155 Yorum

Biz hesabı alalım

Milli Eğitim Bakanı yeni bir açıklama yapmış.

66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kayıt edeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız.

demiş.

Buyrun da burda.

Evet, uyumlu olalım. Evet, sorun değil, çözüm yaratalım. Çocuklarımızla okula gidelim, devlet okullarını destekleyelim, falan filan. Ama kimse velileri rahatlatmakla uğraşmadığı gibi, can havliyle “Ben 5 buçuk yaşındaki çocuğumu okula göndermem” diyenlerden HESAP SORACAĞIZ diyorlar.

Bu nasıl bir dil, nasıl bir hitap şeklidir?

Bir Milli Eğitim Bakanı, eğitiminden sorumlu olduğu çocukların velileriyle nasıl bu şekilde konuşabilir?

Bugün çocuğu hakkındaki endişelerini dile getiren veliye “hesap soracağız” diyen, yarın benim çocuğuma okulda nasıl davranacak?!

Bakınız, hiçbirimiz ne olacağını bilmiyoruz.

Açın telefon bulunduğunuz ilin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne. Sorun: “Ben falanca mahallede oturuyorum. Adres kayıt sistemiyle hangi devlet okuluna kaydı olacak çocuğumun?”

Bilmiyoruz diyecekler.

Haziran’da gelin diyecekler.

Çünkü şu anda hangi okulun ilkokul, hangisinin orta okul olacağı bile belli değil.

Sizin dün gidip görüştüğünüz ve çocuğunuzu göndermeyi düşündüğünüz devlet ilköğretim okulu, yarın ortaokula ya da liseye dönüşebilir.

Ya da aynı okul ikili öğretime geçip, sabah saatlerinde ortaokul, öğleden sonra ilkokul olarak hizmet verebilir.

Bunu o okuldaki öğretmenler bilmiyor. Müdür bilmiyor. Bahse girerim İl Milli Eğitim Müdürü de bilmiyor. Ve tabii ki Milli Eğitim Bakanı da bilmiyor.

Ben Deniz’i göndermeyi düşündüğümüz okuldaki bir öğretmene sordum. Kendisi bu sene 5. sınıfı okutuyor. Seneye birinci sınıfa başlayacak. Bana aynen şöyle dedi:

Henüz hiçbir şey belli değil. Haziran’da okullar kapandıktan sonra öğretmenlere seminer verilecek. Açıkçası ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Ben öyle oyun falan oynayamam, çocuk şarkısı bilmem, bu çocuklara nasıl oyunla ders anlatacağım hakkında fikrim yok.

Eminim birçok öğretmen bu endişeyi taşıyor.

Biz şimdi ne yapalım? Kimi diyor ayaklanın. Kimi diyor Meclis’e yürüyün. Kimi diyor birlik olun, çocuğunuzu 72. aydan önce göndermeyin.

Bakan ne diyor? “Çocuğunu kaydettirmeyen veliden hesap soracağız.”

Bu hesabı hangi sıfatla soruyorsunuz? Biz bu çocukların anneleri, babalarıyız. Onların iyiliğini sizden çok daha fazla istiyor, onlar için neyin doğru olduğunu daha iyi biliyoruz. Siz nasıl, neye dayanarak bizlere, velilere bu dayatmayı yapabiliyorsunuz?

Milli Eğitim’e yakışan, velilere gözdağı vermek yerine eğitim sistemi değişikliğini etraflıca kurgulamak olmaz mıydı?

Eğitimcileri, sivil toplum örgütlerini, velileri dinlemek olmaz mıydı?

Oyun çağı çocuklarının neyle karşılacağını bilmeyen velilere, sanki çocukları askere alırmışcasına “Göndermezseniz hesap sorarız” demek yerine müfredatı oturtup, bu sistem budur, böyle böyle uygulanacaktır diyebilmek gerekmez miydi?

Hesap soracaklarmış. Peki, biz de hesabı alalım o zaman.

Bundan sonra sessiz kalmamak adına ne yapılacaksa ben varım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

155 yorum

 1. fatma davarcıoğlu

  yazamıyorum çünkü sinirimden ve çaresizliğimden kitleniyorum

 2. Bu nasıl hitaptır, naslı üsluptur, nasıl “ben yaptım oldu”culuktur….
  İnanamıyorum. Sanki pazardan sebze meyve almaya benziyor bu işler…
  Çok sinirliyim, çok öfkeliyim…
  Ha bu arada benim kızım 17günle kurtarıyor (!) bu kayıt mevzusundan. Sevineyim mi üzüleyim mi…

 3. Ben bu yazıda çok bambaşka bir yere takıldım. Deniz’i göndermeyi düşündüğünüz öğretmenin “Ben öyle oyun falan oynayamam, çocuk şarkısı bilmem.” söylemi. Öncelikle, önceki sistemde de okula başlama yaşı gelen ve ilkokul öğrencisi olan bireyler de ‘çocuk’tu, aradaki 6 ay-1 yaş hayatımızda oyun dönemi çocuğu olunması açısından fazla birşey değiştirmemeli bence. Burası eskiden de akademik eğitim veren bir üniversite değildi ki? Çocukların pedagojik gelişimin normal ölçülerde tamamlanması için öğretmenin çocuk da oynaması lazım disiplin de kurması lazım.

  Annem ilkokul öğretmeni, çok net biliyorumki, sınıfta çocuklarıyla timsah yürüyüşü de yapıyor, 5 dakika sonra disiplini sağlayıp dersini de işliyor.

  • aynı noktaya ben de takıldım. çok haklısınız, bu daha da korkunç bir sorun…

  • Ben de aynı noktaya takıldım . Bır sinif öğretmeninin ben şarkı bilmem deme gibi bı lüksü yok ki! Biz 1. Sınıfta çocuklarla 30 a yakın şarkı öğrendik söyledik koro çalısmaları yaptık, okuma bayramları düzenledik vs vs. Ama cocuklara koca adam muamelesi yapan bu gibi öğretmenlerde yok muydu? Ben hiç unutmam zümrem olan bı öğretmen sınıfa geldiginde bizi dans ederken gormuş ve baya baya kınamış disiplinsizlikle suçlamıştı. Varın siz düşünün! Maalesef her anne,gercekten anne olamayacağı gibi her öğretmende , öğretmen olamayabiliyor:(

  • evet, lise öğretmeni de ilkokula verecekler gibi konuşmuş.
   benim ilkokuldayken 45-50 yaşlarındaki erkek öğretmenim de oyun oynatırdı.

 4. Ben de varim ne yapilacaksa elif..az zaman kaldi ve cok gec olmadan birseyler yapmali.caresizlik duygusundan nefret ediyorum.bir yuruyus mi duzenleriz,meclise mi yururuz ne yaparsak ben varim,sonuna kadar.bizleri bu kadr gormezden gelmelerine tahammul edemiyorum.biti bize bu yas meselesindeki degisikligin mantikli bir sebebini aciklasin ama aciklayamaz cunku yok.dershaneler bile okula cevrilecekmis yeterli bina olmadigi icin.gene kimlerin ceplerini doldurmak icin harcaniyor bir nesil acaba?

 5. valla oğlumu alıp yeniden karnıma sokasım var o derece yani… nedir bu dayatma anlamak mumkun değil?

 6. Elinden tutup çocukları koyun gibi teslim etmek olmaz elbette!

 7. Allahımmmm! 72. ayı doldurmayan okula başlamasın diye velilere kızıyorduk şimdi şu hale bakın! ülkenin eğitim yetkilisi 66 ay diyor! şaka gibi! O çocuklar nasıl zorlanıcaklar dünyada haberi yok o adamın!!! O insanların amacı ülkeyi ileri değil gitgide gerilere sürüklemek!
  Ayrıca maddi imkanı iyi olan velilerin özel okullara göndermesini özendirmeye çalışıyorlar bence! Herşeyi özelleştirdikleri için bunu da bu şekilde yapıyorlar. Devlet okullarında eli kolu bağlı olan durumu iyi olmayan insanların çocukları kalsın diye!

 8. niye şaşırıyorsunuz ki? bu ülkede hükümetin icraatlarını eleştirdikleri için fırça yemeyen kesim kaldı mı? bakınız tiyatrocular, bakınız gazeteciler (ki onlar fırçadan fazlasını da gördüler), bakınız öğrenciler, bakınız çevreciler gibi gibi. büyük bir öz güvenle yaptık oldu yerseniz deniyor, nasıl kırılacak bu çember, insanlar bu tavırların yanlış olduğunu kendi geleceklerini ipotek altına aldıklarını ne zaman anlayacaklar hiç bir fikrim yok. kırgın üzgün ve umutsuzum:(

 9. Elif hanımcığım bu sene ilkokul1.sınıfa gidecek bir oğlu olan anne olarak o kadar şaşkın o kadar korkmuş ve ürkmüş durumdayımki inanın ne yapacağımı bilmiyorum oğlum eylülde tam 72 aylık oluyor yani tam yaşında 6 yaşında okula gidiyor ve çalışan annenin çocuğu olduğu içinde 2 yıldır anaokuluna gidiyor şu anda bile okuma yazmayı biliyor. haliyle çok merak ediyorum 2 yıldır ana okuluna giden ve okumayı 2.sınıftaki abisi kadar iyi bilen oğlumun sınıf arkadaşları neredeyse 2 yaş küçükmü olucak ve hadi oldu o sınıfta neye göre eğitim verilecek ana sınıfına göremi 1.sınıfa göremi. ayrıca gerçekten haklısınız büyük oğlumun okuduğu okula gidip sordum ne olacağını inanın müdür bile henüz hiç bir şey bilmiyor çünkü dediğiniz gibi şu anda ilköğretim okulu olup 8 yıl eğitim yapılan okul ilokulmu ortaokulmu olacak olursa ilkokul nerde olcak onu bile bilmiyorlar onlarda bekliyorlarmış yani maalesef bu sene 1.sınıfa başlayacak çocuklar için karışık bir yıl olcak ve ben bunu düşündükçe delircek gibi oluyorum.

