61 Yorum

Soru işareti “?”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer:

Haziran ayında okullara kayıtlar başlıyor. Velilerimizin kafası karışıktı. Henüz okula başlama yaşı netleşmemişti. Biz de bilgilendirme amaçlı bir genelge yayınladık. Kafalardaki soru işaretleri giderilecek

dedi.

Bir bakalım giderilmiş mi:

Anne İlkay Başkan:

Anne Elif Aydoğdu:

kafam çoook karışık oğlum yağız efe 2007 temmuz doğumlu 2 senedir özel bir anaokulunda okuyor ben bir sene daha gönderme taraftarıyım ama yazılanlar çizilenler kafamı bitirdiii…. oğlumun sırtına çantasını takıp hadi oğlum devlet babalar böyle uygun gördü yürü yavrum okulamı diyeyim nasıl diyeyim bilemedim göndersem çokkk küçük göndermesen beni ve oğlumu neler bekliyor…nolur biri bana cevap yazsın…

İki çocuk annesi BAP:

Blogcu Anne Elif:

2006’lıların büyük bir kısmının halihazırda anasınıfına gittiği ve önümüzdeki sene ilkokula başlayacağı düşünüldüğünde, henüz anasınıfına gitmemiş ancak gerek veli inisiyatifi gerekse yaş sınırından dolayı ilkokula başlayacak olan 2007′liler (ve 2006 sene sonu doğumlu olanlar) aynı sınıfta nasıl olacak da olacak?

Anne Arzu Aktüccar:

Sınıf Öğretmeni Yatananne:

aklıma milyonlarca soru geldi. Bu 5 yaşındaki cocukları tuvalete kim götürecek? Temizliklerini kim yapacak? Ana sınıfında ki gibi yardımcı ablalar yok ki ilkokulda. Bu küçükler o koca lavabolarda ellerini nasıl yıkacak? O koca çantaları nasıl taşıcak?Okumayı geçtim el yazısını nasıl yazacak? Tahtaya boyları yetecek mı? sınıflar küçük cocuklara göre düzenlenecek mı? Bahcelerde bizim bile yürümeye zorlandığımız alanlarda onları kim koruyacak ? Sınıflarda bol bol oyun oynatilacakmis! Sınıflar halıyla kaplı olup ayakkabılar çıkacak sınıfa herturlu yaslarına uygun ana sınıfı gibi oyun malzemeleri alınacak mı? Yoksa biz cocuklara koca sıralarda gece gündüz deve cüce gibi 5 dakika sonra dikkatlerinin dağılacağı müthiş oyunlar mı oynatacağız ? bu liste böyle uzar gider gercekten suanda cok üzgünüm:(

Anne Arzu Karabacak:

Anne Huri:

Şimdiki durumda birinci sınıfa 60-66 aylık çocuklarla birlikte 81 aylık başlatmayı göze alsak bile öncesinde o devlet okulun ana sınıfına kaydedeceklermi çocuklarımızı ? Hiç sanmıyorum. Mesela sen bu yıl düşündüün devlet okulunun anasınıfına kayıt yaptırabilecekmisin yoksa kreşinde bir yıldaha mı kalacak ? Bu çocuğu artık bezdirmez mi ?

Yazar ve anne Sevda Salihoğlu Dursun:

Ceren’in annesi:

İnanılmaz sinirli öfkeli ve güvensizlik yaşadığım hisleri anlatamıyor bile. Benim kızım daha 16 aylık ancak ben de hesapladım aynı sizin gibi olacak eylül ayında 69 aylık olacak bir sonraki yıl dersem 81 aylık olacak. Nasıl olacak? Hangisi daha iyi olur?Küçücük yavruların omuzlarına bu kadar yüklenmek doğru mu? Neden durmadan sistemler değişiyor. Ben yurt dışında doğup büyüdüm 7 yaştan önce asla okula almazlardı. Durmadan sistem değişiklikleri falan yoktu. Nedir bu? İşkence değil de nedir?

Anne Kezban Canbolat:

merhaba herkesin olduğu gibi benimde kafam çok karışık okuduklarımı bile anlayamayacak duruma geldim benim kızım 05.04.2008 doğumlu ne zaman okula başlayacak lütfen bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler….

Anne Yasemin Çelebi-Çakır:

Anne Aslı:

“60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacağını bildiren Dinçer, diğer öğrencilerin okul öncesi eğitime yönlendirileceğini belirtti”
Ben bundan birşey anlamadım. Veli yazılı olarak çocuğum hazır derse ilkokula alacaklar, ama herhangi bir beyanda bulunmazsa okul öncesi eğitime mi alacaklar 60-66 ay arası çocukları?

Ben bu ifadelerin hepsinin sonunda soru işareti görüyorum. Ya siz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

61 yorum

 1. ne yapmak lazım? tüh. bu da soru işaretli oldu 🙁

 2. Belki yorum hoşunuza gitmeyecek ama her değişim yerli yerine oturana kadar birilerini harcar. ben de kredili sistemde harcandığımı düşünenlerdenim. ama bu böyledir. önemli olan en az hasarla atlatmak. sorunu değil çözümü konuşmak. siz bu süreçte Deniz’e nasıl yardımcı olacaksınız örneğin?

  • Ben de bunu anlamiyorum. Sizin harcanmis olmaniz baskalarinin da harcanmasi hakli mi kiliyor?

   Eger harcanacak olanlar arasinda sizin cocuklariniz varsa, dediginiz gibi cozumu bulabilmissiniz demektir; o halde lutfen bizimle de paylasin. Yok eger cocugunuz yoksa ya da bu degisiklikler onu etkilemeyecekse baskalarindan cocuklarini harcamalarini istemeyin.

