense daha çok güveniyorum, içinde besleyici birşey kalmıyor pastorize sütlerin lafına da inanmıyorum, illaki besleyici birşeyler vardır. UHT süt asla almam.

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Ufak bir alanın olsun bir de tanıdığın olsun hemen alırsın sertifika güvenmiyorum ve bu duruma üzülüyorum.

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi?
  Evet.

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum.
  Bebeğim henüz 15 aylık fakat ileriki yaşlarında da beslenmesine şimdi verdiğim önemin aynısını vereceğim. Onu çok eğlenceli diye Mc Donald’slara götürmeyi düşünmüyorum, lolipoplar bonibonlar vermeyi düşünmüyorum. Hepsinin sağlıklı bir alternatifinin yaratılabileceğini düşünüyorum. Parkta elinde cips yiyen çocuklar gördüğümde çok üzülüyorum.

 11. 1- a)hayır
  b) tarlaya göre sağlıklıdır
  c) organiktir
  2-Sağlıklı beslenmek sadece organik demek değil bence. Az ve bol sebze yemek, doymuş yağlarden uzak kalmak ve hazır yani kapalı hiçbir ürün kullanmamak.
  3- Bebeğimi organik besliyorum.çünkü çiftçiye güvenim yok.para için herşeyi yapıyorlar. ürünü uzun ömürlü olsun diye gereksiz ilaçlar koyuyorlar. Bu bir trend olamaz. günümüzde kanserin bu kadar çok arttığı bir ülkede yediklerimiz kabahatlı bence. Organik daha sağlıklı ve tarım ilaçları insan sağlığını tehdit edecek boyutta değil.
  4-Bebeğimin tüm yiyecekleri organik. Unu bile.
  5- organik günlük pastorize heryerde ve her şehirde bulunmuyor ben de açık süt alıyorum. işlem görmüş süte göre çok daha sağlıklı.
  6-%100 güvenmiyorum sertifikalara. Burası Türkiye! Ama güvenmiş gibi yapmak zorundayım. diğerlerinden iyidir.
  7-Sadece İstanbulda organik pazarlar var. çoğu şedirde yok. Ben Antalya’dayım ve burda da istiyorum 🙂
  8-Ben de 3 yaşına kadar yapmayı düşünüyorum.

 12. 1c
  2hayır
  3korkuyorum,ne yiyeceğimizi şaşırdık.O yüzden organik bari olsun
  4bebeğim için olan gıdaların organik olmasına dikkat edyrum
  5pastorize
  6sertifikalara da süphe ile yaklaşıyorum açıkçası
  7pazarlar yetersiz bence.Örneğin benim bulunduğum yerde yok.
  8bebek büyüdükçe organik olması şartı azalabilir diye düşünüyorum.HErşeyin,her zaman organik olmasını sağlamak zor.

 13. 1
  a)Tohumu,kullanılan ikaçlar çok önemli ama mevsımınde olmasını önemsiyorum doğrusu
  b)Bence evet
  c)Gıda mühendisiyim,marka güvenilir ise etiketinede güvenırım,Katkı maddesi illa çok kötü bir şey değildir.
  2)Mevsiminde tüketmek,sebze ,meyve,protein ve sağlıklı tahıllarla beslenmeyi sağlıklı beslenmek olarak görüyorum.
  a)öyle bir takıntım yok

  3)Hayır ama yapabilsem isterdim.Yapay maddelerin bugün güvenilir yarın kanserojen olduklarını okuduğumdan doğala en yakın durmak isterdim ama günümüzde zor.
  4)Yumurta ve tavuk için takıntı yapar durumdayım

  a) manavdan aldığım kabağın tohumunda ne var ilaçlaması nasıl yapıldı bılmediğimden hayır

  5) kesinlikle pastörize ama geçen hafta sonu ilk kez köylü pazarından açık süt alıp evde kaynattım ve 2,5 yaşındaki oğluma 2*3 gün boyunca verdim.

  6)Alan marka güvenilir ise güvenirim ,yoksa alıp uygulamayacak çok kurum olabileceğini düşünüyorum Türkiyede
  7)Hayır Maltepede oturuyorum hiç yok,semt pazarlarına gitmeye oralardada köylü kısımlarına ulaşmaya çalışıyorum

  8)12 ve 2,5 yaşında iki oğlum var organik olsun demiyorum illa ama örneğin şekeri,kolayı az tüketsin derdim daha ağırlıklı

 14. Nesrin Hanım , selamlar.
  Benim de kızım var, adı Defne ve 4 yaşında, ikinci çocuk gelgitlerine girdim bile. Sanırım yakında ” gel” olacak, artık olsun fikri ağır basmaya başladı. Araştırmanızda başarılar dilerim.

  1. Organik gıda denince , doğal yollardan ve temiz ( katkısız ve hormonsuz) olarak üretilmiş gıda aklıma gelir.
  a. Hayır, çok ilaç kullanıyorlar.
  b. Eğer ilaç ve hormon kullanmazsak, olabilir.
  c. Organik ürün olabilir, ama kavanoza girmişse muhakkak katkı malzemesi de vardır.

  2. Bence sağlıklı beslenmek, iyisi ve kötüsü ile her çeşit besinden dengeli şekilde almaktır.

  3. Mümkün olduğunca organik ürün almaya çalışıyorum. Trend değil, artık gereklilik. Ancak güven eksikliği var. Herkes ürününün organik olduğunu söylüyor, ancak yeterince denetleniyor mu, gerçeği nasıl bileceğiz.

