122 Yorum

İte Kaka Birinci Sınıf

Breyk breyk breyk…

Az önce aldığımız bir son dakika haberini paylaşıyoruz sayın seyirciler.

Cuma günü ilköğretim seviyesindeki okullara MEB’den bir yazı gelmiş. Daha önce gönderilen genelgeyi takiben, yönetmelikten önce, “yaptırım” niteliğinde bir yazıymış bu. 31 Mart 2007 tarihinden önce doğan çocukların kesinlikle anasınıfına kaydının yapılmayacağını, bu çocukların mutlaka 1. sınıfa alınacağını söyleyen bir yazıymış. Ve buna uymakla yükümlüymüş hem devlet okulları, hem özel okullar.

Müfredatın içeriği oldukça yumuşatılıyormuş. Oyun ağırlıklı bir ilk sene olacakmış. (Bu durumda bu sene anasınıfı okuyan çocukların velilerinin nurtopu gibi bir sorunu olmuş oldu: Anasınıfının benzerini tekrardan okuyacaklar)

Anladığım kadarıyla bu işin tek kaçarı MEB onaylı psikolog/pedagoglardan “çocuğunuzun gelişiminin geri” olduğuna dair rapor almakmış.

Bu durumda okullar büyük ihtimalle 2007 ilk üç ay (ve umarım 2006 sonu!) doğumlu çocuklar için ayrı sınıflar açacakmış. Özel okullar zaten bunu yapacakmış da, devlet okulları da büyük ihtimalle bu yönde çalışmalar yapacakmış.

Böyleyken böyle.

Bu arada, ne zaman bu konuyla ilgili bir yazı yazsam ya da haber paylaşsam aynı fikirde olduğunu bildiren onlarca kişinin yanısıra şu tür eleştiriler de alıyorum:

 • Falanca ülkede yaşıyor olsaydın çocuğun zaten 5 yaşında ilkokula başlayacaktı
 • Çocuğu 7 yaşına kadar evde tutmanın kimseye bir faydası yok
 • Her değişiklik sancılı olur, ama sonra oturur
 • “Şimdiki çocuklar harika” – hepsi zehir gibi, okuma yazmayı hemen söküverirler
 • Müfredat değişecek zaten, ne demeye panikliyorsun.
 • vs.

Yanıtlarım:

Falanca ülkede olsaydın: Ben İngiltere’de yaşamıyorum, Amerika’da da yaşamıyorum. Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye’deki eğitim sistemi halihazırda 5 yaşındaki çocuğu ilkokula almaya programlanmış olsaydı ben de böyle kafası kesilmiş tavuk gibi geziniyor olmazdım.  Ya da bu geçiş uzun, derin bir araştırma sürecinden sonra, eğitimcilere, STK’lara, velilere danışılarak yapılmış olsaydı ben de bağrıma basardım. Ancak damdan düşercesine getirilen böyle bir sistem değişikliğinin ilkokula hazırlık yapmamış olan çocukları zorlayacağını düşünüyorum.

Çocuğu 7 yaşına kadar evde tutmanın kimseye faydası yok, zaten böyle bir iddiam da olmadı. Deniz 2 yaşını biraz geçmişti anaokuluna başladığında, Derin de Eylül ayında, 2,5 yaşında başlayacak.

Her değişiklik sancılı olur“Ben de kredili sistem mağduruyum, ben de falanca sistemde böyle zorlandım” diyenlerden ricam: Bu değişiklik doğrudan sizin çocuğunuzu ilgilendirmiyorsa lütfen sizin ne kadar zorlandığınızı bununla ilişkilendirmeyin. Sizin çocuğunuzu ilgilendiriyorsa da, sizin vaktiyle zorluk yaşamış olmanız, bunun devam etmesi anlamına gelmiyor. Evet, eğitim sistemi değişiklikleri her dönem kendine kurban alıyor ve sözkonusu kurbanlar kendi çocuklarımız olunca buna ses çıkarmamız kadar normal (ve haklı!) bir itiraz olamaz.

Şimdiki çocuklar harika – Evet, benim çocuğum da, yaşıtları gibi, gayet akıllı bir çocuk. Öğrenmeye meraklı, harfleri tanıyor, okumayı muhtemelen kısa sürede çözecek. Ancak bütüüüüün uzmanların söylediği şu ki: buna hazır olmayan çocuklar akademik olarak değil, belki fiziksel olarak da değil, ancak DUYGUSAL olarak geri kalacaklar. Ki birçok ebeveyni endişelendiren de bu. Yoksa okuma yazmayı üç ay önce öğrenmiş, beş ay sonra öğrenmiş, kimsenin derdi değil. Benim değil en azından.

Müfredat değişecek zaten – Eh, bi zahmet değişsin. Bugün Mayıs’ın 21’i. 1 Haziran’da e-kayıtlar başlıyor. Eylül’de de okul açılacak. Bundan üç ay sonra muhtemelen yepyeni, bomba gibi (!) bir müfredatla, bize verilen gözdağları (Bkz: Biz hesabı alalım), yaşatılan uykusuzluklar yanımıza kar kalmış bir şekilde yeni okul hayatımıza başlayacağız.

Sonuç olarak, biz istemeye istemeye birinci sınıfa başlayacağız gibi görünüyor. İşin olumlu (!) tarafından bakmaya çalışıyor ve Deniz’in gideceği devlet okulunda da 2007’liler için ayrı sınıf oluşturulacağını, Deniz’in de o sınıfta olacağını umuyorum. (Ancak umut fakirin ekmeği: Çıkacak olan yönetmelikte acaba bir açık kapı bırakılır mı ümidimi korumaya da devam ediyorum)

Kısacası, biz ebeveynlere bu belirsizliği yaşatanlara, bizi günlerdir uykusuz bırakanlara, kafamızı soru işaretleriyle dolduranlara hakkımı helal etmemeye devam ediyorum. Ancak çocuğum anasınıfına da gitse, ilkokul bire de başlasa, yarın sistem yine değişse ve üniversiteye almaya da kalksalar ben de çocuğumla beraber okula gidecek, çocuğumu kurban ver-me-ye-ce-ğim.

122 yorum

 1. beraber gidemeyen ne yapacak? 🙁 ya ben çalışmaya başlarsam ne yapacağım? hiç çalışamayacak mıyım? çok mutsuzum. lanet olsun bu saçmalıkları çıkartanlara!

  • ay hakikaten ya, çocuklar okula başlayınca bizde işlerimize son verelim de yakından takip edelim bari. ne güzel sistem gerçekten. bence bunun altında yatan başka şeyler var işte bak mesela hemen kadın kısmısı çalışma hayatından çekilmeye hazır!?!!

   • Benim “çocuğumla okula gideceğim” demem, onunla fiziksel olarak sıraya oturacağım anlamından çok, eğitim sürecinde aktif olarak yer alacağım anlamında. Zaten müdahil olmak istiyordum, daha da olacağım. Okul aile birliğine girmek gibi, devlet okuluna göndereceğim için dışarıdan etkinliklerle desteklemek gibi. Çalışıyor olmak bunlara engel değil, olmamalı. Çalışsaydım da bir şekilde bunları yapmaya uğraşırdım diye düşünüyorum, ancak programım el vermiyor olsaydı o zaman özel okulu sırf bu yüzden tercih edebilirdim. Fakat yine de elimden geldiğince aktif olmaya çalışırdım.

    Bu, anne (ve babanın) çalışıyor olup olmamasından bağımsız bir şey bence.

    • o kadar kolay olmuyor ki Elif. 🙁 maalesef uzakta çalışıyor oluyorsun mesela, sürekli takip etmedikçe insanlar da uzaklaşıyor aktif olamıyorsun. çalışan bi arkadaşım var 3 çocuklu ve daha dün bundan bahsettik. okulda hiç aktif olamadım iş yüzünden, hep sonradan haberdar olabildim çok mutsuzum diyordu. ben de elimden geldiğince (çalışıyor olursam tabii) konuya hakim olmaya çalışıcam ama gerçekten zor olacak gibi geliyor.

     hayırlısı artık bakalım…

     • Yok, haklısın, katılıyorum. Benim tam zamanlı çalışma hayatına geri dönmeme sebeplerimden biri bu zaten. Ve çalılıyor olsaydım büyük ihtimalle özel okulu tercih ederdim, bu yüzden.

      • 12.000 TL’den açtılar kapıyı. göndermeyi düşündüğümüz pilot okul ilk 4 sınıfı bir başka okula veriyormuş. tüm seçeneklerimiz iptal.Eylüle az kaldı. çıldırmamak işten değil.

 2. İte kaka neredeyse zorla okullu olacak minikler. Allah onlara da ailelere de kolaylık versin. Bu arada herşeye rağmen devlet okulundan cayıp özel okula meyletmemenizi de hoşnutlukla izliyorum.

