40 Yorum

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü, 24. hafta

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü’ne kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Gökçe’nin hafta hafta hamilelik yazılarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

24. hafta

Sizlerle yeni bir haftaya merhaba,

6. ayımızı bu hafta ile doldurmuş olduk. Zaman bir yandan çabuk geçerken bir yandan da sanki hiç geçmiyormuş gibi. Önümüzde 3,5 ay gibi bir sürenin kaldığını düşünerek yavaş yavaş listemizde olan gerekli bebek eşyalarını almaya başladım.

Birkaç haftadır bebek alışveriş listem üzerinde çalışıyorum. Ortaya çıkan listedeki eşyaları almaya başlamıştım ki arkadaşım Carol bana “dur hemen hepsini alma Baby Shower yapacağız” dedi. Hal böyle olunca Amazon’da bir “Baby Registry” oluşturdum.  Böylece Baby Shower partisine gelecek arkadaşlarım hem benim için gerekli olan eşyaları almış olacaklar hem de onlar ne alsak derdinden kurtulacaklar.

İstediğim pek çok ürünü sağlaması ve yaptığım araştırmalar sonucu fiyatlarının da uygun olması nedeniyle Amazon’u tercih ettim. Üstelik Baby Shower’a katılacak olan arkadaşlarımın istediğim ürünü almak için onca yol tepip vakit kaybetmemeleri için internet üzerinden alışveriş yapmak büyük kolaylık diye düşündüm. Baby Shower alışveriş listeme hiç giysi koymadım. Çünkü dayanamamış ben birkaç hafta önce küçük bir alışveriş yapmıştım. Türkiye’de anneanne ve babaanne de alışveriş yapıyorlar. Fazla ve gereksiz bir şey almamaları söylüyorum ama ilk torun hevesi işte kendilerini tutamıyorlar.

Sonuç olarak ortaya çıkan alışveriş listemi (hem baby registry listesini hem de kendi aldıklarımı/alacaklarımı) sizlerle paylaşmak ve varsa görüşlerinizi duymak istiyorum.

1) Bebek bakım ürünleri: Mustela’nın ürünlerini tercih ettim.

2) Göğüs pompası: Medela Swing Electric Breast Pump’ini aldım.

3) Göğüs kremleri: Lansinoh HPA Lanolin kremi.

4) Göğüs pedleri: Lansinoh’un göğüs pedleri.

5) Emzirme minderi: My Brest Friend marka emzirme minderini tercih ettim. Bu minderin yüzeyi düz ve geniş olduğu için bebeğinizi rahat yerleştirebiliyorsunuz.

6) Emzirme Önlüğü: Bebe Au Lait ve Peanutshell’in emzirme önlüklerini beğendim. Birini tercih edeceğim.

7) Süt saklama kapları: Lansinoh’un süt torbalarını ve Medela’nın kaplarını listeme ekledim. Hangisini daha çok seveceğimi bilmediğim için birer kutu alıp deneyeceğim.

8) Biberon: Dr. Brown’u tercih ettim. Dr. Brown’ın en önemli özelliği içindeki mavi çubuk biberon içindeki kabarcıkları bertaraf ediyor. Özellikle koliği olan bebekler için tavsiye ediliyor. Dr. Brown’un üç boy emziği var. No.1 anne sütünün akış hızına en yakın olanı. Bebeğiniz büyüdükçe emzik numaralarını arttırıyorsunuz. BPAsız olan bu biberonların ayrıca cam olanları da var. Cam ve plastik konusunda çeşitli görüşler var. Bir grup anne BPAsız da olsa sonuçta plastiktir diyip camı tercih ederken, cam kullanış açısından daha ağır, bebek kendi başına biberonu emerken taşıyamaz diyenler de var. Siz ne dersiniz?

9) Alt değiştirme minderi: Summer Infant Contoured alt değiştirme minderini beğendim.

10) Ateş ölçer: Evde Vicks’in koltukaltı ve ağızdan ölçen dijital termometresi vardı. Braun’un kulaktan ölçen modelini de listeme ekledim. Ancak kulaktan ölçenlerin doğru ölçmediğine ilişkin pek çok görüş var. En doğru ateş popodan ölçülür deniliyor ve rectal termometreler öneriliyor. Siz ne dersiniz? Hangisini almalı?

11) Burun aspiratörü: Nosefrida the Snotsucker Nasal Aspiratörü aldım.

12) Tırnak makası vs bakım malzemeleri: First Years marka, üzeri mercekli tırnak makasını ve yine aynı markanın bakım malzeme setini listeme ekledim.

