6 Yorum

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü, 17. hafta

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü devam ediyor.

Gökçe’nin tüm yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

***

17. hafta

Yeni bir haftaya merhaba,

Bu hafta yakın arkadaşım Carol’un evinde kızlar yemeği vardı. Türkiye’den döndüğümden beri hepsini bir arada görmemiştim. Ben içeri girer girmez çığlıklarla karşılandım. Hepsi benden önce göbeğime merhaba dediler. Arkadaşlarımın göbeğime dokunmalarından hiç rahatsız olmuyorum. Aksine hoşuma gidiyor. Bazı hamileler hoşlanmıyorlarmış. Arkadaşlarım bebeğime sempati duyuyorlar, benim için heyecanlanıyorlar. Bu da beni mutlu ediyor. Hatta Brezilya’lı bir arkadaşım beni her gördüğünde göbeğimle Portekizce konuşuyor. Bebeğime Portekizce öğretecekmiş.

Arkadaşlarımın hepsi çok iyi göründüğümü söylediler. Nasıl yani, nasıl görünmem gerekiyordu ki diye içimden geçirdim. Yoksa hamile gibi görünmüyor muyum diye sordum. “Yok yok canım gayet hamilesin” dediler. Ha tamam o zaman! Hamile görüneyim artık, dışarıdan besbelli olsun değil mi ama. İki anne arkadaşımdan biri ilk hamileliğinde berbat göründüğünü, balon gibi şiştiğini, çok aksi ve sevimsiz bir kadın olduğundan bahsetti. Bu iki anne arkadaşım başladılar doğum hikâyelerini anlatmaya. Birinin hikâyesi çok ilginç! Gerçekten bunu anlatan benim arkadaşım olmasa ve kendinden bizzat duymasam inanmakta güçlük çekerdim.  Arkadaşım en büyüğü 21, en küçüğü 16 yaşında olmak üzere üç çocuk annesi. Üçüncü bebeğinde doğum sancıları başlayınca eşi ile beraber hastaneye gitmişler. Arkadaşımı hemşireler bir sedyeye yatırıp, odaya almışlar ve doktoru çağırmaya gitmişler. Eşi de su almak için odadan çıkmış ve döndüklerinde arkadaşım çoktan doğurmuş bile. Tam 17 dakika içinde evet, hem de sedye üstünde. Kocası odaya girince bebeğin kafasını görmüş ve çığlığı basmış. Hemen hemşire ve doktor gelmişler. Arkadaşım “ben bu doğuma beş kuruş para vermem, kendim doğurdum” diye espri yapmayı da ihmal etmemiş!

Sevgili arkadaşlarım beni dün gece çok mutlu ettiler. Bebeğim için hediyeler, hatta şimdiden Baby Shower’ımı düşünerek süsler almışlar. O kadar mutlu oldum, o kadar duygulandım ki. Kim bilir Baby Shower ne kadar heyecanlı olur!

Bu haftanın en heyecanlı haberi bebeğimin ilk tekmesini hissetmem oldu. Tarih 12 Nisan. O akşam bir Hint restoranına yemeğe gitmiştik. Acaba bebeğim yediğim baharatlı yemeklere mi tepki gösterdi? “Anne ne yedin yahu? Püff! Havalandır bakayım şurayı!”

İçimde iki tane arka arkaya baloncuk patlaması gibi bir şey hissettim. Çoğunlukla içimde hissettiğim gaz baloncukları iken bu seferki farklıydı. Ayırt ediliyordu. Ciddi ciddi bebeğimin ilk hareketlerini hissettim.

Yaşadığım hamilelik şaşkınlıklarını anlatarak bu haftanın yazısına son veriyorum.

  1. Bir akşam televizyonda Miami Heat’in basket maçını izliyorduk. Maç başlamıştı. Eşime “maç kaçıncı trimesterda? diye sordum. Çok güldük. Eşim “son iki ayı oynuyorlar” dedi J
  2. Dışarı çıktığım bir gün eşimin arabasını aldım. Elimdeki birkaç parça eşyayı bagaja koyduktan sonra kendi oturduğum yolcu kapısına yöneldim.

Bakalım bu listeye hamilelik sonuna kadar neler eklenecek?

Haftaya görüşmek üzere.

Gökçe

6 yorum

  1. Aslında beynin gebeliğin son aylarında %3-5 oranında küçülmesini bekleriz ama sende biraz erken başlamış:)

    İnşallah sen de 10-15 dakikada doğurur çıkarsın Gökçe!

    Eren

  2. Anneannemin doğum sancıları başladığında çarşafları düzeltmek için kaldırmışlar onu, o esnada annem büyük bir gürültüyle kafasının üzerine düşmüş, hatta göbek bağını bile kesmiş. O günden beri her işimi kendim yapıyorum der hep:) Neyse ki herhangi bir sağlık sorunu olmamış. Size, bana ve tüm hamilelere o kadar olmasa da kolay bir doğum diliyorum 🙂

  3. cinsiyet belli oldumu ben kaçırdımmı:)