 3. Yıkıldım Elif tek dayanağım sendin kızımı bu sene anaokuluna yollamamakta.Benim kızım 2008 şubat doğumlu bu sene değil ama seneye okula başlayacak dolayısıyla bu sene anaokuluna gitmesi, gerekiyor oysa biz tüm planlarımızı bu yılda gittiği kreşe devam etmesi yönünde kurmuştuk.Eşimde bende çok kararlıyız(kararlıydık) seneye ilkokula başlatmamaya çünkü sınıfın en küçüklerinden olacak 67 ayla.Şu uzman pedagog psikolog olayını açarmısın biraz bu rapor mental retardasyon raporu gibi bişey değildir dimi???sadece duygusal olarak hazır olamamaktan bahsediyorlarsa alınabilir diye düşünüyorum.

 4. neden bir türlü ilerleyemediğimizi sorup duruyoruz ya, cevabı basit. eğitim sistemi yıllardır yap-boz, o sistem değil, bu sistem mantığı ile gidiyor. ve bir türlü doğru bir sistem bulunamıyor. özel okul, devlet okulu, başlangıç yaşı, okul sınavları …her konuda olduğu gibi eğitim sisteminde de bir geleneğimiz ve devamlılığımız yok…
  Bu konudaki çabanızın olumsuz sonuçlanmasına üzüldüm. Kafanızdaki soru işaretleri ve belirsizliklere sonuna kadar hak veriyorum… yenilik güzel bir şey ama eğitim tutarlılık ve sağlamlık ister…küçücük çocukları ve kaygılı velileri ie bu sistemin ne kadar başarılı olacağı konusunda şüphelerim var. Size sabır ve bol şanslar diliyorum….

 5. en güncel bilgileri senden alıyoruz, teşekkür ediyorum….

 6. elif hanım.. ben 78 liyim.. ne zman başlayan bir uygulama olduğunu bilmiyorum ama 83 yılında 5 yaşında ki çocukları ilkokul birinci sınıfa alıyorlardı.. (ertesi sene bu uygulama kaldırıldı) bende 5 yasında “64 aylık” okula başladım.. çünkü evimizin karşısında bir ilkokul vardı. ben hep o okulda ki çocukları tenefüste gördügüm için sürekli oyun oynadıklarını düşünerek okula gideceğim diye tutturdum.. 4 yaşında okumayı öğrenmiş olmamdan dolayıda ailem beni 5 yaşında ilkokula kayıt ettirmekte sakınca görmedi sanıyorum.. peki ne mi yaşadım.. ilkokulun iki senesini çok çok çok az anı haricinde hatırlamıyorum.. hani etkilenecek olanlar fiziksel yada akademik olarak değil duygusal olarak etkilenecek demiş ya uzmanlar aynen öyle bende içine kapanık, çekimser, utangaç (ama sadece okul içerisinde) bi çocuk oldum.. akademik olarak bi etki olmadi evet okumayı zaten biliyordum.. matematikte sınıfın en iyisiyidim.. fiziksel olarakda bi zorluk yaşadığımı sanmıyorum.. ama okul hayatım hep sorunlu geçti.. ancak lisede kendime gelebildim.. ki şunuda sölemeliyim sınıfımız sadece 78 lilerden oluşuyordu.. aynı yaş grubundandık yani.. bunlar benim kendi kendime gördüğüm etkiler.. şu an 67 yaşında ki babama sorsanız hayatınızda ki en büyük hata neydi diye.. kızımı 5 yaşında okula vermekti der…

 7. Benim kızım 2007 Mart doğumlu. Yani sınıfın en küçüklerinden olacak. 5 yaşında okula başlamış, hiçbir avantajını görmemiş biri olarak bana bunu kızımla tekrar yaşattıkları için hakkımı kesinlikle helal etmeyeceğim. Böyle bir zorlama bırakın demokratik bir ülkede diktatör rejimlerde bile görülmemiştir.

  • Aynısını Derin’de yaşayacağız. Mart’da doğdu, sınıfın en büyüklerinden olacak derken en küçüğü olacak.

   Of ki ne of!

   • kızımda mart 2008 doğumlu 2013 eylül itibari ile 66 ay 19 günlük olarak başlıyacak ve şu anda acayip kararsızım kendi başlıyacağı okulun anasınıfına mı gitsin yoksa 1 yıldır alıştığı öğretmenine arkadaşlarıyla beraber devam ettiği kreşinemi gitsin çünkü kreşe bile çok zor alıştı inanın

   • Elif, Derin’e kadar geri adım atıalacak diye umut etmiyor değilim ben açıkçası

    İmge 31 Mart doğumlu, Derin kaçıydı ?

 8. Benim henuz boyle bir kaygim yok. Tugra daha 3 yasina bile gelmedi. Ama en az sizin kadar sinirleniyorum ve panikliyorum. cocuk sahibi olmasam da ayni seyi hissederdim buyuk ihtimalle. Cunku olay sistemin hazir olmamasi, belirsizligin de otesinde cocuklarin tamamen siyasi kararlarin kurbani oluyor olmasi. Her sene universite sinav sistemin degistigi, bu sefer oldu bir daha degismeyecek denilip tekrar degistigi bir ulkede yasiyoruz. Ustelik bu sefer denekler universite cagina gelmis gencler degil daha ufacik cocuklar.Bu yeni birsey degil evet, ama 2012 senesine geldik, bu ulkede birseyler degissin artik da biz de umut dolalim.

 9. Bir anne olarak beni baska bir ülkenin baska bir sisteminde bile etkileyen kaygilandiran bir yazi okudum.Egitim hayatimi türkiyede gecirdim ve master icin geldigim almanyada evlendim , bir kizim var ve 3 ay öncesine kadar kesinlikle türkiyeye dönme kararindaydim ama simdi VAZGECTiM…
  Tüm yazdiklariniz ve hisleriniz bir anne olark beni buralardan etkilemekte dogru baska ülkelerde örn.Almanya bu sistemde ama bunun bir alt yapisi var oturmus 50 yillik bir sistem bizde dünden bugüne alinan kararlar var o okullarin ne koridoru ne siniflari ne siralari buna elverisli degil bende 2 yil ögretmenlik yaptim Türkiyede iyi biliyorum…. Ve birde cok merak ediyorum o kadar sosyal pedegog varmi bizde birde bu acilacak yeni alt siniflara ögretmen ihtiyaci nasil karsilanacak yoksa yine ÜCRETLi ögretmenlikle mi halledilecek yoksa menopozu gelmis yada ostropozlukla ise yaramazligi ayir edemeyen emekli olmasi gereken insanlarin elinde heba mi edilecek bir yeni kusak…
  Türkiyede darbe yokmus hih güleyim her 3 yilda bir cikarilan egitim yasasiyla gelecek zaten mahvedilmekte darbeye ne gerek var…

 10. Merhaba;
  oğlum 2007 Temmuz doğumlu olduğu için yırttım diye düşünüyordummmmm ki yazındaki bir cümle bunalıma soktu beni: oğlum bu sene anasınıfına gidecek ama seneye gene bu yumuşatılmış müfredatla anasıfını bi dahamı okuyacak??
  oyyyyyyyyy:(:(

  • Sanmıyorum. Daha doğrusu öyle olmayacağını umuyorum. Bu “ayrıcalık” bu sene başlayacak olan 2006 ve 2007’liler için geçerli olsa gerek. Seneye biraz olsun oturacaktır sistem. Sanırım. Umarım.

 11. Aslında Elif senin durumunda çözümsüz değil.Oğlunu birinci sınıfa kaydettir.2 gün gitsin sonra yollama.Biliyorsun yeni düzenlemeye göre devamsızlık da zinhar yasak (o arada özelde anasıfına devam eder) kendiliğinden sınıfta kalır:) Zihni sinir gibi olduk valla daha ne şahane çözümler çıkar bizden:)

  • yok onun da cezası var. göndermediğin gün başına 15 TL+500 TL diyorlar.

  • özel okulda anasınfıına gitsin,devlet okulunda ilköğretime kayıtlı kalsın diye birşey yok.e-okul sistemi tek.ya o ya o olmak zorunda yani.özel okul, e-okuldan nakil yapıyor özel okula.cezayı ödeseniz bu sefer seneye 2. sınfa alıyorlarmış!cezaya ceza ile karşılık veriyorlar yani.

 12. ben en çok çocukların güvenliğinden endişe ediyorum,okulların fiziki şartları konusunda bir hazırlıkları olduğuna inanmıyorum.ortada daha hesabı verilmemiş efe boz yavrumuz varken…
  diğer büyük sorun 2006 kasım doğumlu ikizlerim bütün sınavlara 1,5 kat daha fazla çocukla beraber girecek,bunu yapmaya kimsenin hakkı olamaz.