  4. En çok sebze ve meyvelerin organik olmasına dikkat ediyorum. Özellikle domates, salatalık gibi çiğ tüketilen salata malzemelerine dikkat ediyorum. Ancak herşeyi organik yapmak mümkün değil.

  5. Güvenilir ise açık süt, değilse organik süt, bunlar yoksa marketten günlük süt.

  6. Sertifika almak için belli yatırımlar ve özen gösteriliyor. Bunlar önemli , ancak tüm sektörlerde olduğu gibi, herşey sertifikayı alana kadar mantığı çok yaygın. Sertifika alındıktan sonra düzenli olarak habersiz denetlemeler olmalı. Denetmele mekanizması olmadan bu güven bende oluşmuyor.

  7. Değil, kısıtlı sayıda ve yüksek fiyatlarda satış yapılıyor.

  8. Bebekken yediği herşeye dikkat ediyoruz. Ama büyüdükçe, diğer maddeler ile tanışması açısından aynı steril ortamları yaratmamak gerek diye düşünüyorum. Yani biz elimizden geldiğince organik yedirelim, okulda-dışarıda-arkadaşının evinde yediğine karışamayız. Bu nedenle büyüdükçe azalıyor yediklerimize gösterdiğimiz özen.

 15. 1- IMO ve ECOCERT çok güvendiğim sertifikasyon kuruluşlarıdır. Etiketini gördüğüm tüm ürünleri güvenle tüketirim. Bu güven oluşumu için firmalar ile epeyce görüşmeler yaptım. Benim için en önemlisi etikettir.
  2- Sağlıklı beslenmek organik ve dengeli beslenmektir.
  3- Tamamıyla evde organik beslenen bir aileyiz, sadece çocuğumuz değil bizler de. Bu asla trend olamaz, sağlığımızı korumak için evimize zırai ilaçlardan arınmış olduğunu bildiğimiz gıda ürünlerini alıyoruz. Bile bile hormonlu, antibiyotik verilmiş, çinden gelen gübreler ile yetişmiş, koruyucu, renklendirici, katkı maddeleri ile dolu paketlenmiş ürünleri yemememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz.
  4- evet evime organik olmayan hiçbir gıda girmiyor.
  5- Çiğ süt, günlük pastorize süt ve organik kutu süt dönüşümlü olarak tüketiyoruz.
  6- İlk soruda da söylediğim gibi IMO ve ECOCERT kurumlarına güveniyorum.
  7- Her pazar günü organik pazardan alışverişimi yapıyorum. Çok fazla yogunluk olmuyor, bu sebeple yetiyor. Ama, talep artarsa ürünler yeter mi çok emin değilim. Aklınıza gelebilecek her türlü şeyi pazarda bulmak mümkün. Sebze, meyve, bakliyat, bal, pekmez, un, salça, yogurt, peynir, yağ, sabun, diş macunu, deterjan, temizlik ürünleri, vs. Bizim evin tüm ihtiyacını karşılamaya yetiyor.
  8- Ben hayat boyu organik beslenilmesi gerektiğine inanıyorum.
  Bir çok kişi ile organik beslenme üzerine konusmusumdur geçmiş yıllarda. Okula başladığında ne olacak sorusu çok sorulmuştur. Hep derim ki ben elimden geldiğince sağlıklı besleyeyim, elimden gelmeyen için yapabileceğim birşey yok. Okulda yediği yiyecekler için sadece üzülebilirim, ama bu “amannn nasıl olsa orada organik yemiyor evde de yemesin” sonucunu doğurmamalı.
  Organik diye alıyorsun ama gerçekten organik mi acaba sorusunu yüzlerce kişiden duymuşumdur, evet ben güveniyorum, inanıyorum. Marketlerde, manavlarda bariz hormonlu sebze ve meyveleri görmek çok üzüyor beni.
  Bir de organik ürün pahalıdır deniyor, ben bunu çok anlamıyorum. Tüketim çılgınlığını azaltabilirseniz organik beslenmek aslında çok da pahalı olmuyor. Sağlıksız 1 elma yemektense sağlıklı yarım elma yemeyi tercih etmek daha mantıklı.
  Çocuk da bu şekilde alışınca sorgulamaya başlıyor. Oğlumun halasının ikram ettiği kuruyemişe “organik mi?” diye sorması ve organik olmadığında tercih etmemesi beni çok mutlu ediyor.
  Ah bir de şu konu var :))
  Beni tanıyan kişiler, ailem, akrabalarım, vs., onlardan şu cümleyi çok duyuyorum. “köylüden aldım taptaze organik”. Çok güldürüyor bu cümle beni, evet taze olabilir ama asla organik değil.
  “Pekmezi kendileri yapıyorlarmış, kendi elmaları ile, organik.” hayır efendim o pekmez organik değil, o pekmez sağlıksız şartlar altında kaynatılarak yapılmış, şekeri yanmış bir zehir aslında. Organik pekmez su gibi olur, koyu kıvama gelmez. Bu ve bunun gibi onlarca şey var.
  Umarım verdiğim yanıtlar ile yardımcı olabilirim.
  Sevgiler, Nuran.

  • Nuran hanım merhaba,

   Balık ve kırmızı et ve tavuk için hangi markaları ve nerelerden aldığınızı yazabilir misiniz acaba?

