30 Yorum

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü, 18. hafta

Gökçe bu hafta bebek alışverişi konusunda öğrendiklerini paylaşıyor.

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

18. hafta

Merhaba sevgili BlogcuAnne Okurları,

Zaman hızla ilerliyor. Ne zaman 18. hafta bitti anlayamadım. İlk 13-14 hafta yaşadığım rahatsızlıklar yüzünden geçmek bilmemişti. Sonraki haftalar su gibi akıp geçiyor.

Bu hafta bebek eşyaları hakkında detaylı araştırmalar yaptım. Bu konuda karşılaştırmalı detaylı bilgiler içeren Baby Bargains kitabını yaladım yuttum. Gerekli olabilecek tüm araç-gereç hakkında pek çok yazı, görüş ve forumlardaki tartışmaları inceledim. Her ürün hakkında farklı görüşlere rastladım.  Hangisinin daha iyi, güvenli, kullanışlı veya gerekli olup olmadığına dair pek çok yazı okudum. Bazen insan hangisinin doğru olduğuna karar vermekte güçlük çekiyor. Birkaç ürün konusunda hangisini seçeceğime karar vermeme rağmen bebek listem tamamlandı diyebilirim. Ne kadar çok şey varmış. Karşımıza koca bir liste çıktı. Bir çocuk doğar doğmaz bir evin yarısını işgal edebilir! Bu bilgileri sizlerle paylaşmak ve kullanıcı olarak sizlerin görüşlerinizi almak istiyorum. Bu anlamda ilk olarak puset konusunu yazıyorum.

Piyasada her fiyat aralığına göre çeşitli tiplerde pek çok puset var. Seçim yapmak gerçekten zor. Hem Nilü ve Deniz’in gebelik günlüklerinde bu konu tartışılmıştı hem de Elif puset seçimi konusunda bir yazı yazmıştı. Benim de bu sayede puset konusuna aşinalığım olmuştu. Topladığım bilgiler ışığında puset seçerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bazı notlar aldım.

 1. Ağırlık: Puset ağırlığı kullanım açısından önemli. Bazı pusetler çelikten bazıları ise alüminyumdan yapılıyor. Çelik olanlar daha ağır fakat daha dayanıklı. Alüminyum olanlar ise hafif olduğu için katlanıp taşınması daha kolay ama uzun vadede dayanıklılığı çelik olanlar kadar değil.  Burada tercih bize kalıyor.
 2. Katlanması: Bazı pusetler katlandığında bile hala büyük ve hacimli oluyorlar. Bazıları ise mümkün olduğunca küçülebiliyorlar. Arabanızın bagaj büyüklüğüne dikkat ederek puset seçmek gerekiyor.  Pusetlerin çeşitli katlanma çeşitleri var. Bazıları üzerinde koltuğu ile birlikte kapanabiliyor. Bazılarında ise koltuğu çıkarıp pusetin iskeletini ayrı olarak kapatmanız gerekiyor. Bugaboo bunlardan biri mesela. Puset iki parçada katlandığı için koltuğu ile birlikte kapananlara nazaran hafifmiş gibi görünüyor. Fakat ben bizzat denedim. Britax B-Ready ve UppaBaby Vista (koltuğu ile kapanan modeller) ile Bugaboo’nun ağırlığını karşılaştırdım. Aynı. Bir de kapanma stilleri var. Bu da önemli: Bugaboo, Britax B-Ready ve UppaBaby iki elle kapanan modellerden. Britax B-Ready, Uppababy’e göre daha kolay kapanıyor.
 3. Sepet: Koltuğu sonuna kadar yatırdığınızda (her pusette bu ayar farklı) sepete ulaşabiliyor olmanız önemli bir faktör. Sepetin büyüklüğü de diğer önemli faktör. Pek çok eşyayı ayrılmaz bir parçanız gibi yanınızda taşıyacağınızı düşününce sepetin büyük olması gerekiyor. Bu konuda benden bir eleştiri Stokke’ye geliyor. İşveç’li mühendisler çok şık bir puset yapmışlar. Altına da çok şık bir sepet daha doğrusu torba koymuşlar. O poşetin içine ne kadar eşya sığar? Torbanın ağzını her seferinde aç kapa derken ne kadar kolay erişilir olur? Puset sapının dizaynı bebek çantasını da asmaya pek imkân vermiyor. Bebek çantasını bu torbaya mı koyacaksın? Piyasada satılan bu en pahalı modelin bana göre kullanım kolaylığı tartışılır. Kullananlar varsa bu yönlerinden dolayı memnunlar mı?
 4. Ayaklık: Puseti tam yatırdığınızda ayaklık kısmının kalkık olması bebeğinizin kayıp düşmemesi açısından önemli bir faktör haline geliyor.
 5. Koltuğun yatabilirliği: Bu da pusetten pusete değişebilir bir özellik. Bazılarının 3 kademeli bazılarının 4 kademeli yatar koltuk özellikleri var. Ayrıca bir pusetin “tam yatış” özelliği vardır demek 180 derece yatar anlamına gelmiyormuş. Koltuğun yatabilir olması çocuğunuzun uykusu geldiğinde konforlu uyuyabilmesi açısından önemli olabilir. Ama ne kadar önemli bir faktör bu? Konuyu tecrübeli annelere bırakıyorum.
 6. Tekerleklerin kilitlenebilir olması.
 7. Kol uzunluğu: Hem annenin hem de babanın boyuna göre ayarlanabilir olması.
 8. Koltuk yüzünün çıkarılıp yıkanabilir olması.
 9. Önceki yılın modelleri daha ucuz oluyor. Yeni yılın modellerinde fiyatlarda %30 kadar bir artış yapılıyor. Özelliklerinde değişiklik olmuyor. Çoğunlukla renk değişikliği yapıyorlar.