13) Emzik: Çeşitli markalarda bebeğin aylarına göre tavsiye edilen emzikler var.  Her bebek farklı olduğu için sevecekleri emzikler de farklı olabiliyor. Deneyip görmek gerekir diye düşünüyorum. Mam, Dr. Brown ve Nuk marka emziklerden çeşitli boylarda alıp denemek istiyorum. Emzik verilmeli midir verilmemeli midir konusunda çeşitli görüşler vardır. Kimisi bebek anneyi emmeyi tam olarak öğrenmeden –yaklaşık bir ay dolmadan– emziği vermeğin der. Kimileri emziğin SIDS yani ani bebek ölümlerini engellediği görüşündeler. Harvey Karp da 5S kuralında emziğin faydalı olduğundan bahsetmişti.  Benim gördüğüm kadarıyla emzik emmeyen bebek yok.

14) Bebek çantası: Gerçekten tam istediğim gibi bir bebek çantası bulamadım. İstediğime en yakın olanı Kipling marka bebek çantası. Çok hafif. Ancak biraz küçük ve içindeki kompartımanları az. Bir diğer beğendiğim ürün ise Skip Hop Bento bebek çantası. Bu biraz daha ağır bir çanta. İçine eşyaları doldurunca –her ne kadar bebek arabasına asılıyor olsa da– taşıması zorlaşabilir. Sanıyorum Kipling’i alacağım.

15) Bebek Bakım Kronometresi: Bebeğinizi emzirdiğiniz/yedirdiğiniz, altını değiştirdiğiniz ve uyuttuğunuz saatleri Itzbeen marka bu kronometreye kaydediyorsunuz.

16) Sling: İki farklı çeşit sling beğendim. Biri Moby Wrap, diğeri Peanutshell pouch sling. İkisini de alıp deneyeceğim. Bu konuda seçimimi yaparken Elif’in şu ve şu yazılarından faydalandım.

17) Kundak: Halo Sleepsack ve Kiddopotamus Swaddle Me marka uyku tulumuna benzer pamuklu kumaştan yapılmış kundaklardan birer adet aldım. Kundak diyorum çünkü bebeğin kollarını saran bir parçası var. Ayrıca Aden+Anais marka kundak bezlerini de beğenip listeme ekledim. Mermerşahiye benzer hafif yumuşacık bir kumaşı var. Bebeğimin doğacağı Eylül ayında hala burada hava sıcak olacağı için bunları kullanabilirim.  Bu bezler sadece kundak amacıyla değil çok yönlü kullanılabilir.

18) Banyo havlusu: En kaliteli havlular bizim ülkemizde olduğu için bunlar anneanne ve babaanneye sipariş ettim. Chakra ve Linens’in ürünlerini beğendim.

19) Banyo küveti: First Years’in Sure Comfort modelini aldım.

20) Ağız Bezleri: Bu bezler için en iyi adres Türkiye’deki anneanne ve babaanne. Onlara ısmarladım.

21) Yatak odası takımı: Poterny Barn Kids ve Buy Buy Baby’deki yatak takımlarını beğendim. Herkesin zevkine göre çeşitli desenler ve tasarımlar var. Ben her iki mağazada da balinalı, okyanuslu bir model beğendim. İkisinden birini alacağım.

22) Karyola: Amerika’daki bebek mobilyaları oldukça heybetli ve büyük nedense. Sade bir karyola istiyordum. İstediğim gibi bir modeli Buy Buy Baby’de buldum.

23) Yatak/döşek:  İki tür yatak var. Yaylı ve sünger. Önemli olan yatağın sert olması. Baby Bargain kitabı her iki yatağı da olumlu değerlendirmiş. Tercih meselesi. Sünger yatak yaylı yatağa göre daha hafif. Yaylı yatak ise süngere göre daha uzun süreli kullanılıyormuş.  Ben yaylı yatağı tercih ettim.

24) Emzirme koltuğu: Stork Craft’ın emzirme koltuğunu beğendim.

25) Bebek arabası: Britax B-Ready aldım. Özelliklerinden şu yazımda bahsetmiştim.

26) Araba Koltuğu: Britax B-Safe aldım. Özelliklerinden şu yazımda bahsetmiştim.