 13. Ben Amerika’da yasiyorum. Evet 5 yasinda anasibfina ( kindegarten) basliyorlar. Yavas yavas okuma yazmayla tanisiyorlar ama kesinlikle 1.sinif mufredati degil.

 14. keşke ankara’ya gidebilsen elif. MEBığına girip çıkan pedagog sayısını bilsen keşke.

  Birinci ağızdan duyduğumu söylüyorum beyin takımının mesai kavramları bitmiş durumda. 24 saat buna odaklı yaşıyorlar. (Elbette böyle olacak dediğini duyar gibiyim )

  “60 ay ile 72 ay arasında tam olarak kaç ayda başlamalı”ya dair günlerce beyin fırtınası yapılmış.

  senin kaygılarını çok iyi anlıyorum. “deniz akıllı bir çocuk halleder” demiyorum sana. tüm çocuklar için ve biz veliler çok güzel günler bekliyor hepimizi. sistem çok kısa sürede oturacak ve özel okulların sermayelerine sermaye katmaktan kurtulup normallleşeceğiz.

  hislerime değil bilgilerime dayandığımı bir daha belirtmek isterim. .-)

  • Hocaanem, bilginize dayanarak soruyorum. Türkiye’de pedagoji bölümü vr mı? Bu bölümden mezun olan ve çalışmakta olan kaç pedagog var?

   Benim bildiğim halihazırda pedagoji bölümü yok Türkiye’deki üniversitelerde. Bu “beyin takımı” hangi ülkelerden gelmiş acaba?

   • efenim maşallah hakikaten çok bilmişsiniz. sizinle konuşurken beni araştırmaya sevk ediyorsunuz.

    evet. lisans düzeyinde pedogog yetiştirmiyormuşuz. master seviyesinde yetiştiriyormuşuz. üşenmedim sordum 🙂

    yani eğitim fakültesi mezunları ilgili bölümde yükselirse pedagog oluyorlarmış

  • Aklıma gelmişken Hocam: Tweetter’da bu sistem ilk çıktığında “Kuran Bilgisi ve Hz. Muhammed’in Hayatı” dersleri seçmeli olacak, üstelik de benim gibi İlahiyatçılar verecek bu dersleri demiştiniz.

   Henüz bu lafınızın üzerinden 1 ay geçmedi o derslerin “zorunlu” seçmeli olduğu, üstelik de öğretmen açığı nedneiyle bırakın ilahiyatçıları formasyon eğitimi dahi almamış lise mezunlarının (imam-hatip) bu dersleri vermek üzere okullara atandıkları ortaya çıktı.

   Bilgilerinizi kimden alıyorsunuz bilmiyorum ama, pek güvenilir bir kaynak gibi gelmedi bana?

   • kaynağım çok gizli yemin billah söylemem 🙂

    kim olacak yaw. bakanlıktaki herhangi biri bu koşuşturmacaya tanık olabilir değil mi?

    ayrıca maşallah ne hafıza var. tebriklerimi takdirlerimi sunarım. hiç bir şeyi de unutmuyorsunuz

    zorunlu ders meselesine bir link alabilir miyim lütfen. ben aradım bulamadım da

    • Buyrun Hocam:
     Ankara’dan bir link: http://haber.gazetevatan.com/zorunlu-secmeli-ders/446572/1/Haber

     İstanbul’dan bir link: http://www.annekaz.com/2012/04/asagidaki-secmeli-derslerden-birini-seciniz/

     Ayrıca yüksek lisanslı psikologların gece gündüz yeni eğitim sistemi için çalışıyor oldukları bilgisini de memnuniyetle karşıladım.

    • efenim linki buldum. şu herhalde http://www.gelecekicin.com/secmeli-kuran-dersi-zorunlu-oldu.html

     kaynağını bilemedim birçok site copy-paste yapmış

     başlık “kuran dersi zorunlu oldu” şeklinde. tabi bu bir yanlış anlamaya neden oluyor. ama içeriği okursak bambaşka bir şey anlatılıyor.

     ben bir ilahiyatçı olarak bu derslerin kesinlikle zorunlu olmasını istemem. hatta din dersini bile istemeyen ailelerin nüfus kağıdının din hanesindeki “islam” ibaresini kaldırarak bu dersten muaf olduklarını öğrendim malum yetkiliden.

     • Hocam, linkleri yolladım size de “Yorumunuz denetim için bekliyor” ibaresi var. Sanırım bir şekilde linki kabul etmedi.

      Bir tanesi bir blogcu anne olan Anne Kaz’ın çocuğunun okulundan gönderilmiş bir form. Kendisi fotoğrafını çekip koymuş. İstanbul’dan bir okul.

      Dİğeri de GAzete VAtan’ın Ankara’da bir okuldan elde ettiği formlara ilişkin bir haberiydi.

      Zaten sizinle konuyu tartıştığımız zamanlarda da tecrübeli eğitimciler bu tür “seçmeli” derslerin sonunda hep “zorunlu seçmeli” hale geldikleri yönünde idi. Ama siz öyle olmayacağına inandığınızı söylemiştiniz. Gelgelelim sizin iyi niyetinizden tam ters yönünde bir sonuç çıktı.

      Ben deneyimli eğitimcilerin deneyimlerine güvenme taraftarıyım. Eğitim fakültesinin fizik bölümünden mezun olmuş bir adam 2 sene yüksek lisans yaptı diye pedagog sayılıp da tecrübelilerin önünde değerlendirilmemeli bence önce fikir alınacaksa ilköğretim ve lise hocalarından fikir alınmalı. Yoksa o pedagoglar daha çok sabahlara kadar beyin fırtınası yaparlar.

      • bu iki linkten de böyle bir sonuç çıkmıyor ki!

       telaşa mahal yok efem.

       • Nasıl çıkmıyor? Ayrıntılı anlatmışlar. “Bu dersi istemiyorum” seçeneği yok. 3 ders koymuşlar, bunlardan birini seçeceksin demişler. “Kararsızım” seçeneğini işaretlersen de biz senin adına karar veririz demişler.

        Hocam şüpheye düşürmeyin beni. Okuduğumu anlayamıyor muyum ben yani?

        • yav altı üstü bir anket çalışması bu. hiç bir bağlayıcılığı yok onu demeye çalışıyorum.

         duyan da MEB genelge yayınladı zanneder 🙂

  • yok cnm siz buradaki aradaşlarla mücadele edemessiniz bu arkadaşlar sistemden çok hükümete takık bende söylemesi ( herkezi kasttetmiş gibi oldum belki bir kısmı demeliydim ) ne yapsan beğendiremessin bir takım zihniyetteki insanlara sinirimden oh iyi oldu diyesim geliyor ki gerçektende ifkrim ve inancım iyi olduğu yönünde…..

   • yok yok. öyle bir niyeti yok kimsenin bence. muhalefet iyidir. yönetimi zorlar. hataları azaltır. yeter ki bilinçli muhalefet olsun.

    biz anneler iyi anlaşacağız ki, evlatlarımız da iyi anlaşsın. biz oturup konuşabileceğiz ki yarının idarecileri olan evlatlarımız da güzel ülkemi konuşarak anlaşarak yön-etsin.

    herkes konumunun gereğini yapacak. Elif konumunun gereğini yapıyor. o bir anne. endişelerini dillendirior. iş işten geçmeden diyeceklerini diyor. önemli olan da bu bence.

    sürece katılma, fikir belirtme, sonra da şöyle olaydı böyle olaydı diye ahlan.

    yok öyle yağma.

    Blogcu Anne böyle yapmıyor. yaşam tarzlarımız o kadar uzak ki birbirinden. ama ikimiz de mutlu çocuk yetiştirme paydasında birleşiyoruz.

    o yüzden yorumlarıma pek cvp yazmasa da ben seviyorum bu kadını. Allah da sevsin istiyorum. ki seviyordur.

    • Merve, yazılan her yoruma yanıt veremiyorum, sadece ve sadece yetişemediğimden. Ancak hepsini mutlaka okuyorum.

     Burada tartışabildiğimiz için çok mutluyum. Her ne kadar bu değişiklikler siyasi olsa da ben mümkün olduğunca siyaseti bu platformdan uzak tutmaya çalışıyorum. Sen de bunu çok başarıyla yapıyorsun, herkes yapamıyor, belki de yapmak istemiyor.

