60 Yorum

Zorlanacağına sıkılsın

Bir “Çocuğumu seneye anasınıfına mı göndersem de saklasam, yoksa ilkokula mı göndersem de harcasam?” yazısıyla daha karşınızdayız sayın seyirciler.

Görünen o ki Eylül ayına kadar da bu tür yazılarla karşınıza gelmeye daha çoooook devam edeceğiz.

Deniz’in okulundaki öğretmenlerle görüşmem vardı bu öğleden sonra. Öyle, genel. Deniz nasıldır, ne yapıyor falan diye. İyiymiş, hoşmuş, ellerinizden öpermiş. Evet, akıllı bir çocukmuş; verileni alıyormuş ancak yaşı gereği ilkokula hazır değilmiş; daha olgun olmalı, seneye anasınıfına gitmeliymiş.

Duydunuz mu: Mini mini birlere seneye okuma yazma yokmuş. Neden ki? İLKOKUL İÇİN 5 ÇOK ERKEN  yırtınmalarımızı duyan mı oldu yoksa? Olduysa da kimse toz kondurmuyor. Her neyse, bu yazıya göre:

İlk yıl çocuklar, okuma-yazmaya hazırlanacak, el ve harfleri tanıma becerileri geliştirilecek. 66 aylık ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin ilk eğitim döneminde oyun oynamasına ve sosyal becerilerini geliştirmesine ağırlık verilecek. Bu sayede öğrencilerin okuma ve yazma öğrenmedeki yaşadıkları stres sona erdirilecek

miş.

Valla ben size bir şey söyleyeyim mi: Ben yine de çocuğumu ilkokul bire vermeyeceğim. (Vermeme hakkımı kullanabilirsem tabii) Neden mi:

Bu sene kaç çocuğun ilkokula başlayacağını biliyor musunuz? Ben bilmiyorum. Bence kimse bilmiyor. Eylül ayında göreceğiz bakalım. Ama bu işin bir de çıkışı var. Şimdi ilkokula girenler bir de sınava girecekler sonra. Şimdiki yığılmanın aynısı bir de sınav döneminde yaşanacak.

Bu karışıklığa çocuğumu kurban etmek istemiyorum. Varsın bir sene daha oynasın. Varsın sıkılsın. Varsın sınıfta en büyük olsun. Zorlanacağına sıkılsın. Birilerinin peşinden koşacağına, yerinde saysın, ne yapayım yani?! (Bir ebeveyn olarak bana bunu hissettirenlere, söyletenlere tekrar teşekkürler!)

Ama her şeyden önemlisi, kendi çocuğum söz konusu olduğunda ilkokula hazır olmadığını biliyorum. 4 ay içinde, ilkokul öğretmenlerine çocuk şarkısı öğreterek anaokulu müfredatı hazırlanabileceğine çok inanmadığımdan, yukarıdaki pek sevimli (!) “mini mini birler” yazısını da çok ciddiye almadığımdan ben yine seneye anasınıfını zorlayacağım.

Ben çocuğumun biz anne-babasına “Beni okula geç gönderdiniz, hayata geç atıldım” diye kızacağını sanmıyorum. Ama erken gitmesi halinde “Okula erken gittim, çok zorlandım” diyeceğinden neredeyse yüzde yüz eminim; hele de böyle karışık bir ortamda.

Hep söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim: Çok kırgınım. Çok kızgınım. Biz anne-babalara bunları yaşatanlara, kedinin fareyle oynadığı gibi bizlerle oynayanlara, çocuğumuz üzerinden bizleri tehdit edenlere hakkımı helal etmiyorum. Türkiye’deki çocuk istismarına yeni bir boyut katılıyor, kimse farkında değil: Eğitimde sömürü.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

60 yorum

 1. iyi ki yazıyorsun. takbindeyim ve aynı senin gibi düşünüyorum ben de. anasınıfına vermek için zorlayacağım şansımı bu sene. umarım başarabilirim…

