77 Yorum

Yeni Annelere Dadanan 5 İnsan Tipi

Aşağıdaki yazı Blogcu Anne okurlarından Ayşegül tarafından kaleme alındı.

***

YENİ ANNELERE DADANAN 5 ZARARLI İNSAN TİPİ

Bir yıl önce bambaşka bir insandım.

Geçen yıl bu sıralar, yaklaşık 1 hafta sonrasında aramıza katılacak oğlum Kerem’le henüz tanışmamıştım. Yaşayacağım onca güzel ve zorlu günden habersiz, uyuyarak ve DVD izleyerek günlerimi geçiriyordum.  (Şimdi ise en son ne zaman kesintisiz 4-5 saat uyuduğumu hatırlamıyorum. Ama bu başka bir yazının konusu.)

Kerem’le birlikte hayatıma başka yeni anneler,  bloglar, bana çok destek olan yeni arkadaşlar da girdi. Ama tüm bu güzelliklerin yanında her yeni anneye mutlaka bir şekilde dadanan zararlı insanlarla da tanıştım. Bu yazıda, lohusalığın ilk günlerinde ortaya çıkan ve en çok morale ihtiyacımız olan anlarda bizi kolayca depresyona sokabilen bu insan tiplerini sıralamak istiyorum. Maksat, yeni anneleri uyarmak 😉

5. EMİYO MU?

Sanırım yeni annenin tanıştığı ilk zararlı insan tipi “emiyo mu?”cular. Bu insanların en büyük problemi, sizin göğsünüzdeki süt miktarı ve bu sütün bebeğe ulaşıp ulaşmadığı konusudur. Bunlarla her yerde karşılaşabilirsiniz. Hastaneye ziyarete gelen uzak bir ahbabınız, alakasız bir iş arkadaşınız, komşunuz, hatta bindiğiniz taksinin şoförü bile bu durumu kendine dert edinmiş olabilir. Uykusuzluktan baygın haldeyken onların vaazlarını dinlemek zorunda kalabilirsiniz. Sütünüzün yağlı mı yağsız mı olduğu, süt sağma makinesi kullanma sıklığınız, göğüs ucu yaralarınız vb. detaylar çok ilgilerini çeker.

Bu insanlar bir süre sonra siz ve bebeğinizle ilgili benzer başka bir konuyu merak etmeye başlarlar ve soru da dönüşüm geçirir. HALA mı emiyor? Soruyu öyle imalı bir şekilde sorarlar ki henüz 1 yaşına bile gelmemiş olan bebeğinizi HALA emzirdiğiniz gerçeğini nerdeyse gizleme ihtiyacı duyarsınız.

Bu tip insanlardan uzak durun ve sorularına kısa, yorum yapmalarını engelleyici cevaplar vermeye çalışın.

4. AÇ BU ÇOCUK AÇ…

“Emiyo mu?”cuların daha beteri  “aç bu çocuk aç”cılardır.  Zaten bir sürü negatif insan yüzünden zihninizden “Acaba sütüm yetiyor mu?” sorusu geçmeye başlamıştır. Bir de bebeğinize bakıp bakıp iç geçirerek “Annesi, aç bu çocuk, mama ver” diyenler olduğu sürece moralinizi yüksek tutmanız çok zor olur. Bu insanları sakın dinlemeyin ve mümkünse uzak durun. Çünkü bebeğinizin aç mı tok mu olduğunu en iyi SİZ bilirsiniz.

3. NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAKSIN?

Bu grup, annelerin zaten 24 saat çalıştığının farkında değildir. (Muhtemelen henüz anne olmamıştır ya da erkektir.) Doğum izniniz sırasında “boş boş” vakit geçiriyor olmanız artık onları sıkmaya başlamıştır. Ne de olsa tüm gününüz parkta bebekle gezerek ya da evde miskin miskin uyuyarak geçiyordur. Sizin ailenizin bütçesi, sizin kariyerinizin devamlılığı bu insanların kafasını meşgul etmektedir. Annelik zaten sadece emzirmek demek değil midir? Sütünüzü sağıp bırakırsınız, olur biter.

Bu insanlardan biri bana şu öğüdü vermişti. “Kırkı çıksın, hemen bakıcıya bırak. Çocuk ilerde sana –annecim, iyi ki bana sen baktın- diye teşekkür etmeyecek!”

2. BUNLAR İYİ GÜNLERİN…

Listemizin 2 numarasında gamlı baykuşlar yer alır. Blogcu Anne’nin de daha önce şurada bahsettiği bu insanların tek görevi sizi mutsuz etmektir. En ufak bir sevinç belirtisi gösterirseniz hemen bu sevincinizi yok etmeye çalışırlar.