     Burayı takip eden insanların çok farklı hayat tarzları var. Ve dediğin gibi, hepimiz çocuk yetiştirme paydasında birleşiyoruz. İşte bunu yapabildiğimiz ölçüde mutlu oluyorum ben, ve sanırım buradaki herkes 😉

   • Özlem hanım, hükümete takık olalım ya da olmayalım, çocuklarımızı bu sisteme kurban vermek durumunda kalmaktan dolayı içimiz yanıyor.. Siz de sırf bu “zihniyette” olduğumuz için içinizden oh olsun diyorsunuz ya BRAVO size…

    Bilmem çocuğunuz var mı? Varsa bile onunla ilgili “herhangi” bir konuda bizim gibi düşünseydiniz biz de karşınıza geçip “bunlar zaten hiçbirşeyi beğenmeyen hükümet düşmanları, beter olun oh canıma değsin” deseydi bilmem ne hissederdiniz? ki biz TERSİNİ BİLE DÜŞÜNÜYOR OLSAK onu bile demez, ortada yetişkinlerin kavgasında heba olan çocuğunuz(BİR MİNİK CAN) için yine de en iyisini dilerdik…

    LÜTFEN BİRAZ EMPATİ….. ANNE EMPATİSİ…. KADIN EMPATİSİ…

   • Özlem Hanım,
    Hocaanne ile olan tartışmamın altına yorum yaptığınız için, yorumunuzu üzerme alınarak cevap vermek istiyorum: Ben de 2 senedir blog yazıyorum. Zahmet edip gidip bakarsanız göreceksiniz ki hükümet karşıtı 1 tek yazım bile yok.
    Hocaanne ile olan yazışmalarımda da hükümete yönelik en küçük bir eleştirim olmadı.
    Acaba sisteme yönelik her türlü eleştiri neden hükümete yapımış gibi algılanıyor?
    Kaldı ki hükümete yönelik eleştiri yapmak da herkesin hakkı ama anne-çocuk sorunlarının tartışıldığı platformlar yeri değildir diye şahsen ben özellikle dikkat ediyorum.
    Şimdi ben bu yeni eğitim sistemini beğenmedim, beğenmeme nedenlerimi de bir bir açıklıyorum, bu sistemiz orla dayatmaya çalışanlara da (hükümet yetkilisi de olsa, teknokrat da olsa, bürokrat da olsa, devlet memuru da olsa) bu tepkimi ifade ediyorum.
    Sizi rahatsız eden tam olarak nedir acaba? Susmamı ve kabullenmemi mi tercih ederdiniz?

  • Merve hanım,
   Bilakis özel okulların sermayelerine sermaye katılmaya başlandı, düşünmeyenler bile şu an son sürat özel okul araştırıyor.

   Öncelikle velilerin, sonra da eğitimcilerin inanmadığı bir sistemin nasıl başarılı olmasını bekliyorsunuz. Zaten bu zorlama genelge de kimse MEB e inanıp çocuğunu erken başlatmayacağı için çıkmadı mı ? Veliyi, eğitimciyi ikna etmek yerine okul öncesini tercih eden velileri zorlamak niye ? Eğer amaç iyi eğitimse çocuğunu hiç okul öncesine göndermeyen velilerle uğraşacağın lütfen. Kız çocukların okula devamını sağlamaya çalışın. Eğitime gönül veren çocuğunu en iyi şartlarda yetiştirmek için dididen velilere parmak sallanmasın lütfen.

   • aynen katılıyorum Sinem Hanım
    Bu arada haberi olan var mı, çocuk yaşta çocuğunu okuldan alıp evlendiren veliye HESAP SORULUYOR MU?

  • BU NE İYİMSERLİK BÖYLE TAKDİR ETTİM VALLA KEŞKE SİZİN GİBİ OLABİLSEYDİM…..

 15. mervesefa ya aynen katılıyorum.neden bu yasayı çıkaranların hem hain(çünki gelicek nesli böylesine heba edicekse sizin dediğiniz gibi)hem kara cahil olduğuna kendinizi inandırdınız ve bu kadar negatif olup kendinizi yıprattınız bilmem?

  • Bana sormadıkları için!

   Benim çocuğumun geleceği hakkında karar verirken öğretmenlere, eğitimcilere, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarına sormayan, danışmayan; eleştirilere kulak tıkayıp “bunlar bizim yapmak istediklerimiz anlayamayan sistem karşıtları” diyip ebeveynleri yaftalayan; AVM inşa ederken bile altyapı çalışması yapılırken, yeni bir eğitim sistemi inşa ederken hiçbir altyapı çalışması yapmayıp, sistemi bir oldu bitti ile getirip sonra da “sistemi çalıştırmak için gecemiz gündüzümüz birbirine karıştı” diyip de kendini acındıran; 5 yaşındaki çocuğumun tenefüslerde gözetimsiz nasıl okulda eğitim alacağını bile bana açıklamayı çok görüp “ben bilirim, sen analamzsın” diyen herhangi bir zihniyet, siyasi ve dünya görüşü ne olursa olsun benim gözümde haindir, üstelik de kara cahildir!

  • Hain ve kara cahil kelimelerini benim yazımdan çıkardığınızı sanmıyorum? Ancak bu huzursuzluğu bana yaşatanların her şeyden önce umarsız olduğunu düşünüyorum, evet. Bizzat Milli Eğitim Bakanı “Velilerden hesap soracağız” deme cüretini gösterebilmiştir. Benim çocuğumu eğitmekten sorumlu bir bakanın, bana, o çocuğun velisine, üstelik de sanki ben onu keyfimden ya da evlendirmek üzere okula göndermiyormuşum gibi hesap sorabilme cüretini göstermesi bile bu huzursuzluğu yaşamam için yeterli bir sebep diye düşünüyorum. Velilere danışılmadan, STK’ların görüşü alınmadan, eğitimcilerin önerilerine kulak asılmadan bu değişikliklerin yapılmış olmasına girmiyorum bile.

 16. kızım daha 2 yaşında ama şimdiden bunları okuyup moralim bozuluyor. niye ikide bir tüm yasalar tüm herşey değişiveriyor. yatıyoruz kalkıyoruz, sistem değişmiş. her devlet adamı başka sistem getiriyor. eğitim sistemiyle neden bu kadar oynanıyor anlamıyorum. başka şeylerle uğraşsalar ya. of valla ya

 17. _cereninannesi_

  Heba ettiniz sinirlerimiz yeminle. Benim kızım daha 17 aylık ama ben bile endişe ile buradan takip ediyorum olanları. Eşime anlattığımda o da kızdı. Hele ki gün başına 15 TL + 500 TL yi duyunca “ne yapıyor bunlar yahu” dedi. Benim kızım o zamana ne olur bilmiyorum ama ben inanılmaz sinirli ve gerginim bu konuda.

 18. tek umudum sizdiniz. bi şekilde bu işten çocuklarımızı sıyıracağımıza öyle emindim ki…. ama şimdi istemeye istemeye göndereceğiniz dediniz yaa bende film koptu. tutunacak dalım da kalmadı, umudum da 🙁

 19. elif hanım.. ben 78 liyim.. ne zman başlayan bir uygulama olduğunu bilmiyorum ama 83 yılında 5 yaşında ki çocukları ilkokul birinci sınıfa alıyorlardı.. (ertesi sene bu uygulama kaldırıldı) bende 5 yasında “64 aylık” okula başladım.. çünkü evimizin karşısında bir ilkokul vardı. ben hep o okulda ki çocukları tenefüste gördügüm için sürekli oyun oynadıklarını düşünerek okula gideceğim diye tutturdum.. 4 yaşında okumayı öğrenmiş olmamdan dolayıda ailem beni 5 yaşında ilkokula kayıt ettirmekte sakınca görmedi sanıyorum.. peki ne mi yaşadım.. ilkokulun iki senesini çok çok çok az anı haricinde hatırlamıyorum.. hani etkilenecek olanlar fiziksel yada akademik olarak değil duygusal olarak etkilenecek demiş ya uzmanlar aynen öyle bende içine kapanık, çekimser, utangaç (ama sadece okul içerisinde) bi çocuk oldum.. akademik olarak bi etki olmadi evet okumayı zaten biliyordum.. matematikte sınıfın en iyisiyidim.. fiziksel olarakda bi zorluk yaşadığımı sanmıyorum.. ama okul hayatım hep sorunlu geçti.. ancak lisede kendime gelebildim.. ki şunuda sölemeliyim sınıfımız sadece 78 lilerden oluşuyordu.. aynı yaş grubundandık yani.. bunlar benim kendi kendime gördüğüm etkiler.. şu an 67 yaşında ki babama sorsanız hayatınızda ki en büyük hata neydi diye.. kızımı 5 yaşında okula vermekti der…

 20. inanmazsınız belki ama bebek planımızı sırf şu 66 ay olayı yüzünden bi kaç ay sonrasına attık ki en azından nisan mayıs doğumlu olsun diye 🙂

  • Gayet de inanırım. Geçenlerde böyle bir öneride bulundum, şaka yollu, ama gerçek!