  • Bu bağlamda; bize mantıksız veya ters gelse bile, her türlü uygulamaya boyun eğip başımıza gelecekleri baştan kabullenelim diyorsunuz:)

  • Dünyadan Zehra Hanım’a…. Siz kendi çocuklarınız için konuyu çözümlediniz galiba.. Lütfen bize de anlatın… Yok sizin çocuğunuz bu harcananlardan biri değilse lütfen bizim çocuklarımız üzerinden görüş bildirmeyin…

   • Minareyi çalan kılıfını hazırlar “Türk Atasözü” dür. Ve biz bu işi hakkıyla yaparız. Adrese dayalı kayıt sistemi geldiğinde bakanlığı altetmedik mi? Oğlum, 40 aylık. 66 aylık olana kadar veliler çözüm üretecekleri için beklemedeyim.

  • Başka konularda sorunu değil çözümü konuşmak doğru olabilir ama söz konusu çocuklarımız ise sorunu bu kadar kolay kabullenmek bana hiç mantıklı gelmiyor açıkçası .. Siz Elif’e ” Deniz’e nasıl yardımcı olacaksınız ” demişsiniz ama kendi çözümünüzden hiç bahsetmemişsiniz.Sizin çözüm öneriniz nedir acaba ?

  • Kredili sistem geldi, sonra “yok bu sistem olmadı” deyip vazgeçtiler ve maalesef o dönemin çocukları (gençleri) harcandı.Kredili sistemden mağdur oldugunu söyleyen biri olarak nasıl “bu böyledir” diyebiliyorsunuz, ben çok şaşırdım.Şimdi aynı şeyin bizim çocuklarımıza olmaması için elbette sesimizi çıkaracağız.

  • ben de kredili sistemde HARCANMIŞ, BUNUN ACISINI YAŞAYAN, TÜM HAYATI ETKİLENMİŞ BİRİ olarak sizi anlayamadım maalesef zehra hanım.
   lisede iken ya çok fazla hedefleriniz yoktu oyüzden çok etkilenmediniz, ya da hükümete yakınlığınızdan ne gelirse kabulümüz mantığıyla yaklaşıyorsunuz.

   • Eğitim sistemi birileri için avantaj iken birileri için dezavantajdır. Etkilediği durumlar olsada, insanlığımdan birey olmamdan milli ve ahlaki değerlerimden birşey kaybettirmedi. Özden Hanım, çocuğunuzun geleceği için kaygılanırken benim yorumuma yazdığınız “hükümete yakınlığınızdan” ibaresiyle beni itham altına alma gayretiniz kredili sistemden etkilendiğinizin göstergesidir. Unutmayın ben kişisel yargılamala yapmadım siz de lütfen bana bu hitabı kullanmayın. Hükümete yakın olsam ne olmasam ne, oy versem ne vermesem ne. Bu ülkede her iki kişiden biri hükümete oy vermişken. Bu ya benim ya da sizsiniz.

 3. şaşkınımmmm offf:(

 4. şurda 1 ay hatta daha az bir süre sonra kayıtlar başlayacak. ben 1. sınıfa vermemekten yana şansımı sonuna kadar kullanmayı düşünüyorum. ama ya başarılı olamazsam?… ya 1. sınıfa başlamak zorunda kalırsa çocuğum? bence de ne yapacağımızı konuşalım, çözümler üretmeye çalışalım aramızda. birlikte hareket edelim. kobay olmasın çocuklarımız…

 5. Her degisim birilerini harcar deyip, birsey yapmayalim, sesimizi cikarmayalim mi…? kredili sistem kac sene yururlukte kaldi? Birseylerin yanlis oldugunu, yurumedigini gormek icin birkac senemizin harcanmasi mi gerekiyor? Hangi bilimsel, egitimsel temele oturdugu belli olmayan, kucuk sehirlerimizi gectim, buyuk sehirlerimizde bile altyapi olarak desteklenemeyecek buyuk bir sistem degisikliginden bahsediyoruz. Planlama, iletisim, hazirlik sureci bu kadar soru isareti uyandiriyorken, uygulamaya gececegimiz onumuzdeki aylari, o kaosu dusunemiyorum. Ogluma yazik… Ogullariniza, kizlariniza yazik…. Yazik!

 6. Gulcin yildirim

  Ocak 2007 Dogumlu bir oglum var. Bu durumdan çok rahatsızım. Sisteme gore oğlumun nasıl bir öğrenim göreceği belirsiz ve karmaşık.Ailecek ve danıştıgımız öğretmenlerimizin fikirleri doğrultusunda anaokuluna baslatacagiz.Madem veli rızalıği söz konusu, Bu ilk sene bir atlatilsin bakalim. Neler oluyor bir bakalim Tabi okul secimi de ayri bir konu.

  • gulcin hanım,benim kızımda ocak 2007 doğumlu.benim bildiğim yasal olarak okullar 66 ayını dolduran çocukları anasınıfını almıyor.diyelim cezayı ödemeyi göze aldık, anasınıfına gönderebilecekmiyiz.???? işte buda kocaman soru işareti.konu hakkında bilgisi olan var mı???

 7. Asıl sorun, öğretmenleri bu sisteme nasıl hazırlayacaklar? Haydi sınıfları, fiziki yapıyı bir şekilde düzenlediler diyelim… Yeni öğretim yılına kaldı dört ay… Eğitimcileri bu değişime uygun şekilde ne zaman organize edip, adaptasyon sağlayacaklar? Bizim en ufak ayrıntılar üzerinde kafa patlatıp, gözümüzden sakındığımız çocuklarımızı, ne yapacağını bilemeyen, kendileri de sistemin kurbanı olan öğretmenlerin kucaklarına atıp arkamızı dönüp gidecek miyiz?