Benim yaptığım araştırmalar göre bu özelliklerin önemli olduğunu öğrendim. Sizlerin de ekleyeceği konular olabilir veya bu o kadar önemli bir faktör değil diyebilirsiniz. Tecrübeli annelerin yorumlarını merak ediyorum.

Puset konusunda değinmişken bununla bağlantılı olarak araba koltuğuna değinmek istiyorum. Burada 3 değişik araba koltuğu modeli var.

 1. “Infant” denilen bebeğiniz doğumundan itibaren 13 kilograma ulaşıncaya kadar kullanılan araba koltuğu. Yani çocuğunuzun kilosuna göre 9 ay ile 1 yaş arasında kullanılabiliyor. Türkiye’de ana kucağı deniliyor sanıyorum. Bu koltuk pusetlere takılabiliyor. Arabanın arka koltuğuna ters takılması gerekiyor.
 2. “Convertible” denilen çocuğunuz doğumundan itibaren 30 kilograma ulaşıncaya kadar kullanılan araba koltuğu. Bu koltuk ana kucağından daha büyük. Bu yüzden daha uzun süreli kullanılıyor. Bu koltuğu yeni doğan bebeklerde kullanabilmek için içine baş ve vücudu destekleyen bir yastık satıyorlar. Bu koltuk pusetlere takılmıyor. Arabanın arka koltuğuna bebek küçükken ters, bir yaşından sonra düz takılabilir.
 3. Bir de “booster” denilen 2.5-3 yaşından itibaren kullanılabilir bir araba koltuğu.

Kafamı kurcalayan iki konuya geçmeden önce beğendiğim puset ve araba koltukları hakkında bir bilgi vereceğim. Şöyle ki;

Puset konusunda iki model arasında kararsızım. UppaBaby Vista ve Britax B-Ready. İkisi de şekil açısından birbirlerine çok benziyorlar. Bu yüzden bu iki modeli sevdim. UppaBaby, bassineti ile birlikte satılıyor. Britax tek başına UppaBaby’den daha ucuz ama bassinetini alınca neredeyse aynı fiyata denk geliyor. Britax’in ana kucağı denilen araba koltuğu pusetine uyumlu. Kolayca takılıp çıkarılıyor. UppaBaby’e uyumlu ana kucağı araba koltukları kısıtlı ve adaptör gerekiyor. Mesela MaxiCosi ana kucağı için. Britax’in araba koltukları (ana kucağı veya convertible) en güvenli araba koltuğu olarak biliniyor. Ana kucağı denilen araba koltukları arasında Graco SnugRide, Britax B-Safe ve Chicco Keyfit 30 en çok satılanlar markalar. Britax B-Safe ana kucağını gerçekten de çok beğendim. Maxi Cosi’ye göre daha iyi bence.