Bunun için kullandıkları cümle hep aynıdır:  “Ooo, bunlar iyi günlerin. Bir yürüsün sen o zaman gör, bir konuşsun susturamayacaksın, okula başlasın da gör gününü”

Her şeyin zamanla daha da güzel olacağına inanan ve bunu birebir yaşayan benim gibi annelerin bile bir an için keyfini kaçırabilen bu zararlı insanlardan da uzak durmak lazım.

1. GEÇ YATIR, GEÇ KALKSIN!

Sanırım listenin 1 numarasında, beni gerçekten deli edebilen ama ilginç bir şekilde bir zamanlar (anne olmadan önce!) benim de içinde bulunduğum “Bilgi+tecrübe sahibi olmadan fikir sahibi olabilen” çokbilmişler var.

Bu insanlar için he rşey çok basit ve nettir. Kitaplarda yazılanlara uyarsan bebek de tıkır tıkır büyür. Mesela bebeği geç yatırırsan, geç kalkar. Karnı toksa ağlamaz. Kucağa, emziğe, biberona alıştırmak hatadır. Uykusuzluktan dert yanmak ayıptır. 2+2=4’tür!

Başınızda dır dır dır konuşup öğütler yağdıran bu insanlara “Anne olmadan önce, mükemmel bir anneydim.” sözünü arada hatırlatmak gerekebilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

77 yorum

 1. her noktasına virgülüne kelimesine imza atarım ben de 100% katılıyorum

 2. Kesinlikle doğru ne yazıkki! Ayrıca zayıf bu çocuk bakamamışsınız,hasta bence bu çocuk,çok ince giyindirmişsin üşütecek.En çok duyduğum aç bu çocuk oldu ve cevaben alın siz emzirin o zaman diyorum ama bu cümle beni çok yaralıyor her zaman.Benim evladımı kim benim kadar önemseyebilir ki :((

 3. Bu insanlar hepimizin basinda. Herkes bu donemlerden oyle yada boyle gectigi halde sebebi bilinmez baskalarna da aynisini yapiyor. Gecen gun kuaforde calisan 5 aylik birine musterilerden biri: ‘aaa ne kadar buyuk karnin, aaa aaa, bu ayda bu kadar olursa cik cik vah vah…’ dedi. Sonra hamile olana dedim ki bosver bana da herkes ikiz mi diye soruyordu 🙂 simdi gulumsuyorum ama o zamanlar cok uzuluyordum.
  Bence patavatsiz, herkese herseyi soyleyebilecegini zanneden cok kisi yasiyor bu dunyada..
  Herkese az vidividili hamilelik ve annelik sureci diliyorum.

 4. benim gibi hamileler için çok ufuk açıcı bir yazı olmuş. en azından nelerle karşılacağımızı az çok biliyoruz ve gardımızı almaya çalışacağız. tabii hormonların etkisi kaygılar falan bizi esir almazsa.

 5. İmza : Pınar’da diyebiliriz 🙂 Yüreğinize sağlık…

 6. Oğlumu sadece 3,5 ay emzirebildim, anne sütü alerjisi yüzünden devam edemedim. Buna rağmen sanki bunun suçlusu benmişim gibi sürekli laf sokan sevgili tanıdıklarıma bu yazı vasıtasıyla saygılarımı gönderiyorum.

 7. Ayşegül Hanım yazdıklarınıza %100 katılıyorum. Ama sanmayın ki bebeğiniz büyüyünce gamlı baykuşların tavsiyeleri (eleştri-çokbilmişlik-haddinibilmezlik halleri) bitecek. ahhh ahh …. Birde ilk lohusalıkda daha yeni bebesini kucağına almış mutlu annenin moralini bozmak için bebek ziyaretlerinde söylenen : ‘Göbeğinde kalmış, çok kilo almışsın , sahi kaç kilo aldın hamileliğinde ? yok yok artık sen böyle kalırsın veremezsin bu kiloları ‘ demeleri yok mudur …Bir de düğündeki halimizi hatırlatıp iyice acıtasyon yapmazlar mı! Sanki kime neyse bu konular ve yeni anneye ne faydası olacaksa . Amanda sanki herşeyi biliyorlar ,şu anda yaramaz çocuğumuzun peşinde koşmaktan zayıflamış halimize hiç övgü yok hihihi :))))

 8. Birde “sen kendini üşütüyosun,sütün üşüyor,o yüzden çocuğun karnı ağrıyor,ayağana giy,sırtına giy”ciler var..ama beni en çok çıldırtan “bunlar iyi gunlerin” sözü! Ağlamak istiyorum bu sözü her duyduğumda…