 8. Bir soru işareti de benden, sadece İstanbulda bu sebeple ortaya çıkan 5400 derslik ihtiyacı varmış. Mayıs ayındayız ve Eylüle kadar bukadar derslik hayatta yetişmez.. Zaten yapmaya niyetlenen de yok.. Yani iyimser bir tahminle 40 olan devlet okulu sınıf mevcudu herhalde 1. sınıflar için 60-70 civarına çıkacak… Aynı sınıfta, minnak minnak 70 bebe… ve bir öğretmen.. ve değiştirmeye henüz başlanmamış bir müfredat… ???

 9. benim bir çocuğum yok, evli bile değilim ama endişeyle, içim burkularak olan biteni takip ediyorum. her gelen hükümetin elini muhakkak attığı eğitim sistemimiz aslında bir sistem değil deneme tahtası, çocukların da beyaz farelerden bir farkı yok. kendi adıma söyleyebilirim ki değişimleri sert dönemeçler halinde yaşayan bir dönemde okudum, ve sanırım buna maruz kalmamış bir dönem de yok ülkemde. iktidar hiçbir zaman tebasının bireysel olarak ne yaşadığıyla ilgilenmez ve en başta elini çocuklara atar, tebasının devamlılığı için gereklidir. şimdi de benzer bir şey yaşanıyor, öğütme makinesine benziyor bu sefer, tek tek kimin ne yaşadığının hiçbir önemi yok, yazıldı, çizildi dişliler hazırlandı, çarklar illa ki dönecek.
  sadece “nerede nasıl okur, nasıl büyür” diye düşüne düşüne çocuk sahibi olmaya korkar oldum, umutsuz muyum? sanmıyorum. anneler bir araya gelerek dişlilerin dönmesini, çocuklarımızı öğütmesini engelleyebilir, çarkları durdurabilir. olur mu bilmiyorum, olsun!

 10. dilekçe hakkımız olursa kullanacağız parası olan cezayı ödeyip göndermeyecek olmayanda mecbur gönderecek ben kızım için düşünüyorum cezayı ödesem göndermesem diye buda sıkıntı olacak çünkü benim çocuğum 2006 ekim doğumlu göndermesem seneye 2007-2008 liler olacak buda sıkıntı toplu bir katılım olmalı inşallah dilekçe hakkımız olurda hepimiz bu sıkıntıdan kurtuluruz

 11. Arkadaslar çocuğunu okula göndermeyene ceza falan uygulandığı yok. Çünkü biz gecen sene çocuğunu okula göndermeyen velilere gönderildik ikna komisyonu olarak. Velilerde göndermicez diye kapıyı suratımıza çarptı ve kızı orta okula gidecek yaştaydı. Normalde polisin gidip babayi iceri almasi ceza kesmesi falan gerektigini dusunen ben fena halde dumur olmustum. Zorunlu eğitimmiş!!!

 12. bir öğretmen arkadaş ceza işlemlerini okulun değil maliyenin uyguladığını onların bu durumu maliyeye bildirdiklerini söylemişti

 13. ben öğretmenim ve inanın siz ne biliyosanız biz de onu biliyoruz bu sistemle ilgili. milli eğitimin bu konuda öğretmenleri bilgilendirmesi henüz söz konusu değil. sınıf öğretmenlerinin kafası çok karışık onların durumu daha da belirsiz. benim yeğenim 2007 şubat doğumlu ve 67aylık olucak eylülde. biz de onu kesinlikle göndermek istemiyoruz. bence veliler göndermezse meb hiçbir şey yapamaz. aileler kararlı davranmalılar ve bence kesinlikle bu yıl 5yaşındaki çocuklarını okula göndermemeliler.

  • Benim konuştuğum bir devlet okulu öğretmeni de aynen bunları söyledi.

  • “kesinlikle bu yıl 5yaşındaki çocuklarını okula göndermemeliler”

   • Biz bilinçli ebeveynler olarak bunu tartışıyoruz. Ancak sayımız çok değil, ama ülkemizdeki birçok anne-baba “devlet böyle buyurmuş, yapmalıyız” diyecek ve teferruatını düşünmeden gönderecek. O zaman bizim anne-babaları bilinçlendirmemiz gerekiyor.

