7 Yorum

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü, 22. hafta

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü devam ediyor.

Gökçe’nin hafta hafta hamileliğini anlattığı tüm yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

***

Merhaba Blogcu Anne okurları,

Hamileliğimin en güzel dönemlerini yaşıyorum. Enerjiğim, pozitifim, yorgunluk ve uyku hali hissetmiyorum. Geçen haftalarda bahsettiğim hamile yastığımı aldığımdan beri de gece uykularım çok rahatladı. Kendime şemsiyenin sapı şeklinde (J) bir yastık aldım. Uzun kısmına sarılıp, alt kısmını iki bacağım arasına alınca pek bir rahat ettim. Meğer çok büyük, sıkılırım, yatamam diye biraz ön yargılı davranmışım. Elimdeki diğer wedge yastığı da sırtıma yaslıyorum. Böylece daha derin uykular uyumaya başladım. Şikayet ettiğim bacak ağrılarım çok azaldı.

Uzmanlar hamilelerin sırt üstü yatmasını önermiyorlar. Göbeğin ve bebeğin ağırlığı annenin omuriliği boyunca uzanan kan damarlarına basınç yapıyormuş. Bu da anne ve bebeğe daha az kan akışına neden oluyormuş.  Bu nedenle hamilelerin yan yatmaları, özellikle sol taraflarına yatmaları öneriliyor. Sol tarafa yatmak kan akışına yardımcı oluyormuş. Böylece bebeğe daha çok besin sağlanıyormuş. Ayrıca yan yatma, böbreklerin sıvı atıkları vucüttan arındırmasını da kolaylaştırıyormuş. Bu da ayaklarımızın, bileklerimizin, ellerimizin su toplamasını azaltıyormuş.

Yukarıda bahsettiğim sebeplerle ben de mümkün olduğunca sol tarafıma yatmaya çalışıyorum. Hamilelik yastığımı sola, wedge yastığımı sağ tarafıma alınca gece yatmak çok konforlu oldu.

Bu hafta itibariyle 59,5 kiloyum. Göbeğim de büyüyor, bebeğim de. Hergün kendimi görünce değişikliği farke demiyorum. Ancak eskiden yapabildiğim bazı hareketleri yapamayınca göbeğimin büyüdüğünü idrak ettim. Mesela, spor ayakkabılarımın bağcıklarını bağlamakta zorlandım. Ayak tırnaklarıma oflaya poflaya oje sürebildim. Ellerim de biraz şişti galiba, alyansımı çıkardım.

Bu haftalardan itibaren bebekler dışarıdaki sesleri duyabilirlermiş. Ben de bebeğime müzik dinletmeye başladım. Beğendiğim müzikleri indirdim, bebeğime albümler yaptım. Hepsi çok güzel oldu. Uzmanlar bebeğin anne karnındayken dinlediği müzikleri hatırladıklarını söylüyorlar. Bebeğim doğunca onu emzirirken ve uyuturken bu müzikleri dinleteceğim.

Hamileliğimin başından beri belli bir yiyeceğe karşı aş ermem hiç olmadı. Ancak, erik diyince akan sular duruyor. Bu hep böyleydi. Erik mevsimi geldiğinden beri gözlerim marketlerde can eriğini arar oldu. Sürekli alışveriş yaptığım İtalyan marketinin manav bölümünde erikleri görünce ne kadar mutlu olduğumu tahmin edin. Erikleri küçük bir sepetin içinde sergilemişler. Elime bir poşet alıp, sepetin içindeki erikleri poşete doldurmaya başladım. Neredeyse sepette erik bırakmadım.Eşim güldü bana “bari sepeti koluna takıp çıksaydın” diye.  Ayıptır söylemesi ama şaşırın diye söylüyorum. Yaklaşık 1,5 kilo eriğe 21 dolar verdik. Kayınvalideme söylesem üzülür, bahçeleri erik dolu,” kızım erikler seni bekliyor” diyip duruyor.  Şimdi memlekette olmak vardı.

Hepinize sevgi dolu mutlu bir hafta diliyorum.

Gökçe

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

  1. gokce, tulumba.com’da 7.99’a erik bulmak mumkun simdilik, aklinda bulunsun.

  2. Gokcecim yastiktan memnun kalmana cok sevindim, benimde yastigi aldiktan sonra resmen hayatim degismisti, guzel uykularr 😉

  3. Ben de hic asermedim diyebilirim.Hamileligimin sonlarina dogru , gecenin bir yarisi turk kahvesi yemek istemistim sadece :)Ayrica muzik konusunda ben hamile oldugumu ogrendigim zaman daha hassas davrandim.Surekli klasik muzik dinledigim icin arsivimi gelistirdim.Hastane donusu, emzirdigim bir sira ,calan Mozhart a gozlerini kocaman acinca bu tezin ne kadar dogru oldugunu anladim.Hala Oglum uyusun , uyumasin klasik muzik dinliyorum.Hastane cikisi bas ebe mutlu hamilelik = mutlu bebek demisti , bu da cok dogru.Ben hamileligin getirdigi sorunlar disinda cok mutlu ve sakin bir hamilelik yasadim.Umarim senin icin de son ana kadar her sey yolunda ilerler ve acikmadigi surece aglamayacak olan ogluna kavusursun.

    • Demek hamileyken bebeğe müzik dinletmek gerçekten işe yarıyormuş. Buna çok mutlu oldum. Ben de senin gibi hamile kalmadan evvel de klasik müzik dinlerdim. Şimdi birkaç albüm yaptım ki hatırlaması kolay olsun 🙂 Benim de hamileliğim çok huzurlu ve stressiz geçiyor. Umarım bu böyle devam eder ve dediğin gibi olur, oğluşum da mutlu bir bebek olur:)