   • Balık Karadeniz’den tutulan her türlüsü. Marmara ve havuz asla.
    Tavuk: Orvital marka Migros
    Et: Samsun-Çarşamba’dan bir akrabamız tarafından getiriliyor.

 16. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
  a) hayır
  b) hayır
  c) Kavanoz almıyorum salça dışında.

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
  a) orada başlar ama orada bitmez. Şeker, un vs. organik olsa ne yazar, beslenmeden çıkarılmalı.

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz?
  Organik anneyim. Trend değil, kendi hayatına ve sevdiklerinin hayatına verdiğin önem, gösterdiğin saygı, sağlığına yatırım.

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz?
  a) %10 ile sınırlıdır bizim evde. iddialıyım.

  5)Günlük şişe süt.

  6)Güveniyorum + alınmamış sertifikadan daha değerli bence.

  7)insanların erişimi az olan bölgelerde, herkesin bu şansı yok. daha yaygın olmalı.

  8) Elimden geldiğince devam edeceğim ama kreş-okul aşamasında sınırlı etkili olabileceğimin farkındayım ve bu beni çok çaresiz hissettiriyor.

 17. 1. a) elbette organik değil ancak markette satılan tercih edilir.
  b) organik olma şartlarını yerine getirebiliyorsa!
  c) tarım bakanlığı etiketi, tarafsız kurumların etiketleri varsa organik olduğuna inanıyorum ama % 100 müdür, hayır! Ancak bir ürünün üstünde organik diyorsa gdo olamaz diye biliyorum. Katkı maddesi olmadığına inanmak istiyorum emin değilim
  2. dengeli beslenme ve mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmek.
  3. organik anne değilim ama özellikle şeker ihtiva eden ürünlerde, dışarıdan alınan paketli ürünlerde organik tercih ediyorum. en azından gdo’lu ürünlerden ve tarım ilaçlarından oğlumu korumak için ve en önemlisi ailemden birçok kişiyi kansere kurban vermiş bir Karadenizli olduğum için organik ürünleri elimden geldiğince tercih ediyorum. Trend oldu diye alan varsa pek yazık 🙂
  4.bal, pekmez, tahin, tereyağı, yumurta, tavuk.
  a)diyemem.
  5. günlük pastörize ama organik değil organik olanı var mı bilmiyorum.
  6. teknik kısmını bilmiyorum, gördüğüm, okuduğum araştırdığım kadarıyla güveniyorum!
  7. en büyük şikayetim bu. Evime yakın yerde organik pazar yok. Ne yazık ki “elit” semtlerde kuruluyor bu pazarlar. Mesela ben Esenyurt’ta oturuyorum ve yakınımda pazar yok keşke olsa meyve ve sebzeleri de oradan alsam. Marketlerin de organik reyonları var ama yetersiz yine de migros var Allahtan diyorum. Birçok organik ürünü oradan temin ediyorum.
  8. bağışıklık sistemi için ilk 3 yıl çok mühim bilgisi hepimizde mevcut dolayısıyla 3 yaşında kadar çok dikkat edeceğim kesin. Ondan sonra tavuk gibi hiç güvenirliliği kalmayan ürünler, gdo’lu olma ihtimali yüksek ürünler, şekerli –bal, pekmez – ürünleri organik edinmeye çaba sarfedicem.

 18. 1- Mevsiminde yetişmiş, ilaca boğulmamış, yararlı olacak diye genetiği ile oynanmamış, tek dikimlik kısır tohumdan yetişmemiş, yetiştirenin ekininin her türlü evresi ve ihtiyacı hakkında bilgiye sahip olduğu ve sahip olduğu bilgileri inanarak ve dürüstçe uyguladığı bir sistemde yetişmiş herşey. Hayvanlar içinde yapay ortamlarda değil otlatlarda otlayarak, genetiği değiştirilmiş besinlerle beslenmeden büyümüş, aşı ayağına hormon basılmamış hayvanlar.
  a) Hayır. Ama keşek oyle olan bir ülke olsa.
  b)Sadece kendi halinde yetişmiş, ilaçlanmak yerine şehirin pis havası ile bozulmuş bir meyve/sebzedir.
  c)Bilmiyorum ama olduğuna inanmak istiyorum. Organikte olsa dayanması için mutlaka işlem görüyorlar diye düşünüyorum. En azında gördükleri işlem en az olsa ve zararsız denilen sınırda kalsa diyorum (tabii bu işlemler zararsız sınırda da olsa vücutta zamanla birikerek zararlı olur mu bir düşünmek gerek)
  2)Artık pek kaldığını sanmıyorum. Biz maalesef, sağlıksızların içindeki en sağlıklıları tüketiyoruz. Yediklerimiz sağlıklı olsa da soluduğumuz hava bile sağlığımız ciddi olarak tüketiyor bence.
  a)Hayır. Tükettiğimiz gıdalrın tümünün sağlıklı olduğunu kabul etsek bile, bu seferde besin piramidini hayatımıza doğru aktarmamız gerekiyor. Hep sağlıklı besinlerle beslenip, obez ya da aşırı zayıf oluncada bence sağlıklı beslenmiş olmuyoruz.
  3) İlk zamanlar ben “organik” kelimesine gıcık bir insandım. Çünkü Türkiye!deki denetimlerin, sertifikaların (sadece organik için değil, tümü için) nasıl alındığı ve alındıktan sonra standartların ne kadar korunduğunu bildiği için hep şüpheli idim ve halen daha şüpheliyim. Şu anda da trend olarak devam ediyor. Gereklilik kısmına gelince, bence organik beslenme değil, “doğal” beslenme gerekli. Yani kısır olmayan tohum kullanmak, kanser yada yaşam sağlığını tehdit eden içerik içermeyen aşı/ilaç vs. Kullanmak, sanayii de arıtmanın zorunlu olması ve sıkı denetlenmesi, su havzalarında yapılaşmanın önlenmesi, her trafik sıkıştığında biraz daha orman katlaedik yeni yol/köprü yapmak yerine başka alternatifleri araşatırmalı ve hayata geçirmeli, tarım işini profesyonel olarak yapacak çiftçiler yatiştirilmeli ve desteklenmeli, her boş alana kule yerine arada park yapmayı hatırlamalı insanoğlu. Yoksa organik gıdada bir süre sonra “rant” kapısı olacak ve o da bozulacak ve daha once ouduğum bir makalede “organik tarımın” maalesef dunyanın çok az bir yüzdesini besleyebileceğini yazmışlardı. Bu durumda, geri kalanlara ne hali varsın mı demek mi kalıyor. Neden organik tercih ettiğime gelirsek, ilaçlar kimyasallar vs. O kadar yaydan çıktı ki, organik gıdalar tüketerek bunlardan şimdilik en az zarar göreceğimizi düşünüyorum (mesela bizim evde tavuk nerdeyse hiç yenmiyor)