 14. merhaba
  benim kızım henüz 20 aylık ama konuyu yakından takip ediyorum.Ediyorum da inanın hiçbir şey bilmiyor ve anlamıyorum.Algılamam ve zekamdan şüphe eder oldum.Evet belki sistemin değiştirilmesi ve yapılandırılması gerekiyor olabilir orası ayrı bir konu ancak böyle köklü bir değişikliği -ki adı üstünde “İLK”ÖĞRETİM-temel eğitim döneminde yapacaksan bunu bir proje olarak hazırlar,üzerinde 3-4 sene çalışır,sınıf-okul-öğretmen-donanım ihtiyaçlarını karşılar ondan sonra net şekilde açıklar,uygularsın…Sınıf öğretmeni olarak tanıdığım yakınlarım var inanın onlar bile net bir bilgiye sahip değil ve tamamen karşı çıkıyorlar…(sanırım onlara da 17 mayıs’ta açıklanacakmış)Ve Bu öğretmenler bilmedikleri,benimsemedikleri bir sistemde çalışmak ve çocuklarımızı eğitmek zorunda kalacaklar…(öğretmenlerin hangi okulda kalacakları,hangi sınıfı okutacakları vs.bilinmiyor)Böyle bir döngüde bu sistem öğrenci-öğretmen-veli icin ne kadar verimli,tatmin edici ve faydalı olabilir ki?
  Doğrudan cevaplamayı sevmem ama Zehra Hanım yorumunuza kayıtsız kalamıycam,hepimiz kredili vb.farklı sistemlerin uygulamalarına maruz kaldık,ama alt yapımız,aldığımız temel eğitim(mutlaka eksikleri,yanlışları vardı ama)yaşımıza uygun,mantıklı,anlaşılır,standarttı ve yaşıtlarımızla aldık bu eğitimi.Öğretmenler ne vereceklerini,biz ve velilerimiz ne alacağımızı biliyorduk her şeyden önce.O nedenle üzerine eklenenleri yanlış da olsa bir şekilde taşıdık,tamamladık ve hayata atıldık.
  Bu durumsa bizim yaşadıklarımızdan çok farklı;
  1-çocuklarımızın çocukluklarından çalınıyor;oyunlardan,parktan,oyuncaklarından….böyle uzar gider,
  2-kimse net bir şey bilmiyor,öğrenci-öğretmen-veli herkes karmakarışık,bu bulanıklık 4 ay içinde durulmaz,durulsa da sağlıklı işlemez.
  3-Bu çocuklar kendini derse veremez,o kadar kalabalık bir sınıf ortamında rahat duramaz,öğrenemez,kendi öz temizliğini gerektiği şekilde yapamaz,dinlemek değil anlatmak ister,oyun ister,uykusu gelir uyku ister vs.vs.bu ortamda çalışan öğretmen bunalır,şartlar nedeniyle gerektiği şekilde öğretemez,mesleğini keyifle yapamaz vs.vs…Bunlara maruz kalan,yaşayan,şaşkın ebeveynler,paranoyak olur;tuvaletini,yemeğini,uyumunu,paylaşımını,uykusunu,oyununu,terini,mutluluğunu vs düşünür o da çocukla yeniden okullu olur(çoğu veli adayı-ilk sene aynı saatlerde okulda olmayı planlıyor) “şaka olsun” ister,”cezasına ödemey razıyım göndermiycem daha”der durur.
  Sonuç olarak benim bulduğum kesin bir çözüm yok,kimseye yardımcı olamıyorum bu nedenle…Ben de sadece soru işaretlerine ve git-gellere sahibim bu konuda.Tek bildiğim;çocuklarımızın çocukluğunu,geleceğini harcatmamamız gerektiği.
  Zehra Hanım;Sizin bir evladınız var mı?Ya da onun için bulduğunuz bir çözüm,nasıl yardımcı olacaksınız?Varsa bizimle de paylaşır mısınız?

 15. Merhaba benim oğlum eylül 2006 doğumlu. özel bir okula başlayacak bu sene. Okula sorduk 5 yaşındakileri ayrı bir sınıfamı alacaksınız diye. Biz bu sene 5 yaş almayı düşünmüyoruz dediler. İşte bu kadar. Yani paran varsa çocuğun bu durumdan etkilenmeyebilir bile. Ne kadar adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz ve hergün saçmasapan şeyler oluyor.
  Benim çocuğumun bu durumdan etkilenmemesi benim içim rahatlatmıyor ama hala çok sinirleniyorum eğitim sistemi ile böyle oyuncak gibi oynamalarına.

  • Sevgili Ahu, “5 yaşı ilkokula alacağız, kayıt yaptırmazsanız yaptırmayın, biz de anasınıfına kaydınız almayız, yiyorsa gidin mahalle devlet okuluna kaydını yaptırın”ı kibarca (!) söyleyen özel okullar da var.

   Yani “paran varsa çocuğun etkilenmiyor” bütün özel okullar için geçerli değil.

  • merhaba,benim oğlum aralık 2006 doğumlu, siz çocuğunuzu 1.sınıfa mı anasınıfına mı yazdırdınız?

   • Benim oğlum Eylül 2006 doğumlu. Zaten tam 72 ayını dolduruyor. O yüzden 1.sınıfa başlıyor. Ben aralık 2006 doğumlu olsaydı da 1.sınıfa yazdırırdım diye düşünüyorum ama tabiki her çocuk ayrı değerlendirilmeli. Siz onun 1.sınıfa hazır olup olmadığını hissediyorsunuzdur bence.

    • merhaba,bence hazır değil,anasınıfına göndermek istiyorum,lisede açığa alıır diyorlar,ne yapmalıyım?

  • siz anasıfına mı kayıt yaptırdınız?

 16. sınıf öğretmeni ve anneyim.okullarımızın bunca sorunu varken (1500 öğrenci 1 hizmetli,kalabalık,sıralar hiç silinmiyor,tuvaletler,öğrenci aidatları ile yürütülmeye çalışılan fotokopi vb.ihtiyaçlar) bakanımızın 66 aylık çocukları da bu hengamenin içine neden katmak istiyor olduğunu anlamam mümkün değil. bir artısını açıklasın.Hepimiz rahatlayalım.Veya gelsin okullarda ve bir sınıfta tam gün otursun.Çocukları bir yıl önce hayata kazandırmak istiyorlarmış,kazandırdıkları ve üniversite mezunları ne olmuş…….
  Müfredat yok, bunu bırakın hangi okul ne olacak (ilkokul,ortaokul bu da belli değil)

 17. Burada yazılanlara tamamı ile katılıyorum.
  “Dedim olacak, yaptım oldu” ile herşeyi bizlere kabul ettirmek istiyorlar.
  Maalesef ki, politikaya atılına herkes insanlığını, çevresini, çocuğunu falan unutuveriyor.
  Sistemdeki değişiklik öyle büyük ve boşluklu ki, gittiği okulun adı ne olursa olsun, her çocuk bundan etkilenecek. Hatta şu anda okuyanlarda dahil buna.
  Sadece bizim çocuklarımızı ve onların neslini değil, bence şu anda ilkokula başlayacak ve 8 yıllık eğitimin içinde olan herkes etkilenecek.
  Ve ben bu kadar yaygara çıkmasına rağmen, kimsenin bizi duymamasına yada duyar gibi yapıp aynen devam etmesine dayanamıyorum. sonuçta hepimiz insanız ve hata yapabiliriz. Biri de dese ya, evet biz böyle düşündük, sistemin eksikleri var, şudur budur. Yok asla! Daha ülke tarihinde görülmemiş bir durum.
  Çok ama çok sinirliyim. Ve ben kendi kızımın gelecek planlarını maalesef ve maalesef bambaşka noktalara taşıma raddesindeyim.