  • Bu sütün üşüyor muhabbetini ben de çok dinledim malesef.Hatta sütümün bu sebepten azaldığını da söyleyebilirim.Ha bir de doğumumdan yaklaşık 2-3 ay sonra bazı teyzeler yanıma gelip karnımı elleyerek hamilemisin sen diye soruyorlardı yüzlerindeki o pis alaycı gülümseme ile kendi kilolarına bakmadan.Doğumdan sonra göbek kaldı dediğimde karnını bağlasaydın böyle olmazdı ah çok cahil şimdiki gençlik demezler mi bir de.Şeytan diyo ki sık gırtlağını.Sezeyan ile doğum yaptım ben dikişlerim acıyordu hava da çok sıcak ter içindeyim zaten ne korsesi ne bağlaması dediğimde ”iyi o zaman kal böyle göbekli”deyip yanımdan ayrılıyorlardı.Yahu bu nasıl vicdan.Bu insanların çocuklarını düşündüm ve acıdım onlara.Böyle tiplerin çocukları acaba şimdi nasıllar…

   • ne korsesi yahu, doktorum bnm yasaklamıştı korseyi, korse falan takmadım ben annem tak diye diretmesine rağmen, doktor kesinlikle dediği için korse giymedim. bazen acaba giyseydim nolurdu diye düşünüyorum ama zaten göbekli değilim, sadece karın kaslarım çoook gevşek 🙁

   • sekerim ben normal dogurdum ikisini de, ama ikinciden sonra bayagi bir gobek kaldi, kalinca kaliyor yani..ben de korse kusak filan baglamadim, hem inanmadigim icin hem de aynen sicak oldugu icin.. ve bana da birak teyzeleri akranim kadinlar bile diyor kusak baglasaydin olmazdi boole diye, git tokatla yani! Benim gobegimle her turlu kisi alay etti erkekler kadinlar kucukler buyukler..ne kadar incitici bir sey tahayyul edemiyorlar, baslarina gelmedigi icin..

 9. benim kızımın öksürüğünede (ki allerjik öksürüktür kendisi ve benide canımdan bezdirmiştir) orda burda özellikle yaşlı teyzeler ayyy ciğerlerine inmiş bu çocuğun nasıl öksürüyo nasıl üşütmüşsünüz bu çocuğu doktora götürdünüzmü yavrum niye buralarda gezdiriyosunuz söylemleriyle anneliğimi sorgulamakla kalmayıp 3 kez ciğer filmi çektirmişliğim var.Benim kızım allerjik babasıda doktor zaten o arada dinliyo ciğerlerini siz endişelenmeyin demiyorum hafifce tebessüm edip cevap vermeden uzaklaşıyorum .

 10. “bunlar iyi günlerin” diyenleri dövmek istiyorum,”geç yatır geç kalksın” diyenleri(ki buna doktorlar bile dahil) pataklamak istiyorum 🙂 oh be

 11. :))) daha liste uzar 🙂 bunlar iyi günlerin asla uyuyamayacaksın hayat değişecek diyenlere inat ben de bir yazı yazmıştım tam tersini anlatan, felaket tellalları bunlar kanmayın 🙂 sevgiler

 12. 3 hafta sonra anne olacak biri olarak yazinizi keyifle okudum. ben de hamileligimin basindan bu yana bunlar iyi gunlerinciler ile dertliyim. yorgunmusun diye sorarlar evet valla kanim cekiliyor dersin bunlariyi gunlerin hele bebek gelsin o zaman yorgunlugu gor derler, ayaklarin sisti mi derler evet dersin bunlar iyi gunlerin hele bi son aya gel ben sana sorucam derler sabah 9 da uyanirsin bakalim bi daha ne zaman bu saate kadar uyuyacaksin derler hatta derler de derler. napiyim simdi vaz mi geceyim ben bu cocuktan diyesin gelir yok mu bana soyleyebilecegin iyi birsey guzel birsey arkadasim bu is bu kadar sikayet edecek kadar mi kotu?
  dedigin gibi hayatimizdan uzak tutmaktan baska sansimiz yok
  sevgiler
  zeynep

 13. Süper bir yazı olmuş. Resmen duygularıma düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.:)
  http://miniklerveanneleri.wordpress.com/

 14. Anne değilim ama bunları okuyunca dışarıdan bakan birisi olarak anladım ki çok manyak var. Sana ne yahu kadının sütünden, miktarından yağından tuzundan, bebeğin midesine mi indin de aç maç diyebiliyosun. Çalışma meselesine takanlar ya içlerinde ukde kalmıştır ya da annenin eskiden çalışıyor/çalışmıyor olmasını çekemiyorlardır. Hiçbir kulp bulamamıştır artık çalışma hukukundan dalmak istemiştir. ‘Bunlar daha iyi günlerin’ diyene direkt olarak ‘Allah sizlere iyi günler nasip etsin bana etti’ demek vaciptir vallahi. Herkesin mutluluğu kendi içinde, bunlar neyi nasıl ölçüp tartıp yargı veriyor anlaşılır şey değil.. Allah herkesleri anne boğucu kadınlardan korusun.