 21. ata'nın annesi

  yazık, bunca çocuğu okuldan ,öğretmenden soğutup geleceklerini karartacaklar,basiretsizler……

 22. kanunda eylül ayı itibari ile 60 ayını dolduran çocukların okula başlaması mecburi iken genelge ile 60-66 ayı veli isteğine bırakıp 66-72 ayı zorunlu yapmak yasal mı diye araştırmak lazım son ümidim bu kaldı

 23. evet elif maalesef çocuklarımız bakan zoruyla 1 e başlayacak. benim okulumun ,eşimin okulunun ve oğlumun gittiği özel okulun müdürleri ile görüşmelerimde bunun kaçarı olmadığını söylediler. müfredatın yumuşatılması tek avuntum. :((( başlıyorlar 1 e ….

 24. elifle ilgili degil zaten soylediklerim aynı şekilde fikir olarak hiç uyuşmasakta anne olarak yazıklarını bende takip ediyorum ki anneliğimizde hiç benzeşmiyor .. belki biraz sivri çıkmış olabilirim sadece daha yapıcı yaklaşabiliriz diye düşünüyorum üzülüyorum hepsi bu :((

  • Özlem Hanım, sizi ne üzüyor acaba?

   Ben şahsım adına yapıcı eleştiride bulunmaya çalışıyorum. Bakın çekincelerimi ve “yapıcı” önerilerimi sıralayayım:

   “Okul öncesi eğitim” zorunlu eğitim kapsamına alınsın ya da mutlaka 5 yaşında ilköğretim başlayacaksa hiç değilse okulların fiziki koşulları ve müfredatın değişmesi ve ayrıca 5 yaş gurubuna eğitim verecek öğretmenlere yeterli meslek içi eğitim ve formasyon verilmesi için bir geçiş süreci tanınsın istiyorum.

   İslam dini yaygın eğitim içinde öğretilip de Kuran bilgisi karne notu ile puanlanmasın istiyorum.
   Kuran dersi sırasında çocuklarımızın başlarını kapamalarının ve haremlik-selamlık oturmalarının istenip istenmeyeceğini öğrenmek istiyorum. İki saat Kuran bilgisi, 1 saat Peygamberimizin Hayatı ve üzerine de yürülükteki zorunlu 2 saatlik Din Dersi ve Ahlak Bilgisi olmak üzere ilkokul çağındaki çocuğumun haftada 5 saat din dersi almasının mantığının bana açıklanmasını istiyorum. Bu konuda da önerim var: Bu seçimlik dersler sınavsız ve kredisiz olsun. Diğer derslerin saatlerinden çalmasın, fazladan ders olsun.

   9 yaşındaki çocuklar meslek eğitimi için yönlendirilmesin istiyorum. 9 yaşındaki çocuğa hangi mantıkla “seçim hakkı” tanındığı kamuoyuna açıklansın istiyorum. 9 yaşındaki çocuğa tanınan seçim hakkı arasında sadece “meslek okulları” “imam hatip liseleri” ve “düz liseler” olacakmış. Eğitim kalitesi tartışmasız olan “fen liseleri” ile yabancı dilde eğitim veren “anadolu liseleri” hangi kapsama alındı ve bunun sonucunda eğitim kalitelerinde düşüş olacak mı, olmayacak mı tartışılsın istiyoum.

   “Uzaktan eğitim” adı altında sanayi bölgelerine çocuk işçi sağlanmaya çalışılmasın istiyorum. Sigortalı olarak çalışmak için asgari yaş 15 ise, bütün çocukların 15 yaşına kadar zorunlu olarak fiziken “okulda” bulunmasını istiyorum.

   18 yaşına kadar zorunlu eğitimin mantığı da bir daha tartışılsın istiyorum. 17 yaşında bir çocuk kendi rızası ile evlebilir ve evli bir çocuğun hamile olarak okula gelmesi, okulda çocuğunu emzirmek istemesi gibi durumlarda neler yapılacak, bunlar önceden belirlensin, kamuoyu ile paylaşılsın istiyorum.

   Sİz tam olarak hangisine üzülüyorsunuz?

   • Milli Eğitim Bakanının bir konuşmasında Kuran dersinde örtünme ve haremlik-selamlık gibi bir durumun olmayacağını dinlemiştim. “Onlar küçücük çocuklar, ne haremi, ne selamı, ne örtünmesi? yok öyle bir şey tabii ki de” demişti kendileri. onun dışında sorularınız çok özetleyici olmuş, ben de çok merak ediyorum, özellikle de Anadolu ve fen liseleri kısmını.

  • Özlem Hanım, şu yazıyı okuyunca aklıma siz geldiniz. Bakın bu yazının ilk yarısına canı gönülden katılıyorum. Milli Eğitim Bakanı’nı da bu yöndeki görüşleri için tebrik ediyorum. Kendisi ile tamamen paralel düşünüyoruz, ümitlerimiz de aynı yönde.

   Fakat yazının, yani Milli Eğitim Bakanı’nın konuşmasının ikinci yarısına kesinlikle katılmıyorum. Eğitim sisteminin geneli için bu kadar düzgün ve tutarlı düşünen bir insanın 4+4+4 sisteminin eksilerini ve uygulamaya girişindeki bu aceleci tavrın getireceği olumsuz sounçları nasıl olup da görmediğini anlayamıyorum.

   Bence konuşmasının ilk yarısı ile ikinci yarısı taban tabana zır, biribiri ile çelişiyor. Ben Bakan Bey’in konuşmasının ilk tarafına taraftarım ve görüldüğü gibi kendisini siyasi görüşü nedeniyle eleştiriyor filan da değilim:

   http://www.haberturk.com/gundem/haber/744726-bu-utanctan-ben-sorumluyum

 25. bakın bir de bizim hikayemize…koruyucu ailesi olduğumuz 27 mart 2007 doğumlu bir kızımız var…uzuuun hikayeyi kısaca özet geçeyim; 15 şubat 2012 de eşimi kaybettim yani kızım henüz babasının yasını tutuyor..(çünkü henüz biyolojik aile gerçeğini bilmiyor) kızımın psikoloğuyla planımız kızımın yas süreci bittiğinde, ki tahmini 6 ay, biyolojik gerçeği de öğrenecekti, tam öğrenmesi gereken yaşta…anasınıfında bu travmaları toparlayacak ve 1. sınıfa dingin başlayacaktı.şimdi 66 ay 3 günlükken 1. sınıfa başlayacak ve bu travmalarla…aklımı kaybetmek üzereyim…zaten velayeti bende olmadığı için göndermem öderim cezayı alırım raporu bilmem ne gibi şıklarım da yok…dün bir okulla görüştüm, velisi olamayacağımı bile söyledi müdür yardımcısı, uçacaktım adamın üzerine 🙁 dünyadan haberleri yok başlarından savsınlar yeter…bunun siyasetle falan ilgisi yok, ben kızımın canının yanmasıyla uğraşıyorum, ben bilmem büyükler bilir devri kapanalı çooook zaman oldu…bu arada 15 yıllık öğretmenim ve sistemin geleceğini az buçuk görüyorum, bizim çocuklarımız ilk 4’ü bitirmeden bu sistem değişir…

  • Selda Hanım, bir hukukçu olarak nacizane önerim kızınızı en kısa zamanda evlat edinmenizdir. Sizi ve kızınızı üzen daha başka sonuçların ortaya çıkmasını ancak bu şekilde önleyebilirsiniz.

   • keşke elimde olsa…çünkü aile onayı olmadan evlat edinme şansınız yok koruyucu aile sisteminde..zaten evlat edinme statüsünde olmayan çocuklar koruyucu aileye veriliyorlar…ayrıca çocuk evlat edinme statüsüne geçse o daha da tehlikeli, çünkü bu seferde sıradaki aileye veriliyor koruyucu aileye değil..bir yasa hazırlığı var bildiğim kadarıyla ama senelerdir hazırlığı var sadece 🙁

  • Ayrıca başınız sağ olsun. Sabırlar diliyorum.

  • Çok çok üzgünüm. Hele de yas döneminde böyle belirsizliklerle uğraşıyor olmanız çok yorucu olmalı. Çok üzgünüm.

  • Allah yardımcınız olsun, bizim durumumuz çok basit geldi birden…

 26. Falanca ülkede olsaydın: Ben İngiltere’de yaşamıyorum, Amerika’da da yaşamıyorum. Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye’deki eğitim sistemi halihazırda 5 yaşındaki çocuğu ilkokula almaya programlanmış olsaydı ben de böyle kafası kesilmiş tavuk gibi geziniyor olmazdım. Ya da bu geçiş uzun, derin bir araştırma sürecinden sonra, eğitimcilere, STK’lara, velilere danışılarak yapılmış olsaydı ben de bağrıma basardım. Ancak damdan düşercesine getirilen böyle bir sistem değişikliğinin ilkokula hazırlık yapmamış olan çocukları zorlayacağını düşünüyorum ŞİDDETLE KATILIYORUM !