 18. Özel bir okul (reklam içermesin diye sildim) kendi içlerinde uygulayacakları yolu anlatmış. Buyrun çocukların sistem nedeni ile nasıl zorlanacağının ispatı. 5 yaş itibari ile içeri ne olursa ve nasıl olursa olsun teste tabii tutulacaklar. Ev ödevleri ile desteklenecekler…
  Tüm bu yapılnlar iyi niyetli olsada, bu yaşta bu kadar zorlamanın anlamı, amacı ne?

  “Veli ve öğrencileri önümüzdeki eğitim yılında neler bekliyor?
  2012-2013 eğitim öğretim yılıyla ilgili sizlerin de kamoyundan takip ettiğiniz gibi, kesintisiz olan 8 yıllık zorunlu ilköğretim sistemi 4+4+4 modeliyle süreli zorunlu oldu. Bu anlamda ilköğretim kurumları “4 yıl süreli ve zorunlu olan ilkokul” ile “4 yıl süreli ve zorunlu, ancak farklı programlar arasında tercih imkanı veren ortaokul” şekline bürünüyor.

  2012-2013 eğitim-öğretim yılında 1. sınıfa hangi yaş grubundaki öğrenciler başlayacak?
  Yeni eğitim sistemine göre, 1. sınıf kayıtları 15 Mart 2007 tarihinden önce doğan öğrencilere zorunlu iken; 16 Mart-30 Eylül 2007 tarihleri arasında doğan öğrenciler için ise velilerinin talepleri ve öğrencinin gelişiminin eğitimciler ve veliler tarafından desteklenmesiyle mümkün olacak.

  Sınıfları oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulunduracaksınız?
  1. sınıf öğrenci yerleştirmelerini yaparken öğrencinin içinde bulunduğu yaş gelişim özelliklerini göz önünde bulunduracağız. Buna bağlı olarak, 2006 yılı doğumlu öğrenciler ve 2007 yılı doğumlu öğrenciler ayrı sınıflarda eğitim alacaklar. Sınıftaki kız-erkek dağılımı, öğrencinin sosyo-duygusal gelişimi, öğrenciyle ilgili özel durumlar belirleyici faktörler arasında olacaktır

  2007 doğumlu öğrencilerimizin yoğunluklu olduğu sınıflarda müfredatın içeriği farklılaştırılacak mı?
  MEB’in belirlemiş olduğu 1. sınıf müfredatı tüm öğrenciler için aynı. Bizim yaklaşımımız ise ay olarak küçük öğrencilerimizin yoğunlaştığı sınıflarda kazanımlara ulaşılan sürelerde farklılıklar olması yönünde. Örneğin; seslerin tamamlanması süresi Ocak sonuyken, küçük yaş gruplarda aynı hedef Mart sonunda tamamlanacak. Eğitim sistemimiz sayesinde öğrencilerimiz 2. sınıfa başladıklarında aralarında akademik açıdan herhangi bir farklılık oluşmayacak

  60-66 ay arasındaki öğrencilerin velileri, çocuklarının 1. sınıfa hazır olması hakkında nasıl geri bildirim alabilir?
  Eğer 60-66 ay arasındaki öğrencilerin velileri, çocuklarını 1. sınıfa gönderip göndermeme konusunda kararsızlık yaşıyorlarsa, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi’nden destek isteyebilirler. Buna göre PDR birimimiz, bu öğrencilere Metropolitan Okul Olgunluk Testi uygulayacaktır. Bu test sonucunda öğrencilerin bilişsel seviyeleri incelenecektir. Bu öğrencilerin aileleri, Okul ve Aile Birliği ile öğrencinin 1. sınıfa başlamasıyla ilgili olarak bir karara varacaktır. Bu yaş grubu öğrencileri için okul yalnızca “öneren” konumundadır. Eğer aileler öğrencinin 1. sınıfa başlamasını talep ediyorsa herhangi bir engel olmaz.

  Hazırlık eğitimi almamış öğrenciler için “İlkokul Oryantasyon Programı”nda öğrencilere yönelik hangi çalışmalar yapılacak?
  Okulumuzda uygulanan İlkokul Oryantasyon Programı, ilköğretim sınıf öğretmenleri tarafından desteklenen Akademik Süreç ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından yürütülen Psiko-Sosyal Süreç olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlkokul Oryantasyon Programı, bu sene 30 Nisan 2012 tarihinde başlayacak. Aşamalı olarak uygulanan bu programda, öğrencilerimiz 1. sınıf öncesi gerekli zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olgunluğa yaklaşmış olacaklar. İlkokul Oryantasyon Programı dahilinde öğrencilerimize Metropolitan Okul Olgunluk Testi uygulanacak, öğrencilerimiz kendi profili içinde zayıf kalan yönleri ev ödevleriyle desteklenecektir. Bunun yanında öğrencilerimiz ilköğretim derslerine ve teneffüs simülasyonlarına katılarak buradaki havayı yaşayacaklardır.

  Akademik kadro planlaması ve hizmet içi eğitim süreçleri nasıl yapılandırılacak?
  2007 doğumlu öğrencilerimizin sınıf öğretmenleri, yaz döneminde bu yaş grubundaki gelişim özellikleri ve öğrenme stilleri konularında üniversitelerin ilgili bölümlerindeki akademisyenlerden eğitim alacaklar. Öğretmen kadro yerleştirmesinde, öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerinin bu yaş gurubuna uygunluğuna bakıyor olacağız.

