24 Yorum

Çifte standardın sözlük karşılığı

Milli Eğitim Bakanlığı 12 Yıl Zorunlu Eğitim / Sorular-Cevaplar başlıklı bir kitapçık yayınladı.

Soru-cevap kitapçığından çok bir itirazları-haksız-çıkarmaya çalışma kitapçığı gibi olmuş gibi geldi bana. Nereden mi çıkarıyorum? Bakınız:

SORU 7: Niçin medya ve sivil toplum örgütleri bu konuya bu kadar olumsuz yaklaşıyorlar?

CEVAP 7: Bu düzenlemeye karşı çıkışları iki temel nedene dayandırabiliriz. Birincisinde ideolojik bir bakış vardır. Böyle düşünenler, bireysel ve kültürel farklılıkları bir potada eriterek tek tip insan yetiştirmek alışkanlığından vazgeçemiyorlar. Dünyayla rekabet etmek gibi bir amaç taşımıyorlar. İkinci neden ise bilgi eksikliği, yapılan değişikliğin objektif bir şekilde ve çok yönlü değerlendirilememesidir. Eğitim ile ilgili konularda bilimsel yeterliliği bulunmayan ve düzenlemeden habersiz, ama kategorik olarak belirli bir taraf içinde olanların eleştirileri gerçeği yansıtmamaktadır.

Kısacası, siz de benim gibi “bu konuya bu kadar olumsuz yaklaşıyorsanız” eğer iki şeyden birisiniz: (1) Konuya ideolojik bir bakışınız var ve tek tip insan yetiştirme alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsunuz (2) Bilgi eksiğiniz var, düzenlemeden habersiz ve kategorik olarak tarafsınız.

Peki ya veliler? Üçüncü bir şık yok mu? Hükümetin yaptığı bir işi (ama eğitim sistemi değişikliği, ama kürtaj yasağı karşıtlığı) “ideolojik karşıtlık, kategorik olarak taraf olmak” şeklinde kategorize etmek değil mi asıl ideolojik taraflılık?

Ben çocuğumun bu yaşta ilkokula başlatılmasını istemeyen bir veli olarak neden dikkate alınmıyorum?

Hürriyet gazetesi yazarı Nuran Çakmakçı kapsamlı bir yazı dizisi başlattı. Velilerden eğitimcilere geniş bir kitleden görüş aldı ve bu hafta boyunca gazetede yer veriyor. Bakanlık yetkilileri de yanıtlıyor. Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Haberin dünkü bölümünde şöyle bir soru-yanıt vardı:

Veli çocuğunu okula göndermezse, ertelerse ne olacak?

– Bunu velinin tercihine bırakmayacağız. 66 aydan önce tercihe bıraktık zaten. 60 ile 66 ay arasında velinin tercihi var demişsek öbürü için tercihi olmayacağını ifade etmiş sayılırız.

İstisnalar olamaz mı?

– İstisna velinin, öğretmenin, okul müdürünün vereceği bir kararla oluşmayacak. İstisna konunun uzmanlarının vereceği kararla oluşturacak. Velinin keyfince “Benim çocuğum eğitime müsait değil veya çocuğumu bu yaşta göndermek istemiyorum” diyeceği bir husus değil. Biz çocuklarımızı 66 aydan sonra adrese dayalı kayıt sistemine göre 66. ayını dolduran çocuklarımızın kayıtlarını otomatik yapacağız.


Çocuk hazır değilse ya da fiziken uygun değilse?

– İstisnai durumlar varsa bunu doktor raporuyla veya psikolog raporuyla konunun uzmanlarıyla belgelendirmeleri halinde istisnai olarak değerlendirilir. Bunu sadece 66 aylıklar için de düşünmenin gereği yok. 66 aylık, 72 aylık, 84 aylık fark etmez. Bu çocuğun özel bir durumudur ve biz de çocuğun özel durumunu şimdiye kadar hesap etmiştik zaten. Göz önüne alıyorduk, şimdiden sonra da göz önüne almaya devam edeceğiz.

Ben burada en çok “Velinin keyfince ‘Benim çocuğum eğitime müsait değil veya çocuğumu bu yaşta göndermek istemiyorum’ diyeceği bir husus değil” kısmına takıldım.