 15. Merhaba Ayşegül,

  Çok güzel bir yazı olmuş, hepsine katılıyorum.
  hatta dur ben de zamane anababasının çektikleriyle ilgili yazdıklarımı paylaşayım,
  http://gununcorbasi.blogspot.de/2011/07/zamane-ana-babasnn-isi-zor-azizim-3.html
  kısaca mahalle baskısı:)
  sevgiler

 16. Güzel yazı olmus:)) bende sonuna kadar katılıyorum … Eger bebek biraz tombikse sütün yaramıs iyi bakmıssın …bebek zayıfsa senin sütünün kalitesi düsük diyenlerde var …

 17. Super yazi su an lohusayim ve kayinvalidemi anlattiniz

 18. Çok güzel tespit, bende çok çektim onlardan. Hatta hamileyken başladı bu kabus bunlar iyi günlerin lafından nefret etmiştim. 🙂

 19. Bir de ne zaman dışarı çıksam, bir teyze mutlaka yorum yapar:) “bu çocuğu çok giydirmişsin ,aç biraz ağzını” ya da tam tersi “bu çocuk üşür, ağzını kapat, bu havada çıkartılır mı hiç dışarı” Her seferinde bu yorumları , farklı türevleriyle duyuyorum ben:)

 20. ben de liste yapsaydım;
  bırak tanıdıkları,eşi,dostu; tanımadığın insanlar.
  bu kişilerin tamamı Çocuk Yetiştirme Anabilim Dalı Profesörleridirler ve siz de hiç birşeyden haberi olmayan (yaş 33) …. sınızdır.

  durakta teyze: arbada (bebek arabası) kırk büklüm olmuş çocuk.
  hastanede teyze: üstüne bişey giydir, üşür çocuk.
  pazarda erkek tezgahtar amca: çocuğu sarmışsın (sling) nefes alamaz, yazık.
  ceryanda tutma, yere düştü ellerini sil…..

  ve daha bugün; GEÇ YATIR, GEÇ KALKSIN! ‘a örnek:

  anne olmayan iş arkadaşım: İmge nasıl?
  ben: iyi bu sabah 5,5 da uyandı, bıraktığımda uyumak üzereydi.
  anne olmayan iş arkadaşım: akşamüstü bir daha yatır sen akşam uyansın, gece 11-12 gibi uyut daha iyi olur !!!

  işin kötüsü her zaman 7 – 7,30 gibi uyanan çocuğuma annemin de önerisi bu şekildedir 🙂
  akşam 7-8 gibi yatıp sabah 7-7,30 gibi kalkan çocuğum beni rahtasız etmiyor elbette, 11-12 gibi yatıp sabah 9-10 gibi kalkmasını beklemiyorum zira Allah çarpar biliyorum :))

 21. Bir de unutmadan… beni en çok sinirlendiren “senin sütün az, doymuyor bu çocuk” bu laf yüzünden az kalsın mamaya başlayacaktım ben….

 22. A! bir de şu:
  “Kırkı çıksın, hemen bakıcıya bırak. Çocuk ilerde sana –annecim, iyi ki bana sen baktın- diye teşekkür etmeyecek!”
  3 kere okudum vallahi !!

 23. Yazı ile birlikte tüm yorumlara da %100 katılıyorum, birde tüm bunların bir arada toplandığı insanlar var, ki en yakınınızda atsan atamaz satsan satamazsın, önceden herseye hazırlanmıştım ama bunu hazır değildim, öyle gafil avlandım ki, bu insan ve insanlar ailemizin doğum sonrası ilk 5 ayını zehir etti zehir. Destek olacaklar yardımcı olacaklar, sevinecekler, benim gibi bebibişim gibi mutlu olacaklar sandım, tuzaklara düştüm desem yalan olmaz. Kendine bizi mutsuz etmeyi görev edindiler kayinvalide – görümce, herzaman bildiğini okuyan ve normal şartlarda etkilenmeyen ben ise bana neyin çarptını anlayamadım desem, bu süpriz duruma adapte olmamaya çalışmak 6 ayımı aldı… 4. ayda karşı saldırıya geçtim, kırdım geçirdim, tabi ki yine haksız ve daha da kötü oldum, bu sefer sen idare etme yapma etmeciler eklendi… hala da duymamazlıktan gelmeyi öğrenmeye çalışıyorum… Sağlıklı mutlu bir bebek varken neden sevinmez de böyle bir şeytani varlığa dönüşürler? Bende burdan kayınvaldiciğime ve simdi kendisi de hamile olan bir tanecik kızına sevgi ve saygılarımı sunarım… (bu arada doğumdan önce onlaran pozitifi yoktu, bir anda (doğum anında) dönüştüler desem inanır mısınız?)