  4) Yumurta, yoğurt, alırsam süt (bazen günlük bazen organik)
  a)Ben değilim o kişi.
  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz? – Uzun süre günlük süt kullandıktan sonra şimdi açık süt alıyoruz, çok da memnunuz.

  6)İş sadece sertifika almak ise bence problem burada başlıyor. Bence amaç sertifikayı aldıktan sonra koruyabilmekte olmalı. Ve ben bu korumak için ne kadar özen gösterildiğinden şüpheliyim.

  7) Hayır

  8)Bende durum tam tersi oldu, ne zaman gıda işi zıvanadan çıktı, ben o zaman daha çok organik alır oldum. Nedenlerini de yukarıda yazmıştım. Sırf bu nedenle yumurtamızın organik olması için özen gösteriyorum, tavuk neredeyse yemiyoruz (mısırların tümü ile genetiğinin değiştirğini düşündüğüm için), sütü açık alıyoruz (ineklerde çıkan protein nedeni ile), etimizi bildiğimiz kasaptan alıyoruz. Fakat, ister istemez arada kontrol edilemeyen kaçaklar oluyor ki, artık yapacak çok şeyde yok bu konuda.

 19. Doğal yaşam ve organik gıdalar hayatımın çok büyük bir kısmını kaplıyor diyebilirim.Organik beslenmeye çalışırım,evde deterjan kullanmam,kimyasal hemen hemen her şeye karşıyım,eskilerin alışkanlıkları öğrenmeye çabalıyorum

  1- Organik gıda: yetiştirilirken kimyasal kullanılmayan,çevreye zararı minimum olan + tarım bakanlığının organik etiketini bulunduran gıdalar demek benim için.Çabuk bozulan,ekşiyen ve böceklenen doğru tabir bence de.Çok uzun süre dayanan organik gıdalara ise pek güvenim yok.

  2)Sağlıklı beslenme: mevsiminde her şeyden dengeli alınan gıdalar demek

  3)Organik anneyim ve bu benim için gereklilik.Çevreyi daha da kirletmeden ve insanların sağlığı daha da bozulmadan herkes kimyasallar konusunda bilinçlenmeli.Organik tüketiyorum çünkü insan vücdsu organik yaşamaya programlı , kimyasallara değil

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz?
  yumurta,organik günlük süt,kuru meyveler,sebze-meyve,tavuk,kuru baklagiller,tahin/pekmez,bal,salça
  tabiki organik olmayan gıdalar da evime giriyor ancak doğallığına güveniyorum (aoç ürünleri gibi) veya ananemin gönderdiği erişte,ev tarhanası…gibi

  5)günlük organik süt

  6)Türkiye’de hiçbir şeye tam güvenemediğimiz gibi sertifikalara da tam güvenemiyorum ancak gidip denetleyemeyeceğim için yapacak bir şey yok

  7)İzmir’de evime yakın tek pazar var ve ürün çeşitliliği yeterli değil

  8)Her yaşta doğal yaşamak gerektiğini düşünüyorum.

 20. 1- Toprağında hiçbir kimyasal müdahale bulunmayan ve çevresinde kimyasal atık oluşturacak fabrikaların,işletmelerin bulunmadığı, tohumlarında kimyasal müdahale olmadan yetiştirilen gıdalar.
  a)Değildir.
  b)Toprağı kimyasal herhangi bir ilaca maruz kalmamışsa olabilir. Ama yine şehir hayatındaki hava kirliliği bile organik olmamasına bir neden. O yüzden sanırım olamaz.
  c)Bence içeriyorlar ve yasanın koyduğu sınırı aşmadıkları için de organik diye satılabiliyorlar. Şahsen ben inanmıyorum organik ve katkısız olduklarına.