 2. Ben Ekim 83’lüyüm Eylül 89da okula başladım yani: 71ay
  Ablam Ocak 81’li Eylül 87de başladı yani: 80 ay
  İkimizde Allaha Şükür Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Odtü … diye okuduk, umarım çocuğunuz her durumda karlı çıkar, bir de su var karakter midir , yaşla mı alakalıdır bilmem ama ben ilkokulda bile ödev yapmazdım su an master yapıyorum hala ödev yapmayı sevmem, ertelerim, son güne bırakırım, ablam ise daha onlük çıkarmadan ödeve otururdu her zaman.. belki de ben biraz sıkıldım küçük olmaktan, o ise hevesle bekledi, okula gitmeyi, hatırlamıyorum.. ama ne zaman olursa olsun ailelere büyük rol düşüyor eğitimde, gözlemlemek yanında olmak (ama daha önceden alman annenin yazdığı gibi onun yerine not tutmadan)biraz da sorumluluk vermek gerek.. bakalım bizim bebe büyüyene kadar sistem kaç defa değişecek..

 3. ben şunu anlamıyorum, eskiden beri çocuğu ilkokula başlatmak velinin elindeyken şimdi neden birden bire zorunlu hale getirildi bu? çocuğu 6 yaşını doldurduğu halde bir sürü bir sene daha bekleten insan tanıyorum. hatta kendim de pedagog ve psikologlara bekletsem mi diye sormuştum zamanında. akademik olarak iyi ama duygusal olarak okula hazır olmayan bir çocuğum vardı.

  bu zorunluluk olayı çok garip… hem de okula başlama yaşı bir sene aşağıya çekildikten sonra. ne yapmaya çalıştıklarını gerçekten anlamıyorum artık.

 4. Bende eger yollamama hakkimi kullanabilirsen yollamayacagim.Ceza ise ceza rapor ise rapor..Ne gerekiyorsa yapacagiz artik

 5. ben anasınıfıyla ilgili şeyleri ilk senden duyuyorum Elif? çocuğumuzu 1’e başlatmayıp anasınıfına gönderme hakkımız mı var? bu anasınıfı 1. sınıfa göndereceğimiz devlet okulunun mu anasınıfı olmalı? bunu bana bir açıklar mısınız?

 6. çok doğru düşünüyorsunuz, iyi ki de böyle düşünüyorsunuz. umarım sizin gibi düşünüp davrananlar çoğunlukta olur da anlarlar yaptıkları hatayı ve geri dönmeye çalışırlar. zararın neresinden dönülse kardır hesabı…

 7. Elif,
  Bu yıl yeni düzenleme ile ilave olan çcuk sayısını tahminen 250bin gibi düşünüyorlar.
  Her sene üniversite sınavına giren kişi sayısı 1milyon ile 1milyon 100bin arasında oluyormuş. Bu dönemdekiler başlayınca rakam 1,5 milyona yaklaşacak demişlerdi.
  Buyurun faciaya..
  Çocuğunu okutmak, ona eğtim-öğretim sağlamak bu kadar ZOR olmamalı.. Bazı konuların zorunluluğu ise hiç olmamalı…

  • merhaba şunu söylemek isterim ki asıl yığılma gelecek yıl olacak çünkü görünen o ki seneye 2008 eylül doğumlulara kadar olanları birinci sınıfa alacaklar çünkü sistemi oturmuş belli özel okullar bu yıl 2007 ve 2008 lileri anasınıfına alıyorlar

   • nisan 2007 sonrası ve 2008 liler demek istedim üsküdar sev ocak 2007 itibarıyla anasınıfı kurasına aldı

 8. bu kadar umarsizca, ben yaptim oldu mentalitesiyle nasil boyle temel bir konuyu alt ust edebiliyorlar? ben de aynen senin gibi kizgin ve kirginim. ve de hala bu degisikliklerin kime nasil bir yarar saglayacagini anlamis degilim (bilinen sebebinden baska).