 24. Bir de ne zaman dışarı çıksam, bir teyze mutlaka yorum yapar:) “bu çocuğu çok giydirmişsin ,aç biraz ağzını” ya da tam tersi “bu çocuk üşür, ağzını kapat, bu havada çıkartılır mı hiç dışarı” Her seferinde bu yorumları , farklı türevleriyle duyuyorum ben:)

 25. Söylenenler çok çok doğru. Fazlası var, eksiği yok. Ama ben başardım biliyor musunuz? Nasıl oldu bilmiyorum ama hiçbirini duymadım, bu durumda bana hiç kimse tek bir laf edemedi. Mutluyum, anne oldum, Allah’a sukur sağlıklı, mutlu, güler yüzlü bir bebeğim var. Oğlum ben işe başlayınca emmeyi bıraktı. Yılmadım, sağdım sütümü 13 aylık olana kadar anne sütü aldı. Neler demediler ki, sağmanın ne olduğunu bilmeyenler bile yorum yaptı. Görmedim, duymadım onları. Benim sayemde sağmayı öğrenip, bebekleri emmediklerinde sagarak sütlerini veren anneleri bıraktım aklımda. Onlarla mutlu oldum. Polyanna değilim, ama hafızam zayıf. Zayıf olan hafızamda mutsuzlukları, boş kişilikleri, kötü olayları tutmuyorum. En azından çabalıyorum. Keyifli, çocuklarınızla mutlu, huzurlu yarınlar diliyorum.

 26. Ben de bu yazıları okuyan bir anne adayı olarak feci halde BİLENİYORUM. Lahusalıkta kim ağzını açsa bir kaplan edasıyla üzerlerine atlayacakmısım gibi geliyo. Herhalde herkez bana küsecek 🙁

  • Ben de aynen böyle hissediyorum 4 ay sonra bebeğini kucağına alacak biri olarak. İçimdeki bastırılmış şiddet eğilimi ortaya çıkıyor 🙂 Kendimi tanıyorsam ama, idare edebilecek, sessiz kalabilecek biri olmayacağım. Patavatsıza haddini bildirmek lazım, değil mi?

   • Kesinlikle katılıyorum, şansılınız bunları okuduğunuz için kendinizde kabahat olmadığnı bilerek geçireceksiniz o güzel günleri

    • Ama yinede kimseyi kırmak istemiyorum ben hamileliğim cok zor geciyor bari lohusaligim güzel geçsin herkez mutlu olsun yanımda olsun mutluluğumu paylaşsın istiyorum çok mu şey istiyorum acaba? Umarım hersey böyle olur

     • Ben insaAllah ikinci bir cocuk dünyaya getirebilirsem bu kısmı farklı kılmak için elimden geleni yapacağım. İlk 40 gün hiç ama hiç kimseyi yanımıza almayı planlamıyorum. Kırılan gelemediği için kırılsın… ben kırmamış olurum, çünkü bir daha bu duruma düşersem hiç acımadan kırıp geçireceğime yeminliyim

      • Asude zaten bu insanlar ilk defa anne olanlara dadanıyorlar. Hiç birşeyden haberin yok ya, kendilerince yardımcı oluyorlar güya… 2. sinde konuşamazlar çünkü artık az çok biliyorsundur, rahat ol 🙂

 27. 19 aylık oğlumu emzirirken görenlerin, “ay yeter artık, bu kocaman (hatta eşek kadar) olmuş, yemekler yedir artık annesi” diyenlere ne demeli?

  • Ayy evet bunu unutmuşum sonay sen söyleyince hatırladım çok lüzumsuz kocaman olmuş çocuk yemek yesin artık sanki 2 sene anne sütüyle besledik hiç yemek vermedik…

   • 2 sene anne sütü alıp yemek te yemeyince zayıf kaldı bu çocuk …çok zayıf yazık yemek yemiyor mu? diyenleri unutmayalım ayıp olur:))

  • kafaya takma emzirmeye devam et, kızını hiç emzirememiş, olan sütünü de anca 3 ay sağarak vermiş, emzirememe içinde uhde kalmış bir anne olarak diyorum ki, iyi ki emziriyorsunuz keyfini çıkarın

 28. Ben nedense “Annesi” diye çağrılmaktan tiksinmiştim. Halbuki çocuğumun bana anne demesi çok hoşuma gidiyor???

 29. Yaa gerçekten çok doğru bir yazı olmuş tebrik ederim. İnanın hepsini duydum ve hala duyuyorum ama artık yorum yapmıyorum onlara.Bebeğim daha 10 günlükken amaan sen çalışıcaksın kızım çok fazla kucağına alıp çocuğu kokuna alıştırma sonra zorlanırsın diyenler bile vardı.