  • siyasi konuşmaktan uzak durmaya çalışıyorum ama, amaçları zaten ürkütmek ve çaresiz bırakmak maalesef ki…

 10. Bizim için henüz erken ama ben yine de mahallemizdeki okula gittim görüşmeye, aynen dediğin gibi buranın ne olacağı belli değil, belki sadece lise olacağız dediler. Yıllardır karşımızda olan ilköğretim okulu belki de lise olacakmış, yada ortaokul..

  Ben de her türlü protesto, eylem, aktiviteye varım..yeter ki sesimizi yükseltelim!!

 11. ben temmuz 2007 doğumlu bir kız çocuk annesiyim malesef aynı soruları ben de kendime ve gördüğüm kızım yaşında çocuk sahibi olan herkese soruyorum ama malesef kimse eğitimciler dahil bir cevap veremiyor yine herşey oldu bittiye getirilecek ve yine kayıp nesiller yetiştireceğiz ne acı…ve benim bukadar sorgulamamna en sonunda kızım isyen etti ben büyük okula gitmek istemiyorum ben ikinci sınfta değil birinci sınıfta okuma öğrenmek istiyorum diye çünkü ben hep aynı şeyi sordum birinci sınıfta okumayzama öğretilmeyecek oyun ağırlıklı program olacak ikinci sınıfta okuma yazma öğretilecek dendi bense bu sene göndermezsem seneye aynı müfredat uygulanırsa kızım 8 yaşında mı okuma öğrenecek o bana bunu hesabını sormayacak mı?

 12. Ne hakla, bizi dinlemeden etmeden “Biz yaptık, sizde uyacaksınız” diyorlar.
  Hükümetteki partiye oy vermiş olsakta olmasakta, tüm vatandaşları temsil ediyorlarsa, niye hiçbirimiz dinlemiyorlar.
  Onlar bize hesap sormadan önce, bence biz bir “hesap sorsak”da, istediğimiz yanıotları almayamı çalışsak..
  Nasıl örgütlenilir bilen var mı? Sadece yürüyüş yapsak, gerekirse Ankara’da.. ciddiyim!

  • Ben sivil itaatsizlik yapacağım. Buradan da söylüyorum: KIZIMI OKULA GÖNDERMEYECEĞİM!

   Buyrun hesabını sorun bakalım. El mi yaman, bey mi yaman görelim!

 13. evet lütfen birşeyler yapalım, sessiz kalmayalım, yazık olmasın çocuklarımıza! benim oğlum da 2 ayla kurtarıyor ancak bu çocuklar hepimizin, bu sene nolcak, seneye neler olcak, herşey o kadar belirsiz ki… sinirimden dünden beri söyleniyorum ama söylenmekle kalmayalım bence de!

 14. “Biz yaptık oldu”ya o kadar alıştılar ki.. İşte hesap sormaya sormaya, dayatılanı kabul ederek buraya kadar geldik.. Ne plan var, ne başka birşey.. Önce en az bir yıllık çalışmanı yap, okulları ayarla, öğretmenleri haberdar et, gerekiyorsa eğitimlerini ver.. Ama yok, son dakikada çıkıp, bunu değiştirdik, biz böyle istiyoruz diyecekler.. Ondan sonra ilk yıl o kadar çok sorun yaşayacaklar ki, sonraki sene birşeyler değişecek, olmayacak tekrar değişecek.. Çünkü biz deneme tahtasıyız.. Kazancımız üzerinden verdiğimiz vergilerle ellerinde oyuncak oluyoruz. Benim kızım henüz 17 aylık, önümüzde birkaç sene var gibi görünüyor, ama herşeyin daha iyi olacağı ne malum? Ben açıkcası çocuğumun geleceğinden endişe ediyorum..

 15. Bakanın açıklamasını okudum , çıldırdım. sınıftaki yaş ortalamasını düşürmek için yapmışlarmış. Şu anki 1.sınıf içerisindeki ortalama yaş 74-76 aymış , şimdi bunu 72 aya düşürmeye çalışıyorlarmış. Yani tüm bunlar ortalama yaşı düşürmek içinmiş. O zaman her sınıfa 4-5 adet 36 aylık bebe koyalım, ortalama düşer. Bu nasıl bir mantıktır, anlayan bana da anlatsın. Mertçe çıkıp , ” başlama yaşını 6 ay öne çektik, 66. ay oldu, bu sene hepimiz zorlanacaz, ama üstesinden gelecez”, desene, niye lafın etrafından dolanıyorsun ki?

 16. Okula gitme yaşında olmasına rağmen çocuklarını okula göndermeyen ailelere yönelik yaptırımlara ilişkin de bilgi veren Kocabıyık, İlköğretyim Eğitim Kanunu’nda bu konunun düzenlendiğini belirtti.

  ”Çocuğunu okula göndermeyen veliye günlük 15 TL ceza”

  Kocabıyık, ”Bu kanuna göre, çocuğun ilköğretime kaydını yaptırdıktan sonra okula devam etmediği tespit edilirse, çocuktan kim sorumluysa velisine, vasisine çocuğun devam etmediği her gün için 15 lira para cezası kesiliyor. Buna rağmen çocuktan sorumlu veli ya da vasi, çocuğu okula göndermemeye devam ederse de ayrıca buna ek, 500 lira idari para cezası var. Bu uygulama aynı şekilde geçerli” diye konuştu.

  bu yazıyı abbas güçlünün sitesinden aldım 🙁 ne yapacağız kızlar ????

  • Valla benim üstüme kayıtlı hiçbir mal varlığım yok. Devlet memuruyum, iki kuruş maaşım var. Onun da ancak 4’te birini alabilirler. Bu hesabpla 60 senede alırlar benden o idari para cezasını. Buyursunlar alsınlar!

 17. kizimin okula baslamasina daha 3 yil var ama bu 3 yilda eminim sistem en az 1 kere daha degisir. bence belirsizlikten kotu bir sey yoktur. insan ne yaptigini bilir, ne yasadigini, ne de ne olacagini. kucucuk cocuklarimizin bocalamasini, kendilerine guvenlerini kaybetmesini ve de beyinlerinin yikanmasini izlemek istemiyorum. bu icler acisi durumu gordukce bazen esimle bir firsat ciksa da yurtdisina yerlesebilsek, cocugumuz egitimine baska bir yerde baslasa diyoruz. o derece yani…

 18. ebeveynlerin bir sendikası, meslek örgütü vb yok ki bizi örgütleyiversin, bir basın açıklaması hazırlasın, bunu dolaşıma soksun, yürüyüş vb için düzenleyici olsun, çağrıda bulunsun… siz emzirme reformunda nasıl yapmıştınız, toplu emzirme buluşmalarını nasıl düzenlemiştiniz? tek tek olmayacak bu iş, sesimizin daha yüksek çıkması lazım… birileri bizi duysun artık!…

  • “siz emzirme reformunda nasıl yapmıştınız, toplu emzirme buluşmalarını nasıl düzenlemiştiniz?”
   ben söyleyecektim.
   bu tür bir organizasyonla toplanmak, ses duyurmak şart !
   ANNELER yapar ne yaparsa, sadece buradan konuşmakla olmuyor bence.

 19. Bu dayatma karşısında kelimelerim birbirleriyle biraraya gelip cümle kuramıyor.Siz ne yaparasanız bende varım.

 20. Yigitin annesİ

  Ben de varim.yeter artik her 3yilda bi sistemmi degisir.ben ogretmenim.8.yilim ve her seferinde yeni bi sistemle okuttum cocuklari..telef oldukar ve de olduk.her gun yeni bisey..aciyorum gelecegimize.herkes allak bullak..adres dediler o da olmadi .adres sistemiyle tazilan cocuklar simdi taa nerdek okula gitcek.veliden onay aldiniz mi hayirrrr..servise verecek veli var veremeyecek var..velilere ogretmenlere yazik en onemlisi yepyeni bi nesle yazik…basiina buyruk davranan yoneticilere daha cok yazik..bu dunyanin bide obur tarafi vaaaarr

 21. “Değişimin, birtakım beklentiler için yapıldığını ve bunun topluma sağlayacağı faydaların algılanması gerektiğini dile getiren Dinçer, bunun, riskleri görmeye çalışmaktan çok daha olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.”
  Bu değişikliğin faydaları neler keşke bi açıklansa, zaten biz anlamaya çalışmaya çoktan hazırız, söz konusu olan bizim çocuklarımız.Ayrıca biz faydaları(tabi eğer varsa) nasıl göremiyorsak kendileri de riskleri o derece görmezden geliyorlar.Hepimizi, çocuklarımızı, yarınlarımızı belirsizliğin içine atıyorlar.

 22. Bir öğretmen ve 2007’li annesi olarak söylüyorum ki okula başlama yaşı 5.5 çok ama çok erken. Bu eğitim sisteminde, bu okul şartlarında , bu karmaşada hesap soran sorsun. Çok şükür verilecek cevabımız hazır.

 23. verilmeyecek hesabımız yok bizim buyursunlar sorsunlar… İçim şişiyor yaa okudukça gittikçe daha büyük bir umutsuzluk ve karamsarlık kaplıyor ruhumu. Ne yapılacaksa bende varım !

 24. Yazık çok yazık. Ailelerin, küçücük çocukların şu düşürüldüğü duruma yazık.
  Eğitimde reform yapacaksan önce sistemini güzelce kurgula, neyin ne olacağını herkesle paylaş, öğretmenlerin velilerin seslerine kulak ver ortak bir payda oluştur, öğretmenlerini bilgilendir, fiziki altyapını hazırla ondan sonra uygulamaya çık, hatta kademeli uygula ki ilkler kurban gitmesin. Ama nerde, sanki yangından mal kaçırılıyor, küt diye yeni sistem uygulamaya alınmaya çalışılıyor. Devletin kendi kurumları dahil kimse neyin nasıl olacağını bilmiyor. Bu nasıl iştir böyle. Eğitim bu, tek bir çocuğun geleceği dahi kurban edilemez, boş verilemez. En tepedekiler meseleyi nasıl bu kadar hafife, basite alır anlamak mümkün değil. Kimsenin bunu bu nesle yapmaya hakkı yok. Ellerini vicdanlarına koyup yeniden düşünsünler, bir “genelge” daha yayınlayarak velilerin endişelerini yanıtlasınlar bakalım.