60-66 ay arası çocuğu olan bir veli, çocuğunu, kendinden neredeyse 2 yaş büyük çocuklarla, ilkokul binalarında, ilkokul sınıflarında eğitime başlatmak pahasına “Benim çocuğum eğitime müsait ve çocuğumu bu yaşta göndermek istiyorum” diyebiliyor. Ama 66-72 aylık bir çocuğun “çocuğum bir sene daha okulöncesi eğitime gitsin” diye çabalayan velisi tersini yapamıyor.

60-66 ay arası çocuğu olan bir veli bu kararı vermeye yetkin, ama 66-72 ay arası çocuğu olan veli değil.

Çifte standardın sözlük karşılığı bu olmalı.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Artık bu konuda yorum yapmak beni yoruyor.Boşuna çırpınıyoruz sanki

  • Ben de yorgun hissediyorum. Hicbirsey tartisilmadan kanun oluyor artik. Hersey “ya bizdensin, ya da karsitsin” olayina dondu (hani bir zamanlar George Bush’un meshur sozleri gibi: “you’re with us or against us”)

 2. çifte standart özellikle bu yıl için geçerli, bu yıl ciddi sorunlar olacak öğretmen ,veli ve öğrenci açısından..müfredat ne kadar hafifletilirse hafifletilsin aynı yaş grubundan öğrencilerin bir arada eğitim almadığı bir ortamda başarı yakalamak mümkün değil.. eğitimde öğrenci merkezli bir sistemi hedef alan yaklaşımın kendisiyle tezata düşmesi sadece bize mi has bilemiyorum..kendi içlerinde bunca çelişmeleri bile politk kaygıları olduğunu gösteriyor..bu ülkede yaşayan ve demokrasinin gereği olarak fikrimizi söylemenin adı ne zamandan beri politika yapmak oldu anlamıyorum.. demokrasinin çoğulculuk ilkesi göz ardı ederek yapılan uygulamalar demokrasinin bertaraf edildiğinin de bir simgesi olmuyor mu?? senin benim onun çocuğuyla birlikte bir ülkenin geleceğine müdahale ediliyor.. evet politik yaklaşım içindeyim bu anlamda,çocuğunun eğitiminden sorumlu bir veliyim ve bir öğretmen olarak da bu konuyu bilmeyenler sınıfında değilim ?? peki ben şimdi hangi kategorideyim??

  • Kitapçığı incelerseniz yeni uygulama ile eski uygulama arasındaki fark 2 aylık bir süreyi kapsamaktadır yani 2 ay daha erken ilkokula başlanacak şeklinde yazılmış. Doğrusu 3 ay olacaktı. Bunu bile doğru yazamamışlar veya yazmak istememişler.

   Seneye 2008 Eylül sonuna kadar zorunlu hale getirileceği kesinleşti diye duyumlar alıyorum. O zaman veliler tek standarta çekilecek ama daha fazla çocuğa yazık olacak.

 3. bakan beyin yorumlarına bakınca kimin ideolojik yaklaştığı daha net anlaşılıyor. biz velilerin, eğitimcilerin, öğretmenlerin sözü dinlenmiyor ve üstelik bilgi eksikliğiyle suçlanıyoruz. üstelik bu yasa avukat ve ilahiyatçılardan oluşan ekiple hazırlandı.keşke sesimizi duyan olsa, keşke kendi kendimize konuşmasak. kendimi havanda su dövüyormuş gibi hissediyorum.

  • aynen tuba hanım, boşa mı kürek çekiyoruz…
   annemin bir lafı vardır : “ben hadımım diyorum, karşımdaki oğlundan kızından neyin var diyo” der…

 4. ben de kasım 2006 doğumlu bi çocuk annesiyim. oğlumu göndermemek için bütün yolu deneyeceğim.şimdi koştura koştura psikologdan rapor almaya çalışacağız ama onlar hemen psikologları tehtid edip ‘verdiğiniz raporları inceleyeceğiz, gereksiz verenleri meslekten atacağız ‘ diyecekler. zaman bu zaman. astığı estik kestiği kestik….