  2)Sadece organik değil yerel üreticiden alınan, mevsiminde, taze, işlenmemiş gıda tüketmemenin sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

  3)Organik bir anne değilim. Ama tamamen olabilmeyi arzu ederdim. Trend olarak değil, sağlıklı yaşamanın çok önemli olduğunu düşünen, şu andaki gıda sektörünün bize korkunç sağlıksız şeyler sunduğunu, bunu çok cazip hale getirerek yaptığını bilen ve bundan korkan bir anne olarak

  4)Süt ve süt ürünleri,
  a)Bunu diyebilecek bir maddi güce sahip değilim zira organik yaşamak oldukça alternatif bir maddi güç gerektiriyor.

  5)Açık süt tüketiyoruz.

  6)Pek inandırıcı gelmiyor bana zira devamlılığı olan bir kontrol sistemine bağlılar mı emin değilim. Bir de yasanın öngördüğü çıtanın altında kalmak sertifika için yeterli diye biliyorum oysa ki azıcıktan bir şey olmaz zihniyeti organik gıda gerçeği ile bence örtüşmüyor.

  7)Bence her pazarın bir köşesinde olmalılar. Şu anda yeterli değiller.

  8)Oğlum henüz 2 yaşında hala önemsiyorum. Ama okul hayatı başladığında bunu sürdürmeye çalışmak paranoyaklaşmaya ve çocuğu da bunaltmaya gidebilir. Bu yüzden şimdiden bir şey söyleyemiyorum. Fakat çocukların ilk 4 sene beslenme alışkanlıklarının çok önemli olduğunu ve ilerisi için alt yapının bu yıllarda sağlamlaşması gerektiğini biliyorum. Ama bu belli bir yaştan sonra ipin ucunu kaçırma bence çok genel bir durum.

 21. 1-Organik gıda dendiğinde aklıma tohumundan toprağına içine kimyasallar, şekil ve tat değiştirici katkı içeriği bulaşmamış ürünler geliyor.
  a)Hayır, topraktan çıkmış olması değil, yapay işlem görmemiş olması organik olduğuna işaret ediyor.
  b)Bu noktada da tohumun gdo lu olma ihtimalini düşünmüyor değilim.
  c)Hepsine güvenmiyorum, bu açıdan beni ikna eden şey konserve mantığı…
  2)Her besin grubundan (doğal ve hijyenik şekilde) yeterli miktarda tüketmek sağlıklı olsa gerek.
  a)Elbette hayır, sağlıklı beslenme çok yönü olan bir mesele.
  3)Tam anlamıyla öyle olduğum söylenemez. Organik beslenme son yıllarda çok dile getirilen bir söylem ama bunu trend olduğu için değil, kendimizin ve çocuklarımızın sağlığı için yapabilmemiz gerekli.
  4)En başta yumurta, tavuk, et, bahçemize ektiğimiz biber, domates, maydonoz, dereotu vb.
  a)Bunu iddia edemiyorum maalesef.
  5)Açık süt alıyorum, yoğurdumu da bununla mayalıyorum.
  6)Bu alanda da sektör oluşmaya başladı ve dolayısıyla buna da iş ve para kazanma mantığıyla bakanlar olacağından pek güvenilir bulmuyorum.
  7)Oturduğum şehirde yetersiz.
  8)Sadece çocuklar için değil herkes için yaşam boyu olmalı elbette ama ben bazen kaçamak yapabiliyorum. Kızım içinse gittiği yere kadar organik beslemeyi ve bilinçli yetiştirmeyi hedefliyoum.

 22. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir? Hayır
  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir? Olabildiğince (etrafta ilaç vs yoksa-İstanbul’da imkansız)
  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur? Hep kafamı karıştıran bir soru. Olabilir. Nasıl evlerde tursu yapılıyor, cok uzun süre kalıyorsa, bazı gıdalar böyle korunabilir.

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz?
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer? Hayır, dengeli de olmalı

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz? Evet, olabildiğimce. Gereklilik. Kanser, erken ergenlik önemli sorunlar. Bunlardan korunabilmenin ilk şartlarından organik yemek.

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz? Sebzeler
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı? Zor

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz? Açık

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de ne kadar takip ediliyor merak ediyorum, şüphelerim var. Ama en azından mass-production’a göre daha insaflı ilaç ve hormon içeriyordur diye umut ediyorum.

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi? Şimdilik evet.

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum.
  Ben hem cocugum hem kendim için organik besleniyorum. Mümkün olduğunca devam ettireceğim.

 23. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler?
  Organik ile doğal olan arasında ciddi fark var ama malesef ülkemizde eve yapılan herşey veya kişinin kendi tarlasında yetiştirdiği herşey organik sayılıyor ki bu doğru değil. Bir ürünün organik olabilmesi için çok ciddi şartlara ihtiyaç var. Sertifikası olmak zorunda sertifikalarda kendi içinde elbette güvenilir daha az güvenilir diye ayrılabiliyor. organik sebze ve meyvenin yetiştiği alan sulamada kullanılan su bile önemli
  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir? Hayır kesinlikle değildir
  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir? Hayır değildir
  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur? Markasına bağlı olarak gerçekten organik olabilir

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz? Beslenme primadine uygun mevsiminde olan sebze meyve vb tüketmekten anlıyorum
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer? Hayır sadece bunxdan geçmez

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz? Organiği çocuğumun sağlığı için tercih ediyorum. Zirai ilaçlarla ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olduğunu düşünüyorum ve fakar trend olduğu için tercih edenlerin sayısı da çok fazla

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz? Sebze ve meyveyi
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı? Diyen var ama biz onlardan değiliz ailece

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz? Pastorize süt tercih ederim kesinlikle organik olmasına da gerek yok

  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sertifikasına göre değişir. IMO sertifikasına güvenim tamdır.