 19. Evet durum aynen bu : “Dedim olacak, yaptım oldu”
  Veliler bu kadar tedirgin bir açıklama bekliyor, o da yok. Bir yetkili çıkıp anlatsa böyle bir sistem değişikliği neden gerekli, bize ve çocuklarımıza ne kazandıracak (tabi varsa böyle birşey) biraz içimize su serpilecek belki ama öyle bir açıklama yapılmış ki; onu açıklayacak bir açıklama daha gerek. Yeğenim 13 mart 2007 doğumlu, 30 Eylül itibariyle 66 aylık oluyor.Bu durumda okula başlamak zorunda mı yoksa bir yıl daha bekleyebilecek mi?Ve maalesef okuldaki öğretmenler ve müdür de bu konuda bilgilendirilmemiş, çaldıgınız her kapı “bekliyoruz” diyor. Müfredat belli değil,hangi okul 1-4. sınıflar hangi okul sonrasını kabul edecek belli değil. Benim oğlum henüz 2.5 yaşında ama ben de bu yıl okula başlayacak çocuklar kadar sonraki bir kaç yıl başlayacak çocukların ve şimdi ilköğretime devam eden çocukların fazlasıyla bu durumdan etkileneceğini düşünüyorum ve elimden geldiğince bilgi edinmeye ve doğru bulmadığım noktalarda karşı durmaya çalışıyorum.

 20. provakatör gibi görüneceğimi bile bile yazıyorum, o kadar öfkeliyim çünkü !!!

  bence düşünmesin hiç bir ANNE !
  meclise yürünsün, bakanlığın kapısına dayanılsın.
  bu ne saçma iştir, çocuklarımız üzerinde oyun oynamaya kimin hakkı var ? bu hakkı kim görüyor kendinde ?
  susmayalım diyorum ben.
  hatta öyle birlik olalım ki hiç bir anne çocuğunu 72 aydan önce göndermesin okula !

 21. Offfff offff canım çok sıkılıyor bu duruma.Benim oğlum 2 yaşında ama şimdiden beni sardı okul telaşı.Ben nasılsa benim çocuğum şimdi gitmeyecek o gidene kadar bu sistem denenir ben rahatım gözüyle nasıl bakarım bu duruma.Bazı annelerin bu rahatlığı öldürüyor beni.Başka çocukların zorluk çekmesine de tahammülüm yok.Her çocuk bir annenin evladı.Her çocuk özel ve masum.Masum yavrularımızın kendilerinden yaşça büyük çocukların yanında ezilmelerinden çok korkuyorum.O güleç yüzleri okuldan eve asık bir şekilde gelmesinden korkuyorum.Deneme yanılma işidir bu diyen annelere çok kızgınım.Senelerdir deneniyor ama bakın bir dikiş tutturulamıyor.Yine başarızlıkla sonuçlanacak biliyorum çünkü mantık bunu emretmiyor.Bir çok pedagog bu sistemin yanlış olduğundan bahsediyor.5 ve 6 yaş için erken olduğu ama okul öncesi dönem için yani anaokulları için ideal olduğunu söylüyorlar.Şimdi bu bilimin ışığında yanıt veren pedagogların dediklerini çöpe atalım olsun bir deneyelim bakalım ya tutarsa deyip yeni bir sistem getirelim.Var mı böyle bir şey.İyice ölçüp tartılmadan sıf bir atılım olsun diye sistemi değiştiriyorlar.Üstelik bu kadar anne sanal ortamda bas bas bağırıyorken.Ha bir de unutmadan, yapılan eleştiriler sadece eğitim sistemi odaklıdır.Hiç bir anne evladının geleceğini düşünürken parti yada hükümet karalama gibi bir girişimde bulunmaz buna gerek duymaz.O yüzden kimse alınmasın gücenmesin…

 22. yönetmeliğe göre göndermeme hakkımız ama yönetmelik değişirse yapacak birşey yok

 23. Bu kadar çok soru ve endişe barındıran bir karara bu kadar yavan bir genelge! Pes doğrusu! http://www.meb.gov.tr/haberler/2012/12YillikZorunluEgitimeYonelikGenelge.pdf

 24. son dakika haberini gördünüz mü? bu ne rezillik…

  http://www.haberturk.com/gundem/haber/741225-kayit-yaptirmayan-veliden-hesap-sorulacak-

  gerçekten topluca birşeyler yapmalıyız !!! veliden hesap sorana kadar o kadar çok hesap sorulacak konu var ki gitsinler önce onları halletsinler! uzak dursunlar minicik çocuklardan…

 25. benim de moralim cok bozuk dun genelge yayinlandigindan beri. benim oglum 2007 temmuz dogumlu eylulde 62 aylik olacak(yani aciklamalara gore gonderip gondermeme bizim insiyatifimizde)ikilem icerisindeyim,oglumu okula gondersem kendi ozbakimini okulda yapabilecekmi, ders suresi boyunca nasil sinifta duracak,oglen arasinda oglum ne yapacak ,ne yiyecek tek basina nasil yiyecek…gondermesem seneye de anasinifina devam etse 2013 eylulde 74 aylik olacak ve sinifindaki belkide en buyuk ogrenci olacak o zaman da bu yonuyle problem yasarmiyiz????program hafifletilirse seneye birinci sinifta nasil bir uyum olur??? kayitlar yapilmaya baslandiginda ya da tamamlandiginda benim durumumda olan velilerle ilgili nasil bir veri edinebilirim, ulke capinda 60-66 ay arasi su kadar ogrenci kayit yaptirdi su kadari yaptirmadi verisine ulasabilecekmiyiz????biri yardim etsin lutfen..soru isaretlerini cok guzel giderdiler gercekten???????????