Bassinet mi ana kucağı mı? Anladığım kadarıyla bebek puset koltuğunu 6 aylıktan itibaren kullanabiliyor. O zamana kadar bebeğinizi ya ana kucağında ya da bassinet içinde taşıyacaksınız. Bu konuda iki görüş var.

 1. Ana kucağı:Ana kucağı (infant) bebeği sadece arabada taşımak içindir. Bebek ana kucağında düz yatamadığı için nefes alma problemi yaşayabilir. Ayrıca uzun vadede omurilik problemi de olabilir. Bu yüzden sadece gerekli olduğu için arabada kullanın, pusetinize takmayın mümkün olduğunca bebeğinizi kısa süre bu ana kucağında oturtun” diyen görüşler okudum. Bassinete ayrıca masraf yapmak istemeyenler, bebekleri pusette oturabilir zamana gelene kadar sling kullanmışlar.
 2. Bassinet: Bassinet hakkında güvenlik ve sağlık problemleri açısından olumsuz bir görüş okumadım. Bir görüş, “bebeğin devamlı düz yatması yüzünden bebek yassı kafa olabilir” demiş. Bassinet içine mutlaka baş ve vücudu destekleyen yastık önermişler. Bassinetin olumsuz yanı olarak bebek 3 aydan itibaren hareketlenip dışarıyı görmek istiyormuş. Bu anlamda bassinet çok kısa süreli kullanılıyormuş. Yine bu nedenle ana kucağını veya sling’i kullananlar olmuş. Boşuna masraf yapmaya değmez diyenleri okudum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Olumlu ve olumsuz görüşleriniz nelerdir?

Ana kucağı mı, convertible araba koltuğu mu? Ana kucağının yeni doğan bebekler açısından daha güvenli olduğu ve bu sebeple üretildiğini söyleyen görüşler okudum. Bunun aksine convertible araba koltuğunu alıp içine baş ve vücudu destekleyen yastık alıp ilk günden itibaren güvenle ve daha uzun süre kullananları da okudum. Convertible kullanıcıları bebek ile dışarıda gezerken ya bassinet ya da sling kullanmışlar. Ayrıca yeni doğan bebeğin çok dışarı çıkmadığını da iddia edenler var. Ana kucağı, bebeklerin ilk ayları için daha büyük boy olan convertible’a göre daha mı güvenlidir? Mutlaka gerekli mi? Siz ne düşünüyorsunuz?

Haydi tecrübeli anneler fikirlerinizi merakla bekliyorum.

Kucak dolusu sevgiler,

Gökçe

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

30 yorum

 1. Merhabalar. Ben de dort aylik ogluma puset bakiyorum. Yanliz bahsettiginiz iki puseti de Turkiye’de bulamadim. Yaniliyor muyum?
  Sorunuza yanit olarak kesinlikle ana kucagi daha guvenli, ayrica isofix’li olmasi onemli.

 2. Bebegin karakterine bagli:) biz tanidiktan ikinci el araba koltugu aldik. Puset maclaren techno xt
  Bebegimiz kolik olunca en cok sling kullandik. Hatta keske maclaren volo filan alsaydim diyorum. Yatay pozisyonu hic kullanamadik cunku.
  Simdi de kanguruyu seviyoruz ya da kendi yuruyecek.
  Deneyimim: mutlaka hafif basit bir bebek arabasi. Kullanisli. Diger ozellikler konusunda hic bir ihtiyac hissetmedim:)

  • Maclaren modellerine hiç bakmamıştım.Aşağıda Benay da Maclaren’i önermiş. Bakacağım mutlaka. Yatay poziyon hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim, bunu merak ediyordum. Slingi ben de kullanmak istiyorum.