 9. Son cumlen icin seni tebrik ederim Elif. Olan, tam olarak budur!

 10. sevilay öztulum

  İlkokulda Anadolu Lisesi sınavına girdim sorular çalındı sınav iptal! Lise de Üniversite sınavına girdim sorular çalındı sınav yine iptal ! İşte bir dönem de birşeyler yaşanıyor bazı çocuklar etkilenmezken bazıları olumsuz etkileniyor. 4+4+4 sisteminden kimlerin çocuğu etkilenecek, bunun hesabını kim verecek:(

 11. Merhaba;
  Benim anlamadığım bir konu var:bu sene mini mini birlere okuma yazma öğretilmeyecekse,oyun oynatılacaksa,müfredat hafifletilecekse neden ilkokul 1 diye kasıyorlar.Çocuklar zaten bu amaçla gidilen anasınıfına gitsin seneyede 1’e başlasın.Herkes yaşında,yaşının sınıfına gitsin.
  Bu mantığa göre normal okul müfredatı ilkokul 2.sınıfta başlıyor ve 4’te bitiyor.Bu durumda normalde 5 senede öğretilenler 3 seneye mi sıkıştırılacak?mantığını çözemedim.
  Bilinen bir kolejde öğretmen olan arkadaşım şöyle bir yorum yaptı:hiç bir öğretmen anasınıfı öğretmeni gibi çocuğa şarkı söyletip,oyun oynatamaz.Hem böyle bir eğitimleri yok hemde sıkılırlar dedi.
  Eğitim sistemimizi bu hale getiren şuursuzları tebrik ediyorum.

 12. Madem ilk yıl okuma-yazama öğretilmeyecek+öğrenilmeyecek , o zaman mevcut sistemde okul öncesi eğitim zorunlu tutulsa, bu eğitimi de işin asıl ehli olan okul öncesi eğitim öğretmenleri verse daha iyi değil miydi?Niye sistem değişti?Niye 5-6-7 yaşındaki bir sürü çocuk ilkokula başlayacak diye diretilerek çocuklarımıza yazık ediliyor?

 13. Aylardır bu konu ile yatıp kalkıyorum el bebek gül bebek baktığım cocugumu yasa ile zorunlu okula başlatacaklar. Şimdiye kadar 1 yıl okul erteleme(15 madde) varken bu hak elimizdenden alınıyor. Bugün özel bir okul ile konuştum kesinlikle okul erteleme yapmadıklarını 2007 lilerin 1. sınıfa başlayacaklarını söyledi. Çok öfkeliyim çok sinirliyim. Aramadığım eğitim sendikası ve bakanlık kalmadı herkes bana gelegeyi okuyor ben ocak- subat- mart dogumlu cocuklar ıcın nasıl kayıt erteleyebılır onun cabasındaym ama cabalarım bosa cıkıyor.. Ve sayın bakanımızın yapmıs oldugu gelegeyi kınıyorum .. Biz veliler olarak imza kampanyası ve itiraz yollarını zorlayalım diyorum..

  • benimde kızım bilfen anaokuluna gitmekte gunlerdir konusmadıgım kişi basvurmadıgım yol kamadı fakat hicbir sekilde basarılı olamadım yasanın kesinlikle degismiyecegini soyluyorlar.bugun ilkogretim muduru ile gorustum kesinlikle oyun falan yok 5bucuk yasındaki cocuklarımız ilkokul sıralarında olacaklar saat 8.15te derse baslayıp 15.30da cıkacaklar ve hiçbirsekilde anaokuluna kayıt yapmıyorlar yani okadar uzgunumki tarif edilemez ben cocugumu sokakta bulmadım ki ziyan edeyim ama cok caresiz kaldım

 14. Elif hanım bende bunun için çocuğumun okulu ile görüşüyorum. Ben özel okula göndermeyi düşünüyorum ama onlar bile bu nasıl olacak bilmiyorlar. Bir çıkış yolu bulursanız lütfen sık sık paylaşın.