  • Filiz hanım eğer Eylülde 66 ayı dolmamış olacaksa hiç göndermeyin.Bu imkana sahip bir çok kişi göndermeyecek muhtemelen ve ertesi sene çocuğunuz kendi yaşıtlarıyla dolu bir sınıfta olacak.Etrafımdaki tepkilere bakacak olursam kimse 66.ayı dolmamış çocuğunu 1.sınıfa başlatmayı düşünmüyor.Kızımın anasınınıfı öğretmeni ve okulun müdür yardımcısı da öyle.Müd.yardımcısının oğlu 65 aylık olacakmış ve kesinlikle göndermeyeceğim dedi bugün.Öğretmenler,müd.yardımcıları ve müdürler de çok şaşkın durumda.Ve net bir bilgi yok.BUgün anasınıfına giden kızımın okulundaki müdür yardımcısı asla 5 yaşla 7 yaşın aynı sınıfta olamayacağını, ayları birbirine yakın öğrencilerin aynı sınıflara koyulacağını bu nedenle okulların eskisi gibi ilk-orta-lise şeklinde ayrı olacağını ve adres sistemi zorunluluğunun kaldrıldığını söyledi.En azından yakın çevredeki 2-3 okuldan birini seçmek bizim elimizde artık.Benim kızım 25 haziranda 66 aylık Eylülde ise 69 aylık olacak.Kızımın sınıf arkadaşının babası da başka bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı ve okula göndermemenin bir yaptırımının şimdiye kadar uygulandığını görmediğini söyledi. Mecburen soğukkanlılıkla Hazirandaki açıklamayı bekleyeceğiz.ona göre de tepkimizi el birliğiyle gerekli olan yerlere ulaştırmak için blogları,twitteri,facebooku ve ulaşabildiğimiz her yazılı,sözlü,görsel medyayı kullanarak vermemiz lazım.

   • “tepkimizi el birliğiyle gerekli olan yerlere ulaştırmak için blogları,twitteri,facebooku ve ulaşabildiğimiz her yazılı,sözlü,görsel medyayı kullanarak vermemiz lazım”
    KATILIYORUM

 26. Bu aslinda oyle bir uygulama ki, sadece Ocak, Subat ve Mart dogumlu cocuklari; bir de yil sonu dogup da ailesi tarafindan okula bir yil gec gonderilmek istenen cocuklari etkiliyor. Sayet cocugunuz diger aylarda dogmussa Eylul’de 60-66 aylik olacagi icin okula gondermeyebilirsiniz. Benim de Ocak dogumlu kizim var; 5 yasinda okula gidecek cunku 68 aylik olacak. 1 Nisan’da dogmus olsa 6 yasinda gidecekti. Bu nasil bir mantik, nasil bir genelgedir? Cahiller ordusu tarafindan yonetiliyoruz, bir de egitimi duzenliyorlar!!

 27. kızım 25 haziran doğumlu ve bir devlet anaokulunun kreş kısmına devam ediyor, seneye de aynı okulun anasınıfı kısmına devam edecek. bugün sabah anaokulumuzun müdürüne sordum, hocam ilkokula gönderecekmisiniz dedi, kesinlikle göndermeyeceğimi söyledim, ve nereye dilekçe vermem gerektiğini sorduğumda, anaokuluna kayıt yaptırıp dilekçeyi de onlara vereceğimizi söyledi. kayıt zamanı geldiğinde 60-66 ay arası olanların anaokuluna gidip kayıt yaptırması ve çocuğunu anaokuluna göndermek istediğine dair dilekçe vermesi gerekiyormuş, ama ne yazıkki 66-72 ay olanların kaydı otomatik olarak yapılacakmış (bakan beyin açıklamalarından anladığım kadarıyla), okul müdürümüz ise 69 aya kadar olanları göndermemek için bir yol bulunacağını ve biraz daha beklememiz gerektiğini söyledi. kızımın okulunda 2007 doğumluları dahi 6 aylık gruplar halinde sınıflara koymuşlardı, çocuklar daha rahat etsin diye, şimdi bir arkadaşları 28 mart doğumlu olduğu için okula başlaması gerekecekmiş.
  çocuklarımızın hayatlarıyla oynayanlara pes diyorum, ancak bizler bize dayatılan bu sistemden çıkmanın ya da çocuklarımızın en az hasarla çıkmasının bir yolunu bulmalıyız.
  diğer taraftan bu sistemde şu an dördüncü sınıfta olan çocukların ne olacağını da merak ediyorum ben, seneye ortaokula mı başlayacaklar yoksa beşinci sınıftan mı devam edecekler.
  müfredat belli değil ama birinci sınıf müfredatı hafifletilecekse beşinci sınıfta kaldırılıyorsa yıllardır uygulanan beş senelik müfredat üç seneye mi sıkıştırılacak yoksa lise çağına gelmiş çocuklara hala boyama kitaplarıyla mı matematik öğreteceğiz, üstelik sınav soru ortalamalarına baktığımızda matematik ve fen ortalamasının neredeyse sıfır olduğunu görüyorken.
  endişelenilecek çok fazla konu var, ancak biz annelerin-babaların endişelerini gideren olmadığı gibi kafamızı daha da çok karıştıran bir milli eğitim bakanımız var.

 28. bir not: 60 aylık bir çocuk akademik olarak hazır görünebilir ( benim kızım kendi kendine pek çok harfin yazılışını öğrendi mesela), okumayı-yazmayı, matematiği öğrenebilir ancak sosyal olarak tenefüslere, ders süresine ya da tuvaletlere yani okul ortamına hazır olmayacaktır. bunun sonucunda da sosyal olarak ezilen bu çocuklar akademik olarakta başarısız olacaktır.

 29. Ben suan 25 haftalık hamileyim düşününce afakanlar basıyor, cocukları suan etkilenenlerin ruh halini tahmin bile edemiyorum. Önceleri pozitif düsüneyim bi açıklansın ne olup biteceği diyordum ama yapılan -güya- açıklamalardan sonra eğitim sisteminin bu kadar siyasileştirilmiş olmasından ötürü çok ama çok kızgınım. Velilerin, televizyona çıkıp bas bas sistemin yanlışlıklarını anlatan akademisyenlerin dinlenmemesi,Sırf ben yaptım oldu benim gücümün farkına varın biat edin yapacak birşeyiniz yok hissiyatının yaratılmasından ve insanların bu şekilde sindirilmeye çalışılmasından aşırı derecede rahatsız oluyorum.