 3. Cok uzun araştırmalar sonucu aldığım pistten su anda ağırlığından dolayı nefret ediyorum resmen. Kesinlikle önemli olan ağırlık ve sırtın yatması bence. İlk zamanlar anakucağında az cok dürüyor fakat bir zaman sonra dışarıyı görmek istiyor durmuyor. Bakmayın öyle 13 kiloya kadar dediklerine biz 6 ay bile kullanamadık.. Çünkü yatar pozisyonda durmak istemiyor.. Arabanın büyük pusetini taktığımda ise araba inanılmaz ağır oluyor. Tek basına bı yere gitmek mümkün değil maalesef. Şimdi satıp onun yerine maclaren türü hafif ve yatış pozisyonu olan baston puset almayı düşünüyorum.

  • Bu ana kucağı (infant car seat) hem gerekli hem gereksiz sanki. Memnun olan pek yok gibi. Ben de bakıyorum zaten çocuk bunun içinde hakikaten 6 aydan fazla duramaz. İçe doğru derince, yanlardan basık bir koltuk. Belliki sadece arabada kullanılmak üzere üretilmiş. Dışarıda kullanıma göre değil bence.

 4. Ben de bugaboo ve maclaren arasinda kalmistim ama maclaren techno xt aldim gayet memnunum. Hafif ve Kolayca acilip kapanabiliyor..Dogumdan itibaren kullanilabildiginden ilk gunden beri onunlayiz.
  Sling konusunda Linam a kesinlikle katiliyorum..KAri -me markasini almistim.
  Her kullandigimda aldigim icin kendime ovguler yagdiriyorum hayat kurtariyor gercekten :)))
  Araba koltugu icinde MAxi-Cosi aldim ama simdiki aklim olsa almazdim. Oglusum daha yeni 4 aylik olmasina ragmen pek rahat edemiyor koltukta , 6 ay olmadan baska birtane almak zorunda kalacagiz gibi gozukuyor…

  • Sizin de söylediğiniz gibi ana kucağının 6. veya 7. aydan sonra kullanılmadığını ve büyük boy araba koltuğuna geçildiğini sık sık duyuyorum. Bu yüzden ana kucağı almak konusunda terreddüt ediyorum. Büyük boy araba koltuğunu almak belki daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

  • Sling’te Moby wrap ve Peanut Shell’i biliyorum ama Kari-me markasını duymamıştım. Teşekkürler…

 5. Ben sizin listenizde bulunmaan birseyi onemsiyorum.
  Biz de maclaren techno xt almistik ama cok az kullanabildik. Cunku kucukken hic sevmedi
  Simdi bir bebegin gozunden bakinca en onemli seyin anneyi gorebilme oldugunu dusunuyorum. Bir dusunsenize disarida bilmediginiz ortamdasiniz, etrafta hic tanimadiginiz insanlar yerler ve anneniz yok. Bizim oglumuz hep huzursz oldu bizi goremeyince. Ve cok da mantikli. Hele bir de alisveris merkezlerini dusunun. Kalabalik, gurultu isiklar. Anne ve babasini gozunun onunde goremeyen bebek korkabilir.
  O yuzden cift tarafli kullanilmasi benim icin en onemli ozellik

  • Çok haklısınız. Aslında pusetin çift taraflı kullanılabilir olması benim de mutlaka aradığım bir özellik, listeme koymayı unutmuşum 🙂 Uppababy ve Britax B-Ready’i begenmemin önemli sebeblerinden biri de bu. Sanırım artık bu özellik pek çok pusete olabiliyor, anneler tarafından çok tercih edildiği için.