 15. benim anladigim, fazlaca iyimser bir tahminle: anasinifinin adini ilkokul 1 olarak degistiriyorlar sadece, boylece normalde anasinifina gondermeyecek bir aile, adi ilkokul 1 oldugu icin fazla dusunmeden gonderecek. boylece toplam egitim yili ayni (12= 1 yil anaokulu+5 yil ilkokul+3 yil orta+3 yil lise) fakat dagilimi farkli. yani ilkokul dedikleri sey aslinda bir yil anasinifi arti 3 yil ilkokul seklinde olacak.

  fakat anaokul ogretmeni ile ilkokul ogretmeni arasinda bir egitim farki var, okuloncesi egitim farkli bir egitim gerektiriyor, onu ne yapacaklar belli degil. belki bu 4 ay icinde daha cok anaokulu ogretmenleri ise alinir kimbilir?

  belki, bu sene gondermeyip anasinifina gonderenler, bu seneki kargasa dinince seneye 2. siniftan baslayabilirler sinif atlatarak? cunku 1. sinif aslinda anaokulu mufredati olacak. O zaman ozel anakouldan 2. sinifa transfer mumkun olabilmeli teoride.

  cok tepeden inme oldugu cok acik, kime nasil yarayacak bu sistem belli degil. 8 yillik egitimi 9 yila cikariyoruz, onune anaokulu ekliyoruza artik herkes anasinifina gitmek zorunda deseler, ve bir kac senelik bir gecis programi ongorseler boyle bir kaos olmayacakti.

 16. 1 haziranda göreceğiz yönetmelik genelgeden önce gelir ama konuştuğum kişi yeni yönetmelikden bakıyorum demişti 15. madde için ne derece doğru bilmiyorum ama yönetmelik 1 hazirana kadar yayınlanmazsa eski yönetmeliğe göre hareket etme şansımız var okullar genelge var deyip dursunlar yönetmeliği inşallah 1 hazirana kadar yayınlamazlarda karşı dava ama şansı olabilir

 17. merhaba,benim babam ilköğretimde müdür yard.
  zorunluluk diye bir şey yok dedi.sadece kayıt gerekiyor,isterse anasınıfına gidebilir,isterse gitmezmiş.eskisi gibi dedi.ekim-kasım-aralık doğumluların isterse gitmemesi gibi..
  ama onlarında genel olarak hakim olmadıkları ortada. ilk 4 oyunla öğrenmeyi öğreteceklermiş,avrupa gibimiş!!!!!!!ezber ve bilgi yüklemek yok yani.”başkası gelir değiştirir tekrar dedi” zaten iyice moralim bozuldu .deneme tahtası .
  anadolu lisesi sınavına girdiğimde sorular çalındı…1999da öss sistem değişti –artık onun değişme hızına hiç yetişmedeim de—. o sene de sorular çalındı… sınav yine iptal . eşim de kredili sistem mağduruyum .der . iyiye gitmiyor ya
  “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.”Mustafa Kemal ATATÜRK

 18. Elif slm yine bir yazının altına olduğu gibi imzamı atıyorum senin bir yazını hatırlıyorum da hani sırf bu sebeplerden tekrar yurtdışına donulebilir dıyordun evet hele daha iyisini devletin sağladığı imkanlarla deli gibi para vermeden alma imkanının olması aslında ne kadar normalken bize ne kadar uzak bu aralar inşallah havalardandir ama ben hiç böyle umutsuz bir insan degilken devletime çok kırgınım mutsuzum evet evet doğru kelime kırgınlık hani insanı en çok en sevdikleri kırar ya onun gibi iste sevgiler opuyorum

