27 Yorum

Şükür

Kararımızı verdik.

Dedik ki:

… şimdilik, en azından ilkokul tercihimizi yaparken kendimizi bu sisteme ezdirmemeye karar verdik. Halihazırdaki özel okul furyasında tasvip etmediğimiz bir kültür, bir kalıplaşma olduğuna, materyalist bir yaklaşımın hükmettiğine ve bundan uzak durmak istediğimize karar verdik.

Kendimi sisteme ezdirmeyeceğim dedim, sistem değişti; iyi mi?!

Aylardır, haftalardır süren belirsizlik, sözüm ona velilerin kafa karışıklığını gidermek (!) için hazırlanan genelgeyle daha da karışık hale geldi. Milli Eğitim Bakanı’nın “66 aylık çocuğunu okula göndermeyen veliden hesap sorarız” demesi ve ardından hesabı “Günde 15 TL artı 500 TL idari para cezası” demesiyle bayağı bir insan ayağa kalktı.

Kalkı da ne oldu? Kimi “Dilekçe hazırlayalım” dedi. Kimi “Meclis’e yürüyelim” dedi. Bir kısmı “Bildiri yayınlayalım” dedi. Kimse nereden başlayacağını bilmiyor. Kanun çıktı. Bu saatten sonra bir şey değişmeyecek. Uygulamasına dahil olalım ama ne pahasına? Kimse bilmiyor.

Günlerdir uykum kaçıyor. Deniz’i önümüzdeki sene hangi SINIFA göndereceğimi bilmiyorum. Anasınıfına göndermem teknik olarak sözkonusu değil, ancak aralık kapılar var, biliyorum. Ama anasınıfına göndermeli miyim, bu sefer bir sonraki sene mi çok büyük kalacak? Bu sene anasınıfına giderse, eh, dört ay sonra başlayacak olan birinci sınıfın henüz belli olmamış olan müfredatı öyle bir değişir de çocuklar güle oynaya okuma yazma öğrenirse, bu arada anasınıfının içeriği de iyice yumuşatılır, bu sefer benim çocuğuma fenalık gelirse ben ne yaparım? Bilmiyorum.

Yok, şu an okuduğu okuldaki öğretmenlerinin “Kağıt kalem faaliyetlerini sevmiyor, anasınıfına gitmesi onun adına iyi olur” önerisini, çocuk gelişim uzmanlarının ve eğitimcilerin “72. aydan önce zihnar ilkokula başlatmayın” nasihatlerini dinlemez (ya da dinleyemez) ve birinci sınıfa gönderirsem, bu sefer çocuğum zorlanırsa ben ne yaparım? Bilmiyorum.

Deniz’i önümüzdeki sene hangi OKULA göndereceğimi bile bilmiyorum. Yakınımızdaki devlet okulu ortaokul mu olacak, yoksa uzaktaki yıkılacak da bu sadece ilköğretime mi dönüşecek, kimse bir şey söyleyemiyor henüz.

Ne demiştim: Ben bu okul işi yüzünden uykusuz kalan velilerden olmayacağım. Al işte, günlerdir uykusuzluğun önde gidenini çekiyorum.

Bunlar yetmezmiş gibi, Deniz’in burada gittiğimiz parkta arasıra oynadığı bir çocuktan “Çok komik bir film” seyrettiğini öğrenmesi günlerdir yaşadığım ruhsal hazımsızlığın üzerine tuz biber oldu. Çocuğun bahsettiği “komik filmin” çocukları da içeren uygunsuz (!) bir film olması düşüncesi ise midemi alt üst etmiş durumda günlerdir. Çocuğumun bu yaşta bu kavramı duyduğuna mı yanayım, çocuğumdan birkaç yaş büyük bir çocuğun böyle bir şeyi izlemiş olmasına mı üzüleyim? O çocuk için elimden ne gelir, ailesini tanımam, gidip  bulup söylesem beni mi vururlar, “Sen nasıl böyle bir şey izlersin lan?!” diye çocuğu mu döverler, ne bileyim?

Ben ne yapayım?