 6. bende dogum oncesi cok arastirdi bu oto koltugu ve bebek arabasi meselesini, cogu arkadasim bebek arabasinin ustune oturan oto koltuklarini tavsiye etmediler, agirlik ustune agirlik ve bebek arabasinin oturma kismini kullanamadan bosuna araba eskiyor diye ilk yil sade cerceve olarak satilan tasiyicilari onerdiler, arastiirdim, onlarda pek kullanisli gelmediler gozume, sepetleri cogunun cok kucuktu. butun bunlarin yerine oturma kismi cikarilip yerine oto koltugu takilabilen modellerden birini almaya karar verdim. 5 aydir britax b ready ve Chaperone infant car seat kullaniyorum, tekerlekler kayiyor gibi cok rahat kullanimi, boyu ayarlanabiliyor, tek elle kullanilabiliyor, fren mekanizmasi cok kolay sadece bir tik, sepeti cok genis ve onden arkadan sagdan soldan heryerden erisim mumkun, bu ozelligede dar mekanlarda ihitiyaciniz olabiliyor kademeli egilme pozisyonlari ve ayak kisminin engelleyici kismi kalkip inebiliyor, gorunuste epey buyuk ama goruundugu kadar agir degil tabii bir maclaren kadar da hafif degil malesef, eviniz duz ayak yada asansor erisimi varsa sorun yok,yalniz arka tekerlekler buyk oldunundan minik bagajlara zor sigabilir, bugune kadar bir sikinti yasamadim misal bir arkadasin honda fit inin arkasina bile sigdi.guneslik kismi cok ergonomik ve kullanisli pek sevdim. bugaboo lar kadarda pahalli degil, ikisini birlikte yuzde 40dan fazla bir indirimle yakaladigimda bir internet sitesinde kacirmadim, en super ozelligi click sistemi, oturma kismini bir clickle takilip cikariliyor, oto koltugu da ayni sekilde clickle takiliyor, arabada alt kisminada clickle oturmasi, yerlesmis oldugu hissini veriyor cok guzel… yeni dogmus bebeklerin kafasi dusup duruyor diger oto koltuklarinda, ben hastane cikisindan itibaren kullaniyorum, ek biseye ihtiyac duymadim, zaten cok rahat bebegin boyuna gore ayarlari yapilabiliyor. benim be begim kis bebegi oldugundan bebek oto koltugunu kullanisli geldi ayrica kizim oto koltuguna baglanmayi sevmesede her arabaya bindiginde uyudu ve uyuyan bir bebegi kim uyandirnak ister ki! bende Mercan in dedigi gibi hep bebegim beni gorecek sekilde kullandim simdiy kadar, gozleri beni ariyoy ozellikle 3 aydan sonra. sling yada soft carrier her halukarda ihtiyac diye dusunuyorum. britax b ready uzun sure kullanirim diye dusunuyorum, ilerde belki ikinici bir bebek icin birlikte kullanim ozeligide mevcut… isterdim ki biraz daha hafif olsun bebek arabasi icin. oto koltugunu bende daha uzun sure kullanmak isterim simdilik hizli kilo aliyor bebegim bakalim bi yasina kadar kullanabilcekmiyim

  • Dila çok teşekkür ederim. Harika bir bilgi. Britax B-Ready ve UppaBaby düşündüğüm iki puset. Aslında Britax’ı bir kaç sebepten dolayı daha çok beğendim. Ancak çevremde hiç kullanan yoktu. Senin yorumun çok faydalı oldu. Yolda gördüğüm Britax B-Ready kullanıcılarını çevirip memnum musunuz diye soracaktım nerdeyse 🙂

 7. Biz Uppa Baby Vista aldık. İkinci çocuğun yerinin de sonradan eklenebilir olması avantajı var. Ama ondan önemlisi gerçekten de her açıdan rahat bir araba. Tavsiye ederim…