  • Kesinlikle katılıyorum bebeğimi göğsümde uyutuyorum diye aman alışmasın sonra bırakmaz diyenler ve ağladığında hemen alma bırak ağlasın diyenler.Ben de nasıl olsa birkaç ay sonra kucağıma alsamda durmak istemeyecek alışsın şimdilik bir şey olmaz diyorum.

 30. Bir de “Ay çocuğun üşüyor.” “Bu soğukta neden çıkardın?” diyenler. Hayatın inceliklerini çözmüşler de senin hayatının nasıl olması gerektiğini söylüyorlar..

 31. Hamile bir arkadşım var doğumuna birkaç ayı kaldı.Ona vereceğim tek tavsiye bu tipleri etrafından savuşturması olacak.Ben tecrübeli bir anne olarak ona asla bunlar iyi günlerin demeyeceğim.Çünkü bana dendi ve ben delirdim hala deliriyorum

 32. Bende şuan Kilosu kaç sorusuna deli oluyorum sizene ne yaa bazı çocuklar zayıfdır bazıları tombik hayret bişey :))

 33. tüm bunların yanısıra birde “kucağa alıştırma” diyenler var ki, anne-bebek arasında dokunma dolayısı ile oluşan bebeğin güven duygusunu yıktırırlar.

  • ay sorma ya, kızım ilk 3 ay göğsümde uyuyordu, ne yapsın çocuk gaz sancısı çekiyor sıcaklığım rahatlatıyor, çocukta göğsümde uyuyor, emziremediğim için zaten dertliyim bari diyorum çocuk böyle karşılasın anne kokusu ihtiyacını ve mutluyum da öyle güzeldi ki öyle uyumak, gamlı baykuş kayınvalidem ne dese beğenirsin alıştıracaksın böyle uyumaya hiç yatağında uyumayacak, uyudu hemde öyle güzel yatağında uyudu ki, şimdi 3,5 yaşında bazen diyorum kızım gel beraber uyuyalım hayır anne yatağımda uyuyacağım diyor gidip yatıyor yatağına,

 34. unuttuğumuz bi grupta nasıl hasta ettiniz? diyenlerdir.bi kaşık mikrop verdik böle oldu anne baba olarak fantezimiz bu diyesim geliyor…

  • Evet kesinlikle. Çocuk her hastalandığında bakıcımız “nasıl hasta ettiniz” diyor. Bunun cevabı var mı yahu?

 35. son gittiğimizde sevgili kayınvalidem 1 ayda 1400 gr almış kızımın ağladığını görünce sütün yaramıyo bence dedi ..gülermisin ağlarmısın

 36. çok doğru tespitler.. herkes gibi ben de katılıyorum..
  lohusalık döneminde zaten yeni anne olmanın şaşkınlığıyla gazı olan çocuga yaz sıcağında yün patik kendime de her yerimden terler aksa da sütüm üşümesin?! diye çorap giymişliğim vardır çevrenin etkisiyle…
  kızımın koliği çok şiddetli geçtiği ve 6 ay sürdüğü için emzirme sırasında da memeyi gaz yaptığından bırakıp ağladında da, çevremdekilerin” acaba aç mı, sütün yetmiyor mu” diye söylemlerinden ötürü bi dönem memelerimi sıkıp ucundan süt geliyomu gelmiyomu diye bakıp genelde geldiği için de “sütüm var bakınnnn” diye olur olmadık herkese göstermişliğim vardır…her ağlama açlıktan değil diye bağırasım geliyordu herkese!!sonuç 11 aydır emziriyorum gece gündüz.. son 4 aydır işe başladığım için gündüz işyerinde sağıyorum…süt var mı var kardeşim..
  stresi olmayan anneye bile stres yaratır bu çevre..

 37. Bir de her gün yıkama alışır, (alışsın ne sıkıntı var anlamadım). Üşür hasta olur (üşümekle hasta olunmaz, ayrıca benim uzmanlık alanım senden iyi bilirim ama tutamaz kendini). Aaa çok erken yatıyor, bu saatte yatırılır mı, aaa çok erken kalkıyor, geç yatır ( 7.30 da yatıyor, ben ve eşim kendimize ve birbirimize vakit ayırıyoruz, ayrıca deliksiz uyuyor, 7.30 kalkıyor ben işe gitmeden emzirebiliyorum, yani bize çok uygun, bunu söyleyende çocuğunu sallayarak ve sıkıntıyla büyüten biri kendi kendine yatağında uyumasını da garipsedi). Birde benim en sinir olduğum bunlar iyi günlerin ( hayır zor ama her günüm oğlumla çok güzel, büyüdükçe de daha güzel oluyor. Güzel bir uyum ve denge tutturduk, bizim hayatımıza adapte oldu). Aslında bunları çok yakınlarımdan da duydum, zamanla gülüp geçiyor insan. Herkese çocuğuyla keyifli güzel günler diliyorum:))