27) Ana kucağı /Salıncak: Buy buy Baby’de salıncak/ana kucaklarına bakarken yeni bir ürüne rastladım. 4moms marka Mamaroo adlı bu ürünün piyasadaki diğer ürünlerden bazı farkları vardı. Araba sürüşü, kanguru, üçlü sallama, hoplama ve okyanus dalgası şekillerinde 5 çeşit hareketlerle bebeği sallama/hoplatma özelliğine sahip. Hızı ayarlanabiliyor. Ayrıca, bu hareketlere beyaz gürültü denilen doğal sesler eşlik ediyor. Bu 4Moms markasını dört anne yaratmış. Ürünün bu özelliklerini görünce bu annelerin Harvey Karp’tan etkilendiklerini ve 5S kuralına cevap verebilen bir ürün yaratmak istediklerini düşündüm. Bu özelliklerinin yanında bebeğin oturduğu koltuğu da beğendim. Salıncağı çalıştırmadan da bebek içinde rahat oturabilir. Ürünü çok beğendiğim için almak istiyorum, ancak bir yandan da yeni bir ürün olduğu için hakkında biraz daha araştırma yapmak istiyorum. Bu ürünü duyan, bilen varsa fikrini paylaşırsa sevinirim.

28) Giysi: Bebek kıyafetleri bundan birkaç hafta önce dayanamayıp almaya başlamıştım. O kadar güzeller ki insan kendini tutamıyor. Kıyafet alışverişi için Amerika’daki herkes gibi önce Carter’s a gittim. Ayrıca başka mağazaları dolaşırken Little Me, Noa Lily, Absorba’nın da ürünlerini beğendim. Özellikle Noa Lily’nin ürünleri çok yumuşak ve daha kaliteli bence. Şimdilik (!) birkaç parça derken biraz toparladım galiba. Ama hepsi çok güzellerdi. Aslında gereksiz bir şey almamak için çaba sarf ediyorum. İstiyorum ki aldığım ürünler işe yarasın ve yeterli sayıda almış olayım. Ne eksik ne fazla. Tecrübeleri annelere bir sorum var.  Bebeğimi Eylül 15 civarında bekliyoruz. Eylül ve Ekim ayları burada hala yaz gibi sıcak olur. Ortalama 26-27 C derecelerde olur. Bu sıcaklıkta yeni doğan bebeği nasıl giydirmek uygun olur? Uzun kollu patikli tulum sıcak mı olur? Kısa kollu alttan çıtçıtlı body yeterli olur mu?  Yeni doğan/newborn olarak satılan ürünler (tulum, body, vs) ne kadar süreyle kullanılır?

Siz hangi bebek ürünlerini kullandınız? Hangilerini beğenerek kullandınız veya beğenmediniz? Tavsiyeleriniz var mı?

Hepinize kucak dolusu sevgiler…

Gökçe

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

40 yorum

 1. Sling konusunda yorumumu yazayım. İlk aylar için en uygunu bence de wrap slingdir. Pouch sling ben de bir donem sattım. İnanılmaz az yer kaplayan ve super pratik bir urun ama tam dogru bedeni bulamazsanız kullanamıyorsunuz. Kendi bedeninize gore alıyorsunuz haliyle sizden başkası kullanamıyor. Kullanabilmesi için aynı bedende olması gerek.
  O yuzden ben wrap sonrası için ergo baby, boba carrier ya da soft structure tipi bir taşıyıcı istemezseniz de mei tai tarzı bir urun oneriyorum

  • Slingler hakkındaki bilgi ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz markalardan Ergo Baby’i biliyordum ama diğerlerini duymamıştım. Boba ve Mei Tai kullanışlı görünüyorlar.

 2. Liste süper olmuş Gökçe, ama mustela ürünlerinden çok emin değlim. 2 yıl önce pazarlandığı kadar doğal olmadığına dair review’ları vardır her yerde. İçeriğinin yanıltıcı olduğu söyleniyordu. Bugünlerde ne değlşti bilmiyorum. Epey zaman oldu tekrar araştırmayalı…

  Bi de o emzirme koltukları emzirmeden ziyade bebeği uyutmak için işe yarıyor:)

  Eren

 3. Ben kizimi 3 hZiranda dogurmustum ve hava sicakligi ortalama 26-27 dereceydi ilk 10 gun bebek cok kucuk oldugu icin kisa kollu body ustune uzun kollu penye tulum giydiriyordum ben cogu anneye nazararn iki parca kiyafetleri terih edenlerdenim cunku clcugun pijamasinin altini cikarip hemen altini degistirebiliorsun komple tulumlar bana rahat gelmemmisti 1,5 aylik oldugunda bebegimin rahati iicin ayagina bi corap
  Ustunede kisa kollu bodyle gezdiriordum. Emzik seciminde turkiyede dr brownunu bulman daha zor olabilir.Ben avent kullaniorum kizim 2 yasinda ve kucuk bi kasabaya gittigimde onu bile bulamadim. Bebegin kilosuna gore mothercareden aliorsan bodyler yeni dogan al 0-3 ler yeni dogmus bi bebek icin cok buyuk oluor ama 1 ay icinde olmaya basliorlar. Aklima gelen bu sevgiler tadini cikar en guzel yani hamilelik

  • Ece, kısa kollu body altına da pijama tipi ayaklı pantolon giydirmek iyi bir fikir. Bir arkadaşım daha aynısını önerdi. Hatta burası neredeyse Kasım sonuna kadar sıcak olduğu için gündüzleri sadece body ile bırakıp geceleri pijamasını giydirebilirim.