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi? Hayır değil. Pazarların hepsine kanmamak gerekiyor. Ve fakar marketin organik reyonu yerine pazarı tercih ederim

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum.
  Hayır önem vermem çünkü bu çocuğum için iyi değil kötü olur ömür boyu organik beslenemez nasılki mikropla tanışması gerekiyorsa belli bir yaştan sonra organik olmayan gıda ile de tanışması gerekir fakat her zaman mevsiminde beslenmesine dikkat ederim.

 24. Kısa kısa da olsa soruları yanıtlamaya çalıştım:

  1. Marketten aldığım bir gıdanın organik olduğuna ben ancak Organik sertifikası varsa inanıyorum. Bunun dışında kalanlara inanmıyorum. Evimizde yetiştirdiğimiz domates biber de ancak organik tohumdan üretildiyse organiktir.

  2. Sağlıklı beslenmeden mümkün olduğunca doğal olan besinleri dengeli bir şekilde almayı anlıyorum.

  3. Organik anneden kastınız tam olarak ne bilmiyorum ama öncelikle kızımın besinlerinin elimizden geldiğince organik olmasına dikkat ediyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz.

  4. En çok unu, mısırı, yumurtayı ve mümkünse meyveleri organik almaya çalışıyoruz.
  a) evime organik ürün giremez diyemiyorum malesef, herşeyi kontrol etmek imkansız. Ama mümküm mertebe girmemesi için çalışıyoruz.

  5. Güvenli bir yerden aldığım açık sütü tercih ederim.

  6. Gerekli olduğunu düşünüyorum.

  7. Daha önce hiç gitmedim, bilemiyorum.

  8. Bence bütün yaşlar için geçerli olmaları, sonuçta çocukların gelişimi 2-3 yaşında durmuyor, gelişmeye devam ediyorlar..

 25. Henüz tam anlamıyla anne değilim, oğlum yolu yarıladı inşallah yazın yanımıza gelecek. Ben yine de düşüncelerimi paylaşmak istedim.
  1. Tarlada ya da saksımızda yetiştirdiğimiz her sebze meyve organik değildir. Bildiğim kadarıyla organik denilebilmesi için yetiştirildiği yerin ve yetiştirme tarzının belli kuralları var. Çok detay bilmiyorum fakat tarlanın bilmem kaç km yakınında sanayi tesisi olmayacak, otoyol geçmeyecek, suni gübre kullanılmayacak gibi… gerçi organik şu an sadece toprakta yetişenler için kullanılıyor fakat et, süt, balık, yumuratnın da oraginiğini düşünmek gerek. Gıdanın ana maddesi organik olarak yetiştirilebilir fakat o kavanozda belli bir süre yenilebilir durumda kalması için içine mutlaka katkı maddesi ekleniyordur, o yüzden organik olduklarına inanmıyorum.
  2. Sağlıklı beslenmek genel anlamda her tür besinden yeterli miktarda almaktır. Et, sebze, baklagiller vs… Hele dengeli yediğimiz bu gıdalar ne kadar “gerçek” organikse o kadar daha sağlıklı beslenmiş oluruz diye düşünüyorum.
  3. Henüz tam olarak anne değilim ama bebeğim geldiğinde en azında belli yaşa kadar yani vücut gelişimi bir noktaya gelene kadar “gerçek” organik yedirmeyi düşünüyorum, tabi bulabildiğim kadar. O nokta neresi diye sormayın onun şu anda kestiremiyorum 
  4. Şimdilik kendimiz için organik terimi sadece sebzeler için geçerli. Valla doğruyu söylemek gerekirse organik olmayan şeyler daha fazla giriyor olabilir şu an.
  5. Nerden geldiğini bilip, görmüşsem açık süt tercih edebilirim. Zaten kaynatılıyor. Annem ben küçükken kapıdan alırdı, kaynatırdı, üstünden bir parmak kaymak çıkardı, onu da kahvaltıda balla, reçelle yerdik. Kaynatıp taşırdığı, yaktığı zamanları da hatırlarım, kokusu çıkmazdı mutfaktan  Ama şu anda nerden geldiğini bilebileceğim, içinde su var mı yok mu, başka ne olduğunu bilebileceğim açık süt yok maalesef.
  6. Sertifikaların kimisi gerçek kimisi sahte olabilir. Ülkemizde maalesef bu anlamda güvenebileceğim bir kurum yok. Herşeyin suyu çıkmış, para her kapıyı açıyor.
  7. Yeterli değil zaten bu pazarlarda ne kadar “gerçek” organik satılıyor şüpheliyim. İstanbul’ un çevresinde “gerçek” organik ürün yetiştirilecek toprak var mı? Arabayla gittiğimizde İstabul’ un bir ucundan diğerine gitmek saatler alıyor ve kesintisiz bir yapılaşma var.Yoksa bu ürünler nereden geliyor? Sadece İstanbul’ u ele alırsak bu kadar nufusu yetecek ürünü yetiştirmek maalesef ki biraz doğal yoldan sapmayı gerektirebilir.
  8. Bu soruya birkaç sene sonra cevap verebilirim ama ideal cevap “evet önem veriyorum” olmalı herhalde.