En iyisi “Of, puf, anne olmak zor, çocuk yetiştirmek zor” dediğimde “Çocuğu olamayanlar var” ya da “O da bir şey mi, ben var ya…” ya da “Bunlar iyi günlerin, hele bir okula başlasın/ergenliğe girsin/bıdı bıdı olsun” diyenleri dinleyip halime şükredeyim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. Merhaba;

  Yeni kanun okul öncesi tüm velileri strese soktu ve maalesef bizim küçücük kuzcuklarımızın bundan hiçbir haberleri yok. Benim oğlum eylül ayında 62 aylık olacak ve 4 ayla kurtardık gibi görünüyor,ancak oğlumun yuvasında sınıf velileri ve eğitimciler de şaşkın vaziyette,belki 6 yaş sınıfını katılım durumuna göre bile açmama durumları var. Kimse ne yapacağını bilemiyor,nasıl karar verilirse daha iyi olur belli değil,ancak annelik içgüdüsüyle kesinlikle 72 aylıktan küçük bir çocuğun ilkokula başlamasının özellikle çocuk açısından ki veliler daha çok yıpranacaktır,hayata gerçek anlamda adım atacak çünki,ciddi sorunlarla karşılaşması muhtemeldir.Ben kesinlikle çocuğumu göndermezdim…

 2. çok komik film nedir anlayamadım?

  • Por.no, maalesef. “Çok komik bulduğunu” söylemiş çocuk.

   • o çocuk bugün onu komik bulur ama beynine tüm kareler adam akıllı kazındığı için ergenlik döneminde ciddi travma sebebi olacaktır.bununla ilgili fakültede bir dersimiz olmuştu.çok üzüldüm o çocuk ve ailesi adına.benzer bir travma yine bu yaşlarda anne-babayı o pozisyonda görmesiyle de oluşuyor.etki aynı.toparlamanız için ciddi terapilere ihtiyaç duyuluyor.
    beyin öyle bir işliyormuş ki onu yıllar sonra eşiyle yaşayacağı bir temas(adını koyamadım) birden geriye ket vurmasına ve saldırgan ya da pasif bir partner olmasına sebebiyet verebiliyormuş.
    velhasılı kelam o karelerin çocuğun hafızasından mutlaka ötelenmesi lazım ve bu ancak uzman yardımıyla olur.çünkü iş işten geçmiş:(

   • neee yok artık.okuyunca şok oldum resmen daha kaç yaşındalar

   • Hadi canım, nasıl yani??

   • çocuk nereden bulmuş acaba bunu? ailesi nasıl bir ailedir, nedir. ay şaşırdım yani. nasıl bir gelişim bu. amerika gibi olduk aynı. yakında 13 yaşında kızın 2 yaşında oğlu var gibi haberler okuyacağız galiba?!!?!! elif bence bunun peşini bırakma. oğlunun çevresinde madem, çok tehlikeli

 3. Aynı enişeleri taşımaktayım elifcim benim oğlum 2007 ocak doğumlu ama artık uzun araştırmalar düşünmelerdn sonra 1.sınıfa başlatmaya karar vedim,çünkü seneyede çok sıkılırlar. önların zekaları herşeyi yapabilmeye açık yeterki yüreklendirilsin biz arkalarında olalım,müfredat daahada hafifletilirse kaldıabileceklerini düşünüyorum,bizim yuvadaki öğretmenimiz ve uzmanımız göndermemizi tavsiye etti. bakalım ne olacak neler bekliyo bizi……

 4. Sevgili Elif,
  Uzun zaman özel okulda görev almış ve halen buradaki eğitim camiasına yakın biri olarak okuldan ziyade öğretmen takip etmenizi öneririm. İyi bir öğretmen ileri de onun Akademik kariyerini dahi etkileyecek temelleri atacak…Artı görüştüğüm bütün uzmanlar 72 aydan sonrasına dikkat çekiyor…
  Diğer konuya gelince; dehşet içinde okudum ki maalesef yakın bir zaman da ben de böyle bir konuya şahit oldum.Ancak uyarmak istediğim de anne bunu kendine çocuk yetiştirme konusunda yapılmış bir eleştiri olarak kabul ettiği için adeta beni tersledi..Düşündükçe hala o anı yaşıyorum…
  Kafandaki tüm soru işaretlerinden en kısa zaman da kurtulman ve kuş gibi hafiflemen dileğiyle…

 5. merhaba Elif,

  ben de az önce aynı konuda bir post yayınlamıştım, aynı endişeleri tüm aileler yaşıyor maalesef.

  sevgiler,

 6. “karar verdik” deyince şaşırmıştım ben de… meğer hala verememişsiniz 🙂 e haliyle…

