44 Yorum

Çocuklara Açık Mektup

Sevgili çocuklar,

Bağırmadan konuşunuz. Bir şeyi bağırmadan söyleyiniz. Herhangi bir isteğinizi yüksek desibelde dile getirmenizin onun gerçekleşme olasılığını yükselttiği yanılgısından vazgeçiniz.

Bağırttırmayınız evladım. “BAĞIRMA!” diye bağıran anneler olmak istemiyoruz, bizi zorlamayınız.

Tekrar etmeyiniz, ettirmeyiniz. Papağan değiliz, bizi öyle hissettirmeyiniz.

Annenize “sıkıldım” diye gelmeyiniz. Biz animatör değiliz, palyaço hiç değiliz. Sıkıldıysanız canınız sağ olsun. Hem çocuk dediğin sıkılır, unutmayınız.

Hanede birden fazla olmanız halinde birbirinizle oynayınız. Annenize “benimle oyna” demeyiniz. Sizden neden iki (ya da üç, hatta dört…) tane var, bir düşününüz.

Hafta sonları erken kalkmayınız çocuklar. Uyuyunuz. Normalden yarım saat, bir saat daha fazla uyuyunuz. Erken kalkma olayını hafta içi gerçekleştiriniz.

Annenin tuvalete neden girdiğini sorgulamayınız. Orada çişini mi, kakasını mı yaptığının kimsenin derdi olmadığını biliniz. Anne tuvaletteyken ona seslenmeyiniz, kapısını yumruklamayınız, ışığı açıp söndürmeyiniz.

Yemeklere “kusmuk gibi”, “böğğğğk”, “iğrenç” şeklinde yakıştırmalar yapmayınız. Annenizin o Brüksel lahanasını pişirmek için, o ıspanakları dal dal yıkamak için neler çektiğini bir düşününüz.

Bunun devamı olarak, önünüze konan yemeği yiyiniz. Yemeyecekseniz sonuçlarına katlanınız. Ya bu yemeği yiyiniz, ya da bu sofradan gidiniz.

Okulda yediğiniz yemekleri annenize karşı bir silah olarak kullanmayınız. “Ama okulda köfteyi böyle yapmıyorlar”, “Okuldaki mantar çorbası daha güzel”, “Anne, helva yapar mısın?” türünden yorumlar yapmayınız, taleplerde bulunmayınız. Anneniz helva yapmayı bilseydi bunca zamandır yapardı.

Bir şey ya vardır, ya yoktur. “Kakam geldi, galiba. Bitti, sanırım” türünden özgüvensizlik içeren cümleler kurmayınız. Kakanız gelmişse gelmiştir, gitmişse gitmiştir. Ortası yoktur.

Annenizin getir götür işlerinden sorumlu olmadığını idrak ediniz. Tuvalette işinizi görürken “Anne, kitabımı getirir misin? Hayır, o trenimi değil, kırmızı olanı istiyorum” gibilerinden siparişler vermeyiniz.

Annenizin sözünü kesmeyiniz evladım. Gerekirse okuldaki gibi parmak kaldırınız, yeter ki biz birine bir şey söylerken cümlenin ortasına atlamayınız.

Aynı şekilde, telefonu elimize alır almaz kendinizi bizimle konuşmak, o gün okulda ne olduğunu paylaşmak, ya da yaptığınız bir resmi göstermek zorunda hissetmeyiniz. O an söylemek istediğiniz şey her neyse beş dakika bekleyebilir. Valla bak.

Mümkünse iki yaş krizine girmeyiniz. Girdiyseniz derhal çıkınız. Uzatmayınız.

Bunları unutmayınız çocuklar. Anlayışınız için teşekkür eder, sizin o “Anne” diyen dillerinize kurban oluruz.

Sevgiyle,

Anneler

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

44 yorum

 1. Heheh, kopyasini alip, altina imzami atip cocuklara veriyorum. Oglan okumayi da biliyor nasil olsa. Kardesine okusun, gorussunler, ayaklarini denk alsinlar.

 2. Çok sevimli bir mektup olmuş…Ellerinize sağlık:))

 3. Süper süper.. iyi geldi uykusuz gecenin ardından. Paşa gece boyunca ee-eee diye sallattı kendini. Bronşitten nefret ediyorum. Onunla ilgili bir madde de ben ekleyip, oğluma okuyacağım bu satırları. hı-hıı diye dinler belki.

 4. Tebessümle okudum.Bunları yazıp,çocuklarına okuyan yada okutan sonra da yazdıklarına karşın yazılanları tekrar tekrar yapan kişi annedir.Sevgiyle kalın..:)

 5. Yine cokguzel olmus eklemek istiyorum :Evin icinde kuyruk gibi annenin pesinde dolasmayiniz koskocaman ici oyuncak dolu odayi nicin yaptik annenin isi bitene kadar sessizce orada oynayiniz

 6. çok güzel sizi zaten takıp ediyorum birde hurma anneyi takıp etmek istiyorum ona nasıl olaşabilirim
  kızımın beslenmesiyle ilgili pişiler ugrenmek istiyorum

 7. Bir de hasta olmayiniz maddesi eklemek istiyorum:)

 8. yazacak bir şey bırakmamışsın elif. çok güzeldi. bir de büyükannelere açık mektup bekliyoruz senden….

