16 Yorum

Herkesin pırtı kendine!

Her çocuklu aile gibi bizim de evimizde, gündelik konuşmalar arasında çiş, kaka, pipi, pırt geniş yer tutuyor.

Neyse ki sene başından beri, yani Deniz yeni okuluna başladığından beri diyeyim, Deniz’in “çişim geldi!” nidaları yerini “Tuvaletim geldi” bildirilerine bıraktı. Okulun olumlu etkilerinden biri.

Her ne yapıyor olursak olalım, Deniz ortasında “Tuvaletim geldiii!” anonsunu yaparak tuvalete gidip, işini hallediyor.

Ben ne kadar “Deniz’ciğim, bunu söylemene gerek yok, gidip yapabilirsin” desem de Nuh diyor, Peygamber demiyor, her seferinde “tuvaletinin geldiğini” cümle aleme ilan ediyor.

Bu sabah okula gitmeden hemen önce, mutfakta -neyse ki kahvalı sofrasından kalkmıştık (!) – “Pırtım geldi” dedi. E şimdi ne yapayım ben? Bana ne yani?? Yapsana oğlum, ben sana söylüyor muyum?!

Önce şaşırdım. “Git tuvalete yap” mı desem? Kokuya razı gelerek sessiz sakin yapmasını mı söylesem? Duymazdan mı gelsem???

Bu pırt kavramının çocuklar arasında, daha doğrusu erkekler arasında ayrı bir yeri olduğunu biliyorum. Bir yandan erkek çocuğunun doğasına karşı gelmek istemiyorum. Öte yandan, pırt denilen kavramın bu kadar insan içinde yapılabileceğini onaylamak da istemiyorum. Herkesin pırtı kendine!

Ben böyle gak guk ne diyeceğimi tahmin etmeye çalışıp “Bana neden söylüyorsun Deniz’ciğim” şeklinde zaman kazanmaya uğraşırken Deniz nedenini açıkladı:

Biz okulda pırtımız geldiği zaman öğretmene söylüyoruz. Sonra da dışarı çıkıp yapıyoruz.

O zaman anladım ki okulda öyle bir uygulama var. “Pırtı gelen” çocuklar sınıfı rahatsız etmesinler diye sınıfın dışında hallediyorlar bu doğa olayını.

Eh, Deniz de haklı… Okulda öğrendiğini evde devam ettirmeye çalışıyor. “Pırtı geldiği” zaman bana haber verip “Çık koridorda yap yavrucuğum” falan dememi bekliyor sanırım.

Ama bilmediği bir şey var ki o da şu: Ben böyle şeylere hiç alışık değilim! Biz kızlar en çok “domatesin çekirdeği kırmızı” falan söylerdik. Bu cüceler kendi aralarında pırt oyunu oynuyorlar. “En çok pırtlayan kazanır” diyorlar!

Senin pırtından bana ne kardeşim? Herkes kendi odasına, banyosunda pırtlasın.

Allah’ım sen bunlara akıl fikir, bana da sabır ver.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

16 yorum

 1. sabah sabah çok güldüm…. çok komik yaaa.

 2. benim de,şimdiye kadar tüm çevrem kızlardan ibaretti,kardeşim kız,hatta kedi köpeğimiz bile dişi idi.şimdi bir oğlum var.ben de ne halt edicem bilmiyorum açıkçası böyle konularda 🙂 yazınız çok güzeldi,ilerisi için bana tüyolar verdi 🙂

 3. çok hoş çok güldüm dogrusu :)…benimde bir oğlum olacak inşallah ve bu aralarındaki oyundan tamamen habersizdim 🙂 oldukça degişik oyunları oluyor erkek çocuklarının :)…

 4. Ne tatlı yaa, benim de oğlum konuşmaya başlasa da pırtım geldi dese :))

 5. :))inananın çok güldüm..iki evladınıza da sarılıyorum..kolaylıklar..

 6. sabah sabah cok eglenceli oldu. benim de 34 aylik bir kizim var. gecen gun pirt yapti ve “anne sesi duydun mu? popomdan geldi galiba” diyip kahkahayi basti kendi kendine. bu arada herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramini kutluyorum. Istanbul’un dort bir yaninda etkinlikler var. Cocuklarinizi eglencelerden, kutlamalardan mahrum etmeyin lutfen ve acik hava etkinlikleri icin kucuk bir not; onumuzdeki uc gun boyunca hava sicakligi 18 derecelerde, hissedilen sicakliklar ise 18-22 derecelerde seyredecek. yarin saganak yagislar olabilir. ve son olarak da HAPPY FRIDAY!

  • haaa haaa bu da çok iyiymiş:)
   yeğenim de pırt yaptıktan sonra şaşırıp kendi yapmamış gibi aa o ses de neydi? diyordu 2 yaş civarında:)

 7. Erkek cocuklarin pirti geldi mi geliyor, e dunya da etraflarinda donuyor, bizim evdeki toz bulutunun sebebi de 4yasindaki oluyor

 8. Nilhan - Küçük mucizem

  Bizim kız pırtını yaptıktan sonra ilan ediyor. Sessiz bile yapsa, duymayan kalmıyor.

 9. Elif vallahi çok alemsdsin. Bana rehber oluyorsun, Altuğ için. Ben teknik bir lisede okuduğum için sınıfta tek kızdım. Biliyorum bu pırt olayının erkekler için ne demek olduğunu:))) Anılarıma gönderdin beni:))
  Sevgiler

 10. Daha cok erkn ama blogun bna rehber olacak 🙂

 11. Bir gün oğlumun yanında kaçırdım.O daha 2 yaşında ama komik bir şey olduğunu düşünüp güldü.Ben de güldüm tabi.:)))))))

 12. Elif, zamane kızları da aynı yılların oğlanları gibi pırta az meraklı değil. Benimki pırtı geldiği zaman anons manons gereği bile duymadan yapar, sonra da göğsünü kabartarak PIRT BABTIM MEEEEN gururuyla karşımıza çıkar. O yüzden artık domatesin çekirdeği de hormonlu olduğu için kırmızısına çok güvenmemek lazım:)

  Eren

 13. Elif Hanım, 2 aylık bir kızım var. Kitaba sahip olmayi cok isterim sevgiler.

 14. beninde sizin gibi iki oğlum var 2,5 biri 5 yaşında sizi zevkle takip ediyorum bilgileriniz için telekkürler çok güldüm bizdede benzer durumlar var :)))

 15. Hahaa sabah sabah güldürdün beni Eif. Bizim kız henüz konuşamıyor olsa da pırt yaptığı anda kahkahalarla gülmeye başlıyor. Yani nereden gördü de böyle yapıyor inan bilmiyorum biz öyle kıkır kıkır gülmüyoruz yaptığı zaman , hatta aa pardon diyoruz ki öğrensin 🙂