  • merhaba bende aralık 2006 doğumlu oğlumu kesinlikle 1.sınıfa başlatmayacağım,rapor alacağım yada cezayı ödeyeceğim,yinede lisede açıköğretime düşme olayı tedirgin ediyor,açığa düşme olayı ile ilgili bilginiz varmı

 5. Bir de denmiş ki, veli, öğretmen ve okul müdürü bu konuda yetkisiz. Tek yetkili pedagog ve psikologlar.
  Tamam, onların bilgisine saygım sonsuz, ancak 1-2 saatlik bir muayene ile mi anlayacaklar? Bu çocuğu 6 yıl boyunca gözlemleyen ben değil miyim, yuvada veya anaokulunda bir veya birkaç yılını beraber geçirdiği öğretmeni değerlendirme yapamaz mı? Bunca yıllık tecrübeleri ile okul müdürleri ve öğretmenler 1-2 gün sınıfta çocuğun davranışlarını gözlemleyerek hazır olup olmadığını anlayamaz mı? Bugüne kadar anlayabiliryorlardı da, bugün neden bu kadar yetkisiz oldular. Kim ne derse desin, çocuğumu en iyi ben tanırım, iyiliğini en çok ben isterim. Boş yere yıl kaybetmesini ister miyim hiç, evde canı sıkılsın ister miyim, hayata diğerleri erken başlayacaksa benimki 1-0 geride olsun ister miyim? İstemem…. Ama hazır değilse değildir. Benden iyi de kimse bilemez.

 6. SEVGİLİ ANNELER MORALİMİZİ YÜKSEK TUTMAYA ÇALIŞALIM,SANKİ İNSANLAR MECBURİYETTEN GÖNDERECEĞİZ HAVASINDA NE OLUYOR BİZE HEPİMİZ GÜÇLÜ ANNELERİZ BİRLİK OLUP NİYETİMİZİ ORTAYA KOYMAYA DEVAM. YILMAK YOK,MORAL BOZMAK YOK,SESİMİZİ HERKES DUYMAYA BAŞLADI ÖNCELİKLE BLOKCU ANNEME TEŞEKKÜR EDİYORUM SONRA DİĞER ANNELERE HERŞEYİ ÇOCUKLARIMIZ,GELECEĞİMİZ İÇİN YAPTIK YAPMAYA DEVAM.YAVRULARIMIZ IBİZ DOĞURDUK ONLARLA İLGİLİ HAKLARIMIZI BİZLERDEN ALMAMALILAR BİZLER ANNEYİZ .UNUTMAYIN CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDA BİRLİKTE NELER AŞARIZ BİZLER NELER ÖYLE DEĞİLMİ

 7. ben bunu önceden defalarca vurgulamaya çalıştım 60-66 aylık çocuklarınki annede bizler anne değilmiyiz diye arkadaşlar beni korkutan bir konuda 1. sınıfta 1. dönem oynayacaklarsa 2. dönem sesleri öğreneceklerse bir yıl geç göndememin zararı olurmu diye düşünmüyor değilim benim çocuğum eylülde 71 aylık olacak birde fiziki gelişimi (yıl sonu doğumlu olmasına rağmen 2006 ocak-şubat ayı doğumlularla hemen hemen aynı) iyi geç göndersem 2008 lilerle gitmek zorunda kalacak bu durumun çocuğuma zararı olur mu ayrıca gönderdim diyelim kendinden yaş olarak ay olarak büyükler olacak onlarla baş edebilirmi of ne karışık bir durum ram merkezine götüreceğim
  kararımı testin sonucuna göre vereceğim ne yapacağımı bilmiyorum çok zor bir durum