 4. Merhaba Gökçe,

  Ben bebek bakım çantası olarak “okiedog” ürünlerini şiddetle tavsiye ederim kızım 1 yaşında hala kullanıyorum.. bebek arabasına çok rahat takılıyor, çantanın kendisi de hafif olduğu için içini doldurunca çok ağır olmuyor. ayrıca tasarımları da çok şık bence..ve çok donanımlı.. skiphop u da incelemiştim ama materyalini beğenmemiştim sert ve hantal gelmişti bana..
  kıyafet konusunda ağırlıklı 0-3 ay alman mantıklı ancak hastane çıkışını mutlaka new born al, 0-3 ler çok büyük kalıyor ilk zamanlarda.. bebekler ilk 3 ayda hızlı alıp hızlı büyüyorlar 2 hastane çıkışını 1-2 tanede body alsan new born yeter..çok abartmamakta fayda var..akşamları uzun kollu patikli tulum giydirebilirsin..onların içinde de askılı alttan çıtçıtlı iç body giyebilir..bazıları ilk 1 ay bebekleri daha sıkı kıydırın diyorlar o yüzden bebek doktorunuz ne derse onu yapın ilk 1 aydan sonra normal giydirmekte fayda var alışır..kare şeklinde tülbentler var mothercare de (muslin sanırım) paket halinde.. onlarda al, ben çok kullandım hala da kullanıyorum.,, bakım çantamda hep vardır, poposunu yıkadıktan sonra silmek için, banyodan sonra havlusunun içine, yüzünü yıkadıktan sonra silerken.. yumuşak olduğu için kullanışlı..
  bebek alışverişi de ayrı bir keyif..kolay gelsin:)

  • Bebek bakım çantası önerin için teşekkür ederim. Okiedog ürünlerini bilmiyordum. Çantası hoşuma gitti. Hem yeterince büyük hem de hafif görünüyor (sen de öyle söylüyorsun). Skip Hop’u tercih etmememin sebebi ağır oluşu zaten. Hafif olarak bir tek bu Kipling’i bulmuştum ama o da yeterince büyük değil. Okiedog’i beğendim. Muslin bezler benim de listemde (Anais+Aden ürünlerini buldum). Bu bezlerin çok kullanışlı olduğunu pek çok anneden duydum.

 5. bence cam biberon al. ben bornfree biberonlarını kullanmıştım, çok da memnundum. emzik kullanmayan bebek var: benim kuzu. annem uyuturken vermeye çalışmıştı bir kaç kere. hep ağzından fırlatıyordu:) bebek çantasında kesinlikle hafif olanı tercih et, çünkü bebek çantası taşımak dert gerçekten. sırt çantası da kullanışlı olabilir. dün oyuncak ve kitapları toplarken, aklıma derhal sana yazmak geldi. bari burdan yazayım. sakın evi oyuncakla doldurma. çok pişmanım:) kuzunun eşyaları için büyükçe bir depo falan gerekiyor. hakkaten, gerçekten lazım olmayacak bir şeyi alma. en büyük tavsiyem budur:)

  • Özden, cam biberonların hangi boylarını kullandın? 240 ml veya 120 ml? Büyük olanı ağır oluyor mu? Hangisi daha kullanışlı olur?
   Dersu’nun oyuncaklarıyla 2 çocuk daha büyür 🙂

   • ben yanıtlayayım 🙂 240 başta alma derim. başlangıc için 2 tane 120 ml yeter bence. bazı bebekler cok biberon duskunu olmuyor. fazla alıp kullanamayacağına alınacak yeri tespit edip daha sonra almak daha mantıklı bence bu tarz riskli urunleri

 6. benimde bebeğim 26. haftaya yeni girdi sanırım aramızda bir hafta var:) oyüzden gökçenin yazılarını ayrı bir özenle takip ediyorum..bu sıralar benmde gündemmde bebeğe neler almam gerektiği var bu yazı benim için bu sebeple çok faydalı oldu:)ben de il dışında yaşıyorum iki hafta sonra annemin yanınna gidip alışverişlerimi annemle birlik te yapıcam… inş sağlıkla kucaklarımıza alırız…