 38. Yazının her kelimesine ve yorum yapan arkadaşların tüm yazdıklarına katılıyorum. Bu insanlardan uzak durmak en iyisi. Dün benim de sinirimi zıplatan bir durum gelişti. Aynı sitede oturduğumuz bir bayan var. Kendisine henüz hiç gitmemiş olmama rağmen bayan inatla iki çocuğumun da uyuduğu saatlerde oturmaya geliyor. Biri 3 aylık biri 18 aylık olan iki bebeğin uyku ve yeme düzenini bozduğu yetmiyormuş gibi dün de oğlumun saçlarına taktı. Neymiş 3 aylık bebeğin saçları böyle uzun olurmuymuş, hem saçları uzun olursa bebek büyümezmiş. Hemen kestirelimmiş, hem erkek olduğu belli olsunmuş… dır dır dır, bır bır bır… ayyyyy bana gına geldi içimdeki Burcu kadının ağzına çakıverdi :)) Ama Allah’tan gerçek Burcu sadece tebessümle dinledi 🙂

  • benimde ikitane çocuğum var uyku saatlerinde telefonun arkasını çekyorum kapı zilinin üzerini kapatıyorum olmadı genegelen olursa çocukları uyutacam müsait değilim diyorum yapılacak en iyi şey evde yokmuş gibi davranmak

 39. benim de sütüm çok boldu çok şükür ki. 6 ay sadece sütümle beslediğim yavrum için “hayıır inanmayız sen buna mama da veriyorsundur ki bu çocuğun maşallahı var” diyen insanlar vardı çevremde. neden yalan söyleyeyim ki. demekki kendileri vakti zamanında bu konularda asılsız konuşmuşlar yani belli bişey.

 40. “Bunlar iyi günlerin” kısmına katılmıyorum.Sadece sunu soracagim.Bu zamanda cocuktan sonra gercekten kendisini biyolojik ve psikolojik olarak iyi hisseden(Anneligin guzel olmasi disinda) var mı? Esiyle tam anlamda her konuda kenetlenen var mı? O acidan bence cocuktan once hersey daha iyi oluyor..(Annelik cok guzel tabiki.Dikene katlanma meselesi iste..)

 41. benim aynen böyle bir çevrem var ne yazıkki özellikle kaynanam ilk çocugumda dedigini yaptırdı doymuyo bu çocuk dedi mamayın verdi çocucuga ve altıncı ayda kızım emmeyi bıraktı çok üzüldüm şimdi asla mama vermem kimseyi dinlemiyorum kendi bildigimden şaşmam ve bebegim çok saglıklı maşallah:))))

 42. üstelik daha doğum yapmadan başlıyor bazıları hamileyim ilk defa kalp atışlarını duyduğumda sevindirik olmuş güle güle anlatıyordum gamlı bir baykuş:’ ne kadar korkunç değil mi? ben çok korkuyorum o sesten’ dedi bu kadın 2 çocuk annesi zaten sürekli doğsunda gör o zaman bakamazsın kendine o zaman 5 dk uyku için 40 takla atacaksın gibi laflar ediyor… kendisinden köşe bucak kaçıyorum yakalarsa moral bozacak..

 43. Hepsinin altına imzamı atarım ama en çok “bunlar iyi günlerin”den çekiyorum…. “ağzınızdan hayırlı bir laf çıksın” diye ben düzeltmekten yoruldum onlar yorulmadı, usanmadı. Listeye “sallanmayan çocuk mu olur”u da ekleyebilirim. Sallamadan kendiliğinden uyuyan çocuğumu sallamaya alıştırmak için ellerinden geleni yaptılar, alıştıramadılar, ben kazandım.

 44. süper yazı olmuş ellerine sağlık ayşegül..ne demiş büyükler ”ya hayır söyle ya sus” !!!ama bizde nerdeee 🙂

 45. kesinlikleeeee bu kadar olur bu yazıyı bütün annelerin anne adaylarının okumaları lazıııım hepsinin aynısın yasadııımmm….

 46. Bir de “Uykusu yok bu çocuğun” denmesine uyuz oluyordum ben.

  Çocuğu uyutmak için odaya geçerim. Bir şekilde dikkati dağılmış bebek uyuyamaz. Israr etmem, kucağımda bebekle geri geliririm. “Ben dememiş miydim” tarzı bir gülümsemeyle “Senin kız kazandı gene, uyutamadın de mi?” derler.

  Vre bismillah diyip pata küte girişesim gelirdi!