  • muceyla hanım,
   sizinle aynı durumdaydım .oğlum 30 ekim 2006lı.doluya koydum olmadı boşa koydum dolmadı.öle gitse küçük böle gitse küçük oluyorlar. şubat ayında bu söylentiler çıktı çıkalı rüyalarıma girdi. yaklaşık 2 ay anasınıfına kayıtlı beklettim.sonra karı koca aklı selim düşündük ve kararımızı 1 e yazdırmada kıldık. neden derseniz.oğlum dediğiniz gibi fiziksel açıdan şuanki sınıf arkadaşlarınla uygun boy posta,şuanki sınıf arkadaşları 2006lılarla uyum içinde… eşim ve ben öğretmeniz,sanırım siz de öğretmensiniz ailesi destek olan çocuklar arkadaş ve sosyal uyum sorunu yoksa sorunsuz ve başarılı devam edebiliyorlar. benim içimi rahatlatan oğlumun okuyor olması. yani önde başlayınca ,ben daha okuyamadım telaşı da olmayacak çok şükür. bi de nacizane gözlemim oğlum 2 yıldır 2006lı gurupla çocuklar birbirinden olumlu anlamda okadar çok şey öğreniyor ki… 2007 ve 2008lilerle gitse en büyük onlar olacak ve budurum onlara artıdan çok eksi getirebilir. hatta davranışlarda gerileme bile yaşanabilir yada eski arkadaşlarından 1 e giden çıkarsa ben niye buradayım diyebilir ??? okadar zor ki bu durum. umarım çocuklarımız için doğru kararlar veriyoruzdur. bu arada memurlar netteki foruma da yazıyorsunuz sanırım yorumlarınızdan anladım:)uğraşıyoruz konuşuyoruz. biz söyleyip biz dinliyoruz sanki :((( sağlıcakla kalın . yavrunuzu öpüyorum

 8. bu arada çocuğumun psikolojik olarak hazır olmayacağı kanaatindeyim bunun için ram merkezine götüreceğim zaten ya ne karmaşık bir durum geç gitse bir türlü gitmese başka bir türlü birde 66-72 aylık çocuklardan fizyolojik-psikolojik sorunu olanların kaydı erteleniyormuş psikolojik olanlara rehber öğretmen geç gitmesinin zararını anlatacakmış bu ne ya benim kafam iyice karıştı blogcu anne sağlıklı düşünemez oldum yorumunu bekliyorum

 9. Arkadaşlar bu yönetmeliğe göre 66-72 ay arasındaki çocukların okula gidip gitmemesine sadece Ram lerdeki psikologlar mı karar verecek (ya da hangi pedogoglar )bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?
  Böyle bir liste var mı?

 10. Kılavuzda aynı değişiklik gibi baştan savmacılık, ben yaptım olduculukla hazırlanmış. Yabnacı ortaokulların açılmamasına ilişkin açıklamaya takıldım ben de. Okulların açılmama nedeni olarak ilköğretimin Türk okullarında yapılması gerekliliği söylenmiş. Ancak kesintili olunca ilköğretim sadece ilk 4 sene olmuyor mu? Mantık bunu gerektirir diye düşünüyorum.İlköğretim ilk 4 ve sonraki 4 ü kapsıyorsa, neden ortaokullar açılacak diyoruz. Adı üzerinde “orta”.

  Elif Hanım, Yorumunuza kesinlikle katyılıyorum. Karşı çıkıyorsanız ya ideolojik davranıyorsunuz ya bilmiyorsunuz diyorlar. Kendileirnin ne yapacaklarını bilmedikleri kabak gibi ortadayken, her bir yetkili farklı açıklama yaparken nasıl bilgi sahibi olabilriiz? Ayrıca yapılan bu değişikliğin ideolojik olmadığına da kimse inandıramaz beni. Bu değişikilik imam hatiplerin orta kısımları açılabilsin diye yapıldı. Bir de ek seçmeli din dersleri koyuldu. Olabilir siyasi bir karardır ama buna karşı çıkanı ideolojik yaklaşıyorsun demek oldukça kısır bir düşünce tarzı.

  Eğitimden sorumlu bakanlığın, önsözde bu yeni değişikliğin çocuklara getireceği düşünebilme vb. özellikleri vurgulayan bakanlığın bu denli kısır ve tek yönlü açıklamaları oldukça üzücü.