 27. Ben de kızım Haziran 2007’li, Eylül’de 63 aylık olacak, anasınıfı ile devam ederiz diye düşünürken, gittiğim bir özel okulun rehberlik görüşmesinde, “bu çocuğu anasınıfına verirseniz, harcarsınız” yanıtıyla alt üst olmuş bir anneyim. Kimseyi dinlemeden, anasınıfına yazdırsam, ya sonra gerçekten sıkılırsa? İlkokul 1’e başlatsam, okul ile ilgili yaşayacağı her sıkıntıda, vicdan yaparsam ve kendisi de eğitim hayatından soğursa?

  • benim oglum da temmuz 2007″li.sizinle ayni endiseleri tasiyarak okuyorum yorumlari ama hala net bir cevabim yok elimde…ne yapacagiz???

 28. Geçenlerde abimin bu sisteme sınıfın büyüğü olarak dahil olacak oğlunun ne derece etkileneceğini konuşuyorduk, bu sene ilk defa ana sınıfına gitti. 2006 doğumlu. “Bu senesi gitti boşuna, yazık oldu, o zaten herşeyi biliyor” şeklinde yeni kurulmaya çalışan sistemin doğruluğunu savundu. Aman Allah’ım, duyduklarıma inanamadım. Abim gibi düşünenler çokmuş demek ki, sistem halen devam ediyor. Bu kişinin bir de en yakınlarımda olduğunu görünce tuhaf hissettim kendimi. Henüz 2 yaşına bile girmemiş olan oğlum için kaygılanırken abim doğru yaptıklarını iddia ediyor.

 29. Elif Hanım paylaşımlarınız için teşekkür ederim, yakından takip etmeme rağmen konu ile ilgili en hızlı haberleri sizden alıyorum. Duyduğum kadarıyla özel okul yöneticilerinin Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeleri vardı geçen hafta ailelerin, öğretmenlerin de çabalarıya durumu biraz daha yumuşatmaya çalışıyorlar. Benim de oğluşum Mart doğumlu bu sene anasınıfına gitmesi gerekiyor seneye 5,5 yaşında 1.sınıf 67.aya girdiği için sınıfının küçüğü olucak çevremdekiler okula başlatmam da hiçbir sakınca görmüyor eşim dahil ben daha şimdiden nasıl yapabilir miyiz diye korkuyorum, çalışan bir anneyim şu anda istediğimde anaokulundaki öğretmenini arıyorum durumunu soruyorum, o gün problemi varsa söylüyorum rahatım ama devlet okuluna gönderdiğimde böyle olmayacak okuma yazma öğrenmesin de geçtim, güvenliği için, sağlığı için (yemek yedi mi , tuvalete girince ellerini yıkadı mı, hastalanır mı ) endişelerim olucak. Çoook zor ….

 30. Benim kızımda ocak 2007 doğumlu, 2 senedir kreşe gidiyor. Bende çalışan bir anneyim. Devlet okuluna gönderirsem ve bu okul tam gün olursa saat 15:00 civarı okuldan çıkması gerekecek ve ben o saatte hala çalışıyor olacağımdan gidip alamayacağım çocuğumu. Bu noktada etüd merkezleri alternatif oluyor fakat çocuğumun sürekli oradan oraya gitmesini istemiyorum. Çocuğumun hem nitelikli bir eğitim almasını, hem dil öğrenmeye devam etmesini, hemde sosyalleşmesini istiyorum. Dİyelimki devlet okulu + Etüt le bu işi çözdük. Bu seferde hafta sonları o kurs senin bu kurs benim oradan oraya koşturacağız. Üstelik benim kızım malesef okula çok severek giden bir çocuk değil, evet gidince orada sorun çıkarmıyor ama her sabah “Anne bu gün okula gitmesem olmaz mı?” diye soruyor. Ben çocuğum evinde şimdi bile yeterli vakit geçiremediği için üzülüyorum. İşte tüm bu sebeplerden çocuğumuzu özel bir okula yazdıracağız(%90 ihtimalle) sistemle ilgili odtü görüş bildirmiş. Tamamıyla katılıyorum okumak isteyenler için link http://www.fedu.metu.edu.tr/web/documents/other/222sayilIlkogretimveEgitimKanunuHakkindaEgitimFakultesiIlkogretimBolumuGorusu_s1.pdf

 31. ARKADAŞLAR, FILDIR FILDIR ÖZEL OKUL ARAYAN ARKADAŞLAR, ÖZEL OKULLARINDA YAPACAĞI BİR ŞEY YOK ÇÜNKÜ ŞU ANDA EN BÜYÜK PROBLEM ”MÜFREDAT YOK”HENÜZ YAZILIYOR,BİTECEK,PİLOT BÖLGE BELİRLENECEK PİLOT BÖLGEDE UYGULANACAK OKUL ÖĞRETMENLERİNDEN MÜFREDATLA İLGİLİ GERİ BİLDİRİM OLACAK VE MÜFREDAT UYGULAMAYA BAŞLAYACAK KISACASI ŞU ANDA ÖZEL OKULLARIN BİLE ELİNDE BİR MÜFREDAT YOK YOK YOK…YANİ BOŞUNA OKUL ARAYIP YAZDIRIP PARANIZI ÇÖPE ATMAYIN.SEVGİLİ BLOGCU ANNE EN ÇOK SANA GÜVENİYORDUM YOLLAYACAKMISIN DENİZİ OKULA ŞİMDİ SEN NASIL YAPARSIN BUNU DİYE YAZMAK İSTİYORUM AMA ASLA SENİ SUÇLAMIYORUM SAKIN YANLIŞ ANLAMA SONUÇTA TERCİH MESELESİ YAPTIRMIYORLAR GİBİ DURUYOR SADECE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM) ARKADAŞLAR,SEVGİLİ ANNELER BEN ÇOCUKLARIMIZIN ÇOK AKILLI OLDUĞUNU OKUYUP YAZABİLECEKLERİNİ BİLİYORUM NASIL POPOLARINI SİLECEK,NASIL 40 DK SIRALARDA DİK OTURACAK DERS DİNLEYECEK 5-8 DK.ARASI OLAN DİKKATLERİNİ NASIL 40 DK.TUTACAKLAR VE HANGİ ÖĞRETMEN 40 DK.OKULA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE YAVRULARIMIZA DERS ANLATACAK BU ÖĞRETMENLER ŞARKI BİLECEKMİ ÇÜNKÜ BİZ HERŞEYİ ŞARKIYLA ÖDÜLLE ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUZ,SEVGİLİ ÖĞRETMENLERİMİZİHOLAYIP ZIPLAYABİLECEKLERİMİ BU SİNCAP VE KUZUCUKLARLA,HAYIR HAYIR HAYIR İNANMIYORUM VE BEN ÇOCUĞUMU OKULA YOLLAMIYORUM.

  • ben bir sınıf öğretmeni olarak şarkılar söyler oyunlar oynatır okulu sevdirir bir taraftan da öğretirim. seneye 1 okutacağım bir devlet okulunda tabi genç öğretmen olarak 4 + 4+ 4 ile norm fazlası olmazsam alacağım öğrenciler çok şanslı.:) etrafınızdan duyguğunuz çocukla iletişimi iyi sevecen hiç mi öğretmen yok ? duymadıysanız da araştırın. siz tedirgin ve güvensiz olursanız çocuk öğretmenine nasıl güvensin ??? bu arada popo silme vs işlerini bu yaşa kadar sizin öğretmeniz gerekirdi. bir sınıf öğretmeni bunu istese de yapamaz en az 30 kişilik sınıflarımız. yanlış anlamayın benim oğlum da bu sistemin zoruyla 1 e gideceklerden. çocuğumuzda eksik gördüğümüz tarafları 3 ayda kapatmaya çalışmalıyız. popo silme,tek başına merdiven çıkma,burun silme,düğme ve palto ilikleme… bunları öğretmen yapmayacağı için değil çocuğun yapması gerektiği için yapmalıyız. ben bütün enerjimi buna vereceğim. durum kaçınılmaz gözüküyor oğlumun kaydı hala anasınıfı haziran da otomatik 1 !!!! bunun şakası yok kendimizi kandırmayalım ve bu konuda destek olalım yavrucuklara… sizden ricam çocuğunuzun iyiliği için onun yanında öğretmenini eleştirmeyin ve özkan şenol un farkında mısınız kitabını okuyun anneler altın değerinde bilgiler edineceksiniz. umarım herşey çocuklarımız için çok güzel sonuçlanır…bundan 1 ay önce zehir zemberek yazılar yazıyorudum önceki yazıların yorumlarında bulabilirsiniz 🙂

