14 Yorum

Olmazsa olmaz kitaplar

Hamilelik, doğum, çocuk bakımı/yetiştirme ve ebeveynlik üzerine çok güzel kitaplar var. Keşke hepsini okumak mümkün olsa, ama değil.

Uzun zamandır burada Hediye Kitap kategorisi altında kitap tanıtımlarına yer veriyorum. Hediye kitap olarak tanıttığım kitapları mümkün olduğunca okumaya, okuyamasam bile fikir edinmeye gayret ediyorum. Her halükarda hediye kitap yazıları, paylaşıma değer bulduğum kitapları tanıtma amacı güdüyor.

Ancak aşağıdaki kitapları ayrıca öne çıkarmak istedim. Bunlar benim hamilelik ve doğum süreçlerimde -ve sonrasında- okuduğum ve kütüphanemden ayırmadığım kitaplar.

Elbette bu listeye gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Ancak aşağıdaki kısa listenin en azından belli başlı konularda yol gösterici olacağını umuyorum.

***

HAMİLELİK VE DOĞUM

What to Expect When You’re Expecting – Hamilelik süreci hakkında teknik bilgi almak için doğru bir kaynak. Kitabın dizgisi bana biraz boğucu gelse de (metin, metin, metin!) aradığınız bilgileri (ve daha fazlasını) güzel bir dille anlatıyor. Türkçe çevirisi Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler adıyla Epsilon Yayınları’ndan çıktı. Türkçesini okumadım, çevirisine kefil değilim.

Girlfriend’s Guide to Pregnancy – Hamilelikle dalga geçen, hamileliğiniz sırasında okumanız halinde altınıza yapmanıza sebep olacak kadar güldürebilen bir kitap. Maalesef Türkçe çevirisi yok. Amazon’dan alınabilir. Şu yazımı o kitaba dayanarak yazmıştım dersem biraz fikir verir belki.

Your Best Birth – Doğumun nasıl bir “endüstri” haline geldiğini, birçok doktorun neden sezaryen ve diğer tıbbi müdahaleleri doğal doğuma tercih ettiğini gözler önüne seren harika bir kitap. Bunu okuyup da doğal doğum yapma -ve etrafındakileri bilinçlendirme- konusunda gaza gelmeyecek kadın ben bilmiyorum. (Kitaptan kısa bir alıntı için tıklayın)

Ina May’s Guide to Childbirth – Dünyaca ünlü ebe Ina May Gaskin’in, doğal doğum konusunda bilgilenmek isteyen herkesin mutlaka okuması gereken kitabı. Kitabın ilk yarısında, Gaskin’in yaklaşık 40 yıldır gerçekleştirdiği doğumlardan hikayeler var. Her biri birbirinden güzel ve öğretici. Diğer yarısı ise doğumun aşamaları ve doğum sırasında rahatlama teknikleri üzerine.

BEBEK ALIŞVERİŞİ

Baby Bargains – Deniz’e hamile kaldığım sırada bir arkadaşımın “Bu kitabı okumadan bebeğe çöp bile alma” dediği bu kitap bana bebek alışverişi sırasında İNANILMAZ yol göstermişti. Hangi markanın hangi model araba koltuğu daha iyi, ne tür bebek taşıyıcısı size göre, hangi mama sandalyesi daha az yer kaplıyor gibi birçok konuyu özetleyen bu kitaptan ben gerçekten çok faydalandım. Bunun devamı olan bir de Toddler Bargains var -ki şart değil, ancak onda da pratik bilgiler var. Her iki kitap da sürekli yenileniyor, en son basımını aldığınızdan emin olun.

YENİDOĞAN / BEBEK GELİŞİMİ

Caring for Your Baby and Young Child – Amerikan Çocuk Doktorları Birliği’nin hazırladığı bu kitap, anne-baba olarak -özellikle de çocuk sağlığı üzerine- bizim en çok referans aldığımız kitap oldu. Büyüme ataklarından diş çıkarmaya, uyku düzeninden çocuk hastalıklarına kadar birçok konuda bu kitaba yöneldik, aradığımızı da bulduk.

Mahallenin En Mutlu Bebeği – Original adı The Happiest Baby on the Block olan Harvey Karp’ın bu kitabı hakkında defalarca yazdım, bir o kadar daha yazabilirim. Çocuk sahibi olmaya hazırlanan her çiftin bebek doğmadan önce okumasını öneririm. Bebeğin ilk yılındaki gelişimini anlatan bu kitap bebeğinizi daha iyi anlamanızı sağlamanın yanı sıra, anne-baba olarak özgüveninizi de pekiştiriyor.