 11. Merhaba benim cocugum 29 Mart 2007 doğumlu tam 2 günler okula başlaması gerekiyor şimdi soruyorum benim cocugum 1 Nisan doğumlu olsa okula hazır olmayacaktı şimdi hazır mı düşünmeden yapılan kararlar cocukları vuruyor

 12. selim'in annesi

  ideolojik demiş sayın bakan. doğru bu konuya ideolojik yaklaşan çok kimse var. ama sadece anne olduğu için ve çocuğunun ruhsal ve bedensel sağlığını düşündüğü için karşı çıkanlar da var. mesela ben. benim oğlum henüz bebek ama bu konuyu yakında takip ediyorum ve şiddetle karşı çıkıyorum. imza kampanyasına da katıldım. oysa aynı ben yine bu blogda kürtaj başlığına ilk farklı yorumu yapanlardanım. yani demem o ki çocukların 5 yaşında isteğe bağlı 5,5 yaşında zorunlu olarak ilkokula alınmasına karşıyım ama kürtaj konusunda kürtajın bir hak olduğunu düşünmüyor, kürtajda söz konusu olan bir bebeğin yaşama hakkı olduğunu söylüyorum. bu durumda ben hangi ideolojiden oluyorum?

  keşke ideolojilerimiz gözlerimizi bu kadar kör etmese ve düşünme özgürlüğümüzü elimizden almasa. farklı fikirlerden de olsak medenice tartışabilsek, ben yaptım oldu demesek, benden olmayan yaptı o halde kesin yanlıştır gibi toptan reddeci, ya da benden olan yaptı o halde kesin doğrudur gibi toptan kabullenici bir anlayışı benimsemek. keşke keşke…

 13. Herkese merhaba .Blogcu anneyi uzun zamandır takip ediyorum.Ve bugüne kadar yaptıkları için çok teşekkür ediyorum.Bizi çok aydınlatıyor.Benim de kasım 2006 doğumlu çocuğum var. Şubat ayından bu yana bu konuyu düşününmekten yoruldum artık,çocuğum anaokuluna bu yıl gidecek diye hiç bir yere göndermedik.İlkokul için hazır olmadığını düşünüyorum daha tuvalete bile yalnız gidemiyor korkuyor,büyük tuvaletini yaparken kıyafetlerini çıkartmadan yapamıyor,şimdi okula bende gidip sınıfın kapısında mı bekleyeceğim?aman çocuğum altına yapmasın,aman wc den çıkarken ellerini yıkayayım (çünkü o koca koca lavabolara yetişemeyecek),sık sık tuvaleti gelince öğretmenden azar işitmesin çok sık hastalanıyor çünkü.ben olmasam kim götürecek de ilgilenecek?kim poposunu silecek?bakıcı ablalar mı olacak bakan bey bunları da yanıtlasaydı ya.anaokulunda en azından ilgileniyorlar ve aynı yaş grubundan arkadaşları oluyor.Şimdi 2 yaş büyüklerle aynı ortamı paylaşacaklar.çocuğum şimdiden ben anaokuluna gitmek istiyorum diyor.öyle üzgünüm ki hergün ağlıyorum.Ve benim gibi çocuğu olanların da itiraz hakkı olmasını istiyorum.Geçen yıl çocuğum hazır değil deyip de 7 yaşında okula göndermeyenden hesap sormadılar da, şimdi bizim gibi çocuğunu göndermek istemeyenlerden niye hesap soracaklarmış?BİZİM ÇOCUKLARIMIZ DENEME TAHTASI MI? Ben de 6 yaşında okula başlamıştım ve ne kadar okumayı sevsem de çok zorlandım ve çok ezildim.aynı şeyleri çocuğumun yaşamasını istemiyorum.Ne yapacağım nereye gitmem gerekiyor lütfen bana da cevap yazarsanız çok sevinirim ELİF hanım.Saygılarımla.

 14. mrb mertin annesi yorumunuzu yeni gördüm söylediğiniz gibi aynı duyguları yaşıyoruz bizde 1. sınıfa göndermeye karar verdik bizide söylediğiniz gibi okuyor olması çabuk kavraması ve sosyal bir çocuk olması 1. sınıfa göndermede etkili oldu bu arada biraz da etken gelişimi kilo var boyda var maşallah 🙂 tombişimde bu arada teyzesi rejim yapıp göbeğini küçültecekmiş 🙂 2008 mart doğumlu yeğenim var aralarında çok fark var onlarla aynı sınıfta aynı müfredata tabii olmak çocuk açısından söylediğiniz gibi gerilemesine neden olacak anasınıfına hazır gitti bilgi açısından değil ama sosyalleşmesi açısından faydalı oldu allahım hepimizin yavrusu hakkında hayırlısını versin sevgilerimle