 26. Herkese merhaba,
  Bugün işte vakit bulamamıştım. Şu an bu araştırmayı yaptığım dersteyim ve yanıtlarınızı görünce çok mutlu oldum.Tüm sorularımı yanıtlamışsınız.Uzun uzun vakit ayırarak yazmışsınız. Hepinize çok çok teşekkür ederim.Mayıs sonunda araştırmamı bitirmiş olacağım. Sonuçları sizinle paylaşacağım. Bakalım genel durum ve farklı durumlar nelermiş? Blogcuanne ve organikanne’ye de ayrıca teşekkür ediyorum. Bloglarında konuya yer verdikleri için. İçinizde başka blog sahibi varsa ve konuyu onlarda bloglarında paylaşabilirlerse çok sevinirim. Böylelikle daha çok anneye ulaşmış olacağım. Her şey için teşekkürler.

 27. Esra Canay kural

  Herkese merhaba, 7 yasında bir kızım var ve ona elimden geldiği kadar organik yiyecekler yedirmeye çalışıyorum.benim yaşadığım yer Sapanca Kırkpınar burası aslında bir koy ve burda koy yumurtası sabah taze sagilmis süt satın alabiliyoruz.yoğurt’u kendim yapıyorum ve süt tende kaymak çıkarıyorum , sebzeleride koy pazarından köylü kadinlardann alıyorum,onlar bilmez öyle hormon ilaç diye düşünüyorum.sebze ve meyveyi mevsiminde alıyorum.markette ki organik sütlerin organik olduguna inanmıyorum. Ben biraz daha sansliyim galiba oturduğum yerin imkanlarından dolayı,birçok organik ürünü rahat bulabiliyorum.Türkiye de organik tarım pazarı kesinlikle yeterli değil,ayrıca bu fiyatlarla nekadar insan bu organik ürünleri alabilir oda tartışılır.herkese sağlıklı günler diliyorum.

 28. 1- Anneler için organik gıda ne demek? Organik gıda denilince akla ilk gelenler neler? ilaçsız hormonsuz yüzyıllardır var olan tohumlardan yetişmiş meyve ve sebzeden, doğal halinde antiibiyotiksiz hormonsuz hayvanlardan üretilen gıdalardır
  a)Yani tarlada yetişen her sebze meyve organik midir? kesinlikle hayır
  b)Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz domates, biber, soğan organik midir? tohumuna ve gübresine güveniyorsak en azından ilaçsız ve hormonsuz yani nispeten sağlıuklıdır
  c)Kavanozlarda yer alan üstünde organik etiketi bulunan hazır gıdalar gerçekten organik olabilir mi? Katkı maddesi içermiyor mudur?kesinlikle fabrikasyon üretimin organik olacağına inanmıyorum

  2)Sağlıklı beslenmeden ne anlıyorsunuz? taş devri diyetine katılıyorum. eğer günümüzde bu çaresiz hastalıklar bu kadar arttıysa bunda özellikle sağlıksız beslenmenin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum
  a)Sağlıklı beslenmek sadece organik besinlerle beslenmekten mi geçer?
  organik kelimesine inanmıyor, bildiğim bir çiftlikten alışver,iş yapıyorum olabildiğince. güven çok önemli organik sertifikası almak çok kolaymış öğrendik.kaldıki ticari bir amaçla fabrikasyona dökülen bir üretimde insan sağlıüğı ne kadar dikkate alınabilir ki? BEnce önemli olan en doğal besini tüketebilmek
  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz?kesinlikle bir yaşam tarzı.olabildiğince kendi evimi ve çevremi doğal tüketime çekmeye çalışıyorum.bu çok maliyetli ve emek istese de doğru yaptığın ve sevdiiklerini koruduğunu bilmek güzel. %100 olamaz asla ama olabildiği,nce kaynaklarımı doğal olana aktarıyorum

  4)En çok hangi besinleri organik olarak tüketiyoruz? süt, yumurta yoğurt
  a) Evime organik olmayan hiç bir gıda giremez diyen var mı?keşke olsa ama çok maliyete katlanmak gerek, bazı şeylere ulaşması da çoook zor. örneğin doğal köy tavugu bulabileceğime olan inancım gittikçe azalıyor

  5)Organik pastörize süt mü yoksa açık süt mü tercih ederdiniz?
  kesinlikle açık süt. hijyenik olmamasını katkı maddeli olmasına tercih ederim
  6)Alınan sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?inanmıyorum

  7)Organik pazarlar ihtiyacı karşılamak için yeterli mi?yetersiz ve güven vermiyor artı çok pahalı

  8)Çocuklar belli bir yaşa gelince organik gıdalarla beslenmelerine eskisi kadar önem veriyor musunuz? Mesela kimi anneler sadece 2-3 yaşına kadar bu konuda hassas olurlarken sonraki yaşlarda bu alışkanlıklarını bırakıyorlar. Bunun ne kadar genel bir durum olup olmadığını bulmak istiyorum. bırakmayacağım bırakılmamalı..ama çevrenin de bu konuda tutarlı olması çok önemli.ne ekersek onu biçeriz diye düşünüyor şimdiden çevremi de bu konuya duyarlı hale getirmeye çalışıyorum