UYKU

Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri – “Uyku Eğitimi” denilince akla gelen ilk isimlerden Dr. Richard Ferber’ın Solving Your Child’s Sleep Problems kitabının Gün Yayıncılık tarafından Türkçeye kazandırılan çevirisi. Herkese göre olmayabilir ancak benim ufkumu çok açtı. Kitabı okuduğunuzda “Ferber Yöntemi” denilen şeyin “bebeği ağlatmak”tan çok öte olduğunu görüyorsunuz.

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler – “Uyku Meleği” olarak bilinen Tracy Hogg’un, yine Gün Yayıncılık tarafından Türkçeye çevrilen Secrets of the Baby Whisperer: How To Calm, Connect, and Communicate with Your Baby orijinal adlı kitabı. Kitap her ne kadar sadece uyku üzerine olmasa da, ağırlıklı olarak Yatır-Kaldır yöntemi ve diğer rutinler üzerine odaklanıyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı – Harvey Karp’ın The Happiest Toddler on the Block adıyla Bebek kitabının devamı olarak ele aldığı kitap. Bebeklikten çocukluğa geçişteki ara dönemde yaşanan sinir krizleri, çocukluğa uyum süreci, tuvalet eğitimi gibi pek çok konuda bilgi içeriyor.

ScreamFree Parenting – Günümüzde “bağırmayan bir ebeveyn” olmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Türkçe çevirisine rastlamadım, Amazon’da satılıyor.

Raising Cain – Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yine Amazon’dan edindiğim bu kitap erkek çocuklarının gelişimi üzerine yol gösterici bilgiler içeriyor. Sadece benim gibi kızların arasında büyümüş ve erkek çocukla ilgili fikir sahibi olmayan benim gibi anneler için değil, erkek çocuk yetiştiren tüm ebeveynlerin okumasını tavsiye ederim. Toplumun erkek çocuklara (ve ileride babalara) yükledikleri rolleri çok daha iyi anlamanızı sağlıyor.

YEMEK

Çocuğum Yemek Yemiyor – Çocuk sahibi olmayı bekleyen çiftlerin okuması bence zorunlu olan bir kitap daha. Doğan Kitap’ın Anne-Baba Akademisi serisinin bu kitabı Emzirme döneminden katı gıdaya geçişe ve çok daha sonrasına yönelik verilen ipuçları, özellikle de yemek ye(dir)meyi bir proje, aşılması gereken bir engel olarak gören biz annelere yol gösteriyor.

Yiyorum-Büyüyorum – Zümrüt Özkan Anjuere’nin sağlıklı çocuk yemeklerini topladığı bu kitabı pratik tarifler içeriyor. Kendim bile tatmadığım sebzeleri bu sayede çocuklarıma yedirdim desem yalan olmaz.

İKİNCİ ÇOCUK

Siblings without Rivalry – İkinci çocuğu aileye kabul et(tir)me ve kardeş kıskançlığı/kavgasıyla başa çıkma konusunda benim çok faydalı bulduğum bir kitap. Türkçeye daha önce Kuraldışı Yayınları tarafından çevrilmiş, ancak baskısı tükenmiş ve yayınevinin söylediğine göre yeniden basıma girmesi söz konusu değilmiş. İngilizcesini isteyenlerAmazon’dan alabilir.

***

Bunlar benim ilk etapta aklıma gelen “olmazsa olmazlar”ım, naçizane. Evde okunmak için bekleyen birçok kitap var. Dr. Sears’ın The Discipline Book ve Kuraldışı Yayınları’nın İçgüdüsel Doğum kitapları bunlardan sadece birkaçı. Kısacası, bu liste uzayacak.