   • Sayın Mertin annesi yazdığınız yazıyı içimi rahatlatmak için yazdığınızı düşünmek istiyorum.Arkadaşlarımın çoğu öğretmen neler yapabildiklerini yada yapamadıklarını endişelerini zaten görüyorum , paylaşıyoruz da onlarda çok zorlanacaklar farkındalar kuzucuklarla hoplayıp zıplayabileceklermi diye yazarken sevgili öğretmenlerimizinde bu endişelerle dolu olduklarını gördüğüm için yazdım yoksa tabiki eğitimcilerimizde kendilerinisisteme göre geliştirmek zorunda kalacaklar ve geliştireceklerde bunda hiç kuşkum yok fakat herkesin zamana ihtiyacı var bu zamanda iyi niyetimle bir yıl !!!!? bu kaos ortamında ben çocuğumu 1 yıl sonra göndermek istiyorum kanuna karşı çıkmıyorum sadece bu konuda bakanların çocuğunu okula göndermek konusunda velilerin isteğine bırakmalarını istiyorum.30 kişilik sınıflarda öğretmenler istesede popo silemez yazmışsınız bende bakanlardan zaman isterken tamda bu zorluklarla uğraşmayın diye uğraşıyorum zaten:)sizce ben herşeye bu kadar hassas yaklaşırken toplumumuzun geleceği için mücadele etmeye çalışırken poposunu silmeyi öğretememişmiyimdir hı? ne dersiniz?merak etmeyin ben birçok şeyin farkındayım çocuğumun yanında öğretmenleriyle ilgili asla kötü birşey konuşmuyorum uyardığınız için teşekkür ederim Kitap okumayı çok severim önerdiğiniz kitabı okumaya çalışacağım başka kitap önerilerinize açığım…. meslek hayatınızda başarılar diler miniğinizi öperim.

    • sevgili meltem,
     beni doğru anladığına inan sevindim 🙂 benim de amacım ve tek dileğim sistemin başını çekecek kuzularımızın harcanmaması… üzülmemesi… sizin bilinçli bir anne olduğunuzun farkındayım tabiki… çocuklarımızın eksikleri var olacak tabiki… mesela benim oğlum wc sonrası atleti dışarda geziyor. bel açık toplayabilse de uyarmak gerekiyor. umarım çocuklarımıza ilgili ,bilgili ,özverili ,meslektaşlarım düşer .umarım peşlerinden el sallarken acaba yerine gülünseme ile uğurlarız. özkan şenal seminerinde de severek katıldığım iyi bir çocuk psikoloğu ve eğitim uzmanı. seminer veriyor farklı şehirlerde kaçırmayın gelirse… sistem içinde bir öğretmen olarak ben de tedirginim kendi açımdan kuzuları mutlu ederek öğretebileceğimi söyleye bilirim. ama yaşını başını almış meslektaşlarımın sabrı ve takati yeter mi bilemiyorum. 🙁 kısacası haklısınız sizin dediklerinize tümüyle katılıyorum sular durulmadan çocuğumu yollamama hakkım tabiki olmalı.güzel miniğinizi öpüyor ,aydınlık bir gelecek ve güzel günler diliyorum…

 32. Evet o kadar çok eleştiri, yazılan yazılar hiçbir şey ifade etmiyor….

 33. Bu olayı protesto etmeyecek miyiz? Yürümeyecek miyiz? Birşeyler yapmalı…

  • ben varım

  • Bir bildiri hazırlama aşamasındayız. İmzaya açılacak. Sonrasında MEB’le görüşmek niyetimiz. Bakalım.

   • tam etütlü beslenmeli okulların önkayıtlarına sadece 1 hafta kaldı,haziran sonunda kayıtlar dahil herşey bitmiş olacak,bu körebenin ilk kurbanları için sadece 1 hafta kaldı.

   • Ankaraya kadar da gelirim,nereye giderseniz yine gelirim.

   • sonuna kadar destekliyoruz, mümkün olduğunca çok insana yaymak için elimizden geleni yapmalıyız.

 34. Göndermemek için elimden geleni yapacağım. Belki daha fazlasını.. Daha çişini söyleyemiyor oyuna dalıp altına kaçırıyor yahu. Adamı değil 40 dk. 5 dk. yerinde tutamıyoruz. Vah ki vah. Kurban etmeyeceğim çocuğumu bu sisteme.. Ben onun annesiyim annesi.. Bu duygu varken bizde feriştahı gelse çocuğumuzu zorla istemediğimiz birşeyi yaptıramaz.. Çok gerginim uykularım kaçıyor huzursuzum. Allahlarından bulsunlar diyorum. Çok kızgınım çook.

 35. ben bu kadar saçma sapan olaydan sonra, yazacak bir şey bulamıyorum bile. yazık bu çocuklara!

 36. “Yeni sistemle beraber öğrencilere; oyunla, resim ve müzik ağırlıklı derslerle okuma ve yazma öğretmeyi planlayan Bakanlık, minik öğrencilerin daha 5.5 yaşında not stresi yaşamalarının da önüne geçmeyi hedefliyor.”
  Gözlerim yaşardı, çok düşünceliler sağolsunlar.

 37. BU NE İYİMSERLİK BÖYLE TAKDİR ETTİM VALLA KEŞKE SİZİN GİBİ OLABİLSEYDİM…..YAZISINI MERCESEFA’NIN ŞU YAZISINA İSTİNADEN YAZMIŞTIM
  ”keşke ankara’ya gidebilsen elif. MEBığına girip çıkan pedagog sayısını bilsen keşke.

  Birinci ağızdan duyduğumu söylüyorum beyin takımının mesai kavramları bitmiş durumda. 24 saat buna odaklı yaşıyorlar. (Elbette böyle olacak dediğini duyar gibiyim )

  “60 ay ile 72 ay arasında tam olarak kaç ayda başlamalı”ya dair günlerce beyin fırtınası yapılmış.

  senin kaygılarını çok iyi anlıyorum. “deniz akıllı bir çocuk halleder” demiyorum sana. tüm çocuklar için ve biz veliler çok güzel günler bekliyor hepimizi. sistem çok kısa sürede oturacak ve özel okulların sermayelerine sermaye katmaktan kurtulup normallleşeceğiz.

  hislerime değil bilgilerime dayandığımı bir daha belirtmek isterim.

 38. ARTIK YASA GELDİ ANLADIK,UYGULAYACAKLAR BUNUDA ANLADIK ÖNCE BU DEVLETİN VATANDAŞI OLARAK AMA HERŞEYDEN ÖNCE BİR ANNE OLARAK MÜFREDAT OTURUNCAYA KADAR (SANIRIM 1 YILDA ÇÖZÜLMÜŞ OLUR)ÇOCUĞUMU OKULA GÖNDERMEK İSTEMİYORUM BAKANLARIN BUNU ANLAMASINI VE ZORLAMALARINI GERİ ALMALARINI İSTİYORUM.

 39. 60-66 ay çocukların listesi e-okula düşmeyecekmiş sadece okula yazdırmak isteyen veli dilekçe ile kaydını yaptıracakmış bakanlıkta biliy0r bu yaş grubunu kimsenin yazdırmayacağını ayrıca yasa eylül itibari ile 60 ay dolduran çocuklar 1. sınıfa başlar derken 60-66 ay neden e-okula düşmüyor da 66-72 ay düşüyor bizim çocukların günahı ne bence bu drumda yasa ihlali var gibi geliyor (kimse yanlış anlamasın 60-66 aylık çocuklarda tabiki gitmesin ama bizim çocuklarda gitmesin isteyen veli göndersin bizimkileri zorla neden kayıt ediliyor) bir kısmı veli siteği derken bir kısmı neden zorunlu çocuklarımızın hakkını yiyorlar ne kadar müfredat değişikliği yaparsa yapsın bizimkiler ezilecek 62.000 küsür çocuğun vebalini almak onlar için ne kadar basit

 40. meltem hanım hemen her forumda aynı seyi yazıyorum ama bi yorum alamadım. peki göndermezsek
  ewdemi oturtucaz cucukları koca bir sene, napıcaz?

  • ee çocuklarımızı saçma sapan ve hiç bir altyapısı olmayan bi düzene sokup geleceğini karartacağımıza evde oturtalım bir sene madem o zaman. ben razıyım. bu mümkün mü peki? bilen var mı? hiçbi yere kayıt ettirmeden evde oturtursam çocuğumu bu sene devlet baba evimize baskın mı yapacak?

   • valla tahminimce çocuğunuzun eğitim hakkını(??) engellemekten sizi hapse çocuğunuzu da sosyal hizmetlere yollarlar. öyle bi his var içimde!

  • Kızım zaten (0-6) yaş bir kreşe gidiyor bu yılda aynı kreşin 6 yaşına gidecek bu sınıfta anaokulu eğitimi alacak ama tabi bu özel bir kreş özele gönderemeyecek veliler neler yapabilir bunu düşünmek lazım Allah yardımcımız olsun Azer hn.