 25. Eline sağlık Elif, tercüman olmuşsun düşüncelerime……Haftalardır beynimi kemiriyor bu konu, kolektif bir ses yok, hareket yok. Oturup kabul mu edeceğiz biz bu durumu diye düşünüp duruyorum. Sistem değişiminden nasibini alıp bu yıl okula başlamak zorunda kalacak 2007 doğumlu yavrulara olacak olan özellikle. Belli ki işin altyapısını daha oluşturamamışlar, müfredat belli değil, herşey havada. Deneme yanılma yöntemiyle mi yürür bir ülkenin eğitim sistemi? Bizim okula başlamamıza iki yıl var, ama endişeliyim. Daha oyun çağında olan kızımı niye erkenden okula göndermek zorunda olayım, inanmadığım bir sisteme kurban mı edeceğim yani göz göre göre? Ben de varım çocuklarımız için daha iyi bir gelecek sağlamaya yönelik her türlü harekete!

 26. Ben de varım hemen şimdi vakit kaybetmeden organize olalım

 27. Burada asıl sorun yaştan çok müfredatın belirsizliği, okula başlama yaşı 3 ay geri çekiliyor, daha önce aralık sonu itibariyle 72 ayını doldurmuş çocukları okula alıyorduk şimdi eylül sonunda 66 ayını doldurmuş çocukları, bu çocuklar aralık sonunda 69 aylık olacaklar zaten. 60-66 aylık çocuğu olan velilerin çocuklarının okula gönderme gafletinde bulunmayacaklarının düşünürsek tabii. Bence yaşa takılmayıp, çocuklarımızı okula geç gönderip, hesabını vererek (ben oglumu 81 aylıkken göndereceğim) sistem nasıl uygulanacak, bunun için yeterli sınıf, gerekli donanıma sahip yeterince öğretmen, bu çocukları barındıracak uygun okullar nasıl ayarlanacak, bizim ne zaman haberimiz olacak, çocuklarımız sadece 1. sınıfta değil ileriki sınıflara geldiklerinde nasıl bir eğitimle karşılacaklar bunların peşine düşmeliyiz, ortada bu kadar belirsizlik varken yaşa takılmak şu an önemsiz bence, zira hesabını verip geç gönderme şansimiz var ama geç de göndersek hesabını verip çocuklarımıza düzgün bir eğitim aldırma şansımız var mı bilmiyoruz.

 28. hesap sorarlarsa sorsunlar ellerinden geleni ardına koymasınlar böyle saçmalık mı olur ben çocuğumu o kadar küçük nasıl okula yollarım prematrüre doğmuş herşeyi geç yapan geç gelişen bir çocuk üstelik.. zorunlu diye birşey olamaz hiç kusura bakmasınlar!!!

 29. İki sene sonra okul hayatı başlayacak evladım için bugunden kabusum oldu.Ne memleketmiş be yap yap bitiremediler!Asla sessiz kalmam kalamam kalmayacagim da!

 30. o zaman bi zahmet ilkönce güneydoğu anadoluya gitsinler oradan başlasınlar ,onlar buraya gelesiye ben hesabımı veririm .Bende ilerde onlardan deneğe dönen , çocuklarımızın hesabını soracağım.

  • Hesap sormak için “ileriyi” beklemeyelim arkadaşım. Bakan olunca “hesap sorma” mercii olduğunu sanan, halkın hizmetlisi olarak orada bulunduğunu anlayamayan zihniyete hemen hesap sormak lazım.

  • Ne demek önce güneydoğu anadoluya gitsinler? sizin çocuklarınız canda onlar ne? bu mu eğitim seviyemiz?

   • sn Zehra
    Benim eğitim seviyem okuduğumu anlayacak seviyede ,sizinki ne seviyede?Güneydoğudan kastım çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen çocukların takibini yapsınlar sonra gelipte benden hesap sorsunlar demek istedim ama ne yazık ki daha biz kendimizi anlayamıyoruz elbet bu arada devlet neler yapar düşünemiyorum bile çok acı

 31. arkadaşlar bilgi edinme veya bimere yazalım biraz önce 2006 ekim doğumlu kızıma kuzeninin (2007 mart doğumlu) okula başlayacağını söyledim kızımda o daha anasınıfına gitmedi nasıl okuyacak dedi buyrun düşünün 5,5 yaşındaki çocuk bunu düşünüp söylerse söylecek söz bulamıyorum bu yaş meselesi kabusum oldu

 32. yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum …ve bunun için elimizden gelen ne varsa yapmak lazım
  ben oyun çağında çocuğumun 40 dk ders yapmasını düşünnemiyorum…

 33. Her sekilde uyarım … Yürüyüşse yürüyüş eylese eylem . Zne gerekiriyorsa …

  Artık iyice gözleri dönmüş bu insanların … Ne demektir ben yaptım ben istedim olacak ?! Neyin hesabını verdiler de bizden hesap soracaklarmis… Onların cocuklara be kadar deger verdiklerini zaten süt dağıtım rezaletinde gördük … O yüzden artık yeter gercekten bu isin yeteri varsa yeter!!! Ne yapılacaksa her sekilde yardımcı olurum … Sevgiler…

 34. günü geldiğinde bizde onlardan hesap soracağız 60-72 ayı veli isteğine bırakacaz diye kabul ettirmişler söyleyenler sendikalar tabiki buda ne derece doğru şimdide müfradatla ilgili haber yayınlanmış ilk dönem oyun oynayacaklarmış belirsizlikler içerisinde savrulup duruyoruz

 35. meb resmi olarak genelgeyi yayinladi. 66 aydan buyuk cocuklar 1. sinifa mecburen basliyor. kalanlar velileri ister ve cocuk hazirsa 1.sinifa gidebilir. ilkokula baslayacak yeni minikler icin daha hafif bir ilkokul 1 programi uygulanacaktir diye dusunuyorum. hepimize hayirli olsun. bu arada zorunlu egitim 8 yilken simdi 12 yila cikti yani artik (insallah) ilkokul mezunu diye bir tanim kalmayacak 🙂

  • size de hayırlı olsun. emmnun olan birini mi gördüm nedir? siz çocuğunuzu yolluyor musunuz bu sene?

   • Bu sabah Sabiha Paktuna da ayni ifadeyi kullandi. Egitimin icerigine bakmak , kati olmamak lazim falan dedi. İnanamadim. 5.5 yas cok kucuk yahu. Daha onlar pijama+cizgi film cocugu:(

    • Bende 5.5 yaşın erken olmadığını düşünüyorum,Ancak uygun müfredat ve düzenleme ile.böyle damdan düşer gibi bir şekilde değil.

     • Tulay hanim(!), sizin bazi sikintilariniz var belli bu konu disinda. İfade yeri bence burasi degil, burdaki tum anneler yeteri kadar dertli, rol calmayin bi zahmet.

    • 5.5 yaş İLKOKUL öğretmenleriyle İLKOKUL’a başlama yaşı değildir, OKUL ÖNCESİ ögretmenlerle OKUL ÖNCESİ eğitim için uygundur. Sizin, benim çocuğumuzun gelişiminin ileri olması ortalamayı yansıtmaz. Bu arada hala ZORUNLU eğitim 12 yıla çıktı sanan arkadaşlar da var, eh sistemi oluşturanlar dahi ne yaptıklarını bilemediğinden çok doğal…

  • Adaşım bu durumun nesine memnun oldunuz anlayamadım ama hakikaten bu işte bir hayır olduğunu düşünüyor musunuz merak ettim.

   • ayrıca hükümet, halkın tepkiyle karşılayacağı yasaların yanına “en azından şu olacak” denebilecek bir şeyler sıkıştırmayı ihmal etmiyor dikkatinizi çektiyse.
    insanlar konuşmaya korkar oldu bu dikdatör yönetim sayesinde görmüyor olamazsınız.

 36. mecburen(isimsiz)

  eğitimciler dururken allahın iktisatçısından eğitim bakanı yaparlarsa olacağı bu ! ne diyeyim elifcim ne diyeyim bu sorunlardan sadece 1 tanesi……………………………………………

 37. Allah anne babalara sabır, kolaylık versin… Üslup kötü, belirsizlik berbat, öyle çok arkadaşım gitti ki yurtdışına burada çocuk okutulmaz diye. Üzülüyor insan. İnşallah velilerin gönlüne göre bir değişikliğe gidilir.

 38. Ben bir eğitimciyim ve iki cocuk annesiyim.Kesinlikle cocuklarımızın erken okula başlamasını onaylamıyorum. Ve bunun cocuklarımıza yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kayıp cocuklar olarak adlandırılan bir nesil vardı bir zamanlar. Bu cocuklarımızda öyle olacak. Ama bunun önüne geçmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum. Hatta bununla ilgili bir milli egitim danışmanı ile görüştüm. Su anda da uygulanan bir sistem var. Sene sonu dugumlu cocuğu olan bir anne dilekçe verdigi taktirde çocuğunu bir sene sonra başlatma hakkına sahip. Hatta bazı ozel okullar Ekim, Kasım, Aralık ayında doğmuş cocukları otomatik olarak bir sene sonra kabul ediyorlar. Bu yeni yayınlanan genelge de bu konu ile ilgili bir degisiklik soz konusu değilmiş. 2007 yılının hangi ayında doğmuş olursa olsun, cocuğunuzun hangi devlet okulundaki listede yer aldığını öğrendikten sonra, o okula bu sene anasinifina devamını istediğinize dair bir dilekçe verilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Cezai yaptırım bu yeni yasaya özgü değil, zaten vardı. Devlet zorunlu egitimi kontrol etmek zorunda oldugundan, yaşı gelen cocuğun kaydı ile ilgili yaptırımıdir bu. Halen araştırmaya devam etmekteyim. Ancak iyi araştırma yapmadan, lütfen 2007 doğumlu cocuklarınızı 1.sınıfa kayıt ettirmeyin. 7 cok geç derken, 5 cok erken oldu maalesef :(((

  • Evet katiliyorum. Benim yegenim 2007 dogumlu. 66 ayliktan daha kucuk okdugunu iddia edemem ama annesi onu yine ana sifina kaydettirdi. En basta ogretmenler kiyamamis, ” sizinki daha cok ufak, ezilir diye. ” ayrica bu cocuklar a ve byi ogrenirler belki ama duygusal zekalari gelismedigi icin cok sikinti cekerler.