Sizlerin de paylaşmak istediğiniz “olmazsa olmaz” kitaplarınız varsa yorum kısmı emrinize amade.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Ben de bir kaç tavsiye vermek istedim:
  Ebeveynlik:
  Doğal Ebeveynlik – William Sears ve Martha Sears, (Sears’ların diğer tum kitapları)
  Çocuğunuzla Birlikte Büyümek – Naomi Aldort
  Uyku:
  Çocukların Uyku Problemlerine Dair Çözümler – Elizabeth Pantley

  sevgiler

 2. Tracy ve Harvey Karp çok severek okudum:)

  Bizim çocuk eğitim kitaplığının şanlı imparatorluk tarihi :
  http://gununcorbasi.blogspot.com/2011/02/cocuk-egitim-kitaplgnn-sanl.html

  Sonra 2 yaş sendromu ile birlikte yeni kitaplarla tanıştım,
  Çocuğunuza sınır koymak
  İki yaşındaki çocuğunuz büyürken
  Çocuğunuzla işbirliği yapabilme
  severek okudum, hala da faydalanıyorum.
  http://gununcorbasi.blogspot.com/2011/08/iki-yasndaki-cocugumuz-buyurken-snr.html

 3. Bu kitap önerileri gerçekten çok işime yarıyor, teşekkürler. Devamını bekliyorum 🙂 Tracy Hogg, uyku yöntemi de zamanında çok işime yaramıştı. Yeni annelere tavsiye ederim.

 4. güzel bir konu olmuş elif. herkes yazarsa aile kütüphanesi için iyi fikir olur hepimize…
  hamileyken okuduğum ve acaip keyif aldığım ve kendi kendime güldüğüm eğlendiğim zevk aldığım kafayı dağıttığım sürükleyici bir kitap (kesinlikle tüm hamilelere tavsiye ederim): sophie kinsella’dan alışverişkolik ve bebeği…
  tracy hogg-melinda blau-bebek bakım sorunlarına mucize çözümler (kesinlikle anne-babaların okuması gerekli, çok yardımcı oldu bana)
  sabiha paktuna keskin-Anne İş’te (hep açıp açıp arada bakıyorum, minik ansiklopedi gibi)
  sue palmer- zehirlenen çocukluk (henüz yeni başladım, biraz moral bozuyor bu kitap; kızımın doktorunun tavsiyesi üzerine aldım, şimdilik pek zevk alamadım…)

 5. Elif Hanım, yine siteniz aracılığı ile tanıştığım, okuduğumda çok etkilendiğim ve hatta bana en çok cesaret veren kitap ‘Doğal Doğuma Doğru’ bence bu listede olmalı. Ben bu kitap sayesinde de biraz, 18 saatte normal doğum yaptım. Hediye etmediğim kız arkadaşım da kalmadı:)

 6. Elifcim screamfree parentingi getirtiyorum ben de bir cocuk gelisim kitabi sayimasa da kaplan anneyi oneririm cok enteresan ve keyifliydi bir gecede bitecek bi sey bir anne ve iki kizini yetistirme macerasi opuyorum

 7. Adem Güneş – Annelik Sanatı ve Çocukluk Sırrı ısrarla tavsiye edeceğim iki kitap.

 8. bana çok ilham veriyor bu kitao öneriler Elif çok teşekkürler. Öğle tatili kitapçıdaydım:)

 9. Kesinlikle sizlere NEVZAT TARHAN’in sen ben ve cocuklarimiz kitabini tavsiye ediyorum. Cok ama cok guzel okudum dayanamadim hediye ettim gittim tekrar aldim superrr:)

 10. “Çocuğum Yemek Yemiyor” http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html ve “Bilinçli Bebek” kitapları da anne olarak beni dönüştüren kitaplardı.

 11. selam elif,
  tavsiyeler için teşekkürler, bende eksiklerimi tamamlayacağım. özellikle, happiest toddler i cok merak ettim. benim severek okudugum basit ve cabuk okunan bir kitap da yankı yazgan’ın “cocugunuz sizden ne bekliyor?” olmustu. saglıklı buyume ve gelisim icin soru cevap seklinde yazılmıs bir kitap.
  ayrıca birde yazarını simdi hatırlamadıgım “bebeginizin mutlu gelisimi” ve sabiha paktuna’nın “anne iste, calisan anne ve cocugu” kitabını da severek okumustum ve cok faydalandım.
  cok sevgiler.

 12. Elizabeth Pantley- Çocuğunuzla İşbirliği Yapabilme
  Christopher Green- Çocuk Yetiştirme Sanatı
  Bu ikisi bence olmazsa olmaz kitaplardan. blogumda özetlediğim 16 tane kitap var, neredeyse hepsi birbirinden kıymetli diyebilirim ama bu ikisini diğerlerinin önüne koyarım her zaman.

 13. Oneriler icin tesekkurler, hemen listeme ekliyorum. Ben de Robert J. Mackenzie’nin “Cocugunuza Sinir Koyma” kitabini tavsiye ederim.

 14. Çok teşekkür ederim 🙂 Kocaman sevgiler