  • Evet Zühre, 25 hafta içindeyim. Yazımın fikir vermesine mutlu oldum. Ürünler hakkında çok araştırma yaptım. Anne arkadaşlarıma sordum, fikirlerini aldım. Epey vakit alan bir iş ama çok zevkli.
   Sana sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik dilerim. Sevgiler…

 7. Öyle mi?? Bak şimdi içime kuşku düştü. Mustela hakkında olumlu görüşler okumuştum ama yine bir araştırayım madem. Sen Earth Mama kullandın değil mi?

 8. Ben de oğluma (doktor tavsiyesiyle) mustela nın ürünlerini kullanıyorum. Hassas bir cildi var. Musteladan çok memnunuz. Ateş ölçer konusunda ben de çok tereddüt etmiştim. Kulaktan ölçerler kullanım kolaylığı sağlıyor. Uyuyan veya ateşli bir bebekte rektal ölçüm yapmak gerçekten zor.

 9. merhaba,

  daha azicik hamileyim ben ( 7 haftalik ) ve sizin gibi Amerika’da yasamaktayim, Amazon’da baby registry olusturuyorum ve sizin registry’nizin direkt linkini gormeyi isterdim, karsilastirmak ve arastirmak icin bana kolaylik olacaktir. sakincasi yoksa tabii.

  bu arada su linki oneriyorum nacizane: http://www.lucieslist.com/

  tesekkurler,
  yasemin.

  • Merhaba Yasemin,
   Link için teşekkürler.
   Benim listemin linki budur: http://www.amazon.com/gp/registry/registry.html?ie=UTF8&type=baby&id=18H2P6EB0Q1YN
   Ancak bazı ürünler için iki marka veya çeşit veya renk birden var. Bu bakımdan listem henüz kesinleşmedi. Ama fikir verebilir.
   Hamileliğiniz hayırlı olsun. Çok heyecanlı! Huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dilerim.

   • Cok tesekkurler! Ne kadar cok sey atlamisim meger, onu gordum. Bir de ortak secimlerimizi gorunce dogru karar verdigimi anladim. Sizin kadar arastirip onlarca fikir alma imkani olan biri yanlis secim yapiyor olamaz! : ) Benimkisi de bu naçizane: http://www.amazon.com/registry/baby/2PCMX8N95UZPA

    Biz buraya yeni tasindik, o yuzden pek arkadasim yok, yani maalesef baby shower da yapacagimi sanmiyorum, bu urunleri hediye alacagimi da. Kendime hatirlatma oluyor sadece…
    Guzel dilekleriniz icin tesekkurler, umarim sizin de her sey istediginiz gibi olur.

 10. Emzirme koltugu yuzyilin icadi :)Ozellikle geceleri sirtini dayayip, ayaklarini uzatarak emzirmenin rahatligi hic bir seyde yok 🙂
  Bana esimin anne ve babasi dogum hediyesi olarak aldilar.Sanirim baska bir sey bu kadar makbule gecmezdi.Bir kac kez ev gezmesine gidip , normal sekilde emzirmeye calisinca daha bir anladim kiymetini.Ben “Baby Registry” Target ta yapmistim.O zaman emzirme koltugu da neymis demistim acikcasi.

  Registry yaparken cok pahali olmayan , kullanisli , bebegim icin konforlu oldugunu dusundugum urunler sectim.Sonucta bircok seyin kullanim suresi bir kac ay bu yuzden abartmak istemedim.

 11. Bende Mustelanin urunlerini kullandim kizim icin. Ancak artik Burt’s Bee’nin urunlerini tercih ediyorum. Yalniz pisik kremi olarak Mustela nin urunlerinden sasmam herhalde. Zaten paraben maddesini kaldirdilar urunlerinden.
  Bir de ates olcer konusunda mutlaka alindan olcen ates olceri tercih et derim. Bebek uyurken bile olcebiliyorsun. Zaten ER larda da artik onlari kullaniyorlar cogunlukla.