 19. Söz konusu olan çocuklarımızın yaşamı ama neredeyse bizler bu sürecin tamamen dışına itildik. Tam bir kaos…

 20. Ben de merakla yönetmeliği bekliyorum.Oğlum 2008 ocak doğumlu 1 yıl sonra ilkokula hazır olacağını düşünmüyorum.inş.erteleme hakkı verilir.Yoksa küçük yaşta giden çocuklara yazık olacak…

 21. Elifcim yakından takibindeyim ama bizim için biraz erken olduğu halde tüm bu gel gitlerine, kafanı kurcalayan sorulara içtenlikle katılıyorum, herşey bir an önce netleşsede herkezin içine bir su serpilse…
  2 kardeşimde milli eğitimde branş öğretmenleri ve daha onların bile sistemle ilgili hiçbir fikirleri yok…belkide branş oldukları içindir.

  2 gün önce 3 yaşındaki oğlumu kardeşimin okulunda anasınıfına soktuk, oyun çocuğu tabiki ne anlasın, dersten, ödevden, etkinlikten…oyuncakları görünce abileriyle oynadı ve ayrılmak istemedi…
  Bu sistem sanırım anaokulunu zorunlu hale sokuyor ve anaokulu öğretmenlerine devlet kapısı açılıyor gibi gözüküyor, yakında atamalara başlarlar…yoksa mevcut öğretmenlerle bu durumu yoluna sokamazlar…

  Sadece anaokulu değil, sınıf öğretmenlerininde sayısını arttırmaları gerekecek….
  bir bakıma iyi olur diye düşünüyorum çünkü yeni mezun çok idealist öğretmenler olacağını düşünüyorum, bunu kardeşlerimin geçtiği süreçleri yakından gözlemleyerek edindim.

  Benim oğlum 68 aylıkken okul zamanı gelmiş olacak ve sanırım ben tam ortada olduğum ve çalıştığım için gönderirim diye düşünüyorum…ama şuda kulağıma küpe olarak kalacak ki bir daha doğurursam yine ocak- şubat ayında doğurmayı planlarım…
  bekleyip göreceğiz, bu arada bakanlıkta yaz tatili planlarını unutup bir an önce eyleme geçmeleri gerek…

  • bir daha doğurursan ocak şubat değil eylül e denk getir bence tam 72 aylık başlıyor o zaman 🙂

  • Milli eğitimde sınıf öğretmeni olan bi arkadaşım ilkokulun 4 yıla inmesiyle sınıf öğretmeni fazlası olacağını söyledi. Şimdi her okulda her sınıftan tek şube olsa 5 sınıf öğretmeni oluyor,bu sistemle bu sayı 4e inecek. Hatta sizin dediğiniz gibi 1. sınıf eğitimini de okul öncesi eğitim öğretmenleri verirse bu sayı 3e düşer. Yeni iş kapısı açılmayacağı gibi fazlalık bile olur. Sadece ilk sene daha çok öğrenci okula başlayacağı için açık varmış gibi görünüyor ama öğretmenimiz olsa bile dersliğimiz yok ki…