  • haklarında hayırlısı olsun. biz bu kadar düşünüp tartıyoruz. çocuklarımıza potansiyelini gerçekleştirecek,mutlu bir hayat kurmalarını sağlama amacındayız. bu ülkede bu koşullarda eldekinin en iyisiyle… inanın annesi benim deyip içimi rahatlatıyorum 🙂 sizin baba da bizimki gibi en başından benim oğlum yapar ne bu telaşın dedi mi ? Beni tedirgin eden de üniversite sınavı vs deki yük. ama üni de zaten 2. ye 3. ye girenlerle giriliyor.lise sınavı diye bişey olur mu olmaz mı belli değil. suyun akışına göre tedbir alıp. gemiyi limana götürmeliyiz. 😉 oğlunuzu ve sizi öpüyorum…

 15. daha geçen seneye kadar anaokulunu zorunlu hale getirenler bu sene 69 aylık ogluma anaokuluna gitme sansı tanımıyor.tuvaletten anne bitti diye seslenecek cocuklara ilkokulu zorunlu kılmalarını anlamıyorum. keşke yasa onaylandıktan 1 yıl sonra uygulamaya geçilseydi bu sırada anneler çocuklar okullar ögretmenler hem psıkolojık olarak hazırlanırlardı. hemde sistem tam oturmuş olurdu.

 16. tam tamına 67,5 aylıkken okullar açılacak ve ben şuan 3,5 yaşında , daha 92-95 cm ancak olan oğlumun mevcut fiziki şartlara nasıl ayak uyduracağını düşünmekten şimdiden yoruldum, sosyal şartlarda ve oyunda :))) geri kalacağını pek sanmıyorum…

 17. mrb mertin annesi anne olarak daha çok endişe yaşıyoruz (yapımızdan 🙂 ) babamızda eşinizin söylediği gibi kızım halleder diyor biz ilçede kalıyoruz özel okul şansımız da yok ve sınıfların durumunu da bilmiyoruz yaş aralığına göre ayıracaklarmı ayırmayacaklar mı belli değil eşim ayırırlarsa kendi yaş grubuna yakınlarla gitmesinden taraftar ben de belirlediğimiz öğretmenin okutacağı gruba gönderme taraftarıyım bu konuda henüz bir karar alamadık ama şuanki anasınıfında 2005 doğumlu 2006 yıl başı doğumlu çocuklar çok fazla ve aralarında kendini çabuk gösterdi öğretmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum şimdiden öğretmenini seçmiş benim kız seçtiği öğretmende lise öğretmeni 🙂 siz bu konuda ne düşünüyor sunuz? oğluşunuzu ve sizi öpüyorum

  • muceyla hanım 🙂
   biz ikimiz de sınıf öğretmeniyiz bulunduğumuz ilçenin en iyi okullarında. eşimin okulu evimizi kapsıyor ,sosyal yönden de iyi olmasına rağmen anasınıfında gittiği kolejin ilköğretim kısmına devam etmesi taraftarıyım. arkadaşları da değişmeyecek. öğretmen çocuğu baskısıyla da okumayacak. çocuk başka okulda olunca bunu daha az yaşıyor. ( benim annem de öğretmendi 🙂 )her anne gibi yavrunuzu ilçenizde koşulları en iyi okula yazdıracaksınız ama dediğiniz gibi öğretmen hepsinden önemli. çocuğun dilinden anlamazsa küçük yaş guruplarında bile olsalar sorunlar yaşana bilir. çocuk seven ,güler yüzlü ve bilgili bir öğretmen,hayata pozitif bakan… bulmak gerek… bu sistemle ve bu koşullarda kaldı mı böyle meslektaşım bilmiyorum.:(oğlumun okulunda genelde kendi mezunlarını alacaklarmış 1 e ve dışardan gelenleri sınırlı tutacaklarmış.yaş gurubu duruma göre olabilir dediler. öğretmeni ile tanışmadım.büyük ihtimal erkek olacakmış. güzel bir başlangıç için seven ve sevilen bir öğretmen gerek. insan sevdiği için herşeyi yapar ! umarım çocuklarımız mesleğini ve çocukları seven öğretmenlere düşer. çocuk zeki,anne baba ilgili ,öğretmen bilgiliyse o yıldız parlar er yada geç… :))) kızınızı ve sizi öpüyorum