  • Esra hanım acıklamanız ıcın cok tesekkur ederım. Bır nebzede olsa ıcım bıraz rahatladı benımde 2008 mart dogumlu bır oglum var kesınlıkle onumuzdekı sene 1. sınıfa baslamasını ıstemıyorum. Umarım dılekce yolunun onunu kapatmazlar ve 1 yıl daha gec gonderebılırız. ..Bu arada Egıtım sendıkalarının bu 66 ay konusunda herhangı ıtıraz calısmaları hakkında bılgısı olan varmı ?

 39. Ya bizler neden butun anneler babalar organize olmuyoruz bu gidise bir dur demiyoruz yuruyelim gerekirse Tayyip in evinin onunde yatalim insan haklari mahkemesine basvuralim elimizden gelen herseyi yapalim mevzubahis olan cocuklarimiz neden koyun gibi herseyi sineye cekip olur diyoruz bu dayatmaya once serbest olan simdi zorunlu oluyor hani 5 yas a mecburiyet yoktu? Bir an evvel birseyler yapalim anneler babalar

  • Hepsine katılamkla birlikte eklemek istediğim bir şey var Funda hanım müsadenizle: “BU ÇOCUKLAR BİZİM VE ONLARIN İYİLİĞİNİ BİDEN DAHA İYİ KİMSE DÜŞÜNEMEZ”

 40. Arkadaslar herkes sizin gibi bilinçli Veli degil ki! Bizim okulumuz az gelişmiş bir istanbul semti. Orda annelerin maşallah 4 5 cocuğu var. Evde rahat edebilmek için yalvar yakar çocuğunu erkenden okula yazdırmak istiyor. Buna cok şahit olmuslugumuz var.Bu velinin insiyatifine bırakıldıysa göreceksiniz ki bir sürü cocuk 60 aylikkken dilekçeye okula yazdırılacak bırakın 66 ayı. Maalesef acı ama gercek bu

  • Iste ulkemizin gercegi

  • Aynı durumla ben dün kuaförde karşılaştım. İşten çıkmıştım, kuaförde tv açıktı ve haberlerde yeni eğitim sistemiyle ilgili bakanın açıklaması vardı. Ben de tepkimi dile getirdim. Ordaki bayan “amaaan ne farkeder” dedi “bu sene anaokuluna başlayacağına 1.sınıfa başlar, sonuçta evden gidiyo, okula başlıyo ya” Resmen şok oldum, ne diyeceğimi bilemedim. Mantık bu mudur yani?Okul eğitim alınan, hayata hazırlanan bi yer değildir de, çocuklarımızı başımızdan attığımız bir yer midir?Ve böyle düşünen insanların sayısı,oranı nedir?Böyle düşünen insanların çocuklarıyla sınıf arkadaşı olacak sonuçta oğlum!!Tablo ürkütücü…

 41. Ne coluk cogugum var ne de uzun sure bir cocuga sahip olma ihtimalim. Ama zaten asil onemli olan benim gibilerin de bu konuya duyarlilik gostermesi, itinayla gundemin alt siralarina sikistirilan ama son kertede hepimizin gelecegini ilgilendiren bu konuya tepkisini dile getirmesi.

  http://nisanguney.blogspot.com/2012/03/444.html?m=1

  Bu yazi uzerine cok dusundum, 3 yasindan itibaren yuvaya gitmis, okuma yazma bilerek ilkokula baslamis ve 45 kisilik devlet okulu 1. Sinifinda sikintidan patlamis bir cocuk olarak 5 yas ile 7 yas grubu cocuklarin ayni siralarda oturup ayni muftedati takip ettikleri o ani kafamda tasavvur etmeye calistim. Olamadi, cunku bu sahne gercek disi. Kimsenin ne anasinin dizinin dibindem yeni kopmus 5 yasinda bir cocugun gozune harfleri sokmaya, ne de ana sinifini bitirmis, temel formasyonunu almis, okumaya yazmaya ufaktan asinalik kazanmis cocugu geriye cekip vakit kaybetmesine sebep olmaya hakki var.

  Cocuklarin gelecekleri calinmasin.

 42. Elif susmayalım, birşeyler yapalım. Benim çocuğum için iyi olanı ancak ben bilirim bu devlet değil !!!

 43. İyi niyetle sisteme sahip çıkalım, bari yürütmeye çalışalım derken kendini bilmez insanların bizi soktuğu bu umutsuz ortamı Allah da görüyor. Açık konuşayım, liselerde evlilik, lisede emzirme odası vb. muhabbetlerin döndüğü bir ortamda yapılabilecek hiç bir sey olduğunu sanmıyorum. Çok umutsuzum. Bazı annelerin ve kadınların da hala biz de 28 subatta mağdur olmuştuk, sıra sizde bik bik bik sözleriyle buna destek veriyor olması daha da vahim. Ancak bilinçli ebeveyler bir yıl geç gönderme hakkını kullanabilir. Bu durumda bile sınıfta çok küçük çocuklar da olacağından sıkıntılar yaşanacaktır. Özel okullar bizim için çözüm olabilir. Lakin bilgi sorumluluktur, bilinçli, aydın insanlarsak sosyal reformun çocuklarımız lehine yapılması sorumluluğumuzdur. Ben çocuğumu şimdilik kurtardım ama bu sistemin yetiştireceği bir cahilin elinde ileride oyuncak olmayacağını garantileyemiyorum. Görüldüğü üzere bu tarz insanlar ileride bakan bile olabiliyor… Ordu, yargı, sağlık, sanat cenderedeyken annelerin feryatlarını biri duyar mı bilmiyorum. ÇOCUĞUMA DOKUNMA diye bağırmak istiyorum suratlarına.

  • İşte insan bu kadar rahatsız oluyor.Çünkü ucu size de dokundu.Biz üniversitelerde 5. sınıf insan muamelesi görürken nerelerdeydiniz?Size dokunmadığı için bizim acımızı,yitirilip gitmiş gençliğimizi,üzüntümüzü anlamanız mümkün değil.Ben iktidar yanlısı değilim,yaptıklarını da tasvip etmiyorum.Ama işte AYNI BASKICI zihniyet yüzünden sıkıntıya düşürülüyoruz.Bu sebeple size destek veriyorum,BİRİLERİNİN SİYASİ OYUNLARI yüzünden benim üniversite hayatım zorluklarla geçti,Ben size destek olayım da sizin çocuklarınız mahvolmasın ….

   • Yorumunuzdan bağımsız olarak bir şey sormak istiyorum: Adınız Tülay mı, İnci mi, Deren mi? Aynı e-mail adresinden, farklı isimlerle, farklı görüşte yorumlar bırakıldığını görüyorum ne zamandır da, sebebini merak ettim.

    • hepsi elif hanım 🙂 İsmimi söylemek istemiyorum çünkü.ve isim belirtmeyi zorunlu yapmışsınız.

     • O benim yaptığım bir zorunluluk değil, teknik bir özellik. İsminizi vermek zorunda değilsiniz, bakın yukarıda birçok takma isim var. Benim dikkatimi çeken aynı adresle kayıt yapıp farklı hitap şekilleriyle, farklı görüşler belirtilmesi oldu.

   • iki durumu nasıl kıyaslayabiliyorsunuz, nasıl bir zihniyet bu? siz acı çektiniz, biz de çekelim ama çocuklarımızdan vurulalım bu mudur? daha çok acı çekeceksiniz siz böyle… o görüyor dediğiniz Allah’ın sopası yok ama iniverecek tepenize hadi hayırlısı!

   • Siz kim, biz kim arkadaşım? Sen beni görerek mi konuşuyorsun? Kendini sınıflamışsın, karşı gurubu da sınıflamışsın. Oh, hayat sana güzel!

   • çocuğunuz yok anlaşıldı !

   • günümüz Türkiye’ sini ne yazık ki sizin içinde bulunduğunuz ruh hali ve düşünce yapısı “sıra sizde düşüncesi” geri dönülemez bir şekilde geriye götürüyor.sizin çocuklarınız bizim çocuklarımız ne demek. bu forumda duygu ve düşüncelerini paylaşan kimsenin bu ayrımcılığı yaptığını zannetmiyorum. toplumsal ortak paydaları yaratmadan, belli standardları yerleştirmeden hangi siyasi, dini kimliği taşırsanız taşıyın bir adım yol alınamayacağını bu memleketin hiçbir dönemdeki yöneticileri anlayamadı. işte bu yüzden memleketteki değişimler malesef ilerleme getirmiyor.sizin uğradığınız haksızlıklar toplumun ortak kararıyla yada görüşüyle şekillenmedi; bugün yapılan yanlışlarda toplumun ortak görüşü yada kararıyla şekillenmiyor. burada tek yanlış bu kadar adaletsizliğe bu kadar sessiz kalınması, Şahsen ben daha medeni ve demokratik bir toplumda yaşama umudumu kaydetmek istemiyorum.