 30. Konu uzerinde iyice kafa patlatinca daha da anlasiliyor uygulamanin “komikligi”. Bu adamlarin tek yaptigi aslinda bir yili Ocak-Aralik araligindan Nisan-Bir sonraki yilin Mart’ı araligina tasimak. Eminim ki buyuk cogunluk 60-66 aylik cocuklarini okula gondermeyecek. Bu yuzden normalde Aralik dogumlu cocuklarin ailelerinin “Aman cocugum kucuk okula gidecek” endisesine simdi Mart’li cocuklarin aileleri dusecek. Cunku Eylul’e gelindiginde cocuklari birkac gun farkla 66. ayi doldurmus olacak. Deselerdi Eylulde 60 ayini dolduran her cocuk gidecek, kendi icinde tutarli olabilirdi. Soyleyecek laf bulamiyorum.

 31. benim kızımda 2008 mart doğumlu 147 bakanlık şikayet hattını aradım 66 aylıkta gelişimi uygun olmayanlara yönelik bi çalışmaları old söylediler ne derece doğru gerekirse mahkemeye verelim birlik olalım çocuğum yaşıtlarından küçük ve içine kapanık ne yapacağımı bilmiyorum

 32. ne yaptırımı ya zorla benim çocuğuma ne yapacaklar

 33. 1 aydir bunlar basiNIZA gelecek, yurtdisindan ahkam kesmiyorum- derken beni bu blogtan kovan hanimlar olmustu…Halen bu yapilanlari savunup, biz de zamaninda cektik, simdi de baska bir grubun nesli yansin, baska birileri yansin, denek tahtasi olsun diyenler yuzunden hergun birer adim geriye gidiyoruz. Ingiltere’de 4 yasinda formasinii giyip, özbakimini yapan cocugun ortamini hangi anadolu okulu, hangi “istanbulun tasra okulu saglayacak bakalim. Yok iste bu kadar! yasanin icerigi, anlami, amaci, nasil basarilacagi YOK! Amac bebeler ergenlige girmeden imamhatipli olsun! Tersini bilen varsa ispatlasin.

  Fransa’dan Turkiye’ye donup, Ankara’da ozel bir okulun 2. sinifina kaydolan meslekdasimin 8 yasinda ki oglu okulun onunden servise gecerken cukura dusmus. Daha bakalim ne meceralar duyacagim.

 34. şubat 2007 doğumlu ikiz annesiyim. eylül 2012’de çocuklarım 67 aylık olacak. geçen yıl ay hesabı ile okul öncesine kabul etmediler, bu yıl ana sınıfına göndermeyi düşünürken bu yasa çıktı ve yine ana sınıfı hayal oldu. 66 ayı dolduran çocuklar otomatik olarak okullara kayıt edilecekmiş. işin kötüsü geçen yıla kadar velisinin bir dilekçesi ile kayıt erteletilebilirken bu uygulamada erteletme şansımız yok. yani geçen yıl kayıt erteleten ve bu yıl 8 yaşında olan bir çocuk + normalde bu yıl başlaması gereken 7 yaşındaki bir çocuk + 6 yaşındaki bir çocuk ve bizimkiler gibi 2007 ocak, şubat ve en kötüsü mart doğumlu 5,5 yaşındaki çocuklar aynı sınıfta olacaklar… okul öncesi eğitim alan çocuk da bu sınıfta olacak, ekonomik durumu iyi olup özel eğitim alması sağlanan çocuk da bu sınıfta olacak ve bizim gibi geçen yıl küçük diye okul öncesine kabul edilmeyen 5,5 yaşında hiç okul öncesi eğitim almayan çocuk da aynı sınıfta olacak. daha büyük tuvaletinden sonra kendi temizliğini yapamayan çocuk ile fiziksel ve zihinsel olarak en az onun iki katı kadar gelişmiş çocuklar aynı sınıfta, ne güzel… artık tuvalette bizim çocukların k…nı öğretmen siler… öğretmenlerin aldığı formasyon da 5,5 yaşındaki bir çocuk için ne kadar yeterliyse… (öyle bir eğitim almadıkları kesin). ve tüm bu bizim için düzenlenmiş güzellikler! karşısında yapabileceğimiz hiç bir şey yok. 66 aydan itibaren hiçbir çocuğu okul öncesi eğitime kabul etmiyorlar, onlar mecburi 1. sınıf öğrencisi! göndermezseniz günlük cezası 30TL. (bizimkiler ikiz oldukları için 2*30=60, ayda= 1.800TL., yılda=21.600TL. ne güzel artık devlete ceza ödemek için çalışırız!) ben okulun o’sunu bile bilmeyen çocuklarımı daha müfredatı bile belirsiz, hiç bir alt yapısı olmayan, kendinden 2-2,5 yaş büyük (çoğu okul öncesi eğitim almış) çocuklarla aynı sınıfta nasıl bir eğitim alacakları belirsiz, böyle saçma sapan bir sistemde okula başlatmak is te mi yo rum. bunun bir yolunu bilen varsa bana yardımcı olun lütfen… (doktor raporu alın diyeceklere de bir soru; nasıl ve kimden, tek doktor mu heyet mi?)

 35. Oğlum 19/02/2007 doğumlu devlet hastanesi doktoru azarlıyor rapor vermekten korkuyor devlet soruşturma açar diye çocuk 2 yıl kreşe gitti bu yıl aynı kreşin anaokuluna gidecekti son 3 aydır aglıyor arkadaşlarından ayrılmak istemiyor bir çare bulunması lazım:(((.