 29. 1-) Organik gıda GDO’suz, tarım ilaçsız, mümkün olabilen EN doğal haliyle yetitirilmiş tüketim
  malzemesidir.
  2-) Sağlıklı baeslenme yukarıda sözünü ettiğim ürünlerle her besin grubundan yeterli miktarda alarak dengeli beslenmedir.
  3-) Mümkün olabildiği, bütçem yetebildiği kadar organik anneyim, günümüz şartlarından dolayı organik ürünler almak almaya çalışmak trend değil gereklilik.
  4-) Değişiyor ama şu aralar organik tam buğday ununa müptelayım çorbada kurabiyede un gereken her yerde…
  5-) Organik pastörize
  6-) Düşünmüyorum inceliyorum.
  7-) Hayır. çok çok çok talep olmalı ve üretici organik ürün yetiştirmeye yönelmeli fiyatlar da daha makul olmalı
  😎 Kızım 2 yaşında mümkün olduğu kadar devam edeceğim çünkü bu durum bir süre sonra onun yaşam şekli haline gelecek en azından dengeli ve sağlıklı beslsnmeyi öğrenecek.

 30. 1- – ilaçsız 50 sene once yapılan allah ne verdiyse tarımı bence organik
  a)-Asla
  b)-tohumuna bağlı ama kısmen olabilir. En azından ilaç olmaz.
  c) en son yapılan araştırmalarda bebek maması üreticilerin tıbbın çok onunde olduğunu ve ekstra hassasiyet gosterip urettikleri gibi bir bilgi verildi TV organik gıdaya çok önem veren bir onkolog tarafından. Uzerinde yazması birşey ifade etmiyor.

  2)tüm besin gruplarından ihtiyacımız olan miktarda yemek.
  a) hayır

  3)Organik anne misiniz? Organik annelik bir trend mi yoksa gereklilik mi? Neden organik gıda tercih ediyorsunuz? organik anne değilim ama elimden geldiğince herşeyi evde yapıp vermeye calışıyorum. buna organiklik denirse . sonuçta sebzeleri bilmem ne çiftliğinden almıyorum. O topraklarında organik tarım için uygun olmadığını duşunuyorum. Turkiyede organik diye bir şey yok olmadığı içinde bu garip bir biçimde sektor oldu.

  4) yoğurt evde mayalıyorum
  a) zannetmiyorum diyen kendini kandırır.

  5) cam sise gunluk sut

  6) Para ile alınıyor çoğu neden yurtdışına giden urunler geri donup iç pazarda bize yediriliyor madem bu kadar organikse.

  7) Hayır ve gereğinden fazla pahalı

  8) elimden geldiince sağlıklı ve dengli beslenmesi için çaba sarf ediyorum ve edeceğim

 31. Organik sözcüğünün ekolojik sertifikalı anlamında kullanıldığı varsayımı ile yazıyorum yanıtlarımı.

  1- Üretiminde kimyasal katkı maddeleri kullanılmayan AB ve Tarım bakanlığı tarafından onaylanmış sertifikasyon firmalarınca denetlenen, doğaya ve tüm canlılara önem vererek üretilen ürünler.

  a) Kesinlikle ahyır
  b) Toprağımızdan, tohumumuzdan, suyumuzdan, havamızdan %100 eminsek, üretim ortamımıza kiyasal maddelerden koruyabiliyorsak “sertifikasız” organik ürün üretmiş sayılabiliriz
  c)Katkı maddesi içeriyor olabilir ama sirkede katkı maddesi parabende beneğer sertifikası varsa kimyasal katkı maddesi olmadığını düşünüyorum

  2) Dengeli ve kaliteli besinlerle beslenmeyi anlıyorum
  a) Organik beslenmenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum katkı maddelerinden uzak durulabildiği için.

  3) Organik bir anneyim fakat sadece kızıma değil kendimize de organik ürünler alıyoruz. 5 yıldan daha uzun süredir bu şekilde yaşıyoruz. Sadece gıda değil kozmetik, temizlik gibi ürünlerinde organik olanlarını tercih ediyorum

  4) Neredeyse tüm ürünleri
  a) Tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünler dışında organik olmayan ürün pek almıyoruz

  5) Organik şişe süt alıyoruz

  6) Burası Türkiye kaçaklar oluyordur diye düşünüyorum ama yine de güveniyorum

  7) Yeterli değil.

  8) Kendimizde bu şekilde beslendiğimiz için kızım büyüyünce de bu tercihimiz değişmeyecek

 32. bütün yorumları okumak istiyorum aslında ama malesef vaktim yok. benim artık azıma soktuğum hiçbir besine güvenim kalmadı. organikler ne kadar güvenilir? diğerleri için hergün başka birşey duyuyorum. GDO’su bi türlü, tavukalra kendi tüyleri yediriliyormuş, pastorizeler zararlıymış, etlerin ne eti olduğu belli değil, sebzeler zaten hormonlu ilaçlı e kardeşim aç mı ölelim kendi çiftliğimizi mi kuralım. nasıl gececek bu hayat. bence birde yediklerimizin içindekilerden kanser olacağımız düşünceside bence kanseri tetikliyor. o kadar korktuyorlar kı sönunda beyin ikna olup kanser mi üretiyor acaba ?
  bu konuda malesef çok umutsuz bir noktadayım.