 22. katılıyorum,katılıyorum katılıyorum neredeyse ilk okul yazından beri takip etmeye calışıyorum. Elif bu kez ne yazacak diye heyecanlanıyorum. Benim oğlum kasım 2005 doğumlu yani gecen yıl ana sınıfı bu yıl ilkokul bire gidiyor. Geçen yıl ana sınıfına giderken öğretmenimizin uyarısı doğrultusunda çocuklara harflerin yavaş yavaş verilmesini biz velilerde uygun görmüştük lakin müfredat bunu kesin ve kati olarak yasakladığından öğretmenimizden her toplantıda aman kuzum dikkat edin bu müfredat içinde olmadığından benimde başım ağrır uyarılarını alıyorduk. Öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. gerçekten haklıymış ister 2005 ilk ayında doğun ister son ayında yapmak istemeyen almak istemeyen çocuk her durumda yapmıyor ve almıyor. Benim kuzum anasınıfında ve birinci sınıfta da bütün arkadaşlarından hem fizken hemde yaş olarak çok küçük kalıyordu. ama ana sııfımızın sadece oyun hamurları karalama böcek çiçek yapmaktan ibaret olmaması kuzuları sıkmadan bir iki elleri kırılsın kalemle haşır neşir olsun diye verilen harfler bizim çok işimize yaradı, ama biz bu eğitimi anasınıfında hemde gizliden aldığımız zaman diyeceğim neredeymiş bu yöneticiler yani doğrusu buymuş madem 1. sınıfta aslında hem hazırlıkmış hemde anasınıfından farksız olacakmış biz niye bu kadar sıkıntı çekmişiz. Hepsi hikaye bence bizim öğretmenimizin gizliden yapmaya çalıştığı ve 1. sınıfta öğrencileri sıkıntı çekmesin ve hepsi daha başarılı olsun diye emek verdiği durumu hiçbir anasınıfı öğretmeninin ve hiçbir devlet okulunun aslında yapmadığını oğlumun otomatik olarak düştüğü devlet okuna başlayınca anladım. çünkü buradaki bütün veliler aynı şeyi söylüyor biz hiç öyle bir eğitim görmedik sadece oyun oynadılar hamur kes yapıştır anlayacağınız devlet okullarının arasında dahi özel okul gibi olanı var daha beteri var bizim durumumuz nedir. şöyle ki ana sınıfında suspus olan ve aman her şeyi doğru yapayım diyen uslu küçük adam gitti her şeyin başında olmaya çalışan bir küçük bilmiş adam geldi her şeyin en iyisini yapmaya çalışmak elbette değişmedi. Ben bu okuldan memnunmuyum hayır değilim daha iyisini gördüğümden olsa gerek lakin neler dönüyor neler yaşanıyor içine girmeden öğrenemiyormuşsunuz. bende öğrendim. şimdilerde bizimde kafamız karışık ne yapmalı diye ama artık şunu biliyorum ki okuyacak değil doğru başlangıç yapılmış ve okulu seven çocuk nerede olursa okur onu öğrendim. birde deli gibi çocuğunun dersleri ile ilgilenen velinin çocuğu okur. 🙂 Yinede ne olursa olsun ben doğrunun yanında doğru yanlışın yanında yanlış olunur ilkesine inanıyorum. Başarma azmi ile yanıp tutuşan öğretmen ve öğrenciler ile hep bir adım önde olursunuz ama sadece okumak isteyenlerle aynı yerde sayarsınız. Gerçekten bebeklikleri daha kolaymış okul yolu bir muamma imiş.

 23. Gercekten cok tesekkur ederim sevgili elif,
  yazin icin.. lutfen bu konuda yazmaya devam et.ben de cok uzuluyorum bu konuda ve oglumu okula gonderme konusunda insiyatif bizim elimizde olan bir anneyim, oglum eylulde 62 aylik olacak ve basliktaki ikilem icerisindeyim, senin yazilarini okudugum zaman bi saylarden haberdar olup, biraz rahatliyorum,saniyorum gondermeyecegim de..haftaya cuma gunu ikinci oglum aramiza katilacak insallah, eve ikinci bebegim yeni geldiginde oglumun ilkokula baslayacagini hic dusunmemistim..ben de hakkimi helal etmiyorum ..

  • evet ben çocuğu 60-66 ay olanlardan gönderecek olanları da çok duydum, böyle olunca göndereyim diyorum ama yine de çok kararsızım… bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum..

   • tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin..hala basliktaki gibi ikilem icerisindeyim demistim, ama gondermeme egilimi fazla gibi..sinif ogretmeni olan arkadaslarimin bundan onceki senelerde siniftakilere gore kucuk yasta baslayanlarin 4. sinifa kadar bir sorunla karsilasmadiklari ama 4-5 siniflarda soyut dusunme becerisini edinemediklerinden tokezlediklerinden bahsettiler..bu da bilginize.. gondermeyi dusunenelere..sinif ogretmeni olan arkadaslarin deneyimlerini paylasmalarini beklerim..sorgulamaya devam

 24. bir de şu var, duyduğum herkes raporsa rapor cezaysa ceza yollamıyorum diyor, bu durumda aynı yığılma bir sene sonra olacak valla yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal 🙁

  • vallahi ben bugun hepsini sordum koklu okullar rapordu cezaydı kabul etmiyolar bikere kendi anasınıfındaki 5 yas ogrencisi icin bu hazır deil yapamaz demiyor ayrıca ben cezamı oderim cocugumuda gondermem ama yine sizde 6 yas sınıfına yazdırırım dıye bi mantıgıda kabul etmiyolar yasa ne diyorsa onu yapmakla gorevliyiz diyorlar yani bilfen okulları tutumu 2007 ilk 3 ay dogumlulari kesin ilkokul 1 e almak

 25. arkadaşlar hepimiz çocuğumuz için endişeliyiz haklı olarak aranızdan kaç kişi 147 bakanlık hattını aradı göndermek istemediğini söyledi kendi içimizde konuşarak bu sorunu halledemeyiz tepkilerimizden belki doğru yolu bulurlar

 26. “Bu karışıklığa çocuğumu kurban etmek istiyorum”
  istiyorum ?
  yanlış oldu herhalde Elif 🙂

  imza kampanyasından ne haber bu arada ?

 27. Defne Bükümcü

  Son paragrafta yazdığınız her kelimeye tüm kalbimle katılıyorum, hakkımı helal etmiyorum.

 28. kesinlikle size katılıyorum,sonra çocuklarımızın ruh sağlığını toparlamakla uğraşmak var bir de.
  Geç olsun ama güç olmasın….

 29. Önemli olan bizim çoçuklarımız ve onların mutluluğu!
  Siz doğru bildiğinizden kesinlikle şaşmayın.
  Tüm anneler ve kuzucuklarına sevgilerimle.

 30. 147 yi telefon yağmuruna tutalım 66-72 ay çocukların veli isteğine bırakmalarını isteyelim 5 dk. ayırmanız yeterli

 31. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerin okula devamı konusunda yeni düzenlemelere gidiyor. Bakanlık, devamsızlıkları sıkı takibe alacak. Mazeretsiz devamsızlığı mevzuattan tamamen çıkaran Bakanlık, öğrencinin “Bugün canım okula gitmek istemiyor, devamsızlık hakkımdan kullanayım” şeklinde bir gün bile devamsızlık yapmasına müsaade etmeyecek. Öğrencinin devamsızlık yapabilmesi için velinin yazılı izni istenecek. Ancak bu durumda öğrenciye mazeretsiz izin hakkı tanınacak.

  RAPORA DA SINIR

  Bakanlık, ayrıca mazeret durumunda yani sağlık raporuyla izinlere de sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Öğrenci, eğitim-öğretim döneminin üçte birlik kısmından yani yaklaşık 45 günden fazla devamsızlık yaparsa her halükarda sınıf tekrarı yapacak. Raporlu bile olsa bu durum değişmeyecek. Örneğin ayağı kırılan bir öğrenci dönemin üçte birinden fazla okula devam edemezse sınıf tekrarı yapacak.
  bu durumda göndermezsek sınıfta kalır okula başlatmama konusunda velilere çareyi kendimi sunuyor meb anlamadım bu durumun da çocuk üzerindeki etkisini araştırmak lazım artık ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız parayı versen evde kalacak evde sıkılacak göndersen büyüklerle aynı sınıfta olacak 45 gün devamsızlık yaptırsan sınıfta kalacak aklımıza gelmeyen kalmadı bu durumların çocuklar üzerindeki etkisini her yönden araştırıp öğrenmeye çalışıyoruz velide ne yapacağını şaşırmış durumda