  • Mustela’nın baby barrier cream’ini kullanıyorsunuz sanırım. Pek çok annenin çok memnun kalarak kullandığı bir ürün olarak duydum. Teşekkürler…

 12. Ben de alindan olcen termometre tavsiye ederim… Mesela bizdeki
  Exergen Temporal Artery Thermometer
  Bir de Graco Nasal Clear Nasal Aspirator (veya NoseFrida) isimize cok yaramisti… Tabii buyuyup kullanmamiza izin vermeyene kadar 🙂

 13. Semra Senturk Ozer

  Sectigin pompa double mi bilmyorum AMA mutlaka double pump al, cok bakim kazandiriyor. Ben de medela pump in style kullaniyorum. Gogus kremi olarak lanshinol yerine medela ninkini oneririm, lanshinol un kremi cok kati, medela daha akici ve surumu kolay, canon o kadar yanarken lanshinolu surmek cok zor geldi bans, medela cennet gibiydi:) Ben Bebek bakim kronometresi olarak bir iPhone application u kullaniyorum, baby connect ismi, tavsiye ederim. Bebek karyolasi olarak Ben de cok arastirdim, Walmart ta cok modern ve sade modeller var, baby mode modena nin karyolasini cok begendim. Ben de once buybuy baby de sade oldugu icin child craft London euro style crib i almayi dusunmustum, ama baby mode daha guzel bir model ve fiyatlari da ayni.

 14. Benim size tavsiyem cocconababy bebek yatağı
  Annelerin en büyük yardımcısı 1 kg ağırlığında her yere goturebilirsin bebeğim yerini yadırgacak mı sorunu yok
  0-4 ay bebekleri için doğumdan sonraki hayatına daha iyi uyum sağlıyor yarı cenin pozisyonunda yatıyor kendini daha güvende hisseder
  Reflu problemini azaltır yassi kafa sendromu az görülür
  http://www.bonybebe.com
  Bu siteyi ziyaret edip bilgilenmenizi tavsiye ederim
  Kullanan arkadaslarım çok memnun

  • Sevgili adaşım, öneri için çok teşekkürler. Güzel bir ürün. Sanalbebekmağazası da benzer bir ürünü önermiş yukarıda. Cocoonababy’i araştırdım Amerika’da satılmıyormuş.

 15. Gogus kremlerinden hem Medela’yi hem Lansinoh’u kullandim. Fakat ikisi de derdime care olmadi. Gogus ucu catlaklarim yarik halini almisti, ve her iki kremi de duzenli surmeme ragmen hic bir iyilesme olmadi. Careyi zeytinyagi surmekte buldum. En iyi cozummus! Size nacizane tavsiyem, gogus ucu catlaklarini engellemek icin dogumdan bir ay evvel goguslerinize zeytinyagi surmeniz. Cildiniz benimki gibi kuru ise catlak olusumunu engellemek icin birebir. Kremleri o gun bugundur kullanmiyorum, oylece duruyorlar.

  Saglikli bir hamilelik ve kolay bir dogum dilerim.

  • Hamileliğimin başından beri E vitamini yağını (içeriğinde badem yağı da var) her sabah hem göbeğime hem de göğüslerime sürüyorum. Umarım uzun vadede faydasını görürüm.
   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

 16. merhaba,
  biberon için sadece dr brown al 120ml lik.. emzik bile max 2 tane al.. bebege ne kadar seçenek sunarsan o kadar seçiyo..sonra sen de kalıyosun elinde orda burda yüzlerce eşya.. ilk alışverişte sadece önemli ihtiyaçları al, sonra eksiklikleri gidermeye çalışırsın.. ben tarak fırçaya kadar her eşyayı almıştım kızım 1 yaşında hala taranacak kadar saçı yok:) sonuçta savaş değil bir şey değil evden çıkamayacakta değilsin …ben de kızımı yazın doğurmuştum evde sadece kısa kollu body ile gezdi bazen ayağına çorap..dışarıya bile öyle çıkardım çok rahat oldu..üşüdü üşümedi derdi olmuyo sıcakta doğan bebeklerin..
  okiedog çantayı da özellikle öneriyorum.. her bebek arabasına uyan aparatları var asmak için çok rahat edersin emin ol…bebe büyüdükten sonra plaj çantası vs olarak ta kullanılır çok şık…

  • Merhaba Ece,
   Doğru, savaş değil ya 🙂 Dışarı hiç mi çıkılmayacak. Yazın doğurmak daha avantajlı galiba, bebek üşüyecek derdi olmuyor. Gündüzleri kısa kollu body, geceleri ise tulum yeterli olacak sanırım.
   Okiedog çanta Amerika’da mağazalarda satılan bir ürün değil maalesef. Sadece Amazon’da bir modelini buldum. Türkiye’de satılan modelleri daha güzel. Ama Amazon’da gördüğüm model de fena değil, iş görmesi önemli.