 47. benim kızım reflüden dolayı 5ay emdi hep sağdım .emmedi mi aaa niye vah vah diyenlere içimden ettiğim k.f.r.n haddi hesabı yoktu.düşmanım basina emmeyen bebek vermesin. Ne oldığunu yasayan bilir off of yani

 48. 3 hafta sonra melegimi kucagima alacagim ve coook faydali oldu su an 🙂 harika bi yazi…

 49. “Aç bu çocuk” yuzunden mamaya basladik 1. ayda cunku lohysaydim, tecrubesiz, yorgun ve gucsuz hissediyordum. Biberona alisinca emmedi ve sagarak anca 3.5 ay dayandi sutum, uktemdir! Ayrica, bunlar iyi gunlerin diyip durdular da 2 senedir her gecen gun daha iyi 🙂 Benim de en cok duydugum, üşümez mi? Cevap net ve sert: ÜŞÜMEZ!

 50. epeydir bu kadar eğlenmemiştim, eline sağlık..

 51. Yazımı yayınlayan Blogcu Anneye ve yorum bırakan herkese çok teşekkürler.

  Halen bu zararlılardan uzak durmaya ve anne adayı arkadaşlarıma moral vermeye çalışıyorum. Ama bazen ben de kendimi lohusalara abuk sabuk öğütler verirken yakalıyorum. Bu belki de çevremizden, büyüklerimizden göre göre içselleştirdiğimiz birşey. Acaba bize mi özgü? Amerika’da, Avrupa’da yaşayan anneler bu zararlılarla karşılaşıyor mu?

  Listeye eklemeyi unuttuğum bir tür daha var. “İkinci ne zaman?” cılar!!! Bu soruyu her duyduğumda kan beynime sıçrıyor. Hele bir de “Bu Kerem’e bir de Aslı lazım” esprisi yok mu….

 52. Hakikaten sakınılası, hatta korkulası tipler!!!
  Hamilelikten başlayıp da bebeğin ilk aylarında devam eden, yerli yersiz konusup insanı mutsuz etmek için caba harcayan insanların eline ne geçer ki? neden zevk alırlar anlayamadım!

 53. sözün bittiği yer diyorum, başka birşey söylemiyorum. bu bahsettiğimiz tipler nedense en yakınlarımızda olan çookta uzakta aramamıza gerek kalmayan tipler. benim durumumun daha kötü ne yazık ki aile apartmanında oturuyorum. eltiler ve kayınvalide…. ben lohusalıgımın 2. ayında ne yazık ki çok sert bir şekilde patladım. bu zararlı tiplerin hepsi mevcut olduğundan bir süre sonra dayanılmaz bir hal alıyoo hadi bir kere söyledin tamam kabullendim sustum ama her gördüğünde de söylenmez ki… çalışıp geliyorlar moral bozmak için sanki. aç bu çocuk lafını çoooook duydum. emzirmedim diye hala söylenirler ki ben sırf emmeyi bırakmasın dıye oğluma sırf mama vermemek için kilosundan geri kaldı. ayrıca bunlara ek hurafelerde var. aksam cocuk yıkanmaz.. çocuk öpülmez. ilk bir sene tırnakları kesilmez. çocugu yıkarken ayaklarından tutup ters cevırıp silkelersen boyu uzun olur. yıkarken sıcak suyu kafasına cok dokerken daha uzun uyur ( sizce neden uyur anlamışsınızdır 🙁 ) 6 aydan sonra ek gıdaya dırek kendı yedıgın yemeklerden vererek baslayabılırsın. oyle cocuga ayrı yemek yapmaya ne gerek var…. daha neler neler.. allah butun hamıle lohusa ve yenı anneleri bu insan tiplerinden korusun… amin

 54. Oglum 4 aylikken disarisi da gunluk guneslik bir bahar gununde basima gelen hadise: Apartmandan cikmis ogul pusetinde arabaya dogru gidiyoruz. Yan apartmanin 5. Katindan teyzenin biri bagiriyor: “kizimm kapat o cocugun kafasini üşür o günahhhhh”

  Ve la havle…

 55. Hande evet benimki de ayni. Soyleki bende emZiremedigim icin gogsumde kokumu alsin diye tutuyor, orda uyutuyodum. Ahhh ahh alistircaksn kokuna uyuyamicak dediler. Sonuc oglum 2 ayliktan beri kendi odasinda uyuyor, diyenlern cocuklari 4 yasinda anasinin koynunda:)

 56. beni en çok kızdıran “bunlar iyi günlerin” çünkü diğerleri senin de bişiler öğrenmenle zamanla takmadığın cümleler oluyor ama geleceği bilemezsin ki herseferinde seni korkutmaya çalışan bu tipler gerçekten çok tehlikeli … insanın en güzel günlerini burnundan getirmek için yaşıyorlar sanki ben buna “kadın hiyerarşisi” diyorum bebeği olan, olmayan veya hamileye, bebeği büyük olan küçük olana yapıyor… sürekli bir korkutma. bana hamileyken seneye denize bile giremeyeceksin diyenlere sevgiyle oğlumla doyasıya tatil yaptık … her anı çok güzeldi…