 44. İyi niyetle sisteme sahip çıkalım, bari yürütmeye çalışalım derken kendini bilmez insanların bizi soktuğu bu umutsuz ortamı Allah da görüyor. Açık konuşayım, liselerde evlilik, lisede emzirme odası vb. muhabbetlerin döndüğü bir ortamda yapılabilecek hiç bir sey olduğunu sanmıyorum. Çok umutsuzum. Bazı annelerin ve kadınların da hala biz de 28 subatta mağdur olmuştuk, sıra sizde bik bik bik sözleriyle buna destek veriyor olması daha da vahim. Ancak bilinçli ebeveyler bir yıl geç gönderme hakkını kullanabilir. Bu durumda bile sınıfta çok küçük çocuklar da olacağından sıkıntılar yaşanacaktır. Özel okullar bizim için çözüm olabilir. Lakin bilgi sorumluluktur, bilinçli, aydın insanlarsak sosyal reformun çocuklarımız lehine yapılması sorumluluğumuzdur. Ben çocuğumu şimdilik kurtardım ama bu sistemin yetiştireceği bir cahilin elinde ileride oyuncak olmayacağını garantileyemiyorum.
  Ordu, yargı, sağlık, sanat cenderedeyken annelerin feryatlarını biri duyar mı bilmiyorum. ÇOCUĞUMA DOKUNMA diye bağırmak istiyorum suratlarına.

 45. Bir imza kampanyasi basladi mi halihazirda bilginiz var mi?

 46. Merhaba benim oğlum 2012 Eyül ayında 54 Aylık, 2013 Eyül ayında 66 aylık sınırın da oluyor dün Fatih Milli Eğitim Bakanlığı’nı aradım, oturduğumuz semtin hangi okula bağlı olduğunu öğrenmek istedim konu ile ilgili kesin bilgi olmadığını Haziran ayında e-okul sistemiyle açıklanacağını söylediler. Bağlı olduğumuz İlköğretim Okulunu ziyaret ettim. Müdür Yardımcısı ile görüştüm Haziran ayında herşeyin netleşeceğini söylediler şu andaki sistemde oturduğumuz semt o okula bağlı ama değişiklik olabilirmiş ayrıca 2 sene üst üste anasınıfına göndermek istediğimde problem olur mu diye sordum, yaş sınırında olduğu için dilekçe verdiğinizde bir sıkıntı olmaz dedi. Seneye 5,5 yaşında olduğunda oğlumu 1.sınıfa göndermeyi düşünmüyorum.

 47. Dayatmanın nedeni çok açık değil mi? Ağaç yaşken eğilir mantığıyla yürümeye çalışıp 5 yaşındaki çocuklarımıza din dersi vermeyi planlıyorlar. Daha ne olsun, seçmeli Kuran dersi deyip seneye tüm okullarda seçmeli-zorunlu ders olarak koyacaklar çünkü 2. bir şık olmayacak ve 5 yaşındaki çocuklarımız baş bağlayıp abdest alarak bu derse girecek çünkü bu dersi alması için de bunları şart koyacaklar.

  Bakın yavaş yavaş iş kanununda kadının yeri değişmeye başlayacak. Neredeyse regli izni bile verecekler kadınlar çok mutlu çok huzurlu bu durumdan çünkü birçok nedenden ötürü izinleri olacak. Ama kazın ayağı öyle değil sanıyormusunuz ki kadınları düşünüyorlar. Hayır sadece ileride olması planlanan Türkiye için şimdiden şartları oluşturuyorlar. Bu kadar izin hakkı olan bir bireyi kim iş yerine almak ya da işyerinde tutmak isteyebilir sizce? Kadınların çalışma lüksü yavaş yavaş ellerinden alınacak, çocuklar 5 yaşında namaz kılmayı öğrenecek eh bir kaç sene sonrada başımızı bağlarız artık. Ve hala bunlara oy verenler var hala ne olduğunu neler döndüğünü anlamayanlar var.

  Sinir krizi geçirmem yakındır…

  • Sakin sakin sakin

  • ben çocuklarımızın önünde “Kuran öğrenip namaz kılamalarından” çok daha farklı tehlike(!)ler görüyorum. okul hayatından sıkılmak, bunalmak, küçücük yaşında eğitimden zevk almamaya başlamak gibi…

   • boyunun bile yetişemediği lavolarda el yıkamaya çalışan ortaokul çocuklarıyla aynı kantine aynı WC’ye giden 5,5 yaşındaki çocukları düşünün o merdivenlerden hepbirlikte inip çıktıklarını, kocaman çantaları taşıyıp servislerini bulmaya çalıştıklarını ve o sıraların üstünde saatler geçirmeye çalıştıklarını…bu ülkenin çocuklarına, öğretmenlerine, sanatçılarına, doktorlarına, yargıçlarına, vatandaşlarına yapılan eziyetler yeter artık…

  • oğlum 4 yaş 2 aylık ….

   gelecek sene sistem nasıl olur bilmiyorum, bu sisteme devam ederlerse kesinlikle oğlumu okula göndermemeye kararlıyım. cezası ne ise çekeriz diyorum. ben oğlumu kobay yapmak istemiyorum.
   zaten 4.sınıfa giden kızım birden ortaokullu oldu. bu konuda çok sinirliyim. yavrucum daha 10 yaşında ne işi var ortaokulda….

  • Ben de bu durumda farklı bir tehlike görüyorum: 5 yaşında arapça okumak, başı bağlanmak vs “zorunda” bırakılan çocukların dinden soğuması an meselesi olur.

   Din, sevgi işidir, zorlamaya, karne notu ile puanlanmaya gelmez.

   İşte size bir Zaytung haberi, güleyim mi ağlayayımj mı bilemedim: http://www.zaytung.com/sondakikadetay.asp?newsid=170861

  • Çoookkkk komik bir yorumdu. Kuran dersi, abdest, baş bağlama….bıdı bıdı bıdı….ne ütopik korkular böyle. gerçekçi olalım lütfen burası Türkiye Cumhuriyeti.

   • Zehra:
    Türkiye Cumhuriyeti liselerindeki Kuran derslerine abdest almadan ve kızların başını örtmeden girebildiklerini söylemek istediniz?
    Bunlar artık genel liseler yerine geçen İmam-Hatip Liseleri’nde halihazırda uygulanmaktadır. Kuran dersinin İmam-Hatip liseleri dışında genel ortaöğretime de zorunlu hale gelmesi ile zorunlu olarak saç gizleme ve abdest alma uygulamalarının yurt genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine de uygulanacağını düşünmek ve bundan rahatsız olmak ütopk bir korku değil ne yazık ki…

    Bu yasa ilk çıktığında twitter üzerinden İlahiyat Fakültesi mezunu bir Hanımefendiyle konuşmuştum. Kendisi tüm iyi niyetiyle Kuran dersini kendisi gibi İlahiyat mezunlarının vereceğini ve üstelik de seçmeli olacağını, bunda ne gibi bir kötülük olabileceğini sorumuştu bana. Henüz daha uygulama başlamadan seçimlik derslerin zorunlu hale geldiğini ve öğretmen eksikliği sebebiyle formasyon eğitim almamış pek çok İmam Hatip Lisesi mezunu, lise mezunlarının 9 yaşındaki çocuklara uran eğitimi vermek üzere atandıklarını öğrendik.
    Her dinden bahseden, sizin anladığınız anlamda bahsetmiyor ne yazık ki…

 48. Ya sinirimden oturup ağlamak istiyorum benim kızım 2008 şubat doğumlu ve seneye 66 ayı doldurmuş oluyor çok kararlıyız göndermemeye ama herkesinde dediği gibi bu bir çözüm değil ancak biz bizler herşeyi göze alıp (ki ne yapabilirler merak ediyorum doğuda kırsalda çocuk gelinler okul yerine bebek bakıyorken hiçbir şey yaptıkları yok) göndermeyerek imza kampanyaları başlatarak belki birşeyler yapabiliriz.Ama benim bunca yıllık iktidardan öğrendiğim birşey varki o da “biz ne dersek o olur” mantalitesiyle diktatörce bir düzen kurarak allayıp pullayıp halkada sizin için diye kakaladıkları.

  Ayrıca sisteme kayıtlı okula göndermediğimizde örneğin benim kızım bu senede kreşte olucak sonraki sene sisteme kayıtlı okula değilde bir özel okulun ana sınıfına kayıt ettirmeyi düşünüyorum (ilkokula başlaması gerekirken) bu durumda o özel okulun anasınıfına kayıt yaptırabilecekmiyim yoksa kızımı 1. sınıfa kayıt etmek zorunda mı olacaklar bu konuda bilgisi olan muhtemelen yoktur ama fikri olan varmı acaba????

 49. Evlatlarımınz geleceği herşeyden önemli ve bu uğurda hesap sormak her daim biz annelere düşer.

 50. bence,güç bizde.göndermeyelim.çocuğu 66 aylık olan kimse göndermesin okula.her istediklerini bize dayatamazlar.biz koyun değiliz.

 51. Bu şekilde konuşma tarzı, baskı diktatörlükten başka bir şey değil….

 52. Tebrikler Elif harika anlatmışsın. Bir öğretmen olarak içinde bulunduğum kurumun belirsizlikleri, biz öğretmenleri değersizleştirmesi, dayatmacı söylemleri inanılmaz canımı sıkıyor. Çocuklarla vakit geçirmemiş, ders anlatmamış, pedogojik eğitim almamış bir bakanın yapacağı icraatı merakla bekliyorum. Bakalım uygulamada neler yaşanacak? ….

  • Ozlem hanim ne kadar haklisiniz bir de ogretmenlerin acisindan bakinca is ne kadar da zor yaptik oldu zihniyeti ha bu arada bakanin ogretmen kokenli olmadigi icin boyle oldugunu dusunmeyin bizim sevgili saglik bakanimiz da guya cocuk doktoru soylemlerinde biz meslektaslarini nasil da kotuluyor insan kulaklarina inanamiyo sanki ayni yollardan gecmemisiz gibi neyse vesileyle biraz icimi doktum konuyu dagitmayayim

 53. ya bazen inanamiyorum ,önce anadoludaki kiz cocuklarini okula gondermeyen ailelere bi yaptırım uygulasınlar veya hesap sorsunlar ! Bu yüzyılda “Haydi kızlar okula kampanyaları ” var ülkemizde ,ne utanç verici bi durum ! yani daha çözülememiş daha agir sorunları var bu ülkenin , hic egitim alamayan sadece kız degil erkek cocuklarda var .Bilincli anne babaya gözdagi vermek yerine bilincsiz anne babalar sorununu çözsünler önce !