 17. Yazdiklarim geri geldi :)))

  Gokce ablacim merhaba, minik kuzucugumdan vakit kaldigi surece yazilarini okumaya calisiyorum sanki uzerinden yillar gecmis gibi harirlamakta gucluk cekiyorum ama bazi zamanlarda kucuk bir tebessumle ahh ahh diyorum.. Bende kullandigim ve cok memnun kaldigim bi kac seyden bahsetmek istedim..

  Oncelikle bebek bakim urunlerinde sana israrla tavsiye edecegim bi urun var.. Earth mama angel baby sampuan cok Hafif bi kokusu var bebegimi hic rahatsiz etmedi. Mustelayida kullandim ancak kokusu cok yogun cok minik bebeklere biraz agir gelebilir tabiki almis oldugum urunleri cope atmadim Kuzey biraz daha buyudukten sonra kullanacagim..sende bir tane angel baby sampuan ve yagindan alirsan cok memnun kalcagina eminim.. En azindan denemis olursun…

  Gogus pompasi iyi bi secim sadece bir onerim olacak avent in tekli manuel pompasi.. Bu pompa ile ben cok rahat ettim evin her yerinde tv karsinda hatta yolculuk esnasinda arabada rahatlikla kullanabilirsin. Sesli olmadigi icin bebegini uyuturken bile kullababiliyorsun. Priz aramak zorundada kalmiyorsun..Tabiki ise baslayinca zaman cok onemli olacagi icin o zaman elektrikli kullanacagim..

  Gogus ucu kremi olarak ben hamileligimin 7.ayindan itibaren yine angel baby gogus ucu kremini kullandim hic catlak yada yara olmadi ama ben o catlaklarin yapisal oldugunu dusunuyorum.. Lansinoh icin de cok iyi diyorlar..

  Sut saklamak icinde lansinohun posetleri bence super..

  Biberon konusuna gelince bende Dr Browns kullaniyorum simdiye kadar hep plastik kullandim ama haftasonu gidip cam olanlarindan aldim icime sinmemeye basladi evet kullanimi daha zor olabilir daha dikkat gerektirecek ama ama olsun en azindan biraz daha icim rahat edecek..sadece bise eklemek istiyorum 3,5 ay kolikten surekli aglamis bir kuzucugun annesi olarak ne yaparsan yap buna cozum yok diyorum.. Olsun aglasin bundan aglasin hic onemli degil..tabi bunu 4.ayin sonuda soyleyebiliyorsun:) isin icindeyken hicte oyle olmuyor..

  Emzik icinde kapakli emzikleri tercih etmen isini cok kolaylastiracak. Aventin var ben onlardan kullaniyorum. Ayrica bende ilk bir ay kullanmak istemedim sonra pisman oldum hepimize dogar dogmaz emzik verilmis hic birimizin damak yapisinda bi problem yok ayrica babam aksine damagi guclendirecegini soyledi..

  Alt degistirmek icin daha cok kirlendiginde cope atabilecegin bi urun kullanman daha pratik olacak. Ben can bebenin hasta yatak ortusunu kullaniyorum bebek icin olanlari cok kucuk hasta icin olanlar baya buyuk kesinlikle cok kullanisli bir tanesini ortalama 3-5 kere kullanabiliyorsun. Ozellikle bir yere gittiginde cok ise yariyor.

  Kiyafet konusuna gelince Kuzey 4,5 aylik olmasina ragmen hala kisa kollu giydirmeye korkuyorum. Bence yenidogan bebege uzun kollu giydirmen gerekir soyleki doktorlar kesinlikle kisa kollu ince giydir diyeceklerdir ama yinede ozellikle bu konuda onlari dinlemeyi hic istemiyorum bi arkadasin bebegi zature olmus doktorlari dinlemekten. Ya sen o an kendi annelik hislerinle ne yapacagini bileceksin zaten.. Birde ben yenidogan tulumlardan sadece 3 tane almistim bana herkes 0-3 al dedi ama o yeni doganlari 3 aya kadar giydirebildim o yuzden bence biraz daha fazla alabilirsin tabi bu arada ayni seyleri giydirmekten dolapta bi suru kiyafetleri kuculmuste buldum o yuzden abartmamak lazim iste kararinca almak gerek..

  Son olarak aklima gelen ve cok memnun kaldigim besik.. Soyleki odasini ayri aldik ancak 6 aya kadar yanimizda uyumasi icin minik bir besik aradik bizde.. Bu sepet gibi olanlari hic sevmedim ve cok guvenli gelmedi sonucta bi sure sonra bebekler hareketlenmeye basliyorlar. Mothercare de tam istedigim gibi minik ve yere parelel sallanan bi besik bulduk siteden inceleyebilirsin fakat iki turlusude var hem yere parelel sallanan hemde salincak gibi sallanan onu gorup oyle almalisin internet siparisi riskli olabilir veya iyi anlatmak gerekir. Cok cok kaliteli iste mobilyasi falan cok cok iyi degil ama kesinlikle cok kullanisli ki zaten kisa bi sureligine kullanilacak..