 7. Merhaba Elif Hanım,
  Bende aklımda ki karmakarışık düşüncelerle kararsızlık içindeyim hala. Bu sene Eylül itibariyle anasınıfı seneye Eylül itibariyle 67.ayını dolduran oğlum için zorunlu 1.sınıf gözüküyor. 5,5 yaşında ki oğluma nasıl kıyarım nasıl bu kadar yükleme yaparım bilmiyorum herhalde oda benim canıma okur diye düşünüyorum. Anladığım kadarıyla kayıt durumu para cezasının dışında, Okul Müdürü ve öğretmenlerin insiyatifini bırakılacak göndermek istemiyen anne-baba net bir şekilde çocuğu ile ilgili düşüncesini ifade edebilir ve öğretmenlerin ise genel tercihlerinin küçük çocukların kayıt işlemini kapmak istemediklerini duydum. Elif Hanım ve diğer annelere kolaylıklar diliyorum Haziran ayında öğretmenlere de verilecek eğitimlerden sonra, kayıt işlemlerinin başlamasıyla durumlarda daha netleşir diye düşünüyorum benim durumumda ki annelerin en azından önümüzdeki 1.sınıf eğitim sistemini görmemiz için zamanımız var sınıfta çocukların genel yaş ortalamaları aynı seviyede olursa çok fazla problem olayabilir ama bu sene ki durum daha da zor. İyi günler diliyorum

 8. Elif,
  Deniz’den sadece birkac yas buyuk bir cocuksa, kendi kendine edinmis olamaz o izledigini, muhtemelen evinde bir buyuge aittir. Cok uzucu… Boyle bir durumda ben sikayet etmeyi dusunurdum, basitce bir telefon acarak.

  • Off, çok kötü Emine. Ailesini tanımıyorum. Nasıl yaklaşırlar, hiç bilmiyorum. Ama yerimde de duramıyorum. Sıkıştım kaldım.

   • Yapılması gereken o aslında. Çocuğu bulup ailesine bildirmek. Ama aile suç bastırmak için ! çocuğa yok yere kötü dönerse bu konuyla ilgili.. O kötü..

   • en azından konuya başka şekilde başlarsınız. baktınız değişik insanlar ne bileyim biraz asabi sertler o zaman uygun bir şekilde uyarır kapatırsınız. yapacak şey bu sonuçta çevrede bir sürü arkadaşları var ve biri bizim çocuğumuz da olabilir. off çok kötü. yok uyarılması lazım tamamen. belki de önce çocuğu bulup konuşmalısınız. sen bu dvd leri nereden buldun gibi.

   • Sabahtan beri aklimdan gitmiyor, cocuk pornosu sapkinlari bu kadar yakinimizda mi? Gercekten cok uzucu.

  • sadece 7 yaşında olup internet kullanmayı bilen bir sürü çocuk var ve ne yazık ki kontrolsüz girdikleri için istemeden de olsa ‘komik filmler’ e denk gelip izleyebiliyorlar 🙁

 9. benim kizim eylulde 69 aylik olacak. istemesemde okula baslatma karari verdik .gorustugumuz okullar ve kendi okulunun gorusude fazla zorlamayin artik baslasin yonunde . ama bende sizin gibi devlet okulu dusunurken simdi bu karmasanin disinda kalmak icin ozel okula gonderme fikri agir basmaya basladi. cunku en azindan oralarda cocuklari aylarina gore gruplandirma sansi var. gerci buda ne kadar dogru bir uygulama onuda bilemiyorum . belki bi kisim cocuk anne babasinin ilgisi ile bu donemi daha kolay atlatacak ama genele baktigimizda bir kayip nesil yaratiyorlar. bir suru okul oncesi egitim almamis minik okul siralarinda hirpalanacak. sadece devletimiz oyle uygun goruyor diye. umarim bizler haksiz cikarizda cok basarili bir sistem olur bu getirmeye calistiklari.

 10. 2003 oğlum için 3 yaşındna beri endişeli idim..Bir sürü okulalr gezildi beslenme etütt kuralarına girildi galatasaray kurlarına girildi öğretmen okul secereleri çıkarıldı sonuç kuralara kazanılamadı(çalışan anne babaların gittiği okullara çalışmayan anne babaların daha çok ihtiyacı vardı tam zamanlı çocuk 9-6 evde olmamalıydı) ..Bir şekilde etilerde bir okul belirlendi öğretmen seçildi başlandı gidiş geliş bir süre baba götürdü …Ama görüldü servis işi çocuğa gör hiiç değil servis firmaları devlet okullarında kendi kralıklarını kurmuşlar fahiş fiyatlar ve muhatapsızlık en büyük sıkıntı!!EE birde çocuğun var olan öğretmeni 2. dönem başka okula müdür oldu!!!!! Plan proje değişti hemen temiz güzel okul başka okul bullundu yeni yapılmış yakında ki siteye taşınıldı anneanne çocuklara baktığı için onada yakın olması hesap edildi.. 3 sene canla başla okulla çocuklarla çalışıldı, kardeş anaokuluan verildi orada bir şekilde gayet mutlu mesut olunmaya çalışılırken pat bu değişti:(Şimdi 2006 küçük kız 1. sınfı olacak ortam belirsiz bir sürü emek harcandı bu okul için çocuklar çook güzel arkadaşlıklar kurdu!!Oğlum 4. sınıf olacak ama öğretmeni okulda kalacakmı kalsa bile şimdi aynı okulda devam edecekmi!!HEsap kitap niyet hepsi anında değişmek zorunda kalıyor maalesefki:(Kolaylıklar diliyorum….