 54. Daha başımıza neler gelecek bilemiyorum..Benim kızım daha çok küçük ama bu bu duruma tepkim olmadığı anlamına gelmiyor.Siz kalktınız aklı başında bir sistem kurdunuz ,herşey dört dörtlük mükemmel de bir de yaş konusunda evirip çevirip değişiklik yapıyorsunuz.Hayır anlamıyorum eğitim sisteminde bunca yanlışlık varken bu yaş mevzusu da nedir zaten?Hadi bunu geçtik diyelim ki diyemiyorum ayrı ama siz kime neyi dayatıyorsunuz?Koyun gibi her seçimde size oy veren kesim bile bu konuya ses çıkartacak kadar akıl sahibi.Ne gibi planların içindesiniz ki bu konuda kabadayılık raddesinde hesap sorarız diyebiliyorsunuz?Biz bunların sonucunda olacakların hesabını kimden soracağız acaba?Mecliste çoğunluk olmak ben ne istersem yaparım,nasıl olsa bu onaylanacak anlamına mı geliyor,gücünüz bu mudur?Demokrasiye ne oldu?Bazen bu ülkeden çekip gidesim geliyor…Can veren doktorlar hastanelerde öldürülüyor,tecavüzcüler serbest kalıyor,kadınlar öldürülüyor ve siz hala hesabını soracağınız bunca şey varken ufacık çocukların eğitimlerinde birinci olarak hak ve söz sahibi olan velilerden hesap sorarız diyorsunuz..Siz önce bir hesap kitap sırası yapın da bakalım sıra bize gelecek mi?

 55. bakin altyapi onceligi ve hazirligi hangi okulllar icin hemen de dusunulmus…..

  ” İmam-hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda imam-hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir. Ancak bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.”


  Halen bu sozde yasayi kendi acilarini baskalarinda gormek icin futursuzca “korkakca—ismini vermeyen hanim– savunanlar lutfen bari burda susun da biz kendi kendimizin yarasina derman olalim, gelip te yaramiza tuz basmayin. Meclis, medya, tiyatrolar, AVMler, mesire yerleri zaten sizin mekanlariniz. Bize nefes alabilcek bir yer bile kalmamis. Bari burda susun….

  • Hiçbiryerde susmayacağız,düşüncelerimizi beğenmiyor,desteklemiyor olabilirsiniz.Ama susun demeye hakkınız yok,Sizden “farklı” düşünene neden bu kadar tahammülsüzsünüz,onca bunu bir düşünün derim.

 56. Benim oğlum nisan 2008 doğumlu. (yani 4 yaşında).Bedensel gelişimi konusunda doktoru 3.5 yaş ile uyumlu olduğunu tespit etti. Yani akranlarından daha minyon.Ancak zihinsel gelişimi ilkokul seviyesinde o da test ve gözlemler ile teşhis edildi. Bu yasa ile bu yıl anaokulu 2013 eylüldede ilkokul 1 olması gerekiyor.65 aylık olacağı için dilekçe verme hakkım olabiliyor galiba.Ancak benim endişelerim,düşündüklerim bir değil 5 anneye bedel. Şimdi neyi baz alacağımı bilemiyorum zihinsel ve motor gelişiminin nekadar ileride olduğumu önemli,bedensel olarak nekadar minik olduğumu? 1 yıl geç göndersem ona haksızlık edermiyim,yoksa 2013 eylülde ilkokul1 olmasına destek mi vermeliyim?
  Herkes birşeyler söylüyor ama kimse hiçbirşey bilmediği gibi bilinçte yok maalesef.
  Blogcu anne soruyorum sana bir fikir ver ne olur?

  • Aynı durum benim oğlum için de geçerli. Nisan 2008 doğumlu ama 3 yaşında fiziksel gelişimi. Zihinsel gelişimi de ileride oldukça. Yine de oğlumu 2013 Eylülde ilkokula vermeyi düşünmüyorum, en azından şimdilik.

  • Oğlum da Mayıs 2008’li henüz anaokuluna gitmedi. Ancak şimdiden okumayı, toplama ve çıkarma yapmayı biliyor. Tek problemimiz hala altının bağlı olması:)

   Önümüzdeki yıl bunu halledersek anaokuluna göndermeyi düşünüyoruz. Yine de ben onu 2014 Eylülünde okula yollamayı planlıyorum. Altının bağlanması halledeceklerse alsınlar 1. sınıfa başlatsınlar şimdiden. Bunun hesabını soracak olan varsa da söyleyecek iki çift lafımız bulunur.

 57. Buyrun bizim hesabımız buymuş : http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1087625&CategoryID=77

  Yaa ne saçmalık, çocuk 1. sınıfa başlayacak, uyum sağlayamazsa anasınıfına yönlendirelecekmiş…

 58. zaten herşeyden fahiş vergiler alınıyor, çocuklar üzerinden de böyle bir uygulama yapıyorlar ya yuh artık. Okullarda farklı yaş gruplarına farklı sınıflar açabilirler diye düşünüyorum ama, o zaman da yaşa göre eğitim verileceği için sınıflar arası farklar oluşur bu durum aslında ana sınıfı ile 1. sınıfların durumundan hiç de farklı olmaz, ne işe yarayacak o zaman

 59. Ata'nın annesi

  Elif Hn.

  Madem çocuklarımızın hayatını siyasetlerine alet ediyorlar, onların dilinden konuşalım o zaman, belli bir çoğunluğa ulaşılırsa( ki bundan eminim) elbet gelecek için oy kaygısına düşeceklerdir.Bir çocuk demek ailesinin odak noktası demek,yani bu çocuğu sadece annesi değil,babası ve onların aile fertleri de düşünür doğru mu? Dikkat çekici büyük bir çoğunluğu ciddiye almaları gerekecektir,ne gerekiyorsa hazırız yeterki bir olalım..

 60. delırmek uzereyım baska bı konu dusunemıyorum,hele bazı ınsanların ılk basta tabıkı zorluklar olacak fedakarlık yapılmalı yorumları yokmu delıyorum sozkonusu benım cocugum kımsenın deneme tahtası degıl.Benım kızım 2006 eylul dogumlu tamam 72 aylık oluyo ama tek sorun yasda degılkı mufredat bellı degıl ,kalabalık sınıflar en onemlısı butun okul hayatı boyunca aynı durum devam edecek.sımdı ben seneye gondersem desem bızı asarlar mı acaba?

 61. Elif hanım
  Benim kızım daha küçük 2015 te başlayacak okula (bu şartlarda) ama inanın şimdiden çok üzülüyorum, hem kızım hem oğlum en çokta bu yıl okula başlaması dayatılan bebekler için onlar çok daha şanssızlar çok büyük vurgun yiyecekler sözdebüyüklerin egolarına cüzdankavgalarına kurban gidecekler normalde bu yıl okula başlaması gereken 7 yaşlar geçenyıl küçük olduğu için okula alınmayan ama şimdi 7,5 yaşında olanlar 6,5 yaşlar 6 yaşlar 5,5 yaşlar milyonlarca çocuk bu yıl mecburen okula başlayacak nereye nasıl sığdırılacak bu bebekler? Görüyoruzki ne bir ek öğretmen kadrosu açılıyor ne yeni okullar yapılıyor buda gösteriyorki mevcut sınıflara 100’er kişilik mevcutlarla sıkıştırılacaklar tuvaletler yetmeyecek okullarda bir nefes bile oksijen kalmayacak. kim verecek peki bunun hesabını senin benim bizim çocuklarımız mikroplardan nasibini alınca psikolojisi dibe vurunca kim yanacak bizimle birlikte.
  İçim acıyor inanın ne yapmak gerek bilmiyorum hoş ne yaparsan yap birşey değişeceğe benzemiyor ama.
  Benim bütün velilere önerim neyse ödenmesi gereken hesap ödeyelim ve göndermeyelim çocuklarımızı .
  elimizden alacak değiller ya ….

 62. ata'nın annesi

  Sevgili Elif Hanım,

  En son olarak yapacağımız itirazlara ait yöntemler hakkında nacizane fikrimi söyleyip sonrasında memnuniyetle sizlerin öncülüğünde (tabii dilerseniz,zira blog sahibi annelerin geniş platform oluşturma imkanları halihazırda mevcut olduğundan) belirlenecek her türlü yolda var olduğumu iletmek isterim.İmza kampanyası ile ilgili girişiminiz beni çok heyecanlandırdı açıkçası.Bu da yöntemlerden birisi elbette,ben ona da varım ancak bence en etkili ve ses getirecek yol Ankara’nın yoludur derim.Çok ciddi bir anneler kitlesi hemen herkeste sadece ilgi ve sempati oluşturur.Bizler niyetimizi doğru anlatabilirsek ( sadece çocuklarımızın geleceği için orada bulunduğumuz gerçeğinden bahsediyorum) hem tüm yurtta hemde
  bakanlık nezdinde ciddi ses getirebiliriz diye düşünüyorum..( burada da birtakım zor ve teknik detaylar olacaktır sanırım,büyük bir organizasyon ve izin meseleleri gibi)Her daim takipçiniz olarak desteğe hazırım,ben anneliğin herşeye kadir olduğunu düşünenlerdenim yani bu konuda inançlıyım,sevgiler..

 63. herbir gurup kendi yerindeki milli eğitime yürüse ve her anne milli eğitim binasının önüne aynı gün aynı saatte ülkenin her yerinde birer bebek emziği bıraksa… ???? 🙂 tepki vermek gerek işe yarar mı bilmem ama sesssiz kalmak gücüme gidiyor!