  Boyle yani Gokce ablacim aklima gelenleri ve cok memnun kaldigim urunleri yazdim yine bise olursa yazarim. Cok cok opuyorum insallah bir an once saglikla bebisine kavusursun.. Kolay gelsin..

  Ayrica emziren anneler diye bi grup var o gruba uye olursan bir cok sey hakkinda bilgi sahibi olabilrsin. Ben cok sey ogreniyorum.. İsine yarayacagina eminim..

  Sevgiler

  • Duygu’cuğum çok teşekkür ederim tavisyelerin için. Senin yazdığın bu yazı da bir blog yazısı olurmuş 🙂
   Earth mama’yı bir arkadaşım daha önermişti. Tamamen organik bir ürünmüş. Listeme o da eklendi, deneyeceğim. Giysi olarak önce genelde 0-3 ay aldım, yenidoğan az aldım. Sanırım biraz daha almam gerekecek.Günde bir kaç kez giysi değişikliği olduğunda yetmiyormuş. Kapaklı emzik iyi fikir. Söylediğin can bebe alt değiştirme pedlerini anneme söyledim. Türkiye’den tedarik edileceklerin adresi annem 🙂
   Kuzey’i ve seni çok çok öpüyorum. Sevgilerimle,

 18. Tavsiye ve tecrübelerinizi paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Elif’in güzel bir sözü var. “Annelik paylaştıkça kolaylaşır” diye, gerçekten de öyle.
  Sevgilerimle,
  Gökçe

 19. Merhaba gokce
  Adasim olarak sana ana kucağı olarak cocoonababy bebek yatağını önerebilirim kullanan arkadaslarımın hepsi memnun
  Cok hafif 1 kg her yere taşınır kayınvalideye mı gidersin annene mı yatağı yanında götür bebek yer yadirgamaz ve Fransa’da bir hastanede üretilmiş sağlıklı bir yatak şimdi ben onunla ilgili yazıları copy yapicam aşağıya bilgin oldun sağlıklı guzel

 20. Merhaba gokce
  Adasim olarak sana ana kucağı olarak cocoonababy bebek yatağını önerebilirim kullanan arkadaslarımın hepsi memnun
  Cok hafif 1 kg her yere taşınır kayınvalideye mı gidersin annene mı yatağı yanında götür bebek yer yadirgamaz ve Fransa’da bir hastanede üretilmiş sağlıklı bir yatak şimdi ben onunla ilgili yazıları copy yapicam aşağıya bilgin oldun sağlıklı guzel bir hamilelik geçirmen dileğiyle

  COCOONaBABY® ana kucağı ilk olarak prematüre bebekler için Marsilya Devlet Hastanesinin neonatoloji servisinde üretilmiştir. COCOONaBABY® ana kucağının prematüre bebekler üzerinde sağladığı faydaları gözlemlendikten sonra, bu ürünün normal zamanında doğmuş bebekler için de faydalı olacağı sağlık ekipleri tarafından düşünülmüştür. Sağlık ekipleri ve Red Castle firması tarafından yapılan çalışmalar sonrasında normal zamanında doğmuş bebekler için COCOONaBABY® ürününü daha büyük modelinin üretilmesine başlanmıştır.

  Yenidoğan bebeklerin ilk aylarında COCOONaBABY® ana kucağını aynı zamanda bebeğinizin beşiğinde veya yatağında çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.COCOONaBABY® ana kucağı, bebek yatağı bebekleri rahatlatır ve onların doğumdan sonraki hayata daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olur. COCOONaBABY® bebek yatağına uzanmış bir bebek kendini daha güvende hisseder.

  Bebeğiniz COCOONaBABY® ana kucağı ve bebek yatağında, bebek toparlanmış bir pozisyon alır, omuz ve omurgası hafif yuvarlak olarak yarı cenin pozisyonunda yatar.

 21. Emzirme koltuğunu buradan aldım
  http://archidecors.com/portfolio-view/emzirme-koltugu-fiyat/

  şu an evde baba koltuğu olarak kullanıyorum :)) gereklimi tartışılır ben kullanıyorum rahat da ama salonda yer varsa alın derim sallanmak keyifli ama 🙂