 32. Bence çocuğu küçük olanlar 1. sınıfa yazdırsın ama okula göndermesin, zaten devamsızlıktan kalmış olacak çocuk. Yasalara göre gönderdim mi, evet gönderdim ama devamsızlıktan kaldı, seneye 1. sınıf

 33. merhaba elif, bizim durumumuz daha da karışık benim oğlum 2006 şubat doğumlu ve iki senedir dergileri kitapları su gibi okuyor bu sene ana sınıfına gidiyor çok sıkılıyor seneye sınıf atlatmayı düşünüyorduk ama zorlanırsa diye kararsız kaldık. seneye yine okuma yazma öğretilmeyecekse ana sınıfı gibi olacaksa o zaman bizim gibiler ne yapacak. hani sen diyosun ya zorlanacağına sıkılsın diye o bizim için geçerli mi acaba?

  • “Veli ben çocuğumun bu yaşta alınmasını istiyorum dediğinde aslında hukuken yapılacak bir şey yoktur. Çünkü bu kanunun kişiye tanıdığı haktır.”
   diyor

 34. ilköğretimde fen bilgisi öğretmeniyim oğlum 2006 aralık doğumlu ama prematüre normalde 2007 de doğacaktı eğer bir aksilik çıkmazsa bu sene okula göndermeyeceğim tek sıkıntım okula başladığında sınıfta kendisinden 2 yaş küçüklerin olacağı olsun zorlanacağına sıkılsın

 35. özden bu yorum 60-66 aylık çocuklar için yanlış anlamayan 66-72 yi kapsamıyor

  • evet 60-66 ay diyor ama belki 66-72 için de bir dava sözkonusu olabilir diye düşünüyorum ben.
   kapılar zorlanırsa, hep bir ağızdan konuşulursa.

   Anne – Baba istemiyor kardeşim dahası var mı ?

 36. artık 66-72 aylık çocuklar için çok geç diye düşünüyorum ama içimdeki ümidide kaybetmek istemiyorum 1. sınıfta devamsızlıktan kalma yok 66-72 aylık çocukların okula kayıtlarında veli isteği yok madde 15 iptal (zaten bu madde aralık sonu itibari ile 72 ayını doldurmuş çocukların gelişimi geri olanlara veli isteği diyor okula başlama yaşı eylül itibari ile 60 ayını doldurmuş oldu bu maddede iptal) öğretmen isteğini düşünüyorum müfredatta anasınıfı 1. sınıf karışımı buda iptal her kapı yüzümüze kapanıyor. ya 4 4 4 ü anayasa mahkemesi iptal edecek buda zor, parayı verip evde bekleteceksin ya da kanunda 60 aylık çocukların okula başlaması öngörülüyor genelgeyle 60-66 aylık çocuklar veli isteği 66-72 aylık çocuklar zorunlu diyor burda genelge yasaya aykırı mi bir kısmı veli isteğine bırakıp bir kısmı zorunlu tutmak kanuna uygunmu bunu araştırmak lazım söyledğinizde bu galiba özden hanım

 37. Biz de oğlumuzu özel bir okulun anasınıfına yazdırmıştık. geçen gün toplantıya çağırdılar ve yeni genelge açıklandı.bizim gibi 27 çocuk daha aynı durmdaydı ve para cezasını ödeyelim dedik ancak öğrendikki,;diyelimki bu sene parayı ödeyip göndermedik, seneye e-okul sistemi çocuğu direkt 2.sınıftan başlatıyormuş.birinci sınıfa bu sene göndermedik çünkü.yani her yolu kapamışlar.30 mart 2007 öncesi doğanları anaokuluna alacaklar zorla.cezayı ödeyip kurtulalım olmuyormuş yani.1.sınıfa gitmeyen çocuk 2.sınıfa nasıl gider?e-okul sistemi!

 38. yanlış yazmışım, 30 mart 2007 öncesi doğanları ilkokula alacaklarmış zorla.