  • suya sabuna bir an önce dokunmak istiyorum arkadaşlar….harika bir fikir ama bundan anlam da çıkaramaz bunlar….

 64. Bu arada sevgili elif sabrina ve bu ortami yonetmedeki basarini bir kez daha tebrik ediyor gozlerinden opuyorum.

 65. ancak kendi içimizde konuşup duruyoruz 66-72 ay arası çocuklarımızın hakkını bu şekilde konuşmakla savunamayız biran önce harekete geçmeliyiz

 66. benim kizim kasim 2006 dogumlu . okula 1 yil gec gitmesi konusunda karar vermisken simdi bu kararla ne yapacagimizi saslrdik . ben hazir bile olsa , bu kadar belirsiz bir ortamda kizimi okula baslatmak istemiyorum . cocuklarimizi deneme tahtasi olarak kullaniyorlar. dunyanin hic bir yerinde bu kadar onemli bir degisiklik bu kadar cabuk yapilmaz. cocuklarimizin geleceginden endise duyuyorum . bekir coskun un guzel bir yazisi vardi. biz anneler olarak bir seyler yapmaliyiz . sessiz kalmayalim.

 67. Bnm de 2008 ocak doğumlu bir oğlum var.Şuan herkesin anlıyacağı şekilde düzgün dahi konuşamıyor.Ben kesinlikle 68 aylıkken göndermek istemiyorum.İnşallah dilekçe ile erteletebiliriz.Yoksa olan ocak,şubat,mart doğumlu çocuklara olcak.Kesinlikle 72 ay dolmadan çocuklar ilkokula başlamamalı…

 68. Ben 5 yaşındaki çocuğumun pijamayla evde dolaşmasını istiyorum !!

 69. ardanın annesi canan

  şubat 2007 li oğlumun var eşimle beraber hep 2013 egitim yılıyla ilgili hesaplar yaparken okula gidicegimizi öğrenmek beni şaşırtı kafam allakbullak iiki bu sene anaokuluna göndermişm diyorum. hükümetin herşeyi istedikleri gibi yapması ve millet istiyo diyo istemedigimiz söylüyoruz duymuyolar . oğluma nasıl ders calıştırcam ama encok da okulda ondan buyukleın onu ezmesi aklıma geldikce çıldırıyorum ya ögertmen sinirlenir ve bişey der se kurdukca kuruyorum kafam dagıll 2 gündürr….

 70. hesap idari para cezasıymış başka ceza uygulanmıyacakmış bu ibare bizim için yeterli çocuğumuzu parayı verip göndermeyebiliriz ama parası olmayan ailenin çocuğunun günahı ne blogcuanne lütfen bu haberi gündemde tutalım çünkü 66-72 ay arası çocuklar hepimizin çocuğu

 71. Tekrar merhaba; 2009 lu kizim var seneye 3 yas grubu ile okul oncesi egitimine baslayacak sonra kismetse 4 ve 5 yas gruplariyla devam edecek. sonrada ilkokula devam edecek. bu yasa su an cocugu 4 yas grubuyla ana okulunda okuyan 66 aydan buyuk cocugu olanlari olumsuz etkiler (o da ilkokula baslamaya hazir degilse 🙁 )
  sonuc olarak ben sadece olumlu bi acidan da bakabiliriz demek istedim. Ben en azindan oyle yapacagim.

 72. az önce ömer dincerin kişisel web sitesi iletişim bölümüne konumuzla ilgili bi mesaj bıraktım. en azından ona seslendim kendimce hayır dedim. siz de yazın …

 73. KIZIM 2007 MART 26 DOĞUMLU VE EYLÜL 30DA TAM 66 AYINI DOLDURUYOR KİN VE ÖFKE DOLUYUM ÇOCUĞUMU HEYECAN VE MUTLULUKLA OKULA GÖNDERME ŞANSIMIZI ELİMİZDEN ALDILAR ZATEN ÖMÜR BOYU OKUYACAK BIRAKIN DA 1 YIL DAHA RAHAT RAHAT EVCİLİK OYNASINLAR HAYAT ZATEN YETERİ KADAR ZOR LÜTFEN ÖRGÜTLENELİM

 74. benim kızım daha 18 aylık.. bu gelişmeler, şimdiden bizi çooookkkkk tedirgin ediyor.
  öğretmenlerin bile bilmediği ama onların uygulayacağı bir sistem meclisten geçti.
  en azından 2 yıl gibi kademeli bir geçiş dönemi olabilir.. 5 yaşındaki de 7 yaşındaki de nasıl aynı sınıfta ilkokula başlayabilir? daha hangi okul ilkokul, hangisi ortaokul vs. bilinmez? öğretmenlerin bile hiçbir şeyden haberi olmaz?
  amaç nedir? daha iyi eğitim mi, daha bilinçli meslek seçmiş bireyler mi…..?

 75. Hapse mi atar? Cezamı keser bilmem ama hiç bir güç henüz anaokulu çağındaki çocuğumu erken ilkokula kaydetmemi sağlayamaz.. El mi yaman bey mi gösterelim bence? Yürüyüşse eylemse varım hepsine..

 76. Özel okullar 2007 doğumluları anaokuluna alamıyor. Hepsinin gözünü korkutmuşlar. Özel okula gönderenler kurtulacak devlet okuluna gidenler yanacak diye bir durum yok yani. Velilere ayrı baskı, okullara ayrı baskı. Ne kadar demokratik bir ülkede yaşıyoruz şükürler olsun.

  • cevre koleji dun aksam 2007 li cocuklarin okula baslamasi ile ilgili bir seminer verdi. orda okul yonetimine sorulan sorulardan biri buydu. eger cocuk 1.sinifa uygun degil ve veli her turlu yaptirimi goze alarak anasinifina gondermek isterse biz anasinifina kabul ederiz dediler. ayrica bir veli kadikoy ilçe milli egitim md.ne danismis. okula gondermek istemeyen aileler icin dilekce uygulamasi halen devam ediyormus. bununla ilgili bakanliktan bir yazi gitmemis.

 77. sinem göndermezsek bir yıl evde bekletmek zorunda kalacağız bende araştırdım anaokuluna kaydını almıyorlar kendimi köşeye şıkışmış hissediyorum evde bekletip çocuğumla ben ilgileneceğim (bakıcıya 1yıl daha devam)1. sınıf kitaplarından alıp ilgileniriz siz okula göndermediniz kitapta yok size derlermiş 🙂 en azından büyüklerin küçüğü olmaktansa büyüklerin küçüğü olur en mantıklısı böyle diye düşünüyorum

 78. Ben de hesabı isteyen annelerdenim. Kesinlikle kızımı erkenden okula göndermeyecegim. Bu yaşta yaşayacağı travmaları ömür boyu yaşayacak. Bu nasıl kendini bilmezliktir.inatlaşa inatlaşa nereye gidecek bu milletin hali.Ben yaparım olur mantığından biran önce vazgeçmeliler.yabancı ülkeleri örnek gösteriyorlar.gitsinler de görsünler ögretmenler eğitimli,maaşları iyi,koşullar sağlanmış,herşey planlı programlı.burada daha 8 yıl zorunluyu oturtamışlarken şimdi 4+4+4’geçmek cehaletin daniskası.hesap lütfen…

 79. Ben bir eğitimci ve 2 çocuk annesi olarak bu yorumu okuyan herkese seseniyorum. Sonucu ne olursa olsun 72 aydan küçük çocuklarınızı okula göndermeyin. Bizleri güdülecek koyun zannediyorlar. Çocuklarımızıda daha iyi güdebilmek için erkenden ellerine geçirmeye çalışıyorlar. Kendi çocuklarıı yurtdışında yada özel okullarda okutup halka imam hatip okullarını benimsetmeye çalışıyorlar. Lütfen bu oyuna biricik yavrularınızı alet etmeyin. 72 AYDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZI OKULA GÖNDERMEYİN.

 80. kasım 2006 doğumlu bi oğlum var. asla ve asla çocuğumu ilkokula göndermeyeceğim. böyle saçmalık olmaz. bizim devam ettiğimiz okulun kayıtlarına göre mart 2007-ağustos 2005 doğumlu çocuklar birlikte okula başlıyor. okulumuz özel olduğu için sınıfları aylara göre ayıracagız diye bizleri sakinleştirmeye çalışıyordu ki milli eğitim bi kazık daha hazırlıyormuş meğerse. sınıflarda çocuklar karışık koyacaksınız demişler okulumuza. büyük küçük ne varsa artık. küçücük çocuklar üzerinden bukadar büyük oyunlar oynanmaz. o parayı da kimse kimseden alamaz. ben mali müşavirim. ortalık tahsil edilmemiş ne para cezalarıyla dolu. korkmayın. bi kuruş alamazlar. bırakın tahsil etmeyi isteyemezler bile. doğuda tarlalarda çocuklarını okula göndermeyenleri git bul derler adama.

  • arkadaşlar bende mart 2007 doğumlu bir cocuk annesiyim.sorun ceza ödemekten ziyade bu cocuklar okul öncesi egitime en ihtiyaç duydukları yılda ewdemi oturucaklar çünkü 66 aylarını doldurdukları için hiçbirana okul kayıtlarını alamıycak yasak olucak…NOLUR BİŞEYLER YAPALIM…

 81. benim oğlum 2007 ocak doğumlu ben birtanem için hayaller kurarken birileri emek verdiğim yavrum üzerinden hayallerimi çalıyor .Ben buna izin vermeyeyeceğim bunu başarmanın en güzel yolu birlik olup gerekli çoğunluğu oluşturmamız lütfen biran evvel imza dilekçe herneyse sesimizi duyuralım.Kimse benim çocuğumu oyuncak edemez üstüne basarak bir yerlere varamaz yetkililer anaların gücünü hafife almayınız çocuklarımız için yaşıyoruz

 82. eğitim gece yatıp sabaha ne yapsamda insanları huzursuz etsem diye bakacağınız bir iş değildir ticarethane hiç değildir lütfen bu mantığı biri anladıysa bana anlatsın şimdi sen 60-66 aylık çocuğu olan veliye söz hakkı vereceksin o çoculkarın 73-74-75 aylık olmalarına izin vereceksin ama 66 aylık çocuğun 72 aylık bile olmasına izin vermeyeceksin niye 66 sayısıyla bir sorunumuz mu var?eski sistemde olduğu gibi dilekçe hakkı devam etmeli ve veliler daha fazla üzülmemeli isteyen çocuğuna ana sınıfı eğitimini aldırmalır eğer ülkede biraz olsun demokrasi kaldıysa.