  Eren

 8. Sevgili Gökçe
  Ben de senin gibi Amerika’da yaşıyorum.
  Puset konusundaki soruna başka bir açıdan bakacağım.
  Bebeğini hastaneden çıkarma zamanı geldiğinde pek çok eyalette araba koltuğu (infant car seat) olmadan çıkmana izin vermezler.
  Convertible car seatler doğumdan itibaren kullanılmasına rağmen, yapıları itibarıyla arabada sabit olarak bırakılmaları gerekir.
  Bebeğin uyumuş vaziyette iken convertible car seatten alıp eve taşımak ya da convertible seatte alıp pusete taşımak uyanma riskini de beraberinde getirir.
  İnfant car seatler, kolayca arabaya oturtulur ve arabadan inmek gerektiğinde, taban kısmından ayrılıp sapından tutularak pusete ya da benim kullandığım gibi puset altlığına monte edilebilir. Bu açıdan çok pratiktir.
  Ayrıca infant seatlerin altlığı vasıtasıyla arabada durduğu açıyı ayarlayarak bebeği yatar konuma getirmek daha kolaydır. Özellikle ilk aylarda bebekler arabada genellikle uyurlar.
  Oysa bebekler convertible car seatlerde daha dik bir konumda otururlar.
  İnfant car seatlerin tek olumsuzluğu bebek aşağı yukarı 1 yaşına geldiğinde (30 ya da 35 lbs) küçük gelmeleridir.
  Bizim kullandığımız infant seat ve puset altığı bilgisine aşağıdaki linkteki 15 Vazgeçilmez Bebek Ürünü Listesi yazımdan ulaşabilirsin.
  http://www.bebekveben.com/2011/07/14/15-vazgecilmez-bebek-urunu-listesi/
  Bebeğini sağlıkla kucağına almanı dilerim.
  Sevgiler

  • Merhaba Tanla,
   Infant car seat konusunda haklısın. Hastane o olmadan çıkmamıza izin vermeyecek. Infant car seat bir şekilde gerekli olacak bu durumda.
   Bu arada blogundaki listene baktım. 4-5 tanesi aynen benim de listemede bulunan ürünlerden. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
   Sevgilerimle,

 9. stokke için isveçli mühendisler söylediklerine “eee bize niye diyorsun kardeşim” diyebilirler zira stokke benim bildiğim kadarıyla norveçli:)) neyse isveç norveç ne fark eder. bugaboo bee açılıp kapanma kolaylığı, hafiflik ve manevra kabiliyeti açısından süper bir araba. ama tabi tek dezavantajı 6 aydan önce bebeği arabaya monte edilen ana kucağına oturtma. niyeyse o ana kucakları bana hiç rahatmış gibi gelmez. bir de tabi şunu söyleyeyim bu araba meselesine deli gibi kafa yorup, en güzel arabayı alıp sonunda hüsrana uğrayabilirsin. bir bakarsın senin oğlan arabada oturmayı hiç sevmez :)) pusetin çift taraflı kullanılabilmesi bence de dikkate alınması gereken bir özellik.

  • Evet Norveç’liymiş 🙂 Sen de kaçırmamışsın 🙂 Biliyorsun önceleri Stokke’yi pek beğenirdim. Şimdi pek kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Bugaboo Bee güzel bir araba. Bee’ye uyumlu ana kucağı hangisi? Bir de koltuğun üstüne mi monte oluyor yoksa ana koltuk çıkarılarak onun yerine mi monte ediliyor?

 10. Gökçe biz Leyla’nın bebekliğinde bunu kullandık: http://www.amazon.com/Graco-SnugRide-Infant-Car-Seat/dp/B0033D0MFE arabanın dışında hiç kullanmadık bunu. pek çok memnun kaldık.

  convertible olanını gracoya sığmamaya başlayınca aldık, bunu hala kullanıyor: http://www.amazon.com/gp/product/B003OUWIO4/ref=wms_ohs_product bundan da pek çok memnunuz.