   • bu durumda özel anaokulları da 66 aylık çocuğu alamazlar okullarına. bu da yasalara karşı gelmek olmaz mı?

    • Sayın G bu konuyu konuşmak için okuluna gideceğim bilgi alır almaz size mutlaka bilgi veririm fakat diyelim ki kızımı okullarına alamadılar o zaman büyük konuşmak istemiyorum ama kızım bir yıl evde dinlenecek.

     • 1 yıl hiçbiyere göndermeden evde oturtmaya ben de razıyım ama yeni yasanın buna izin vereceğini sanmıyorum. vereceğiniz bilgiyi sabırsızlıkla bekliyorum.

 41. Umarım kayıt erteleme için bir esneklik yapılır.
  http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/cocugum_icin_erken_endisesi.html

 42. arkadaşlar ben dün bir annenin yaşaya bileceği en mutlu günlerden birini yaşadım. oğlumun 2 yıldır devam ettiği kolejin yıl sonu gösterisinde,kafkas ;koro (,ing türkçe) drama(ingilizce,dans çemberli ve jimlastik etkinliklerinde. 6 yaş gurubundaki seçilmiş ( kendini gösteren anlamında ) çocukların içinde yer aldığını ve sınıf arkadaşları ile 6 yaşlar uyumu ve dostluğu yakaladığını görünce 1 e yarın kaydını aldırmaya kesin karar verdim. bu kararım da eşim ve benim de sınıf öğretmeni olmamın da payı var. bu kararı alırken etmenler okadar çok ki çocuk ,ailenin ne derece ilgileneceği,gideceği okul, sadece arkadaşlarından kopmasın ve bizsiz başarsın diye düşünerek bulunduğumuz yerin en iyi ilköğretim okullarında çalışsak bile onu kolejde tutacağız. ( sosyal imkanların çoğu bizde yok kabul ama akademik kadro devlet okullarında var. özverili öğretmenler de ) öğretmen çocuğu olmak çok ağır bir durum hele kendi anne yada babanın okulundaysan… ben oğlumun arkadaş ilişkilerine,oğluma,eşime ve kendime güvenerek bu kararı aldım 🙂 umarım doğru ve hayırlı bir karardır.umarım hepimiz bundan 16 yıl sonra kep attığı günü görüp biyerlerde bloglara yazarız mutluluğumuzu. ama bizi böyle zor kararlar verme durumunda bırakanlara kırgınım,kızgınım ve hakkımı helal etmiyorum ! umarım vereceğiniz karar ne olursa olsun kuzucuklarınız ve sizin için mutlu sonla biter !

  • merhaba,öğretmen olduğunuz için size sorum olacak,aralık 2006 doğumlu bir oğlum var rapor,para cezası önemli değil,1.sınıfa kayıt yaptırmayacağım,lisede açığa düşme diye bir durum varmı 6-13 olmuş ilköğretim yaşı ,yaşı aşanlar örgünden açığa alınıyormuş doğrumudur?

   • bu sistem çok yeni.inanın biz öğretmenler bile nasıl uygulanacağı konusunda sadece fikir yürütebiliyoruz. tahminimce açık öğretime alınma gibi bi durum olmaz. ancak talep ederse veli bunu uygularlar.(diyelim zayıfları var okula gönlü yok . vs….)

 43. Bu haber bize yeşil ışık mı ? sanırım açık kapı bırakılacak 🙂
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20623675.asp

 44. Lütfen MEB’in sayfasından bu konudaki şikayetlerinizi, bizlere de en azından seçme hakkı(gönderip göndermeme) tanınması konusunda isteklerinizi iletiniz.22 mayısta kızımın anaokulunda yapılan toplantıda müdürümüz diğer velilere de bunu söyledi.Sesimizi duyurabilmek adına en azından bir mail atın ya da telefon edin.Ben hiç bir koşulda bu yıl kızımı ilkokula başlatmıyorum, bütün çabam kızımın bu yıl kendi okuluna devam edebilmesi.Sizler de lütfen bir iki satır da MEB in sayfasına yazın.

  • paşa paşa göndericez elimiz mahkum ne yapalım . sizlerde bence fazla uğraşmayın bir şey elde edemessiniz mail,tel ugraştığınızla kalırsınız . yazık bizlere yavvvv

  • arkadaşlar kimse beni yanlış anlamasın lütfen! ben göndermiycem diyenlerin eğitim durumunu cok merak ediyorum,mesajımı okuyanlar cevap yazabilir mi rica etsem?
   cewaplarınız banada bi ışık olucak…

   • Annelerin eğitim durumunu öğrenmeniz neyi çözecek? Ben mesela doktoramı bitirmek üzereyim..

    • sizin düşünceniz nedir mesela?
     onu demek istedim…

     • düşünceniz nedirden ziyade ne yapıcaksınız?

     • Ben zaten eğitim sistemini beğenmeyen bir insandım. Resmi ideolojiye dayanan öğretimi onaylamıyordum. O nedenle okula göndermeye niyetli değildim. Etüt merkezleri ile ve ev okulu ile idare ederim diyordum.
      Şimdiki sistem de bana kapı açtı. Belki artık ilk 4 sene yarım günlük bir okula gönderip sonrasında da “uzaktan eğitim” yaparım.

 45. Zaman daralıyor 2006 Aralık doğumlu oğlumu asla ilkokula başlatmayacağım. Ne yapacagım gecelerim uykusuz bir umuda sarılmak istiyorum

 46. benim çocum 30 eylülde 51 aylık oluyor anasınıfına yazdırmak istiyorum yer kalırsa diyorlar.devlet yazdırabilirsin diyor müdürler seneye gel diyor ben çocuğumun bu sisteme göre başlamasını istiyorum diyorum sizin gibi düşünen hiç yok diyorlar herkes sizin gibi düşünse diyorlar seneye oğlum 63 aylık olcak ve iznimizle okula başlayabilecek ama müdür diğer sene başlat diyor devlet bir şeyler yapıyor ama bizim insanlarımızsa hep köstek kimse taşın altına elini koymuyor hep devletten bekliyor bence güzel bir sistem tabiki 1-2 senede anca oturur ama olsun birazda insanların elinde bir kere okuldaki öğretmenlerin müdürlerin çabası olmalı aynı zamandada velilerin parası olan zaten küçük yaştan itibaren kreşti anasınıftı eğitimini aldırıyor devlette bundan her kesim yararlansın diye sistem kurmaya çalışıyor tepki görüyor işimize geldimide avrupada şöyle böyle ,eğitimde böyle neden karşı çıkıllıyor erken yaşta eğitimle geç kalınan eğitim arasında çok fark var oyüzden ben bu sistemi destekliyorum karşı olanlara kesinlikle katılmıyorum

 47. merhaba…benim kızım 2006 aralık doğumlu..3.5-4.5 yaş arası kreş,4,5-5,5 yaş arası da bir ilköğretim okulunun 5 yaş ve 6 yaş olarak ayrılmış anasınıfının 5 yaş grubuna gitti…biz nisan 2012 de 6 yaş anasınıfına kaydımızı yaptırdık…fakat mayıs sonunda sizin de belirttiğiniz şekilde çıkan genelgeyle anasınıfına değil 1. sınıfa gitmesi zorunlu hale getirildi…evet benim çocuğum da 2 yıldan beri bir şekilde okulla tanışmış,devam etmiş,fizikzsel ve bilişsel açıdan 1. sınıfa başlamaya hazırdı ama duygusal açıdan hazır olmadığını düşünüyorduk psikolog arkadaşımızla birlikte…ayrıca geçen yıl 6 yaşa devam etmiş diğer çocukların aldığı eğitimden tamamen farklıydı kreş ve 5 yaş dönemi eğitimi…ben o dönemde de her çocuğun gelişiminin farklı olduğunu,bunun herkesi belli standartlara koyarak uygulamanın yanlış olduğunu,bir sınıf içinde yaş farkı aralığının bazen 1.5-2 yaşa kadar çıkacağını ve bunun bütün çocuklar (büyükler ve küçükler) için problem yaratacağını,geçen yıl çocuğunu ”nasıl olsa seneye anasınıfına gidecek..” diye düşünüp anasınıfına göndermeyen velilere haksızlık olacağını,böyle bir karar alınmışsa bunun apar topar değil yıllar içinde belli hazırlıklar yapılarak uygulamaya geçilmesi gerektiğini her yerde ve her fırsatta dile getirdim…neticede çok değişen bir şey olmadı…ben rapor alarak çocuğumu anasınıfına gönderdim…şimdi 2. sınıfa geçti…pişman mıyım?şimdilik hayır…kendi çocuğum adına doğru yaptığımı düşünüyorum..ama tekrar ediyorum her çocuk farklıdır..ve ona göre değerlendirilmelidir…