  • katılıyorum. 66 ay ve üzeri otomatik kaydı yapılacak çocuklarımız için velilere dilekçe hakkı verilmeli, veliler ve çocuklarımız daha fazla üzülmemeli. Bu uygulama yıllardır devam etmıyormu neden bızım cocuklarımız ıcın uygulanmasınkı.Nedennn?

 83. arkadaşlar kimse beni yanlış anlamasın lütfen! ben göndermiycem diyenlerin eğitim durumunu cok merak ediyorum,mesajımı okuyanlar cevap yazabilir mi rica etsem?
  cewaplarınız banada bi ışık olucak…

 84. kızım eylülde 68 aylık olacak.bütün anneler gibi kafam çok karışık.akademik olarak çocuklar hazır bile olsalar çoğu duygusal olarak hazır değil.bende 5 yaşında ilkokula başlamışım.o zamanda böyle bir yasa çıkarılmış.bilinçsiz ve başarısız bir ilkokul hayatı geçirdim.aynı durum şimdi çocuklarımıza yapılıyor.hepimiz için hayırlısı olsun…

 85. selamlar arkadaşlar ,benim oğlumda 66 aylık oluyor yani 1. sınıfa gidicek ama ben gönderecekmiyim orası şüpheli .sadece buraya yazmakla olmaz bakanlık sayfasına yazıp tepkimizi belirtelim burda sadece kendi aramızda konuşursak nerden bilecekler lütfen herkes bakanlığın sayfasına bu konudaki tepkisini belirtsin.

 86. 12.03.2007 doğumlu bir oğlum var. Oğulcuğum;

  benim ülkemde koltuklar değiştikçe, sistemler değişir. Sistemler değiştikçe bizler istatiksel verilerden başka birşey olmadığımızı hissederiz , yaşarız , öğreniriz. Ama sana küçük bir sır vereyim;
  sabah uykuna rahat rahat devam et.Bu kadar belirsiz eğitim sistemine benim kurban verecek oğlum yok.

  Sistemler değişir , ANNELİK DEĞİŞMEZ.

  • Aylardır bas bas bağırdığım bu konuda bana en iyi gelen yorumdu bu. Ben de ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tek bildiğim oğlumu kurban vermeyeceğim. Bu kadar.

   • Ben de kurban vermek istemiyorum. Sonuna kadar direneceğim. Okula kayıt olursa olsun diyorum ,bende iki gün gönderirim sonra hiç göndermem. Devamsızlıktan kalsın olabilir mi acaba?? Başka fikri olan var mı?

  • harika yazmışınız ebru hanım… tebrikler…

  • SÜPER, kesinlikle Sistemler değişir, annelik değişmez..

 87. Tüm duygularımı bana göre cok kibar ifade ettiginiz icin teşekkür ederim… 1 yaşındaki kızım icin şimdiden duydugum endişeyi dile getirmem mümkün degil, bende varım SESSİZ kalmaya hiç mi hiç niyetim yok.

 88. dediğiniz şey yani iki gün gönder daha sonra gönderme işini ben de düşündüm.benim de şubat 2007 doğumlu oğlum var ve ben de öğretmenim.yalnız 6 yaşında ve yaşıtları ile olması gereken çocuğumu evde ne yapayım.anne baba evde yokki zaten.kaydını alıyor.ister ceza öde ister gönderme kaydını bir anaokuluna rapor harici vermiyor.(ki rapor işini de çözmüşler koca koca profesörler bile baskı altında)

 89. Ben Ocak 2007 doğumlu çocuğum için ceza ödemeye razıyım göndermeyeceğim ancak çocuğumu evde oturtmak istemiyorum, zorunlu olarak anaokuluna almayacaklar, umarım özel kreş vb. bulabiliriz bu çocukları alacak. Başka çare kalmıyor. Okulların kayıt adresleri bile netleşmedi. ????

 90. Teşekkür ederim. Çocuklarımızı bilinmez bir sisteme kurban etmek istemiyorsak uyanık anneler olmalıyız. Dedikodular üzerinden yola çıkarsak hiçbirşey yapamayız. Bu nedenden dolayı ben yaptıklarımı anlatmak istiyorum.
  SORU 11: 2007 doğumlu bir çocuğun ailesi birinci sınıfa değil de anaokuluna çocuğunu vermek isterse ne olacak?
  Milli eğitim bakanlığı sorunun cevabını her ne hikmetse yazmamış.Tam tersine soru anaokuluna gitmek istemeyen ilkokula başlaması düşünen velilere yol göstermiş.

  Bende yazılı olarak başvuruda bulundum. “12.03.2007 doğumlu oğlumu ilkokul yerine anaokuluna göndermek için yapılması gereken işlemleri tarafıma bildirmeniz rica ediyorum.” Aldığım cevabı aynen yazıyorum.

  Sayın Ebru ……..;Bakanlığımızdan Müdürlüğümüze yönlendirilen talebiniz incelenmiş;11/04/2012 tarihli ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayamlanan 03/05/2012 tarihli 2012/20 nolu genelgede;2012-2013 eğitim öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistem üzerinden merkezi olarak yapılacaktır.60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacaktır.Diğer öğrenciler okul öncesi eğitime yönlendirileceklerdir.Ayrıca okul düzenlemeleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yapılmaktadır.Bilgilerinize.
  İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
  Halkla İlişkiler ve Bilgi Edinme Bölümü

  Aldığım cevap kesinlikle beni tatmin etmedi. MEBİM 147 aradım. TC kimlik numarama ait bir dosya açtılar .Sorumun cevabını gene alamadım. Bundan sonra kararımı verdim.En basit soruma bile cevap alamayan bir anne olarak eğitim sistemimizin yaptırımlarını araştırmaya.Devreye muhtamelen para cezası girecek .Günlüğü 15 ytl yaklaşık 3000 ytl gibi bir rakam ediyor. Oğlumun gideceği okulla görüştüm okula yollamak istemezsem ne yapabilirim diye.Burası tam bir muamma çünki anladığım kadarıyla okul müdürleri de ne yapacaklarını bilmiyor. Eski sistemde veli yazılı olarak başvuruda bulunuyor ve kabul ediyorlarmış. Şimdi ise sadece tam teşekküllü hastane raporuyla gelirsem kabul edebileceğini söyledi.
  Lütfen aile hekiminde rapor almayın diyede belirtti. Merakıma yenik düşüp aile hekimine telefon açtım. Hiç bu konuyla ilgili rapor almaya gelen olmamış. Yane aile hekimi kapısı suratımıza kapandı.Gelişim uzmanı psikologdan rapor alan birini duydum.Bakalım bu rapor işe yarayacakmı.Bu pazartesi cocuklarımızın hangi okula başlayacağı belli oluyor. Ben ise kafamda kocaman soru işaretleriyle 2. doğumuma gireceğim.
  Soru işaretleri diyorum çünkü bu konuyla ilgili bazı araştırmaları okuyunca kaygılarımın ne kadar doğru olduğunu fark ettim. http://www.facebook.com/#!/groups/420998531258114/files/ okuyunca benimle aynı fikirde olacağınızı düşünüyorum.
  Kaygılarım büyük bir nedeni de velilerin anaokulu , kreşi, ilkokul kavramlarının bile tam kafalarına oturtmamış olmaları. Ben devlet okuluna yollamam çoçuğumu özel kreşe yollarım v.s. diyorlar.Milli eğitime bağlı olan hiç bir okul TC Kimlik numarasını girince çoçuğunuzu kaydedemez.Ya devlet okulu ya özel ilkokul.Bence ikiside aynı kapıya çıkıyor.Bakanlığın bu senenin haftalık ders programınıda açıkladı.Bu sene okula gidecek her çocuk özel veya devlet bunlardan sorumlu olacak.
  Çoçuğumuzu okula kaydedip okula yollamak da bir çözüm gibi duruyor fakat sınıf da kalma yok diyorlar.Devamsızlık için nasıl bir prosedür olacak belli değil.Bilen varsa lütfen bizi aydınlatsın.

  Cezasıyla , devamsızlıkla o veya bu şekilde çocuğumuzu ilkokula yollamayacağız ,anaokuluna da yollayamazsak biz bu çocukların gelişimi için ne yapacağız ?

 91. Elif Hanim merhaba, benim kızımda 30 Kasım 2006 dogumlu. ve devlet okuluna gonderecegim maalesef diyorum. bende bir sene geç gondermeyi planlarken, boyle bir durumla karsilastim. calistigim icin, 3.5 yasindan beri kres ve anasınıfına gitti kızım. Fakat psikolojik tuvalet sorunlarımız vardı. Biraz çözdük sayılır. Fakat klozetlere alışmış, devlet okullarinda alaturka tuvaletleri gorunce ne yapacagini bilemeyen cocuklarımızı nasıl devlet okuluna gonderecegimi kara kara düsünüyorum. Calisan anneyseniz daha da zor. Kontrol etme şansınız yanına gitme durumunuz yok. Egitimi dışarıdan destekleyerek bir sekilde cozduk diyelim. Pislikten gecilmeyen, alaturka tuvaletleri kullanmaya çalışırken, üstlerini başlarını pisletecekler ve bunun psikolojik kismini düşünmek bile istemiyorum. Durumdan dolayı çok rahatsızım ve şu anda cezayı ödeyip göndermesem mi diye düşünmeye başladım. Yapılacak birseyler varsa bende ucundan tutmak isterim. Bilgilendirmelerinizi takip ediyorum. saygılarımla,