  En çok kullandığımız da bu oldu: http://www.amazon.com/gp/product/B002213DBS/ref=oh_details_o03_s00_i00 o kadar eskidi de yıkayınca bile temizlenmiyor:)

  Uppa baby vista’nın bassinet’ini çok uzun kullanamadık maalesef çünkü leyla etrafı görebilmek istedi her zaman, o yüzden eğimli oturtmak zorundaydık. ama uyku saatinde dışarı çıktığımızda bassinet epey hayat kurtardı. o olmadan çok rahat edemezdik.

  diaper bag olarak da bunu kullandık, hala kullanıyoruz: http://www.bestbabystore.com/BabyBjornDiaperBackpackActive.aspx çantayı babanın da sırtına vurabilmesi önemli o yüzden allı dallı güllü bir şeyler alma:)

  Eren

 11. Selam Gokce,

  Oncelikle gec kalmis ama gonulden kocaman tebrikler! Oglusunu saglikla ve mutlulukla kucagina almani diliyorum!

  Dedigin gibi, ben de gunlugumde puset konusunu yazmis ve fikir istemistim, cunku insanin kafasi cok karisiyor. Hele de ilk bebegin olunca. Pek cok kisi, bebegin ozelliklerine gore alirsin, acele etme demisti ama ben ilk heves heyecaniyla tabii ki dinlememis, her seyi onceden hazir etmistim. Eminim sen de oyle yapacaksin:) Aslinda simdiki kafamla dusununce, onlara da hak veriyorum. Cunku her bebegin boyu, kilosu, gelisimi, reflusu, koligi farkli oluyor. Biz Uppababy Vista’yi ve Chicco car seat’i aldik. Her ikisinden de memnunum. Car seat’i daha pahali almayi da dusunmustum (Peg Prego gibi) ama zaten cok cabuk buyuyorlar. O yuzden convertible olana daha buyuk yatirim yapmaya karar vermistik. Infant car seat, bizim arabamiz olmadigi halde, su an benim siklikla kullandigim bir urun. Uppababy’nin bassineti cok hosuma gitmisti ama malesef bizim oglan onun icinde kesinlikle uyumuyor disaridayken. O yuzden esas koltuga gecene kadar ben de (her ne kadar onceden cok kullanmam car seat’i diye dusunduysem de) artik Chicco ile cikariyorum disari, takiyorum Uppababy’nin ustune. Uppababy’nin tek sorunu agir olusu, iki kisi gerekiyor, biri alt frame tasiyacak, digeri de bebekli car seat’i. Tek basimayken hep sling kullaniyorum. Ac gozluluk yapip uc cesit sling aldim, daha da dorduncu de gozum:) En cok Maya Warp’i kullaniyorum, kursta gostermislerdi. En rahat onunla ettik.

  Daha ayrintili bilgi istersen, bana yazabilirsin. Saglikli hamilelikler!

  • Merhaba Deniz,
   Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. Car seat konusunda ben de senin gibi düşünüyorum. Car seati arabadan başka yerde kullanmayıp dışarıda bassineti (bebeğim pusetin koltuğuna oturabilecek duruma gelene kadar) kullanmayı planlıyorum. Ancak seninle birlikte Eren (bebek yapım bakım onarım) ve bir arkadaşım daha bassineti kullanmadığını söyledi. Bu durumda infant car seat gerekli olacak. Sling mutlaka kullanacağım. Hatta aldim bile 🙂
   Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. İşte bu yüzden tecrübeli annelerin fikirlerini almak çok önemli.
   Sevgiler,
   Not: Blogunun adresi çıkmamış. Yazar mısın lütfen, pusetle ilgili yazını okumak isterim.

   • Gokce, benim blogum yok. Ben senden once hamilelik gunlugunu yazan Deniz’im. Blogcu Anne’deki yazimi kastetmistim:)

    • Aaa sen o Deniz’sin. Kusura bakma lütfen anlayamadim 🙂 Senin pusetle ilgili yazını (hatta diger tüm yazılarını) okumus ve sayenizde önceden bir fikir sahibi olmuştum. Şimdi ben de bir karar aşamasındayım 🙂

 12. Merhaba Gökçe,
  Blogumda komik bir puset seçim testi yapmıştım çöz bakalım senin şansına ne çıkacak 🙂
  http://meraklicuce.annemingunlugu.com/puset-secim-testi
  Sevgiler