 11. AA bu arada parkteki olaylar ve çocuğun sosyal çevresi yetişmesi ikilemler vss vss çok karmaşık sıkıntılı gerçekten… Anneanne baktığındna çocuklara ona yakın oturduk uzun süre ama çocuklar bebeklikten itibaran goglegrulardan 10 senedir arkadaş olduğumuz arkadaşları ile ektivite idiler anaokulu dönemlerinde daha çok.Sokak kültürünü almayınca var olduklaır bölgedeki devlet anaokuluan gidince ilk şok yaşandı ama yinede uyum sağlandı.. Devlet okulunu 1. sini etilerde seçtik ama yinede çoook kaışık bir profil çok değişik ve ikili sistemden dolayı ennelerin çalışmasından dolayıda çocukların beraber sosyalleşmesine imkan çook az.Onun üzerine şimdi geçtiğimiz sitenin kendi devlet okulunun olması parkta bahçede sokaktda dışarıda okulda evde binada aynı arkadaşları ile her daim zaman geçirmesi en azındna oğlumda çook daha iyi etkilerini gördüm her açıdan…Kızımda aynı şekilde…

 12. Bende geçen gün parkta çocuklarının karşısına oturmuş sigara içen bir çifte rastladım.O kadar çok üzülmüştüm ki,bunu okuyunca nefesim kesildi resmen.

 13. anne değilim ama gelişmeleri aynı heyecanla izledim ve bir yorum yapamıyorum çünkü senin yerinde olsam aynı şekilde kafamın çok karışık olacağına eminim.zor zahmette olsa vermek zorunda kaldığın kararın.Deniz için en hayırlısı ve senin içinde en huzur verici karar olmasını diliyorum.sevgilerle…

 14. bende göndermeye karar verdim yok parayı vereyim dedim anasınıfına almayız dediler evde mi bekleteceğiz dedim evet dediler. Çocuğum şuan anasınıfında onu bir yıl daha bakıcıya bırakmak sosyalleşmesine ve arkadaşlarından ayırmaya neden olacak blogcuanne söylediğiniz gibi müfredat değişecek küçük yaş grubunun müfradatını çocuğa göstermek öğretmek olmaz zaten bildiği şeyler çocuğu bıktırır çocuğum birinci sınıf nasıl oluyor dedi okula götürdük 1. sınıftaki şekillere baktı ses panosuna baktı çok basitmiş dedi gidermisin dedim giderim dedi tekrar anasınıfına gönderme gibi bir şans olsa 60 aylık çocuklar olacak onlar öğrenirken bu oturup sıkılacak aradaki dengeyi sağlamak zor ama şuan müfredat değişikliğine inanarak göndermeye karar verdim kesinlikle yeni müfredat programını araştırmadan ve incelemeden göndemeyin derim

 15. Oğlum 16 aylık ve bu yazıları okudukça içim daralıyor, nefesim kesiliyor. Çocukla ilgili konularda çaresiz kalmak ne zormuş. Hepimiz için en iyisinin olması dileklerimle…

 16. Bende Kizimin kaydini yaptirdigim Anasinifindan bir telefon aldim ve onumuzdeki hafta ilkogretim kismina kaydimizi tasimak icin beni okula davet ettiler. Su an icin anasinifi kaydimizi alamayacaklarini fakat yayinlanacak yeni yonetmelikte veil istegine birakilirsa tekrar anasinifinin kapilarinin bizim durumumuzda olanlara acik olacagini belirttiler. Ancak soyle bir durum var ilkogretime bagli olan anasiniflarinin hepsi ayni sekilde Taviri aliyorlar ve 1. Sinifa yonlendiriyorlar cunku sisteme Karsi kendilerini riske atmak istemiyorlar. Fakat her hangi bir ilkogretime bagli olmayan anaokullari anasiniflarina kayit yaptirabiliyoruz. e – kayit sistemine gore zorunlu Kaydimizin ciktigi okula gidip 1. Sinifa kayit yaptirip gondermeyip devamsizliktan Kaldirabiliriz ve ayni zamanda ilkogretime bagli olmayan bir Anasokulunda hazirlik sinifina gonderip bir sonraki yil tekrar 1. Sinifa gonderebiliriz.

 17. Annemle konuştum. Çocuğun ailesini bulup uyarmalı dedi. Nedenine gelince: biri çocuğu hazırlamak için seyrettiriyor olabilir. Komşusu veya akrabası da olabilir dedi. Bulabildin mi? Ne yaptın?