 9. Telefonla konuşurken ya da konuşma biraz uzayınca “Yeter artık, benimle de ilgilen” şeklinde tacizlere de bir son versinler :))

 10. harika olmuş Elif çıktısını alıp bir tane de baba ya vermeli 🙂

 11. Süper olmuş 🙂 Pazartesi sabahı iyi geldi 🙂

 12. Harika bir mektup, çok derin anlamlar içeriyor, anlayana 🙂 ve uygulayana 😉

 13. çok güldürdün blogcu annem

 14. Sabah sabah çok iyi geldi 🙂 Benim annem biz küçükken sıkıldık deyince ” Sıkı can iyidir çabuk çıkmaz” derdi 🙂 Böyle söyleyince daha çok sinir olurduk 🙂 Canım annem yaa 🙂

 15. müthiş valla kocaman gülümsemeyle okudum.

 16. Anneniz işe gitmek için hazırlanırken “üstünü giyme”, “işe gitme”, “bugün benimle kal” demek suretiyle annenize kendisini kötü hissettirmeyiniz….

 17. ümmühan(KIZIM VE OĞLUM)

  çok güzel ya:)

 18. Nilhan - Küçük mucizem

  Ha ha bayıldım. Print edip dolabıma asmak istiyorum 😀

 19. Elif, harika bir yazı olmuş. Her çocuk farklıdır diyoruz ama kesinlikle değil. Hepsi aynı. :))

 20. “Mümkünse iki yaş krizine girmeyiniz. Girdiyseniz derhal çıkınız. Uzatmayınız…”

  evet bu… imdaattt!!!

 21. Bir de lütfen akşam uyku vakti geldiğinde derhal uyuyunuz

 22. Her maddeye katılıyorum.. Anayasa bu mudur? Buduuuurrrr…

 23. Harikaaaaaa ne iyi geldi bu yazı:))))

 24. katılıyorum çok hoş ama bakın ben hafta sonu çığrından çıkıp kızlara bağırdığım zaman aldığım cevap şu oldu ‘anne çocuklara saygılı olunur!!!…. ‘ yani bu mektubun karşılığında iki katını bize söyleyebilirler…

 25. Yıktın beni sabah sabah, yine kendi kendime gülerken basıldım elaleme! Çocuğun yaşı kaç olursa olsun, o yaşa giden yol değişmiyor galiba!!

 26. çok süper olmuş. ya onlar dediklerinizi yapsınlar yada biz muhteşem ötesi olup onları her durumda idare edebilelim bir eklenti de anne telefonla konuşurken (özelliklede yabancı biriyse mesela bir operatör) anne bak hamurum nasıl olmuş anneeee cavap ver dedikten sonra hadi gel sende yap diye ısrar etmeyiniz.Birde anneye bağırdıktan sonra anneye beni bağırttırdın o yüzden benden özür dile demeyiniz.

 27. vallah çok hoş bir yazı olmuş. keşke gerçekleşebilseydi ama bunları yapabilen çocuk olmaz zaten gibi geliyor bana:)))

 28. Gülümseyerek ve kimi yerlerde seslice gülerek okudum:)) Çok güzel olmuş..

 29. evde yaşayan birde babanız var onların da anneler gibi iki ayağı iki kolu iki kulağı varrr,herşeyi anneler yapar diye bir kural yoktur bunu da biliniz sevgili terminatörlerrrrrrr ve babalarrrrrrr

 30. Elif’cim, çok güzeldi gerçekten, çok güldüm…

 31. Süperdi…

 32. yemek masasıyla ilgili olan “ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin” havasındaki cümleyi hiç sempatik bulmadım. yemek konusu biraz zorlu bir konu biliyorsunuz.

 33. two thumbs up, harika… 🙂

 34. Çooook eğlendim okurken nefis yazmışsın :))))

 35. Super olmuş 🙂
  Bir de yemek yaparken, bilgisayar başındayken veya yemek yerken masa/banko ile annenizin arasına girip ilgiyi üzerinize çekmeye ve annenizin kucağına gelmeye calismaniyiniz! Zira annenizin kolları cekistirilip, uzadıkça sinirleri de yay gibi geriliyor! Bir de annenizin oyuncak bebeğiniz sanıp saclarını toplamaya kalkmayınız. Sizin yoldugunuz her sac annenizi zivanadan çıkarıyor:)

 36. Çok güzel bir yazı olmuş. Katıla katıla okudum 😀

 37. Harika bir yazi, gulerek okudum,Sanki bizim evi tarif etmissiniz.
  Tulay

 38. çok güzel olmuş ben aranıza yeni katılan bir anneyim bir kızım bir oğlum var.25 yaşındayım ev hanımıyım.umarım beni aranıza kabul edersiniz belki biraz bana şu yalnızlığımı unutturursunuz.LÜTFEN BENİM ARKADAŞIM OLUN.

 39. harika bir yazıolmuş sonuna kadar size katılıyorum blogcu anne :)))

 40. Süperdi:))) Neşe oldu bu güne…